Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Φυσικά και θα πληρώσει . Δεν πληρώνεις μόνο την ανανέωση . Πληρωνεις αντικατάσταση, ανανέωση , έκδοση . Δηλαδή αν σου στείλουν κάρτα και την ενεργοποιήσεις θα πληρώσεις . Αν την χάσεις σε 1 μήνα θα πληρώσεις πάλι .
Ρε τους φουστηδες.

Οι μισοί Έλληνες να έχουν 2 κάρτες είναι 10.000.000 κάρτες. Από 5 ευρώ τη καθεμία είναι 50.000.000 ευρώ από πουθενα

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε τους φουστηδες.

Οι μισοί Έλληνες να έχουν 2 κάρτες είναι 10.000.000 κάρτες. Από 5 ευρώ τη καθεμία είναι 50.000.000 ευρώ από πουθενα

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εγώ έχω 6 χρεωστικές και 1 πιστωτική από ελληνικές τράπεζες. Ας πούμε ότι μπορώ χωρίς να στερηθώ κάποια διευκόλυνση να κόψω τις 2. 5 κάρτες Χ 5€ (στρογγυλά) = 25€ κάθε τριετία περίπου. Με τις υγείες μας είπα;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Σε λογαριασμό που άνοιξα στην Εθνική και έβγαλα και χρεωστική κάρτα, η διάρκεια της είναι για 5 χρόνια.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Σε λογαριασμό που άνοιξα στην Εθνική και έβγαλα και χρεωστική κάρτα, η διάρκεια της είναι για 5 χρόνια.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Εγώ για 5ετία ήξερα αλλά συμφορουμίτες αναφέρουν ότι οι ανανεώσεις τους έρχονται για 3ετία.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω, χρεωστικές άλφα και Πειραιώς που ήρθαν με το χαράτσι των 5 η 6 ευρώ ληγουν μετά από πέντε χρόνια....

 

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ρε παιδιά μας κακοκφαίνεται ή όχι... από τη στιγμή που η έκδοση καρτών γίνεται φάμπρικα εμείς θα τα πληρώναμε, σιγά μην αναλάμβανε η κάθε τράπεζα το κόστος. Το θέμα είναι να δούμε σε ποια μας συμφέρει καλύτερα να κινούμαστε.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ρε παιδιά μας κακοκφαίνεται ή όχι... από τη στιγμή που η έκδοση καρτών γίνεται φάμπρικα εμείς θα τα πληρώναμε, σιγά μην αναλάμβανε η κάθε τράπεζα το κόστος. Το θέμα είναι να δούμε σε ποια μας συμφέρει καλύτερα να κινούμαστε.

 

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Οι μισθοί μένουν στάσιμοι στην καλύτερη περιπτωση και όλα τριγύρω (και οι προμήθειες των τραπεζών) αυξανονται. Από τη στιγμή που οι τράπεζες διασώθηκαν με 'κρατικό χρήμα' δηλαδή με τον ιδρωτα (φόρους κλπ) όλων μας, τότε είναι λογικό να απαιτούμε να μη μας τσακίζουν στα χαράτσια (προμήθειες κλπ).

Link to comment
Share on other sites

πηγα 10.000 ευρω για προθεσμιακη στην πειραιως. λεω στην υπαλληλο θα σας τα αφησω αν μου ανανεωσετε την χρεωστικη μου καρτα δωρεαν. μου απανταει για καλους πελατες και κατ'εξαιρεση του κανονα εχουμε αυτο το δικαιωμα.

 

το ιδιο συνεβη και στην γιουρομπανκ.

 

σε κανα 8μηνο το ιδιο θα κανω και στην αλφα μπανκ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Οι μισθοί μένουν στάσιμοι στην καλύτερη περιπτωση και όλα τριγύρω (και οι προμήθειες των τραπεζών) αυξανονται. Από τη στιγμή που οι τράπεζες διασώθηκαν με 'κρατικό χρήμα' δηλαδή με τον ιδρωτα (φόρους κλπ) όλων μας, τότε είναι λογικό να απαιτούμε να μη μας τσακίζουν στα χαράτσια (προμήθειες κλπ).

 

Επειδή είμαι χαμηλόμισθος και ξέρω θα σου πω ότι ευτυχώς είδαμε αύξηση στον βασικό το 2019 και θα έχουμε και στις αρχές του '21 πιθανότατα. Επίσης επειδή το "σύστημα" δεν λειτουργεί χωρίς αυτές και γι' αυτό δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι. Αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να συζητάμε εδώ για να μοιραζόμαστε πληροφορίες με το τι μας συμφέρει καλύτερα.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

πηγα 10.000 ευρω για προθεσμιακη στην πειραιως. λεω στην υπαλληλο θα σας τα αφησω αν μου ανανεωσετε την χρεωστικη μου καρτα δωρεαν. μου απανταει για καλους πελατες και κατ'εξαιρεση του κανονα εχουμε αυτο το δικαιωμα.

 

το ιδιο συνεβη και στην γιουρομπανκ.

 

σε κανα 8μηνο το ιδιο θα κανω και στην αλφα μπανκ.

