Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειναι σιγουρο φιλε μου οτι στην Q city δουλευει αυτο με τα 4 .44 ευρω για τα 4 γιγα ; το δοκιμασες και δουλευει ; Επισης απο οτι ξερω το αλλο πακετο που λες ειναι το Q international . Αυτο ρωτησες στην εξυπηρετιση πελατων τι ακριβως προσφερει ;

Στην εξυπηρέτηση πελατών, ρώτησα τι ακριβώς προσφέρει το Q City. Τα πακέτα των 4 και 8 GB, ενεργοποιούνται στο Q International, λόγω ανταγωνισμού με Frog, Taza και Vodafone International. Στο δικό μου Q City πάντως ενεργοποιούνται κανονικά. Δε μου το είπε κανείς, απλά το δοκίμασα. Στο άλλο πακέτο μου με την ειδική προσφορά δεν το δοκίμασα, αλλά ενεργοποιούνται ούτως ή άλλως, αφού το πακετάκι είναι Q International. Anyway, μάλλον μόνο το ειδικό πακέτο θα κρατήσω, αφού έχω και τα φοιτητικά CU και WU και δε με συγκινεί ιδιαίτερα το Q City. Για κάποιον όμως που δεν έχει φιτητικό ή ειδική προσφορά, είναι αρκετά καλό.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Όντως η q city είναι καλή για τον πρώτο χρόνο. Μετά αν σταματήσει να δίνει τα 3 ευρώ πίσω ή αν χρεώνει 4 ευρω με το έτσι θέλω δεν λέει. Τωρα η international τι άλλο προσφέρει δεν ξερουμε.Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Όντως η q city είναι καλή για τον πρώτο χρόνο. Μετά αν σταματήσει να δίνει τα 3 ευρώ πίσω ή αν χρεώνει 4 ευρω με το έτσι θέλω δεν λέει. Τωρα η international τι άλλο προσφέρει δεν ξερουμε.Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ.

Ξέρουμε ακριβώς τι δίνει το Q International. Πρόκειται για το (όχι και πάρα πολύ) γνωστό Q Special International Pack, που εν ολίγοις προσφέρει: (1) Πολύ φθηνές χρεώσεις για κλήσεις προς ορισμένες χώρες, κυρίως της Ασίας και της Αφρικής, (2) bonus ανανέωσης 600' προς Q, με κάθε ανανέωση από 5€ και άνω (προσοχή! Δεν έχει 500 MB δώρο με την πρώτη δεκάευρη κάρτα του μήνα) και (3) τα δύο σούπερ πακέτα internet των 4 και 8 GB, που κατά τη γνώμη μου αποτελούν και το μοναδικό λόγο ύπαρξης του προγράμματος Q International. Όσον αφορά το δικό μου Q International, εκτός από όλα τα παραπάνω, παρέχει και τη δυνατότητα ενεργοποίησης του πακέτου 1500' προς όλους+1,5 GB, με κόστος 8,07€ και διάρκεια 30 ημέρες, με αποστολή 1500 στο 12410. Εξαιρετική προσφορά, καλύτερη από το φοιτητικό F2G.

Link to comment
Share on other sites

Η προσφορά των 8GB για 8 μήνες πρέπει να έχει λήξει. Χθες προσπάθησα να την ενεργοποιήσω σε νουμερο γνωστού και δεν έγινε.

[ f i l i p p o s ]

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε ακριβώς τι δίνει το Q International. Πρόκειται για το (όχι και πάρα πολύ) γνωστό Q Special International Pack, που εν ολίγοις προσφέρει: (1) Πολύ φθηνές χρεώσεις για κλήσεις προς ορισμένες χώρες, κυρίως της Ασίας και της Αφρικής, (2) bonus ανανέωσης 600' προς Q, με κάθε ανανέωση από 5€ και άνω (προσοχή! Δεν έχει 500 MB δώρο με την πρώτη δεκάευρη κάρτα του μήνα) και (3) τα δύο σούπερ πακέτα internet των 4 και 8 GB, που κατά τη γνώμη μου αποτελούν και το μοναδικό λόγο ύπαρξης του προγράμματος Q International. Όσον αφορά το δικό μου Q International, εκτός από όλα τα παραπάνω, παρέχει και τη δυνατότητα ενεργοποίησης του πακέτου 1500' προς όλους+1,5 GB, με κόστος 8,07€ και διάρκεια 30 ημέρες, με αποστολή 1500 στο 12410. Εξαιρετική προσφορά, καλύτερη από το φοιτητικό F2G.

