Jump to content

Συζητήσεις για... οτιδήποτε!


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια και χαρά!

Έχει δώσει κανείς για πτυχίο Αγγλικών CITY and GUILDS;

Σκέφτομαι να το δώσω. Είναι πιο εύκολο από τα αντίστοιχα Cambridge και Michigan?

Ενδιαφέρομαι κυρίως για επίπεδο C1 + c2!

 

Από τον ΑΣΕΠ πάντως αναγνωρίζεται!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πριν από 10 λεπτά έβλεπα στη τηλεόραση μια απευθείας σύνδεση σ'ένα κέντρο διάσωσης χελωνών στη Γλυφάδα, και άκουσα ότι παίρνουνε και εθελοντές. Αυτό που είπα αμέσως στην αδερφή μου ήταν ότι πολύ θα μ'άρεζε να δούλευα ως εθελόντρια σε κάτι τέτοιο!Τώρα που το σκέφτομαι λοιπόν, συνειδητοποίησα ότι από αυτό το καλοκαίρι, είμαι εντελώς ελευθέρη καθώς από τη νέα σχολική σεζόν, θα θεωρούμαι φοιτήτρια:p Αποφάσισα λοιπόν να γίνω εθελόντρια εδώ στη Θεσσαλονίκη, είτε σε προστασία του δάσους του Σέιχ Σου είτε σε κάτι σχετικό με ζώα και με περιβάλλον γενικότερα!το θέμα όμως είναι ότι δε ξέρω που να ψάξω για πληροφορίες...οπότε αν κάποιος ξέρει κάτι σχετικό, θα ήθελα να με βοηθήσετε σας παρακαλώ :)

P!nk it Up...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

kalispera paidia..eimai apofitos apo aggliko panephsthmio sto tmhma doiikidi touristikwn epixeirisewn..thelw na rwtisw an kserete an mporw na mpw sth ASOEE se kapoio etos..sto ODE organwsh kai dioikisi epixeirisewn.....to kserw kanw to anaposo apo eidikothta paw sto geniko alla prokeimenou na paw na xasw lefta kai alla eksw gia kapoio master se MBA h otidipote thelw prwta na parw tis vaseis apo thn ASOEE an dextoun se kapoio etos kai me poion tropo....tha htan xrisimi h apanthsh sas se opoion mporei na voithisei....

 

efxaristo

Link to comment
Share on other sites

Κάπου άκουσα ότι με ένα ποσό κάθε χρόνο υιοθετείς ένα παιδάκι από την Αφρική πχ και το βοηθάς έτσι οικονομικά. Μετά την "υιοθεσία" σου στέλνουν φωτογραφία του και είσαι εικονικά ο "γονιός" του. Γνωρίζετε κάτι περισσότερο;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Τα το.συ.ν. πιστευω οτι δεν προκειται να προσφερουν κατι στον τοπο.Μονο κουβεντουλα και πραξεις 0.Και αυτοι που θα εκλεγονται θα ειναι οι αρχισυνδικαλιστες των φοιτητικων παραταξεων.Αλλες ειναι οι σκοπιμοτητες που δημιουργηθηκαν.
Link to comment
Share on other sites

Ποιές είναι οι σκοπιμότητες;Είναι κακό να ασχοληθεί λίγο ο νέος με τα κοινά μήπως ξεκολλήσει λίγο από την εικονική πραγματικότητα;Να μάθει τι γίνεται στον τόπο του και να έχει γνώμη για αυτά;
Link to comment
Share on other sites

Ποιές είναι οι σκοπιμότητες;Είναι κακό να ασχοληθεί λίγο ο νέος με τα κοινά μήπως ξεκολλήσει λίγο από την εικονική πραγματικότητα;Να μάθει τι γίνεται στον τόπο του και να έχει γνώμη για αυτά;

 

