Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

14 minutes ago, elkons said:

Το λες μεταφορικά ή κυριολεκτικά; 😅

Εάν καταφέρω μεταβίβαση στο όνομα μου χάνω όλα τα υπόλοιπα ή τις προσφορές;

Σοβαρά το λέω. Έχω την προσφορά με τα 250GB και στα 3 αυτή τη στιγμή. 

1 minute ago, dimitroula10 said:

Τα βολτε κλπ σαχλαμάρες είναι άχρηστα γιατί το 2g της Q παίζει παντού.

Καμιά φορά χρειάζεται να δεις κάτι στο ίντερνετ ενώ μιλάς, και δεν γίνεται χωρίς volte..

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, dimitroula10 said:

Δύσκολα θα κάνεις μεταβίβαση στο όνομα σου.

Πρέπει να ρωτήσεις από πιο μαγαζί είναι και να επικοινωνήσεις μαζί τους. Πρόβλημα θα έχεις μόνο αν χάσεις την σιμ. Τα βολτε κλπ σαχλαμάρες είναι άχρηστα γιατί το 2g της Q παίζει παντού.

Υπόψιν ότι ίσως χρειαστεί να κάνεις μία ανανέωση στο ξεκίνημα και μετά να μηδενίσει το υπόλοιπο.

Καλά σς ρούτερ θα την έχω ούτως η άλλως όχι για κλήσεις οπότε δεν με απασχολεί VoLTE.

5G οι καινούριες κάρτες Q το έχουν ανοιχτό ήδη ή όχι ; 

Θα βάλω τη κάρτα σε ρούτερ για κάμερες και να το παίρνω μερικές φορές στις διακοπές γιατί το wifi των ξενοδοχείων είναι πολύ χάλια συνήθως. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, elkons said:

Καλά σς ρούτερ θα την έχω ούτως η άλλως όχι για κλήσεις οπότε δεν με απασχολεί VoLTE.

5G οι καινούριες κάρτες Q το έχουν ανοιχτό ήδη ή όχι ; 

Ναι το 5G η καινούργιες κάρτες πιστεύω να το έχουν ανοιχτό

Θα βάλω τη κάρτα σε ρούτερ για κάμερες και να το παίρνω μερικές φορές στις διακοπές γιατί το wifi των ξενοδοχείων είναι πολύ χάλια συνήθως. 

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, dimitroula10 said:

Δύσκολα θα κάνεις μεταβίβαση στο όνομα σου.

Πρέπει να ρωτήσεις από πιο μαγαζί είναι και να επικοινωνήσεις μαζί τους. Πρόβλημα θα έχεις μόνο αν χάσεις την σιμ. Τα βολτε κλπ σαχλαμάρες είναι άχρηστα γιατί το 2g της Q παίζει παντού.

Υπόψιν ότι ίσως χρειαστεί να κάνεις μία ανανέωση στο ξεκίνημα και μετά να μηδενίσει το υπόλοιπο.

Πόσο της πουλάνε αυτές της sim; 

Αν ας πούμε είναι 3€ + 8€ ελάχιστη πρώτη ανανέωση σε countdown, σύνολο 11€ 

Ε άμα δεν είσαι κοντά στον Πειραιά αλλά 3€ τα εισιτήρια μέτρο ή η βενζίνη πας στα 14. Είναι πολύ κοντά στα 15€ του να πάρεις νέο αριθμό στο όνομα σου online.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dimitris_15 said:

Nαι έχουν 

Συνήθως είναι και προφορτωμενες με gb λεπτά ομιλίας και sms και αφήνουν μέσα κάτι λεπτά στην κάρτα 

Αλλά το κακό είναι ότι δεν είναι στο όνομα σου κάτι που κάνει δυσκολία σε περίπτωση ενεργοποίησης υπηρεσιών πχ VoLTE/vowifi αν δεν είναι ενεργές 

Διότι συνήθως ζητάνε ταυτοποίηση στοιχείων για ενεργοποίηση τους εκτός και αν πέσεις σε καλό εκπρόσωπο 

Εμένα το ίδιο είχε γίνει σε ένα Q αγορασμενο από Πακιστανό στο παζάρι δεν ήταν δικό μου και δεν το αγόρασα εγώ μου το έδωσε ένας φίλος

Και δεν δέχεται το 13800 να απενεργοποιήσει το Q fee χωρίς μεταβίβαση, οπότε αφαιρείται €1.70 σε κάθε ανανέωση για 3000' σε Q

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Teiresias_ said:

Σοβαρά το λέω. Έχω την προσφορά με τα 250GB και στα 3 αυτή τη στιγμή. 

