Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως πέρσι που μου ήρθε σμσ απτή Q για αλλαγή σιμ ώστε να υποστηρίζει volte, δεν το έκανε αυτόματα, έπρεπε να καλέσω στην εξυπηρέτηση πελατών ώστε να το ενεργοποιήσουν σε 1 λεπτό. Επίσης έτσι ήταν το χρώμα της.

16926506526408659137906211326572.jpg

Edited by Alexandros201285
Link to comment
Share on other sites

Ο τζαμπας πεθαίνει λίγο λίγο καθε μέρα... Εδώ και 3-4 χρόνια κρατούσα ζωντανό το τελευταίο Q της οικογένειας χωρίς κόστος. Καθε φορά που ο αριθμός γινόταν ανενεργός, ζητούσα ανακύκλωση αριθμού μέσω τσατ, γινόταν σε 1 εργάσιμη και έπαιρνε παράταση για άλλους 13 μήνες και 5 ημέρες.

Τέλη Ιουλίου για άλλη μια φορά ο αριθμός έγινε ανενεργός. Ζήτησα ανακύκλωση μέσω τσατ ΤΡΕΙΣ ΦΟΡΕΣ.

Ο πρώτος μου είπε να πάω σε κατάστημα (δεν πατάω ούτε νεκρός).

Ο δεύτερος μου είπε ότι μπορώ να πάω σε κατάστημα αλλά δεν είναι σίγουρος εάν μπορεί να γίνει ανακύκλωση αριθμού (μπορεί δηλαδη ο αριθμός να χάθηκε για πάντα).

Ο τρίτος έκανε κανονικά το αίτημα για ανακύκλωση αφού ζήτησε υπερβολικα πολλά στοιχεία για ταυτοποίηση (μέχρι και τηλέφωνο επικοινωνίας). Αυτό έγινε στις 14 Αυγούστου. Έως σήμερα καμια εξέλιξη.

Η Q πέθανε. Το μόνο που αξίζει στην καρτοκινητή της Nova είναι το 1€ ανανέωση του F2G. Τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, eridion25 said:

Γιατι το voLTE στην Q δεν υπαρχει ακομα (τουλαχιστον στους πιο πολλους συνδρομητες) το ρωταω αυτο γιατι η ξαδερφη μου εχει q ενω εγω cu προς το παρον και δεν απολαμβλανουμε την "κλησταλινη κληση" θεωριτικα με της καινουριες 4G sim (πορτοκαλη background με πλε λογοτιπο) θα ηχαμε voLTE) και η ξαδερφη μου απο της καονουριες καρτες 4G εχει 1816658145_q.jpg.aedc428fbca553eaaa3be49b59673720.jpg

Αυτη φαίνεται να είναι παλιά. Υποστηρίζει  4g αλλα όχι volte και είναι με roaming.

Αν δείχνει R θέλει αλλαγή.

Στις πιο καινουργιες δεν υπάρχει R.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

δείχνει να ειναι παρατημένη η Q εδώ και καιρό ή απλά να μην υπάρχει αρκετό ενδιαφέρον απο την εταιρία.
Αν θες απλά να κρατάς το νούμερο με την ελάχιστη δυνατή δαπάνη τότε συμφέρει Vf CU χρησιμοποιώντας τις αποδείξεις κ μετά εξαργύρωση.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, filippos said:

δείχνει να ειναι παρατημένη η Q εδώ και καιρό ή απλά να μην υπάρχει αρκετό ενδιαφέρον απο την εταιρία.
Αν θες απλά να κρατάς το νούμερο με την ελάχιστη δυνατή δαπάνη τότε συμφέρει Vf CU χρησιμοποιώντας τις αποδείξεις κ μετά εξαργύρωση.

Η νοβα δεν συνεχισε τις ενεργές εισερχόμενες σε Q/F2G μεχρι τον 12ο μηνα; Βαζει φραγή στον 4ο μηνα οπως ο ανταγωνισμός;

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, filippos said:

δείχνει να ειναι παρατημένη η Q εδώ και καιρό ή απλά να μην υπάρχει αρκετό ενδιαφέρον απο την εταιρία.
Αν θες απλά να κρατάς το νούμερο με την ελάχιστη δυνατή δαπάνη τότε συμφέρει Vf CU χρησιμοποιώντας τις αποδείξεις κ μετά εξαργύρωση.