 

Σήμερα παραλαμβάνω και εγώ q city και μου έχει κάνει δώρο λέει και μία q international . Εμένα επέμενε ότι η q city δεν λέει κάτι για 6 μήνες και 12 μηνες . Τέλος πάντων θα δείξει. Ωραίο πάντως το πακετακι της q international.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, ελπιζω να μπορέσει κάποιος να με βοηθήσει. Εχω Κιού και εβαλα τη σιμ σε αλλη συσκευη. Μολις ανοιξε φαινόταν το "Η+" αλλά μετά απο λίγο ηρθε μηνυμα να αποθηκευσω τις ρυθμίσεις ίντερνετ και μμς που θα έρχονταν απο την γουιντ, πράγμα που εκανα, με αποτέλεσμα να μην έχω ίντερνετ! Τι γίνεται τώρα; Εννοείται οτι εχω πακετο δεδομένων και ανοιχτή την περιαγωγή δεδομένων.
Link to comment
Share on other sites

Δες στις ρυθμίσεις δικτύων για ονόματα σημείων πρόσβασης. Πρέπει να έχει ένα προφίλ με κάποιο όνομα σχετικό με Q internet, και στο οποίο το πεδίο APN να γράφει myq .

Αν δεν έχει φτιάξε το.

 

Sent from my XT1068

Link to comment
Share on other sites

Δες στις ρυθμίσεις δικτύων για ονόματα σημείων πρόσβασης. Πρέπει να έχει ένα προφίλ με κάποιο όνομα σχετικό με Q internet, και στο οποίο το πεδίο APN να γράφει myq .

Αν δεν έχει φτιάξε το.

 

Sent from my XT1068

Έχω την εντύπωση στην Q ότι πρέπει να ανοίξει και τη περιαγωγή δεδομένων...

Edited by oxxy

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση στην Q ότι πρέπει να ανοίξει και τη περιαγωγή δεδομένων...

Από ότι γράφει την έχει ανοιχτή.

 

 

Sent from my Moto X Play

Link to comment
Share on other sites

Το apn ήταν τελικά, είχε ολόκληρη διεύθυνση. Ευχαριστώ πολύ!

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ακυρο! Μου δείχνει "Η+" αλλά δε μπαίνει σε καμμιά σελίδα στο ίντερνετ

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ακυρο! Μου δείχνει "Η+" αλλά δε μπαίνει σε καμμιά σελίδα στο ίντερνετ

Edit: έπαιξα λίγο με τις ρυθμίσεις και ολα οκ, δουλεύει τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Ανακοινώση Q Special International Pack

 

28/06/2017

 

Η WIND HELLAS Τηλεπικοινωνίες Α.Ε.Β.Ε. ανακοινώνει ότι από 28/06/2017 αλλάζει η χρέωσης κλήσης προς κινητά και σταθερά Αλγερίας και Γεωργίας για νέους και υφιστάμενους συνδρομητές Q Special International Pack. Συγκεκριμένα η χρέωση ομιλίας προς κινητά και σταθερά Αλγερίας διαμορφώνεται από 0,25€/ λεπτό σε 0,55€/λεπτό. Επίσης η χρέωση ομιλίας προς κινητά και σταθερά Γεωργίας διαμορφώνεται από 0,1429€/ λεπτό σε 0,25€/λεπτό.

Το βήμα χρέωσης και η ελάχιστη διάρκεια κλήσης παραμένουν ως έχουν.

 

Επιπλέον, από 28/06/2017 για το προπληρωμένο πακέτο QMEGA BUNDLE που προσφέρει 1200 λεπτά ομιλίας προς Wind/Q προορισμούς, 120’ προς κινητά & σταθερά Ελλάδας και 120΄προς διεθνείς προορισμούς, με κόστος ενεργοποίησης 14,11€ και διάρκεια ισχύος 30 ημέρες εξαιρούνται οι χώρες Γεωργία, Μολδαβία και Σλοβενία από τους διαθέσιμους διεθνείς προορισμούς σε όλους τους παλαιούς και νέους συνδρομητές καρτοκινητής τηλεφωνίας Q που ανήκουν σε εμπορικά διαθέσιμα ή παλαιοτέρα μη εμπορικά διαθέσιμα προγράμματα χρήσης.

