Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δηλ σου λεει για να μη σου φάω τα λεφτά του υπόλοιπου αγόρασε πακέτο που δεν χρειάζεσαι για να πας ένα μήνα πιο πέρα

αυτά βέβαια τα σκέφτονται μόνο μη σοβαρές εταιρείες και όσες θέλουν να αρμεγουν με διάφορες προφασεις τους πελάτες τους

στην ουσία είναι εκβιασμός αφού και στις δύο περιπτώσεις βγαίνεις χαμένος όπως σωστά γράφτηκε πιο πάνω

you wellcome!!!

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

δηλ σου λεει για να μη σου φάω τα λεφτά του υπόλοιπου αγόρασε πακέτο που δεν χρειάζεσαι για να πας ένα μήνα πιο πέρα

αυτά βέβαια τα σκέφτονται μόνο μη σοβαρές εταιρείες και όσες θέλουν να αρμεγουν με διάφορες προφασεις τους πελάτες τους

στην ουσία είναι εκβιασμός αφού και στις δύο περιπτώσεις βγαίνεις χαμένος όπως σωστά γράφτηκε πιο πάνω

you wellcome!!!

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

Είναι όμως πολύ καλύτερα, να διατηρείς αριθμό έτσι, από τις άλλες 2 που σου λένε βάλε 10ευρω κάρτα κάθε 2 μήνες για να μην σου καταπιώ το υπόλοιπο. Εκτός και αν θες να τρέχεις στα σούπερ μάρκετ να αγοράζεις ακριβά προϊόντα που ίσως δεν χρειάζεσαι για να παίρνεις cashback πίσω (αν και όταν στα δώσουν) για να ανανεώσεις το υπόλοιπο σου μην χάσεις τον αριθμό.

Link to comment
Share on other sites

στο cu είναι τρίμηνο δεύτερον και την τελευταια μέρα να αγοράσεις πακέτο δεν μηδενίζεται όσο διαρκεί

άρα είναι μια φορά στο τρίμηνο

edit:να διατηρώ αριθμό γιατί τι είμαι ψυγείο χαχα

αν δεν έχεις χρησιμοποιήσει cashback απλά άστο

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

δηλ σου λεει για να μη σου φάω τα λεφτά του υπόλοιπου αγόρασε πακέτο που δεν χρειάζεσαι για να πας ένα μήνα πιο πέρα

 

Ε όχι δα. Αν έχεις αρκετό υπόλοιπο, το διαθέτεις για αγορά πακέτου που σε βολεύει [υπολογίζεις έγκαιρα από countdown ή είσαι ήσυχος αν έχεις καλή ειδική προσφορά που περιμένει]. Και τότε γλιτώνεις την ανάγκη της κάρτας. Αυτό δεν συνέβαινε μέχρι πριν μήνες, που δεν έπαιρνε παράταση το υπόλοιπο και είχαμε τα ευτράπελα με τις απώλειες πακέτων από μηδενισμό υπολοίπου στο δίμηνο.

Link to comment
Share on other sites

αααα αρκετό υπόλοιπο έγινε τώρα?είμαι πιο παλιός από σένα και ξέρω πολυ καλά τι λέω από τις καλές εποχές του f2g και πριν είχα πάλι q

άρα συμφωνείς μαζί μου ότι η βάζεις χρήματα για δίμηνη παράταση η αν έχεις αρκετό υπόλοιπο οπωσδήποτε αγορά πακέτου με ένα μήνα παράταση

 

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

δηλ σου λεει για να μη σου φάω τα λεφτά του υπόλοιπου αγόρασε πακέτο που δεν χρειάζεσαι για να πας ένα μήνα πιο πέρα

 

Αν και τώρα που το ξανασκέφτομαι ούτε καν να απολογηθεί κανείς δεν χρειάζεται σε κάτι τέτοιο. Είναι συχνό φαινόμενο στην καρτοκινητή να αναγκάζεσαι να "αγοράσεις" πακέτο που "δεν χρειάζεσαι", για να ωφεληθείς έμμεσα. Κλασικό παράδειγμα η μεταφορά λεπτών ομιλίας ή δεδομένων για ίντερνετ που ξέμειναν και θέλεις να μεταφερθούν στον επόμενο. Εκεί λες κι ευχαριστώ, αν υπάρχει ένα πακέτο ελάχιστης χρέωσης και γελοίας παροχής σε νέο περιεχόμενο, αρκεί να σώσεις τις χιλιάδες λεπτά ή τα GB που "έχεις μαζέψει". Έτσι δεν είναι;