Η ελάχιστη δυνατή δαπάνη πιστεύω είναι 1 ευρώ κάθε 13 μήνες στο νέο free2go, ειδικά αν δεν εφαρμόζεται η φραγή στο 4μηνο που μάλλον δεν εφαρμόζεται.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον η φραγη στο 4μηνο εφρμοζεται μονο σε αυτους που δεν επιθυμουν να λαβουν προσοπικες πρπσφορες μεσω sms

Edited by eridion25
Link to comment
Share on other sites

On 21/8/2023 at 10:29 ΜΜ, eridion25 said:

Γιατι το voLTE στην Q δεν υπαρχει ακομα (τουλαχιστον στους πιο πολλους συνδρομητες) το ρωταω αυτο γιατι η ξαδερφη μου εχει q ενω εγω cu προς το παρον και δεν απολαμβλανουμε την "κλησταλινη κληση" θεωριτικα με της καινουριες 4G sim (πορτοκαλη background με πλε λογοτιπο) θα ηχαμε voLTE) και η ξαδερφη μου απο της καονουριες καρτες 4G εχει 1816658145_q.jpg.aedc428fbca553eaaa3be49b59673720.jpg

Καινούριες θεωρούνται οι κάρτες με υποστήριξη 5G που κυκλοφορούν εδώ  2 έτη περίπου, η 4G που δείχνεις στη φωτογραφία και είχα απο το 2014 μέχρι τον Αύγουστο 2022 δεν δούλευε το VoLTE με καμία παναγία, και είχε δίκτυο σε περιαγωγή. Το έχουμε πει ήδη πολλές φορές και δυστυχώς δεν μου το έλεγαν και στα 10 τηλέφωνα που είχα κάνει περισυ. Άλλαξα sim και έπαιξε και το VoLTE και το VoWiFi 

Link to comment
Share on other sites

Ισως να έχει αναφερθεί κάπου, δεν βρήκα κάτι ...... καταργήθηκε η ανανέωση με 8 € όταν τρέχει Countdown ? Συγκεκριμένα σήμερα , δεν μου έχει την επιλογή 8€ στην online ανανέωση. Ξεκινάει από 10 .

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, tecview2051 said:

Ισως να έχει αναφερθεί κάπου, δεν βρήκα κάτι ...... καταργήθηκε η ανανέωση με 8 € όταν τρέχει Countdown ? Συγκεκριμένα σήμερα , δεν μου έχει την επιλογή 8€ στην online ανανέωση. Ξεκινάει από 10 .

και σε εμένα δεν υπάρχει η επιλογή

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, VIPdriver said:

Στο Facebook παντως δειχνει οτι ισχύει. 

Screenshot_20230824_.thumb.jpg.9e79ade678f6290c000fe513c854e909.jpg

Άρχισε τα γνωστά ο Μήτσος. Πάλι ξέχασε να πατήσει το κουμπί.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, kalitexnis_g said:

Άρχισε τα γνωστά ο Μήτσος. Πάλι ξέχασε να πατήσει το κουμπί.

Εχει πάει διακοπές !

1 ώρα πριν, VIPdriver said:

Στο Facebook παντως δειχνει οτι ισχύει. 

Screenshot_20230824_.thumb.jpg.9e79ade678f6290c000fe513c854e909.jpg

Λες να ισχύει για 15 ημέρες ?😀

Link to comment
Share on other sites

Και στους δύο λογαριασμούς ΔΕΝ μου δίνει επιλογή 8€ μονό 10€

IMG_20230824_185833.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ή η εταιρια ξέχασε να το βγάλει από το διαφημιστικό, ή ο Μητσος ξέχασε να το βάλει. Όπως φαίνεται κάποιος δεν πηρε το memo. Ή απλά ο Μητσος προσπαθει να μας πει να φύγουμε να σωθούμε... 

Link to comment
Share on other sites

On 17/8/2023 at 3:12 ΜΜ, tecview2051 said:

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας μια εμπειρία, που απέκτησα σήμερα με την Q. Ισως να έχει αναφερθεί ξανά, εγώ πάντως το ανακάλυψα σήμερα.

Τέλη Ιουνίου ενεργοποίησα για πρώτη φορά το πακέτο Q DATA STAR, που δίνει 300' και 600 ΜΒ , και τα δύο με Rollover, με σκοπό να καβατζάρω ΜΒ , μια και δεν κάνω πολύ χρήση.

Τέλη Ιουλίου , λίγο πρίν την λήξη του πακέτου Ιουνίου , κάνω online ανανέωση με 12 € , οπότε και παίρνω το Bonus του 1GB για 30 ημέρες . Αμέσως μετά , ενεργοποιώ εκ νέου το πακέτο Q DATA STAR και παίρνω +600 ΜΒ . Ημερομηνία λήξης του Bonus και του πακέτου 25/8 .