Οσο θα αυξανεται το % sim που την εχουν , στο συνολο των μαυρων συνδρομητων εστω πορτοκαλι: Ok!!, τοσο θα αυξανεται και η τιμη € του πακετου "προσφορας-δωρακι".

Δεν ειναι τυχαιες οι σκεψεις του Μητσου της μαυρης εταιριας.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Bas said:

Και δεν δέχεται το 13800 να απενεργοποιήσει το Q fee χωρίς μεταβίβαση, οπότε αφαιρείται €1.70 σε κάθε ανανέωση για 3000' σε Q

Δυστυχώς δεν γίνεται να το απενεργοποιήσουν αν χρειαστεί ταυτοποίηση 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, opmgls said:

Πόσο της πουλάνε αυτές της sim; 

Αν ας πούμε είναι 3€ + 8€ ελάχιστη πρώτη ανανέωση σε countdown, σύνολο 11€ 

Ε άμα δεν είσαι κοντά στον Πειραιά αλλά 3€ τα εισιτήρια μέτρο ή η βενζίνη πας στα 14. Είναι πολύ κοντά στα 15€ του να πάρεις νέο αριθμό στο όνομα σου online.

Ούτως ή άλλως εκτός από την πρώτη αγορά ΠΡΕΠΕΙ να κάνεις μία ανανέωση και να μηδενίσει υπόλοιπο για να ανεβείς στο τρένο και να πάρεις το δώρο τον επόμενο μήνα. Αλλιώς μπορεί να καθυστερήσει αρκετά. Αυτό λέει η δική μου εμπειρία. Ίσως να υπάρχουν εξαιρέσεις, αλλά ο κανόνας παραμένει. Υπάρχει και το boxnow που σου στέλνει κάποιος με 1€. Οπότε ένας πάει και παίρνει πολλές.😆

30 minutes ago, Dimitris_15 said:

Δυστυχώς δεν γίνεται να το απενεργοποιήσουν αν χρειαστεί ταυτοποίηση 

Δεν βάζεις πάνω από 10 € έτσι δεν πληρώνεις το 1,70

1 ώρα πριν, opmgls said:

Πόσο της πουλάνε αυτές της sim; 

Αν ας πούμε είναι 3€ + 8€ ελάχιστη πρώτη ανανέωση σε countdown, σύνολο 11€ 

Ε άμα δεν είσαι κοντά στον Πειραιά αλλά 3€ τα εισιτήρια μέτρο ή η βενζίνη πας στα 14. Είναι πολύ κοντά στα 15€ του να πάρεις νέο αριθμό στο όνομα σου online.

Τις πουλάνε 2€ τις κιού αν πάρεις μία και έχουν λίγα σεντς και 100 μβ για 2 μήνες έτσι μπορεί να δεχτεί αμέσως κλήσεις και να κάνει αναπάντητες και WhatsApp

1 ώρα πριν, elkons said:

5G οι καινούριες κάρτες Q το έχουν ανοιχτό ήδη ή όχι ; 

Δεν ξέρω και δεν με απασχολεί αυτό το άθλημα.😁

2 ώρες πριν, Teiresias_ said:

Καμιά φορά χρειάζεται να δεις κάτι στο ίντερνετ ενώ μιλάς, και δεν γίνεται χωρίς volte..

Αυτή την καμμιά φορά κάνε κλήση WhatsApp😉😆. άσε που δεν δουλεύει το σύστημα, όποτε το δοκίμασα σε οποιαδήποτε εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, dimitroula10 said:

Αυτή την καμμιά φορά κάνε κλήση WhatsApp😉😆. άσε που δεν δουλεύει το σύστημα, όποτε το δοκίμασα σε οποιαδήποτε εταιρεία.

