Jump to content

Συζητήσεις για... οτιδήποτε!


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μιλησα πολυ γενικα!! Και ανεφερα προβληματα που εχουν εξελιχθει σε μεγαλο βαθμο προς κινδυνο μας, αλλα και μακροπροθεσμα προβληματα!!

Απλα μερικα απο αυτα θα ειναι η ατια που θα αφανιστουμε!

Οσο για τον πληθορισμο, το πιστευω διοτι αν δεν βγει καποιος και να βαλει το καθε προϊον στην τιμη του τοτε, θα γινει της μαλικοτριβελης στη γη! Αν αυξηθει, που θε γινει, δεν θα εχουμε απο που νατρωμε τοσο ακριβα που θα γινουν!! σ εχει περασει απο το μυαλο? να πεθαινει κοσμος επειδη εχει χρηματα, αλλα δεν εχει τοσα για να μπορεσει να επιχησει απο φαϊ!!

ειναι τραγικο αυτο!! Ειναι κατι που θα απασχολει εμας και την τσεπη μας για πολλα χρονια, ή εστω αυτα που θα ζησουμε!!

 

Εγω, και η δεκαετια μου, δεν προκειται να πεθανει απο γερατια, θα ειναι αλλο το αιτιο!! πιστεψε με!! Μπορει να ειμαι μικρος αλλα εχω σκεφτει πραγματα που τα θεωρουμε ηλιθια και χαζα!!

Αν κοιταξουμε πισω μας, τα στατιστικα της δεκαετιας του 90, θα δουμε μια αλλη γη, σε σχεση με την σημερινη!! Μεσα σε 10 χρονια , εχει αλλαξει και χαλασει η εικονα της!! Πριν 15 χρονια , μιλουσαν για υπόλογιστες και λεγανε, το 2050 θα δημιουργηθει ενα μηχανημα που θα μπορει να λυνει 1 προβλημα!! Ελα ρε, πλακα κανεις, εγω με την λιγοστη γνωση που εχω πανω σε ενα pc, μεχρι και καφε μπορω να φτιαξω!

Πρεπει να αποδεχτουμε οτι ζουμε στην " τεχνολογικη επανασταση " !!

 

 

Sorry για το off-topic

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα την άποψή σας για το ποιά θεωρείτε τα καλύτερα πούλμαν στη Θεσσαλονίκη για εκδρομές ατόμων κυρίως λίγο μεγαλύτερης ηλικίας?
Link to comment
Share on other sites

μαλλον θελει να μισθωσει καποιο λεωφορειο για εκδρομη και ρωταει ποια εταιρεια μισθωσης λεωφορειων εχει τα πιο καινουρια, πιο καλα κτλ

 

φανταζομαι εφοσον ειναι για ατομα μεγαλυτερης ηλικιας θα θελεις απαραιτητα καλο air condition, τηλεοραση κτλ

Link to comment
Share on other sites

μαλλον θελει να μισθωσει καποιο λεωφορειο για εκδρομη και ρωταει ποια εταιρεια μισθωσης λεωφορειων εχει τα πιο καινουρια, πιο καλα κτλ

 

φανταζομαι εφοσον ειναι για ατομα μεγαλυτερης ηλικιας θα θελεις απαραιτητα καλο air condition, τηλεοραση κτλ

 

Πολύ σωστά κατάλαβες! Περιμένω λοιπόν απόψεις!

Link to comment
Share on other sites

Με ενα τετοιο τι το θελεις το σπιτι..???

 

Για τουριστικα λεωφορεια που ζητας πλεον τα περισσοτερα ειναι συγχρονα.. Εχουν κλιματισμο κ τα περισσοτερα κ τηλεορασεις.. Η διαφορα ειναι στο οτι μπορει να μην ειναι καινουργιο.. Οπουδηποτε κ να ρωτησεις δν μπορει να μην εχουν ενα λεωφορειο με κλιματισμο κ τηλεοραση.. Πες τους οτι το θελεις για μεταφορα ηλικιωμενων κ πες τους να σου βαλουνε το καλυτερο(πιο καινουργιο) απο το στολο τους..