Πιστευω υπαρχουν πολλοι τροποι να μαθεις τι γινεται γυρω σου.Οταν λες να εκφραζεις την γνωμη σου πως το εννοεις?Αυτοι που εκλεγονται προερχονται απο τους διαφορους πολιτικους χωρους.Δε νομιζω καποιος αγνωστος νεος που δεν εχει ασχοληθει με τον συνδικαλισμο οταν ηταν ή ειναι φοιτητης να εχει πιθανοτητες να βγει.Αρα την γνωμη σου θα εκφραζεις μεσα απο τα ορια που σου θετει το κομμα στο οποιο ανηκεις.Αρα ποιο ειναι το νοημα?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω υπαρχουν πολλοι τροποι να μαθεις τι γινεται γυρω σου.Οταν λες να εκφραζεις την γνωμη σου πως το εννοεις?Αυτοι που εκλεγονται προερχονται απο τους διαφορους πολιτικους χωρους.Δε νομιζω καποιος αγνωστος νεος που δεν εχει ασχοληθει με τον συνδικαλισμο οταν ηταν ή ειναι φοιτητης να εχει πιθανοτητες να βγει.Αρα την γνωμη σου θα εκφραζεις μεσα απο τα ορια που σου θετει το κομμα στο οποιο ανηκεις.Αρα ποιο ειναι το νοημα?

Σε ένα μικρό δήμο προέρχονται όλοι από πολιτικές παρατάξεις;Από πολιτικούς χώρους δεν είναι κακό να προέρχεσαι.

 

Εμένα με ενδιαφέρει τι γίνεται στην πόλη μου και θα ήθελα να συμμετέχω στα κοινά και δε σχετίζομαι με καμιά πολιτική παράταξη.

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα μικρό δήμο προέρχονται όλοι από πολιτικές παρατάξεις;Από πολιτικούς χώρους δεν είναι κακό να προέρχεσαι.

 

Εμένα με ενδιαφέρει τι γίνεται στην πόλη μου και θα ήθελα να συμμετέχω στα κοινά και δε σχετίζομαι με καμιά πολιτική παράταξη.

 

Αν πιστευεις οτι εσυ ως μελος το.συ.ν. θα λυσεις τα προβληματα που αφησαν αλυτα οι δημαρχοι,νομαρχες,περιφεριαρχες,βουλευτες του νομου,υπουργοι κτλ (μη μου πεις οτι δεν τα ξερουν και ξαφνικα το το.συ.ν. θα τα φερει στην επιφανεια),τοτε σου ευχομαι καλο κουραγιο και μακαρι να μην απογοητευτεις.

 

δεν εχει καθε δημος εκπαιδευτικο ιδρυμα.

 

Συμφωνω αλλα οι 'καλοι' συνδικαλιστες δεν χανονται οταν γυρισουν στις πολεις τους σε αντιθεση με καλους επαγγελματιες που τους τρωει το μεγαλυτερο βισμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

θέλω να βγάλω δίπλωμα για ταχύπλοο. Έχετε υπόψη κάποια σχολή που θα μπορούσα να απευθυνθώ; Μένω Αθήνα. Δε θέλω να πάω σε κάποιον στην τύχη...

 

(από μία σύντομη αναζήτηση που έκανα είδα πως δεν υπάρχει ανάλογο θέμα).

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω σκάφος ακόμα. Για άμεσα με ενδιαφέρει το δίπλωμα προκειμένου να μπορώ να ενοικιάζω, μέχρι να πάρω ένα...

Link to comment
Share on other sites

300-400e μ ειπαν. δινεις θεωρεια κ η πραξη ειναι απλα ενα παρκαρισμα στην ουσια...οποτε δεν νομιζω να θελεις καποιον ειδικο...αν κ απο το παρακατω μου φαινετε οτι δεν χρειαζονται ουτε μαθηματα

http://www.greekdivers.com/articles/diploma/index.php

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

θέλω να βγάλω δίπλωμα για ταχύπλοο. Έχετε υπόψη κάποια σχολή που θα μπορούσα να απευθυνθώ; Μένω Αθήνα. Δε θέλω να πάω σε κάποιον στην τύχη...

 

(από μία σύντομη αναζήτηση που έκανα είδα πως δεν υπάρχει ανάλογο θέμα).

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Παντως μεχρι 15 ιππους μηχανη δεν χρειαζεσαι διπλωμα.

