Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Πήγα alpha bank για άνοιγμα λογαριασμού μισθοδοσίας (νέος πελάτης). Μπήκα στην ιστοσελίδα έβαλα τα στοιχεία μου, επέλεξα το κοντινό υποκατάστημα για κλείσιμο ραντεβού. Αφού αργούσαν να με πάρουν τηλέφωνο, επισκέφτηκα το υποκατάστημα, η υπάλληλος μου είπε θέλουμε αυτά τα χαρτιά και 70ευρώ για έξοδα ανοίγματος λογαριασμού. Την ρώτησαν αν εγώ κατάλαβα λάθος δηλαδή πρέπει να μπουν ως ελάχιστο διαθέσιμο υπόλοιπο του λογαριασμού και μου είπε: όχι, η τράπεζα δεν είναι κοινωφελές ίδρυμα και είναι ένα εμπορικό κατάστημα όπως όλα, πουλάμε υπηρεσίες. Επίσης να ξέρετε υπάρχει ετήσια συνδρομή στην χρεωστική σας κάρτα 12ευρώ συν 8ευρώ συνδρομή στο web banking. Της ζήτησα επίσημο τιμοκατάλογο της τράπεζας ώστε να επιβεβαιωθώ αλλά η υπάλληλος μου είπε: Δεν είμαστε υποχρεωμένοι να σας δείξουμε τον τιμοκατάλογο και επίσης δεν είμαστε υποχρεωμένοι να σας ανοίξουμε τραπεζικό λογαριασμό. Αν θέλουμε σας ανοίγουμε και αν δεν θέλετε να πληρώνεται για αυτές τις υπηρεσίες μπορείτε να επιλέξετε άλλη τράπεζα της αρεσκείας σας!

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα κάνεις τώρα .
Έλεος με την συμπεριφορά κάποιων υπαλλήλων.
Θα γίνω κακός, αλλά θα έπαιρνα όνομα, κ θα έκανα αναφορά στα κεντρικά, με τους παραπανω διαλόγους κ συμπεριφορά.
Δεν αλλάζουμε, δυστυχώς.


Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Ήθελε να πουλήσει κάποιο ασφαλιστικό πρόγραμμα (προαιρετικό φυσικά) και επίσης να πουλήσει χρεωστική enter bonus που όντως έχει ετήσια συνδρομή έναντι της απλής χρεωστικής enter.

Την απόκτηση κωδικών e-banking από κατάστημα όντως την χρεώνουν βάσει της τιμολογιακής τους πολιτικής, Ι.2.1. https://www.alpha.gr/-/media/alphagr/pdf-files/diafora-sunodeutika-pdf/xrisima-eggrafa/oroi-sunallagon-promithies-loipa-eksoda.pdf

Κατέβασε το mobile app και δεν έχεις ανάγκη το κατάστημα για τίποτα, δες εδώ: https://www.alpha.gr/el/idiotes/support-center/odigies-vima-vima/eimai-neos-pelatis-mporo-na-anoikso-ton-proto-mou-logariasmo-online

Edited by GraveDigger
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, user0603 said:

Πήγα alpha bank για άνοιγμα λογαριασμού μισθοδοσίας (νέος πελάτης). Μπήκα στην ιστοσελίδα έβαλα τα στοιχεία μου, επέλεξα το κοντινό υποκατάστημα για κλείσιμο ραντεβού. Αφού αργούσαν να με πάρουν τηλέφωνο, επισκέφτηκα το υποκατάστημα, η υπάλληλος μου είπε θέλουμε αυτά τα χαρτιά και 70ευρώ για έξοδα ανοίγματος λογαριασμού. Την ρώτησαν αν εγώ κατάλαβα λάθος δηλαδή πρέπει να μπουν ως ελάχιστο διαθέσιμο υπόλοιπο του λογαριασμού και μου είπε: όχι, η τράπεζα δεν είναι κοινωφελές ίδρυμα και είναι ένα εμπορικό κατάστημα όπως όλα, πουλάμε υπηρεσίες. Επίσης να ξέρετε υπάρχει ετήσια συνδρομή στην χρεωστική σας κάρτα 12ευρώ συν 8ευρώ συνδρομή στο web banking. Της ζήτησα επίσημο τιμοκατάλογο της τράπεζας ώστε να επιβεβαιωθώ αλλά η υπάλληλος μου είπε: Δεν είμαστε υποχρεωμένοι να σας δείξουμε τον τιμοκατάλογο και επίσης δεν είμαστε υποχρεωμένοι να σας ανοίξουμε τραπεζικό λογαριασμό. Αν θέλουμε σας ανοίγουμε και αν δεν θέλετε να πληρώνεται για αυτές τις υπηρεσίες μπορείτε να επιλέξετε άλλη τράπεζα της αρεσκείας σας!

