Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Κάποτε είχαν διαφορά, τώρα πλέον όχι. Μην σε απασχολεί αυτό, είτε visa γράφει πάνω είτε visa electron είναι το ίδιο.

 

Visa είναι οι κάρτες στις οποίες τα στοιχεία είναι ανάγλυφα και Visa Electron αυτές στις οποίες τα στοιχεία είναι απλά τυπωμένα.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Τα έχουμε πει πολλές φορές, αφήστε τις προπληρωμένες στην άκρη. Η πιο απλή και οικονομική λύση είναι να ανοίξεις ένα λογαριασμό με μικρό υπόλοιπο σε μια τράπεζα (π.χ. Πειραιώς, Alpha κλπ) και να ζητήσεις έκδοση χρεωστικής κάρτας (visa electron). Περνάει παντού και δεν έχει έξοδα!

Πραγματι φαινεται η καλύτερη λύση.:)

Μήπως γνωρίζετε αν σου κρατάει προμήθεια κάθε φορά που κάνεις κατάθεση ή ανάληψη?

Επίσης, είναι μεγάλο το ελάχιστο ποσο που απαιτείται κάποιο για να ανοίξεις τέτοιο λογαριασμό?

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι φαινεται η καλύτερη λύση.:)

Μήπως γνωρίζετε αν σου κρατάει προμήθεια κάθε φορά που κάνεις κατάθεση ή ανάληψη?

Επίσης, είναι μεγάλο το ελάχιστο ποσο που απαιτείται κάποιο για να ανοίξεις τέτοιο λογαριασμό?

Ευχαριστώ πολύ.

 

Στις χρεωστικές δεν υπάρχει καμία χρέωση για ανάληψη ή κατάθεση. Αυτό μας έλειπε, κάθε φορά που θέλουμε να πάρουμε χρήματα από το λογαριασμό μας να μας χρεώνουν! Άνοιγμα ενός απλού λογαριασμού ταμιευτηρίου μπορείς να κάνεις με μηδέν χρήματα στις περισσότερες τράπεζες (εκτός από Εθνική νομίζω αλλά δεν είμαι σίγουρη). Προσοχή! Πλέον για άνοιγμα λογαριασμού απαιτείται εκτός από ταυτότητα και εκαθθαριστικό και ίσως και άλλα έγγραφα ανάλογα με την τράπεζα. Ρώτα τηλεφωνικά πριν πας για να γλιτώσεις κόπο.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι φαινεται η καλύτερη λύση.:)

Μήπως γνωρίζετε αν σου κρατάει προμήθεια κάθε φορά που κάνεις κατάθεση ή ανάληψη?

Επίσης, είναι μεγάλο το ελάχιστο ποσο που απαιτείται κάποιο για να ανοίξεις τέτοιο λογαριασμό?

Ευχαριστώ πολύ.

 

στην πειραιως, καποια στιγμη το ελαχιστο ποσο για να ανοιξεις λογαριασμο ηταν τα 50 ευρω. Στην αλφα μπανκ ηταν τα 300 ευρω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Προ μηνός περίπου άνοιξε φίλος μου λογαριασμό στην Πειραιώς και του ζήτησαν να καταθέσει 1 λεπτό του ευρώ, προκειμένου να εκτυπωθεί το βιβλιάριο
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πραγματι φαινεται η καλύτερη λύση.:)

Μήπως γνωρίζετε αν σου κρατάει προμήθεια κάθε φορά που κάνεις κατάθεση ή ανάληψη?

Ευχαριστώ πολύ.

 

Μέχρι πριν λίγο καιρό η Πειραιώς χρέωνε από την 4η συναλλαγή και μετά (οι πρώτες 3 ήταν δωρεάν) που γινόταν σε γκισέ της τράπεζας τον ίδιο μήνα (δεν μετράνε οι συναλλαγές από τα ΑΤΜ). Δεν ξέρω αν αυτό το μέτρο ισχύει ακόμα ή αν κρίθηκε παράνομο μαζί με τα υπόλοιπα... :worry:

