Jump to content

[Service] Προβλήματα / Απορίες / DOA


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ξέρω που να πάω βασικά.

Διάβασα για istorm.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Οθόνη μόνο εκεί θα βρεις αυθεντική.

Βέβαια θα σου βγει πιστεύω 200€ η ζημιά.

Έχει χαλάσει και το σασί της συσκευής η μόνο η οθόνη και η κάμερα;

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή την κατάσταση μην περιμένεις να σε καλύψει η εγγύηση, ρώτησε τους βέβαια αλλα στο τέλος κρίνω οτι θα καταλήξεις σε κάποιον τεχνικό.

 

 

 

Στην περίπτωση ανακατασκευασμένου που από ότι κατάλαβα θέλω γύρω στα 350€ τι γίνεται με το θέμα "εγγύηση" έχω κανονικά;

Υπάρχει περίπτωση να είναι ελαττωματική η συσκευή που θα πάρω;

3>4
Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση ανακατασκευασμένου που από ότι κατάλαβα θέλω γύρω στα 350€ τι γίνεται με το θέμα "εγγύηση" έχω κανονικά;

Υπάρχει περίπτωση να είναι ελαττωματική η συσκευή που θα πάρω;

 

Έχεις το υπόλοιπο της εγγύησης που έχεις τώρα. Συνεχίζει η εγγύηση σου δηλαδή. Πχ σου έχουν μείνει για αυτή την συσκευή 6 μήνες εγγύηση, συνεχίζεις και στην άλλη συσκευή με αυτούς τους 6 μήνες.

Δεν νομιζω να υπάρχει πρόβλημα με ανακατασκευασμένο αφού περνάει ολα τα απαραίτητα τεστ πριν γυρίσει πίσω σε πελάτη.

Είναι καλη ιδέα αυτό που σκέφτηκες γιατί αλλιώς να αλλάξεις μόνο οθόνη σίγουρα θα μείνεις με συσκευή με πολλές γρατζουνιές. Δάγκωμα σκύλου είναι αυτό πως να το κάνουμε αφήνει στίγματα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Έχεις το υπόλοιπο της εγγύησης που έχεις τώρα. Συνεχίζει η εγγύηση σου δηλαδή. Πχ σου έχουν μείνει για αυτή την συσκευή 6 μήνες εγγύηση, συνεχίζεις και στην άλλη συσκευή με αυτούς τους 6 μήνες.

 

Δεν νομιζω να υπάρχει πρόβλημα με ανακατασκευασμένο αφού περνάει ολα τα απαραίτητα τεστ πριν γυρίσει πίσω σε πελάτη.

 

Είναι καλη ιδέα αυτό που σκέφτηκες γιατί αλλιώς να αλλάξεις μόνο οθόνη σίγουρα θα μείνεις με συσκευή με πολλές γρατζουνιές. Δάγκωμα σκύλου είναι αυτό πως να το κάνουμε αφήνει στίγματα

 

 

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου!

Το τηλέφωνο δεν έχει πάθει το παραμικρό εξωτερικά εκτός από αυτά που ανέφερα.

Η leather της Apple βέβαια έγινε χάλια.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160514/700b31b6ff2cb0043e0378b04df9857f.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20160514/0548d2e3b15511f6b82ed1c8386adaa8.jpg

3>4
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου!

Το τηλέφωνο δεν έχει πάθει το παραμικρό εξωτερικά εκτός από αυτά που ανέφερα.

Η leather της Apple βέβαια έγινε χάλια.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160514/700b31b6ff2cb0043e0378b04df9857f.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20160514/0548d2e3b15511f6b82ed1c8386adaa8.jpg

 

Κάνε ένα τηλέφωνο τότε και ρώτησε τους για αλλαγή οθόνης και κάμερας ποσό θα σου πάρουν

Καλύτερα φτιάξε αυτό αν δεν έχει ζημιά και το σασί

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

360€ αντικατάσταση οθόνης και κάμερα.

θα είναι γνήσια στα irepair;

350€ αντικατάσταση.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

3>4
Link to comment
Share on other sites

360€ αντικατάσταση οθόνης και κάμερα.

θα είναι γνήσια στα irepair;

350€ αντικατάσταση.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Αν με €360 γίνεται αντικατάσταση οθόνης/κάμερας και μάλιστα όχι από iStorm (άρα όχι σίγουρος για γνήσια ανταλλακτικά) και,

με €350 γίνεται αντικατάσταση συσκευής με refurbished (από iStorm, άρα όλα ελεγμένα και γνήσια), στη θέση σου, σίγουρα θα επέλεγα τη refurbished συσκευή.

