Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

ωραία ευχαριστώ. αλλά από ότι κατάλαβα είναι δάνειο υπό έγκριση. οπότε μπορεί και να μην γίνει δεκτό;
Γιατί δεν το κάνεις με πιστωτική που δεν έχει διαχειριστικά έξοδα; Βολεύει στα Τέλη Κυκλοφορίας η πιστωτική πάντως.
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν το κάνεις με πιστωτική που δεν έχει διαχειριστικά έξοδα; Βολεύει στα Τέλη Κυκλοφορίας η πιστωτική πάντως.
δεν έχω πιστωτική!
Link to comment
Share on other sites

δεν έχω πιστωτική!
Δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα η έκδοση της Toyota Visa στην Εθνική τράπεζα. Είναι καλή περίπτωση γιατί δεν έχει συνδρομή.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα η έκδοση της Toyota Visa στην Εθνική τράπεζα. Είναι καλή περίπτωση γιατί δεν έχει συνδρομή.
έχω κάνει αιτήσεις και στις 4 τράπεζες αλλά δεν εγκρίνεται πιστωτική.
Link to comment
Share on other sites

έχω κάνει αιτήσεις και στις 4 τράπεζες αλλά δεν εγκρίνεται πιστωτική.
Μλκς των τραπεζών...
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ilka71 said:
1 hour ago, katsiletra said:
Γιατί δεν το κάνεις με πιστωτική που δεν έχει διαχειριστικά έξοδα; Βολεύει στα Τέλη Κυκλοφορίας η πιστωτική πάντως.

δεν έχω πιστωτική!

Mi scusi 😛

η αρχική μου απάντηση ήταν για πιστωτική, όχι χρεωστική. Είχα διαβάσει βιαστικά την ερώτησή σου!

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, ilka71 said:
5 ώρες πριν, katsiletra said:
Δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα η έκδοση της Toyota Visa στην Εθνική τράπεζα. Είναι καλή περίπτωση γιατί δεν έχει συνδρομή.

έχω κάνει αιτήσεις και στις 4 τράπεζες αλλά δεν εγκρίνεται πιστωτική.

Από κατάστημα είναι πιο εύκολο να πάρεις έγκριση απ'οτι στο e-banking

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έλαβα email από την Πειραιώς σχετικά με  "Επικαιροποίηση όρων χρήσης ψηφιακών πορτοφολιών τρίτων παρόχων" και διάβασα στα βιαστικά το σχετικό PDF αλλά δεν βρήκα κάποια σημαντική αλλαγή (φοβόμουν ότι θα αρχίσουν να χρεώνουν για τη χρήση καρτών της τράπεζας μέσω Wallet!).

Αν βρει κανείς τις διαφορές σε σχέση με την προηγούμενη έκδοση των όρων θα πρέπει να κερδίσει κάτι! 😛 

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, geoponer said:

Σήμερα έλαβα email από την Πειραιώς σχετικά με  "Επικαιροποίηση όρων χρήσης ψηφιακών πορτοφολιών τρίτων παρόχων" και διάβασα στα βιαστικά το σχετικό PDF αλλά δεν βρήκα κάποια σημαντική αλλαγή (φοβόμουν ότι θα αρχίσουν να χρεώνουν για τη χρήση καρτών της τράπεζας μέσω Wallet!).

Αν βρει κανείς τις διαφορές σε σχέση με την προηγούμενη έκδοση των όρων θα πρέπει να κερδίσει κάτι! 😛 

Ναι βγαλανε ενα pdf 40 σελίδες και απο οτι καταλαβα είναι για να καλύψουν τον κ@ τους σε περίπτωση κλοπής ή εξαπάτησης μέσω των πορτοφολιων

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, nikos_kallithea said:

Ναι βγαλανε ενα pdf 40 σελίδες και απο οτι καταλαβα είναι για να καλύψουν τον κ@ τους σε περίπτωση κλοπής ή εξαπάτησης μέσω των πορτοφολιων

Ε τωρα κι εσυ, μη λες τετοια, τους χαλας το αφηγημα για το ολο ηλεκτρονικο στορι, με τα ηλεκτρονικα πορτοφολια, ολα ηλεκτρονικα. Κριμα για τον συγχρονο ανθρωπο. Βλεπει μονο το τυρι και οχι τη φακα.

