Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

12 minutes ago, dimitroula10 said:

Έχω την εντύπωση ότι είναι θέμα κινητού που δεν κλείνει τις εφαρμογές ή απλώς δεν έχει γίνει η σωστή ρύθμιση. Σε μένα και στην οικογένεια ποτέ δεν έχει συμβεί αυτό, τις λίγες βέβαια φορές που υπήρχαν λεφτά χωρίς δεδομένα. Βέβαια στις ρυθμίσεις δεν επιτρέπεται να ανοίγουν οι εφαρμογές δεδομένα. Μήπως εκεί είναι το πρόβλημα?

Screenshot_20240630-213223_Settings.jpg

Μα δεν υποτίθεται πως πρέπει να είναι ανοικτά τα δεδομένα για να τα χρησιμοποιήσουν κιόλας;; 

Ή να το θέσω κι αλλιώς, αν χρησιμοποιούν τα δεδομένα με κλειστό διακόπτη, θα κολλήσουν στην ανοικτή εξοικονόμηση;;

Link to comment
Share on other sites

Το έχω γράψει και άλλη φορά, πολλές φορές μάλιστα παρατηρώντας το σε κινητά διάφορων εταιρειών, κυρίως σε xiaomi. Με ενεργοποιημένη τη λειτουργία πτήσης, ανανεώνονται διάφορα widgets (όπως για παράδειγμα το widget του καιρού). Επομένως υπάρχει κάποια κίνηση δεδομένων, ακόμη και όταν έχουμε κλειστά τα δεδομένα.

Αυτό είναι διαπιστωμένο πάρα πολλές φορές.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, p_k said:

Το έχω γράψει και άλλη φορά, πολλές φορές μάλιστα παρατηρώντας το σε κινητά διάφορων εταιρειών, κυρίως σε xiaomi. Με ενεργοποιημένη τη λειτουργία πτήσης, ανανεώνονται διάφορα widgets (όπως για παράδειγμα το widget του καιρού). Επομένως υπάρχει κάποια κίνηση δεδομένων, ακόμη και όταν έχουμε κλειστά τα δεδομένα.

Αυτό είναι διαπιστωμένο πάρα πολλές φορές.

Και τα τελευταία αεροπλάνα έτσι πέσανε.. επειδή κάποια xiaomi κάνανε update στον καιρό και κάνανε παρεμβολές στα συστήματα ελέγχου..

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Teiresias_ said:

Μα δεν υποτίθεται πως πρέπει να είναι ανοικτά τα δεδομένα για να τα χρησιμοποιήσουν κιόλας;; 

Ή να το θέσω κι αλλιώς, αν χρησιμοποιούν τα δεδομένα με κλειστό διακόπτη, θα κολλήσουν στην ανοικτή εξοικονόμηση;;

Μα αν δεν έχεις δεδομένα και είναι ανοικτός ο διακόπτης θα χρεωθείς ημερήσιο. Γιατί σου φαίνεται περίεργο? Αν είναι κλειστός ο διακόπτης τότε δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν δεδομένα. Δεν γίνεται κάποιοι να μην έχουν ποτέ θέμα και κάποιοι άλλοι να έχουν συνεχώς. Εκτός αν η εταιρεία έχει μαύρη λίστα που χρεώνει κάποιους έτσι.

Έχουν χυθεί τόνοι μελάνι να λέμε τα ίδια. Οι γνωστοί ύποπτοι συνεχώς βρίζουν.😄

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, dimitroula10 said:

Μα αν δεν έχεις δεδομένα και είναι ανοικτός ο διακόπτης θα χρεωθείς ημερήσιο. Γιατί σου φαίνεται περίεργο? Αν είναι κλειστός ο διακόπτης τότε δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν δεδομένα. Δεν γίνεται κάποιοι να μην έχουν ποτέ θέμα και κάποιοι άλλοι να έχουν συνεχώς. Εκτός αν η εταιρεία έχει μαύρη λίστα που χρεώνει κάποιους έτσι.

Έχουν χυθεί τόνοι μελάνι να λέμε τα ίδια. Οι γνωστοί ύποπτοι συνεχώς βρίζουν.😄

Δεν με απασχολεί γιατί nova θα χρησιμοποιήσω μόνο με 7€ προσφορά. Και μόνο σε ρούτερ.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, VIPdriver said:

Δεν μπορώ να βρω κάτι άλλο. Όταν σε 2καρτο είχα ενεργό ίντερνετ στην άλλη γραμμή, η Q με χρέωνε. Ακόμη και σε κατάσταση WiFi. Όταν έκανα απεγκατάσταση της εφαρμογής και έβαλα λεφτά, δεν με χρέωσε. 