· iPod 3gn 15Gb, iPod 5.5gn 30Gb

· iPhone 2G 8Gb, iPhone 3G 16Gb, iPhone 4 16Gb, iPhone 6 64Gb, iPhone 13 Pro 128Gb

· MacBook Pro 15'' (mid '10), MacBook Pro 16'' (late '19)

· Apple Watch Series 7 45mm

· AirPods Pro 2nd Gen

 

Link to comment
Share on other sites

Δευτέρα το αφήνω iStorm και ο θεός βοηθός για ημερομηνία αντικατάστασης.

Σας ευχαριστώ όλους πολύ.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

3>4
Link to comment
Share on other sites

Δευτέρα το αφήνω iStorm και ο θεός βοηθός για ημερομηνία αντικατάστασης.

Σας ευχαριστώ όλους πολύ.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Δεν θα αργησει. Κανα 5-6 εργασιμες πιστευω θα κανει. Υπολογισε 1,5 εβδομαδα περιπου.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα,πηρα σήμερα ενα lg zero απο ενα μαγαζι στο σκρουτζ το δουλεψα καμια ωρα εκανα τις αναβαθμίσεις και μετα το αφησα το ανοιγω πριν λιγο και η οθονη ειναι γεματο μαυρες γραμμες.Τωρα τι κανω;αυριο θα το παω στο μαγαζί αλλα τι να ζητησω;ξερω οτι γίνεται αντικατάσταση αλλα θα την κανουν η θα το στείλουν στο σέρβις πρώτα;οποιος μπορεί να μου πει καμια γνωμη.ευχαριστω!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,πηρα σήμερα ενα lg zero απο ενα μαγαζι στο σκρουτζ το δουλεψα καμια ωρα εκανα τις αναβαθμίσεις και μετα το αφησα το ανοιγω πριν λιγο και η οθονη ειναι γεματο μαυρες γραμμες.Τωρα τι κανω;αυριο θα το παω στο μαγαζί αλλα τι να ζητησω;ξερω οτι γίνεται αντικατάσταση αλλα θα την κανουν η θα το στείλουν στο σέρβις πρώτα;οποιος μπορεί να μου πει καμια γνωμη.ευχαριστω!!

 

Θα πρέπει να σου δώσουν εντελώς καινούργια συσκευή. Είσαι doa που σημαίνει τις πρώτες μέρες ανάλογα πόσες είναι αυτές(περίπου 7-10 μέρες) δικαιούσαι καινούργια συσκευή και όχι επισκευή

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να σου δώσουν εντελώς καινούργια συσκευή. Είσαι doa που σημαίνει τις πρώτες μέρες ανάλογα πόσες είναι αυτές(περίπου 7-10 μέρες) δικαιούσαι καινούργια συσκευή και όχι επισκευή

 

Πρέπει ομως πρωτα να την στείλουν στο σέρβις σωστα;ασχετα που η βλαβη ειναι τοσο εντονη

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει ομως πρωτα να την στείλουν στο σέρβις σωστα;ασχετα που η βλαβη ειναι τοσο εντονη

 

Δεν νομίζω. Φαίνεται η βλάβη δεν χρειάζεται ειδικό.

Καλύτερα πάρε τηλέφωνο αμέσως η πήγαινε εκεί. Οι μέρες περνάνε

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα

αγόρασα το Φλεβάρη iPhone 6s από ένα κατάστημα ηλεκτρικών ειδών.Πριν 3 εβδομάδες μου έβγαλε πρόβλημα στο hardware και επειδή είμαι πολλά χρόνια πελάτης Vodafone πήγα εκεί να ρωτήσω αν μπορούν να το φτιάξουν και μου είπαν βεβαίως με την απόδειξη αγοράς.Το έστειλαν στην Αθήνα και μου το επέστρεψαν υποτίθεται οκ αλλά ακόμα είχε το πρόβλημα και εκτός αυτού είχε και μια γρατσουνια που δεν υπήρχε πριν.Επιπλεον είδα ότι δεν το είχαν στείλει σε εξουσιοδοτημενο σέρβις apple αλλά σε δικό τους συνεργάτη.Εχουμε 2 εβδομάδες τώρα που το ξαναεστειλα να το επιδιορθωσουν αλλά δεν παραδεχονται τη γρατσουνια που του έκαναν και ενώ ζητάω αλλαγή συσκευής δεν την κάνουν.Εχει επιστραφεί αλλά δεν έχω πάει να παραλάβω το κινητό από το κατάστημα και ενώ θα επικοινωνουσαν μαζί μου από προχθές Δευτέρα δεν το έχουν κάνει.Εγω πάντως το κινητό γρατσουνισμενο δεν το παραλαμβάνω.Μπορω να κάνω κάτι?ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Να σημειώσω πως όταν παρέδωσα το κινητό αρχικά δεν μου έδωσαν το χαρτί που δίνουν συνήθως για την κατάσταση του κινητού ούτε το έλεγξε κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι ακομα η Arvato ο συνεργατης της vodafone για το σερβις .. καλα ξεμπερδεματα. Ομοιοπαθης.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