Link to comment
Share on other sites

On 5/11/2023 at 11:24 ΜΜ, Kipouros_tou_GAP said:

Πάντως δεν είναι ακριβές. Υπάρχουν εκκαθαρισμένες συναλλαγές που δεν εμφανίζονται παρότι ο μετρητής θεωρητικά έχει ανανεωθεί. Προφανώς είχα δει το μετρητή, για αυτο έβαλα τη λέξη 'πραγματικά'

Οι φορτίσεις Revolut δεν προσμετρώνται στις συναλλαγές για την εξάλειψη συνδρομής.

23 ώρες πριν, karib said:

Ε τωρα κι εσυ, μη λες τετοια, τους χαλας το αφηγημα για το ολο ηλεκτρονικο στορι, με τα ηλεκτρονικα πορτοφολια, ολα ηλεκτρονικα. Κριμα για τον συγχρονο ανθρωπο. Βλεπει μονο το τυρι και οχι τη φακα.

Δηλαδή αν ο άλλος δίνει μόνος του κωδικούς μιας χρήσεως (OTP) για να κάνουν εγγραφή της κάρτας του σε ψηφιακό πορτοφόλι, φταίει η τράπεζα;

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, GraveDigger said:

Οι φορτίσεις Revolut δεν προσμετρώνται στις συναλλαγές για την εξάλειψη συνδρομής.

Εχει κολλήσει γενικά ο μετρητής, έχω κάνει περίπου 600 ευρώ συναλλαγές αλλά με τελευταία ενημέρωση 8.11 παραμένει κολλημένος στο μηδέν. Ίσως επειδή είναι νέα κάρτα και θα ξεκολλήσει

Quote

Δηλαδή αν ο άλλος δίνει μόνος του κωδικούς μιας χρήσεως (OTP) για να κάνουν εγγραφή της κάρτας του σε ψηφιακό πορτοφόλι, φταίει η τράπεζα;

Waste of your time. Θα ξαναπεταχτεί σε κανα δίμηνο πάλι με την τεχνοφοβία του...

Edited by Kipouros_tou_GAP
Link to comment
Share on other sites

Πρόσθεσε και η Viva Wallet της πληρωμές IRIS.

Ανέξοδη μεταφορά σε ελληνικό λογαριασμό από Revolut , N26 κτλπ. :

Revolut -> Viva Wallet λογαριασμό -> τραπεζικό λογαριασμό συστημικής τράπεζας ( Μέσω iris ) 

Ανέξοδα και σε λιγότερο από 1 λεπτό. 😇

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, testatos said:

Πρόσθεσε και η Viva Wallet της πληρωμές IRIS.

Ανέξοδη μεταφορά σε ελληνικό λογαριασμό από Revolut , N26 κτλπ. :

Revolut -> Viva Wallet λογαριασμό -> τραπεζικό λογαριασμό συστημικής τράπεζας ( Μέσω iris ) 

Ανέξοδα και σε λιγότερο από 1 λεπτό. 😇

Ενδιαφέρον! Από το να κατεβάζει κανείς 15€ ή 20€ μέχρι να φτάσει στο ποσό που επιθυμεί. 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, andreasomageiras said:

Ενδιαφέρον! Από το να κατεβάζει κανείς 15€ ή 20€ μέχρι να φτάσει στο ποσό που επιθυμεί. 

Δηλαδή η viva δεν έχει χρέωση εισερχόμενου εμβάσματος;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Πρόσθεσε και η Viva Wallet της πληρωμές IRIS.
Ανέξοδη μεταφορά σε ελληνικό λογαριασμό από Revolut , N26 κτλπ. :
Revolut -> Viva Wallet λογαριασμό -> τραπεζικό λογαριασμό συστημικής τράπεζας ( Μέσω iris ) 
Ανέξοδα και σε λιγότερο από 1 λεπτό. 
ποια ρύθμιση πρέπει να κάνεις ΣΤΗΝ VIVA για να ενεργοποιηθεί το IRIS εκείνη; τώρα το έχω πχ ενεργό σε άλλη τράπεζα! μόνο σε μια γίνεται κάθε φορά!
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, alfeios said:

Δηλαδή η viva δεν έχει χρέωση εισερχόμενου εμβάσματος;

Οι τράπεζες δεν μπορούν να χρεώνουν εισερχόμενο έμβασμα αν η μεταφορά γίνεται με IRIS

Link to comment
Share on other sites

Οι τράπεζες δεν μπορούν να χρεώνουν εισερχόμενο έμβασμα αν η μεταφορά γίνεται με IRIS
ναι αλλά στην viva μιλάω από το πρωί και ακόμα δεν μου έχουν εξηγήσει εάν έχω ενεργή την iris αε ΆΛΛΗ ΤΡΆΠΕΖΑ μου με το κινητό μου πως θα στείλω από την viva σε άλλη τράπεζα σε δικό μου λογαριασμό αφού η εφαρμογή της βγάζει μήνυμα ότι δεν μπορώ να στείλω στο κινητό μου! ενώ και στις άλλες 4 τράπεζες μπορώ!
Link to comment
Share on other sites

