Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Για ποιον λόγο γίνεται αυτό;

Δεν μπορείς να το δεις από αλλού;

 

Στο m-bankking δεν μπορω να μπω γιατι ειναι σε αυτη τη συσκευη

Στο web-banking δεν μπορω να μπω γιατι εκτος απο username και password απαιτει και κωδικο μιας χρησης που ερχεται στο συγκεκριμενο κινητο

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Στο m-bankking δεν μπορω να μπω γιατι ειναι σε αυτη τη συσκευη

Στο web-banking δεν μπορω να μπω γιατι εκτος απο username και password απαιτει και κωδικο μιας χρησης που ερχεται στο συγκεκριμενο κινητο

 

Δεν σου έρχεται ενημέρωση με μαιλ για κάθε συναλλαγή που κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου έρχεται ενημέρωση με μαιλ για κάθε συναλλαγή που κάνεις;

 

Ερχεται .

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βάλεις την sim για λίγα δευτερόλπτα σε ένα άλλο κινητό.

Δεν νομίζω ότι είναι σψστό να μείνεις χωρίς κινητό μέχρι να επισκευάσεις το δικό σου.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βάλεις την sim για λίγα δευτερόλπτα σε ένα άλλο κινητό.

Δεν νομίζω ότι είναι σψστό να μείνεις χωρίς κινητό μέχρι να επισκευάσεις το δικό σου.

 

Φυσικα και υπαρχουν τροποι. Απλα ηθελα να τονισω οτι το κινητό εγινε απαραιτητο ακομη και για να δεις τα υπολοιπα

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Ναι πράγματι. Το ζητάνε πλέον διεθνώς πολές τράπεζες.
Link to comment
Share on other sites

Ναι πράγματι. Το ζητάνε πλέον διεθνώς πολές τράπεζες.

 

Ακομη και στο gov.gr

Χρειαστηκε να κανω μια υπευθυνη δηλωση της μανας μου (80 χρ) απο εκει, για να μην την τρεχω στα ΚΕΠ, γνωριζω τους κωδικους της στο Taxis, αλλα; χρειαζεται και κωδικους ebanking για να πιστοποιηθει. Και πες οτι της φτιαχνω και απο αυτο ηλεκτρονικα. Πρεπει λεει να καταχωρησω το δηλωμενο στην τραπεζα κινητο της !!! Σιγα μην εχει κινητο η μανα μου ! και σιγα μην το εχει δλωσει και στην τραπεζα οταν ανοιξε τον λογαριασμο πριν καμια πενηνταρια χρονια.

(Μ' έχει πιασει μια ορεξη για γκρινια σημερα)

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Ακομη και στο gov.gr

Χρειαστηκε να κανω μια υπευθυνη δηλωση της μανας μου (80 χρ) απο εκει, για να μην την τρεχω στα ΚΕΠ, γνωριζω τους κωδικους της στο Taxis, αλλα; χρειαζεται και κωδικους ebanking για να πιστοποιηθει. Και πες οτι της φτιαχνω και απο αυτο ηλεκτρονικα. Πρεπει λεει να καταχωρησω το δηλωμενο στην τραπεζα κινητο της !!! Σιγα μην εχει κινητο η μανα μου ! και σιγα μην το εχει δλωσει και στην τραπεζα οταν ανοιξε τον λογαριασμο πριν καμια πενηνταρια χρονια.

(Μ' έχει πιασει μια ορεξη για γκρινια σημερα)

 

Τώρα σε μια πρόταση τα λες όλα. Καταλαβαίνεις ότι αυτά που περιγράφεις δεν ταιριάζουν μεταξύ τους...

Θέλεις να αξιοποιήσεις μια υπηρεσία που προσφέρεται ηλεκτρονικά για να μην τρέχεις στα ΚΕΠ, αλλά δυσανασχετείς όταν προφανώς για να λειτουργήσει μια άλλη υπηρεσία που παρέχεται ηλεκτρονικά, απαιτεί (και αν θες τη γνώμη μου πολύ καλά το κάνει) να ταυτοποιήσει το καταχωρημένο τηλέφωνο του πελάτη.