Και λέγαμε ότι ένα από τα οφέλη της ψηφιοποίησης των διαδικασιών και των υπηρεσιών (γενικά αλλά και των τραπεζών) είναι η μείωση του κόστους....

Όταν θα αναγκαστούμε (ως κράτος) να αντιμετωπίσουμε επί ίσοις όροις τις ξένες τράπεζες και fintechs και σπάσει το καρτέλ των εγχώριων τραπεζών, τότε θα κάνουν κωλοτούμπες σε χρεώσεις και εξυπηρέτηση για να κρατήσουν πελάτες.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι τα καλά των ρυθμιζόμενων αγορών, δεν κινδυνεύουν από ανταγωνισμό.
Τα δάνεια προς τα κόμματα είναι η καλύτερη επένδυση που έχουν κάνει οι Ελληνικές τράπεζες 😛

Link to comment
Share on other sites

ζητας εγγραφωσ όλα τα ποσά προφανώς τα πληρώνεις και αναφορά στον τραπεζικό διαμεσολαβητή..

Δεν έχεις και άλλη επιλογή αφού η εταιρία σου συνεργάζεται με την τράπεζα αυτή. 

12 ώρες πριν, GraveDigger said:

Κατέβασε το mobile app και δεν έχεις ανάγκη το κατάστημα για τίποτα, δες εδώ: https://www.alpha.gr/el/idiotes/support-center/odigies-vima-vima/eimai-neos-pelatis-mporo-na-anoikso-ton-proto-mou-logariasmo-online

Παίζει ο μισθοδοσίας όμως να μην ανοίγει τόσο απλά..

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, geodimis said:

ζητας εγγραφωσ όλα τα ποσά προφανώς τα πληρώνεις και αναφορά στον τραπεζικό διαμεσολαβητή..

Δεν έχεις και άλλη επιλογή αφού η εταιρία σου συνεργάζεται με την τράπεζα αυτή. 

Παίζει ο μισθοδοσίας όμως να μην ανοίγει τόσο απλά..

Και στην ίδια την τράπεζα μπορεί να υποβάλει παράπονο για την συμπεριφορά στελέχους καταστήματος.

Όντως ο "Λογαριασμός Alpha Μισθοδοσία" https://www.alpha.gr/el/idiotes/katatheseis/misthodosia-suntaxi/alpha-misthodosia-logariasmos-katatheseon δεν μου φαίνεται στα "Νέα προϊόντα" στο e-banking οπότε ο φίλος ίσως να χρειαστεί να το κάνει σε κατάστημα.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Όταν είσαι νέος πελάτης μπορείς να ανοίξεις μέσω της εφαρμογής κατευθείαν τρεχούμενο λογαριασμό, ο οποίος μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για μισθοδοσία.

Αν είσαι ήδη πελάτης στην alpha τότε μέσω του my alpha web μπορείς να ανοίξεις μόνο αποταμιευτικό λογαριασμό, ο οποίος δεν συνδέεται με χρεωστική κάρτα ουτε με μισθοδοσία. Κάνει μόνο μεταφορές 

Edited by paanos
Link to comment
Share on other sites

Αν πατε εδω: https://www.alpha.gr/el/idiotes/myalpha/neos-pelatis#B4BC3DAECC30485CA861902ABF5213AA

Κατω στα Q&As λεει ξεκαθαρα οτι μισθοδοσια ανοιγεται μονο απο καταστημα.

Εαν δεν θες να εχεις τα προνομια του λογαριασμου που εξηγουνται εδω: https://www.alpha.gr/el/idiotes/katatheseis/misthodosia-suntaxi/alpha-misthodosia-logariasmos-katatheseon δεν χρειαζεται να ταλαιπωρηθεις και να πας σε καταστημα, εναν απλο λογαριασμο καταθεσεων να δωσεις στη δουλεια σου αρκει.

