Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Νομίζω πως σε κάποιες επιχειρήσεις (Πχ. βενζινάδικα) ναι, πριμοδοτεί τις πιστωτικές. Και οι 4 συστημικές πλέον με τον ένα ή τον άλλο τρόπο έχουν ενισχύσει τις επιβραβεύσεις στις πιστωτικές τους κάρτες.

Όντως οι τράπεζες σε γενικές γραμμές ενισχύουν τα προγράμματα ανταμοιβής με πιστωτικές κάρτες.

Ωστόσο στην Eurobank αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει διάκριση στην €πιστροφή, ούτε για τα πρατήρια καυσίμων (έχουν πέσει όλα στο 1%).

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Όντως οι τράπεζες σε γενικές γραμμές ενισχύουν τα προγράμματα ανταμοιβής με πιστωτικές κάρτες.

Ωστόσο στην Eurobank αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει διάκριση στην €πιστροφή, ούτε για τα πρατήρια καυσίμων (έχουν πέσει όλα στο 1%).

 

Για ένα διάστημα δεν το είχαν διαχωρίσει πάντως; Έχω μόνο χρεωστική στη συγκεκριμένη τράπεζα και δεν το παρακολουθώ τόσο στενά.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Για ένα διάστημα δεν το είχαν διαχωρίσει πάντως; Έχω μόνο χρεωστική στη συγκεκριμένη τράπεζα και δεν το παρακολουθώ τόσο στενά.

Όντως υπήρχε μέχρι πρότινος ένα διάστημα που οι χρεωστικές είχαν μικρότερη €πιστροφή στα πρατήρια καυσίμων, αλλά αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει διαφορά.

Επιπρόσθετα, τελευταία φορά για την Eurobank που υπήρχε πλεονέκτημα χρήσης των χρεωστικών έναντι των πιστωτικπών θυμάμαι ήταν 20/03/2013-20/05/2013 με διπλασιασμό €πιστροφής.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια πιστωτική University Visa στην Πειραιώς από το 2014 με όριο τα 800 ευρώ. Επειδή πλέον έχει ετήσια συνδρομή, κατάσταση η οποία δεν με ψήνει ιδιαίτερα, θέλω να αιτηθώ για νέο κάρτα.

Το δύστυχες στην όλη υπόθεση είναι ότι ήμουν φοιτητής μέχρι τον Μάρτιου του 2020 και πλέον έχω δικά μου ικανοποιητικά εισοδήματα ως μπλοκάκιας(ελεύθερος επαγγελματίας με φορολόγηση μισθωτού, αφού παίρνω σταθερό ποσό κάθε μήνα) Το ποσό είναι πάνω από 1000 ευρώ, οπότε δεν τίθεται κάποιο θέμα αναξιοπιστίας.

 

Προσπάθησα να κάνω αίτηση μέσω του αυτοματοποιημένου συστήματος της Πειραιώς, αλλά απορρίπτεται. Δοκίμασα μέχρι και πιστωτικό όριο 100 ευρώ, δίχως επιτυχία. Προφανώς το σύστημα ελέγχει τις φορολογικές δηλώσεις των προηγούμενων δύο ετών, οι οποίες έχουν μόνο το τεκμαρτό εισόδημα.

 

Υπάρχει περίπτωση αν κάνω αίτηση στο κατάστημα, να αξιολογηθεί διαφορετικά; Θα προσκομίσω και τα τιμολόγια παροχής υπηρεσιών, έχω ήδη και επαγγελματικό λογαριασμό στην τράπεζα.

Η εξυπηρέτηση πελατών δεν απάντησε επαρκώς στο παραπάνω ερώτημα. Απλά δε θέλω να χάσω ένα πρωινό στην τράπεζα και να κάνω μια τρύπα στο νερό.

Edited by riki
Link to comment
Share on other sites

Ποιά τράπεζα το χει τσάμπα; πχ η Alpha Δεν το έχει.

 

Ολες οι FinTech.Ειδοποιήσεις μέσω της εφαρμογής.Γιατί δεν το κάνουν και οι Ελληνικές;Αφού εχουν εφαρμογές internet banking.Παρά θέλουν χρήματα για να στέλνουν email και sms.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια πιστωτική University Visa στην Πειραιώς από το 2014 με όριο τα 800 ευρώ. Επειδή πλέον έχει ετήσια συνδρομή, κατάσταση η οποία δεν με ψήνει ιδιαίτερα, θέλω να αιτηθώ για νέο κάρτα.