Επίσης για να μην το ξεχάσω υπάρχει και η επικαιροποίηση στοιχείων.

Επομένως, αν θέλουμε να απολαμβάνουμε ηλεκτρονικές υπηρεσίες θα πρέπει κι εμείς με τη σειρά να κάνουμε κάποιες ενέργειες.

 

ΥΓ. Το gov.gr ζητάει διπλή ταυτοποίηση αρχικά (με taxis + ebanking) για να "τραβήξει" το τηλέφωνο επικοινωνίας του πολίτη... :lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στο m-bankking δεν μπορω να μπω γιατι ειναι σε αυτη τη συσκευη

Στο web-banking δεν μπορω να μπω γιατι εκτος απο username και password απαιτει και κωδικο μιας χρησης που ερχεται στο συγκεκριμενο κινητο

 

Θα πρότεινα σε τέτοιες περιπτώσεις αποστολή με viber και εγκατάσταση viber σε pc... Αν δεν είχε γίνει ήδη η ζημιά!

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα σε μια πρόταση τα λες όλα. Καταλαβαίνεις ότι αυτά που περιγράφεις δεν ταιριάζουν μεταξύ τους...

Θέλεις να αξιοποιήσεις μια υπηρεσία που προσφέρεται ηλεκτρονικά για να μην τρέχεις στα ΚΕΠ, αλλά δυσανασχετείς όταν προφανώς για να λειτουργήσει μια άλλη υπηρεσία που παρέχεται ηλεκτρονικά, απαιτεί (και αν θες τη γνώμη μου πολύ καλά το κάνει) να ταυτοποιήσει το καταχωρημένο τηλέφωνο του πελάτη.

Επίσης για να μην το ξεχάσω υπάρχει και η επικαιροποίηση στοιχείων.

Επομένως, αν θέλουμε να απολαμβάνουμε ηλεκτρονικές υπηρεσίες θα πρέπει κι εμείς με τη σειρά να κάνουμε κάποιες ενέργειες.

 

ΥΓ. Το gov.gr ζητάει διπλή ταυτοποίηση αρχικά (με taxis + ebanking) για να "τραβήξει" το τηλέφωνο επικοινωνίας του πολίτη... :lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Θα πρότεινα σε τέτοιες περιπτώσεις αποστολή με viber και εγκατάσταση viber σε pc... Αν δεν είχε γίνει ήδη η ζημιά!

 

Δεν διαφωνω.

Viber στον υπολογιστή υπάρχει

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Τώρα σε μια πρόταση τα λες όλα. Καταλαβαίνεις ότι αυτά που περιγράφεις δεν ταιριάζουν μεταξύ τους...

Θέλεις να αξιοποιήσεις μια υπηρεσία που προσφέρεται ηλεκτρονικά για να μην τρέχεις στα ΚΕΠ, αλλά δυσανασχετείς όταν προφανώς για να λειτουργήσει μια άλλη υπηρεσία που παρέχεται ηλεκτρονικά, απαιτεί (και αν θες τη γνώμη μου πολύ καλά το κάνει) να ταυτοποιήσει το καταχωρημένο τηλέφωνο του πελάτη.

Επίσης για να μην το ξεχάσω υπάρχει και η επικαιροποίηση στοιχείων.

Επομένως, αν θέλουμε να απολαμβάνουμε ηλεκτρονικές υπηρεσίες θα πρέπει κι εμείς με τη σειρά να κάνουμε κάποιες ενέργειες.

 

ΥΓ. Το gov.gr ζητάει διπλή ταυτοποίηση αρχικά (με taxis + ebanking) για να "τραβήξει" το τηλέφωνο επικοινωνίας του πολίτη... :lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Θα πρότεινα σε τέτοιες περιπτώσεις αποστολή με viber και εγκατάσταση viber σε pc... Αν δεν είχε γίνει ήδη η ζημιά!

