Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για παράδειγμα, όταν κάνεις μία πολύ μικρής διάρκειας κλήση (π.χ λες "έλα, έφτασα"), δεν είναι απαραίτητη η αγορά κάποιου πακέτου. Αν γίνει ανά λεπτό, έχω φύγει και σίγουρα, δεν θα είμαι ο μοναδικός.

 

Για τέτοιες περιπτώσεις δεν χρειάζεται καν να απαντηθεί η κλήση. Μια προσυνεννοημένη αναπάντητη κλήση και είσαι ΟΚ

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Και θα πας πού; Δεν υπάρχει εναλλακτική. Τουλάχιστον η Q έχει φθηνό πακέτο ομιλίας για όσους δε μιλάνε πολύ. Μονόδρομος λοιπόν

Υπάρχει εναλλακτική, βρεκεκέξ κουάξ κουάξ, και μάλιστα με 6,44 λεπτά το SMS προς Ελλάδα και εξωτερικό και τζάμπα (σχεδόν) διεθνείς κλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τα δεδομένα που καταναλώνεις μεσα απο την εφαρμογή του facebook δεν χρεώνονται ΑΛΛΑ:

 

- εαν κάνεις κλικ σε κάποιο συνδεσμο ο οποίος σε παραπέμψει κάπου εκτός της εφαρμογής, τότε θα χρεωθείς τα δεδομένα απο το εκάστοτε πακέτο σου

 

- εαν ανοίξεις τα δεδομένα στο κινητό σου θεωρώντας πως δεν θα χρεωθείς τίποτα κάνοντας χρήση μόνον της εφαρμογής του facebook κατα πάσα πιθανότητα θα χρεωθείς δεδομένα απο λειτουργίες που τρέχουν στο παρασκήνιο του κινητού σου

 

οπότε προσοχή!

 

Αυτό που γράφεις πλεον δεν ισχύει, χρεώνονται τα πάντα όλα., η προσφορά εληξε στις 31/7

 

Υπάρχει εναλλακτική, βρεκεκέξ κουάξ κουάξ, και μάλιστα με 6,44 λεπτά το SMS προς Ελλάδα και εξωτερικό και τζάμπα (σχεδόν) διεθνείς κλήσεις.

μέχρι που να το χαλάσουν και αυτό.... δεν θέλει πολύ ο βάτραχος, ένα φιλί και έγινε πρίγκιπας :)

πάντως αν αλλάξουν την χρέωση ανά δευτερόλεπτο εγώ θα πάρω και τις τρεις γραμμές μου και θα πάω για άλλα λημέρια... τουλάχιστον θα έχω καλύτερο σήμα.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι: Εχει καταλάβει κανείς, αν τελικά ισχύει η αλλαγή του βήματος χρέωσης (εκτός πακέτων) στην Q Card? Μ'ενδιαφέρει, ώστε να προλάβω, αν ισχύει η αλλαγή, να καταγγείλω τη σύμβασή μου αζημίως, εντός ενός μηνός από την ανακοίνωση. Αν τεθεί σε ισχύ, θα έχει παρέλθει ο μήνας και δεν θα μπορέσω να πάρω πίσω το (τριψήφιο) υπόλοιπό μου.
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι: Εχει καταλάβει κανείς, αν τελικά ισχύει η αλλαγή του βήματος χρέωσης (εκτός πακέτων) στην Q Card? Μ'ενδιαφέρει, ώστε να προλάβω, αν ισχύει η αλλαγή, να καταγγείλω τη σύμβασή μου αζημίως, εντός ενός μηνός από την ανακοίνωση. Αν τεθεί σε ισχύ, θα έχει παρέλθει ο μήνας και δεν θα μπορέσω να πάρω πίσω το (τριψήφιο) υπόλοιπό μου.

 

Ειναι σιγουρο οτι αν καταγγειλεις την συμβαση θα παρεις το υπολοιπο σου σε χρηματα?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ειναι σιγουρο οτι αν καταγγειλεις την συμβαση θα παρεις το υπολοιπο σου σε χρηματα?

