Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Επειδή το έχουμε κόψει... Τι λέμε τόσον καιρό; Μόνο συγκεκριμένα site επιτρέπουμε λόγο capital control.. Κάθε φορά τα ίδια και τα ίδια από την αρχή. Δεν επιτρέπουμε να φύγει χρήμα έξω παρά μόνο για πολύ συγκεκριμένους λόγους και το paypal δεν αποτελεί ένας από αυτούς. Ευχαριστούμε όσους μας ενημερώνουν για τις συναλλαγές και τα site του εξωτερικού που περνάνε.

 

 

Και υπάρχει κάποια πρόβλεψη η κάποια εικασία αν θα αλλάξει αυτή η κατάσταση άμεσα;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και γω κάτι! Μολις εκανα μια αγορά απο amazon αλλα επειδη ειναι η πρωτη μου εχω δυο απορίες.

1. Ως κάρτα πληρωμής έβαλα την debit MasterCard που έχω αλλα επιλογη για depit καρτες δεν ειχε και τη πέρασα σαν MasterCard. Παίζει να απορριφθεί;

2. Επίσης δε μου ζητήθηκε πουθενά να δώσω το τριψήφιο νούμερο που υπάρχει στο πίσω μέρος της κάρτας, είναι νορμαλ;

Link to comment
Share on other sites

Και υπάρχει κάποια πρόβλεψη η κάποια εικασία αν θα αλλάξει αυτή η κατάσταση άμεσα;

Στο paypal είναι λίγο περίπλοκη η κατάσταση γιατί δεν είναι μόνο θέμα πληρωμών αλλά και θέμα μεταφοράς κεφαλαίου. Και πιστεύω, αν και μακάρι να βγω ψεύτης, θα είναι το τελευταίο που θα επιτρέψουν ή έστω στην αρχή μπορεί με περιορισμό. Το πότε κανείς δεν το ξέρει.. Όλα αυτά από την κυβέρνηση καθορίζονται και από εμάς που έχουμε αδειάσει τις τράπεζες και δεν έχουν ρευστό να κινηθούν.

Edited by Cutthroat
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και γω κάτι! Μολις εκανα μια αγορά απο amazon αλλα επειδη ειναι η πρωτη μου εχω δυο απορίες.

1. Ως κάρτα πληρωμής έβαλα την debit MasterCard που έχω αλλα επιλογη για depit καρτες δεν ειχε και τη πέρασα σαν MasterCard. Παίζει να απορριφθεί;

2. Επίσης δε μου ζητήθηκε πουθενά να δώσω το τριψήφιο νούμερο που υπάρχει στο πίσω μέρος της κάρτας, είναι νορμαλ;

 

1. mastercard είναι ο τύπος τις κάρτας και όχι debit οπότε καλά το επέλεξες

2. ναι νορμάλ είναι για το amazon

Link to comment
Share on other sites

Σε ότι αφορά paypal και επειδή πρακτικά δεν μπορεί να γίνει περιορισμός μέσω merchant category code (MCC) και υπάρχει και η τρύπα για μεταφορά κεφαλαίων ... θα είναι το τελευταίο που Θα ανοίξει.
Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΘΗΚΕΣ/ΑΛΛΑΓΕΣ

http://www.hba.gr/Index.asp?Menu=6&smap=604

 

ΓΙΑ ΑΓΟΡΕΣ ΑΠΟ internet προστεθηκε:

9. Πληρωμές ελληνικών επιχειρήσεων που δραστηριοποιούνται στο ηλεκτρονικό εμπόριο προς διεθνείς παρόχους υπηρεσιών, απαραίτητων για τη λειτουργία των εν λόγω επιχειρήσεων, όπως, ενδεικτικά, συνδρομή φιλοξενίας σε server, συνδρομή domain name, συνδρομή σε παρόχους φύλαξης αρχείων, συνδρομή σε παρόχους cloud-based υπηρεσιών λειτουργίας, όπως πλατφόρμες ηλεκτρονικών καταστημάτων (e-shop), πλατφόρμες επικοινωνίας με χρήστες, συνδρομή για συντήρηση ελάχιστης παρουσίας για λόγους διαφήμισης σε Google/ Facebook.

 

Επισης στην 28. υπαρχουν αλλαγες

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι διαφορετικο. Σε συναλλαγη μου με πιστωτικη mastercard Πειραιως (πρωην τραπεζα κυπρου), αγορα προ ημερων καποιο προιον αξιας 540 ευρω σε 12 ατοκες δοσεις.