Σκεψου εγω εχω ακομα τον 1|2|3 που εχει τιμιο επιτοκιο για τα σημερινα δεδομενα και ενω με εχουν πρηξει να παω σε καταστημα να τον αλλαξω δεν εχω παει, και λαμβανω εκει το μισθο μου.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, stathis123 said:

Κατω στα Q&As λεει ξεκαθαρα οτι μισθοδοσια ανοιγεται μονο απο καταστημα.

Alpha μισθοδοσία ναι. Alpha προνομιακός όχι. Μέσω app άνοιξα τρεχούμενο (Προνομιακο) και μετράει για μισθοδοσία. 
Τα επιτόκια είναι διαφορετικά, νομίζω ο Προνομιακός και το Ταμιευτήριο έχουν 0% ενώ ο Μισθοδοσία κάτι ψιλά. 

Edited by paanos
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, stathis123 said:

Αν πατε εδω: https://www.alpha.gr/el/idiotes/myalpha/neos-pelatis#B4BC3DAECC30485CA861902ABF5213AA

Κατω στα Q&As λεει ξεκαθαρα οτι μισθοδοσια ανοιγεται μονο απο καταστημα.

Εαν δεν θες να εχεις τα προνομια του λογαριασμου που εξηγουνται εδω: https://www.alpha.gr/el/idiotes/katatheseis/misthodosia-suntaxi/alpha-misthodosia-logariasmos-katatheseon δεν χρειαζεται να ταλαιπωρηθεις και να πας σε καταστημα, εναν απλο λογαριασμο καταθεσεων να δωσεις στη δουλεια σου αρκει.

Σκεψου εγω εχω ακομα τον 1|2|3 που εχει τιμιο επιτοκιο για τα σημερινα δεδομενα και ενω με εχουν πρηξει να παω σε καταστημα να τον αλλαξω δεν εχω παει, και λαμβανω εκει το μισθο μου.

Κι εγώ με τον 1|2|3 για παιδιά, εφήβους & νέους ήμουν για χρόνια και συνέχεια μετέφεραν τα άνω όρια που είχαν βάλει για τους νέους... Πρέπει να το είχαν φτάσει μέχρι τα 29 παλιότερα. Τώρα πάντως είναι στα 27 έτη το όριο.

Έφτασα τα 30+ και πήγα μερικές φορές σε κατάστημα όπως μου ζήτησαν, αλλά δεν μπορούσε το Ι.Τ. τους να κλείσει τον λογαριασμό διότι έχει μείνει ένα λογιστικό υπόλοιπο. Είχα κάνει το 2006 top-up στο καρτοκινητό Vodafone με απευθείας χρέωση λογαριασμού (πρωτοποριακή υπηρεσία τότε) και είχε βγάλει bug με αποτέλεσμα να μείνω ένα Παρασκευοσαββατοκύριακο χωρίς κάρτα στο à la carte, ενώ είχε γίνει η χρέωση στην Alpha (την Δευτέρα βέβαια μου έδωσε διπλάσιο δώρο η Vodafone ως αποζημίωση) και προσπάθησαν να το λύσουν. Την επόμενη φορά που έκανα πάλι top-up με τον ίδιο τρόπο έγινε η δέσμευση του ποσού στην Alpha, μπήκε ο χρόνος ομιλίας στην Vodafone, αλλά δεν έγινε ποτέ η χρέωση... Έχουν περάσει πλέον 17 χρόνια και ακόμα η Alpha δεν έχει κάνει την χρέωση για να δώσει τα λεφτά στην Vodafone!

Παντρεύτηκα και με έβαλε η γυναίκα μου συνδικαιούχο στον δικό της λογαριασμό στην Alpha οπότε σταμάτησα να χρησιμοποιώ τον 1|2|3 και σταμάτησαν κι αυτοί να μου ζητάνε να πάω στο κατάστημα για να μου πούνε πως δεν μπορούν να κλείσουν τον λογαριασμό!

Σκέφτομαι να το γράψω στην διαθήκη μου να τα πάρει η Vodafone μπας και καταφέρουν να κλείσουν τον λογαριασμό 1|2|3 μετά τον θάνατό μου! 😄

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, GraveDigger said:

Κι εγώ με τον 1|2|3 για παιδιά, εφήβους & νέους ήμουν για χρόνια και συνέχεια μετέφεραν τα άνω όρια που είχαν βάλει για τους νέους... Πρέπει να το είχαν φτάσει μέχρι τα 29 παλιότερα. Τώρα πάντως είναι στα 27 έτη το όριο.

