Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

παιδια να ρωτησω κατι σχετικα με το banggood που βαζουμε τις καρτες μας απευθειας, ειναι αξιοπιστο να δινουμε εκει την καρτα μας? εννοω την πιστωτικη και οχι την prepaid, επισης σε οσους εχουν κανει ηδη επιτυχης παραγγελια, με τι ταχυδρομειο στελνει free shipping?
With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω κατι σχετικα με το banggood που βαζουμε τις καρτες μας απευθειας, ειναι αξιοπιστο να δινουμε εκει την καρτα μας? εννοω την πιστωτικη και οχι την prepaid, επισης σε οσους εχουν κανει ηδη επιτυχης παραγγελια, με τι ταχυδρομειο στελνει free shipping?

Κανεις δεν μπορει να σου εξασφαλισει 100% ασφαλεια σε οποιο site και να βαλεις την καρτα σου. Σε καθε περιπτωση η τραπεζα σε ενημερωνει αν υπαρξουν περιεργες κινησεις ή εσυ ενημερωνεις την τραπεζα αν σου φανει κατι περιεργο, μπλοκαρεται η καρτα και αποζημιωνεσαι. Το ζητημα ειναι να μην συμβει αυτο. Συνηθως με china post, μεσα σε 12 μερες απο την παραγγελια παρελαβα μια προσφατη παραγγελια, ουτως ή αλλως δεν πρεπει να εχει και πολυ κινηση αυτη την περιοδο.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

11 το πρωί η πρώτη άκυρη, κατά τις μια το μεσημέρι μερικές μέρες μετά η πρώτη έγκυρη και την ίδια μέρα κατά τις οκτώ το απόγευμα η δεύτερη έγκυρη.

 

Για να δουμε...

Εγω για αλλαγη, εβγαλα την amex κ πεταξα μια maestro εθνικης για την παραγγελια..

Κ θα περιμενω....

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

banggood σημερα το πρωι, ενα quadcopter frame 17ευρω, περασε με prepaid eurobank.

 

Και δευτερη παραγγελια απο banggood σημερα 17 ευρω CC3D flight controller περασε με prepaid eurobank.

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα
With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

banggood σημερα το πρωι, ενα quadcopter frame 17ευρω, περασε με prepaid eurobank.

 

Και δευτερη παραγγελια απο banggood σημερα 17 ευρω CC3D flight controller περασε με prepaid eurobank.

Αφού έχεις prepaid eurobank δοκίμασε και το κόλπο με το PayPal και το request money. Χτες με ίδια κάρτα κατάφερα και έβαλα 50€ στο balance.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις prepaid eurobank δοκίμασε και το κόλπο με το PayPal και το request money. Χτες με ίδια κάρτα κατάφερα και έβαλα 50€ στο balance.

εχεις δικιο, πετυχαινει το κολπο, αλλα σε μεταφορα 1ευρο κρατησε 0,38λεπτα για την διαδικασια!!!! ελεος!!!

Οσο για τις δυο αγορες στο banggood μου εστειλαν mail οτι πρεπει να τις επεξεργαστει η τραπεζα "χειροκινητα" κατι το οποιο γινεται σε μια εργασιμη ημερα, μου ακουγεται σαν το aliexpress που περιμενει 24 ωρες για να κανει verification, ετυχε και στους υπολοιπους που εκαναν αγορα απο το banggood?

Edited by FIREBLADE1
With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο, πετυχαινει το κολπο, αλλα σε μεταφορα 1ευρο κρατησε 0,38λεπτα για την διαδικασια!!!! ελεος!!!

 

Αναμενομενο, αφου εχει κρατησεις επι τοις εκατό συν προμηθεια ανα συναλλαγη! Δεν το κανει για τη ψυχη της μανας του το paypal!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Ενώ το να δίνετε προμήθειες για να φορτώνετε την κάρτα...
Link to comment
Share on other sites

Αναμενομενο, αφου εχει κρατησεις επι τοις εκατό συν προμηθεια ανα συναλλαγη! Δεν το κανει για τη ψυχη της μανας του το paypal!