Δεν είμαι σίγουρος, αλλά εγώ, έτσι το καταλαβαίνω. Τι άλλο μπορεί να σημαίνει η "καταγγελία της σύμβασης" σε καρτοκινητό. Ρώτησα χθες στο live chat της Q Card, αν αλλάζει το βήμα χρέωσης. Μου απάντησαν "ναι" και τους έβρισα (τους είπα μπάχαλο). Η κοπελιά (υπάλληλος), μου είπε να μην ανησυχώ, αφού έχω τη δυνατότητα, εφόσον δεν συναινώ με τις επερχόμενες αλλαγές, να καταγγείλω τη σύμβασή μου αζημίως, αρκεί να το κάνω μέσα στο μήνα. Τη ρώτησα αν θα πάρω πίσω το υπόλοιπό μου και μου απάντησε ότι δεν είναι σίγουρη και γι'αυτό, να επικοινωνήσω απ'ευθείας με την Wind, μέσω της φόρμας επικοινωνίας που έχουν στο site. Επικοινώνησα, αλλά μεσολάβησε το σκ, οπότε περιμένω e-mail. Αλήθεια, είμαι πολύ περίεργος να δω τι θα μου απαντήσουν.

Link to comment
Share on other sites

[...]

μέχρι που να το χαλάσουν και αυτό.... δεν θέλει πολύ ο βάτραχος, ένα φιλί και έγινε πρίγκιπας :)

πάντως αν αλλάξουν την χρέωση ανά δευτερόλεπτο εγώ θα πάρω και τις τρεις γραμμές μου και θα πάω για άλλα λημέρια... τουλάχιστον θα έχω καλύτερο σήμα.

και ίντερνετ με διπλάσια χρέωση... και ποιότητα κλήσεων αλα whatsup... και τρελή καθυστέρηση στα sms... τρομερή εναλλακτική :lol:

 

Δεν είμαι σίγουρος, αλλά εγώ, έτσι το καταλαβαίνω. Τι άλλο μπορεί να σημαίνει η "καταγγελία της σύμβασης" σε καρτοκινητό. Ρώτησα χθες στο live chat της Q Card, αν αλλάζει το βήμα χρέωσης. Μου απάντησαν "ναι" και τους έβρισα (τους είπα μπάχαλο). Η κοπελιά (υπάλληλος), μου είπε να μην ανησυχώ, αφού έχω τη δυνατότητα, εφόσον δεν συναινώ με τις επερχόμενες αλλαγές, να καταγγείλω τη σύμβασή μου αζημίως, αρκεί να το κάνω μέσα στο μήνα. Τη ρώτησα αν θα πάρω πίσω το υπόλοιπό μου και μου απάντησε ότι δεν είναι σίγουρη και γι'αυτό, να επικοινωνήσω απ'ευθείας με την Wind, μέσω της φόρμας επικοινωνίας που έχουν στο site. Επικοινώνησα, αλλά μεσολάβησε το σκ, οπότε περιμένω e-mail. Αλήθεια, είμαι πολύ περίεργος να δω τι θα μου απαντήσουν.

Το βήμα χρέωσης αποκλείεται να αλλάξει, ο ελάχιστος χρόνος χρέωσης ναι

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, κατάλαβε κανείς, από την προχθεσινή ανακοίνωση για τις τιμολογιακές αλλαγές, αν από το Σεπτέμβριο, αλλάζει το βήμα χρέωσης της Q, από χρέωση ανά δευτερόλεπτο σε χρέωση ανά λεπτό? Εκτός πακέτων πάντα. Στο facebook, απέφυγαν να απαντήσουν και σε μένα, αλλά και σε κάποιον άλλο που τους παραπονέθηκε, ενώ στο live chat μου είπαν ότι αλλάζει. Μήπως ήρθε το τέλος της Q? Λέω εγώ τώρα.

 

Πες μας σε ποιο σημειο της ανακοινωσης διαβασες κατι τετοιο ωστε να το δουμε και οι υπολοιποι και να κρινουμε.

Link to comment
Share on other sites

"Επίσης, το βήμα χρέωσης για κλήσεις ή βίντεο κλήσεις προς εθνικούς προορισμούς μετά την κατανάλωση του ενσωματωμένου χρόνου ομιλίας τυχόν ενεργοποιημένων πακέτων ή bonus ομιλίας για όλους τους παραπάνω συνδρομητές, διαμορφώνεται από χρέωση ανά δευτερόλεπτο σε χρέωση ανά λεπτό."

Ολα καλά μέχρι εδώ, αλλά έλα που στον πίνακα αναφέρεται και στην Q Card (εκεί που λέει, ότι πάει από 0,0036 σε 0,0081 ευρώ/δευτ, δηλαδή 250% αύξηση στην Q και δεν αντιδρά κανείς!!!).