 

Και πολύ τους έκανες φίλε, μπράβο!! Μακάρι να είχαμε όλοι τη δυνατότητα να τους παίζαμε με τον ίδιο τρόπο!! :cool:

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Και πολύ τους έκανες φίλε, μπράβο!! Μακάρι να είχαμε όλοι τη δυνατότητα να τους παίζαμε με τον ίδιο τρόπο!! :cool:

 

ειλικρινα, δεν ειναι τα 15 ευρω που θα γλυτωσω σε 5 χρονια. απλα μου γυριζει το μυαλο η νοοτροπια των τραπεζων να χρεωνουν πλεον τα παντα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Οι μισθοί μένουν στάσιμοι στην καλύτερη περιπτωση και όλα τριγύρω (και οι προμήθειες των τραπεζών) αυξανονται. Από τη στιγμή που οι τράπεζες διασώθηκαν με 'κρατικό χρήμα' δηλαδή με τον ιδρωτα (φόρους κλπ) όλων μας, τότε είναι λογικό να απαιτούμε να μη μας τσακίζουν στα χαράτσια (προμήθειες κλπ).

 

Οι προμήθειες αυξάνονται γιατί οι τράπεζες ΕΜΕΙΝΑΝ 4.

 

----- προσθήκη μηνύματος 103 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ειλικρινα, δεν ειναι τα 15 ευρω που θα γλυτωσω σε 5 χρονια. απλα μου γυριζει το μυαλο η νοοτροπια των τραπεζων να χρεωνουν πλεον τα παντα.

 

ΜΟΝΟ με 10.000€ έγινε η δουλειά η είχες και άλλα ?

Link to comment
Share on other sites

ειλικρινα, δεν ειναι τα 15 ευρω που θα γλυτωσω σε 5 χρονια. απλα μου γυριζει το μυαλο η νοοτροπια των τραπεζων να χρεωνουν πλεον τα παντα.

 

Μα εννοείται, δεν θα πέσει ο προϋπολογισμός μας με τα 15€ είναι η κοροϊδία των τραπεζών που με ενοχλεί, όταν π.χ. ξένες τράπεζες μας στέλνουν τις κάρτες δωρεάν.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν κατηγορώ τις τράπεζες. Δεν έχω απαίτηση από την τράπεζα να μην σου πιει το αίμα. Είναι τράπεζα.

Αυτό που με εξοργίζει είναι ότι δεν υπάρχει κάποια εποπτεύουσα αρχή να τους κόψει τον πρωκτό που λειτουργούν ως καρτέλ με εναρμονισμένες πρακτικές.

Φυσικά με εξοργίζει και το κράτος που ενώ ζητάει τουλάχιστον το 30% των συναλλαγών να είναι με κάρτα για το αφορολόγητο, δεν ασκεί την παραμικρή πίεση για το εν λόγω χαράτσι, ή για τη μείωση της προμήθειας από τη χρήση pos

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μαζί σου 100% για τις δύο τελευταίες φράσεις.

 

Για την πρώτη όμως διαφωνώ καθώς από την στιγμή που δέχθηκαν πακέτα διάσωσης που τα πληρώνουμε εμείς , έχασαν το δικαίωμα του να ψάχνουν τρόπους να μας πιουν το αίμα.

Edited by kosmous
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Θα ήθελα να ρωτησω εάν είστε ευχαριστημένοι από την φοιτητική πιστωτική της eurobank.

Έχω στην Πειραιώς και σκέφτομαι να την κόψω διότι ζητάνε 15€ συνδρομή κάθε χρόνο,όταν την κάρτα την έχω για καύσιμα και δόσεις λόγω yellows.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Φήμες λένε ότι η φοιτητική πιστωτική της Eurobank αποτελεί 'ξεχασμένο' προϊόν. Μόνο αν έχεις φορολογική δήλωση και εγγυητή(γονέα), θα τα καταφέρεις.
Link to comment
Share on other sites

Εχω αγοράσει κάτι με δόσεις το καλοκαίρι και θέλω να κάνω ολική εξόφληση...Μπορω να το κάνω από ebanking;Γενικά υπάρχει αυτη η δυνατότητα?
Link to comment
Share on other sites

Εχω αγοράσει κάτι με δόσεις το καλοκαίρι και θέλω να κάνω ολική εξόφληση...Μπορω να το κάνω από ebanking;Γενικά υπάρχει αυτη η δυνατότητα?

 

Από ebanking δε μπορείς. Θα πρέπει να επικοινωνήσεις με την τράπεζα να σου πουν αν γίνεται

Link to comment
Share on other sites

Ωρίμανση δόσεων ζητάς σε υποκατάστημα. Μια φορά είχα ζητήσει και είχε γίνει. Υπάρχει περίπτωση να μην δεχθούν;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να Μην Υπάρχει η δυνατότητα από την τράπεζα. π.χ η Πειραιώς Δεν την παρέχει.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η viva wallet διακόπτει την δωρεάν -για περιορισμένο αριθμό συναλλαγών- παροχή της υπηρεσίας freePOS για επαγγελματίες μέσω εφαρμογής εντός του μήνα με ενημερωτικά email στους εγγεγραμμένους χρήστες της.

Τι κάνουμε; έχουμε εναλλακτικές;

Link to comment
Share on other sites

Εχω αγοράσει κάτι με δόσεις το καλοκαίρι και θέλω να κάνω ολική εξόφληση...Μπορω να το κάνω από ebanking;Γενικά υπάρχει αυτη η δυνατότητα?
Κάνε κατάθεση το υπόλοιπο και άσε να τραβά αυτόματα σε κάθε έκδοση λογαριασμού.
Link to comment
Share on other sites

Η alpha δε χρεώνει σε ανανέωση αν χαθεί η πιστωτική κάρτα;

Την έχασα (σε ~ 1 μήνα από την αρχική έκδοση) και δε με χρέωσαν ποτέ εδώ και 2 μήνες που μου έχει έρθει η καινούρια, και την χρησιμοποιώ κανονικότατα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...