Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Και η Εθνική δέχεται με τραπεζικό λογαριασμό. Αν δεν χρησιμοποιήσω όμως τη χρεωστική θα χάσω τους πόντους yellows / go4more αντίστοιχα (και είναι σημαντικά τα ποσά).

 

Η μόνη πιστωτική που έχω δεν συμμετέχει σε πρόγραμμα συλλογής πόντων.

 

Δεν το ήξερα

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

ρωτησα σημερα στην εθνικη γιατι μου ζηταει να βαλω otp καθε φορα που μπαινω στο internet banking της εθνικης και μου ειπανε οτι το εχει εφαρμοσει υποχρεωτικα η εθνικη και δεν θα σας ξανα ζητησει αλλο otp για 24 ωρες , μετα της 24 ωρες ξανα παλι .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Και η Εθνική δέχεται με τραπεζικό λογαριασμό. Αν δεν χρησιμοποιήσω όμως τη χρεωστική θα χάσω τους πόντους yellows / go4more αντίστοιχα (και είναι σημαντικά τα ποσά).

 

Η μόνη πιστωτική που έχω δεν συμμετέχει σε πρόγραμμα συλλογής πόντων.

 

Δεν ξέρω πόσο μεγάλα είναι τα ποσά αλλά με 1 yellow ανά 10€ είναι αστείοι οι πόντοι από πληρωμές δημοσίου. Και στο λέω εγώ που με πιστωτική πλήρωσα τα τέλη αλλά όχι για τους πόντους, για τις άτοκες δόσεις.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πόσο μεγάλα είναι τα ποσά αλλά με 1 yellow ανά 10€ είναι αστείοι οι πόντοι από πληρωμές δημοσίου. Και στο λέω εγώ που με πιστωτική πλήρωσα τα τέλη αλλά όχι για τους πόντους, για τις άτοκες δόσεις.

 

Δίκιο έχεις, αλλά από τη στιγμή που υπάρχει δυνατότητα να πάρω έστω και αυτούς τους λίγους θέλω να το προσπαθήσω.

 

Γενικά έχουν ξεφτιλιστεί αυτά τα προγράμματα επιβράβευσης, ειδικά με χρεωστικές κάρτες (με πιστωτικές είναι λίγο καλύτερα) αλλά αυτά έχουμε (go4more & yellows) και με αυτά πορευόμαστε. :(

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

ρωτησα σημερα στην εθνικη γιατι μου ζηταει να βαλω otp καθε φορα που μπαινω στο internet banking της εθνικης και μου ειπανε οτι το εχει εφαρμοσει υποχρεωτικα η εθνικη και δεν θα σας ξανα ζητησει αλλο otp για 24 ωρες , μετα της 24 ωρες ξανα παλι .

 

Tι να πούμε και εμείς στην alpha bank που ζητάει επιβεβαίωση από το κινητό σε κάθε είσοδο στο web banking ακόμα και μισό λεπτό μετά να ξαναμπείς. Και το πιο γελοίο απ όλα επειδή το web banking έχει αλλάξει interface αλλά αν θες έχει επιλογή να πας στο παλιό interface όταν πας στο παλιό ξαναζητάει επιβεβαίωση ξανά με κωδικό otp. Tραγικοί

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Tι να πούμε και εμείς στην alpha bank που ζητάει επιβεβαίωση από το κινητό σε κάθε είσοδο στο web banking ακόμα και μισό λεπτό μετά να ξαναμπείς. Και το πιο γελοίο απ όλα επειδή το web banking έχει αλλάξει interface αλλά αν θες έχει επιλογή να πας στο παλιό interface όταν πας στο παλιό ξαναζητάει επιβεβαίωση ξανά με κωδικό otp. Tραγικοί

 

ναι το ξερω εχω και στην alpha bank λογαριασμο . Για ενημερωση το εγραψα εγω διοτι δεν το ηξερα .

 

Κάτι άλλο σου έκανε τη «ζημιά». Από ποια συσκευή έκανες τις πληρωμές;

 

λοιπον κατεβασα το eset internet security και ενεργοποιησα την δωρεαν 30 ημερων εκδοση , εκανα ελενχο στον υπολογιστη μου και το αφησα ολο τον βραδυ , και το πρωι μου εβγαλε 0 απειλες δες παρακατω. Απορω παντως πως εγινε η υποκλοπη αφου δεν μου εβγαλε καμια απειλη το internet security.