για λεπτομερειες πηγαινε στην λιμενικη αρχη της περιοχης και θα σου πουνε αυτοι τι θα χρειαστεις.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όλοι πιστεύω θα έχετε ακούσει για τον καταστροφικό αστεροειδή Apophis 2036... Αστρονόμοι λένε πως θα χτυπήσει την γη το 2036 και θα αφανιστεί η ανθρωπότητα και θα καταστραφεί ο πλανήτης. Τι θα κάνατε 30 λεπτά πριν χτυπήσει την γη αυτός ο καταρστροφικός αστεροειδής; Πιστεύετε πως είναι οργή του θεού; Τι άποψη έχετε για αυτό τον καταστροφικό αστεροειδής;
Notebook User: Lenovo 3000 N200
Link to comment
Share on other sites

Tι θα γίνει όταν ένας τεράστιος αστεροειδής συγκρουστεί με τον πλανήτη μας;

 

Το σενάριο το έχουμε ξαναδεί σε ταινίες, το έχουμε συζητήσει και το έχουμε διαβάσει σε βιβλία. Οταν όμως η πραγματικότητα εμπνέεται από τη φαντασία μας

και πραγματοποιεί τους φόβους μας, φέρνοντας μας τον Apophis, τότε ποια είναι η άμυνα που μπορούμε να έχουμε (εκτός από τον Bruce Willis);

 

Είναι γεγονός ότι η Γη χτυπιέται καθημερινά από αντικείμενα του Διαστήματος. Το καλό είναι ότι αυτά τα αντικείμενα είναι αρκετά μικρά και καίγονται στην ατμόσφαιρα πριν φτάσουν στο έδαφος, δημιουργώντας τα γνωστά μας πεφταστέρια. Πιο σπάνια, κάποια καταφέρνουν να φτάσουν στο έδαφος, έχοντας μικρύνει αρκετά για να είναι σε μέγεθος όσο μία πέτρα, προκαλώντας μικρές ζημιές. Για τα τελευταία 300 χρόνια υπάρχουν 110 καταγεγραμμένες αναφορές μετεωριτών που έπεσαν προκαλώντας ζημιές σε κτίρια και κατασκευές και μερικές φορές χτυπώντας ανθρώπους (14 αναφορές). Αυτά τα μικρά αντικείμενα, βέβαια, δεν είναι ικανά να προκαλέσουν βιβλικές καταστροφές. Πιο σπάνια όμως τυχαίνει να βρίσκεται στην πορεία της Γης κάποιο αντικείμενο πολύ μεγαλύτερο, κι εκεί ο κίνδυνος μεγεθύνεται.

 

Η πρόσφατη απειλή

0 "99942 Apophis" ή αλλιώς 2004ΜΝ είναι ένα τέτοιο αντικείμενο. Η τροχιά του αστεροειδούς αυτού διασταυρώνεται με την τροχιά της Γης περίπου δύο φορές το χρόνο. Ευτυχώς μέχρι σήμερα όμως, όταν αυτός περνούσε από την τροχιά μας, εμείς ήμασταν αλλού! Όταν ανακαλύφθηκε, τον Ιούνιο του 2004, το μέγεθος του υπολογίστηκε στα 415 μέτρα. Πιο ακριβείς μελέτες αργότερα τον βρήκαν λίγο πιο μικρό (380 μέτρα) και με βάρος μεταξύ 21 και 70 εκατ. τόνων Στην υποθετική σύγκρουση του με τη Γη θα κατευθύνεται προς τα εμάς με ταχύτητα 13 χλμ. το δευτερόλεπτο! Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι όταν ένα πράγμα που ζυγίζει 200 φορές παραπάνω από το μεγαλύτερο αεροπλανοφόρο που υπάρχει, πέφτει πάνω σου με ταχύτητα 36 φορές μεγαλύτερη από αυτή του ήχου, η ζημιά θα είναι μεγάλη.

 

Οι υπολογισμοί της τροχιάς του, όταν αυτός ανακαλύφθηκε, προέβλεπαν ότι υπήρχε σοβαρή πιθανότητα (περίπου μία στις σαράντα) να συγκρουστεί με τη Γη στις 13 Απριλίου του 2029. Χρησιμοποιώντας περισσότερες και πιο ακριβείς μετρήσεις, οι επιστήμονες υπολόγισαν ότι τελικά θα περάσει πολύ πιο κοντά απ' όσο νομίζαμε (θα περάσει πιο κοντά από τη Γη από την απόσταση των γεωστατικών δορυφόρων), αλλά επειδή οι μετρήσεις είναι πιο ακριβείς, μειώθηκε το περιθώριο λάθους, και είμαστε σίγουροι ότι δεν πρόκειται να μας χτυπήσει.