Λέω , " Πήρα 1 GB Bonus , μου φτάνουν και περισσεύουν , οπότε θα παραμείνουν άθικτα τα Rollover ( 600 MB + 600 MB ) "
ΑΜ ΔΕ ......
Κάνοντας κάποιες δοκιμές με τα mobile data , παρατήρησα έκπληκτος , οτι αντί να μου καταναλώνει από το Bonus ( που είχε ενεργοποιηθεί πρίν από το πακέτο )  μου κατανάλωνε από το Rollover.
Σε τηλεφωνική επικοινωνία με το τμήμα " εξυπηρέτησης "  αναφέρθηκαν εν συντομία τα εξής:

Εγώ: Γιατί μου καταναλώνει από το Rollover και όχι από το Bonus ?
Q : Καταναλώνει από αυτά που λήγουν πρώτα.
Εγώ: Ναί αλλά εγώ πρώτα πήρα το Bonus και μετά ενεργοποίησα πακέτο. Και τα δύο έχουν βέβαια την ίδια ημ/νία λήξης.Χρονικά όμως , πρώτα λήγει το Bonus.
Q : Το λογικό είναι αυτό. Το σύστημα όμως θεωρεί σαν πακέτο που λήγει πρώτα , τα MB από την πρώτη ενεργοποίηση του πακέτου , επειδή είναι Rollover. Ετσι λειτουργούσε πάντα !!!!!

Εν ολίγοις ..... Μαζεύω ΜΒ από Rollover , κάνω ανανέωση 12 € για να πάρω το άδωρο δώρο του 1 GB , αλλά για να μπορέσω να το χαρώ, πρέπει να καταναλώσω όλα μου τα Rollover .
Τα συμπεράσματα δικά σας. Ευχαριστώ για την φιλοξενία και συγνώμη για το σεντόνι.

 

 

On 17/8/2023 at 3:48 ΜΜ, kmpatra said:

Προφανώς το σύστημα τους δεν βλέπει ώρα ενεργοποίησης αλλά ημέρα ενεργοποίησης. Για να μπορέσει λοιπόν να τρώει πρώτα από το μπόνους θα έπρεπε το πακέτο να μην ενεργοποιηθεί άμεσα την ημέρα της ανανέωσης αλλά την επόμενη μέρα.

Τώρα βέβαια και αυτό που σου λέει με το ρολόβερ η εξυπηρέτηση θέλει μια περαιτέρω εξήγηση...μηπως βλέπει τα rollover ως παλιότερα πακέτα καθότι ενεργοποιήθηκαν αρχικά νωρίτερα (να βλέπει δηλαδή ποιο ενεργοποιήθηκε πρώτο) και να δίνει προτεραιότητα σε αυτό.

Update 26/8

Στις 24/8 .... ανανεώνω με 12€ και μου δίνει το 1 GB Bonus για 30 ημέρες.

Στις 25/8 .... ενεργοποιώ εκ νέου το πακέτο Q STAR.

Λήξη του Bonus  23/9 ---- Λήξη του πακέτου 24/9.

Σήμερα κάνω δοκιμή με τα Data.

Ω ! τί έκπληξη !!!! Μια χαρά καταναλώνει από το Bonus και αφήνει τα Rollover απείραχτα !

Ευχάριστη έκπληξη μεν , μια μεγάλη απορία δε .....

Υπάρχει , άραγε, περίπτωση να καλέσεις στην  "εξυπηρέτηση "  και να μην σου λένε .... ( συγνώμη για την έκφραση ) .... π@π@ριές  ????

Link to comment
Share on other sites

On 24/8/2023 at 7:19 ΜΜ, VIPdriver said:

Ή η εταιρια ξέχασε να το βγάλει από το διαφημιστικό, ή ο Μητσος ξέχασε να το βάλει. Όπως φαίνεται κάποιος δεν πηρε το memo. Ή απλά ο Μητσος προσπαθει να μας πει να φύγουμε να σωθούμε... 

Μάλλον ξεχάστηκε ο ... Μήτσος, ήδη από χθες η 8ευρη ανανέωση είναι διαθέσιμη στην ιστοσελίδα τουλάχιστον, για την εφαρμογή δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Εδω η ιδια η q δινει το φτηνότερο unlimited με 8.90 για 30 μέρες, και βγάζουν τέτοιο countdown? Δεν εχουν επαφή ούτε με τη δική τους πραγματικότητα τελικά...

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...