Έφτασα τα 30+ και πήγα μερικές φορές σε κατάστημα όπως μου ζήτησαν, αλλά δεν μπορούσε το Ι.Τ. τους να κλείσει τον λογαριασμό διότι έχει μείνει ένα λογιστικό υπόλοιπο. Είχα κάνει το 2006 top-up στο καρτοκινητό Vodafone με απευθείας χρέωση λογαριασμού (πρωτοποριακή υπηρεσία τότε) και είχε βγάλει bug με αποτέλεσμα να μείνω ένα Παρασκευοσαββατοκύριακο χωρίς κάρτα στο à la carte, ενώ είχε γίνει η χρέωση στην Alpha (την Δευτέρα βέβαια μου έδωσε διπλάσιο δώρο η Vodafone ως αποζημίωση) και προσπάθησαν να το λύσουν. Την επόμενη φορά που έκανα πάλι top-up με τον ίδιο τρόπο έγινε η δέσμευση του ποσού στην Alpha, μπήκε ο χρόνος ομιλίας στην Vodafone, αλλά δεν έγινε ποτέ η χρέωση... Έχουν περάσει πλέον 17 χρόνια και ακόμα η Alpha δεν έχει κάνει την χρέωση για να δώσει τα λεφτά στην Vodafone!

Παντρεύτηκα και με έβαλε η γυναίκα μου συνδικαιούχο στον δικό της λογαριασμό στην Alpha οπότε σταμάτησα να χρησιμοποιώ τον 1|2|3 και σταμάτησαν κι αυτοί να μου ζητάνε να πάω στο κατάστημα για να μου πούνε πως δεν μπορούν να κλείσουν τον λογαριασμό!

Σκέφτομαι να το γράψω στην διαθήκη μου να τα πάρει η Vodafone μπας και καταφέρουν να κλείσουν τον λογαριασμό 1|2|3 μετά τον θάνατό μου! 😄

κλαιω, ο αλλος μου λογαριασμος στην Αλφα ειναι απο εποχη Εμπορικης, οπου με ειχαν καλεσει 3 φορες σε καταστημα για να τον κλεισουμε και δεν εκλεινε λογω προβληματος, και τον εχω ακομα και εγω και καμαρωνω αχχαχα
Την 3η φορα τους αναγκασα να μου ανοιξουν τον 1|2|3, γιατι μεχρι τοτε ελεγαν οτι πρεπει να κλεισουν της εμπορικης που ποτε δεν εγινε.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites



κλαιω, ο αλλος μου λογαριασμος στην Αλφα ειναι απο εποχη Εμπορικης, οπου με ειχαν καλεσει 3 φορες σε καταστημα για να τον κλεισουμε και δεν εκλεινε λογω προβληματος, και τον εχω ακομα και εγω και καμαρωνω αχχαχα

Ακριβώς, μια απ τα ίδια



Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

On 29/5/2023 at 9:19 ΠΜ, GraveDigger said:

Ήθελε να πουλήσει κάποιο ασφαλιστικό πρόγραμμα (προαιρετικό φυσικά) και επίσης να πουλήσει χρεωστική enter bonus που όντως έχει ετήσια συνδρομή έναντι της απλής χρεωστικής enter.

Την απόκτηση κωδικών e-banking από κατάστημα όντως την χρεώνουν βάσει της τιμολογιακής τους πολιτικής, Ι.2.1. https://www.alpha.gr/-/media/alphagr/pdf-files/diafora-sunodeutika-pdf/xrisima-eggrafa/oroi-sunallagon-promithies-loipa-eksoda.pdf

Κατέβασε το mobile app και δεν έχεις ανάγκη το κατάστημα για τίποτα, δες εδώ: https://www.alpha.gr/el/idiotes/support-center/odigies-vima-vima/eimai-neos-pelatis-mporo-na-anoikso-ton-proto-mou-logariasmo-online

Δυστυχώς δεν μπορούσα να προχωρήσω σε online άνοιγμα έστω του προνομιακού λογαριασμού

Link to comment
Share on other sites

On 19/5/2023 at 10:18 ΠΜ, katsiletra said:
On 18/5/2023 at 5:57 ΜΜ, GraveDigger said:
On 17/5/2023 at 6:17 ΜΜ, katsiletra said:

Εμένα και τους Go4More περνάει εκτός από yellows.

