Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

16 ώρες πριν, alfeios said:

Στην Alpha Bank ειχα μια παλια χρεωστική συνδεδεμενη με εναν λογαριασμό. Οταν ανοιξα νεο λογαριασμό εωγαλα νεα χρεωστική που συνδεθηκε και με τους δυο λογαριασμους. Επομενως η παλια ηταν αχρειαστη. Λιγο πριν λιγη μπηκα στο mobile banking πάτησα Δήλωση απώλειας, και ΔΕΝ  τσεκαρα το κουτακι που λεει Επιθυμω επανεκδοση. Δεν εκδόθηκε νεα, και δεν ελαβα καμια ενημερωση

Αντίστοιχα εγώ σταμάτησα να την χρησιμοποιώ για κάμποσους μήνες και όταν έληξε απλά δεν μου έστειλαν άλλη. Συνεχίζει να εμφανίζεται ως ληγμένη/ανενεργή στο e-banking.

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, stathis123 said:

Αυτο καταλαβαινω και εγω, αρα απλα εαν θες δωρεαν καταθετικο λογαριασμο θα σου δινουν μια καρτα αναληψης για το ΑΤΜ (η οποια μπορει να μην ειναι καν Visa/Master) και η οποια δεν θα μπορει να χρησιμοποιηθει για αγορες. 
Οποτε, κραταμε ενα καταθετικο χωρις χρεωστικη και ανοιγουμε μια πιστωτικη και τα περναμε ολα απο εκει. Τι στο καλο θα κοψουν και την πληρωμη πιστωτικης απο καταθετικο λογαριασμο;

Όντως δεν είναι Mastercard, αλλά Cirrus: https://www.eurobank.gr/el/retail/proionta-upiresies/proionta/kartes/upiresies-karton/eurobank-cash-card-cirrus

3 minutes ago, minast said:

Αντίστοιχα εγώ σταμάτησα να την χρησιμοποιώ για κάμποσους μήνες και όταν έληξε απλά δεν μου έστειλαν άλλη. Συνεχίζει να εμφανίζεται ως ληγμένη/ανενεργή στο e-banking.

Κι εμένα δεν μου έστειλαν κάρτα αντικατάστασης από την Alpha Bank και θεωρώ πως έγινε διότι δεν είχα αφήσει διαθέσιμο υπόλοιπο στον λογαριασμό για να χρεώσουν τα έξοδα επανέκδοσης.

Edited by GraveDigger
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, GraveDigger said:

Για ποιο λογο να πληρωνουν τη Mastercard και να βγαζουν Cirrus καρτες εφοσον δεν μπορεις να κανεις συναλλαγες; 
Αστο, για να μπορεις να κανεις αναληψες και απο ΑΤΜs εκτος Eurobank χαχαχαχα οποτε χτυπανε στο Cirrus δικτυο και ενημερωνονται και οι αλλες τραπεζες 🙂
Αμα τους κοστιζουν τοσο οικονομικα οι καρτες ωστε να κανουν ολη αυτη την αλλαγη τι να πω...

Edited by stathis123

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, GraveDigger said:

Αυτή είναι για αποταμιευτικό λογαριασμό ή λογαριασμό δανείου. Δεν εκδίδεται για λογαριασμό ταμιευτηρίου ή μισθοδοσίας. 

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λογο να πληρωνουν τη Mastercard και να βγαζουν Cirrus καρτες εφοσον δεν μπορεις να κανεις συναλλαγες; 
Αστο, για να μπορεις να κανεις αναληψες και απο ΑΤΜs εκτος Eurobank χαχαχαχα οποτε χτυπανε στο Cirrus δικτυο και ενημερωνονται και οι αλλες τραπεζες
Αμα τους κοστιζουν τοσο οικονομικα οι καρτες ωστε να κανουν ολη αυτη την αλλαγη τι να πω...
Αντί να κάνουν τα προϊόντα και τις υπηρεσίες πιο απλές για τους καταναλωτές, τα κάνουν όλο και πιο πολύπλοκα. Και φυσικά με όλο και υψηλότερο κόστος.

Sent from my Nothing Phone (1) using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το δοκίμασα και ανοιξα λογαριασμο αποταμιευω, δεν μπορεις απο το λογαριασμο να πληρωσεις πιστωτικη της Eurobank. 
Επίσης η Cirrus έχει το κλασικο 6ευρω χρέωση ανανέωσης. 
Αισχος εχω να πω. Οποτε η λυση με την πιστωτικη δεν δουλευει 😞 

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Kάποιος να αναλάβει τα οδοντιατρικά έξοδα του Στυρνάρα που τους έτριξε τα δόντια πριν λιγες μέρες......