Το δύστυχες στην όλη υπόθεση είναι ότι ήμουν φοιτητής μέχρι τον Μάρτιου του 2020 και πλέον έχω δικά μου ικανοποιητικά εισοδήματα ως μπλοκάκιας(ελεύθερος επαγγελματίας με φορολόγηση μισθωτού, αφού παίρνω σταθερό ποσό κάθε μήνα) Το ποσό είναι πάνω από 1000 ευρώ, οπότε δεν τίθεται κάποιο θέμα αναξιοπιστίας.

 

Προσπάθησα να κάνω αίτηση μέσω του αυτοματοποιημένου συστήματος της Πειραιώς, αλλά απορρίπτεται. Δοκίμασα μέχρι και πιστωτικό όριο 100 ευρώ, δίχως επιτυχία. Προφανώς το σύστημα ελέγχει τις φορολογικές δηλώσεις των προηγούμενων δύο ετών, οι οποίες έχουν μόνο το τεκμαρτό εισόδημα.

 

Υπάρχει περίπτωση αν κάνω αίτηση στο κατάστημα, να αξιολογηθεί διαφορετικά; Θα προσκομίσω και τα τιμολόγια παροχής υπηρεσιών, έχω ήδη και επαγγελματικό λογαριασμό στην τράπεζα.

Η εξυπηρέτηση πελατών δεν απάντησε επαρκώς στο παραπάνω ερώτημα. Απλά δε θέλω να χάσω ένα πρωινό στην τράπεζα και να κάνω μια τρύπα στο νερό.

Με όριο €100 δεν θα περάσει σίγουρα! Βάλε όριο €1.000 στην αίτηση και αν είναι το κατεβάζουν από την τράπεζα.

Εφόσον είσαι διατεθειμένος να κόψεις την άλλη κάρτα, νομίζω πως αυτό θα μπορούσες να το συνεννοηθείς μόνο με υπάλληλο σε κατάστημα ώστε να προσθέσει κάποιο σχόλιο στην αίτηση.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Ολες οι FinTech.Ειδοποιήσεις μέσω της εφαρμογής.Γιατί δεν το κάνουν και οι Ελληνικές;Αφού εχουν εφαρμογές internet banking.Παρά θέλουν χρήματα για να στέλνουν email και sms.

 

Οι Ελληνικές τράπεζες δεν έχουν αφήσει τίποτα που να μην το χρεώνουν πλέον: Ανανέωση πλαστικού κάρτας, ενημέρωση υπολοίπου σε ATM, ενημέρωση μέσω Viber (!!) για κινήσεις κάρτας, άνοιγμα web banking, ηλεκτρονική πληρωμή λογαριασμών, ελάχιστη χρέωση σε συναλλλαγές σε άλλο νόμισμα, συνδρομή σε φοιτητικές πιστωτικές κάρτες, εισερχόμενα (!!) εμβάσματα - το βαρέλι δεν έχει πάτο.

 

Με το καρτέλ που έχει δημιουργηθεί στην Ελλάδα (με τις πλάτες της εκάστοτε κυβέρνησης - που δεν τους βάζει χέρι) τα πράγματα όσο πάνε και χειροτερεύουν. Αν δεν ήταν και οι fintech για να δίνουν οικονομικές εναλλακτικές σε κάποιους από εμάς, τότε τα πράγματα θα ήταν ακόμη χειρότερα.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Οι Ελληνικές τράπεζες δεν έχουν αφήσει τίποτα που να μην το χρεώνουν πλέον: Ανανέωση πλαστικού κάρτας, ενημέρωση υπολοίπου σε ATM, ενημέρωση μέσω Viber (!!) για κινήσεις κάρτας, άνοιγμα web banking, ηλεκτρονική πληρωμή λογαριασμών, ελάχιστη χρέωση σε συναλλλαγές σε άλλο νόμισμα, συνδρομή σε φοιτητικές πιστωτικές κάρτες, εισερχόμενα (!!) εμβάσματα - το βαρέλι δεν έχει πάτο.

 

Με το καρτέλ που έχει δημιουργηθεί στην Ελλάδα (με τις πλάτες της εκάστοτε κυβέρνησης - που δεν τους βάζει χέρι) τα πράγματα όσο πάνε και χειροτερεύουν. Αν δεν ήταν και οι fintech για να δίνουν οικονομικές εναλλακτικές σε κάποιους από εμάς, τότε τα πράγματα θα ήταν ακόμη χειρότερα.

