Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

4 ώρες πριν, katsiletra said:

Αύξηση πιστωτικού ορίου στην Εθνική μόνο σε κατάστημα γίνεται;

Ναι

Link to comment
Share on other sites

Ναι γινεται! Eurobank, Alpha, viva κλπ... 
επειδή έψαξα τώρα τελευταία επειδή κάνω λίγες κινήσεις με pos. τώρα έχω εθνική τερματικό. πάγιο 6.90+2 ευρώ διαχειριστικα εξοδα(μλκιες) =8.90/μήνα συν 0.90 %ανά συναλλαγή.
τώρα ρώτησα.. eurobank πήγα έκλεισα και ραντεβού αλλά το ακύρωσα γιατί δεν είχα διαβάσει ότι για χωρίς προμήθεια πρέπει ΝΔ κάνεις μίνιμουμ 600 pos /εξάμηνο!
αλφα Bank πάλι στην αρχή μου είπαν μόνο 3.5 ευρώ πάγιο. κλείνω ραντεβού αλλά παίρνω τηλ πριν και μου λέει πλέον είναι στη 2. 5 ευρώ συν 5 ευρώ πάγιο. αλλά το εξωφρενικό είναι ότι όταν ρώτησα εάν θέλω να μεταφέρω από τον επαγγελματικό λογαριασμό στον απλό τα χρήματα για να τα χρησιμοποιει και η σύζυγος ζητάνε ΣΥΝ 12 ΕΥΡΏ ΤΟ ΜΉΝΑ! μόνο να στείλεις στον επαγγελματικό είναι δωρεάν. από εκεί στον απλό θέλει 13 ευρώ το μήνα!
τέλος τώρα πάλι κοιτάω την viva αλλά και εκεί τα χρήματα θα τα βλέπω μόνο εγώ ενώ θέλω να είναι διαθέσιμα σε κοινό λογαριασμό με την οικογένεια! έλεος...
Link to comment
Share on other sites

Δεν έρχεται με ΕΛΤΑ.
Η Πειραιώς στέλνει με μια courier που λέγεται WPS. Ελπίζω να βγάλεις άκρη.

Πήρα τηλέφωνο την εξυπηρέτηση και μου είπαν ότι την έστειλαν αρχές Φεβρουαρίου που είναι ο μήνας που λήγει η κάρτα. Όντως τα στέλνουν με WPS σε ευχαριστώ για την υπενθύμιση αλλά στην περιοχή μου αν δεν κάνω λάθος παραδίδονται στα ΕΛΤΑ καθώς δεν υπάρχει κάποιο κατάστημα τους αλλιώς σε ειδοποιούν να την παραλάβεις από κατάστημα τουλάχιστον να την χρεωστική μου έτσι είχε γίνει
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, dennis99 said:


 Όντως τα στέλνουν με WPS 

Δηλαδή;

Edited by alfeios
Λάθος
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites


Πήρα τηλέφωνο την εξυπηρέτηση και μου είπαν ότι την έστειλαν αρχές Φεβρουαρίου που είναι ο μήνας που λήγει η κάρτα. Όντως τα στέλνουν με WPS σε ευχαριστώ για την υπενθύμιση αλλά στην περιοχή μου αν δεν κάνω λάθος παραδίδονται στα ΕΛΤΑ καθώς δεν υπάρχει κάποιο κατάστημα τους αλλιώς σε ειδοποιούν να την παραλάβεις από κατάστημα τουλάχιστον να την χρεωστική μου έτσι είχε γίνει

Σε δυσπροσιτες περιοχες, οπως χωρια για παραδειγμα, η αλληλογραφια της WPS ερχεται μεσω ΕΛΤΑ, και συνηθως μενουν στα ΕΛΤΑ για λογους ασφαλειας να μη χαθει η καρτα/εγγραφο με το pin (τουλαχιστον ετσι γινοταν στο ταχυδρομειο οπου εργαζομουν για ενα χρονικο διαστημα).


