Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Κατέβασα τη νέα έκδοση του νέου app και είδα ότι το έφτιαξαν. Μπορώ να κάνω μεταφορά στον αριθμό του κινητού μου που είναι σε άλλη τράπεζα δηλωμένο στο iris.
ποια έκδοση εφαρμογής της νέας έχεις 1.0.10 είναι εμένα. και μόλις ενεργοποιώ το IRIS σε ΆΛΛΗ τράπεζα γυρίζω στην Πειραιώς να στείλω και μου βγάζει μήνυμα ότι για να στείλω πρέπει να εγγραφώ στην IRIS!
ποια έκδοση εφαρμογής της νέας έχεις 1.0.10 είναι εμένα. και μόλις ενεργοποιώ το IRIS σε ΆΛΛΗ τράπεζα γυρίζω στην Πειραιώς να στείλω και μου βγάζει μήνυμα ότι για να στείλω πρέπει να εγγραφώ στην IRIS!
πηρα την εξυπηρέτηση και η έκδοση ή τελευταία είναι σε Android είναι η 1.0.11 και δεν έχει έρθει ακόμα σε όλους. ίσως γιαυτό δεν δουλεύει σε εμένα. σε ios λέει έχει ολοκληρωθεί η μετάβαση στην τελευταία έκδοση σε όλους.
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ilka71 said:

ποια έκδοση εφαρμογής της νέας έχεις 1.0.10 είναι εμένα. και μόλις ενεργοποιώ το IRIS σε ΆΛΛΗ τράπεζα γυρίζω στην Πειραιώς να στείλω και μου βγάζει μήνυμα ότι για να στείλω πρέπει να εγγραφώ στην IRIS! πηρα την εξυπηρέτηση και η έκδοση ή τελευταία είναι σε Android είναι η 1.0.11 και δεν έχει έρθει ακόμα σε όλους. ίσως γιαυτό δεν δουλεύει σε εμένα. σε ios λέει έχει ολοκληρωθεί η μετάβαση στην τελευταία έκδοση σε όλους.

Ναι, την 1.0.11-rc2 έχω. Τους είχα στείλει μήνυμα στο google play για το θέμα και μου απάντησαν να επικοινωνήσω μαζί τους μέσω email. Αλλά την επόμενη μέρα έβγαλαν την νέα έκδοση και την κατέβασα. Και όλα κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

Ένας γνωστός έχει Tourism Pass από Alpha Bank, χωρίς όμως την mobile εφαρμογή.
Από το ξενοδοχείο του λένε ότι για την χρέωση χρειάζονται και το CVV, το οποίο όμως δεν το γνωρίζει.
Από την τράπεζα του λένε ότι ο μόνος τρόπος να το δει είναι να εγκαταστήσει την εφαρμογή. Ξέρετε να υπάρχει άλλος τρόπος, πχ από το web banking;

Link to comment
Share on other sites

αν και έχει αναφερθεί νομίζω πολλές φορές, θέλω να ρωτήσω ξανά γιατί είναι η πρώτη φορά που το έκανα...

Πήγα με την κάρτα yes (eurobank) να κάνω 20€ ανάληψη για δοκιμή, και ήθελα να τα σηκώσω από το λογαριασμό μου για να μην τοκιστούν κτλ.

Βλέπω όμως στο ebanking ότι έχει χρεωθεί η πιστωτική 20 ευρώ με "ΕΞΟΔΑ ΓΙΑ ΑΝΑΛΗΨΗ ΜΕΤΡΗΤΩΝ" να είναι στα 0€ βέβαια.

Εγώ θα ήθελα να χρεωθούν κατευθείαν στον συνδεδεμένο λογαριασμό. Δε γίνεται αυτό;

ή τέλος πάντων να μη με χρεώσει με τόκο ανάληψης

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, minast said:

Ένας γνωστός έχει Tourism Pass από Alpha Bank, χωρίς όμως την mobile εφαρμογή.
Από το ξενοδοχείο του λένε ότι για την χρέωση χρειάζονται και το CVV, το οποίο όμως δεν το γνωρίζει.
Από την τράπεζα του λένε ότι ο μόνος τρόπος να το δει είναι να εγκαταστήσει την εφαρμογή. Ξέρετε να υπάρχει άλλος τρόπος, πχ από το web banking;

Όχι δεν υπάρχει άλλος τρόπος. 

1 hour ago, thodoris85 said:

αν και έχει αναφερθεί νομίζω πολλές φορές, θέλω να ρωτήσω ξανά γιατί είναι η πρώτη φορά που το έκανα...