 

να υποθεσω οτι εννοειςι την ενημερωση υπολοιπου ατμ οταν χρησιμοποιησεις ενα ατμ αλλης τραπεζης εκτος της τραπεζας σου.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια πιστωτική University Visa στην Πειραιώς από το 2014 με όριο τα 800 ευρώ. Επειδή πλέον έχει ετήσια συνδρομή, κατάσταση η οποία δεν με ψήνει ιδιαίτερα, θέλω να αιτηθώ για νέο κάρτα.

Το δύστυχες στην όλη υπόθεση είναι ότι ήμουν φοιτητής μέχρι τον Μάρτιου του 2020 και πλέον έχω δικά μου ικανοποιητικά εισοδήματα ως μπλοκάκιας(ελεύθερος επαγγελματίας με φορολόγηση μισθωτού, αφού παίρνω σταθερό ποσό κάθε μήνα) Το ποσό είναι πάνω από 1000 ευρώ, οπότε δεν τίθεται κάποιο θέμα αναξιοπιστίας.

 

Προσπάθησα να κάνω αίτηση μέσω του αυτοματοποιημένου συστήματος της Πειραιώς, αλλά απορρίπτεται. Δοκίμασα μέχρι και πιστωτικό όριο 100 ευρώ, δίχως επιτυχία. Προφανώς το σύστημα ελέγχει τις φορολογικές δηλώσεις των προηγούμενων δύο ετών, οι οποίες έχουν μόνο το τεκμαρτό εισόδημα.

 

Υπάρχει περίπτωση αν κάνω αίτηση στο κατάστημα, να αξιολογηθεί διαφορετικά; Θα προσκομίσω και τα τιμολόγια παροχής υπηρεσιών, έχω ήδη και επαγγελματικό λογαριασμό στην τράπεζα.

Η εξυπηρέτηση πελατών δεν απάντησε επαρκώς στο παραπάνω ερώτημα. Απλά δε θέλω να χάσω ένα πρωινό στην τράπεζα και να κάνω μια τρύπα στο νερό.

Θα έχεις καλύτερη τύχη σε κατάστημα. Κράτα και αντίγραφο της σύμβασής σου και συνεννοήσου ταυτόχρονα για διακοπή της φοιτητικής.

Να ξέρεις ότι και οι άλλες υποψήφιες κάρτες θα έχουν συνδρομή, απλά θα είναι δωρεάν τον 1ο χρόνο και τους επόμενους θα είναι δωρεάν από ένα ποσό αγορών και πάνω (~2500-3000€).

Ρίξε μια ματιά στις κάρτες για να καταλήξεις και εσύ σε αυτή που προτιμάς.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια πιστωτική University Visa στην Πειραιώς από το 2014 με όριο τα 800 ευρώ. Επειδή πλέον έχει ετήσια συνδρομή, κατάσταση η οποία δεν με ψήνει ιδιαίτερα, θέλω να αιτηθώ για νέο κάρτα.

Το δύστυχες στην όλη υπόθεση είναι ότι ήμουν φοιτητής μέχρι τον Μάρτιου του 2020 και πλέον έχω δικά μου ικανοποιητικά εισοδήματα ως μπλοκάκιας(ελεύθερος επαγγελματίας με φορολόγηση μισθωτού, αφού παίρνω σταθερό ποσό κάθε μήνα) Το ποσό είναι πάνω από 1000 ευρώ, οπότε δεν τίθεται κάποιο θέμα αναξιοπιστίας.

 

Προσπάθησα να κάνω αίτηση μέσω του αυτοματοποιημένου συστήματος της Πειραιώς, αλλά απορρίπτεται. Δοκίμασα μέχρι και πιστωτικό όριο 100 ευρώ, δίχως επιτυχία. Προφανώς το σύστημα ελέγχει τις φορολογικές δηλώσεις των προηγούμενων δύο ετών, οι οποίες έχουν μόνο το τεκμαρτό εισόδημα.

 

Υπάρχει περίπτωση αν κάνω αίτηση στο κατάστημα, να αξιολογηθεί διαφορετικά; Θα προσκομίσω και τα τιμολόγια παροχής υπηρεσιών, έχω ήδη και επαγγελματικό λογαριασμό στην τράπεζα.

Η εξυπηρέτηση πελατών δεν απάντησε επαρκώς στο παραπάνω ερώτημα. Απλά δε θέλω να χάσω ένα πρωινό στην τράπεζα και να κάνω μια τρύπα στο νερό.

 

Πάρε και τη δήλωση ΦΠΑ που έκανες στο οποίο φαίνεται και τα οικονομικά της σύμβασης. Αν και είναι μόνο ένα τρίμηνο, δε χάνεις κάτι.