Αν δοκιμάσεις να κάνεις επαναφορά δικτύου? Αν βγάλεις την σιμ και την ξανά βάλεις? Ή βάλε την καρτα σε άλλη συσκευή και δες αν ακόμα και με κλειστά δεδομένα εξακολουθεί το πρόβλημα σε άλλη συσκευή, εαν ναι πάρε το 13800 

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, elkons said:

Αν δοκιμάσεις να κάνεις επαναφορά δικτύου? Αν βγάλεις την σιμ και την ξανά βάλεις? Ή βάλε την καρτα σε άλλη συσκευή και δες αν ακόμα και με κλειστά δεδομένα εξακολουθεί το πρόβλημα σε άλλη συσκευή, εαν ναι πάρε το 13800 

Έχουμε καταλήξει γενικά στο φόρουμ ότι οι συσκευές πραγματικά χρησιμοποιούν κάποια kb ακόμα και με κλειστά δεδομένα. 

Αυτό το έχουν λύσει οι άλλες δύο αλλά η nova επιμένει να χρεώνει τον κόσμο 2ευρα με το παραμικρό.

Και μάλιστα το κάνει λέει για το καλό μας για να μην χρεωθούμε! Ενώ σε καμία περίπτωση δεν θα φτάναμε τα 2€ ακόμη κι αν μας χρέωνε κανονικά.

Οπότε δεν θα βγάλει άκρη κανείς και ποτέ.

Edited by Teiresias_
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Teiresias_ said:

Έχουμε καταλήξει γενικά στο φόρουμ ότι οι συσκευές πραγματικά χρησιμοποιούν κάποια kb ακόμα και με κλειστά δεδομένα. 

Αυτό το έχουν λύσει οι άλλες δύο αλλά η nova επιμένει να χρεώνει τον κόσμο 2ευρα με το παραμικρό.

Και μάλιστα το κάνει λέει για το καλό μας για να μην χρεωθούμε! Ενώ σε καμία περίπτωση δεν θα φτάναμε τα 2€ ακόμη κι αν μας χρέωνε κανονικά.

Οπότε δεν θα βγάλει άκρη κανείς και ποτέ.

Με λίγα λόγια η εταιρεία φταίει 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, elkons said:

Με λίγα λόγια η εταιρεία φταίει 

Ουσιαστικά σε εκβιάζει στο να έχεις πάντα ενεργό πακέτο με δεδομένα ή λιγότερο από 2€ υπόλοιπο.

Link to comment
Share on other sites

Το λάθος της Nova είναι ότι δεν έχει κόφτη όπως οι άλλες 2 εταιριες. Και σε άλλη συσκευή σε what's up χωρίς να έχω αγορασμένα data μου έρχεται μήνυμα ότι δεν έχω data και να αγοράσω πακετο.

Απλά μου φαίνεται περιεργο που στις ρυθμίσεις ενώ έχω ενεργοποιημενα data άλλης εταιρίας, η χρεωση ερχόταν από την Nova. 

Link to comment
Share on other sites

Βρε μήπως φταίει η εφαρμογή; Σε νοκια τηλ γιατί ποτέ δε μου χρέωσε 2€ για ντατα;

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, VIPdriver said:

Το λάθος της Nova είναι ότι δεν έχει κόφτη όπως οι άλλες 2 εταιριες.

Δεν λέγεται λάθος λέγεται πολιτική. Στην κοσμοτέ με ενεργοποιημένη την φραγή, σε παραμεθόριο περιοχή έκανε σύνδεση με Τουρκία και έφαγε 14€ σε ελάχιστο χρόνο. 

Σε επικοινωνία αρνήθηκαν την επιστροφή, την φραγή στο ροαμινγκ και μετά από αναμονή μίας ώρας έκοψαν το ίντερνετ τελείως ως λύση και όλα αυτά με ροαμινγκ κλειστό, δεν μιλάω για την αγένεια της τηλεφωνήτριας. Αυτή είναι η πραγματικότητα και ΕΜΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ να προσαρμοστούμε αντί να κλαψουρίζουμε. Για αυτό γράφουμε εδώ, για να βρούμε τρόπους άμυνας και όχι για εκτόνωση.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, dimitroula10 said:

Δεν λέγεται λάθος λέγεται πολιτική. Στην κοσμοτέ με ενεργοποιημένη την φραγή, σε παραμεθόριο περιοχή έκανε σύνδεση με Τουρκία και έφαγε 14€ σε ελάχιστο χρόνο. 