Χρησιμοποιείς κάτι ως ενδιάμεσο π.χ. Curve που χτυπάει σε κάρτα της Εθνικής; Ίσως είναι και η παλαιότητα ή το είδος της κάρτας καθώς η δική μου είναι καινούρια πιστωτική.

Παρεμπιπτόντως η Revolut με προειδοποίησε για φορτίσεις και μεταφορές χρημάτων που έχουν υπερβεί το όριο. Υπάρχει διαθέσιμη άλλη υλοποίηση που να παρέχει δωρεάν top-up μέσω κάρτας;

Με Google Pay τη φορτίζω. Η Monese είχε δωρεάν top up, αλλά έχω χρόνια να την χρησιμοποιήσω.

Φόρτισα Revolut με Google Pay και πάλι δεν πήρα go4more πόντους... 🤔

Edited by GraveDigger
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Είχε κανείς δυσλειτουργία με πληρωμή πιστωτικής της ALPHA BANK με πάγια εντολή;

Ενώ πληρώνεται εξαρχής και επί σειρά ετών το πλήρες ποσό με πάγια εντολή, για πρώτη φορά πληρώθηκε η ελάχιστη καταβολή. Δεν έχω αλλάξει κάτι στις ρυθμίσεις, εξακολουθούν να δείχνουν ότι πληρώνεται το πλήρες ποσό. Και ο λογαριασμός αναγράφει ότι θα πληρωθεί το πλήρες ποσό.

Το τηλεφωνικό κέντρο δεν ανταποκρίνεται, πέφτει η γραμμή στα 20' αναμονής. Στη Χρυσή Mastercard προέκυψε το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ για χρόνια πάγιες εντολές σε πιστωτικές της Alpha και δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, tenderprey said:

Είχε κανείς δυσλειτουργία με πληρωμή πιστωτικής της ALPHA BANK με πάγια εντολή;

Ενώ πληρώνεται εξαρχής και επί σειρά ετών το πλήρες ποσό με πάγια εντολή, για πρώτη φορά πληρώθηκε η ελάχιστη καταβολή. Δεν έχω αλλάξει κάτι στις ρυθμίσεις, εξακολουθούν να δείχνουν ότι πληρώνεται το πλήρες ποσό. Και ο λογαριασμός αναγράφει ότι θα πληρωθεί το πλήρες ποσό.

Το τηλεφωνικό κέντρο δεν ανταποκρίνεται, πέφτει η γραμμή στα 20' αναμονής. Στη Χρυσή Mastercard προέκυψε το θέμα.

εγώ δεν έχω κάποιο πρόβλημα με τις πάγιες εντολές και πάντα πληρώνεται το πληρες ποσό του λογαριασμού.

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ... μετά από 5 εισκοσάλεπτα αναμονής που έπεφτε η γραμμή, άλλαξα το συμβάν σε μη εξουσιοδοτημένη συναλλαγή (στην ουσία περί αυτού πρόκειται) και συνδέθηκα αμέσως. Δυσλειτουργία λέει συστημική λόγω του τριημέρου για όσους η πάγια εντολή εκτελούνταν τότε... και προγραμματισμένη διορθωτική κίνηση αύριο βράδυ για το υπόλοιπο ποσό.

Edited by tenderprey
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, tenderprey said:

Είχε κανείς δυσλειτουργία με πληρωμή πιστωτικής της ALPHA BANK με πάγια εντολή;

Ενώ πληρώνεται εξαρχής και επί σειρά ετών το πλήρες ποσό με πάγια εντολή, για πρώτη φορά πληρώθηκε η ελάχιστη καταβολή. Δεν έχω αλλάξει κάτι στις ρυθμίσεις, εξακολουθούν να δείχνουν ότι πληρώνεται το πλήρες ποσό. Και ο λογαριασμός αναγράφει ότι θα πληρωθεί το πλήρες ποσό.

Το τηλεφωνικό κέντρο δεν ανταποκρίνεται, πέφτει η γραμμή στα 20' αναμονής. Στη Χρυσή Mastercard προέκυψε το θέμα.

