Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Όλες οι τράπεζες συνήθως δίνουν μέχρι 12 άτοκες δόσεις για πληρωμή βεβαιωμένων οφειλών.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

 

 

Υπαρχει η δυνατοτητα πληρωμης βεβαιωμενων οφειλων απο 2 διαφορετικες καρτες σε εως 12 ατοκες ;

Αν πχ η οφειλη μου ειναι 2000€ μπορουν να πληρωθουν 1000€ με μια καρτα και 1000€ με αλλη με την ιδια ταυτοτητα πληρωμης ;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει η δυνατοτητα πληρωμης βεβαιωμενων οφειλων απο 2 διαφορετικες καρτες σε εως 12 ατοκες ;

Αν πχ η οφειλη μου ειναι 2000€ μπορουν να πληρωθουν 1000€ με μια καρτα και 1000€ με αλλη με την ιδια ταυτοτητα πληρωμης ;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

ναι, μπορεις

 

 

 

 

Αγαπητέ κύριε ...........,

 

Σας ενημερώνουμε ότι από τις 4.11.2019 η υπηρεσία my Alpha wallet δεν θα είναι διαθέσιμη από την ιστοσελίδα www. myalphawallet .gr και από συσκευές με λειτουργικό iOS, ενώ θα συνεχίσει να διατίθεται σε συσκευές με λειτουργικό Android.

 

Ενημερωθείτε για τους λογαριασμούς και τις κάρτες σας και κάνετε τις πληρωμές σας μέσω του Alpha e-Banking. Για περισσότερες πληροφορίες, πατήστε εδώ.

 

Για οτιδήποτε χρειασθείτε, μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μας στον αριθμό τηλεφώνου 210 326 0000.

 

 

Με εκτίμηση,

ALPHA BANK

Edited by pexths
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι μίλησα με την εθνική και μου είπαν ότι από αυτούς έχουν φύγει και ότι πλέον είναι θέμα της άλλης τράπεζας

 

Ο λογαριασμός στην τράπεζα του εξωτερικού ανήκει σε εσένα;

Μπορείς να ζητήσεις από την Εθνική να γίνει αίτημα για αναζήτηση τύχης εμβάσματος το οποίο όμως θα έχει κάποια χρέωση!

Ενδεχομένως η τράπεζα του εξωτερικού να έχει λάβει την εντολή αλλά να εκκρεμεί κάτι από τον δικαιούχο του λογαριασμού προκειμένου να προβούν στη πίστωση ή μπορεί να έχουν κάνει την πίστωση αλλά το ποσό να παραμένει δεσμευμένο λόγω κάποιας εκκρεμότητας του δικαιούχου. Φυσικά μπορεί ο δικαιούχος να έχει λάβει το ποσό και να "πουλάει τρέλα"

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Τι να σημαίνει αυτό ;

 

Σας ενημερώνουμε ότι από τις 4.11.2019 η υπηρεσία my Alpha wallet δεν θα είναι διαθέσιμη από την ιστοσελίδα www. myalphawallet .gr και από συσκευές με λειτουργικό iOS, ενώ θα συνεχίσει να διατίθεται σε συσκευές με λειτουργικό Android.

 

Ενημερωθείτε για τους λογαριασμούς και τις κάρτες σας και κάνετε τις πληρωμές σας μέσω του Alpha e-Banking. Για περισσότερες πληροφορίες, πατήστε εδώ.

 

Για οτιδήποτε χρειασθείτε, μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μας στον αριθμό τηλεφώνου 210 326 0000.

 

 

Με εκτίμηση,

ALPHA BANK

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Πάντως σήμερα που έκανα μια αγορά από Αγγλία σε λίρες με κάρτα eurobank δεν ζήτησε επιπλέον επιβεβαίωση κλπ. Άτομο που χρησιμοποίησε εθνική και alpha του ζήτησαν για την ιδια πληρωμή.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Πάντως σήμερα που έκανα μια αγορά από Αγγλία σε λίρες με κάρτα eurobank δεν ζήτησε επιπλέον επιβεβαίωση κλπ. Άτομο που χρησιμοποίησε εθνική και alpha του ζήτησαν για την ιδια πληρωμή.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

Για τι ποσό μιλάμε;