232.png ,

αυτο μου εκανε εντυπωση ειναι οτι εχει ενα browser που μπορουμε να κανουμε ηλεκτρονικες συναλλαγες το eset , με καρτες στο ιντερνετ αλλα κανει και για internet banking προστατευει περισσοτερο. επισυναπτω φωτογραφιες .

 

230.png

229.png

228.png

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην έφταιγε η συσκευή. Σκέψου που πέρασες τη συγκεκριμένη κάρτα πρόσφατα. Δυστυχώς τις περισσότερες φορές σε θέματα υποκλοπών δεν μπορείς να είσαι σίγουρος άμεσα, ψάχνεις και αποκλείεις έναν-έναν τους υπόπτους.
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω πως πήραν τα στοιχεία από δική σου υπαιτιότητα. Συνήθως παίρνουν μαζικά στοιχεία πολλών καρτών από εταιρείες με χαλαρά μέτρα προστασίας π.χ. κάνεις μια κράτηση σε ένα ξενοδοχείο και μετά από μήνες κάποιος καταφέρνει και τους παίρνει τα στοιχεία όλων των καρτών που έκαναν κρατήσεις για ένα ορισμένο χρονικό διάστημα. Μέχρι να διαπιστωθεί και να ειδοποιηθούν οι τράπεζες να κόψουν τις συναλλαγές εκείνου του batch, κάποιοι ταλαιπωρούνται λίγο.
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει οποιοσδήποτε τρόπος να πληρώσω τα τέλη κυκλοφορίας με χρεωστική (και όχι με πιστωτική) κάρτα?

 

Δοκίμασα μέσα από το Winbank και δέχεται μόνο με πιστωτική, ενώ το iBank της Εθνικής μόνο με χρέωση λογαριασμού....

 

Τελικά λύγισα και πλήρωσα τα τέλη κυκλοφορίας με χρέωση του λογαριασμού μου στην Εθνική, και πήρα 10 πόντους go4more. Αν πλήρωνα με τη χρεωστική, μου είπαν ότι θα κέρδιζα 1 πόντο για κάθε €10.

 

Επειδή οι πόντοι της Εθνικής λήγουν στο χρόνο, θα με βόλευε να είχα πάρει αντίστοιχα yellows στην Πειραιώς, αλλά όπως είπε και ο φίλος νωρίτερα πραγματικά πρόκειται για ψίχουλα... :mad:

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Τελικά λύγισα και πλήρωσα τα τέλη κυκλοφορίας με χρέωση του λογαριασμού μου στην Εθνική, και πήρα 10 πόντους go4more. Αν πλήρωνα με τη χρεωστική, μου είπαν ότι θα κέρδιζα 1 πόντο για κάθε €10.

 

Επειδή οι πόντοι της Εθνικής λήγουν στο χρόνο, θα με βόλευε να είχα πάρει αντίστοιχα yellows στην Πειραιώς, αλλά όπως είπε και ο φίλος νωρίτερα πραγματικά πρόκειται για ψίχουλα... :mad:

 

συναλλαγές στο δημόσιο με κάρτα Εθνικής δεν μαζεύουν πόντους Go4more

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

συναλλαγές στο δημόσιο με κάρτα Εθνικής δεν μαζεύουν πόντους Go4more

 

Αυτό δεν το γνώριζα.

 

Πάντως με ενημέρωσαν από την Πειραιώς, έστω και αργοπορημένα, ότι με την πληρωμή των τελών κυκλοφορίας μέσω λογαριασμού θα έπαιρνα τα 25 yellows.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην έφταιγε η συσκευή. Σκέψου που πέρασες τη συγκεκριμένη κάρτα πρόσφατα. Δυστυχώς τις περισσότερες φορές σε θέματα υποκλοπών δεν μπορείς να είσαι σίγουρος άμεσα, ψάχνεις και αποκλείεις έναν-έναν τους υπόπτους.

 

3 συναλλαγες ειχα κανει στην aliexpress αυτο θυμαμαι , δεν ειχα χρησιμοποιησει την καρτα μου πουθενα αλλου σπιτι την ειχα , απο οτι κοιταξα τις κινησεις στο internet banking ειχα κανει τον Φεβρουαριο 4 συναλλαγες μια στις 10/2/21 ανανεωση χρονου ομιλιας στο vodafonecu.gr( η vodafone πηρε τα χρηματα στις 15/2) και υπολοιπες 3 συναλλαγες στο aliexpress luxembourg στις 15/2. Αυτες ειναι οι συναλλαγες μου με την χρεωστικη της πειραιως, πιο πριν ειχα κανει στις 5/1 παλι συναλλαγη με το aliexpress. Οποτε πιστευω οτι σιγουρα ειναι απο το aliexpress και οχι απο την vodafonecu.gr . Ετσι και αλλιως η χρεωση εγινε απο Αμερικη αρα απο site ξενης χωρας υποκλαπηακαν οποτε σιγουρα απο aliexpress, απο την vodafonecu( Eλλαδα ) οχι.