 

 

Edited by tifozif1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, stathis123 said:

Για ποιο λογο να πληρωνουν τη Mastercard και να βγαζουν Cirrus καρτες εφοσον δεν μπορεις να κανεις συναλλαγες; 
Αστο, για να μπορεις να κανεις αναληψες και απο ΑΤΜs εκτος Eurobank χαχαχαχα οποτε χτυπανε στο Cirrus δικτυο και ενημερωνονται και οι αλλες τραπεζες 🙂
Αμα τους κοστιζουν τοσο οικονομικα οι καρτες ωστε να κανουν ολη αυτη την αλλαγη τι να πω...

Θεωρείς ότι είναι πιο ακριβό να εκδίδουν Cirrus απ' ότι πχ Maestro; Φαντάζομαι ότι δεν θα έχουν σημαντικές διαφορές από τη μαμά Mastercard...

Edited by minast
typo
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, minast said:

Θεωρείς ότι είναι πιο ακριβό να εκδίδουν Cirrus απ' ότι πχ Maestro; Φαντάζομαι ότι δεν θα έχουν σημαντικές διαφορές από τη μαμά Mastercard...

H λογικη αυτο λεει καθως αυτες οι καρτες δεν εχουν τις παροχες και την ασφαλεια των χρεωστικων/πιστωτικων καρτων.
Αλλα κανεις μας δεν μπορει να ξερει αν δε δουλευει στο αναλογο τμημα 🙂 

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, stathis123 said:

Παιδιά το δοκίμασα και ανοιξα λογαριασμο αποταμιευω, δεν μπορεις απο το λογαριασμο να πληρωσεις πιστωτικη της Eurobank. 
Επίσης η Cirrus έχει το κλασικο 6ευρω χρέωση ανανέωσης. 
Αισχος εχω να πω. Οποτε η λυση με την πιστωτικη δεν δουλευει 😞 

Δεν έχω καταλάβει απόλυτα την ανάγκη, αλλά την πιστωτική μπορείς να την πληρώσεις απευθείας από άλλη τράπεζα (μέσω ΔΙΑ.Σ. με ημερομηνία αξίας την επόμενη εργάσιμη ημέρα) ή με κατάθεση μετρητών σε ATM, οπότε δεν χρειάζεται να τηρείς λογαριασμό στην ίδια τράπεζα.

Παρεμπιπτόντως την πιστωτική της Eurobank μπορείς να την κάνεις dual (το ίδιο και στην Alpha Bank) και να την χρησιμοποιείς για πρόσβαση στον λογαριασμό σου μέσω ATM της ίδιας τράπεζας.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GraveDigger said:

Δεν έχω καταλάβει απόλυτα την ανάγκη, αλλά την πιστωτική μπορείς να την πληρώσεις απευθείας από άλλη τράπεζα (μέσω ΔΙΑ.Σ. με ημερομηνία αξίας την επόμενη εργάσιμη ημέρα) ή με κατάθεση μετρητών σε ATM, οπότε δεν χρειάζεται να τηρείς λογαριασμό στην ίδια τράπεζα.

Παρεμπιπτόντως την πιστωτική της Eurobank μπορείς να την κάνεις dual (το ίδιο και στην Alpha Bank) και να την χρησιμοποιείς για πρόσβαση στον λογαριασμό σου μέσω ATM της ίδιας τράπεζας.

Για το πρώτο συμφωνω, απλά αυτό δεν εχει κάποια χρέωση απο την τράπεζα που στελνεις τα χρήματα;
Και το δευτερο γινεται απλα δεν γνωριζω αν θα αφησουν να συνδεσεις το συγκεκριμενο λογαριασμο (που δεν επιφερει την χρεωση των 0,60 το μηνα) κατω απο την καρτα μονο για συναλλαγες μεσω ΑΤΜ, Απο το e-banking δεν σε αφηνει τουλαχιστον σε καμια πιστωτικη να συνδεσεις καποιο λογαριασμο καταθεσεων. Το εχω ακουσει ομως οτι γινεται γενικα

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, stathis123 said:

Για το πρώτο συμφωνω, απλά αυτό δεν εχει κάποια χρέωση απο την τράπεζα που στελνεις τα χρήματα;
Και το δευτερο γινεται απλα δεν γνωριζω αν θα αφησουν να συνδεσεις το συγκεκριμενο λογαριασμο (που δεν επιφερει την χρεωση των 0,60 το μηνα) κατω απο την καρτα μονο για συναλλαγες μεσω ΑΤΜ, Απο το e-banking δεν σε αφηνει τουλαχιστον σε καμια πιστωτικη να συνδεσεις καποιο λογαριασμο καταθεσεων. Το εχω ακουσει ομως οτι γινεται γενικα

Αν κάνεις πληρωμή πιστωτικής κάρτας άλλης τράπεζας έχει χρέωση σαν έμβασμα, ανάλογα με την τιμολιγιακή πολιτική κάθε τράπεζας.