Άλλο αυτό. 
Γενικά έχω παρατηρήσει ότι υπάρχουν πελάτες 2 ταχυτήτων στο IRIS, κάποιοι έχουν ενεργό με τον ίδιο αριθμό και στις δυο τράπεζες. Εγώ πχ δεν το έχω καταφέρει, με αφήνει μόνο μια τράπεζα τη φορά. 
Το λογικό σύμφωνα με τις τράπεζες πάντως είναι το δεύτερο, οπότε η Viva φαντάζομαι το έχει προσθέσει ως δικλείδα ώστε τα χρήματα να μην κάνουν τζάμπα βόλτες αν είναι να γυρνάνε πίσω στη Viva.

 

Link to comment
Share on other sites

Άλλο αυτό. 
Γενικά έχω παρατηρήσει ότι υπάρχουν πελάτες 2 ταχυτήτων στο IRIS, κάποιοι έχουν ενεργό με τον ίδιο αριθμό και στις δυο τράπεζες. Εγώ πχ δεν το έχω καταφέρει, με αφήνει μόνο μια τράπεζα τη φορά. 
Το λογικό σύμφωνα με τις τράπεζες πάντως είναι το δεύτερο, οπότε η Viva φαντάζομαι το έχει προσθέσει ως δικλείδα ώστε τα χρήματα να μην κάνουν τζάμπα βόλτες αν είναι να γυρνάνε πίσω στη Viva.
 
ναι και σε εμένα μια τράπεζα την φορά γίνεται πάντως
Link to comment
Share on other sites

Παιδια:
Η viva παντα ειχε δωρεαν εισερχομενα εμβασματα και παλιοτερα το χρησιμοποιουσα χωρις χρεωση.
Μπηκε απλα στο συστημα IRIS για την αμεση ανταλλαγη χρηματων. Δεν εχει μπει στο IRIS p2p για να μπορεις να στελνεις σε φιλους χρηματα με το κινητο τηλεφωνο. 
Η επιλογη που βλεπετε αποστολη σε κινητο τηλεφωνο αφορα την αποστολη χρηματων σε αλλους χρηστες της viva, γιατι αν θυμαστε, το κινητο σας ειναι το username στο viva wallet.
Μακαρι να φερει το IRIS p2p γιατι και εγω θελω να μεταφερω χρηματα σε λογαριασμους μου στις συστημικες αλλα δεν μπορω 😞 

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, stathis123 said:

Παιδια:
Η viva παντα ειχε δωρεαν εισερχομενα εμβασματα και παλιοτερα το χρησιμοποιουσα χωρις χρεωση.
Μπηκε απλα στο συστημα IRIS για την αμεση ανταλλαγη χρηματων. Δεν εχει μπει στο IRIS p2p για να μπορεις να στελνεις σε φιλους χρηματα με το κινητο τηλεφωνο. 
Η επιλογη που βλεπετε αποστολη σε κινητο τηλεφωνο αφορα την αποστολη χρηματων σε αλλους χρηστες της viva, γιατι αν θυμαστε, το κινητο σας ειναι το username στο viva wallet.
Μακαρι να φερει το IRIS p2p γιατι και εγω θελω να μεταφερω χρηματα σε λογαριασμους μου στις συστημικες αλλα δεν μπορω 😞 

Λειτουργεί κανονικά το p2p άμα επιλέξεις " Σε προσωπικό "

image.thumb.png.d810b12381fc17330c2e58787d52c464.png

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο το ενεργοποιησαν και στην εφαρμογη σημερα ενω το update το ειχαν δωσει πιο πριν.
Αν πατε Ρυθμισεις -> Ενεργοποιηση Iris μετα στις μεταφορες χρηματων ανοιγει μια τριτη επιλογη για αποστολη χρηματων μεσω Iris.
Ευχαριστουμε testatos.
Ilka απο εκει το δοκιμασες και δεν σε αφησε να εχεις τον ιδιο αριθμο σε 2 τραπεζες?
Εγω με ιδιο αριθμο κινητου σε Alpha & Viva καταφερα να στειλω απο Viva σε Alpha χρηματα 🙂 

Screenshot 2023-11-13 at 12.57.28.jpeg

Edited by stathis123

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...