Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Υποτίθεται στα προνόμια είναι και κωδικοί 50 ευρώ έκπτωση για πτήσεις της Aegean . Για αυτό άλλωστε μπορεί να πει κάποιος ότι είναι οκ να δίνει συνδρομή 80 ευρώ το χρόνο που έχει. Δεν τους το είπες; Πριν 10 μέρες μου ήρθε και μένα η platinum (από χρυσή visa που ήταν από amex blue).
Link to comment
Share on other sites

Και ομως επισημως ΔΕΝ ειναι στους ορους συναλλαγων!!!

Επιβεβαιωμενο και απο το telephone banking και απο το online chat!

 

H τραπεζα πραγματι ειναι η Eurobank. H μονη που δεν ειχα λογαριασμο στην Ελλαδα αλλα ας οψεται το ταχυδρομικο ταμιευτηριο (και η aspis bank επισης) που συγχωνευτηκαν με αυτη!

 

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΑΥΤΟ. Και το ξερουν! Δεν μπρεις να περιοριζεις τον καταναλωτη στο ΠΟΣΑ ΘΑ ΣΗΚΩΝΕΙ ανευ περιορισμων απο το κρατος! Ουτε βεβαια και το να μην του επιτρεπεις να κανει καταθεση μετα στο καπακι (Θελω π.χ. 100 ευρω, με αναγκαζεις να σηκωσω 400 και κανω καταθεση 300 στο καπακι). Το μονο που θα μπορουσες να περιορισεις ειναι καποιον να σηκωσει ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΣΟ ΜΕΤΡΗΤΑ χωρις προειδοποιηση στο καταστημα.

 

Θελω να δω τι θα πουνε.

 

Το αν είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ αυτό με τα 400€, δεν το ξέρω.

ΥΓ. Το είδα και εγώ πριν λίγες ημέρες που πήγα στη eurobank μετά από πολλούς μήνες και μάλιστα έγραφε η ταμπέλα ότι ισχύει από το ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ !!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μπήκα σε ένα site (reporter.gr) και το παρουσιάζει σαν γενικό για ΟΛΕΣ τις τράπεζες από 01 Νοεμβρίου 2019. Αυτό με τα 400€.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι πήρατε την Platinum, μετά από πόσο καιρό σας ήρθε ο κωδικός της Aegean για την έκπτωση; Και ήρθε με sms ή στο statement?

 

Εμένα δεν μου ήρθε καθόλου κανένας κωδικός στην Platinum

 

 

 

 

αν θυμάμαι καλά, μετά από κανά μήνα μου ήρθε sms με τους 2 εκπτωτικούς κωδικους (2χ25 ευρώ έκαστος). Τον έναν τον έχω ήδη εξαργυρώσει..

Link to comment
Share on other sites

αν θυμάμαι καλά, μετά από κανά μήνα μου ήρθε sms με τους 2 εκπτωτικούς κωδικους (2χ25 ευρώ έκαστος). Τον έναν τον έχω ήδη εξαργυρώσει..

 

Υπόψη ισχύουν μόνο για 4 μήνες από την ημερομηνία έκδοσης :down:

Link to comment
Share on other sites

αν θυμάμαι καλά, μετά από κανά μήνα μου ήρθε sms με τους 2 εκπτωτικούς κωδικους (2χ25 ευρώ έκαστος). Τον έναν τον έχω ήδη εξαργυρώσει..

 

Όσοι πήρατε την Platinum, μετά από πόσο καιρό σας ήρθε ο κωδικός της Aegean για την έκπτωση; Και ήρθε με sms ή στο statement?

 

Kαι μένα μετά από κανα μήνα από την ενεργοποίση της μου έστειλε sms με κωδικούς για Aegean

 

Υπόψη ισχύουν μόνο για 4 μήνες από την ημερομηνία έκδοσης :down:

 

Για 4 μήνες για να εκδοθούν τα εισιτήρια δε σε περιορίζει για πότε θα τα βγάλεις

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Όσοι πήρατε την Platinum, μετά από πόσο καιρό σας ήρθε ο κωδικός της Aegean για την έκπτωση; Και ήρθε με sms ή στο statement?

 

Μετα απο 2 - 3 μήνες με sms. Τους εξαργυρωσα

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Όσοι πήρατε την Platinum, μετά από πόσο καιρό σας ήρθε ο κωδικός της Aegean για την έκπτωση; Και ήρθε με sms ή στο statement?