Πήγα με την κάρτα yes (eurobank) να κάνω 20€ ανάληψη για δοκιμή, και ήθελα να τα σηκώσω από το λογαριασμό μου για να μην τοκιστούν κτλ.

Βλέπω όμως στο ebanking ότι έχει χρεωθεί η πιστωτική 20 ευρώ με "ΕΞΟΔΑ ΓΙΑ ΑΝΑΛΗΨΗ ΜΕΤΡΗΤΩΝ" να είναι στα 0€ βέβαια.

Εγώ θα ήθελα να χρεωθούν κατευθείαν στον συνδεδεμένο λογαριασμό. Δε γίνεται αυτό;

ή τέλος πάντων να μη με χρεώσει με τόκο ανάληψης

Για να χρεωθούν κατευθείαν στο λογαριασμό σου πρέπει 

α) Να είναι συνδεδεμένος ο λογαριασμός στην κάρτα, 

β) Να επιλέξεις ανάληψη από λογαριασμό και όχι από κάρτα.

Δεν ξέρω αν αυτά γίνονται στην eurogank ή όχι , σε άλλες τράπεζες γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Στην Eurobank η πιστωτική μπορεί να δεχτεί τραπεζικό και να λειτουργεί ως χρεωστική μόνο αν δεν έχεις χρεωστική 

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να έχουμε και τις δύο εφαρμογές της winbank ταυτόχρονα;; και αν όχι γίνεται αν δεν βολέψει το νέο app (με τα γνωστά bugs) να γυρίσουμε στο παλιό; 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, thansof_7 said:

Μπορούμε να έχουμε και τις δύο εφαρμογές της winbank ταυτόχρονα;; και αν όχι γίνεται αν δεν βολέψει το νέο app (με τα γνωστά bugs) να γυρίσουμε στο παλιό; 

Μπορουμε τωρα, αλλα απο αρχες Σεπτ η παλια εφαρμογη θα σταματησει να λειτουργει

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

ήδη στην τελευταία αναβάθμιση της παλιάς έλεγε ότι αφαιρέθηκαν κάποια πράγματα που έλεγε θα είναι μόνο στην καινούργια. οπότε πάει για κλείσιμο η παλιά σιγά σιγά. εγώ μέχρι χτες είχα και τις 2. αλλά την έσβησα την παλιά πλέον.

Link to comment
Share on other sites

On 30/6/2023 at 11:47 ΠΜ, thodoris85 said:

αν και έχει αναφερθεί νομίζω πολλές φορές, θέλω να ρωτήσω ξανά γιατί είναι η πρώτη φορά που το έκανα...

Πήγα με την κάρτα yes (eurobank) να κάνω 20€ ανάληψη για δοκιμή, και ήθελα να τα σηκώσω από το λογαριασμό μου για να μην τοκιστούν κτλ.

Βλέπω όμως στο ebanking ότι έχει χρεωθεί η πιστωτική 20 ευρώ με "ΕΞΟΔΑ ΓΙΑ ΑΝΑΛΗΨΗ ΜΕΤΡΗΤΩΝ" να είναι στα 0€ βέβαια.

Εγώ θα ήθελα να χρεωθούν κατευθείαν στον συνδεδεμένο λογαριασμό. Δε γίνεται αυτό;

ή τέλος πάντων να μη με χρεώσει με τόκο ανάληψης

Έχουν δίκιο όσοι σου έγραψαν σε όλα όσα έγραψαν. Εγώ απλώς θα σου το εξειδικεύσω…

Αρχικά ελπίζω να πλήρωσες ήδη την κάρτα με το ποσό των €20 ώστε να χρεωθείς με όσο το δυνατόν λιγότερους τόκους. Τους τόκους θα τους εμφανίσει στον επόμενο λογαριασμό που θα εκδωθεί.

Μην μπερδεύεσαι με το πεδίο "έξοδα για ανάληψη μετρητών" καθώς εκεί δείχνει fees μόνο αν τραβήξεις μετρητά από ATM άλλης τράπεζας.

Για να μην ξαναμπερδευτείς στο μέλλον κλείσε από τις Ρυθμίσεις Καρτών > Υπηρεσία Cards Control το toggle button "Ανάληψη από κάρτα" ώστε να μην χρεωθείς ξανά με τόκους.

Αν είχες μετατρέψει την πιστωτική σου σε dual, τότε στο Cards Control θα σου εμφάνιζε ξεχωριστά την επιλογή "Ανάληψη μετρητών σε ΑΤΜ" που αφορά την ανάληψη από καταθετικούς λογαριασμούς.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, GraveDigger said:

Έχουν δίκιο όσοι σου έγραψαν σε όλα όσα έγραψαν. Εγώ απλώς θα σου το εξειδικεύσω…

Αρχικά ελπίζω να πλήρωσες ήδη την κάρτα με το ποσό των €20 ώστε να χρεωθείς με όσο το δυνατόν λιγότερους τόκους. Τους τόκους θα τους εμφανίσει στον επόμενο λογαριασμό που θα εκδωθεί.