 

----- προσθήκη μηνύματος 113 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

αααα αρκετό υπόλοιπο έγινε τώρα?είμαι πιο παλιός από σένα και ξέρω πολυ καλά τι λέω από τις καλές εποχές του f2g και πριν είχα πάλι q

άρα συμφωνείς μαζί μου ότι η βάζεις χρήματα για δίμηνη παράταση η αν έχεις αρκετό υπόλοιπο οπωσδήποτε αγορά πακέτου με ένα μήνα παράταση

 

Ναι, συμφωνώ. Γιατί να διαφωνήσω; :wacko:

 

Αφού το χρησιμοποιώ το νούμερο. Κάθε μήνα θα θέλω πακέτο. Το μήνα που έχω υπόλοιπο, γλιτώνω την κάρτα, εκεί που θα έπρεπε να βάλω στο δίμηνο οπωσδήποτε. Όταν δεν αρκεί πια το υπόλοιπο, έτσι κι αλλιώς θα βάλω.

 

Τι έχασα ρε παιδιά; :X

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και έχεις δίκιο. Μόνο που στην περίπτωση της Q χάνεις λεφτά για να μην χάσεις παραπάνω λεφτά-->δηλαδή βάλεις νέα κάρτα και στην άλλη περίπτωση παίρνεις ως αντάλλαγμα κάτι που στο μέλλον ίσως σου φανεί χρήσιμο. Υπάρχει κόσμος που με 10-12€ το μήνα έχει πρακτικά απεριόριστη ομιλία και δεδομένα. Θα μου πεις του χρειάζεται όντως τόσο απεριόριστο? Θα απαντήσω και ναι και όχι.. Ναι γιατί το συμβόλαιο θα έβγαινε ακριβότερα και πρακτικά με λίγα χρήματα έχεις άπειρες παροχές και όχι γιατι αν δεν του χρειαστούν ποτέ, δεν υπάρχει λόγος να υπάρχουν. Αλλά επίσης τα λεπτά προς συγκεκριμένο καρτοκινητό μπορούν να μοιραστούν και σε άλλα που θα τα χρειαστούν και έτσι δε πάνε χαμένα..
Link to comment
Share on other sites

Μπερδεύτηκα περισσότερο. Μάλλον κινούμαστε στην κλασική αοριστία του τι θεωρεί ο καθένας "λογική χρήση" σαν ποσότητα σε λεπτά και MB ανά μήνα. Να γίνω ξεκάθαρος: εγώ εκτιμώ την Q για τη δυνατότητα που μου δίνει να έχω την ελάχιστη δυνατή χρέωση σε μετρημένη χρήση. Για ομιλία με όλους με τις ώρες και πλοήγηση σαν να μην τρέχει τίποτα, είμαστε σε λάθος πρόγραμμα καρτοκινητής.
Link to comment
Share on other sites

Μπερδεύτηκα περισσότερο. Μάλλον κινούμαστε στην κλασική αοριστία του τι θεωρεί ο καθένας "λογική χρήση" σαν ποσότητα σε λεπτά και MB ανά μήνα. Να γίνω ξεκάθαρος: εγώ εκτιμώ την Q για τη δυνατότητα που μου δίνει να έχω την ελάχιστη δυνατή χρέωση σε μετρημένη χρήση. Για ομιλία με όλους με τις ώρες και πλοήγηση σαν να μην τρέχει τίποτα, είμαστε σε λάθος πρόγραμμα καρτοκινητής.
και εγώ θα συμφωνήσω σε αυτό σε γενικές γραμμές όμως και φυσικά μιλάμε πάντα για τα countdown

αλλά δεν μιλάμε για αυτό μόνο ξέρεις τι είναι να ΜΗΝ έχεις άγχος του ποτέ τελειώνουν τα mb και το χειρότερο το μήνυμα έρχεται την αλλη μέρα,ξέρεις πόσες φορές έχω τσακωθεί για αυτό ?επιμενει όμως τόσα χρόνια γιατί βάζει λεφτακια στο ταμείο

μιας και αναφέρθηκε το cu τώρα πλέον ποτέ δεν τα κοιτάζω έχω σερφαρω αν δεν έχω δεν με αφηνει να μπω ίντερνετ ....τόσο απλά

και τώρα τελευταία με κάποιες προσφορές και πακέτα που είναι απεριόριστα χαμός λέμε....σούπερ όυαου!!!