αγόρασα το Φλεβάρη iPhone 6s από ένα κατάστημα ηλεκτρικών ειδών.Πριν 3 εβδομάδες μου έβγαλε πρόβλημα στο hardware και επειδή είμαι πολλά χρόνια πελάτης Vodafone πήγα εκεί να ρωτήσω αν μπορούν να το φτιάξουν και μου είπαν βεβαίως με την απόδειξη αγοράς.Το έστειλαν στην Αθήνα και μου το επέστρεψαν υποτίθεται οκ αλλά ακόμα είχε το πρόβλημα και εκτός αυτού είχε και μια γρατσουνια που δεν υπήρχε πριν.Επιπλεον είδα ότι δεν το είχαν στείλει σε εξουσιοδοτημενο σέρβις apple αλλά σε δικό τους συνεργάτη.Εχουμε 2 εβδομάδες τώρα που το ξαναεστειλα να το επιδιορθωσουν αλλά δεν παραδεχονται τη γρατσουνια που του έκαναν και ενώ ζητάω αλλαγή συσκευής δεν την κάνουν.Εχει επιστραφεί αλλά δεν έχω πάει να παραλάβω το κινητό από το κατάστημα και ενώ θα επικοινωνουσαν μαζί μου από προχθές Δευτέρα δεν το έχουν κάνει.Εγω πάντως το κινητό γρατσουνισμενο δεν το παραλαμβάνω.Μπορω να κάνω κάτι?ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Να σημειώσω πως όταν παρέδωσα το κινητό αρχικά δεν μου έδωσαν το χαρτί που δίνουν συνήθως για την κατάσταση του κινητού ούτε το έλεγξε κάνεις.

 

Καλησπέρα φίλε μου επικοινώνησε με την υποστήριξη της Apple στην Ελλάδα, πιστεύω θα βγάλεις άκρη. Κάλεσε από σταθερό στο 00800 4414 5417.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ένα τυχαίο πέσιμο του iPhone 4S, το έχω σε προστατευτική θήκη ενώ του έχω και το ειδικό προστατευτικό φίλτρο, εμφανίζεται ένα μικρο μαύρο τρίγωνο στην πάνω αριστερή γωνία της οθόνης, στη θέση που σου δείχνει την ένταση του σήματος του provider.

 

Τι μπορεί να έχει συμβεί; :cry: Αν χρειαστεί να αλλάξω οθόνη πόσο θα μου κοστίσει?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το γράφω κι εδώ, μιας και αφορά το θέμα του τόπικ.

 

Χθες το βράδυ έκλεισε το κινητό από μπαταρία, το έβαλα να φορτίσει και το πρωί το βρήκα κολλημένο σε bootloop.

Πιο συγκεκριμένα, όπως στο βίντεο.

Restore/Update δεν έχω καταφέρει να κάνω, βγάζει error 9. Φορούσε την 9.3.1

Γνωρίζουμε τι μπορεί να συμβαίνει;

•••
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα, εχω παει ενα iPhone SE λιγότερο απο δυο βδομάδες και θεωρώ πως η οθόνη του εχει κίτρινο χρωμα σε σχέση μς το κανονικό λευκό που θα επρεπε να είχε..σε ποιον πρεπει να απευθυνθώ ; Στο μαγαζί που το αγόρασα η καπου αλλου..τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις;

 

Κάνουν αντικατάσταση;