Σε επικοινωνία αρνήθηκαν την επιστροφή, την φραγή στο ροαμινγκ και μετά από αναμονή μίας ώρας έκοψαν το ίντερνετ τελείως ως λύση και όλα αυτά με ροαμινγκ κλειστό, δεν μιλάω για την αγένεια της τηλεφωνήτριας. Αυτή είναι η πραγματικότητα και ΕΜΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ να προσαρμοστούμε αντί να κλαψουρίζουμε. Για αυτό γράφουμε εδώ, για να βρούμε τρόπους άμυνας και όχι για εκτόνωση.

Και για πες τον τρόπο άμυνας που βρήκες για το γεγονός που μόλις περιέγραψες..

Link to comment
Share on other sites

Η πρακτική λύση πάντως στο ζήτημα αυτό είναι η χειροκίνητη αναζήτηση δικτύου όταν βρίσκεσαι σε τέτοιες περιοχές. Τα πακέτα περιαγωγής καλώς ή κακώς ενεργοποιούνται αυτόματα, και δεν αφορούν μόνο το ίντερνετ αλλά και την ομιλία.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα δεν πήρα τα 1000 λεπτά προς όλους που δίνει κάθε πρώτη του μήνα σε κατόχους σταθερού. Επειδή έχω 0,18 ευρώ υπόλοιπο και δεν είχε να τραβήξει τη νέα προμήθεια;Η έκαναν πατάτα επειδή άλλαξα τη σταθερή γραμμή με 4G home internet? Μου είχαν πει ότι το buy more παραμένει. Πήρε κάποιος το πακέτο, του τράβηξε το ένα ευρώ;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Teiresias_ said:

Και για πες τον τρόπο άμυνας που βρήκες για το γεγονός που μόλις περιέγραψες..

Το έγραψε από κάτω από εσένα.

1 ώρα πριν, kmpatra said:

Η πρακτική λύση πάντως στο ζήτημα αυτό είναι η χειροκίνητη αναζήτηση δικτύου όταν βρίσκεσαι σε τέτοιες περιοχές.

Πάντα χειροκίνητη για καλό και για κακό. Ανοίγει και πιο γρήγορα το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Don_VitoCorleone said:

Σήμερα δεν πήρα τα 1000 λεπτά προς όλους που δίνει κάθε πρώτη του μήνα σε κατόχους σταθερού. Επειδή έχω 0,18 ευρώ υπόλοιπο και δεν είχε να τραβήξει τη νέα προμήθεια;Η έκαναν πατάτα επειδή άλλαξα τη σταθερή γραμμή με 4G home internet? Μου είχαν πει ότι το buy more παραμένει. Πήρε κάποιος το πακέτο, του τράβηξε το ένα ευρώ;

Μάλλον το δεύτερο. Είχε συμβεί και σε εμένα, όταν άλλαξα πρόγραμμα στο σταθερό.

Απευθύνσου στην εξυπηρέτηση πελατών μέσω της φόρμας επικοινωνίας.

Edited by akar2015
Link to comment
Share on other sites

Έστειλα μόλις. Τι γίνεται όμως γενικά άραγε στις περιπτώσεις που δεν επαρκεί το υπόλοιπο όπως είχε τώρα σε μένα για να τραβήξει το ευρώ;

Link to comment
Share on other sites

"Σε περίπτωση που θέλεις να σταματήσεις την αυτόματη ενεργοποίηση Q STAR AUTO, μπορείς μέσω myQ.gr/myQ app ή στείλε ΝΟ στο 12000."

Δεν χρεώνεσαι κάτι για απενεργοποίηση. Έχω την εντύπωση όμως θα πρέπει  να ενεργοποιηθεί μία φορά αρχικά αν έχεις αρκετό υπόλοιπο είτε όταν κάνεις ανανέωση. Δεν ξέρω αν το μπερδεύω με άλλη εταιρεία.

