Jump to content

[Service] Προβλήματα / Απορίες / DOA


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειπα μηπως υπάρχει δυνατοτητα να το γλυτωσει διοτι αρχικα το ολο κοστος επισκευης και η βλαβη που βγηκε ηταν υπο αμφισβητηση...αλλα εστω,να το πληρωσει για να του δωσουν πισω το κινητό,το ζητημα ειναι αν μπορουσε να κανει κατι αλλο οπως εγραψα στο αρχικο μηνυμα. Στο μεταξυ διευκρινηστηκε οτι δεν προκειται για κοστος επισκευης αλλα αντικαταστασης....

 

Όχι δεν μπορείτε δυστυχώς να κάνετε τίποτα άλλο. Λύσεις :

 

α. Πας και παίρνεις ένα άλλο iphone και κρατάς αυτό ως iPod

β. Αγοράζεις άλλη συσκευή από άλλον κατασκευαστή πχ xiaomi

γ. Επισκέπτεσαι καποιον(να ψάξεις και σε αυτό το φόρουμ και σε άλλο γνωστό φόρουμ για τεχνικό καθώς δεν θα σε κοροϊδέψουν εύκολα ) και να σου πει αν αξίζει να φτιαχτεί. Υπάρχει πιθανότητα αν έχει πρόβλημα η μητρική να αξίζει να πάρετε ένα καινούργιο καθώς η μητρική και η επισκευή της είναι λίγο τζόκερ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου τα κινητά δεν στο βγάζει εκτός εγγύησης κανένα επίσημο service γιατί έτσι απλά γουστάρει . Ta service (επίσημα) ελέγχονται από τον εκάστοτε κατασκευαστή για το αν τηρούν στις επισκευές τους όρους της εγγύησής τους .Αυτό σημαίνει ότι σε κάθε επισκευή εντός εγγύησης ο κατασκευαστής ελεγχει το ανταλλακτικό για το αν τηρούσε τις προϋποθέσεις ώστε να πληρώσει το service για την εργασία που δεν πλήρωσε ο πελάτης.

Αυτο ειναι μεγαλο θεμα και διαβάζοντας πολλα στο ιντερνετ σε διαφορα φορουμ κλπ αλλα ακουγοντας και απο φιλους περι τακτικων σε επισημα και ανεπισημα service ολων των εταιρειών (οχι μονο apple) να μου επιτρεψεις να κρατησω μικρο καλάθι. Γι'αυτο αλλωστε ημουν και επιφυλακτικος μολις ακουσα τη διαγνωση...χωρίς να θελω να πω οτι ολοι ντε και καλα κανουν απατεωνιες...αλλα οπως ειπα ειναι μεγαλο θεμα και θα ξεφύγουμε...

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι μεγαλο θεμα και διαβάζοντας πολλα στο ιντερνετ σε διαφορα φορουμ κλπ αλλα ακουγοντας και απο φιλους περι τακτικων σε επισημα και ανεπισημα service ολων των εταιρειών (οχι μονο apple) να μου επιτρεψεις να κρατησω μικρο καλάθι. Γι'αυτο αλλωστε ημουν και επιφυλακτικος μολις ακουσα τη διαγνωση...χωρίς να θελω να πω οτι ολοι ντε και καλα κανουν απατεωνιες...αλλα οπως ειπα ειναι μεγαλο θεμα και θα ξεφύγουμε...

 

Μια γρήγορη απάντηση γι αν μην ξεφύγουμε όντως.... Τα επίσημα service ζουν από τις επισκευές εντός εγγύησης που τις πληρώνονται από τους

κατασκευαστές. Δεν θα παίξουν όμως κορώνα γράμματα μια πληρωμή αν μια περίπτωση είναι οριακή . Τι εννοώ , σε περίπτωση που μια επισκευή θα είναι 50-50 να καλυφθεί απο τον κατασκευαστή και να πληρωθεί , θα προτιμήσουν να μην κάνουν την επισκευή παρά να την κάνουν και μετά να πάρουν αρνητική απάντηση απο τον κατασκευαστή , και να μην πληρωθούν .

