Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Με λίγα λόγια σου ασφαλίζουν τα "πάντα" σε περίπτωση κλοπής, χαρτιά, κινητό κλπ

Παραθέτω το ασφαλιστικό πρόγραμμα κάθε τράπεζας για να δεις

 

https://www.nbg.gr/el/retail/insuring-caring/cards/card-insurance

 

https://www.eurobank.gr/el/retail/proionta-upiresies/proionta/asfaleia/prosopikon-antikeimenon/safe-pocket

 

https://www.alpha.gr/el/idiotes/asfalisi/periousia-kai-prosopika-antikeimena/alpha-feel-safe

 

https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/asfaleia/lifestyle/asfaleia-piraeus-secure-wallet/piraeus-secure-wallet

Link to comment
Share on other sites

Α οκ κατάλαβα.

Άρα θα φάει άκυρο.

Αν επιμείνει πολύ όμως και πει ότι πρέπει να γίνει? Γιατί κάπως έτσι θα το πλασάρει φαντάζομαι.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα επιμείνεις και εσύ ότι δεν το θες, εφόσον δεν είναι υποχρεωτικό και δεν σου είναι απαραίτητο ,δεν είσαι αναγκασμένος να δεχτείς και ασε τον υπάλληλο να χτυπιέται
Link to comment
Share on other sites

Α οκ κατάλαβα.

Άρα θα φάει άκυρο.

Αν επιμείνει πολύ όμως και πει ότι πρέπει να γίνει? Γιατί κάπως έτσι θα το πλασάρει φαντάζομαι.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

της λες ότι θέλεις απλά να ανοίξεις λογαριασμό. φεύγεις και κάνεις αίτηση για χρεωστικη μέσω web banking

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι υποχρεωμένος να πληρώσει ασφάλεια. Επίσης για έκδοση κωδικών web banking από κατάστημα έχει χρέωση, αν κάποιος θέλει να δει τον κατάλογο και να μας πει θα του ήμουν ευγνώμων :p

Και η χρεωστική κάρτα από το web banking χρεώνεται 6€, ίσως με το άνοιγμα λογαριασμού στο κατάστημα να την γλίτωνε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι υποχρεωμένος να πληρώσει ασφάλεια. Επίσης για έκδοση κωδικών web banking από κατάστημα έχει χρέωση, αν κάποιος θέλει να δει τον κατάλογο και να μας πει θα του ήμουν ευγνώμων :p

Και η χρεωστική κάρτα από το web banking χρεώνεται 6€, ίσως με το άνοιγμα λογαριασμού στο κατάστημα να την γλίτωνε.

 

Προσωπικά στην Πειραιώς πριν 5 χρόνια για την απόκτηση κωδικών ebanking πλήρωσα 5€, τότε δεν υπήρχε απόκτηση κωδικών ηλεκτρονικά . Για τις υπόλοιπες τράπεζες δεν γνωρίζω να σου πω γιατί απόκτησα κωδικούς ηλεκτρονικά.

 

Όσον αφορά τις χρεωστικές κάρτες σε εθνική είναι δωρεάν με το άνοιγμα λογαριασμού όπως και στην Πειραιώς και αν δεν κάνω λάθος και στην Eurobank, όπως και στην άλφα αλλά εκει πρέπει να επιλέξεις εκείνες χωρίς την επιβράβευση γιατί οι διαφανές μπόνους έχουν χρέωση 12€ τον χρόνο

Edited by dennis99
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι υποχρεωμένος να πληρώσει ασφάλεια. Επίσης για έκδοση κωδικών web banking από κατάστημα έχει χρέωση, αν κάποιος θέλει να δει τον κατάλογο και να μας πει θα του ήμουν ευγνώμων :p

Και η χρεωστική κάρτα από το web banking χρεώνεται 6€, ίσως με το άνοιγμα λογαριασμού στο κατάστημα να την γλίτωνε.

 

 

Στην alpha κοστίζουν 8€ οι κωδικοί web banking.

Θεωρητικά αν ισχυριστείς ότι δεν θέλεις να κανείς μεταφορές θα μπορούσες να μην το χρεώσεις.