Κι εγώ πιστεύω ότι θα έχεις καλύτερη τύχη στο κατάστημα, ειδικά αν πληρώνεσαι στην ίδια τράπεζα.

Link to comment
Share on other sites

Αν ζητήσεις την κάρτα που βγάζουν σε συνεργασία με την Ευρωπαϊκή Πίστη, έχει δωρεάν συνδρομή για πάντα.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Αν ζητήσεις την κάρτα που βγάζουν σε συνεργασία με την Ευρωπαϊκή Πίστη, έχει δωρεάν συνδρομή για πάντα.

 

Πρέπει να έχει ενεργό συμβόλαιο με την Ευρωπαϊκή Πίστη, αλλιώς δεν βγάζουν. Η πιο εύκολη κάρτα να βγει είναι του Βασιλόπουλου που έχει και την μικρότερη συνδρομή και τον δεύτερο χρόνο μπορεί να γίνει και δωρεάν αν η μισθοδοσία είναι στην Πειραιώς.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχει ενεργό συμβόλαιο με την Ευρωπαϊκή Πίστη, αλλιώς δεν βγάζουν. Η πιο εύκολη κάρτα να βγει είναι του Βασιλόπουλου που έχει και την μικρότερη συνδρομή και τον δεύτερο χρόνο μπορεί να γίνει και δωρεάν αν η μισθοδοσία είναι στην Πειραιώς.

 

Είσαι σίγουρος για το ενεργό συμβόλαιο;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος για το ενεργό συμβόλαιο;

 

Είχα ρωτήσει κι εγώ να βγάλω και χωρίς συμβόλαιο δεν σου βγάζουν.

Link to comment
Share on other sites

Ολες οι FinTech.Ειδοποιήσεις μέσω της εφαρμογής.Γιατί δεν το κάνουν και οι Ελληνικές;Αφού εχουν εφαρμογές internet banking.Παρά θέλουν χρήματα για να στέλνουν email και sms.

H εθνικη στελνει δωρεαν ειδοποιήσεις αρκει να εχεις εγκατεστημενη την εφαρμογη τους

Link to comment
Share on other sites

H εθνικη στελνει δωρεαν ειδοποιήσεις αρκει να εχεις εγκατεστημενη την εφαρμογη τους

 

...και προφανώς να είαι συνδεδεμένος στο internet. Το επιβεβαιώνω, είναι πολύ πρακτική η προσέγγιση της Εθνικής!

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς και από άλλες τράπεζες, μέσα από τις συναλλαγές. Δεν έχω μπροστά μου άλλη τράπεζα, αλλά για να πληρώσεις από την eurobank κάρτα άλλης τράπεζας πας στο Νέα Συναλλαγή > Κάρτες και Δάνεια > Πληρωμη κάρτας άλλης τράπεζας στην Ελλάδα, και ζητάει αριθμό κάρτας, κάτοχο και τράπεζα που εκδόθηκε.
Link to comment
Share on other sites

Πιστωτική Eurobank, εκτός από τα προφανή ATM Eurobank, ebanking Eurobank ταμείο κτλ, μπορώ να πληρώσω και από άλλης τράπεζας ebanking ;

 

Μπορείς αλλά σε χρεώνει.από εθνικη σε Πειραιώς κάρτα πληρωμή κρατάει 0.93 ευρώ. Ανά συναλλαγή.

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Ναι από όλες τις τράπεζες με την ανάλογη χρέωση μπορείς να πληρωσεις πιστωτική Eurobank.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Κάπου το είχα πετύχει έχετε δίκιο, αλλά δεν το θυμόμουν.

 

1€ χρέωση παλεύεται.

 

Με κύριο λογαριασμό σε Alpha Bank σε αντίστοιχη περίπτωση πρόσφατα χρεώθηκα 1€ από την Alpha Bank και 4€ !! από την Πειραιώς. Για την μεταφορά 50€ μεταξύ λογαριασμών μου ώστε να πληρωθεί από έναν παλιό λογαριασμό μια πάγια εντολή. Επειδή ήθελα να αποφύγω ΑΤΜ και τράπεζα γενικά.

 

Δυστυχώς έχω δηλωμένο ίδιο κινητό σε όλες τις τράπεζες και δεν μου επιτρέπει καμία το Iris προς λογαριασμό μου.

Link to comment
Share on other sites

Το έχεις δοκιμάσει; Με τον ίδιο αριθμό μεταφέρω μέσω iris από Εθνική σε alpha Bank
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...