με λιγα λογια, αν απο αλλο λογαριασμο paypal ζητησω απο την κανονικη μου visa (οχι την prepaid) 50 ευρα, θα τα μεταφερει? και αν ναι ποσες φορες μπορει να γινει αυτο? απορια μου μεγαλη ομως, εφοσον μολις πας να κανεις την πληρωμη μεσω paypal στα site σου πεταει το μυνημα να πας στον λογαριασμο σου στο paypal και να κανεις την καρτα confirm, πως θα ολοκληρωσεις την πληρωμη, ακομη και αν εχειw τα χρηματα στο balance. Την πατησα ετσι στο gearbest και στο banggood, πιστευω ο μονος τροπος που μας μενει ειναι να δινουμε την πιστωτικη απευθειας στα site..... χωρις paypal δεν εχουμε καμια προστασια οποτε η αγορες απο κινα αποκτουν σημαντικο ρισκο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ενώ το να δίνετε προμήθειες για να φορτώνετε την κάρτα...

καλε μου φιλε αν το site που θα κανουμε την αγορα, ΔΕΝ! υποστηριζει paypal τοτε ναι...θα φορτωσουμε την prepaid 499ευρακια με κρατηση 3ευρω, αυτα.

Edited by FIREBLADE1
With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

με λιγα λογια, αν απο αλλο λογαριασμο paypal ζητησω απο την κανονικη μου visa (οχι την prepaid) 50 ευρα, θα τα μεταφερει? και αν ναι ποσες φορες μπορει να γινει αυτο? απορια μου μεγαλη ομως, εφοσον μολις πας να κανεις την πληρωμη μεσω paypal στα site σου πεταει το μυνημα να πας στον λογαριασμο σου στο paypal και να κανεις την καρτα confirm, πως θα ολοκληρωσεις την πληρωμη, ακομη και αν εχειw τα χρηματα στο balance. Την πατησα ετσι στο gearbest και στο banggood, πιστευω ο μονος τροπος που μας μενει ειναι να δινουμε την πιστωτικη απευθειας στα site..... χωρις paypal δεν εχουμε καμια προστασια οποτε η αγορες απο κινα αποκτουν σημαντικο ρισκο.

 

Δεν χρειάζεται άλλος λογαριασμός PayPal. Απλώς πας request money, δίνεις ένα email σου διαφορετικό από αυτό που έχεις στο PayPal. Το PayPal θα στείλει email, πας pay now, σε βάζει στην πλατφόρμα του PayPal, δίνεις τα στοιχεία της κάρτας σου και αν είσαι τυχερός η συναλλαγή θα γίνει. Μπορείς να πληρώσεις και από την κάρτα που έχεις δηλωμένη στο PayPal. Να το κάνεις από pc καλύτερα. Μπορεί να πετύχει, μπορεί και όχι. Εμένα με eurobank προχτές δεν έγινε, αλλά χτες έγινε κανονικά μεταφορά στο balance. Έχει fees 3.4%+0.38€. Και 0.90€ κρατάει η τράπεΖα.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

..μου εστειλαν mail οτι πρεπει να τις επεξεργαστει η τραπεζα "χειροκινητα" κατι το οποιο γινεται σε μια εργασιμη ημερα, μου ακουγεται σαν το aliexpress που περιμενει 24 ωρες για να κανει verification, ετυχε και στους υπολοιπους που εκαναν αγορα απο το banggood?

Όχι.

Έκανα δύο αγορές και με χρέωσε χωρίς αυτό που λες.

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο, πετυχαινει το κολπο, αλλα σε μεταφορα 1ευρο κρατησε 0,38λεπτα για την διαδικασια!!!! ελεος!!!

Οσο για τις δυο αγορες στο banggood μου εστειλαν mail οτι πρεπει να τις επεξεργαστει η τραπεζα "χειροκινητα" κατι το οποιο γινεται σε μια εργασιμη ημερα, μου ακουγεται σαν το aliexpress που περιμενει 24 ωρες για να κανει verification, ετυχε και στους υπολοιπους που εκαναν αγορα απο το banggood?

 

Η προμήθεια είναι πάντα 0,35 + 3,4%

Προτείνω να κάνεις refund την συναλλαγή . Γίνεται εύκολα

Και να στείλεις μία καινούρια χρέωση με όλο το ποσό που θες .