Έκδοση χρεωστικής bonus 12€ ετησίως και ασφάλεια επιπλέον. Ευτυχώς είχα ενημερώσει τον γιο μου να μην υποκύψει και μόνο τα 8€ χρεώθηκαν.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Στην alpha κοστίζουν 8€ οι κωδικοί web banking.

Θεωρητικά αν ισχυριστείς ότι δεν θέλεις να κανείς μεταφορές θα μπορούσες να μην το χρεώσεις.

Έκδοση χρεωστικής bonus 12€ ετησίως και ασφάλεια επιπλέον. Ευτυχώς είχα ενημερώσει τον γιο μου να μην υποκύψει και μόνο τα 8€ χρεώθηκαν.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Υπάρχει και η επιλογή έκδοσης της δωρεάν χρεωστικής κάρτας χωρίς bonus, οι διάφανες bonus έχουν 12€ ετήσια συνδρομή και περιλαμβάνει και τα alerts

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η επιλογή έκδοσης της δωρεάν χρεωστικής κάρτας χωρίς bonus, οι διάφανες bonus έχουν 12€ ετήσια συνδρομή και περιλαμβάνει και τα alerts

 

δεν υπάρχει δωρεάν χρεωστικη κάρτα στην alpha.

οι απλές έχουν κόστος 5 ευρώ, οι bonus 12 τον χρόνο και η aegean 20

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το λοιπόν......

Φάγαμε για τα καλά το 25αρι.

Και καλά υποχρεωτική η ασφάλιση για το πρώτο έτος. Ισχύει αυτό?

Μπορώ να το ακυρώσω τώρα?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το λοιπόν......

Φάγαμε για τα καλά το 25αρι.

Και καλά υποχρεωτική η ασφάλιση για το πρώτο έτος. Ισχύει αυτό?

Μπορώ να το ακυρώσω τώρα?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Γιατί το δέχτηκες τελικά;

 

Όχι δεν είναι υποχρεωτικό. Πήγαν να το κάνουν και σε εμένα στην alpha bank και του έκοψα μαχαίρι.

Του λέω δείξε το μου γραμμένο στους όρους και εκεί τελείωσε η υπόθεση.

 

Ναι μπορείς να το ακυρώσεις. Κάνεις υπαναχώρηση από τη σύμβαση.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Το λοιπόν......

Φάγαμε για τα καλά το 25αρι.

Και καλά υποχρεωτική η ασφάλιση για το πρώτο έτος. Ισχύει αυτό?

Μπορώ να το ακυρώσω τώρα?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν μας λες και την τράπεζα σου

για να σου πούμε, κοίτα τους όρους σύμβασης που υπέγραψες μήπως υπάρχει δικαίωμα υπαναχωρησης μέσα στο δεκαπενθημερο αλλιώς περιμένεις μέχρι την επόμενη ανανέωση (ελπίζω να μην επέλεξες αυτόματη ανανέωση και πληρωμή της ασφάλειας μέσω πάγιας εντολής, με χρέωση του λογαριασμού σου)

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω σε πρώτο πρόσωπο, αλλά αναφέρομαι σε άλλο άτομο ;) ΔΕΝ άνοιξα ο ίδιος νέο λογαριασμό (ήδη έχω χρόνια στην Πειραιώς)

 

Το πλασαραν ως υποχρέωση και είπαν ότι στον χρόνο θα έρθει sms για ανανέωση, οπότε τότε θα μπορεί να γίνει ακύρωση.

Στα γρήγορα που είδα τους όρους αναφέρει ότι αν γίνει αίτηση σε καταστημα ΔΕ μπορεί να γίνει υπαναχώρηση.

 

Θα μιλήσω με το κέντρο της Πειραιώς να δω τι θα με πούνε.

 

Όχι ότι τσιγγουνευομαι τα 25€ αλλά μόνο και μόνο για την κοροϊδία και το γ@μωτ0.....

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το πλασαραν ως υποχρέωση και είπαν ότι στον χρόνο θα έρθει sms για ανανέωση, οπότε τότε θα μπορεί να γίνει ακύρωση.