 

ηρθε μετα απο 10 μερες με sms

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Kαι μένα μετά από κανα μήνα από την ενεργοποίση της μου έστειλε sms με κωδικούς για Aegean

 

 

 

Για 4 μήνες για να εκδοθούν τα εισιτήρια δε σε περιορίζει για πότε θα τα βγάλεις

 

Ναι αυτό εννοούσα, αλλά είναι και για πτήσεις μέσα σε 10 μήνες. Προσωπικά το 4μηνο μου φαίνεται πολύ περιοριστικό λαμβάνοντας υπόψη το ύψος της συνδρομής.

Link to comment
Share on other sites

μεταφορα απο λογαριασμο μου σε λογαριασμο τριτου, πόσο χρεωνεται στη Πειραιως;

δε το βρισκω στους ορους.

Link to comment
Share on other sites

μεταφορα απο λογαριασμο μου σε λογαριασμο τριτου, πόσο χρεωνεται στη Πειραιως;

δε το βρισκω στους ορους.

 

Σε λογαριασμό τρίτου στην Πειραιώς;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

ΒΕΒΑΙΩΣ, και στα 2.

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση αλλά τελικά με χρέωσε τα 6 ευρώ αμέσως μόλις έληξε η προηγούμενη χρεωστική, χωρίς να έχω ενεργοποιήσει τη νέα!

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση αλλά τελικά με χρέωσε τα 6 ευρώ αμέσως μόλις έληξε η προηγούμενη χρεωστική, χωρίς να έχω ενεργοποιήσει τη νέα!

 

Αν ο λογαριασμός είναι μηδενικός τι γίνεται; Προχωράει σε χρέωση και αρνητικό υπόλοιπο;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Αν ο λογαριασμός είναι μηδενικός τι γίνεται; Προχωράει σε χρέωση και αρνητικό υπόλοιπο;
Ναι. Μου το έκαναν σε λογαριασμό προχτές . Είχε μέσα 1.5€ και χτες είδα -4.5€

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πρώτο που σκέφτηκα ήταν τι γίνεται σε περίπτωση που δεν είχα παραλάβει την κάρτα (π.χ. χάθηκε ο φάκελος - με απλό ταχυδρομείο ήρθε).

 

Θα χρεωνόμουν με αλλα €6 αν επικοινωνούσα με την τράπεζα για να ζητήσω τη νέα χρεωστική;

 

Έλεος με τις χρεώσεις πια...

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Μου το έκαναν σε λογαριασμό προχτές . Είχε μέσα 1.5€ και χτες είδα -4.5€

Ο καταθετικός λογαριασμός είναι τρεχούμενος ή ταμιευτηρίου;

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Έχω κάνει αίτηση online στις 21/11 για πιστωτική κάρτα στην alpha όπου παράλληλα βρίσκεται η μισθοδοσία μου για την alpha bonus visa, διαβάζοντας αρκετές σελίδες στο συγκεκριμένο θέμα στις 27/11 έκανα εκ νέου αίτηση online στην eurobank για την πιστωτική yes γιατί όπως είδα με συμφέρει λίγο παραπάνω για τις ανάγκες μου, παράλληλα έχω ένα καταναλωτικό από την eurobank που το πήρα τον Ιανουάριο για συμπλήρωμα αγοράς αυτοκινήτου σχετικά μικρού ποσού (3900+τόκους ,χωρίς εγγυητή) το ποσό της δόσης κάθε μήνα είναι 130.66 όμως εγώ βάζω από 150 έως 250 κάθε μήνα έτσι ώστε να τελειώνει μια ώρα νωρίτερα.

Την επομένη της αίτησης με πήραν τηλέφωνο για να αποστείλουν τα χαρτιά για υπογραφές , όλα καλά όλα ωραία έρχονται τα υπογράφω τα στέλνω πίσω και περιμένω.

Χθες με πήραν τηλέφωνο και με ενημέρωσαν ότι η αίτηση για την πιστωτική yes δεν εγκρίθηκε και όταν ρώτησα αν μπορεί να μου πει τον λόγο δεν ήξερε να μου απαντήσει η ευγενική κυρία στο τηλέφωνο.