 

"Τη πρώτη φορά που θα γραφτείς στο Q STAR AUTO και έχεις υπόλοιπο πάνω από 9,8€, τότε η χρήση αποδίδεται αυτόματα. Αν δεν έχεις υπόλοιπο, τότε ανανέωσε και θα το πάρεις αυτόματα. Έπειτα θα το παίρνεις αυτόματα με την 1η ανανέωση κάθε μήνα από 13€."

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, kmpatra said:

"Σε περίπτωση που θέλεις να σταματήσεις την αυτόματη ενεργοποίηση Q STAR AUTO, μπορείς μέσω myQ.gr/myQ app ή στείλε ΝΟ στο 12000."

Δεν χρεώνεσαι κάτι για απενεργοποίηση. Έχω την εντύπωση όμως θα πρέπει  να ενεργοποιηθεί μία φορά αρχικά αν έχεις αρκετό υπόλοιπο είτε όταν κάνεις ανανέωση. Δεν ξέρω αν το μπερδεύω με άλλη εταιρεία.

 

"Τη πρώτη φορά που θα γραφτείς στο Q STAR AUTO και έχεις υπόλοιπο πάνω από 9,8€, τότε η χρήση αποδίδεται αυτόματα. Αν δεν έχεις υπόλοιπο, τότε ανανέωσε και θα το πάρεις αυτόματα. Έπειτα θα το παίρνεις αυτόματα με την 1η ανανέωση κάθε μήνα από 13€."

Ευχαριστώ πολύ. Δεν τα χάνεις τα λεπτά και τα mb που πήρες αν το κάνεις πριν λήξει ο μήνας? 

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, adi32 said:

Ευχαριστώ πολύ. Δεν τα χάνεις τα λεπτά και τα mb που πήρες αν το κάνεις πριν λήξει ο μήνας? 

Όχι βέβαια.. ουσιαστικά απλώς δεν θα ανανεωθεί αυτόματα στο τέλος του μήνα.

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, Don_VitoCorleone said:

Σήμερα δεν πήρα τα 1000 λεπτά προς όλους που δίνει κάθε πρώτη του μήνα σε κατόχους σταθερού. Επειδή έχω 0,18 ευρώ υπόλοιπο και δεν είχε να τραβήξει τη νέα προμήθεια;Η έκαναν πατάτα επειδή άλλαξα τη σταθερή γραμμή με 4G home internet? Μου είχαν πει ότι το buy more παραμένει. Πήρε κάποιος το πακέτο, του τράβηξε το ένα ευρώ;

Μίλησα με το κατάστημα στο οποίο έκανα μετατροπή της σταθερής γραμμής και μου είπαν κάτσε να στο ενεργοποιήσω τώρα. Κι όπως υποτίθεται το ενεργοποιεί μου λέει το σύστημα απαντάει ότι το νούμερο του κινητού είναι παλιότερο της προσφοράς και δεν ενεργοποιείται! Πάει δηλαδή το χάσαμε; 

Ναι μου λέει. περιμένω τη απάντηση της φόρμας επικοινωνίας τώρα.....

Ήρθε η απάντηση ότι γίνεται διερεύνηση... Μισή ώρα μετά μπήκαν τα 1000 λεπτά προς όλους!🙄

Edited by Don_VitoCorleone
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Don_VitoCorleone said:

Μίλησα με το κατάστημα στο οποίο έκανα μετατροπή της σταθερής γραμμής και μου είπαν κάτσε να στο ενεργοποιήσω τώρα. Κι όπως υποτίθεται το ενεργοποιεί μου λέει το σύστημα απαντάει ότι το νούμερο του κινητού είναι παλιότερο της προσφοράς και δεν ενεργοποιείται! Πάει δηλαδή το χάσαμε; 

Ναι μου λέει. περιμένω τη απάντηση της φόρμας επικοινωνίας τώρα.....

Ήρθε η απάντηση ότι γίνεται διερεύνηση... Μισή ώρα μετά μπήκαν τα 1000 λεπτά προς όλους!🙄

Πήρε και τα 15 γίγα???

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, damianos said:

Πήρε και τα 15 γίγα???

Πιθανόν όχι γιατί μάλλον ως παλιότερη σύνδεση (στο κινητό) δεν του δινουν τα 15Gb. Δηλαδή αυτό ήταν επαναενεργοποίηση της παλιάς προσφοράς 1000΄ μόνο και όχι καινούργια ενεργοποίηση σε νέα σύνδεση κινητού.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...