Μην μπερδεύεσαι με το πεδίο "έξοδα για ανάληψη μετρητών" καθώς εκεί δείχνει fees μόνο αν τραβήξεις μετρητά από ATM άλλης τράπεζας.

Για να μην ξαναμπερδευτείς στο μέλλον κλείσε από τις Ρυθμίσεις Καρτών > Υπηρεσία Cards Control το toggle button "Ανάληψη από κάρτα" ώστε να μην χρεωθείς ξανά με τόκους.

Αν είχες μετατρέψει την πιστωτική σου σε dual, τότε στο Cards Control θα σου εμφάνιζε ξεχωριστά την επιλογή "Ανάληψη μετρητών σε ΑΤΜ" που αφορά την ανάληψη από καταθετικούς λογαριασμούς.

Νομίζω ότι δεν μπορείς να μετατρέψεις πιστωτική σε dual αν έχεις χρεωστική. Δεν είμαι σίγουρος, αλλά έτσι νομίζω 

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, GraveDigger said:

Έχουν δίκιο όσοι σου έγραψαν σε όλα όσα έγραψαν. Εγώ απλώς θα σου το εξειδικεύσω…

Αρχικά ελπίζω να πλήρωσες ήδη την κάρτα με το ποσό των €20 ώστε να χρεωθείς με όσο το δυνατόν λιγότερους τόκους. Τους τόκους θα τους εμφανίσει στον επόμενο λογαριασμό που θα εκδωθεί.

Μην μπερδεύεσαι με το πεδίο "έξοδα για ανάληψη μετρητών" καθώς εκεί δείχνει fees μόνο αν τραβήξεις μετρητά από ATM άλλης τράπεζας.

Για να μην ξαναμπερδευτείς στο μέλλον κλείσε από τις Ρυθμίσεις Καρτών > Υπηρεσία Cards Control το toggle button "Ανάληψη από κάρτα" ώστε να μην χρεωθείς ξανά με τόκους.

Αν είχες μετατρέψει την πιστωτική σου σε dual, τότε στο Cards Control θα σου εμφάνιζε ξεχωριστά την επιλογή "Ανάληψη μετρητών σε ΑΤΜ" που αφορά την ανάληψη από καταθετικούς λογαριασμούς.

Εννοείται τα πλήρωσα την ίδια ημέρα (περίπου μετά από 1-2 ώρες από την ανάληψη).

Τα υπόλοιπα που έχουν αναφερθεί εδώ θέλω να τα κάνω σύντομα, απλά δεν υπάρχει online ακύρωση κάρτας θα τους πάρω τηλέφωνο αύριο για να το προχωρήσω

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, thodoris85 said:

Αν είχες μετατρέψει την πιστωτική σου σε dual, τότε στο Cards Control θα σου εμφάνιζε ξεχωριστά την επιλογή "Ανάληψη μετρητών σε ΑΤΜ" που αφορά την ανάληψη από καταθετικούς λογαριασμούς.

Σε κινητό μου το βγάζει ανάληψη από κάρτα, στον υπολογιστή ανάληψη από ATM. Η κάρτα μου είναι μονή, visa credit που ήρθε από TT. Προσοχή στο τι εννοεί το κάθε μέσο 

Edited by paanos
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μια ανακεφαλαίωση-διευκρίνιση:

Εάν γίνει τοπ-απ, από πιστωτική εθνικής, σε revolut/payzy και η εξόφληση σε διάστημα 10-15 ημερών, τι χρεώσεις θα υπάρξουν; 

Διάβασα κάπου διάσπαρτα ότι το τοπ-απ σε revolut(?) το αντιμετωπίζει ως αγορά και δεν υπάρχει χρέωση τόκων. Το κατάλαβα σωστά ή όχι; 

 

Edited by andreasomageiras

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, andreasomageiras said:

Λοιπόν μια ανακεφαλαίωση-διευκρίνιση:

Εάν γίνει τοπ-απ, από πιστωτική εθνικής, σε revolut/payzy και η εξόφληση σε διάστημα 10-15 ημερών, τι χρεώσεις θα υπάρξουν; 

Διάβασα κάπου διάσπαρτα ότι το τοπ-απ σε revolut(?) το αντιμετωπίζει ως αγορά και δεν υπάρχει χρέωση τόκων. Το κατάλαβα σωστά ή όχι; 