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται άλλος λογαριασμός PayPal. Απλώς πας request money, δίνεις ένα email σου διαφορετικό από αυτό που έχεις στο PayPal. Το PayPal θα στείλει email, πας pay now, σε βάζει στην πλατφόρμα του PayPal, δίνεις τα στοιχεία της κάρτας σου και αν είσαι τυχερός η συναλλαγή θα γίνει. Μπορείς να πληρώσεις και από την κάρτα που έχεις δηλωμένη στο PayPal. Να το κάνεις από pc καλύτερα. Μπορεί να πετύχει, μπορεί και όχι. Εμένα με eurobank προχτές δεν έγινε, αλλά χτες έγινε κανονικά μεταφορά στο balance. Έχει fees 3.4%+0.38€. Και 0.90€ κρατάει η τράπεΖα.

ναι οκ το εκανα, αλλα εφοσον μολις παω να μπω στο paypal απο banggood ή gearbest μου λεει να παω στο paypal να κανω την καρτα μου verify, οποτε ακομη και το balance που εχω δεν μπορω να το χρησιμοποιησω.....

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όχι.

Έκανα δύο αγορές και με χρέωσε χωρίς αυτό που λες.

 

In regards to order 7964306

 

Your credit card transaction needs to be manually reviewed by your bank; this will be completed within 1 business day. Check your Banggood user centre for the current status of your order. You will be informed via email of any updates.

 

Thanks for ordering with us.

 

Banggood Team

 

αυτο μου εστειλαν στο mail..... :( τι σκ@τ@ ολα σε μενα θα τυχουν?

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

ναι οκ το εκανα, αλλα εφοσον μολις παω να μπω στο paypal απο banggood ή gearbest μου λεει να παω στο paypal να κανω την καρτα μου verify, οποτε ακομη και το balance που εχω δεν μπορω να το χρησιμοποιησω.....

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

In regards to order 7964306

 

Your credit card transaction needs to be manually reviewed by your bank; this will be completed within 1 business day. Check your Banggood user centre for the current status of your order. You will be informed via email of any updates.

 

Thanks for ordering with us.

 

Banggood Team

 

αυτο μου εστειλαν στο mail..... :( τι σκ@τ@ ολα σε μενα θα τυχουν?

Τα λεφτά που έχεις στο balance φτάνουν για την αγορά που θες? Αν όχι γι αυτό σε πετάει στη κάρτα.

Τέτοιο email δεν μου είχε έρθει από banggood, η χρέωση έγινε αμέσως. Αλλά την αγορά την έκανα πριν καιρο. Προχτες που έκανα μια αγορά από dealextreme, πάλι η χρέωση έγινε αμέσως.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Τα λεφτά που έχεις στο balance φτάνουν για την αγορά που θες? Αν όχι γι αυτό σε πετάει στη κάρτα.

Τέτοιο email δεν μου είχε έρθει από banggood, η χρέωση έγινε αμέσως. Αλλά την αγορά την έκανα πριν καιρο. Προχτες που έκανα μια αγορά από dealextreme, πάλι η χρέωση έγινε αμέσως.

οχι δεν φτανουν, προφανως με παει στην καρτα και το απορριπτει, το θεμα με την χειροκινητη εγκριση απο eurobank δεν το καταλαβα ομως, ισως εχει περασει το οριο των 300.000 και πρεπει να παρει εγκριση? ισως ειναι σκ και θελει εγκριση? ισως ειναι τυπικο επειδη δεν εχω ξανακανει αγορα απο εκει?

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

ολα οκ με το κολπακι , μπραβο στο παιδι , την βρηκαμε την τρυπα , εκανα ολες τις αγορες που ειχα σε εκκρεμοτητα και να πανε να μαμηθουνε οι "φιλοι" μας..

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Για το paypal μιλάμε μόνο στο δικό του θέμα!!!! Μην τα μπερδεύουμε! Οι admins θα σβήσουν ποστς πάλι! Πήρα και εγω από banggood έχει γίνει shipped ήδη. Με τι ερχεται το china post; Με elta courier ή απλό ταχυδρομείο σε μας; Πήρα με eurobank visa πιστωτική, για ασφάλεια επειδή είχε όριο 2.000 ευρώ το κατέβασα στα 500 ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Για το paypal μιλάμε μόνο στο δικό του θέμα!!!! Μην τα μπερδεύουμε! Οι admins θα σβήσουν ποστς πάλι! Πήρα και εγω από banggood έχει γίνει shipped ήδη. Με τι ερχεται το china post; Με elta courier ή απλό ταχυδρομείο σε μας; Πήρα με eurobank visa πιστωτική, για ασφάλεια επειδή είχε όριο 2.000 ευρώ το κατέβασα στα 500 ευρώ.