 

Kαι sms μπορείς να λαμβάνεις και να στέλνεις μεσω messeger google μεσω pc

Link to comment
Share on other sites

Kαι sms μπορείς να λαμβάνεις και να στέλνεις μεσω messeger google μεσω pc

 

Ξεφευγουμε απο το θεμα, αλλα αυτο που λες γινεται μονο αν ειναι ανοιχτο το κινητο και συνδεδεμενο στα δεδομενα η στο WiFi

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους! Μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω. Εγώ που έχω χρεωστική κάρτα Πειραιώς, γιατί ακόμα και όταν δεν ξεπερνάω το ανώτατο χρηματικό όριο για συναλλαγή χωρίς pin, μου ζητάει κάποιες φορές pin (σπάνια, αλλά συμβαίνει); Για παράδειγμα, χωρίς να έχω κάνει καμία συναλλαγή σήμερα, θέλοντας να πληρώσω 13 ευρώ, μου ζήτησε pin. Ευχαριστώ προκαταβολικά. :D Edited by TheLuckyShamrock
Link to comment
Share on other sites

Το όριο των 150 ευρώ δεν ειναι ημερήσιο αλλά από Pin σε Pin .
Link to comment
Share on other sites

Το όριο των 150 ευρώ δεν ειναι ημερήσιο αλλά από Pin σε Pin .

 

Ααααα, δηλαδή, από την τελευταία φορά που έβαλα pin και μέχρι να φτάσω τα 150 ευρώ, όποτε και αν συμβεί αυτό; Δεν το ήξερα. Χρησιμοποιώ κυρίως μετρητά, η αλήθεια είναι. Ευχαριστώ πολύ. Αρχικά υπέθετα ότι είναι πρόβλημα της Πειραιώς, γιατί έχει αποτύχει η συναλλαγή μου ουκ ολίγες φορές.

Link to comment
Share on other sites

Νέες βιοδιασπώμενες κάρτες από την Eurobank

https://www.eurobank.gr/el/retail/proionta-upiresies/proionta/kartes/xreostikes-kartes/debit-mastercard

Θα μας χρεώνουν 6 ευρώ για αντικατάσταση σε μια χάρτινη καρτούλα? Και άμα ακουμπήσει σε λίγο νερό, την βλέπω να διαλύεται

 

Edit: Τουλάχιστον έχει ωραίο σχεδιασμό

Link to comment
Share on other sites

Νέες βιοδιασπώμενες κάρτες από την Eurobank

https://www.eurobank.gr/el/retail/proionta-upiresies/proionta/kartes/xreostikes-kartes/debit-mastercard

Θα μας χρεώνουν 6 ευρώ για αντικατάσταση σε μια χάρτινη καρτούλα? Και άμα ακουμπήσει σε λίγο νερό, την βλέπω να διαλύεται

 

Edit: Τουλάχιστον έχει ωραίο σχεδιασμό

 

Βιοδιασπώμενη . Η τράπεζα γλυτώνει χρήματα για την έκδοση της και εσύ πληρώνεις το ίδιο ακριβώς αντίτιμο :)

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ακυρώσω την χρεωστική ΑΒ Βασιλοπούλου από την πειραιως πριν βγει η ανανέωση συνδρομής τον άλλο μήνα , αλλά τηλεφωνικά.δεν το κάνουν . Σε κατάστημα θέλει ραντεβού και μου είπαν για την άλλη εβδομαδα και δεν είναι εδώ διπλα. Μπορώ να πω τηλεφωνικά ότι την έχασα και δεν επιθυμώ ανανέωση του προϊόντος να γλυτώσω την ταλαιπωρία ή θα μου έρθει καμία συνδρομή χωρίς να έχω κάρτα τον άλλο μήνα ;

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Βιοδιασπώμενη , άντε να την καθαρίσεις με αντισηπτικό μαντηλάκι , ποιος το σκέφτηκε ήθελα να ήξερα.

 

SonglessBird πάρε τηλέφωνο και δήλωσε απώλεια δίχως αντικατάσταση .