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

και εγώ θα συμφωνήσω σε αυτό σε γενικές γραμμές όμως και φυσικά μιλάμε πάντα για τα countdown

αλλά δεν μιλάμε για αυτό μόνο ξέρεις τι είναι να ΜΗΝ έχεις άγχος του ποτέ τελειώνουν τα mb και το χειρότερο το μήνυμα έρχεται την αλλη μέρα,ξέρεις πόσες φορές έχω τσακωθεί για αυτό ?επιμενει όμως τόσα χρόνια γιατί βάζει λεφτακια στο ταμείο

μιας και αναφέρθηκε το cu τώρα πλέον ποτέ δεν τα κοιτάζω έχω σερφαρω αν δεν έχω δεν με αφηνει να μπω ίντερνετ ....τόσο απλά

και τώρα τελευταία με κάποιες προσφορές και πακέτα που είναι απεριόριστα χαμός λέμε....σούπερ όυαου!!!

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

Άντε μπράβο λοιπόν. Έτσι είναι. Κοιτάμε ΣΥΝΟΛΙΚΑ το πακέτο μας. Είναι πολλά τα χαρακτηριστικά που ο προσεκτικός καταναλωτής πρέπει να ζυγίσει. Κάποιοι εδώ κάνουμε υποχωρήσεις σε κάποιους τομείς, κερδίζουμε σε άλλους τομείς και επιμένουμε Q. Εκεί που τα χαλάμε είναι όταν ο ένας παρουσιάζει την Q σαν λύση για όλους και ο άλλος σαν λύση μόνο για ηλίθιους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αλλάζουμε όσο και αν προσπαθούν μερικοί να μας πείσουν να πάμε "óυαου" στην κόκκινη. Εμμονή τους έχει γίνει.:lol: :lol:
Link to comment
Share on other sites

:lol: Ισα-ισα το αντίθετο. Μακάρι να φύγει κόσμος και να έρθουν εδώ. Η κόκκινη σε ώρες αιχμής υποφέρει άσχημα με τις προσφορές που κάνει. Το δίκτυο υπερφορτώνεται και δεν μπορούμε να απολαύσουμε όπως πρέπει τα απεριόριστα όσοι τα χρειαζόμαστε

Καλώς λοιπόν να έρθει ένα 20-30% των συνδρομητών cu σε Q για να έχουμε πιο άδειο δίκτυο για εμάς

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

 

Ηθελα να ρωτησω το εξης , εκανα πριν καποιες ημερες ανανεωση μετα απο 4 μηνες στο Q μου και μου ανεφερε σε sms οτι μου αφαιρεθηκαν 1,70 ευρω και οτι μου εκανες τα 1500 προς Q , 3000'. Τι ειδους προσφορα ειναι αυτη και μπορω καπως να την απενεργοποιησω ?

 

Ευχαριστω .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

 

Ηθελα να ρωτησω το εξης , εκανα πριν καποιες ημερες ανανεωση μετα απο 4 μηνες στο Q μου και μου ανεφερε σε sms οτι μου αφαιρεθηκαν 1,70 ευρω και οτι μου εκανες τα 1500 προς Q , 3000'. Τι ειδους προσφορα ειναι αυτη και μπορω καπως να την απενεργοποιησω ?

 

Ευχαριστω .

Όταν κάνεις ανανέωση12€ και πάνω σου κρατάει 1,70€ νταβατζηλίκι. Αν βάλεις 10€ δεν σου κρατάει το 1,7€. Πάει τώρα. Δεν υπάρχει τίποτα να απενεργοποιήσεις.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Το μύνημα που μου στείλανε από την Q: OMAΔA EΞYΠHPETHΣHΣ WIND: EΠEΞEPΓAZOMAΣTE TO AITHMA ΠOY MAΣ ANAΦEPATE. ΘA XPEIAΣTOYME AKOMH MIA EPΓAΣIMH HMEPA ΓIA NA ΣAΣ AΠANTHΣOYME. EYXAPIΣTOYME ΓIA THN KATANOHΣH ΣAΣ. Είναι για γέλια...Μια εργάσιμη ημέρα ακόμη,για να μου κάνουν ταυτοποίηση και να συνδεθώ με την νέα sim.Ας μην ήταν η πιο φτηνή κάρτα και θα τους είχα χαιρετήσει μέρες τώρα.