Follow the White Rabbit....
Link to comment
Share on other sites

Το ερωτημα ειναι αν δικαιολογειται τετοιο κοστος επισκευης το οποιο ουσιαστικα ειναι πιο μεγαλο απο το κοστος αγορας. Η επισκευη σε τριτο μαγαζι δεν νομίζω να εχει τετοιο κόστος,ειδα π.χ. στο ired για αντικατασταση αναγνωστη sim (αν ειναι αυτη η λύση) γυρω στα 60 ζητανε.

 

το κόστος αγοράς μετράει βάση επισήμου κόστους που λογικά ακόμη είναι ποιο ψιλό + ουσιαστικα δεν γίνετε επισκευή αλλά αντικαταστασης συσκευής

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το θέμα είναι θα στο κάνουν σε τρίτο κατασκευαστή ή θα σου βγάλει ένα καρό προβλήματα που σημαίνει ότι θα δωσεις αρκετά 60αρια; Έχουν ακουστεί πολλά για μαγαζιά τρίτων. Γνώμη μου; Πάρε ένα 7αρη νέο με τιμή μετά τα νέα iPhone κάτω από 500 που είναι αδιαβροχο(σε νερό βρύσης και ιδρώτα και όχι θάλασσα) μια καλή θηκη, και κράτα αυτό σαν iPod

 

πρόσεχε με το αδιάβροχο..... είναι αδιάβροχο μόνο όταν θερμοκρασία του περιβάλλοντος είναι σταθερή και περιπου 5-25 βαθμοί όταν συσκευή δεν έχει πέσει καθόλου ταλαιπωρηθεί κλπ (και αρκετές άλλες προϋποθέσεις)

γενικός απλά όταν λέμε αδιάβροχο (πάει σχεδόν σε όλα τα κινητά) να λέμε εχει στεγανοποίηση που θα έχεις το κεφαλή σου ποιο ήσυχο σε σχέση αν δεν θα είναι (μέχρι εκεί όμως)

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

Όχι δεν μπορείτε δυστυχώς να κάνετε τίποτα άλλο. Λύσεις :

 

α. Πας και παίρνεις ένα άλλο iphone και κρατάς αυτό ως iPod

β. Αγοράζεις άλλη συσκευή από άλλον κατασκευαστή πχ xiaomi

γ. Επισκέπτεσαι καποιον(να ψάξεις και σε αυτό το φόρουμ και σε άλλο γνωστό φόρουμ για τεχνικό καθώς δεν θα σε κοροϊδέψουν εύκολα ) και να σου πει αν αξίζει να φτιαχτεί. Υπάρχει πιθανότητα αν έχει πρόβλημα η μητρική να αξίζει να πάρετε ένα καινούργιο καθώς η μητρική και η επισκευή της είναι λίγο τζόκερ.

 

δεν αποτελεί λύση καθώς χωρίς baseband κάποια στιγμή θα μπει σε bootloop

είναι μια λύση αντίδρασης αυτο (αν και άσχετη καθώς λόγο απροσεξίας έγινε)

επισκευή στο baseband ειδικά από νερό δεν είναι αξιόπιστη στην καλύτερη 6 με 8 μήνες θα ζήσει (και θέλει ενα πόσο τάξης 120 130 ευρώ)

 

γνώμη μου? δέχεται το λάθος που έκανε με την συσκευή (την έβρεξε η την πήγε πάρε στο μπάνιο κλπ) και προχωράει ανάλογα με την τσέπη του και τα γούστα του

Link to comment
Share on other sites

Εκει καταληγει μαλλον το πραγμα...αν καταλαβα καλα καποια στιγμή δεν θα μπορει να χρησιμοποιησει τις υπόλοιπες λειτουργιες του τηλεφωνου? (αν οντως μιλαμε για βλαβη στο baseband)
Link to comment
Share on other sites