Σωστό μεν αλλά καμιιά φορά θα τύχει αυτός που μιλάς να μην ξέρει από whatsup telephony και να θέλεις εσύ εκείνη την ωρα να κοιτάξεις κάτι στο διαδίκτυο για να του το πεις. ΟΚ, δεν συμβαίνει πολύ συχνά.
Εμένα σε Cosmote/frog μου δουλεύει το "σύστημα". Δηλαδή μιλάω στο κινητό κανονικά και σερφάρω ταυτόχρονα στο laptop με hotspot από το κινητό. Στο CU μου διακόπτει την σύνδεση. Ίσως φταίει που δεν έχω ασχοληθεί περισσότερο στο Cu. Στο Frog το είχε από την αρχή ενεργοποιημένο το VoLte και το VoWifi. Συχνά πάντως κάνω τις κλήσεις WhatsApp viber και άλλα συναφή και mobile voip από την αντίστοιχη εφαρμογή στο laptop. Σχεδόν πάντα φοράω ακουστικά bluetooth.

ΥΓ. Αυτό που λες ότι στο ΠΑΚΕΤΟ τα λεπτά ομιλίας χρεώνονται με 3λεπο αρχικά, δεν είναι και μεγάλο πρόβλημα αφου εχεις voipalot. Ας ελπίσουμε να μην μειώσουν και άλλο τον όγκο τω δεδομένων του πακέτου.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, alteisei said:

Οσο θα αυξανεται το % sim που την εχουν , στο συνολο των μαυρων συνδρομητων εστω πορτοκαλι: Ok!!, τοσο θα αυξανεται και η τιμη € του πακετου "προσφορας-δωρακι".

Δεν ειναι τυχαιες οι σκεψεις του Μητσου της μαυρης εταιριας.

Δεν αμφιβάλλω αλλά έτσι πάει τι να κάνουμε;

Να μην το λέμε για να μην αυξάνονται;

Το καρτέλ είναι καρτέλ.. όσο προλάβαίνουμε να επωφεληθούμε από κάτι τέτοια, θα το κάνουμε.

Και το liquid καταργήθηκε. Έτσι πάει.

7 ώρες πριν, opmgls said:

Εμένα σε Cosmote/frog μου δουλεύει το "σύστημα".

Εμένα δουλεύει σε όλες το volte.

Το vowifi δεν μου δουλεύει στην καρτοκινητή της Nova.

Xiaomi redmi note 12 pro 5g.

9 ώρες πριν, dimitroula10 said:

Αυτή την καμμιά φορά κάνε κλήση WhatsApp😉😆.

Σιγά μην πληρώνω και το whatsapp τώρα. Αφού έχω απεριόριστα. Άσε που συνήθως αυτό συμβαίνει όταν μιλάς με κάποια εξυπηρέτηση κάποιας εταιρείας και σου ζητάει κάτι και μπαίνεις εκείνη την ώρα και το βλέπεις να τους το πεις.

Edited by Teiresias_
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 4 μήνες ατάϊστο νούμερο το οποίοι είχα online μου ήρθε η προσφρορά ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ - ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ 600ΜΒ ΚΑΙ 600 ΛΕΠΤΑ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ. ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ 1 ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΚΑΘΕ ΔΙΜΗΝΟ

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, VIPdriver said:

Αυτα τα 600'+600μβ για πάντα, ξέρει κανείς εάν κάνουν rollover;

Μάλλον δεν κάνουν γιατί μου έχει τύχει να γράφει πώς "τα 600 λήγουν την τάδε ημερομηνία" ενώ έχει 1000 ξέρω γω..

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Teiresias_ said:

Σιγά μην πληρώνω και το whatsapp τώρα. Αφού έχω απεριόριστα.

Μάλλον εννοούσε σε αυτή την περίπτωση κάνε WhatsApp προς WhatsApp κλήση. 
Γιατί αν είναι να κάνεις κλήση voip προς δίκτυο κινητής, καλύτερα άλλη λύση voip, φτηνότερη από WhatsApp Viber Skype etc.