Sent from my iPhone using Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Ναι εμείς εδώ θεωρούμαστε δυσπρόσιτη περιοχή και από όσο θυμάμαι από προηγούμενες φορες οι φακελοι της Πειραιώς έμεναν στα ΕΛΤΑ ή σου έλεγαν να περάσεις να πάρεις την κάρτα από το κατάστημα τους . Αλλά τι να πεις τώρα και τα ΕΛΤΑ βρίσκονται σε κατάσταση αποσύνθεσης

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω πιστωτική από Εθνική εδώ και 1.5 εβδομάδα που εκδόθηκε κανένα σημάδι ζωής...

Έχει βάλει η Εθνική στα καταστήματα της επιτόπου έκδοση καρτών; 

Link to comment
Share on other sites

Μόνο χρεωστική παίρνεις από κατάστημα, πιστωτική εκδίδεται από τα κεντρικά και τη στέλνουν στη διεύθυνση του πελάτη.

Έχω ταλαιπωρηθεί πολύ τους τελευταίους μήνες με το θέμα αυτό. Έστειλαν την πιστωτική στις αρχές ΔΕΚ 22, την την παρέλαβα ποτέ, στα μέσα ΙΑΝ 23 ζήτησα την έκδοση νέας, που την παρέλαβα σε 3- μέρες!

Μπορείς να ενημερωθείς για την έκδοση και αποστολή της κάρτας από το 210 4848484.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ νέα πιστωτική της Alpha Bank την είχα στα χέρια μου ακριβώς μια εβδομάδα μετά την ημερομηνία που εκδόθηκε. Με απλό ΕΛΤΑ

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ νέα πιστωτική της Alpha Bank την είχα στα χέρια μου ακριβώς μια εβδομάδα μετά την ημερομηνία που εκδόθηκε. Με απλό ΕΛΤΑ
Το ίδιο και με την hsbc σε μια εβδομάδα η κάρτα ήταν στα χέρια μου

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίσω το παρακάτω πρόβλημα. 

Εχω το Xiaomi 11 Lite 5G NE κι εδω και ενα χρόνο εχω περασει τις κάρτες μου στο Google pay (πορτοφόλι) και κάνω τις αγορές μου με αυτο το προγραμμα και με το NFC του τηλεφώνου

Την προηγούμενη εβδομαδα το τηλεφωνο ελαβε αυτοματη ενημέρωση - αναβάθμιση σε MIUI 14 (14.0.4.0)

Την ίδια μερα πρόσθεσα μια νέα πιστωτική κάρτα της Alpha Bank

Απο την επόμενη μέρα πλησιαζοντας το κινητό σε POS εμφανιζεται το παρακάτω μηνυμα (2 φωτογραφιες)

Το ίδιο προβλημα παρουσιαζει οποια καρτα και αν εχεις επιλλεξει, όχι μονο με την νεα

Χρησιμοποισα την νεα κάρτα όχι ανεπαφα, πιστευοντας ότι θελει ετσι την πρωτη φορα, δεν διορθωθηκε κατι

Εκανα ελεγχο στις ρυθμίσεις του NFC στο τηλεφωνο, δεν βρηκα κατι

Διεγραψα ολες τις καρτες απο το Google pay και τις προσθεσα ξανα, δεν διορθωθηκε κάτι

Καποια στιγμη, περασαν πληρωμές και με την νεα καρτα, και με αλλη, πιστεψα οτι το προβλημα διορθωθηκε αλλα την επομενη μερα παλι το ιδιο

Εκανα επαναφορα του NFC δεν αλλαξε κάτι

Εκανα απεγκατασταση και επανεγκατασταση του Google pay δεν διορθωθηκε κατι

Σημειώνω ότι το ιδιο εμφανιζει αν αντι για το Google pay επιχειρήσω πληρωμή με το Alpha wallet, αρα βγαινει το συμπερασμα ότι δεν φταιει το Google pay αλλα οι ρυθμίσεις NFC του τηλεφώνου

Τι μου προτεινετε;

 

 

1676794943916.jpg

1676794964460.jpg

Edited by alfeios
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, alfeios said:

Αντιμετωπίσω το παρακάτω πρόβλημα. 