Εκει καταληγει μαλλον το πραγμα...αν καταλαβα καλα καποια στιγμή δεν θα μπορει να χρησιμοποιησει τις υπόλοιπες λειτουργιες του τηλεφωνου? (αν οντως μιλαμε για βλαβη στο baseband)

 

Και μένα η γνώμη μου να πάτε σε νέο. Ειδικά η τιμή που είναι τα 7αρια είναι εξεφτελιστική. Μπαίνεις skroutz βρίσκεις ένα 7αρη που να το καλύπτει κάποιο μαγαζί διετία και να έχει doa και είσαι άρχοντας. Μια καλή θήκη και θα είσαι σουπερ

 

 

Μόνο προσοχή δεν το παίρνεις όταν κάνεις ντουζ. Ζεστό νερό- υδρατμοί - υγρασία - off η εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Εκει καταληγει μαλλον το πραγμα...αν καταλαβα καλα καποια στιγμή δεν θα μπορει να χρησιμοποιησει τις υπόλοιπες λειτουργιες του τηλεφωνου? (αν οντως μιλαμε για βλαβη στο baseband)

 

κάποια στιγμή θα κολλήσει στο μήλο κατά την εκκίνηση και στο restore μέσο itunes θα βγαλει error 4013 που σημαίνει cannot flash radio firmware

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Καλησπέρα παιδιά μου κάνανε δώρο από Αμερική 3να iphone 6 plus αλλά όταν βάζω την δικιά μου σιμ δεν την αναγνωρίζει μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με τα βήματα που πρέπει να κάνω ;
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο δώρο σου έκαναν... κλειδωμένο τηλέφωνο.... δύσκολα τα πράγματα

 

Δεν είναι μόνο αυτο έφαγα και τελωνείο 110€ :(

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο αυτο έφαγα και τελωνείο 110€ :(

 

Υπάρχουν ακόμα και στο eBay κάποιοι που πληρώνεις και το ξεκλειδώνουν

Στην ουσία επικοινωνούν με την εταιρεία πχ Verizon, δίνουν τα στοιχεία της συσκευής και το πόσον που ζητάει η εταιρεία και στο ξεκλειδώνουν

Μετά είναι κανονικά unlocked όπως και τα δικά μας

Ρίξε μια αναζήτησή στο eBay

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν ακόμα και στο eBay κάποιοι που πληρώνεις και το ξεκλειδώνουν

Στην ουσία επικοινωνούν με την εταιρεία πχ Verizon, δίνουν τα στοιχεία της συσκευής και το πόσον που ζητάει η εταιρεία και στο ξεκλειδώνουν

Μετά είναι κανονικά unlocked όπως και τα δικά μας

Ρίξε μια αναζήτησή στο eBay

 

Θα το κοιτάξω γιατί ντρέπομαι κιόλας να τους ζαλίζω τους ανθρώπους

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θα το κοιτάξω γιατί ντρέπομαι κιόλας να τους ζαλίζω τους ανθρώπους

 

Mono rsim κατάφερα να βρω που είναι ένα εξαρτήματα κι με αυτό το κάνω ;

Link to comment
Share on other sites

Θα το κοιτάξω γιατί ντρέπομαι κιόλας να τους ζαλίζω τους ανθρώπους

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Mono rsim κατάφερα να βρω που είναι ένα εξαρτήματα κι με αυτό το κάνω ;

 

Δεν τους ζαλίζεις. Λεφτά ζητάνε

Rsim μην πάρεις

Άμα κάνεις μετά καμιά αναβάθμιση κατά λάθος δεν θα δουλεύει

Θα ξανά χρειαστεί να πάρεις rsim

Τα ίδια λεφτά θα σου στοιχίσει

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Τους συγγενείς δεν θέλω να ζαλίζω.