 

Παρ' όλ' αυτά, όταν θα περάσει τόσο κοντά μας, η βαρύτητα της Γης προβλέπεται ότι θα αλλάξει την τροχιά του, βάζοντας τον οε πορεία σύγκρουσης νια το 2036. Φυσικά, η αβεβαιότητα για το τι θα συμβεί όταν περάσει δίπλα μας είναι τόσο μεγάλη, που δεν μπορούμε με ακρίβεια να υπολογίσουμε τη μετέπειτα πορεία του.

 

Οι επιστήμονες είναι καθησυχαστικοί και λένε ότι η πιθανότητα να πέσει πάνω μας το 2036 είναι μία στις 45.000. Το 2011, άλλωστε, θα έχουμε την ευκαιρία να κάνουμε ακόμη πιο ακριβείς μετρήσεις της πορείας του και να υπολογίσουμε με αρκετή σιγουριά τον κίνδυνο. Ασε που μέχρι τότε έχουμε αρκετό χρόνο να

σκεφτούμε τι θα κάνουμε.

 

Αυτή βέβαια είναι η άποψη των επιστημόνων, και δεν τη συμμερίζονται απαραίτητα όλοι. Μιας και η ημέρα που θα περάσει ο Apophis το 2029 πέφτει Παρασκευή και 13, πολλοί σπεύδουν να αποδώσουν το γεγονός στους εξωγήινους, που από σατανική σύμπτωση θέλουν να μας εξαφανίσουν όλους αυτή τη σημαδιακή μέρα.

 

Μια άλλη ερμηνεία είναι ότι οι αρχαίοι Έλληνες, που πλέον κατοικούν στην Ανταρκτική, τον είχαν θέσει σε τέτοια τροχιά ώστε να σκάσει την ημέρα που λέει ο χρησμός ότι θα επικρατήσει και πάλι η Ελλάδα στον κόσμο, στις 25 Μαρτίου του 2024. Οι σιωνιοτές όμως κατάφεραν, με μυστικές μεθόδους, το σωτήριο έτος 1666 να του αλλάξουν την τροχιά για να μπερδέψουν τους "Ελ". Η πιο λογική όμως οπτική γωνία είναι αυτή που λέει ότι ο Apophis έρχεται τόσο κοντά για να πάρει τις ψυχές αυτών που θα αυτοκτονήσουν ομαδικά εκείνη τη μέρα, για να τις μεταφέρει στην προπατορική μας πατρίδα, το Σείριο.

 

Σενάρια καταστροφής

Ο Apophis τελικά μάλλον δεν θα μας χτυπήσει, αν και η NASA εξακολουθεί να προσφέρει χρηματικό έπαθλο σε όποιον προτείνει τον καλύτερο τρόπο για να μπορέσουμε να τοποθετήσουμε συσκευή παρακολούθησης επάνω του. θα μπορέσουμε μάλιστα να τον δούμε και να του πούμε αντίο το 2029, όταν θα περάσει

σε απόσταση μόνο 35.000 χιλιομέτρων και θα είναι ορατός και τη μέρα και τη νύχτα. Τι θα γινόταν όμως αν συγκρουόμασταν? Υπολογίζεται ότι η έκρηξη θα ήταν μεγέθους 1.400 μεγατόνων ΤΝΤ, όταν η ατομική βόμβα της Χιροσίμα ήταν μόλις 15 κιλοτόνων και η έκρηξη του ηφαιστείου Κρακατόα το 1883 ήταν 200 μεγατόνων.

 

Αν και το μέγεθος της καταστροφής θα ήταν τεράστιο και θα ισοπέδωνε χιλιάδες τετραγωνικά χιλιόμετρα, ακόμη κι αυτό δεν θα ήταν ικανό να δημιουργήσει πρόβλημα που θα απειλήσει την ύπαρξη μας στον πλανήτη ή να φέρει μια νέα εποχή παγετώνων, όπως εικάζεται ότι έκανε ο μετεωρίτης που εξαφάνισε τους δεινόσαυρους πριν από 65 εκατομμύρια χρόνια.