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορεί να μου πει κανείς αξιόπιστα, σε ποιόν ανήκει το πρόσωπο που απεικονίζεται σε αυτό το δαχτυλίδι;

Σας παρακαλώ εαν δεν γνωρίζετε μην απαντάτε, ευχαριστώ.

 

http://i298.photobucket.com/albums/mm277/dadi68/rings.jpg

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Εβλεπα στο Μega ενα τυπο που ειχε υγρο επικαλυψης βασισμενο σε νανοτεχνολογια που απο οτι καταλαβα επικαλυπτε επιφανειες (ακομα και αυτοκινητα) που οταν λερωνοντουσαν μετα με ενα απλο νερο καθαριζαν τελεια.

 

Καπως ετσι τα ελεγε αλλα οδηγουσα εκεινη την ωρα. Γερμανικο προίον απο οτι ελεγε....

 

 

Ξερει καποιος κατι ????

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Εβλεπα στο Μega ενα τυπο που ειχε υγρο επικαλυψης βασισμενο σε νανοτεχνολογια που απο οτι καταλαβα επικαλυπτε επιφανειες (ακομα και αυτοκινητα) που οταν λερωνοντουσαν μετα με ενα απλο νερο καθαριζαν τελεια.

 

Καπως ετσι τα ελεγε αλλα οδηγουσα εκεινη την ωρα. Γερμανικο προίον απο οτι ελεγε....

 

 

Ξερει καποιος κατι ????

 

Sorry για το off-topic, αλλα έβλεπες τηλεόραση την ώρα που οδηγούσες; :wacko:

Link to comment
Share on other sites

@damierom οποιοδηποτε λεωφορειο απο το ~1999 και μετα πληρει ολες τις προυποθεσεις που θα θελεις....
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Sorry για το off-topic, αλλα έβλεπες τηλεόραση την ώρα που οδηγούσες; :wacko:

 

 

Ακουγα TV.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Οποιος θέλει να έχει τη φωνή της κοπέλας που και καλά έχει κλειστεί στην αποθήκη, για να κάνει πλάκες στους φίλους του, το αρχείο είναι εδώ :lol:

Να σαι καλά ρε φίλε:p

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ

στη μνήμη της Αμαλίας Καλυβίνου

 

Η ηλεκτρονική κινητοποίηση της 1ης Ιουνίου 2007, ενάντια στην υπολειτουργία του Ε.Σ.Υ., που η αναλγησία, η αυθαιρεσία και η ασυνειδησία του, μαζί με την αδιαφορία της Πολιτείας, μας έφερε στην σημερινή συλλογή υπογραφών. Ευγνωμονούμε όσους τιμούν το λειτούργημά τους και παλεύουν για την Υγεία μας, αλλά διαμαρτυρόμαστε ενάντια στα φαινόμενα διάλυσης που μας οδήγησαν ως εδώ.

 

ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ ΔΩΡΕΑΝ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΗ ΠΕΡΙΘΑΛΨΗ.

ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ.

 

ΓΙ' ΑΥΤΟ ΖΗΤΑΜΕ:

 

1. Να ληφθούν άμεσα μέτρα για να σταματήσει το φακελάκι και η ανισότητα στην αντιμετώπιση των ασθενών: βελτίωση αμοιβών του ιατρικού και νοσηλευτικού προσωπικού, λειτουργικές εφημερίες, υπερωρίες, ρεπό (εναρμόνιση με κοινοτική οδηγία), και καλύτερη οργάνωση της παροχής ιατρικών υπηρεσιών τόσο για τον ασθενή όσο και για το προσωπικό.

 

2. Να γίνουν πιο ευέλικτοι και αποτελεσματικοί οι γραφειοκρατικοί μηχανισμοί, ώστε να πάψουμε να θρηνούμε θύματα χρονοβόρων διαδικασιών για εγκρίσεις εξετάσεων, φαρμάκων, ειδικών θεραπειών κτλ. Να καθιερωθεί μέγιστος χρόνος επεξεργασίας σχετικών αιτημάτων, αποζημίωση σε τυχόν υπέρβασή τους και ενημέρωση / εξυπηρέτηση ασθενών που λόγω πολυπλοκότητας του σημερινού συστήματος δεν λαμβάνουν ποτέ τις αποζημιώσεις που δικαιούνται. Επίσης να διαμορφωθεί ενιαίο πληροφορικό σύστημα υγείας με πλήρη δικτύωση όλων των νοσοκομείων και κέντρων υγείας.