 

Τα δωρεάν λεπτά προς εξωτερικό μπορούν να καταναλωθούν προς τους παρακάτω προορισμούς: Αίγυπτος, σταθερά δίκτυα Αλβανίας, Βουλγαρία, σταθερά δίκτυα Ανδόρας, Αυστρία, Βέλγιο, σταθερά δίκτυα Βοσνίας και Ερζεγοβίνης, σταθερά δίκτυα Κροατίας, Κύπρος, Τσεχία, Δανία, σταθερά δίκτυα Εσθονίας, Φιλανδία, Γαλλία, Γερμανία, Ουγγαρία, Ισλανδία, Ιρλανδία, Ιταλία, Καζακστάν, Λετονία, σταθερά δίκτυα Λιχτενστάιν, Λουξεμβούργο, σταθερά δίκτυα της Πρώην Γιουγκοσλαβικής Δημοκρατίας της Μακεδονίας, Μάλτα, σταθερά δίκτυα Μονακό, σταθερά δίκτυα Μαυροβουνίου, Ολλανδία, Νορβηγία, Πολωνία, Πορτογαλία, Ρουμανία, Ρωσία, σταθερά δίκτυα Σαν Μαρίνο, Σλοβακία, Ισπανία, Σουηδία, Τουρκία, Ουκρανία, Ηνωμένο Βασίλειο, σταθερά δίκτυα Βατικανού, Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής, Καναδάς, Αυστραλία, Φιλιππίνες.

 

Όλες οι χρεώσεις συμπεριλαμβάνουν Φ.Π.Α. 24%

 

https://www.wind.gr/gr/wind/gia-tin-etaireia/anakoinoseis/anakoinosi/?prid=463

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι το σωστό topic για να ρωτήσω αλλά αν ξέρετε πείτε μου πως γίνεται να γυρίσω το f2g μου σε Q; Γίνεται online ή τηλεφωνικά ή πρέπει να πάω από κατάστημα;

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι το σωστό topic για να ρωτήσω αλλά αν ξέρετε πείτε μου πως γίνεται να γυρίσω το f2g μου σε Q; Γίνεται online ή τηλεφωνικά ή πρέπει να πάω από κατάστημα;

 

Η διαδικασία γίνεται μόνο σε κατάστημα και λέγεται "μετατροπή" και όχι "φορητότητα" και μάλιστα εντελώς δωρεάν χωρίς την υποχρέωση να βάλεις χρήματα στο λογαριασμό σου δεδομένου ότι παραμένεις εντός WIND. Αυτό στο γράφω γιατί κάποια πονηρά καταστήματα προσπαθούν να χρεώσουν την υπηρεσία ως φορητότητα και να σε υποχρεώσουν να βάλεις χρήματα, οπότε αν τυχόν σου πουν κάτι τέτοιο τους απαντάς ανάλογα και αν ακόμη επιμένουν ζήτα να επικοινωνήσετε επιτόπου με τα κεντρικά της Wind.

 

Να σημειώσω ότι τυχόν υπόλοιπα από το f2g σου δε μεταφέρονται και χάνονται.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πραγματική φορητότητα και απαιτεί αλλαγή της κάρτας sim, παρά του ότι πρόκειται για την ίδια εταιρία.

 

Sent from my Moto X Play

Link to comment
Share on other sites

Το φοιτητικό πακέτο με τα προνόμια του ισχύει για πάντα ή έχει ορισμένη χρονική διάρκεια; Ευχαριστώ!!

Δεν υπάρχει φοιτητικό στην Q. Υπάρχουν κάποιοι (πολύ λίγοι) αριθμοί ειδικής προσφοράς, που δίνονται μόνο από προωθητές και όχι με επίδειξη πάσου, οπότε δεν έχει καμία σχέση με φοιτητικό. Επειδή παρέλαβα την προηγούμενη Πέμπτη έναν τέτοιο αριθμό, με διαβεβαίωσαν τόσο ο (γνωστός μου) προωθητής, όσο και η ίδια η Wind, ότι τα προνόμια ισχύουν για πάντα, ή για την ακρίβεια, για όσο διάστημα παραμείνει ενεργό το νούμερο, εκτός και αν δεν ανανεώσεις για 3 μήνες, οπότε διαγράφεται το χρηματικό υπόλοιπο, αλλά και όλες οι ενεργές προσφορές. Αν θέλεις πακετάκι, στείλε μου pm.