Edited by opmgls
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, opmgls said:

Μάλλον εννοούσε σε αυτή την περίπτωση κάνε WhatsApp προς WhatsApp κλήση. 
Γιατί αν είναι να κάνεις κλήση voip προς δίκτυο κινητής, καλύτερα άλλη λύση voip, φτηνότερη από WhatsApp Viber Skype etc.

Το κατάλαβα γι' αυτό ανέφερα πως συνήθως σε επικοινωνία με υπηρεσίες συμβαίνει αυτό οπότε δεν γίνεται με whatsapp..

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, opmgls said:

ΥΓ. Αυτό που λες ότι στο ΠΑΚΕΤΟ τα λεπτά ομιλίας χρεώνονται με 3λεπο αρχικά,

Στην Q μέχρι και πριν λίγο εξακολουθεί και είναι ανά δευτερόλεπτο από το πρώτο δευτερόλεπτο.

Στο f2g τα 600+600 είναι ανά δευτερόλεπτο, στο 250+100' δεν ξέρω.

Αν σκεφτείς πολύ θα βρεις κάποιες ελάχιστες περιπτώσεις που είναι χρήσιμο το βόλτε, αλλά αν σκεφτείς ακόμα περισσότερο θα δεις ότι πρακτικά δεν υπάρχει πρόβλημα. Απλώς είναι μία ανάγκη που λέγεται "καινούργιο κοσκινάκι μου και που να σε κρεμάσω" όπως λένε στο χωριό μου.

Ίσως το WiFi calling θα μπορούσε δυνητικά να είναι λίγο χρήσιμο σε κάποιες οριακές καταστάσεις. Πάντως ακόμα και σε υπόγεια που έχω πάει, όταν οι άλλες εταιρείες δεν είχαν κλήσεις, η κιου έβγαζε άνετα κλήση σε 2g

5 ώρες πριν, Teiresias_ said:

Σιγά μην πληρώνω και το whatsapp τώρα. Αφού έχω απεριόριστα. Άσε που συνήθως αυτό συμβαίνει όταν μιλάς με κάποια εξυπηρέτηση κάποιας εταιρείας και σου ζητάει κάτι και μπαίνεις εκείνη την ώρα και το βλέπεις να τους το πεις.

Δωρεάν είναι το WhatsApp. Χρησιμοποίησε την φαντασία σου όχι στο να βρεις κάποια απίθανη περίπτωση , αλλά στο τι να κάνεις για να αντιμετωπίσεις αυτήν την περίπτωση και μην γίνεσαι πνεύμα αντιλογίας.

 

2 ώρες πριν, VIPdriver said:

Αυτα τα 600'+600μβ για πάντα, ξέρει κανείς εάν κάνουν rollover;

Εννοείται ότι δεν κάνουν ρολοβερ. Άλλωστε τι νόημα έχει? Να νοιώθεις χαρά που έχεις χιλιάδες λεπτά ομιλίας αφού δεν μπορείς να φας ούτε 600?😆 

3 ώρες πριν, DITS said:

Μετά από 4 μήνες ατάϊστο νούμερο το οποίοι είχα online μου ήρθε η προσφρορά ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ - ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ 600ΜΒ ΚΑΙ 600 ΛΕΠΤΑ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ. ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ 1 ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΚΑΘΕ ΔΙΜΗΝΟ

Αυτός είναι ο κανόνας. Υπόψιν ότι το πακέτο δεν δίνει επέκταση υπολοίπου και πρέπει να αγοράζεις κανονικό πακέτο για επέκταση.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, dimitroula10 said:

Δωρεάν είναι το WhatsApp. Χρησιμοποίησε την φαντασία σου όχι στο να βρεις κάποια απίθανη περίπτωση , αλλά στο τι να κάνεις για να αντιμετωπίσεις αυτήν την περίπτωση και μην γίνεσαι πνεύμα αντιλογίας.