 

Το θέμα όμως είναι ότι, όπως υπολογίζει η αρμόδια υπηρεσία της NASA, υπάρχουν περίπου 100.000 αστεροειδείς σε επικίνδυνη τροχιά και με μέγεθος ικανό για να προκαλέσουν πρόβλημα, αλλά οι διαστημικές υπηρεσίες μπορούν να παρακολουθούν μόνο το 4% από αυτούς. Από την άλλη πλευρά, βέβαια, αυτοί οι 100.000 αστεροειδείς είναι επικίνδυνοι αυτή τη στιγμή... και αυτή τη στιγμή... και αυτή... Τίποτα δεν συνέβη, όμως, ε;

 

Τι έχει ήδη συμβεί;

Η συχνότητα με την οποία η Γη χτυπιέται από μεγάλου μεγέθους αντικείμενα είναι περίπου μία φορά στα 100 χρόνια. Από αυτά, οι πιθανότητες λένε ότι τα περισσότερα θα πέσουν στη θάλασσα και όχι σε κατοικημένες περιοχές. Στις 30 Ιουνίου του 1908, όμως, ένας αστεροειδής ή κομήτης μπήκε στην ατμόσφαιρα της Γης και εξερράγη σε υψόμετρο 5 με 10 χιλιομέτρων πάνω από την κεντρική Ρωσία. Η έκρηξη είναι γνωστή ως "Tunguska event" ή αλλιώς "Μεγάλη έκρηξη της Σιβηρίας".

 

Όταν έγινε η έκρηξη, ισοπεδώθηκαν 2.100 τετραγωνικά χιλιόμετρα δασικής έκτασης. Ακόμη και σήμερα οι δορυφόροι μπορούν να διακρίνουν στην περιοχή την εμφανώς αραιότερη βλάστηση. Καθώς η περιοχή ήταν εξαιρετικά αραιοκατοικημένη, η κοντινότερη μαρτυρία ήταν αυτή κάποιων ελαφοκυνηγών που κοιμούνταν στις σκηνές τους, 30 χιλιόμετρα μακριά από το σημείο της έκρηξης. Η έκρηξη τους τίναξε στον αέρα, ενώ αυτοί έχασαν τις αισθήσεις τους. Όταν συνήλθαν, το ωοτικό κύμα τους είχε πετάξει πάνω σε δέντρα που καίγονταν, ενώ ένας από αυτούς πέθανε. Εξήντα χιλιόμετρα από το σημείο, ένας αγρότης είδε το μισό ουρανό να παίρνει φωτιά, ενώ μετά ένιωσε ένα καυτό κύμα αέρα. Δευτερόλεπτα αργότερα, τινάχτηκε στον αέρα για μερικά μέτρα κι έπεσε αναίσθητος.

 

Τα τζάμια έσπασαν κι ένιωσε έναν ισχυρό σεισμό. Η σεισμική δόνηση, άλλωστε, έγινε αισθητή μέχρι και 1.000 χιλιόμετρα από το σημείο. Στα 500 χιλιόμετρα ακούστηκε εκκωφαντικός θόρυβος, ενώ 170 χιλιόμετρα μακριά το αντικείμενο φάνηκε σαν μια πυρωμένη σφαίρα όμοια με τον ήλιο. Η έκρηξη ήταν της τάξης των 20 μεγατόνων, δηλαδή 50 φορές μικρότερη από αυτή που θα προκαλούσε ο Apophis! Υπολογίζεται ότι παρόμοιου μεγέθους φαινόμενα συμβαίνουν κάθε 300 χρόνια.

 

Το βιβλίο των Guinness αναφέρει μάλιστα ότι αν το γεγονός είχε συμβεί 4 ώρες και 47 λεπτά αργότερα, θα είχε χτυπήσει την Αγία Πετρούπολη και θα είχε ισοπεδώσει την πόλη όπου ξέσπασε, μερικά χρόνια αργότερα, η επανάσταση των Μπολσεβίκων. Μιας και η χρονική περίοδος που έλαβε χώρα το συμβάν, ήταν μια περίοδος αναταραχών και κοινωνικοπολιτικών ζυμώσεων, δεν δόθηκε τότε ιδιαίτερη προσοχή στο φαινόμενο, το οποίο μελετήθηκε αρκετές δεκαετίες αργότερα.