Link to comment
Share on other sites

το μονο που δε θελω ν πειραξουν ειναι τα πακετα των sms προς wind και mb, οπως και το πακετο 60' με 3€ και την χρεωση του ανα "
Link to comment
Share on other sites

το μονο που δε θελω ν πειραξουν ειναι τα πακετα των sms προς wind και mb, οπως και το πακετο 60' με 3€ και την χρεωση του ανα "

 

... το οποίο εαν ενεργοποιήσεις ονλαιν σου δινει 100'

Link to comment
Share on other sites

"Επίσης, το βήμα χρέωσης για κλήσεις ή βίντεο κλήσεις προς εθνικούς προορισμούς μετά την κατανάλωση του ενσωματωμένου χρόνου ομιλίας τυχόν ενεργοποιημένων πακέτων ή bonus ομιλίας για όλους τους παραπάνω συνδρομητές, διαμορφώνεται από χρέωση ανά δευτερόλεπτο σε χρέωση ανά λεπτό."

Ολα καλά μέχρι εδώ, αλλά έλα που στον πίνακα αναφέρεται και στην Q Card (εκεί που λέει, ότι πάει από 0,0036 σε 0,0081 ευρώ/δευτ, δηλαδή 250% αύξηση στην Q και δεν αντιδρά κανείς!!!).

Ποιος μιλάει χωρίς πακέτο ομιλίας πλέον; Κοιτάνε να φάνε λεφτά από κάνα ηλικιωμένο ή κάποιον άσχετο

Link to comment
Share on other sites

"Επίσης, το βήμα χρέωσης για κλήσεις ή βίντεο κλήσεις προς εθνικούς προορισμούς μετά την κατανάλωση του ενσωματωμένου χρόνου ομιλίας τυχόν ενεργοποιημένων πακέτων ή bonus ομιλίας για όλους τους παραπάνω συνδρομητές, διαμορφώνεται από χρέωση ανά δευτερόλεπτο σε χρέωση ανά λεπτό."

Ολα καλά μέχρι εδώ, αλλά έλα που στον πίνακα αναφέρεται και στην Q Card (εκεί που λέει, ότι πάει από 0,0036 σε 0,0081 ευρώ/δευτ, δηλαδή 250% αύξηση στην Q και δεν αντιδρά κανείς!!!).

 

Ειναι οντως μπερδεμα. Απο τη μια η Q Card υπαρχει μονο στον πρωτο πινακα ενω αυτα που λες γραφονται κατω απο τον δευτερο πινακα. Απο την αλλη ομως γραφει "για όλους τους παραπάνω συνδρομητές", συνεπως πιανει και τον πρωτο πινακα; :wacko: Μοναδικη στο ειδος της η wind.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι οντως μπερδεμα. Απο τη μια η Q Card υπαρχει μονο στον πρωτο πινακα ενω αυτα που λες γραφονται κατω απο τον δευτερο πινακα. Απο την αλλη ομως γραφει "για όλους τους παραπάνω συνδρομητές", συνεπως πιανει και τον πρωτο πινακα; :wacko: Μοναδικη στο ειδος της η wind.

 

Το αστείο είναι ότι ούτε αυτοί θα ξέρουν τι ισχύει :lol:

Link to comment
Share on other sites

Βρε μου λένε εμένα ότι μπορώ να πάρω πίσω το διακοσοπενηνταρικάκι μου με καταγγελία της σύμβασης? Την έχω κάνει χαλαρά. Ούτως ή άλλως, αν κοπεί το ανά δευτερόλεπτο στην Q, αυτή δεν θα έχει πλέον λόγο ύπαρξης. Ποιός θέλει να είναι σε μία καρτοκινητή που χρεώνει όπως οι άλλες, χωρίς micro sim και με υποχρεωτική περιαγωγή δεδομένων? Γιατί μετά να μην είσαι στο F2G, που θα έχεις και log n win και magic numbers? Ολοι για το ανά δευτερόλεπτο καθόμαστε στην Q, για κανέναν άλλο λόγο. Και μη μου πείτε "εκτός πακέτων δε μιλάει κανείς", γιατί θα θυμηθώ το παράδειγμα του Vodafone International. Μόλις χάλασαν την ανά δευτερόλεπτο χρέωση, είδατε πώς κατάντησε το πακετάκι. Ούτε για το σκουπιδοτενεκέ δεν κάνει πλέον.
Link to comment
Share on other sites

για τους φανς των δευτερολέπτων, υπάρχει και το Frog :D

 

Αν το καταργησουν στην q για ποσο λες θα μεινει στον βατραχο?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

που φαίνεται οτι αλλάζει το βημα χρεωσης για τους υφισταμενους συνδρομητες? :confused:

 

http://www.wind.gr/gr/wind/gia-tin-etaireia/anakoinoseis/anakoinosi/?prid=381

 

Παράλληλα οι ειδικές χρεώσεις προς συνδρομητές καρτοκινητής Wind/Q καθώς και οι προνομιακές χρεώσεις για συγκεκριμένες ώρες τις ημέρας, που ισχύουν για τα προαναφερθέντα παλαιότερα μη εμπορικά διαθέσιμα προγράμματα, όπως περιγράφονται στους ανώτερο δύο πίνακες, καταργούνται

 

Επιπλέον καταργείται σε παλαιότερα μη εμπορικά διαθέσιμα προγράμματα και όπου αυτό υφίστατο το πάγιο τέλος ανά εθνική κλήση, συμφωνά με τις σχετικές αναγραφές στους ανωτέρω δύο πίνακες.