Στα γρήγορα που είδα τους όρους αναφέρει ότι αν γίνει αίτηση σε καταστημα ΔΕ μπορεί να γίνει υπαναχώρηση.

 

Θα μιλήσω με το κέντρο της Πειραιώς να δω τι θα με πούνε.

 

Όχι ότι τσιγγουνευομαι τα 25€ αλλά μόνο και μόνο για την κοροϊδία και το γ@μωτ0.....

 

Αυτό μου έλεγαν κι εμένα στην Εθνική και δεν έχει νόημα - πώς είναι υποχρεωτικό να ασφαλίσεις τη νέα κάρτα σου (και όλα τα υπόλοιπα που καλύπτει η ασφάλιση) μόνο για τον πρώτο χρόνο - τα επόμενα χρόνια δεν υπάρχει κίνδυνος, ειδικά για την κάρτα;

 

Κι εγώ σε υποκατάστημα έκανα την αίτηση και τους είπα ξεκάθαρα ότι αν με υποχρέωσουν να πάρω την ασφάλιση δεν θα πάρω ούτε την κάρτα (πιστωτική βέβαια). Ευτυχώς ήταν γνωστή η υπάλληλος και τελικά δε μου φόρτωσαν την ασφάλιση. Τώρα αναφέρεται γραπτώς στους όρους φαντάζομαι ότι δεν μπορείς να κάνεις και πολλά αλλά δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις.

 

Πριν από περίπου 2 χρόνια που έβγαλα πιστωτική στην Πειραιώς με είχαν πιέσει για την ασφάλιση αλλά φαίνεται ότι δεν ήταν υποχρεωτική οπότε την απέφυγα κι εκεί. Γενικά έχετε όλοι δει ότι οι τράπεζες πλέον χρεώνουν οτιδήποτε μπορούν και δεν χρέωναν παλιότερα (π.χ. αντικατάσταση / ανανέωση καρτών), οπότε στο μέλλον θα είναι ακόμη πιο δύσκολα τα πράγματα.

 

Συμφωνώ ότι δεν είναι για τα €25 αλλά για το ότι φορτώνεσαι κάτι που ξεκάθαρα δεν έχεις ζητήσει.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Μια καταγγελια στο https://hobis.gr/ και λυνονται τα θεματα.

Ζητατε ονοματεπωνυμο υπαλληλου τραπεζας και προχωρατε.

Link to comment
Share on other sites

Το ονοματεπώνυμο το αναγράφει νομίζω πάνω στο συμβόλαιο.

Θα καλέσω αργότερα την πειραιςτ να δω τι θα με πούνε.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μίλησα με Πειραιώς.

Όπως είπατε ΔΕΝ είναι απαραίτητη η ασφάλιση και μπορεί να ακυρωθεί εντός 30 ημερών σε οποιοδήποτε κατάστημα και το ποσό επιστρέφεται.

 

Τώρα το τζιμανι που έλεγε ότι ΠΡΈΠΕΙ να γίνει τι να το κάνω;;; Να ασχοληθώ η μπα; (Θέλω πολύ είναι η αλήθεια αλλά....)

 

Αν το έκανε σε εμένα θ πήγαινα στην ίδια να το ακυρώσει αύριο κιόλας...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μίλησα με Πειραιώς.

Όπως είπατε ΔΕΝ είναι απαραίτητη η ασφάλιση και μπορεί να ακυρωθεί εντός 30 ημερών σε οποιοδήποτε κατάστημα και το ποσό επιστρέφεται.

 

Τώρα το τζιμανι που έλεγε ότι ΠΡΈΠΕΙ να γίνει τι να το κάνω;;; Να ασχοληθώ η μπα; (Θέλω πολύ είναι η αλήθεια αλλά....)

 

Αν το έκανε σε εμένα θ πήγαινα στην ίδια να το ακυρώσει αύριο κιόλας...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

βεβαίως και να ασχοληθεί ο γνωστός σου. πάνω στο έλα μωρέ δε βαριέσαι πατάνε και έχουν αποθρασυνθεί εντελώς. από κάποιον πρέπει να την πάθουν κάποια στιγμη

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει δωρεάν χρεωστικη κάρτα στην alpha.