 

Αποτέλεσμα αυτού ήταν ότι υπάρχει μια σχετική ασυμφωνία στο τι ήταν αυτό που τελικά μας είχε χτυπήσει. Άλλοι μιλούν για αστεροειδή, ενώ άλλοι για κομήτη. Κάποιοι μάλιστα, (φυσικοί παρακαλώ!) έχουν προτείνει άλλες πιο ακραίες θεωρίες. Επισήμως έχουν αποδειχθεί λανθασμένες οι προτάσεις περί έκρηξης αντιύλης. Κάποιοι άλλοι πρότειναν ότι το γενονός οφειλόταν στη διασταύρωση μας με μια "μικρού μεγέθους" μαύρη τρύπα. Αν και τέτοιου μικρού μεγέθους μαύρες τρύπες μπορεί όντως να υπάρχουν, μεταγενέστερα επιστημονικά δεδομένα, όπως η ακτινοβολία Hawking, αποκλείουν ένα τέτοιο συμβάν.

 

Η έκρηξη επίσης έχει ειπωθεί ότι οφειλόταν στην σύντηξη μεγάλων ποσοτήτων δευτερίου που εικάζεται ότι περιείχε ο κομήτης. Τέλος, δεν έχει δοθεί ιδιαίτερη προσπάθεια για να αποδειχθούν λανθασμένες οι θεωρίες που θέλουν το συμβάν να οφείλεται σε πρόσκρουση UFO, ή σε πειράματα του Tesla από τον περίφημο πύργο του, το "Waraenclyffe tower". Στις 7 Ιουνίου του 2006 ένας αρκετά μικρότερος μετεωρίτης χτύπησε τη βόρεια Νορβηγία, προκαλώντας έκρηξη παρόμοιας ισχύος με τη βόμβα της Χιροσίμα.

 

Το αντικείμενο ήταν ορατό στο φωτισμένο ουρανό αρκετά χιλιόμετρα μακριά, ενώ ακούστηκε και δυνατός θόρυβος στους κοντινούς οικισμούς. Πα άλλη μία φορά όμως ήμασταν τυχεροί, καθώς δεν επλήγησαν κατοικημένες περιοχές.

 

Scars from the past

Τα σημάδια παλαιότερων προσκρούσεων υπάρχουν ακόμη στην επιφάνεια της Γης. Ο κρατήρας Barringer στην Arizona είναι παράδειγμα των σημαδιών που άφησε ένας μετεωρίτης πριν από 50.000 χρόνια. Τα μεγέθη των γνωστών κρατήρων ποικίλουν από ένα μέχρι και τριακόσια χιλιόμετρα σε διάμετρο. Στον Κόλπο του Μεξικό, πριν από 65 εκατομμύρια χρόνια, έπεσε ένας μετεωρίτης 10 χιλιομέτρων, που θεωρείται υπεύθυνος για την αλλαγή του κλίματος για χιλιάδες χρόνια, γεγονός που άλλαξε τη ζωή στον πλανήτη.

 

Δημιουργώντας άλλωστε έκρηξη ισχύος 100 εκατ. μεγατόνων, προκάλεσε ίοως το μεγαλύτερο tsunami που έχει δει ποτέ η Γη. Η ατμόσφαιρα γέμισε δηλητηριώδη αέρια, ενώ ο ήλιος κρύφτηκε από τη σκόνη που σηκώθηκε, κάνοντας την πιο ηλιόλουστη ημέρα του Αυγούστου να έχει λιγότερο φως από αυτό της Πανσελήνου. Μιας κι αυτό κράτησε εκατοντάδες χρόνια, τα φυτά δεν μπορούσαν να παράγουν ενέργεια και η τροφή λιγόστεψε.

 

Οι συνέπειες αυτής της πρόσκρουσης, φυσικά, ήταν σαρωτικές. Μπορούμε μόνο να ελπίζουμε ότι αν κάτι παρόμοιο μάς απειλήσει στο μέλλον, θα έχουμε την ικανότητα να το αποφύγουμε.

Notebook User: Lenovo 3000 N200
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε ολους!:)

 

Λοιπον μπαινω κατευθιαν στο ψητο.

Φετος τελειωνω το λυκειο, και ανοικω στις Ειδικες Κατηγοριες Εισακτεων για τους υποψηφιους στα πανεπιστημια.