Σήμερα βλέπω την αίτηση στην alpha το πρωί και ενώ ήταν σε "επεξεργασία" όλες αυτές τις μέρες , έχει αλλάξει και έχει γίνει "εγκεκριμένη σε αναμονή"

Σημαίνει ότι εγκρίθηκε? Χρειάζεται να κάνω κάτι από μέρους μου ? Στην τηλεφωνική επικοινωνία που είχα το μεσημέρι με την alpha μου είπαν ότι αυτοί το βλέπουν ακόμα σε επεξεργασία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Έχω κάνει αίτηση online στις 21/11 για πιστωτική κάρτα στην alpha όπου παράλληλα βρίσκεται η μισθοδοσία μου για την alpha bonus visa, διαβάζοντας αρκετές σελίδες στο συγκεκριμένο θέμα στις 27/11 έκανα εκ νέου αίτηση online στην eurobank για την πιστωτική yes γιατί όπως είδα με συμφέρει λίγο παραπάνω για τις ανάγκες μου, παράλληλα έχω ένα καταναλωτικό από την eurobank που το πήρα τον Ιανουάριο για συμπλήρωμα αγοράς αυτοκινήτου σχετικά μικρού ποσού (3900+τόκους ,χωρίς εγγυητή) το ποσό της δόσης κάθε μήνα είναι 130.66 όμως εγώ βάζω από 150 έως 250 κάθε μήνα έτσι ώστε να τελειώνει μια ώρα νωρίτερα.

Την επομένη της αίτησης με πήραν τηλέφωνο για να αποστείλουν τα χαρτιά για υπογραφές , όλα καλά όλα ωραία έρχονται τα υπογράφω τα στέλνω πίσω και περιμένω.

Χθες με πήραν τηλέφωνο και με ενημέρωσαν ότι η αίτηση για την πιστωτική yes δεν εγκρίθηκε και όταν ρώτησα αν μπορεί να μου πει τον λόγο δεν ήξερε να μου απαντήσει η ευγενική κυρία στο τηλέφωνο.

Σήμερα βλέπω την αίτηση στην alpha το πρωί και ενώ ήταν σε "επεξεργασία" όλες αυτές τις μέρες , έχει αλλάξει και έχει γίνει "εγκεκριμένη σε αναμονή"

Σημαίνει ότι εγκρίθηκε? Χρειάζεται να κάνω κάτι από μέρους μου ? Στην τηλεφωνική επικοινωνία που είχα το μεσημέρι με την alpha μου είπαν ότι αυτοί το βλέπουν ακόμα σε επεξεργασία.

 

Αν θυμάμαι καλά απο δική μου παλιότερη online αίτηση δεν έχει εγκριθεί ακόμα, απλά έχουν λάβει τα χαρτιά από την εταιρεία στην οποία έχουν αναθέσει τη συλλογή τους. Γενικά η διαδικασία έκδοσης κάρτας online στην Alpha είναι απελπιστικά αργή.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι κατάλαβα έναντι του ανταγωνισμού όπου η euro είχε την απάντηση της επομένης που παρέλαβε τα υπογεγραμμένα χαρτιά.

Οπότε το "εγκεκριμένη σε αναμονή" δεν σημαίνει τίποτα απολύτως.

Πάντως αλλάζοντας λίγο τους αριθμούς αίτησης στην σελίδα της alpha βλέπω διάφορες αιτήσεις η οποίες θα λένε ή Εγκεκριμένη σε αναμονή ή Απορριφθείσα , ακόμα και σε αίτηση 7 μέρες πίσω υπάρχει μια από τις δύο αιτιολογίες.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι το Εγκεκριμένη Σε αναμονή δεν σημαίνει τίποτα. Το επόμενο βήμα είναι να ξαναγίνει "σε επεξεργασία". Και μετά στο τέλος θα λέει Εγκεκριμένη ή Αποριφθείσα. Θα τη δεις και στο Web Banking αν εγκριθεί
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι το Εγκεκριμένη Σε αναμονή δεν σημαίνει τίποτα. Το επόμενο βήμα είναι να ξαναγίνει "σε επεξεργασία". Και μετά στο τέλος θα λέει Εγκεκριμένη ή Αποριφθείσα. Θα τη δεις και στο Web Banking αν εγκριθεί

 

Πρώτα θα εμφανιστεί στο ebanking αν εγκριθεί και μετά θα αλλάξει σε Εγκεκριμένη.

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Πριν κάνα χρόνο πάντως πηγαίνοντας στο κατάστημα για αίτηση με έδιωξαν με συνοπτικές διαδικασίες ρωτώντας με μόνο εάν έχω πάνω από 10.000€ ετήσιο εισόδημα για να ξεκινήσουμε να μιλάμε, τώρα πλέον έκανα την αίτηση online και βλέπουμε.

Η μισθοδοσία μου είναι στην ίδια τράπεζα , νοίκια ρεύματα κτλ δεν έχω στο όνομα μου παράνομο έναν λογαριασμό σταθερής τηλεφωνίας και ένα αυτοκίνητο. Από οικονομικής άποψης φαίνεται ότι παίρνω τον βασικό άσχετα με τα επιπλέον που μου δίνονται.

Edited by Sn0be
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...