 

Επίσης, το βήμα χρέωσης για κλήσεις ή βίντεο κλήσεις προς εθνικούς προορισμούς μετά την κατανάλωση του ενσωματωμένου χρόνου ομιλίας τυχόν ενεργοποιημένων πακέτων ή bonus ομιλίας για όλους τους παραπάνω συνδρομητές, διαμορφώνεται από χρέωση ανά δευτερόλεπτο σε χρέωση ανά λεπτό.

Τα προγραμματα που φαίνονται στους πίνακες είναι όλα μη εμπορικά διαθέσιμα,και αφορούν πακετα του f2g/wind card. Δεν αφορα την σημερινη q. Και για να σας προλαβω εκει που αναφερει στον πινακα q card εννοει το αντίστοιχο f2g1 της δεσμευσης τιμης

Αντιστοιχα γι'αυτο αναφερει και πακετα με ονομα cu cosmokarta κλπ

Οταν εβγαλε η wind την δεσμευση τιμης (07/2007),η q ήταν ακόμα στην infoquest ή έστω στην διαδικασία πώλησης,ακόμα θεωρείτο ξεχωριστη εταιρια,γι'αυτο είχε και αντιστοιχο πακέτο στο f2g. Το f2g1 συνεχισε να υπαρχει και να ακολουθεί τις χρεωσεις της q μεχρι το τελος της εμπορικης διαθεσης της δεσμευσης τιμης

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Βρε μου λένε εμένα ότι μπορώ να πάρω πίσω το διακοσοπενηνταρικάκι μου με καταγγελία της σύμβασης? Την έχω κάνει χαλαρά. Ούτως ή άλλως, αν κοπεί το ανά δευτερόλεπτο στην Q, αυτή δεν θα έχει πλέον λόγο ύπαρξης. Ποιός θέλει να είναι σε μία καρτοκινητή που χρεώνει όπως οι άλλες, χωρίς micro sim και με υποχρεωτική περιαγωγή δεδομένων? Γιατί μετά να μην είσαι στο F2G, που θα έχεις και log n win και magic numbers? Ολοι για το ανά δευτερόλεπτο καθόμαστε στην Q, για κανέναν άλλο λόγο. Και μη μου πείτε "εκτός πακέτων δε μιλάει κανείς", γιατί θα θυμηθώ το παράδειγμα του Vodafone International. Μόλις χάλασαν την ανά δευτερόλεπτο χρέωση, είδατε πώς κατάντησε το πακετάκι. Ούτε για το σκουπιδοτενεκέ δεν κάνει πλέον.

 

Πλεον και micro και nano sim εχει. Και αν τελικα το πηγανε σε ανα λεπτο ομιλιας στα εκτος πακετων, σιγουρα δεν ειναι καλο αλλα το σημαντικο ειναι τα πακετα.

 

Αν το καταργησουν στην q για ποσο λες θα μεινει στον βατραχο?

 

Ακριβως αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Πλεον και micro και nano sim εχει. Και αν τελικα το πηγανε σε ανα λεπτο ομιλιας στα εκτος πακετων, σιγουρα δεν ειναι καλο αλλα το σημαντικο ειναι τα πακετα.

 

 

 

Ακριβως αυτο.

Αν καταργήσουν τη χρέωση ανά δευτερόλεπτο εκτός πακέτων, τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θα την κρατήσουν στα πακέτα? Αν η βασική χρέωση της Q γίνει ανά λεπτό, τότε θα πάψει να είναι budget καρτοκινητή, οπότε τα πακέτα της θα γίνουν τρίλεπτα, όπως συμβαίνει εν γένει στην καρτοκινητή. Οσο για micro και nano sim, δεν έχουν, κόφτες έχουν και κόβουν τις μεγάλες. Το να σου κόψουν μία "κανονική" κάρτα, πολλές φορές λύνει το πρόβλημα, δεν είναι όμως το ίδιο με το να σου δώσουν μία εκ κατασκευής μικρή κάρτα, αφού σε ορισμένες συσκευές, δημιουργείται πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Βρε μου λένε εμένα ότι μπορώ να πάρω πίσω το διακοσοπενηνταρικάκι μου με καταγγελία της σύμβασης?