Δηλαδη με λιγα λογια στα ατομα με ειδικες αναγκες. Αυτο σημαινει οτι εχω δικαιωμα προσβασης χωρις πανελληνιες εξετασεις σε τμημα τις επιλογης μου, απλα με την διαφορα οτι παει συμφωνα με τον βαθμο απολυτηριου μεχρι να καλυφθουν οι θεσεις (οι θεσεις ειναι 3% απο το συνολο των εισακτεων του καθε τμηματος, δηλαδη αν καποιο τμημα παρει 100 νεους φοιτητες θα δωσει +3 θεσεις και για μας), και μιας και εγω δεν βγαζω 20 ωστε να εχω σιγουρη μια θεση στην σχολη τις επιλογης μου εχω καποιες αποριες και παρακαλω οποιος γνωριζει σχετικα απο εμπειρια δικη του/συγγενικου/φιλικου προσωπου να δωσει τα φωτα του :D

 

Οι αποριες μου ειναι οι εξης:

 

1)Ποτε ακριβως πρεπει να στειλω τα δικαιολογητικα μου, οταν κ οι υπολοιποι υποψηφιοι καταθετουν τα μηχανογραφικα τους; η οταν γινοντε οι εγγραφες, μεσα Σεπτεμβριου;

 

2)Μπορω να στειλω τα δικαιολογητικα με φαξ/ταχυδρομιο η θα πρεπει να παρεβρισκομαι ο ιδιος εκει; ειναι λιγο αδυνατο για μενα να κανω το γυρο τις ελλαδας με βαρκα την ελπιδα,μηπως και με δεχτουν.

 

3)Σε ποσο καιρο παιρνω απαντηση ωστε αν ειναι αρνητικη να παω στην επομενη επιλογη μου;

 

4)Οποιαδηποτε αλλη πληροφορια που νομιζετε οτι ειναι χρησιμη ειναι ευπροσδεκτη :D

 

Υ.Γ Ενδεχομενος να μου πειτε "Γιατι δεν περνεις ενα τηλεφωνο στο τμημα που ενδιαφερεσαι να ρωτησεις."

Εχω κανει καποια τηλεφωνα σε τμηματα που με ενδιαφερουν αλλα δεν με βοηθησαν και πολυ, ξερετε τυπικες απαντησεις κ βιασυνη να κλεισουν το τηλεφωνο, προφανος εχουν πολυ δουλεια στην γραμματεια με αποτελεσμα να με μπερδευουν αντι να με ξεμπερδευουν, αφηστε που αρκετοι δεν γνωριζουν, θα την βρω την ακρη αργα η γρηγορα, απλα σκεφτηκα να κανω και ενα post εδω, ποτε δεν ξερειςς :D

 

Ευχαριστω εκ των προτερων, οποιος γνωριζει ας βοηθεισει :D

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύετε πως είναι οργή του θεού; Τι άποψη έχετε για αυτό τον καταστροφικό αστεροειδής;

To 2029;Δεν μας νοιαζει αφου απο το 2012 θα εχουν ερθει οι ΕΛ και το 2018 θα καταστραφει ο κοσμος οπως εχει πει ο πατερας Μαξιμος στην Δρουζα!!:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

To 2029;Δεν μας νοιαζει αφου απο το 2012 θα εχουν ερθει οι ΕΛ και το 2018 θα καταστραφει ο κοσμος οπως εχει πει ο πατερας Μαξιμος στην Δρουζα!!:lol::lol:

 

Χαχαχαχα... Μπορεί να είναι και αλήθεια! Χαχαχαχαχα...... :lol: :lol: :lol:

Notebook User: Lenovo 3000 N200
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα, δεν πιστευω σε δυναμεις περι.... Θεου!! Ουτε για αστειο.

Το οτι θα πεσει ενα κομμητης, ας πεσει. Ως τοτε σας βαζω στοιχημα θα εχει ηδη αφανιστει η ανθρωποτητα!! ζητημα ειναι αν θα φτασω γω 25 χρονων!!!

 

Εως τοτε, θα εχουν ερθει αλλες δυσμενεις καταστασεις που και αυτην την στιγμη επιδυνονονται!!

θα πω μερικα πραματα που μας περικλυουν και πολυ πιθανον να πεθανουμε απο αυτα!! Θα ερθουν ολα μαζι που στο τελος θα ψοφισουμε:

- Σκουπιδια

- Οζων

- Τεχνολογια. εχει καταφερει να διαλυσει τελειως την πραγματικοτητα!