Το αποτελεσμα ηταν το καταστημα να μου χρεωσει τη πρωτη δοση 45 ευρω αλλα να μου εχει δεσμευσει και τα 540 ευρω επισης με αποτελεσμα η καρτα μου να εχει σχεδον μηδενικο διαθεσιμο για εφαπαξ αγοραες.

 

Σε πρωτη κληση που εκανα προς τη τραπεζα Πειραιως μου ανεφεραν πως το ποσο αυτο θα αποδεσμευτει μετα απο 15 ημερες.

Σε δευτερη κληση (ειμαι ηδη κοντα στις 15 ημερες) μου ανεφεραν πως το ποσο αυτο θα παραμεινει δεσμευμενο μονιμα για οσο διαρκει η αποπληρωμη μεσω δωσεων.

Δηλαδη, παραδειγμα, εχω υπολοιπο στη πιστωτικη μου, 100 ευρω, αγοραζω κατι με 10 δοσεις, η πρωτη δοση ειναι 10 ευρω αλλα ΔΕΝ εχω υπολοιπο στη καρτα μου 90 ευρω για εφαπαξ αγορες αλλα παραμενει το ποσο των 100 ευρω δεσμευμενο στη πιστωτικη μου με αποτελεσμα να εχω 0 διαθεσιμο υπολοιπο.

 

Αυτο δεν μου ακουγεται καθολου λογικο.

Edited by CptBill
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι διαφορετικο. Σε συναλλαγη μου με πιστωτικη mastercard Πειραιως (πρωην τραπεζα κυπρου), αγορα προ ημερων καποιο προιον αξιας 540 ευρω σε 12 ατοκες δοσεις.

Το αποτελεσμα ηταν το καταστημα να μου χρεωσει τη πρωτη δοση 45 ευρω αλλα να μου εχει δεσμευσει και τα 540 ευρω επισης με αποτελεσμα η καρτα μου να εχει σχεδον μηδενικο διαθεσιμο για εφαπαξ αγοραες.

 

Σε πρωτη κληση που εκανα προς τη τραπεζα Πειραιως μου ανεφεραν πως το ποσο αυτο θα αποδεσμευτει μετα απο 15 ημερες.

Σε δευτερη κληση (ειμαι ηδη κοντα στις 15 ημερες) μου ανεφεραν πως το ποσο αυτο θα παραμεινει δεσμευμενο μονιμα για οσο διαρκει η αποπληρωμη μεσω δωσεων.

Δηλαδη, παραδειγμα, εχω υπολοιπο στη πιστωτικη μου, 100 ευρω, αγοραζω κατι με 10 δοσεις, η πρωτη δοση ειναι 10 ευρω αλλα ΔΕΝ εχω υπολοιπο στη καρτα μου 90 ευρω για εφαπαξ αγορες αλλα παραμενει το ποσο των 100 ευρω δεσμευμενο στη πιστωτικη μου με αποτελεσμα να εχω 0 διαθεσιμο υπολοιπο.

 

Αυτο δεν μου ακουγεται καθολου λογικο.

 

 

Έτσι ισχύει με τις πιστωτικές.

Link to comment
Share on other sites

Στις καρτες της eurobank δεν ισχυει αυτο

 

 

Δηλαδή έχεις όριο κάρτας 1000 ευρώ αλλά μπορείς να αγοράσεις πράγματα με δόσεις έως 1000000 ευρώ; Χλωμό σε κόβω

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ισχύει με τις πιστωτικές.

 

Ουδεποτε ισχυε κατι τετοιο στις πιστωτικες. Στη visa της Alpha Bank που εχω δεν ειχα ποτε τετοιο προβλημα.

Αλλα και στις 2 καρτες της πρωην Κυπρου, νυν Πειραιως (στη κατοχη μου εδω και 8 χρονια) δεν θυμαμαι να παραμενει σε εκκρεμότητα το ποσο.

Σου φαινεται λογικο να μην εχεις υπολοιπο στη καρτα σου για εφαπαξ αγορες εφοσον εσυ επελεγες να αγορασεις κατι με ατοκες δοσεις?