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Μα το aliexpress είναι τεράστιο και τέρας ασφαλείας, αφού οι πληρωμές γίνονται μέσω alipay.... αλλού ψάξε για την διαρροή

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

παιδια μεχρι ποιο ποσο μπορει να γινει καταθεση σε atm Eurobank?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πάνω από 500 δεν θα τολμούσα, τοποθέτησα δεσμίδα 3000 ευρώ, κράτησε τα 400 και τα υπόλοιπα μου τα γύρισε πίσω με κάποιο μήνυμα συστήματος. Αναγκαστικά τα μέτρησα για να επαληθεύσω το ποσό και έφυγα. Βράδυ και περίμενε μια παρέα νεαρών να τελειώσω, οι οποίοι με είδαν να φεύγω με μεγάλο ποσό επάνω μου. Ευτυχώς είχα το αυτοκίνητο στα 10 μέτρα. Τα χρειάστηκα όμως.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πάνω από 500 δεν θα τολμούσα, τοποθέτησα δεσμίδα 3000 ευρώ, κράτησε τα 400 και τα υπόλοιπα μου τα γύρισε πίσω με κάποιο μήνυμα συστήματος. Αναγκαστικά τα μέτρησα για να επαληθεύσω το ποσό και έφυγα. Βράδυ και περίμενε μια παρέα νεαρών να τελειώσω, οι οποίοι με είδαν να φεύγω με μεγάλο ποσό επάνω μου. Ευτυχώς είχα το αυτοκίνητο στα 10 μέτρα. Τα χρειάστηκα όμως.

 

Αν ήταν όλα 50αρικα τότε είχες 60 χαρτονόμισματα των 50€ που μας κάνει 3 χιλιάρικα. Κακώς πολύ κακώς προσπάθησες διότι το λέει ξεκάθαρα τοποθετήστε ΕΩΣ 50 χαρτονόμισματα....

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν όλα 50αρικα τότε είχες 60 χαρτονόμισματα των 50€ που μας κάνει 3 χιλιάρικα. Κακώς πολύ κακώς προσπάθησες διότι το λέει ξεκάθαρα τοποθετήστε ΕΩΣ 50 χαρτονόμισματα....

 

εγω σημερα εκανα καταθεση στην eurobank στο ΑΤΜ του Λαυριου 900 ευρω σε 50ρικα και τα πηρε ολα αμεσως και εγινε η καταθεση κανονικα. Δεν το περιμενα αντιστοιχα στο ΑΤΜ της eurobank στο Μαρκοπουλο και 600 ευρω να θελω να βαλω καταθεση , μου τα πεταει εξω καποια και καθομαι κανω καταθεση πχ 50 ευρω , μετα 100 ευρω δηλαδη λιγα λιγα . Πολυ σπαστικο αυτο! Δεν καταλαβαινω τι γινεται παντως , δεν ειναι πανω απο 50 χαρτονομισματα παντως. . Επισης πρεπει η eurobank να ειναι η μοναδικη τραπεζα που ενω βαζεις την καρτα στο ατμ και πατας καταθεση δεν σου ζηταει ποτε pin για να κανεις καταθεση!.

Ενα αλλο στην eurobank ειναι οτι μετα απο 1-2 εργασιμες που χρησιμοποιησες το ατμ θα σου στειλει ερωτηματολογιο να απαντησεις στο email σου για να το συγκεκριμενο ατμ, θα τους τα ψαλλω κανονικα για το ατμ στο Μαρκοπουλο.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

εγω σημερα εκανα καταθεση στην eurobank στο ΑΤΜ του Λαυριου 900 ευρω σε 50ρικα και τα πηρε ολα αμεσως και εγινε η καταθεση κανονικα. Δεν το περιμενα αντιστοιχα στο ΑΤΜ της eurobank στο Μαρκοπουλο και 600 ευρω να θελω να βαλω καταθεση , μου τα πεταει εξω καποια και καθομαι κανω καταθεση πχ 50 ευρω , μετα 100 ευρω δηλαδη λιγα λιγα . Πολυ σπαστικο αυτο! Δεν καταλαβαινω τι γινεται παντως , δεν ειναι πανω απο 50 χαρτονομισματα παντως. . Επισης πρεπει η eurobank να ειναι η μοναδικη τραπεζα που ενω βαζεις την καρτα στο ατμ και πατας καταθεση δεν σου ζηταει ποτε pin για να κανεις καταθεση!.