Εχω το Xiaomi 11 Lite 5G NE κι εδω και ενα χρόνο εχω περασει τις κάρτες μου στο Google pay (πορτοφόλι) και κάνω τις αγορές μου με αυτο το προγραμμα και με το NFC του τηλεφώνου

Την προηγούμενη εβδομαδα το τηλεφωνο ελαβε αυτοματη ενημέρωση - αναβάθμιση σε MIUI 14 (14.0.4.0)

Την ίδια μερα πρόσθεσα μια νέα πιστωτική κάρτα της Alpha Bank

Απο την επόμενη μέρα πλησιαζοντας το κινητό σε POS εμφανιζεται το παρακάτω μηνυμα (2 φωτογραφιες)

Το ίδιο προβλημα παρουσιαζει οποια καρτα και αν εχεις επιλλεξει, όχι μονο με την νεα

Χρησιμοποισα την νεα κάρτα όχι ανεπαφα, πιστευοντας ότι θελει ετσι την πρωτη φορα, δεν διορθωθηκε κατι

Εκανα ελεγχο στις ρυθμίσεις του NFC στο τηλεφωνο, δεν βρηκα κατι

Διεγραψα ολες τις καρτες απο το Google pay και τις προσθεσα ξανα, δεν διορθωθηκε κάτι

Καποια στιγμη, περασαν πληρωμές και με την νεα καρτα, και με αλλη, πιστεψα οτι το προβλημα διορθωθηκε αλλα την επομενη μερα παλι το ιδιο

Εκανα επαναφορα του NFC δεν αλλαξε κάτι

Εκανα απεγκατασταση και επανεγκατασταση του Google pay δεν διορθωθηκε κατι

Σημειώνω ότι το ιδιο εμφανιζει αν αντι για το Google pay επιχειρήσω πληρωμή με το Alpha wallet, αρα βγαινει το συμπερασμα ότι δεν φταιει το Google pay αλλα οι ρυθμίσεις NFC του τηλεφώνου

Τι μου προτεινετε;

 

 

1676794943916.jpg

1676794964460.jpg

default εφαρμογή στο NFC ποια υπάρχει; 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, testatos said:

default εφαρμογή στο NFC ποια υπάρχει; 

το Google pay

Screenshot_2023-02-19-10-58-57-579_com.android.settings.jpg

Edited by alfeios
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, alfeios said:

Αντιμετωπίσω το παρακάτω πρόβλημα. 

Εχω το Xiaomi 11 Lite 5G NE κι εδω και ενα χρόνο εχω περασει τις κάρτες μου στο Google pay (πορτοφόλι) και κάνω τις αγορές μου με αυτο το προγραμμα και με το NFC του τηλεφώνου

Την προηγούμενη εβδομαδα το τηλεφωνο ελαβε αυτοματη ενημέρωση - αναβάθμιση σε MIUI 14 (14.0.4.0)

Την ίδια μερα πρόσθεσα μια νέα πιστωτική κάρτα της Alpha Bank

Απο την επόμενη μέρα πλησιαζοντας το κινητό σε POS εμφανιζεται το παρακάτω μηνυμα (2 φωτογραφιες)

Το ίδιο προβλημα παρουσιαζει οποια καρτα και αν εχεις επιλλεξει, όχι μονο με την νεα

Χρησιμοποισα την νεα κάρτα όχι ανεπαφα, πιστευοντας ότι θελει ετσι την πρωτη φορα, δεν διορθωθηκε κατι

Εκανα ελεγχο στις ρυθμίσεις του NFC στο τηλεφωνο, δεν βρηκα κατι

Διεγραψα ολες τις καρτες απο το Google pay και τις προσθεσα ξανα, δεν διορθωθηκε κάτι

Καποια στιγμη, περασαν πληρωμές και με την νεα καρτα, και με αλλη, πιστεψα οτι το προβλημα διορθωθηκε αλλα την επομενη μερα παλι το ιδιο

Εκανα επαναφορα του NFC δεν αλλαξε κάτι

Εκανα απεγκατασταση και επανεγκατασταση του Google pay δεν διορθωθηκε κατι

Σημειώνω ότι το ιδιο εμφανιζει αν αντι για το Google pay επιχειρήσω πληρωμή με το Alpha wallet, αρα βγαινει το συμπερασμα ότι δεν φταιει το Google pay αλλα οι ρυθμίσεις NFC του τηλεφώνου