 

Προσοχη, δεν μιλαω για το διαθεσιμο υπολοιπο που αφορα δοσεις το οποιο ναι, επηρεάζεται. Αναφερομαι για το διαθεσιμο για εφαπαξ αγορες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 82 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δηλαδή έχεις όριο κάρτας 1000 ευρώ αλλά μπορείς να αγοράσεις πράγματα με δόσεις έως 1000000 ευρώ; Χλωμό σε κόβω

 

Δεν διαβασες τιποτα απο το αρχικο μου μηνυμα. Μιλαμε για το διαθεσιμο ποσο για εφαπαξ αγορες.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή έχεις όριο κάρτας 1000 ευρώ αλλά μπορείς να αγοράσεις πράγματα με δόσεις έως 1000000 ευρώ; Χλωμό σε κόβω

 

Τωρα τι να σου απαντησω? Εκτος απο ανενημερωτος εισαι και ειρωνας.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ηρεμία please. Βρισκόμαστε εδώ για να συζητάμε ήρεμα και πολιτισμένα. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι , υπάρχει χρεωστική κάρτα του ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ (τραβάει δηλαδή χρήματα από λογαριασμό στην Γαλλία) συνδεδεμένη με το paypal. Υπάρχει η δυνατότητα να στείλω χρήματα μέσω paypal σε ένα φίλο και μετά αυτός να κάνει κανονικά αγορές από το εξωτερικό;

Θα του "φορτώσω" το balance του δηλαδή και μετά αυτος θα προχωρήσει σε αγορές...Θα δουλέψει έτσι το paypal ή θα το μπλοκάρει;

Near to the East, in a part of Ancient Greece...in an ancient land called Macedonia...
Link to comment
Share on other sites

παιδια δειτε λιγο αυτο : http://tech.in.gr/news/article/?aid=1500016020 , ειναι για ετοιμες καρτες εξωτερικου, γνωριζει κανεις κατι παραπανω?
With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

παιδια δειτε λιγο αυτο : http://tech.in.gr/news/article/?aid=1500016020 , ειναι για ετοιμες καρτες εξωτερικου, γνωριζει κανεις κατι παραπανω?

 

Το αρθρο γρσφει : εξασφαλισε προπληρωμενες ΠΙΣΤΩΤΙΚΕΣ καρτες. Δεν εχω ξανακουσει ποτε για προπληρωμενη πιστωτικη καρτα και δεν ξερω αν υφισταται κατι τετοιο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το αρθρο γρσφει : εξασφαλισε προπληρωμενες ΠΙΣΤΩΤΙΚΕΣ καρτες. Δεν εχω ξανακουσει ποτε για προπληρωμενη πιστωτικη καρτα και δεν ξερω αν υφισταται κατι τετοιο

 

Φαντάσου και να μην ήταν ο σύνδεσμος των ελληνικών εταιριών e commerce που θα έπρεπε να ξέρουν για πιστωτικες λόγω της φύσης της δουλειάς τους αλλά ούτε και ο συντάκτης του άρθρου το διόρθωσε. Πλαστική η πιστωτική πλαστική και η προπληρωμενη άρα η προπληρωμενη ίσον πιστωτική...

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση:

Μεσω χρεωστικής visa της alphabank που κανω τις αγορες μου μεσω ιντερνετ, προσπαθω μερα παρα μερα, να κανω ανανεωση της συνδρομης μου σε sever στην Ιταλια, και καθε φορα τρωω ακυρο.

Πηγα να το κανω και σημερα, και μολις εβαλα τα στοιχεια της καρτα, μου ανοιξε σελιδα της Alpha και ζηταγε τηλεφωνα, ημ γεννησης, mail, νεο username kai pass.. για να κανει verify

Mαλιστα εγραφε στο επανω μερος, τα στοιχεια της εταιρειας που θα εκανα καταθεση και το ποσο.

Με τοσα που μου ζηταγε, το έκλεισα (μπας και ειναι καμία παγιδα) και αυριο θα παω στην τραπεζα να ρωτησω αν ισχυει κατι τετοιο.

 

Εχει συμβει σε καποιον αλλο?

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ισχύει με τις πιστωτικές.
Σημερα εκανα αγορες λευκων συσκευων αξιας 1800€ σε 36 δοσεις μεσω πιστωτικης alpha με πιστωτικο οριο τον μηνα 2000€. Η καρτα θα εχει για τα επομενα τρια χρονια δεσμευμενα τα 1800€ ως υπολοιπο με αποτελεσμα να μπορω να κανω αγορες μονο ως το ποσο των 200€, ασχετα αν η δοση τον μηνα ειναι 50€; Σε περιπτωση που παω να αγορασω, παλι με δοσεις, κατι αξιας 300€ , θα φαω ακυρο;

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση:

Μεσω χρεωστικής visa της alphabank που κανω τις αγορες μου μεσω ιντερνετ, προσπαθω μερα παρα μερα, να κανω ανανεωση της συνδρομης μου σε sever στην Ιταλια, και καθε φορα τρωω ακυρο.

Πηγα να το κανω και σημερα, και μολις εβαλα τα στοιχεια της καρτα, μου ανοιξε σελιδα της Alpha και ζηταγε τηλεφωνα, ημ γεννησης, mail, νεο username kai pass.. για να κανει verify

Mαλιστα εγραφε στο επανω μερος, τα στοιχεια της εταιρειας που θα εκανα καταθεση και το ποσο.