οι απλές έχουν κόστος 5 ευρώ, οι bonus 12 τον χρόνο και η aegean 20

 

Όταν εκδίδεται πρώτη φορά δεν έχει χρέωση. Είχα βγάλει πρόσφατα την απλή mc. Αν όμως πρόκειται για επανέκδοση, με κάποιες εξαιρέσεις, χρεώνεται 5 ευρώ. Για αλφα πάντα. Στις υπόλοιπες δε γνωρίζω :p

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

βεβαίως και να ασχοληθεί ο γνωστός σου. πάνω στο έλα μωρέ δε βαριέσαι πατάνε και έχουν αποθρασυνθεί εντελώς. από κάποιον πρέπει να την πάθουν κάποια στιγμη

 

Συμφωνώ και επαυξάνω. Στο βωμό του προσωπικού στόχου τα έχουν μαμήσει όλα. Κάπου πρέπει να μπει ένα στοπ. Ας έμενε στην ενημέρωση κι αν ήθελε ο γνωστός του συμφορουμίτη πιο πάνω να αγόραζε κ την ασφάλεια.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Άλλο πράγμα η επανέκδοση και άλλο πράγμα η συνδρομή

 

Κάποιοι είχαν υπογράψει συμβάσεις με δωρεάν συνδρομή εφόρου ζωής, αυτοί πληρώνουν μόνο επανέκδοση και φαίνεται ότι ούτε αυτή την χρεώνουν ίσως επειδη είναι καλοί πελάτες :)

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Αν όμως πρόκειται για επανέκδοση, με κάποιες εξαιρέσεις, χρεώνεται 5 ευρώ. Για αλφα πάντα. Στις υπόλοιπες δε γνωρίζω

 

:cool: - 6 ευρω η Eurobank

το κουφο ηταν πως το μηχανημα μεσα για καταθεση χρηματων δεχοταν την καρτα ενω το ΑΤΜ εξω οχι και με αναγκασαν να ζητησω επανεκδοση.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το βλέπω κανονικά και το υπόλοιπο και την ελάχιστη καταβολή και την ημερομηνία εξόφλησης. Δυστυχώς την αυτόματη εξόφληση δεν μπορείς να τη δεις ούτε από το κινητό ούτε από τον υπολογιστή. Αν δεν είσαι σίγουρος ρώτα στην εξυπηρέτηση πελατών αν είναι ενεργοποιημένη.

 

Σχετικά με την αυτόματη εξόφληση μίλησα με την εξυπηρέτηση πελατών και μου το επιβεβαίωσαν.

 

Σχετικά με το υπόλοιπο της κάρτας δεν βγάζω άκρη, ίσως πρέπει να περιμένω τον πρώτο λογαριασμό. Δε μου φαίνεται λογικό να μην μπορώ να δω τι διαθέσιμο έχω στην κάρτα για αγορές ανά πάσα στιγμή. Αυτή τη στιγμή έχω κάνει αγορές περίπου €750 και βλέπω πιστωτικό υπόλοιπο 0. :confused:

 

oc0WwDe.png

Edited by geoponer
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την αυτόματη εξόφληση μίλησα με την εξυπηρέτηση πελατών και μου το επιβεβαίωσαν.

 

Σχετικά με το υπόλοιπο της κάρτας δεν βγάζω άκρη, ίσως πρέπει να περιμένω τον πρώτο λογαριασμό. Δε μου φαίνεται λογικό να μην μπορώ να δω τι διαθέσιμο έχω στην κάρτα για αγορές ανά πάσα στιγμή. Αυτή τη στιγμή έχω κάνει αγορές περίπου €750 και βλέπω πιστωτικό υπόλοιπο 0. :confused:

 

oc0WwDe.png

Έτσι το δείχνει και σε μένα. Μάλλον πρόβλημα της εφαρμογής. Θα δω και στον υπολογιστή πώς το δείχνει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...