Link to comment
Share on other sites

Στην κινητή σε όλες της εταιρείες και ειδικά στην wind δεν υπάρχει η λέξη ***για πάντα**** βλέπε εγγύηση τιμής που είχε βγάλει κάποτε η Wind έλεγε για πάντα μετά από 3 χρόνια το κατάργησε . Non stop κ. τ. λ έχω τοσα παράδειγματα. υποτίθεται ότι ήταν για πάντα κανένα από τα παραπάνω δεν υπάρχει πλέον. Καταλαβαίνετε λοιπόν!

 

Και ειδικά όταν το λέει η εξυπηρετηση πελατών wind ας μάθουν τα βασικά πρώτα που δεν τα ξέρουν και μετά να απαντήσουν σε κάτι τέτοιο...

Edited by oxxy

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Στην κινητή σε όλες της εταιρείες και ειδικά στην wind δεν υπάρχει η λέξη ***για πάντα**** βλέπε εγγύηση τιμής που είχε βγάλει κάποτε η Wind έλεγε για πάντα μετά από 3 χρόνια το κατάργησε . Non stop κ. τ. λ έχω τοσα παράδειγματα. υποτίθεται ότι ήταν για πάντα κανένα από τα παραπάνω δεν υπάρχει πλέον. Καταλαβαίνετε λοιπόν!

 

Και ειδικά όταν το λέει η εξυπηρετηση πελατών wind ας μάθουν τα βασικά πρώτα που δεν τα ξέρουν και μετά να απαντήσουν σε κάτι τέτοιο...

Καλά, μπορεί να κατήργησε τη δέσμευση τιμής, τα happy hours κτλ, αλλά οι υφιστάμενοι συνδρομητές που είχαν αυτά τα προνόμια, τα διατήρησαν για σχεδόν 10 χρόνια. Για παράδειγμα, η προσφορά των 300' προς όλους με κάθε δεκάευρη ανανέωση στο F2G (προσφορά του 2012), μπορεί να έχει καταργηθεί για νέες ενεργοποιήσεις, αλλά παραμένει ενεργή για τους εγγεγραμμένους συνδρομητές. Ομοίως και για το διπλασιασμό της πρώτης δεκάευρης ανανέωσης των πελατών Wind Card to all (προσφορά του 2011). Για να είμαστε και on topic, το ξέρεις ότι υπάρχουν ακόμη (ελάχιστοι) συνδρομητές Q, που διατηρούν ακόμη τα παλιά προνόμια, δηλαδή εκείνα που ίσχυαν πριν από τις 30 Ιανουαρίου του 2007, όταν η Q Telecom άνηκε ακόμη στην Info Quest?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Έχω στο όνομα μου σφραγισμένο νούμερο q international χωρίς να το έχω ενεργοποιήσει η να έχω βάλει λεφτά. Ξέρει κάποιος να μου πει πόσο περιθώριο έχω να την ενεργοποιήσω ; Στο πίσω μέρος λέει μέχρι τέλος του 2018. Ισχύει αυτό η πρέπει νωρίτερα ; Φοβαμε μήπως αν αργήσω να την ενεργοποιήσω χαθούν τα προνόμια της q international.
Link to comment
Share on other sites

Καλά, μπορεί να κατήργησε τη δέσμευση τιμής, τα happy hours κτλ, αλλά οι υφιστάμενοι συνδρομητές που είχαν αυτά τα προνόμια, τα διατήρησαν για σχεδόν 10 χρόνια. Για παράδειγμα, η προσφορά των 300' προς όλους με κάθε δεκάευρη ανανέωση στο F2G (προσφορά του 2012), μπορεί να έχει καταργηθεί για νέες ενεργοποιήσεις, αλλά παραμένει ενεργή για τους εγγεγραμμένους συνδρομητές. Ομοίως και για το διπλασιασμό της πρώτης δεκάευρης ανανέωσης των πελατών Wind Card to all (προσφορά του 2011). Για να είμαστε και on topic, το ξέρεις ότι υπάρχουν ακόμη (ελάχιστοι) συνδρομητές Q, που διατηρούν ακόμη τα παλιά προνόμια, δηλαδή εκείνα που ίσχυαν πριν από τις 30 Ιανουαρίου του 2007, όταν η Q Telecom άνηκε ακόμη στην Info Quest?