Με τοσα που μου ζηταγε, το έκλεισα (μπας και ειναι καμία παγιδα) και αυριο θα παω στην τραπεζα να ρωτησω αν ισχυει κατι τετοιο.

 

Εχει συμβει σε καποιον αλλο?

Σε περίπτωση που δεν έχεις προβεί (με τη συγκεκριμένη κάρτα) σε εγγραφή στην υπηρεσία Alpha SecureWeb,μετά απο κάποιες συναλλαγές (2-3 συνήθως,όταν η επιχείρηση συμμετέχει στην υπηρεσία verified by visa) στο εμφανίζει με αυτό τον τρόπο για να γίνει η εγγραφή και να ολοκληρώσεις την συναλλαγή.Αν επέλεγες σε εκείνο το στάδιο να αγνοήσεις την εγγραφή και να προχωρήσεις,θα σε καλούσαν άμεσα απο τμήμα της τράπεζας για επιβεβαίωση της συναλλαγής.

Edited by xspy
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση:

Μεσω χρεωστικής visa της alphabank που κανω τις αγορες μου μεσω ιντερνετ, προσπαθω μερα παρα μερα, να κανω ανανεωση της συνδρομης μου σε sever στην Ιταλια, και καθε φορα τρωω ακυρο.

Πηγα να το κανω και σημερα, και μολις εβαλα τα στοιχεια της καρτα, μου ανοιξε σελιδα της Alpha και ζηταγε τηλεφωνα, ημ γεννησης, mail, νεο username kai pass.. για να κανει verify

Mαλιστα εγραφε στο επανω μερος, τα στοιχεια της εταιρειας που θα εκανα καταθεση και το ποσο.

Με τοσα που μου ζηταγε, το έκλεισα (μπας και ειναι καμία παγιδα) και αυριο θα παω στην τραπεζα να ρωτησω αν ισχυει κατι τετοιο.

 

Εχει συμβει σε καποιον αλλο?

απολυτα φυσιολογικο φιλε μου, ειναι το verified by visa, το οποιο ειναι για την ασφαλεια σου και μονο. Μην φοβασαι προχωρησε το αν και μετα το verification μπορει να φας παλι ακυρο.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Σημερα εκανα αγορες λευκων συσκευων αξιας 1800€ σε 36 δοσεις μεσω πιστωτικης alpha με πιστωτικο οριο τον μηνα 2000€. Η καρτα θα εχει για τα επομενα τρια χρονια δεσμευμενα τα 1800€ ως υπολοιπο με αποτελεσμα να μπορω να κανω αγορες μονο ως το ποσο των 200€, ασχετα αν η δοση τον μηνα ειναι 50€; Σε περιπτωση που παω να αγορασω, παλι με δοσεις, κατι αξιας 300€ , θα φαω ακυρο;

 

H κάρτα θα έχει δεσμευμένα 1800 ευρώ για 1 μήνα .

Μετά την πρώτη σου πληρωμή το ποσό αυτο θα μειωθεί.

δηλαδή μετά τον πρώτο μήνα θα είναι δεσμευμένα 1750.

Παρόλα αυτά η ALPHA έχει δύο όρια ένα για δόσεις και ένα για τρέχουσες συναλλαγές.

Για τα ακριβή ποσά μπορείς να ρωτήσεις στην εξυπηρέτηση πελατών στο τηλέφωνο που γράφει η κάρτα από την πίσω μεριά.

Link to comment
Share on other sites

H κάρτα θα έχει δεσμευμένα 1800 ευρώ για 1 μήνα .

Μετά την πρώτη σου πληρωμή το ποσό αυτο θα μειωθεί.

δηλαδή μετά τον πρώτο μήνα θα είναι δεσμευμένα 1750.

Παρόλα αυτά η ALPHA έχει δύο όρια ένα για δόσεις και ένα για τρέχουσες συναλλαγές.

Για τα ακριβή ποσά μπορείς να ρωτήσεις στην εξυπηρέτηση πελατών στο τηλέφωνο που γράφει η κάρτα από την πίσω μεριά.

 

Ευχαριστω.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Η πιστωτική που είχα citibank vodafone mastercard έληξε 31/5. Δεν έχει έρθει άλλη ακόμη από alpha. Αρχές Ιουλίου τη χρησιμοποίησα κανονικά για μία αγορά. Εχθές, έγινε κανονικά η πάγια εντολή που έχω για λογαριασμό. Τί γίνεται τελικά;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...