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Το μύνημα που μου στείλανε από την Q: OMAΔA EΞYΠHPETHΣHΣ WIND: EΠEΞEPΓAZOMAΣTE TO AITHMA ΠOY MAΣ ANAΦEPATE. ΘA XPEIAΣTOYME AKOMH MIA EPΓAΣIMH HMEPA ΓIA NA ΣAΣ AΠANTHΣOYME. EYXAPIΣTOYME ΓIA THN KATANOHΣH ΣAΣ. Είναι για γέλια...Μια εργάσιμη ημέρα ακόμη,για να μου κάνουν ταυτοποίηση και να συνδεθώ με την νέα sim.Ας μην ήταν η πιο φτηνή κάρτα και θα τους είχα χαιρετήσει μέρες τώρα.

 

Εμενα με ειχαν καλεσει αυθημερον! κατα τις 12 το μεσημερι ειχα παρει την σιμ απο καταστημα κατα τις 3 το μεσημερι καλεσαν απο το 13800!

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Εμενα με ειχαν καλεσει αυθημερον! κατα τις 12 το μεσημερι ειχα παρει την σιμ απο καταστημα κατα τις 3 το μεσημερι καλεσαν απο το 13800!

Άρα πρέπει να είμαι πολύ γκαντέμης...Άντε να δω και αύριο.

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα το sim από f2g σε Q (ανέξοδα και με άμεση ενεργοποίηση) και ψάχνω τρόπο να αλλάξω τον κωδικό που έχει η νέα κάρτα.

Βρήκα αυτό https://www.myq.gr/gr/support/asfalia-rithmisis-kinitou/pos-allazo-to-pin-sto-kartokinito-q, αλλά και οι 2 προσπάθειες απέτυχαν.

Επίσης, που βρίσκουμε και τι βάζουμε για το δίκτυο Q;

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα το sim από f2g σε Q (ανέξοδα και με άμεση ενεργοποίηση) και ψάχνω τρόπο να αλλάξω τον κωδικό που έχει η νέα κάρτα.

Βρήκα αυτό https://www.myq.gr/gr/support/asfalia-rithmisis-kinitou/pos-allazo-to-pin-sto-kartokinito-q, αλλά και οι 2 προσπάθειες απέτυχαν.

Επίσης, που βρίσκουμε και τι βάζουμε για το δίκτυο Q;

 

Εννοείς το PIN? Από το τηλέφωνο, στις ρυθμίσεις ασφαλείας, αλλαγή PIN.

Κάπου εκεί γύρω θα είναι.

Που βρίσκεται το κατάστημα που σε εξυπηρέτησε να πάνε κι άλλοι υποψήφιοι αν βρίσκονται κοντά, γιατί υπάρχει θέμα με φορητότητα από wind σε Q.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς το PIN? Από το τηλέφωνο, στις ρυθμίσεις ασφαλείας, αλλαγή PIN.

Κάπου εκεί γύρω θα είναι.

Που βρίσκεται το κατάστημα που σε εξυπηρέτησε να πάνε κι άλλοι υποψήφιοι αν βρίσκονται κοντά, γιατί υπάρχει θέμα με φορητότητα από wind σε Q.

 

Δυστυχώς, δεν το βρίσκω, αν και έχω ψάξει πολλές φορές τις Ρυθμίσεις. Έχω το Xiaomi RN7 και μάλλον θα απευθυνθώ στο νήμα του.

Το κατάστημα της Wind είναι στην Καλογρέζα (Βυζαντίου) και το περίεργο είναι ότι ο υπάλληλος που απαιτούσε τα 5€ ήταν δίπλα και δεν συμμετείχε στη διαδικασία. Πρέπει να πω βέβαια ότι έψαξε πολύ για να βρει την κάρτα που μου έδωσε!!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, δεν το βρίσκω, αν και έχω ψάξει πολλές φορές τις Ρυθμίσεις. Έχω το Xiaomi RN7 και μάλλον θα απευθυνθώ στο νήμα του.

 

Το κατάστημα της Wind είναι στην Καλογρέζα (Βυζαντίου) και το περίεργο είναι ότι ο υπάλληλος που απαιτούσε τα 5€ ήταν δίπλα και δεν συμμετείχε στη διαδικασία. Πρέπει να πω βέβαια ότι έψαξε πολύ για να βρει την κάρτα που μου έδωσε!!!

Βάλε την κάρτα σε ένα άλλο τηλέφωνο (έστω και χαζό), άλλαξε το πιν και βάλτο πάλι στο δικό σου. Κάπου θα έχεις ένα παλιό κινητό.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...