1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

Άρχισε πηγαίνοντάς το εκεί απ' όπου το πήρες και λογικά, εφόσον διαπιστωθεί πως όντως υπάρχει πρόβλημα, θα το στείλουν στο service. Ίσως σου αλλάξουν την οθόνη, ίσως στο αντικαταστήσουν με ανακατασκευασμένο, από την Apple.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλ το κατάστημα και μου ειπαν να το παω απευθείας στην αντιπροσωπεία Αλεξάνδρου Παντού 25 Καλιθεα στην InfoQuest και να το δουμε.. Απο δευτερα θα το παω και θα ζητήσω εννοειται αντικατάσταση με την μια..σημερα πήγα σε 4-5 καταστήματα και το συγκρινα με αλλα iPhone SE λευκά και η δίκη μου η οθόνη ηταν πιο κίτρινη απο ολα..δεν ξερω αν παίζει ρόλο μου εμενα ειναι το μαυρο χρωμα...Σε όσα iPhone SE που ειδα η οθόνη ηταν λευκή σαν του iPad μου και ηταν ίδια με το 6S που συγκρινα που είχε εκει..το μόνο που φοβάμαι ειναι οτι εμενα ειναι απο το Καιζερ και όχι απο κανα Γερμανό.. Το τζαμάκι προστασίας που εχω βάλει στην οθόνη να το βγάλω πριν το παω στην αντιπροσωπεία τι λέτε;

 

Άρχισε πηγαίνοντάς το εκεί απ' όπου το πήρες και λογικά, εφόσον διαπιστωθεί πως όντως υπάρχει πρόβλημα, θα το στείλουν στο service. Ίσως σου αλλάξουν την οθόνη, ίσως στο αντικαταστήσουν με ανακατασκευασμένο, από την Apple.
1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλ το κατάστημα και μου ειπαν να το παω απευθείας στην αντιπροσωπεία Αλεξάνδρου Παντού 25 Καλιθεα στην InfoQuest και να το δουμε.. Απο δευτερα θα το παω και θα ζητήσω εννοειται αντικατάσταση με την μια..σημερα πήγα σε 4-5 καταστήματα και το συγκρινα με αλλα iPhone SE λευκά και η δίκη μου η οθόνη ηταν πιο κίτρινη απο ολα..δεν ξερω αν παίζει ρόλο μου εμενα ειναι το μαυρο χρωμα...Σε όσα iPhone SE που ειδα η οθόνη ηταν λευκή σαν του iPad μου και ηταν ίδια με το 6S που συγκρινα που είχε εκει..το μόνο που φοβάμαι ειναι οτι εμενα ειναι απο το Καιζερ και όχι απο κανα Γερμανό.. Το τζαμάκι προστασίας που εχω βάλει στην οθόνη να το βγάλω πριν το παω στην αντιπροσωπεία τι λέτε;

 

Λίγο δύσκολα να στο δεχτούν.

Εγώ νομίζω οτι δεν έχεις πρόβλημα. Ειναι απλά αλλου εργοστασίου η οθόνη

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Στα ξένα forum όμως αναφέρουν πως είναι θέμα με την κόλα που είναι κάτω από το γυαλί και πως αν σε κάνα 2βδομαδες δεν φύγει το πας για αντικατάσταση

 

Λίγο δύσκολα να στο δεχτούν.

Εγώ νομίζω οτι δεν έχεις πρόβλημα. Ειναι απλά αλλου εργοστασίου η οθόνη

1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα συνάδελφοι. Δεν ξερω αν ειναι το κατάλληλο νήμα, αν δεν ειναι παρακαλω ο moderator να το τοποθετήσει εκει που πρεπει. Προς τριμήνου περιπου άλλαξα μπαταρια στο iPhone 5 που εχω. Έκανα λαθος έπολογη και πήγα στο κατάστημα e-m@trix στην αγια Παρασκευή. Δίνουν εγγύηση ενός μηνός που σημαίνει αν σκασει η μπαταρια σε ενα μηνα και μια μερα τη πληρώνεις απο την αρχή. Μην τσιγκουνευτείτε τα 10 παραπάνω ευρώ που μπορει να κοστίζει η αντικατάσταση της μπαταρίας σε αλλο κατάστημα αν σας δώσουν παραπάνω εγγύηση. Ξερω οτι το I-rep@ir δινει ενα χρόνο. Ψάξτε το. Εγω την πάτησα και θα την ξανά πληρώσω. Αυτα. Καλα να είστε.

Λευτέρης

iPhone 3GS 32gb back in black

iPhone 4 32gb black, iPhone 4S 16gb black, samsung galaxy note,  iPhone 4S 16gb white, iPhone 5 64gb space grey, Hawai 5-0 P10 lite, iPhone 6 16gb gold, iPhone 8 64gb black

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παιδια, μια ερωτηση, εχω iphone 5 και θελω να αλλαξω οθονη γτ εσπασε, αν παρω απο ali, απο καλο πωλητη υπαρχει περιπτωση να μπλοκαρει το κινητο λογο imitation ανταλακτικου? Ιos 9 τρεχει. Ευχαριστω.
With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...