Τι μου προτεινετε;

 

 

1676794943916.jpg

1676794964460.jpg

Ωχ... Κάτι δεν έκατσε καλά στο update. Προσπάθησε να κατεβάσεις την τελευταία ενημέρωση, και περασέ την πάλι. Αλλιώς μάλλον hard reset. 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, katsiletra said:

Προσπάθησε να κατεβάσεις την τελευταία ενημέρωση, 

Πώς ;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, alfeios said:

Πώς ;

Θα πας στις ρυθμίσεις, Έλεγχος για ενημερώσεις, και πάνω δεξιά θα πατήσεις τις τρεις τελείες, και μετά θα επιλέξεις λήψη τελευταίου πακέτου. Στις ρυθμίσεις του NFC στην θέση πορτοφολιού είναι επιλεγμένο το HCE; 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, katsiletra said:

Θα πας στις ρυθμίσεις, Έλεγχος για ενημερώσεις, και πάνω δεξιά θα πατήσεις τις τρεις τελείες, και μετά θα επιλέξεις λήψη τελευταίου πακέτου. Στις ρυθμίσεις του NFC στην θέση πορτοφολιού είναι επιλεγμένο το HCE; 

Ιστορικό ενημερωσης εχει (Δεν εχει την ενημερωση MIUI)

Και Ρυθμίσεις λήψεων

Στις ρυθμίσεις του NFC στην θέση πορτοφολιού είναι επιλεγμένο το HCE

Screenshot_2023-02-19-12-07-58-567_com.xiaomi.discover.jpg

Screenshot_2023-02-19-12-08-17-585_com.xiaomi.discover.jpg

Screenshot_2023-02-19-12-08-54-302_com.android.settings.jpg

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, alfeios said:

Ιστορικό ενημερωσης εχει (Δεν εχει την ενημερωση MIUI)

Και Ρυθμίσεις λήψεων

Στις ρυθμίσεις του NFC στην θέση πορτοφολιού είναι επιλεγμένο το HCE

Screenshot_2023-02-19-12-07-58-567_com.xiaomi.discover.jpg

Screenshot_2023-02-19-12-08-17-585_com.xiaomi.discover.jpg

Screenshot_2023-02-19-12-08-54-302_com.android.settings.jpg

Θα πας Ρυθμίσεις, Η συσκευή μου, Έκδοση MIUI, και μετά θα πατήσεις τις τρεις τελείες. 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, katsiletra said:

Θα πας Ρυθμίσεις, Η συσκευή μου, Έκδοση MIUI, και μετά θα πατήσεις τις τρεις τελείες. 

Αυτό κανω τωρα. Ληψη τελευταιου πακετου, το κατεβαζει ξανα

 

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, alfeios said:

Αυτό κανω τωρα. Ληψη τελευταιου πακετου, το κατεβαζει ξανα

 

Ελπίζω να μην είναι bug της 14

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, katsiletra said:

Ελπίζω να μην είναι bug της 14

Αν ειναι, θα περιμενουμε να το λυσουν αυτοι. Τι αλλο να κανουμε;

 

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

On 19/2/2023 at 10:30 ΠΜ, alfeios said:

Αντιμετωπίσω το παρακάτω πρόβλημα. 

Εχω το Xiaomi 11 Lite 5G NE κι εδω και ενα χρόνο εχω περασει τις κάρτες μου στο Google pay (πορτοφόλι) και κάνω τις αγορές μου με αυτο το προγραμμα και με το NFC του τηλεφώνου

Την προηγούμενη εβδομαδα το τηλεφωνο ελαβε αυτοματη ενημέρωση - αναβάθμιση σε MIUI 14 (14.0.4.0)

Την ίδια μερα πρόσθεσα μια νέα πιστωτική κάρτα της Alpha Bank

Απο την επόμενη μέρα πλησιαζοντας το κινητό σε POS εμφανιζεται το παρακάτω μηνυμα (2 φωτογραφιες)

Το ίδιο προβλημα παρουσιαζει οποια καρτα και αν εχεις επιλλεξει, όχι μονο με την νεα