Link to comment
Share on other sites

Για τι ποσό μιλάμε;
Γύρω στις 400 λίρες.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Την "αίτηση" για αντιλογισμό της χρέωσης συνδρομής σε University Visa ειναι καλο να γίνεται πριν η μετα την εμφάνιση της χρέωσης στην κάρτα;
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση νέου για πιστωτική κάρτα: Έχω κάρτα Πειραιώς με όριο €1,000 και βλέπω ότι τα έχω πλησιάσει στα μέσα του μήνα (π.χ. 15 μέρες πριν την έκδοση του μηνιαίου λογαριασμού). Αν κάνω προκαταβολικά πληρωμή της κάρτας π.χ. €500, θα επεκταθεί άμεσα το διαθέσιμο υπόλοιπο για αγορές μέχρι να ξαναπιάσω το όριο ή γίνεται συμψηφισμός όταν εκδοθεί ο λογαριασμός (οπότε απλά περιμένω);

 

Το ποσό που θα βάλεις στην κάρτα θα φανεί την επόμενη μέρα και θα σου αυξήσει το διαθέσιμο όριο για συναλλαγές.

 

Στην Πειραιώς ισχύει κανονικά το άμα γίνει πληρωμη πιστωτικής εμφανίζεται στο διαθέσιμο υπόλοιπο την επόμενη μερα (αρκεί να γίνει σε εργάσιμη μέρα και μέχρι της 6:00 το απόγευμα η πληρωμη) και μειώνεται το τρέχον υπόλοιπο(Το χρωστούμενο δηλαδή) και μπορείς να κάνεις κανονικά αγορές.

 

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις, Πλήρωσα τις προάλλες ένα μέρος του ποσού πριν την έκδοση του λογαριασμού και όντως αυξήθηκε το διαθέσιμο υπόλοιπο (μειώθηκε η οφειλη) μέσα σε 1-2 ημέρες (δεν θυμάμαι ακριβώς) από την ημερομηνία συναλλαγής.

 

Το ίδιο προσπάθησα να κάνω και την Κυριακή (γιατί σχεδόν μηδένισα με αγορές το υπόλοιπο της κάρτας στο μεταξύ) αλλά μέχρι χθες το βράδυ δεν είχα δει μείωση της οφειλής. Θα φανεί η πληρωμή της κάρτας μέσα στην ημέρα σήμερα Τρίτη?

 

**EDIT** Σήμερα φάνηκε η πληρωμή της κάρτας με χθεσινή ημερομηνία, επιτέλους μπορώ να τη χρησιμοποιήσω :-)

Edited by geoponer
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Την "αίτηση" για αντιλογισμό της χρέωσης συνδρομής σε University Visa ειναι καλο να γίνεται πριν η μετα την εμφάνιση της χρέωσης στην κάρτα;

 

Στο τηλέφωνο μου είπαν μόνο μετά.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

ναι, μπορεις

 

 

 

 

Αγαπητέ κύριε ...........,

 

Σας ενημερώνουμε ότι από τις 4.11.2019 η υπηρεσία my Alpha wallet δεν θα είναι διαθέσιμη από την ιστοσελίδα www. myalphawallet .gr και από συσκευές με λειτουργικό iOS, ενώ θα συνεχίσει να διατίθεται σε συσκευές με λειτουργικό Android.

 

Ενημερωθείτε για τους λογαριασμούς και τις κάρτες σας και κάνετε τις πληρωμές σας μέσω του Alpha e-Banking. Για περισσότερες πληροφορίες, πατήστε εδώ.

 

Για οτιδήποτε χρειασθείτε, μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μας στον αριθμό τηλεφώνου 210 326 0000.

 

 

Με εκτίμηση,

ALPHA BANK

 

Τι να σημαίνει αυτό ;

 

λοιπον πηρα την εξυπηρετηση πελατων alpha bank και μου ειπε οτι ενσωματωνεται σε ενα μαζι με το ιντερνετ banking δηλαδη οτι εκανε και η πειραιως που ενσωματωσε το easypay στο winbank πρακτικα το καταργησε το ενα και ολα πληρωνονται απο την winbank .