- Ατμοσφαιρα. Το οξυγονο ολο και μειωνεται λογο των καυσαεριων, του οζωντος και ολες τις βλακειες που δημιουργει η τεχνολογια!

- Νερο. παγοι λιωνουν.Νερο λιγοστευει.

- Θερμοκρασια.Ανεβαινει καθε χρονο. (π.χ. το 2004 εφτανε στην Ελλαδα εως τους 38 βαθμους και το περσινο καλοκαιρι αγκιξε τους 44.

- Πληθορισμος. Δεν θα μπορουμε να αγοραζουμε ουτε ψωμι μετα απο καποια περιοδο.

- Εξωγηινοι. Καποιοι οι οποιοι πιστευουν, θεωρουν οτι θα αφανιστουμε απο κεινους. ειμαι κατα αυτης της αντιληψης.

- Ο ηλιος. Ή θα σβησει (οποτε δεν υπαρχει ζωη) ή θα ερθει κοντα στην γη... ή, ή, ή.....

 

Και αλλα 100δες πραματα που θα συσωρευτουν και θα γινουν μια μπαλα απο αλυτα προβληματα!! Κι εμεις καιγομαστε για το 2036!!!

Ζησε μεχρι μεθαυριο και ασε τον επομενο χρονο!!

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα, δεν πιστευω σε δυναμεις περι.... Θεου!! Ουτε για αστειο.

Το οτι θα πεσει ενα κομμητης, ας πεσει. Ως τοτε σας βαζω στοιχημα θα εχει ηδη αφανιστει η ανθρωποτητα!! ζητημα ειναι αν θα φτασω γω 25 χρονων!!!

 

Εως τοτε, θα εχουν ερθει αλλες δυσμενεις καταστασεις που και αυτην την στιγμη επιδυνονονται!!

θα πω μερικα πραματα που μας περικλυουν και πολυ πιθανον να πεθανουμε απο αυτα!! Θα ερθουν ολα μαζι που στο τελος θα ψοφισουμε:

- Σκουπιδια

- Οζων

- Τεχνολογια. εχει καταφερει να διαλυσει τελειως την πραγματικοτητα!

- Ατμοσφαιρα. Το οξυγονο ολο και μειωνεται λογο των καυσαεριων, του οζωντος και ολες τις βλακειες που δημιουργει η τεχνολογια!

- Νερο. παγοι λιωνουν.Νερο λιγοστευει.

- Θερμοκρασια.Ανεβαινει καθε χρονο. (π.χ. το 2004 εφτανε στην Ελλαδα εως τους 38 βαθμους και το περσινο καλοκαιρι αγκιξε τους 44.

- Πληθορισμος. Δεν θα μπορουμε να αγοραζουμε ουτε ψωμι μετα απο καποια περιοδο.

- Εξωγηινοι. Καποιοι οι οποιοι πιστευουν, θεωρουν οτι θα αφανιστουμε απο κεινους. ειμαι κατα αυτης της αντιληψης.

- Ο ηλιος. Ή θα σβησει (οποτε δεν υπαρχει ζωη) ή θα ερθει κοντα στην γη... ή, ή, ή.....

 

Και αλλα 100δες πραματα που θα συσωρευτουν και θα γινουν μια μπαλα απο αλυτα προβληματα!! Κι εμεις καιγομαστε για το 2036!!!

Ζησε μεχρι μεθαυριο και ασε τον επομενο χρονο!!

 

φιλε μου, συμφωνω σε οσα αναφερεις σχετικα με την καταστροφη του κλιματος αλλα δε συμφωνω σε οτι αναφερεις σχεετικα με πληθορισμο(δεν ειναι σοβαρος λογος αυτος για να εξαφανιστει η γη....), σχετικα με τους εξωγιηνους, και σχετικα με τον ηλιο(ο μεσος ορος ζωης του ηλιου ειναι 5 δις ετη και ο δικος μας δεν εχει διανυσει ουτε το 50% των ετων)

 

παντως οπως και να εχει εμεις κουτσα στραβα θα την ζησουμε τη ζωη μας στη γη. τα παιδια μας παλι αμφιβαλω....;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις για... οτιδήποτε!
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...