Εκτός τις rsim δεν βρήκα άλλον τρόπο στο ebay να το ξεκλειδώσω

 

Τι σχέση έχουν οι συγγενείς σου;

Μπες eBay και ψάξε για ξεκλείδωμα iPhone

Θα βρεις ότι χρειάζεσαι

Εάν σου κοστίσει και 50€ είσαι θα χαρά

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχουν οι συγγενείς σου;

Μπες eBay και ψάξε για ξεκλείδωμα iPhone

Θα βρεις ότι χρειάζεσαι

Εάν σου κοστίσει και 50€ είσαι θα χαρά

 

Από συγγενείς είναι το τηλέφωνό δώρο μάλλον δεν είδες το προηγούμενο σχόλιο....

Σε ευχαριστώ πάντως έψαξα δεν βρήκα στο eBay μόνο συσκευές ξεκλειδωμενες και rsim

Link to comment
Share on other sites

Από συγγενείς είναι το τηλέφωνό δώρο μάλλον δεν είδες το προηγούμενο σχόλιο....

Σε ευχαριστώ πάντως έψαξα δεν βρήκα στο eBay μόνο συσκευές ξεκλειδωμενες και rsim

 

Το είδα και για αυτό στο λέω

Δεν έχουν καμία δουλειά οι συγγενείς

Στο έκαναν δώρο

Από εκεί και πέρα πρέπει να ψάξεις να το ξεκλειδώσεις

 

Δεν έψαξες καλά

Υπάρχουν και σελίδες και στο eBay

Edited by Tasos19s
Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά σώστε με! Έχω το iPhone XS Max καινούργιο εδώ και 2-3 μήνες κι από τότε που το πήρα έχει πρόβλημα η οθόνη κατά το ξύπνημα της. Όταν πατάω να ανοίξει η οθόνη ενώ είναι σε αναμονή το κινητό περίπου 3-4 φορές την ημέρα δεν ξυπνάει και δεν ανάβει η φωτεινότητα της. Για να ανοίξει λοιπόν πατάω 2 φορές το πλευρικό κουμπί. Έχω τραβήξει το πρόβλημα σε βίντεο Για να καταλάβετε. Δείτε τα τελευταία δευτερόλεπτα του βίντεο

 

Είναι κάποιο θέμα του ios η της οθόνης; Το έχει κανεις σας αυτό το θέμα; Το πήγα στην apple κ δεν βρήκαν μου είπαν και καλά πρόβλημα κανένα. Τρέξανε τα διαγνωστικά τους και όλα καλά! Έδωσα 1000 ευρώ και δεν δικαιολογώ τέτοιου είδους προβλήματα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σώστε με! Έχω το iPhone XS Max καινούργιο εδώ και 2-3 μήνες κι από τότε που το πήρα έχει πρόβλημα η οθόνη κατά το ξύπνημα της. Όταν πατάω να ανοίξει η οθόνη ενώ είναι σε αναμονή το κινητό περίπου 3-4 φορές την ημέρα δεν ξυπνάει και δεν ανάβει η φωτεινότητα της. Για να ανοίξει λοιπόν πατάω 2 φορές το πλευρικό κουμπί. Έχω τραβήξει το πρόβλημα σε βίντεο Για να καταλάβετε. Δείτε τα τελευταία δευτερόλεπτα του βίντεο

 

Είναι κάποιο θέμα του ios η της οθόνης; Το έχει κανεις σας αυτό το θέμα; Το πήγα στην apple κ δεν βρήκαν μου είπαν και καλά πρόβλημα κανένα. Τρέξανε τα διαγνωστικά τους και όλα καλά! Έδωσα 1000 ευρώ και δεν δικαιολογώ τέτοιου είδους προβλήματα

 

Εγώ βλέπω ότι το κινητό σου δουλεύει 1000% άψογα

Έδωσες 1000€ και κάθεσαι και ασχολείσαι με το αν στις 100 φορές την μια φορά δεν πιάσει;

Σε όλους μας μπορεί να έχει τύχει αυτό

Εάν δεν δούλευε θα στο έκανε συνέχεια όχι μια στις 100

Μην ασχολείσαι παραπάνω με το θέμα

Εάν είναι όπως στο βίντεο τότε είσαι μια χαρά μην το πειράζεις τίποτα

Εάν στο μέλλον δημιουργηθεί πραγματικό πρόβλημα τότε θα το βρουν και τα διαγνωστικά εργαλεία της Apple