Με απλο ταχυδρομειο ερχεται το china post. Να σε ρωτησω το οριο στη eurobank πως το αλλαζεις, παιρνεις τηλεφωνο και το ζητας?

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

κ εμενα περασαν τελικα και οι δυο αγορες που εκανα( banggood ), παρολο που μου ηρθε mail οτι πρεπει η τραπεζα (prepaid eurobank) να το τσεκαρει χειροκινητα, οσο για το κολπο του paypal πραγματι πιανει, ΟΡΜΑΤΕ!
With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Το απογευμα εκανα δυο αγορες απο το Αγγλικο amazon και τις δεχτηκε κανονικα.

Πριν λιγο μου ηρθε μυνημα οτι η μια εχει αποριφθει και η δευτερη απ οτι βλεπω εχει χρεωθει κανονικα στην καρτα μου.

Ειναι δυνατον? Μηπως υπαρχει καποιο ημερησιο οριο το οποιο περασα?

To συνολο της αγορας και για τα δυο αντικειμενα μαζι με μεταφορικα ειναι 38 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

το έγραψα στο θέμα του PayPal είπα να το γράψω καο εδώ μπας και βοηθήσει.....

 

προχθες προσπαθησα να ανανεωσω ενα καρτοκινητο της Wind μεσω paypal και η καρτα της Πειραιως και της Αλφα δεν περνουσαν <br />

ενω την debit Master Card της Eurobank την δεχτηκε κανονικα.....<br />

<br />

σημερα απο περιεργεια αγορασα κατι απο το ebay μεσω paypal.....και με την debit Master Card της Eurobank όλα δουλεψαν ρολοι....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Το απογευμα εκανα δυο αγορες απο το Αγγλικο amazon και τις δεχτηκε κανονικα.

Πριν λιγο μου ηρθε μυνημα οτι η μια εχει αποριφθει και η δευτερη απ οτι βλεπω εχει χρεωθει κανονικα στην καρτα μου.

Ειναι δυνατον? Μηπως υπαρχει καποιο ημερησιο οριο το οποιο περασα?

To συνολο της αγορας και για τα δυο αντικειμενα μαζι με μεταφορικα ειναι 38 ευρω.

Aπ οτι εχω καταλαβει παντως η κατασταση ειναι καπως ρευστη για να μην πω "οτι να ναι" "οτι κατσει" . μπορει αυριο πχ να σου περασει κανονικα....

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Με απλο ταχυδρομειο ερχεται το china post. Να σε ρωτησω το οριο στη eurobank πως το αλλαζεις, παιρνεις τηλεφωνο και το ζητας?

Όχι δεν μπορεί να γίνει έτσι! Πήγα στην τράπεζα και το έκανα, πρέπει να υπογράψεις και κάποιο χαρτί. Άκου εκεί να έχει 2.000 όριο!!!!

Link to comment
Share on other sites

 

18/08/2015 07:00

 

Δημοσιεύτηκε αργά χθες στο ΦΕΚ απόφαση του υπουργού Οικονομικών Ευκλείδη Τσακαλώτου με την οποία επέρχονται επτά αλλαγές στην Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου των*capital*controls.

 

Όπως προκύπτει από το περιεχόμενο της απόφασης η οποία ισχύει ήδη από χθες, επιτρέπεται η μεταφορά χρημάτων στο εξωτερικό μέχρι του ποσού των 500 ευρώ μηνιαίως ενώ ειδικά για τις ανάγκες φοιτητών που σπουδάζουν στο* εξωτερικό δίδεται -υπό προϋποθέσεις- το δικαίωμα μεταφοράς χρημάτων που φτάνουν και στις 8.000 ευρώ (από 5.000 ευρώ που είναι σήμερα).

 

http://www.naftemporiki.gr/mobile/story/990162/epta-allages-sta-capital-controls-me-apofasi-tsakalotou--to-plires-keimeno

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...