Φυσικά και μπορείς να συνδέσεις στην dual ένα λογαριασμό που είναι μόνο για αποταμίευση. Στην Eurobank για να το κάνεις μόνος σου από το e-banking θα πρέπει να μην έχεις καμία συνδεδεμένη κάρτα. Εφόσον έχεις ήδη χρεωστική θα σου φέρνει αυτή στις Ρυθμίσεις λογαριασμών > Συνδεδεμένοι λογαριασμοί, αλλά αν δεν έχεις χρεωστική σου φέρνει τις πιστωτικές σου και μπορείς να επιλέξεις εσύ ποια θες να "αναβαθμίσεις" σε dual συνδέοντας τους λογαριασμούς σου.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά μου ζήτησε ταυτοποίηση συσκευής η εφαρμογή της eurobank.

Έχει σκαλώσει όμως και ενώ ολοκληρώνω όλα τα βήματα με επιτυχία, αυτό συνεχίζει να μου ζητάει να κάνω ταυτοποίηση (έχω κάνει 6 ταυτοποιήσεις).

Συμβαίνει και σε κάποιον άλλον αυτό;

Έχει γίνει και απεγκατάσταση της εφαρμογής, αλλά δεν....

 

edit

Έστρωσε μετά από restart της συσκευής

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα, μια απορια ,τι διαφορα εχoυν οι πιστωτικες καρτες της τραπεζας eurobank  military visa  με αυτην της mastercard επιστροφη; Το λεω διοτι εχω στην κατοχη μου την mastercard και μου προτειναν να βγαλω και την military ,υποψιν χωρις ετησια συνδρομη ειναι και οι δυο ,αξιζει να εχω την military; 

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, arma said:

Καλησπερα στην παρεα, μια απορια ,τι διαφορα εχoυν οι πιστωτικες καρτες της τραπεζας eurobank  military visa  με αυτην της mastercard επιστροφη; Το λεω διοτι εχω στην κατοχη μου την mastercard και μου προτειναν να βγαλω και την military ,υποψιν χωρις ετησια συνδρομη ειναι και οι δυο ,αξιζει να εχω την military; 

Αξιζει εφοσον θες να εχεις προσβαση στο Military club https://militaryclub.gr/military-club/
Κατα τ'αλλα δεν εχει καποιο αλλο επιπλεον προνομιο στο προγραμμα επιστροφη
Επισης η συνδρομη του club ειναι 0,70€/μηνα, αν θες να το θεωρησεις σαν παγιο της καρτας.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Ναι, 0,70 λεπτά αν χρωστάς και σου έρχεται λογαριασμός, αλλά και πάλι βγαίνει 8 ευρώ το χρόνο, τίποτα, το θέμα είναι αν και διάβασα το λινκ που έβαλες σε ποια επιπλέον καταστήματα κερδίζω, επίσης στην σύμβαση που μου έστειλαν ηλεκτρονικά για υπογραφή λέει για επιτόκιο αγορών 14 και κάτι της % , στους όρους που έχει να αποδεχτώ ηλεκτρονικά αναφέρει για 18 και κάτι , άντε βγάλε άκρη το τι ισχύει 

Edited by dimtz
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανένας πρόβλημα με την Winbank; Μετά την τελευταία ενημέρωση έχει απενεργοποιηθεί το quick login, όπως επίσης δεν έρχεται ποτέ push notification για εγκρίσεις συναλλαγών, παρά μόνο με sms.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, katsiletra said:

Έχει κανένας πρόβλημα με την Winbank; Μετά την τελευταία ενημέρωση έχει απενεργοποιηθεί το quick login, όπως επίσης δεν έρχεται ποτέ push notification για εγκρίσεις συναλλαγών, παρά μόνο με sms.

Έκανα φρέσκια εγκατάσταση Winbank-mobile App  έκανα κάτι λάθος στην ενεργοποίηση, και μου τα κλείδωσαν όλα.  Έφαγα μια ώρα να ακολουθήσω τα βήματα επανενεργοποίησης. 

Το push notification για να παίζει πρέπει να είναι ενεργοποιημένο το ιντερνετ  ..ή ..  να είναι τα Mobile-data ανοιχτά και να έχεις καλό σήμα και δεδομένα διαθέσιμα στο πακέτο.  