 

Καμία χρέωση

Σωστά 

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, alfeios said:

Καμία χρέωση

Σωστά 

Δοκιμασμένο με revolut, φαντάζομαι. Έχει γίνει δοκιμή και με την payzy; 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, andreasomageiras said:

Δοκιμασμένο με revolut, φαντάζομαι. Έχει γίνει δοκιμή και με την payzy; 

Σε Εθνικη καμία δοκιμή

Στις 3 άλλες τράπεζες έχει δοκιμαστεί και με Revolut και με Payzy

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, alfeios said:

Σε Εθνικη καμία δοκιμή

Στις 3 άλλες τράπεζες έχει δοκιμαστεί και με Revolut και με Payzy

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου. 

Θεωρητικά το ίδιο θα πρέπει να ισχύει και με την εθνική, μια επιβεβαίωση ή και μη, από κάποιον που έχει εμπειρία ο ίδιος θα βοηθούσε. 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μήνες φορτίζω την payzy από πιστωτική Εθνικής και δεν είδα ποτέ χρέωση, φαίνεται σαν αγορά στο λογαριασμό. 🥳

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, geoponer said:

Εδώ και μήνες φορτίζω την payzy από πιστωτική Εθνικής και δεν είδα ποτέ χρέωση, φαίνεται σαν αγορά στο λογαριασμό. 🥳

Ευχαριστώ και τους 2 φίλους, ελπίζω να φανούν χρήσιμες έτσι μαζεμένες οι πληροφορίες και για άλλους. 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ φορτίζα Revolut με κάρτα της Εθνικής χωρίς καμία επιπλέον χρέωση, φαίνεται σαν αγορά.

Παρεμπιπτόντως, κερδίζει κανείς go4more πόντους σε αυτές τις συναλλαγές; Εγώ δεν έχω καταφέρει ούτε σε Revolut top-up απευθείας ή μέσω Google Pay, ούτε σε Viber Pay top-up.

2 ώρες πριν, thodoris85 said:

Εννοείται τα πλήρωσα την ίδια ημέρα (περίπου μετά από 1-2 ώρες από την ανάληψη).

Τα υπόλοιπα που έχουν αναφερθεί εδώ θέλω να τα κάνω σύντομα, απλά δεν υπάρχει online ακύρωση κάρτας θα τους πάρω τηλέφωνο αύριο για να το προχωρήσω

Δεν σε αντιλαμβάνομαι. Αν θέλεις να ακυρώσεις την χρεωστική σου, υπάρχει η δυνατότητα να το κάνεις online από τις Ρυθμίσεις Καρτών.

Και μετά, εφόσον δεν έχεις χρεωστική ή αναληπτική μπορείς να μετατρέψεις την πιστωτική σε dual από τις Ρυθμίσεις Λογαριασμών.

2 ώρες πριν, paanos said:

Σε κινητό μου το βγάζει ανάληψη από κάρτα, στον υπολογιστή ανάληψη από ATM. Η κάρτα μου είναι μονή, visa credit που ήρθε από TT. Προσοχή στο τι εννοεί το κάθε μέσο 

Πιθανότατα στον browser κοίταξες την χρεωστική (debit) όπου υπάρχει η "Ανάληψη μετρητών σε ΑΤΜ" με κυλιόμενη μπάρα που μπορείς να επιλέξεις από €0 έως €2.300

Αν έχεις "μονή" πιστωτική (δηλαδή όχι dual) σου εμφανίζει "Ανάληψη από Κάρτα" με toggle button.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GraveDigger said:

Δεν σε αντιλαμβάνομαι. Αν θέλεις να ακυρώσεις την χρεωστική σου, υπάρχει η δυνατότητα να το κάνεις online από τις Ρυθμίσεις Καρτών.

Και μετά, εφόσον δεν έχεις χρεωστική ή αναληπτική μπορείς να μετατρέψεις την πιστωτική σε dual από τις Ρυθμίσεις Λογαριασμών.

Δεν έχω τέτοια επιλογή στο online και στην εφαρμογή μου βγάζει το εξής μήνυμα:
"αν θέλετε μόνιμη ακύρωση & αντικατάσταση της, τηλεφωνήστε στο europhone banking..."

Θα δοκιμάσω να τα κάνω όλα τηλεφωνικά και βλέπουμε

Link to comment
Share on other sites

Πάμε με screenshots διότι διαφορετικά δεν θα βγάλουμε άκρη!

Στο mobile application: spacer.png

Στο e-banking site: spacer.png

Edited by GraveDigger
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...