Ξέχασα πως ο γιατρός είπε να σου λέμε σε όλα ναι γιατί αλλιώς θα κάνεις dislike.. 

😂😂😂😂😂

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Teiresias_ said:

Ξέχασα πως ο γιατρός είπε να σου λέμε σε όλα ναι γιατί αλλιώς θα κάνεις dislike.. 

😂😂😂😂😂

Δεν είναι dislike, είναι "not helpful/misleading", ακόμα να το μάθεις?😆 

Τεχνικό φόρουμ είμαστε όχι φόρουμ με κρύα αστεία ή πνευματικής αντιλογίας.😉

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, dimitroula10 said:

Δεν είναι dislike, είναι "not helpful/misleading", ακόμα να το μάθεις?😆 

Τεχνικό φόρουμ είμαστε όχι φόρουμ με κρύα αστεία ή πνευματικής αντιλογίας.😉

Τεχνικό φόρουμ που εσύ προσπαθείς να πείσεις ότι η πάση θυσία τσιγκουνιά είναι αρετή με τα "φτηνά σουβλάκια χωρίς απόδειξη"..

Αλλά κατά τα άλλα τεχνικό φόρουμ. Ό,τι του φανεί του Λολοστεφανή!! 

Επίσης το ότι σε βρίζει και κάθε βδομάδα και κάποιος ίσως πρέπει να σε ανησυχεί λιγάκι ε.. ξέρω ξέρω.. κρύο αστειάκι..

 

Edited by Teiresias_
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Teiresias_ said:

Τεχνικό φόρουμ που εσύ προσπαθείς να πείσεις ότι η πάση θυσία τσιγκουνιά είναι αρετή με τα "φτηνά σουβλάκια χωρίς απόδειξη"..

Αλλά κατά τα άλλα τεχνικό φόρουμ. Ό,τι του φανεί του Λολοστεφανή!! 

 

Μου αρέσει που με παρακολουθείς και θυμάσαι αυτά που γράφω και με λεπτομέρειες, οπότε το γλύτωσες το κόκκινο.😄 

Τελικά είδες? Πες πες, όλο και κάτι μένει. Τεχνικές λεπτομέρειες είναι αυτά που λέω.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, dimitroula10 said:

Μου αρέσει που με παρακολουθείς και θυμάσαι αυτά που γράφω και με λεπτομέρειες, οπότε το γλύτωσες το κόκκινο.😄 

Τελικά είδες? Πες πες, όλο και κάτι μένει. Τεχνικές λεπτομέρειες είναι αυτά που λέω.

Κι εγώ στην πλάκα θα το έριχνα!!! Τι να κάνεις..

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Teiresias_ said:

Επίσης το ότι σε βρίζει και κάθε βδομάδα και κάποιος ίσως πρέπει να σε ανησυχεί λιγάκι ε.. ξέρω ξέρω.. κρύο αστειάκι..

Αλίμονο αν έδινα σημασία σε αυτούς που με "βρίζουν". Δεν γίνεται να είναι όλοι κόλακες. Αλλά ούτε οι κόλακες μου αρέσουν. Πάντως από τα πμ που λαμβάνω πολλοί έχουν βοηθηθεί από αυτά που γράφω. Κάτι είναι κι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, dimitroula10 said:

Αυτός είναι ο κανόνας. Υπόψιν ότι το πακέτο δεν δίνει επέκταση υπολοίπου και πρέπει να αγοράζεις κανονικό πακέτο για επέκταση.

Επειδή μετά από δεκαετίες στην Q, δεν ανανέωσα για μερικούς μήνες δύο από αυτά που έχω και στο ένα πήρα την προηγούμενη εβδομάδα το 0,01 και την προσφορα 600+600, με την προϋπόθεση να ανανεώνω κάθε 2 μήνες, μπορείς να εξηγήσεις αναλυτικά, τι πρέπει να κάνω?

Αρκεί να βάζω πριν ή κατά την ημέρα της λήξης τη minimum ανανέωση το countdown ή πρέπει να αγοράζω και πακέτο? Η προσφορά λέει απλά για ανανέωση και μπερδεύτηκα με το post σου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...