Οποιος δεν έχει κάνει μετάβαση από τα παλιά δεν δικαιούται τα bonus από τα καταστήματα να λέμε όλοι την αλήθεια όχι την μισή είχε βγάλει ανακοίνωση ή wind για αυτό το λίγο όταν την βρω θα την βάλω...

 

 

Οπότε δώρο άδωρο να κάτσει κάποιος σε μην εμπορικό διαθέσιμο πακέτο

 

Και για να τελειώνουμε το θέμα εδώ.. Ο καθένας έχει την γνώμη του πίστευε εσύ το *** για πάντα *** εγώ δεν το πιστεύω 11 χρόνια είμαι συνδρομητής την έμαθα καλά....WIind και εμπιστοσύνη... Δεν πάνε παρέα!

Edited by oxxy

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Καλά, μπορεί να κατήργησε τη δέσμευση τιμής, τα happy hours κτλ, αλλά οι υφιστάμενοι συνδρομητές που είχαν αυτά τα προνόμια, τα διατήρησαν για σχεδόν 10 χρόνια. Για παράδειγμα, η προσφορά των 300' προς όλους με κάθε δεκάευρη ανανέωση στο F2G (προσφορά του 2012), μπορεί να έχει καταργηθεί για νέες ενεργοποιήσεις, αλλά παραμένει ενεργή για τους εγγεγραμμένους συνδρομητές. Ομοίως και για το διπλασιασμό της πρώτης δεκάευρης ανανέωσης των πελατών Wind Card to all (προσφορά του 2011). Για να είμαστε και on topic, το ξέρεις ότι υπάρχουν ακόμη (ελάχιστοι) συνδρομητές Q, που διατηρούν ακόμη τα παλιά προνόμια, δηλαδή εκείνα που ίσχυαν πριν από τις 30 Ιανουαρίου του 2007, όταν η Q Telecom άνηκε ακόμη στην Info Quest?

Σε ποια προνόμια αναφέρεσαι για πριν το 2007; Από πιο πριν έχω Q

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για την χαζή ερώτηση αλλά θα την κάνω.

Η Q έχει το ίδιο σήμα ακριβώς με τη Wind; δηλαδή δουλεύουν με τις ίδιες κεραίες;

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για την χαζή ερώτηση αλλά θα την κάνω.

Η Q έχει το ίδιο σήμα ακριβώς με τη Wind; δηλαδή δουλεύουν με τις ίδιες κεραίες;

 

Ναι. Και σε μερικά σημεία έχει και ίδιες κεραίες με τη Vodafone.

 

Στο μόνο που δεν είμαι σίγουρος είναι σε "ποιον" δίνουν προτεραιότητα στο σήμα. Δηλαδή, αν κοντά σε μια κεραία βρίσκονται συνδρομητές q card, wind, vodafone, ποιος θα είναι "πρώτος στη σειρά", για να πάρει σήμα...

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Και σε μερικά σημεία έχει και ίδιες κεραίες με τη Vodafone.

 

Στο μόνο που δεν είμαι σίγουρος είναι σε "ποιον" δίνουν προτεραιότητα στο σήμα. Δηλαδή, αν κοντά σε μια κεραία βρίσκονται συνδρομητές q card, wind, vodafone, ποιος θα είναι "πρώτος στη σειρά", για να πάρει σήμα...

Μην τα μπερδεύεις ο ιστός είναι ο ίδιος με την Vodafone σε ορισμένες περιοχές. όχι τα κεραιοσυστήματα. Κάθε μία έχει τα δικά της. (Vodafone - wind) Προτεραιότητα ΣΥΜΒΌΛΑΙΟ. /F2G /Q

 

Αυτό με την προτεραιότητα το καταλαβαίνεις όταν καλέσεις κάποιον από F2G και πριν κάνει το γνωστό βομβο ακούγεται 1 ως 3 φορές ένας άλλος ήχος

 

στο σπίτι μου στο υπόγειο έχω παρατηρήσει το εξής φαινόμενο στο F2G να έχω 2 γραμμές και φίλη μου με Q με το ίδιο τηλέφωνο πολλές φορές να δυσκολεύεται να βρει σήμα στο υπόγειο μου....και να χρειάζεται να πάει έξω από το σπίτι για να μπορέσει να μιλήσει.

Edited by oxxy

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...