Μου έχει τύχει 2-3 φορές σε Toyota Visa της Εθνικής να μην εξοφλείται η οφειλή μέσω λογαριασμού στην ίδια τράπεζα. Το καλό είναι ότι απλά μεταφέρθηκε το υπόλοιπο χωρίς χρεώσεις/τόκους στον επόμενο λογαριασμό. Τις ίδιες μπαρούφες περί συστημικού προβλήματος μου είπαν την πρώτη φορά, μετά δεν ασχολήθηκα γιατί είναι εντελώς τυχαίο (απλά έχω το νου μου μη χρεωθώ κάτι ότνα συμβαίνει).

Ίσως μπερδεύω το σύστημα καθώς συχνά πληρώνω μέρος της οφειλής ενδιάμεσα για να έχω επαρκές υπόλοιπο στην κάρτα χωρίς να χρειαστεί να ζητήσω αύξηση πιστωτικού ορίου - αν και δεν θα έπρεπε να συμβαίνει αυτό.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

On 7/6/2023 at 4:45 ΜΜ, tenderprey said:

Είχε κανείς δυσλειτουργία με πληρωμή πιστωτικής της ALPHA BANK με πάγια εντολή;

Ενώ πληρώνεται εξαρχής και επί σειρά ετών το πλήρες ποσό με πάγια εντολή, για πρώτη φορά πληρώθηκε η ελάχιστη καταβολή. Δεν έχω αλλάξει κάτι στις ρυθμίσεις, εξακολουθούν να δείχνουν ότι πληρώνεται το πλήρες ποσό. Και ο λογαριασμός αναγράφει ότι θα πληρωθεί το πλήρες ποσό.

Το τηλεφωνικό κέντρο δεν ανταποκρίνεται, πέφτει η γραμμή στα 20' αναμονής. Στη Χρυσή Mastercard προέκυψε το θέμα.

 

22 ώρες πριν, tenderprey said:

Ευχαριστώ πολύ... μετά από 5 εισκοσάλεπτα αναμονής που έπεφτε η γραμμή, άλλαξα το συμβάν σε μη εξουσιοδοτημένη συναλλαγή (στην ουσία περί αυτού πρόκειται) και συνδέθηκα αμέσως. Δυσλειτουργία λέει συστημική λόγω του τριημέρου για όσους η πάγια εντολή εκτελούνταν τότε... και προγραμματισμένη διορθωτική κίνηση αύριο βράδυ για το υπόλοιπο ποσό.

Το έχω διαπιστώσει εδώ και χρόνια. Το συνειδητοποίησα όταν επέτρεψαν την εμπρόθεσμη πληρωμή να γίνεται δεκτή 5 ημερολογιακές ημέρες αργότερα.

Προσωπικά νομίζω πως τρέχει μόνο μία φορά σωστά η πάγια για την συνολική οφειλή στις 20 ημερολογιακές ημέρες από την έκδοση του λογαριασμού και αν δεν βρει ποσό προσπαθεί τις επόμενες ημέρες με το ποσό της ελάχιστης καταβολής.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Στο update που έβγαλε σήμερα η νέα εφαρμογή της Πειραιώς έχει στο changelog "μετατροπή σε δόσεις από debit card".
Έχει κάποιος ιδέα τι παίζει;;

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, agpol07 said:

Στο update που έβγαλε σήμερα η νέα εφαρμογή της Πειραιώς έχει στο changelog "μετατροπή σε δόσεις από debit card".
Έχει κάποιος ιδέα τι παίζει;;

Δες εδώ: https://www.piraeusbank.gr/el/Idiwtes/Trapezikes-Ypiresies/Kathimerines-Synallages/metatropi-sunallagwn-se-doseis-me-xrewstiki-karta 

Με λίγα λόγια πρέπει να έχεις διαθέσιμο το ποσό , να κάνεις την αγορά και μετά σου επιστρέφει τα χρήματα στον λογαριασμό σαν Δάνειο χρεώνοντας ταυτόχρονα την πρώτη δόση και το κόστος μετατροπής κυμαίνεται από 4€-12€. Χωρίς Επιτόκιο παρά μόνο σε περίπτωση καθυστέρησης κάποιας δόσης.  

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...