 

3. Να γίνεται έγκαιρη και αδιάλλειπτη μεταφορά ασθενών στα νοσοκομεία, να στελεχωθούν οι ανεκμετάλλευτες νοσοκομειακές μονάδες, να ενισχυθεί το προσωπικό όπου χρειάζεται, να εξοπλιστούν επαρκώς τα νοσοκομεία / κέντρα υγείας με σύγχρονα μηχανήματα, ν'αυξηθεί ο αριθμός των κλινών -δεδομένης της αυξανόμενης ζήτησης- ακόμη κι αν αυτό απαιτεί χτίσιμο νέων μονάδων, και να προχωρήσει η αποκέντρωση της παροχής περίθαλψης.

 

4. Ν'αυξηθούν τα κονδύλια για την ιατρική έρευνα πανεπιστημιακών νοσοκομείων / ερευνητικών κέντρων, και να δημιουργηθεί φορέας διαχείρησης τομέων έρευνας, ώστε να μην επικεντρώνεται σε προσοδοφόρους (λόγω φαρμακοβιομηχανιών) τομείς, παρά να καλύπτει ευρύ φάσμα αναγκών.

 

5. Να θεσμοθετηθεί η δια βίου επιμόρφωση του ιατροτεχνολογικού προσωπικού, να καθιερωθούν μηχανισμοί ελέγχου ποιότητας, διαπίστευσης, αξιολόγησης κι επιθεώρησης των παρεχομένων υπηρεσιών, με σκοπό τη βελτίωσή τους. Επίσης να καθιερωθούν ευέλικτοι κι αποτελεσματικοί μηχανισμοί και όργανα για την προστασία των δικαιωμάτων του ασθενούς και την προώθηση προληπτικών μέτρων.

 

6. Να επιβληθεί αυστηρότερος έλεγχος και μείωση της σπατάλης στην αγορά του φαρμάκου και των προμηθειών υγειονομικού υλικού (εργαλεία, μηχανήματα, αναλώσιμα κτλ), με καλύτερη μηχανοργάνωση, ελέγχους επάρκειας, διαφάνεια και τιμές αναφοράς (ανάλογο της λίστας τιμών των φαρμάκων).

 

7. Να καθιερωθεί το ενιαίο ιατρικό ιστορικό για κάθε ασθενή, στο οποίο να έχουν πρόσβαση οι ασθενείς και οι θεράποντες ιατροί και αυστηρότατες ποινές για την άρση του ιατρικού απόρρητου για έτερους σκοπούς (ιδιωτικές ασφαλιστικές καλύψεις, όροι εργοδοσίας κτλ).

 

8. Να ληφθούν άμεσα μέτρα για την εξυγείανση του ασφαλιστικού ζητήματος (ήδη αυξάνονται ολοένα οι εισφορές από τους ασφαλιζόμενους χωρίς την αντίστοιχη βελτίωση στην παροχή ιατρικής περίθαλψης), και να σταματήσει η προλείανση του εδάφους για την εμπορευματοποίηση της δημόσιας Υγείας και την άνευ όρων παράδοσή της στον ιδιωτικό τομέα.

 

ΩΣ ΕΔΩ ΜΕ ΤΑ ΦΑΚΕΛΛΑΚΙΑ!

 

ΩΣ ΕΔΩ ΜΕ ΤΗΝ ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΙΑ!

 

ΩΣ ΕΔΩ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ!