Ενα αλλο στην eurobank ειναι οτι μετα απο 1-2 εργασιμες που χρησιμοποιησες το ατμ θα σου στειλει ερωτηματολογιο να απαντησεις στο email σου για να το συγκεκριμενο ατμ, θα τους τα ψαλλω κανονικα για το ατμ στο Μαρκοπουλο.

 

Στην κατάθεση δε σου ζητάει pin γιατί είναι κατάθεση. Δεν σου κλέβει λεφτά κάποιος και την κάρτα να σου έχει κλέψει. Αλλά σου δίνει. Σε χαλάει; ποιος ο λόγος για pin για να μπουν χρήματα σε ένα λογαριασμό; οποίος θέλει να βάλει καλοδεχουμενα..

Link to comment
Share on other sites

Στην κατάθεση δε σου ζητάει pin γιατί είναι κατάθεση. Δεν σου κλέβει λεφτά κάποιος και την κάρτα να σου έχει κλέψει. Αλλά σου δίνει. Σε χαλάει; ποιος ο λόγος για pin για να μπουν χρήματα σε ένα λογαριασμό; οποίος θέλει να βάλει καλοδεχουμενα..

 

δεν το λεω για κακο προς θεου , πχ για να κανω καταθεση στο ατμ της πειραιως μου ζηταει pin κανονικα αυτο λεω , θα επρεπε να το εφαρμοζανε και οι αλλες τραπεζες.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

δεν το λεω για κακο προς θεου , πχ για να κανω καταθεση στο ατμ της πειραιως μου ζηταει pin κανονικα αυτο λεω , θα επρεπε να το εφαρμοζανε και οι αλλες τραπεζες.

 

Δεν είναι "κακό" να κάνεις κατάθεση για αυτό δε ζητάει pin. Αυτό φαντάζομαι εγώ

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν όλα 50αρικα τότε είχες 60 χαρτονόμισματα των 50€ που μας κάνει 3 χιλιάρικα. Κακώς πολύ κακώς προσπάθησες διότι το λέει ξεκάθαρα τοποθετήστε ΕΩΣ 50 χαρτονόμισματα....
Δεν μου έβγαλε τέτοιο μήνυμα, ΑΤΜ Alpha ήταν, τον Αύγουστο.
Link to comment
Share on other sites

Επί του παρόντος είναι υποχρεωτική η κατάθεση σε ATM για ποσά μέχρι €1.000,00 λόγω SARS-Cov-2

 

Ανάλογα με την τεχνολογία του κάθε ATM, νομίζω πως όλα είναι πλέον BNA (BankNote Acceptors δηλαδή καταμετρούν απευθείας τα χαρτονομίσματα) και σου βγάζουν μήνυμα π.χ. για 80 χαρτονομίσματα ανά γέμισμα (χωρίς συνδετήρες κ.τ.λ.) και μετά σε ρωτάει αν θέλεις να προσθέσεις κι άλλα χαρτονομίσματα.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

ρωτησα σημερα στην εθνικη γιατι μου ζηταει να βαλω otp καθε φορα που μπαινω στο internet banking της εθνικης και μου ειπανε οτι το εχει εφαρμοσει υποχρεωτικα η εθνικη και δεν θα σας ξανα ζητησει αλλο otp για 24 ωρες , μετα της 24 ωρες ξανα παλι .

 

Αν βαλεις otp στον browser που χρησιμοποιείς δεν θα σου ξαναζητήσει σε επόμενη εισοδο γιατι θεωρει τον συγκεκριμένο browser "αξιοποιστο". Αν ωστόσο καθαρίζεις τα cookies του browser θα σου ζητάει συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ πελάτη,

θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι από τις 02/03/2021 θα υπάρχει χρέωση στις συναλλαγές μέσω της υπηρεσίας PAF, που ξεπερνούν τα 30€.

Πιο αναλυτικά, θα υπάρχει χρέωση 0,50€ για συναλλαγές PAF από 30€ έως 100€ και χρέωση 1,20€ για PAF συναλλαγές άνω των 100€. Οι PAF συναλλαγές έως και 30€ παραμένουν δωρεάν. Σας θυμίζουμε, ότι οι PAF συναλλαγές έχουν όριο 500 ευρώ ημερησίως και μεταφέρονται άμεσα μέσω της διατραπεζικής υπηρεσίας IRIS.

 

Απο τα μηνυματα της Eurobank

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...