Χρησιμοποισα την νεα κάρτα όχι ανεπαφα, πιστευοντας ότι θελει ετσι την πρωτη φορα, δεν διορθωθηκε κατι

Εκανα ελεγχο στις ρυθμίσεις του NFC στο τηλεφωνο, δεν βρηκα κατι

Διεγραψα ολες τις καρτες απο το Google pay και τις προσθεσα ξανα, δεν διορθωθηκε κάτι

Καποια στιγμη, περασαν πληρωμές και με την νεα καρτα, και με αλλη, πιστεψα οτι το προβλημα διορθωθηκε αλλα την επομενη μερα παλι το ιδιο

Εκανα επαναφορα του NFC δεν αλλαξε κάτι

Εκανα απεγκατασταση και επανεγκατασταση του Google pay δεν διορθωθηκε κατι

Σημειώνω ότι το ιδιο εμφανιζει αν αντι για το Google pay επιχειρήσω πληρωμή με το Alpha wallet, αρα βγαινει το συμπερασμα ότι δεν φταιει το Google pay αλλα οι ρυθμίσεις NFC του τηλεφώνου

Τι μου προτεινετε;

 

 

1676794943916.jpg

1676794964460.jpg

Ευχαριστω ολους σας για την βοήθεια. Το πρόβλημε λυθηκε με απεγκατασταση του Google πορτοφόλι (Όχι ξανα εγκατάσταση) 

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την Mastercard Ενόπλων Δυνάμεων της Πειραιώς, βγήκε ανακοίνωση ότι από 13/4/23 η επιστροφή θα είναι 0,5% στο σύνολο των συναλλαγών με μέγιστο ποσό μηνιαίας επιστροφής τα €30 (όταν μέχρι τώρα ήταν 2% για σούπερ μάρκετ, καύσιμα και εκπαίδευση με μέγιστο επιστρεφόμενο ποσό €100).

Όταν την είχα εκδώσει, η επιστροφή ήταν 3% σε όλες τις αγορές και έκανα μηνιαίους λογαριασμούς €1.200-€1.400, ενώ με την αλλαγή των όρων στο 2% έπεσα στα €300-€600, γιατί εκμεταλλευόμουν προσφορές άλλων καρτών.  Τουλάχιστον εξακολουθεί να είναι δωρεάν για όσους τη δικαιούνται

Να είμαστε καλά να τη θυμόμαστε, όταν ακόμα υπάρχει η payzy που δίνει 1% σε όλες τις συναλλαγές και άλλες κάρτες που δίνουν 1%-2% σε καύσιμα, σούπερ μάρκετ κλπ.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, geoponer said:

Σχετικά με την Mastercard Ενόπλων Δυνάμεων της Πειραιώς, βγήκε ανακοίνωση ότι από 13/4/23 η επιστροφή θα είναι 0,5% στο σύνολο των συναλλαγών με μέγιστο ποσό μηνιαίας επιστροφής τα €30 (όταν μέχρι τώρα ήταν 2% για σούπερ μάρκετ, καύσιμα και εκπαίδευση με μέγιστο επιστρεφόμενο ποσό €100).

Όταν την είχα εκδώσει, η επιστροφή ήταν 3% σε όλες τις αγορές και έκανα μηνιαίους λογαριασμούς €1.200-€1.400, ενώ με την αλλαγή των όρων στο 2% έπεσα στα €300-€600, γιατί εκμεταλλευόμουν προσφορές άλλων καρτών.  Τουλάχιστον εξακολουθεί να είναι δωρεάν για όσους τη δικαιούνται

Να είμαστε καλά να τη θυμόμαστε, όταν ακόμα υπάρχει η payzy που δίνει 1% σε όλες τις συναλλαγές και άλλες κάρτες που δίνουν 1%-2% σε καύσιμα, σούπερ μάρκετ κλπ.

Απλά διορθώστε με νομιζω ειναι απο τις ελαχιστες που εχουν μηδενικη χρεωση παγιου, κατι το οποιο δεν μπορω να καταλαβω γιατι το εχουν σταματησει να το δινουν. Βέβαι γενικα οι πιστωτικές μετά τα interchange fees εχουν σβησει 😞

Edited by stathis123

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...