 

«Ο ασθενής έχει το δικαίωμα του σεβασμού του προσώπου του και της ανθρώπινης αξιοπρέπειάς του.» (άρθρο 47 του Ν. 2071/ 1992)

 

 

http://www.gopetition.com/online/12922.html

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω στην Αθήνα μαύρες τηλεφωνικές συσκευές

με το κυκλικό κατράν, το μαύρο ακουστικό και το σπυράλ καλώδιο;

Σε τι τιμή περίπου;

 

Θέλω να λειτουργεί όχι για decor :p

 

Ευχαριστώ,

Μάνος

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω στην Αθήνα μαύρες τηλεφωνικές συσκευές

με το κυκλικό κατράν, το μαύρο ακουστικό και το σπυράλ καλώδιο;

Σε τι τιμή περίπου;

 

Θέλω να λειτουργεί όχι για decor :p

 

Ευχαριστώ,

Μάνος

όπως έχουν γίνει τα τηλεφωνικά νούμερα σήμερα (δεκαψήφια) είναι μαζοχισμός να έχεις τέτοια συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω στην Αθήνα μαύρες τηλεφωνικές συσκευές

με το κυκλικό κατράν, το μαύρο ακουστικό και το σπυράλ καλώδιο;

Σε τι τιμή περίπου;

 

Θέλω να λειτουργεί όχι για decor :p

 

Ευχαριστώ,

Μάνος

 

Ρώτα στον ΟΤΕ. Κάποτε είχαν απ' ότι θυμάμαι. Είχε πάρει η μάνα μου. Για decor όμως..

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Κανένα :p

 

Κάτι σαν και αυτό θέλω αλλά στην Αθήνα:

http://cgi.ebay.ie/Vintage-Black-Telephone_W0QQitemZ130225081601QQihZ003QQcategoryZ985QQtcZphotoQQcmdZViewItem#ebayphotohosting

Ενα παρομοιο αλλα πολυ ποιο ομορφο εχει ο πατερας μου στη δουλεια,του αρεσει και το κραταει ακομα,αλλα ειναι παρα πολυ παλιο,,σαν ταινιες του 60-70..μαυρο ειναι,,,νομιζω αν ειναι αυθεντικο ειναι συλλεκτικο και μπορει να το βρεις και 200+ ευρω...

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω στην Αθήνα μαύρες τηλεφωνικές συσκευές

με το κυκλικό κατράν, το μαύρο ακουστικό και το σπυράλ καλώδιο;

Σε τι τιμή περίπου;

 

Θέλω να λειτουργεί όχι για decor :p

 

Ευχαριστώ,

Μάνος

στο μοναστηρακι Μανο,θα βρεις παρα πολλα...και αυτα που κρατας στο ενα χερι το ακουστικο-χωνι και στο αλλο το μικροφωνο-χωνι.Toυλαχιστον πριν 2 χρονια ειχα δει πολλα απο δαυτα....και δεν ειναι δυσκολο να δοκιμασεις και μες στο μαγαζι αν δουλευει....Και στο οτεshop για δες...πουλαει μια αντικα...μπορει να την εχει και στο site...

Link to comment
Share on other sites

στο μοναστηρακι Μανο,θα βρεις παρα πολλα...και αυτα που κρατας στο ενα χερι το ακουστικο-χωνι και στο αλλο το μικροφωνο-χωνι.Toυλαχιστον πριν 2 χρονια ειχα δει πολλα απο δαυτα....και δεν ειναι δυσκολο να δοκιμασεις και μες στο μαγαζι αν δουλευει....Και στο οτεshop για δες...πουλαει μια αντικα...μπορει να την εχει και στο site...

 

Που ακριβώς στο Μοναστηράκι;

Στο Οτεσοπ δεν έχει τπτ :(

 

Ευχαριστώ

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Κανένα :p

 

Κάτι σαν και αυτό θέλω αλλά στην Αθήνα:

http://cgi.ebay.ie/Vintage-Black-Telephone_W0QQitemZ130225081601QQihZ003QQcategoryZ985QQtcZphotoQQcmdZViewItem#ebayphotohosting

 

εχω ενα σε μπεζ καφε στο παταρι(αν δε το πεταξα)

αλλα δεν ξερω αν λειτουργει

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις για... οτιδήποτε!
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...