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

πηρα τη περασμενη παρασκευη συσκευη απο το κοτσωβολο η οποια οταν μεινει πολυ ωρα χωρις να την χρησιμοποιησω δεν ερχετε καμια ειδοποισηση ουτε σε messenger ουτε σε viber

εχω τσεκαρει ολες τις ρυθμισεις αλλα τα ιδια

αυριο λεω να το παω πισω και να ζητησω αντικατασταση

Link to comment
Share on other sites

πηρα τη περασμενη παρασκευη συσκευη απο το κοτσωβολο η οποια οταν μεινει πολυ ωρα χωρις να την χρησιμοποιησω δεν ερχετε καμια ειδοποισηση ουτε σε messenger ουτε σε viber

 

εχω τσεκαρει ολες τις ρυθμισεις αλλα τα ιδια

 

αυριο λεω να το παω πισω και να ζητησω αντικατασταση

Έχει ρυθμίσει την ανανέωση εφαρμογών στο παρασκήνιο?

Πριν το πας κάνε μια επαναφορά ολων των ρυθμίσεων, βάλε μετά μόνο το messenger, ενεργοποίησε τις ειδοποιήσεις και βάλε κάποιο φίλο να σου στείλει μήνυμα να δεις αν κανει το ίδιο.

:)
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
πηρα τη περασμενη παρασκευη συσκευη απο το κοτσωβολο η οποια οταν μεινει πολυ ωρα χωρις να την χρησιμοποιησω δεν ερχετε καμια ειδοποισηση ουτε σε messenger ουτε σε viber

εχω τσεκαρει ολες τις ρυθμισεις αλλα τα ιδια

αυριο λεω να το παω πισω και να ζητησω αντικατασταση

 

Άδικα θα ταλαιπωρηθείς γιατί δεν φταίει η συσκευή αλλά το στήσιμο που έχεις κάνει.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

πηρα τη περασμενη παρασκευη συσκευη απο το κοτσωβολο η οποια οταν μεινει πολυ ωρα χωρις να την χρησιμοποιησω δεν ερχετε καμια ειδοποισηση ουτε σε messenger ουτε σε viber

εχω τσεκαρει ολες τις ρυθμισεις αλλα τα ιδια

αυριο λεω να το παω πισω και να ζητησω αντικατασταση

 

Μην το πας ....Θα σε πάρουν στην πλάκα φίλε

Link to comment
Share on other sites

Άδικα θα ταλαιπωρηθείς γιατί δεν φταίει η συσκευή αλλά το στήσιμο που έχεις κάνει.
δεν εχω κανει κατι οπως ανοιξα το κιν εβαλα αυτα που ηθελα απλα εβγαλα με προγραμμα 3-4 εφαρμογες της gogle

youtube

goofle one

google lens

movies

το θεμα ειναι οτι οταν εχω ανοιχτο το messenger και στελνω στελνει ειδοποιησεις κανονικα

οταν μεινει το κιν κανα 20 λεπτο χωρις να το πειραξω και μου στειλουν δεν ερχετε ττπτ παρα μονο αν το παρω στα χερια μου το ξεκλειδωσω κτλ

 

----- προσθήκη μηνύματος 81 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχει ρυθμίσει την ανανέωση εφαρμογών στο παρασκήνιο?

Πριν το πας κάνε μια επαναφορά ολων των ρυθμίσεων, βάλε μετά μόνο το messenger, ενεργοποίησε τις ειδοποιήσεις και βάλε κάποιο φίλο να σου στείλει μήνυμα να δεις αν κανει το ίδιο.

το εχω κανει 3 φορες factory reset
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Απλά θέλω να σου πω ότι δεν έχει hardware πρόβλημα η συσκευή σου. Και η επόμενη που θα πάρεις το ίδιο θα κάνει, έχει να κάνει με το software και όχι με το hardware, συνεπώς το να την αντικαταστήσεις με κάποια άλλη, δεν θα αλλάξει κάτι.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...