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ακυρώσω την χρεωστική ΑΒ Βασιλοπούλου από την πειραιως πριν βγει η ανανέωση συνδρομής τον άλλο μήνα , αλλά τηλεφωνικά.δεν το κάνουν . Σε κατάστημα θέλει ραντεβού και μου είπαν για την άλλη εβδομαδα και δεν είναι εδώ διπλα. Μπορώ να πω τηλεφωνικά ότι την έχασα και δεν επιθυμώ ανανέωση του προϊόντος να γλυτώσω την ταλαιπωρία ή θα μου έρθει καμία συνδρομή χωρίς να έχω κάρτα τον άλλο μήνα ;

 

Ναι μπορεις να το κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα μας χρεώνουν 6 ευρώ για αντικατάσταση σε μια χάρτινη καρτούλα? Και άμα ακουμπήσει σε λίγο νερό, την βλέπω να διαλύεται
Στο link που παρέθεσες λέει ξεκάθαρα ότι θα έχει τις ίδιες προδιαγραφές αντοχής με τις τωρινές κάρτες, απλώς θα είναι φτιαγμένη από πιο φιλικό για το περιβάλλον υλικό. Πέρα, λοιπόν, από τη νέα εμφάνιση, δεν νομίζω να καταλάβεις κάποια αλλαγή στην ποιότητά της. Και προφανώς δεν θα είναι "χάρτινη".
Link to comment
Share on other sites

Πάντως είναι πολύ πιο όμορφες σε σχέση με εκείνες τις άθλιες μπλε ΤΤ (που ευτυχώς έχει καιρό που σταμάτησαν να δίνουν :p). Το μόνο κακό είναι ότι και εδώ πλέον τα νούμερα είναι τυπωμένα και όχι χαραγμένα όπως ήταν παλιά...
Link to comment
Share on other sites

επειδή διάβαζα για χρεωστικές vs πιστωτικές κάρτες σχετικά με προβλήματα δεδομένων που διέρρευσαν, μήπως γνωρίζετε από πλευράς ασφάλειας-προστασίας χρήσης αν είσαι περισσότερο καλυμμένος με πιστωτική ή χρεωστική;
εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

επειδή διάβαζα για χρεωστικές vs πιστωτικές κάρτες σχετικά με προβλήματα δεδομένων που διέρρευσαν, μήπως γνωρίζετε από πλευράς ασφάλειας-προστασίας χρήσης αν είσαι περισσότερο καλυμμένος με πιστωτική ή χρεωστική;

 

Όταν εννοείς διέρρευσαν δεδομένα ; Τραπεζικά στοιχεία όπως αριθμοί καρτών κτλπ η συναλλαγές;

Link to comment
Share on other sites

επειδή διάβαζα για χρεωστικές vs πιστωτικές κάρτες σχετικά με προβλήματα δεδομένων που διέρρευσαν, μήπως γνωρίζετε από πλευράς ασφάλειας-προστασίας χρήσης αν είσαι περισσότερο καλυμμένος με πιστωτική ή χρεωστική;

 

Με την χρεωστική αφαιρούνται αμέσως τα χρήματα από λογαριασμό, ενώ με την πιστωτική απλά χρεώνονται και μπορείς να επιλέξεις εσύ πότε και από πού θα αφαιρεθούν. Από αυτή την άποψη, η πιστωτική είναι πιο ασφαλής.

Link to comment
Share on other sites

Με την χρεωστική αφαιρούνται αμέσως τα χρήματα από λογαριασμό, ενώ με την πιστωτική απλά χρεώνονται και μπορείς να επιλέξεις εσύ πότε και από πού θα αφαιρεθούν. Από αυτή την άποψη, η πιστωτική είναι πιο ασφαλής.

 

πιστεύω ότι από τη στιγμή που γίνει μαι χρέωση το πότε θα την πληρώσεις δε παίζει ρόλο....

 

----- προσθήκη μηνύματος 31 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όταν εννοείς διέρρευσαν δεδομένα ; Τραπεζικά στοιχεία όπως αριθμοί καρτών κτλπ η συναλλαγές;

 

συναλλαγές από την easyjet

εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...