γενικα λεει οτι θελουνε να υπαρχει ενα site πληρωμων και οχι 2 απο την αλφα bank

παντως τους λεω μεσω alpha wallet μπορουσα να πληρωσω με καρτα αμεσα και δεν χρειαζεται να δωσω εντολη στην alpha banking και μετα να μπω να κατεβασω το αποδεικτικο πληρωμης εφοσον το καταργειται ενσωματωστε το!να μπαινω μεσα να πληρωσω κατι και να παιρνω αμεσως το αποδεικτικο πληρωμη και οχι η εντολη θα εκτελεστει μετα τις 17:00 ή 22:00 οπως μου εχει τυχει να βγαλει .

επισης μου ειπε οτι στα android επειδη εχουνε nfc θα υπαρχει το my alpha wallet app αλλα σκοπος τους ειναι να υπαρχει η εφαρμογη μονο για πληρωμη με καρτα μεσω απο το κινητο δηλαδη με nfc ανεπαφα! οι πληρωμες θα αφαιρεθουνε απο την εφαρμογη. οσο για την iphone μου λεει οτι λογω του apple pay μπλοκαρει τις αλλες πληρωμες ανεπαφα οποτε δεν μπορει να υποστηριχτει.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Ποια πιστωτιτικη ειναι κατάλληλη για καποιον με εισόδημα 4000;Μπορεί να βγάλει κάποια τράπεζα με τέτοιο εισόδημα;
Link to comment
Share on other sites

Ποια πιστωτιτικη ειναι κατάλληλη για καποιον με εισόδημα 4000;Μπορεί να βγάλει κάποια τράπεζα με τέτοιο εισόδημα;

Χωρίς εγγυητή, δύσκολο... Εκτός εάν είναι φοιτητής, οπότε βγάζει φοιτητική.

Link to comment
Share on other sites

Ποια πιστωτιτικη ειναι κατάλληλη για καποιον με εισόδημα 4000;Μπορεί να βγάλει κάποια τράπεζα με τέτοιο εισόδημα;

Δοκιμασε αλφα μπανκ

Link to comment
Share on other sites

Ποια πιστωτιτικη ειναι κατάλληλη για καποιον με εισόδημα 4000;Μπορεί να βγάλει κάποια τράπεζα με τέτοιο εισόδημα;

 

επισης μην περιμενεις μεγαλο πιστωτικο οριο. κανα 300αρι

Link to comment
Share on other sites

Ποια πιστωτιτικη ειναι κατάλληλη για καποιον με εισόδημα 4000;Μπορεί να βγάλει κάποια τράπεζα με τέτοιο εισόδημα;

Έχεις συνεργασία ή προτίμιση σε κάποια τράπεζα; Έχεις ήδη χρεωστική με κάποιο πρόγραμμα επιβράβευσης; Δες λίγο στα sites των τραπεζών αν έχεις συνεργασία με μεγάλες εταιρείες που έχουν co-branded κάρτες και τυχόν θα σε ενδιέφερε να κερδίζεις από αυτές.

Να κοιτάξεις να βρεις κάρτα χωρίς ετήσια συνδρομή (έστω με κάλυψη ετήσιου ποσού αγορών) και να πληρώνεις το εκάστοτε υπόλοιπο αμέσως ώστε να μην μπαίνουν τόκοι και να αυξηθεί το υπόλοιπό σου.

Edited by GraveDigger
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Με περίπου 300 ευρω μηνιαίο εισόδημα τι να κανεις μια πιστωτικη με επιτόκιο 18% Και λογικα credit limit το πολυ 300 euro ?

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

ερωτηση για να παρεις κατι πρεπει να εχεις διαθεσιμο ολο το ποσο η μονο το ποσο της δοσης?
Link to comment
Share on other sites

αγορα με δοσεις αλλα με 300 οριο τι να παρεις με δοσεις?

 

Ψυγείο, πλυντήριο, κουζίνα, κινητό, tablet, καναπέ τριθεσιο, μηχανή καφέ, τηλεόραση και πόσα άλλα μου έρχονται πρόχειρα στο μυαλό..

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση για να παρεις κατι πρεπει να εχεις διαθεσιμο ολο το ποσο η μονο το ποσο της δοσης?

 

Πρέπει το διαθέσιμο υπόλοιπο να καλύπτει ολόκληρο το ποσό της αγοράς.

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση για να παρεις κατι πρεπει να εχεις διαθεσιμο ολο το ποσο η μονο το ποσο της δοσης?

 

Και το ποσό δεσμεύεται αλλά δε χρεώνεται

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...