 

εγω "κόλλησα" στο "διακοσοπενηνταράκι"

 

καταλαβα καλα;

εχεις 250€ υπόλοιπο στην κάρτα σου;:X

Link to comment
Share on other sites

εγω "κόλλησα" στο "διακοσοπενηνταράκι"

 

καταλαβα καλα;

εχεις 250€ υπόλοιπο στην κάρτα σου;:X

Ναι, έχω 243,64 ευρώ. Πώς τα μάζεψα? Με την προσφορά διπλασιασμού του πρώτου θέματος φυσικά. Επαιρνα κάθε Κυριακή 2 ή 3 εφημερίδες, επειδή φοβόμουν μήν κοπεί η προσφορά (όπως και έγινε), οπότε μαζεύτηκε αυτό το ποσό. Τώρα, θα πρέπει να ανανεώνω με 5 ευρώ κάθε 3 μήνες (αν μείνω βέβαια και δεν καταγγείλω τη σύμβαση, με την προϋπόθεση δηλαδή, ότι δεν πείραξαν την ανά δευτερόλεπτο χρέωση), ώστε να μη χαθεί το υπόλοιπό μου. Προτιμώ να τα χαρίσω στο χαμόγελο του παιδιού και στα παιδικά χωριά SOS, παρά να τ'αφήσω να λήξουν και να μου τα φάει η Wind.

Link to comment
Share on other sites

που φαίνεται οτι αλλάζει το βημα χρεωσης για τους υφισταμενους συνδρομητες? :confused:

 

http://www.wind.gr/gr/wind/gia-tin-etaireia/anakoinoseis/anakoinosi/?prid=381

 

 

Τα προγραμματα που φαίνονται στους πίνακες είναι όλα μη εμπορικά διαθέσιμα,και αφορούν πακετα του f2g/wind card. Δεν αφορα την σημερινη q. Και για να σας προλαβω εκει που αναφερει στον πινακα q card εννοει το αντίστοιχο f2g1 της δεσμευσης τιμης

Αντιστοιχα γι'αυτο αναφερει και πακετα με ονομα cu cosmokarta κλπ

Οταν εβγαλε η wind την δεσμευση τιμης (07/2007),η q ήταν ακόμα στην infoquest ή έστω στην διαδικασία πώλησης,ακόμα θεωρείτο ξεχωριστη εταιρια,γι'αυτο είχε και αντιστοιχο πακέτο στο f2g. Το f2g1 συνεχισε να υπαρχει και να ακολουθεί τις χρεωσεις της q μεχρι το τελος της εμπορικης διαθεσης της δεσμευσης τιμης[/Quote]

 

Εχεις δίκιο. Όλα αυτά τα προγράμματα είναι μη εμπορικά διαθέσιμα. Συνεπώς δεν γίνεται αύξηση στην κανονική Q και άρα δεν θα αλλάζει το βήμα χρέωσης.

 

Αν καταργήσουν τη χρέωση ανά δευτερόλεπτο εκτός πακέτων, τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θα την κρατήσουν στα πακέτα? Αν η βασική χρέωση της Q γίνει ανά λεπτό, τότε θα πάψει να είναι budget καρτοκινητή, οπότε τα πακέτα της θα γίνουν τρίλεπτα, όπως συμβαίνει εν γένει στην καρτοκινητή. Οσο για micro και nano sim, δεν έχουν, κόφτες έχουν και κόβουν τις μεγάλες. Το να σου κόψουν μία "κανονική" κάρτα, πολλές φορές λύνει το πρόβλημα, δεν είναι όμως το ίδιο με το να σου δώσουν μία εκ κατασκευής μικρή κάρτα, αφού σε ορισμένες συσκευές, δημιουργείται πρόβλημα.

 

Γιατί πολύ απλά το να έκαναν μια αύξηση, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα έκαναν αυξήσεις σε όλες τις υπηρεσίες της. Μην φέρνουμε και την καταστροφή του κόσμου.

 

Επίσης για τις sim πλέον παίρνεις multisim και δεν πηγαίνεις σε κατάστημα για να τις κόψεις με κόφτη. Δώσε μου ένα και μόνο παράδειγμα που δεν μπόρεσε να λειτουργήσει μία από αυτές τις κάρτες σε κάποια συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, όπου έχουν multisim, λειτουργούν παντού μία χαρά. Μάλλον όμως είμαι γκαντέμης, αφού τα 3-4 καταστήματα με τα οποία συνεργάζομαι (λόγω απόστασης), δεν έχουν και μου τις κόβουν με κόφτη.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...