 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, kiriakos_GR said:

Έκανα φρέσκια εγκατάσταση Winbank-mobile App  έκανα κάτι λάθος στην ενεργοποίηση, και μου τα κλείδωσαν όλα.  Έφαγα μια ώρα να ακολουθήσω τα βήματα επανενεργοποίησης. 

Το push notification για να παίζει πρέπει να είναι ενεργοποιημένο το ιντερνετ  ..ή ..  να είναι τα Mobile-data ανοιχτά και να έχεις καλό σήμα και δεδομένα διαθέσιμα στο πακέτο.  

 

Ανοιχτό έχω το ίντερνετ. Τώρα έχω θέμα μετά την τελευταία ενημέρωση. Το quick login δουλεύει. Εμένα όχι. Τι ενεργοποιώ κανονικά και μετά όταν μπαίνω στις ρυθμίσεις το δείχνει κλειστό. Μόνο με πιν δουλεύει. 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, katsiletra said:

Ανοιχτό έχω το ίντερνετ. Τώρα έχω θέμα μετά την τελευταία ενημέρωση. Το quick login δουλεύει. Εμένα όχι. Τι ενεργοποιώ κανονικά και μετά όταν μπαίνω στις ρυθμίσεις το δείχνει κλειστό. Μόνο με πιν δουλεύει. 

Κανε απεγκατάσταση του Winbank-mobile App,  και βάλε ξανά το διαθέσιμο φρέσκο.  Θα το ενεργοποιήσεις με στοιχεία e-banking , και στο τέλος θα δηλώσεις  ΝΕΟ ->  quick login

Αυτά..

Edited by kiriakos_GR
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, kiriakos_GR said:

Κανε απεγκατάσταση του Winbank-mobile App,  και βάλε ξανά το διαθέσιμο φρέσκο.  Θα το ενεργοποιήσεις με στοιχεία e-banking , και στο τέλος θα δηλώσεις  ΝΕΟ ->  quick login

Αυτά..

Το έκανα δύο φορές. Δεν άλλαξε κάτι. Δεν ενεργοποιείται. Επίσης δεν δουλεύει και το login με barcode στο ινερτνετ banking. Σκανάρω κανινικά το barcode, δίνω έγκριση και μετά γράφει η υπηρεσία δεν βρέθηκε. Ότι να ναι.

Link to comment
Share on other sites

On 2/3/2023 at 6:18 ΜΜ, katsiletra said:

Έχει κανένας πρόβλημα με την Winbank; Μετά την τελευταία ενημέρωση έχει απενεργοποιηθεί το quick login, όπως επίσης δεν έρχεται ποτέ push notification για εγκρίσεις συναλλαγών, παρά μόνο με sms.

Εμένα μου ήρθε push notification για να εγκρίνω συναλλαγή, αλλά περιέργως μου ζήταγε PIN και δεν μου βγάζει την δυνατότητα για είσοδο με βιομετρικά στοιχεία. Για κάποιο λόγο απενεργοποιήθηκε το quick login One Touch και ενεργοποιήθηκε ξανά μετά την είσοδό μου.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου ήρθε push notification για να εγκρίνω συναλλαγή, αλλά περιέργως μου ζήταγε PIN και δεν μου βγάζει την δυνατότητα για είσοδο με βιομετρικά στοιχεία. Για κάποιο λόγο απενεργοποιήθηκε το quick login One Touch και ενεργοποιήθηκε ξανά μετά την είσοδό μου.
τους έχω στείλει μήνυμα.. κάθε τρεις και λίγο απενεργοποιειται το touch id!
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, katsiletra said:

Το έκανα δύο φορές. Δεν άλλαξε κάτι. Δεν ενεργοποιείται. Επίσης δεν δουλεύει και το login με barcode στο ινερτνετ banking. Σκανάρω κανινικά το barcode, δίνω έγκριση και μετά γράφει η υπηρεσία δεν βρέθηκε. Ότι να ναι.

Στην δικιά μου συσκευή Samsung με το KNOX ασφαλισμένο, όλα παίζουν.  

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχει κανείς πρόσφατα αντιμετωπίσει πρόβλημα με την ανάκτηση/ δημιουργία νέων κωδικών στο ebanking της Eurobank. Ο OTP έρχεται μετά από 6-7 λεπτά ενώ διαρκεί μόνο 2 λεπτά από την έκδοση του με αποτέλεσμα να μην ισχύει και ύστερα πετάει μήνυμα «έχετε κάνει πολλές προσπάθειες εγγραφής ξανά προσπαθήστε αύριο»

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...