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

παιδια για να βγει μια πιστωτικη θελει 15 εργασιμες μερες;αν ναι αυτο σημαινει 3 εβδομαδες;συγνωμη που ρωταω απλα εχω κανει αιτηση και ειναι η 3η εβδομαδα αυτη και δν ξερω καν τι γινεται γιατι οπως ειχα γραψει παραπανω ουτε επιστολη μου ηρθε οτι απορριφθηκε η προταση αλλα ουτε τηλεφωνο πηραν οποτε θα εχει εγκριθει απλα θελω να ξερω ποτε θα την εχω στα χερια μου(η κοπελα μου συγκεκριμενα την εκανε την αιτηση)γιατι 30 ιουνιου παμε διακοπες και για αυτο τον σκοπο την βγαλαμε.
Link to comment
Share on other sites

παιδια για να βγει μια πιστωτικη θελει 15 εργασιμες μερες;αν ναι αυτο σημαινει 3 εβδομαδες;συγνωμη που ρωταω απλα εχω κανει αιτηση και ειναι η 3η εβδομαδα αυτη και δν ξερω καν τι γινεται γιατι οπως ειχα γραψει παραπανω ουτε επιστολη μου ηρθε οτι απορριφθηκε η προταση αλλα ουτε τηλεφωνο πηραν οποτε θα εχει εγκριθει απλα θελω να ξερω ποτε θα την εχω στα χερια μου(η κοπελα μου συγκεκριμενα την εκανε την αιτηση)γιατι 30 ιουνιου παμε διακοπες και για αυτο τον σκοπο την βγαλαμε.

 

Έχεις δοκιμάσει να επικοινωνήσεις με την ίδια την τράπεζα? Δοκίμασε στην ιστοσελίδα της να βρεις το τηλέφωνο του τμήματος πιστωτικών καρτών για να δεις εάν έχουν κάτι για σένα ή με το υποκατάστημα στο οποίο έκανες την αίτηση. Οι μέρες περνάνε και ό,τι και να σου πούμε εμείς θα χάσεις χρόνο...

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Πολλες τραπεζες προσφερουν την δυνατοτητα μεσω ιντερνετ, να βλεπεις την εξελιξη της αιτησης σου για πιστωτικη καρτα η δανειο. Ψαξε στο σαιτ της τραπεζας που εκανες την αιτηση μηπως εχει αυτη την επιλογη.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ.μαλλον με τηλεφωνο βλεπω να ρωταμε γιατι απο οτι βλεπω δεν εχει δυνατοτητα να δουμε απο το ιντερνετ τι γινεται με την αιτηση. την αιτηση την καναμε στην post bank
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ.μαλλον με τηλεφωνο βλεπω να ρωταμε γιατι απο οτι βλεπω δεν εχει δυνατοτητα να δουμε απο το ιντερνετ τι γινεται με την αιτηση. την αιτηση την καναμε στην post bank

 

χωρις να εχω κατι με την συγκεκριμενη τραπεζα, δεν θα ηταν πιο λογικο να εκανες αιτηση για πιστωτικη σε μια μεγαλυτερη τραπεζα που πιθανως θα ειχε πιο γρηγορη ανταποκριση στο αιτημα σου;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

χωρις να εχω κατι με την συγκεκριμενη τραπεζα, δεν θα ηταν πιο λογικο να εκανες αιτηση για πιστωτικη σε μια μεγαλυτερη τραπεζα που πιθανως θα ειχε πιο γρηγορη ανταποκριση στο αιτημα σου;

 

εγω εχω και ειναι απο πειραιως.η κοπελα μου πηγε σε αυτην γιατι ειπε οτι ειχε 16 και κατι επιτοκιο και την συνεφερε.τωρα την εκανε και απλα περιμενουμε.ελπιζω αυριο που θα παρουμε να μας πουν οτι εχει εκγριθει να μας φυγει ενα βαρος γιατι οπως ειπα 30 παμε για διακοπες...

Link to comment
Share on other sites

Για το iTunes ποια κάνει?Υπάρχει prepaid giftcard με 20€ που να μη δίνω τα στοιχεία μου,και αφού την εξαντλήσω να είναι άχρηστη?Κάτι σαν τις κάρτες των κινητών.
Link to comment
Share on other sites

Για το iTunes ποια κάνει?Υπάρχει prepaid giftcard με 20€ που να μη δίνω τα στοιχεία μου,και αφού την εξαντλήσω να είναι άχρηστη?Κάτι σαν τις κάρτες των κινητών.

 

με pay safe card, δεν μπορεις να κανεις την δουλεια σου;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

τελικα πηραμε τηλεφωνο και μας ειπαν οτι ειναι ακομα σε επεξεργασια!γιατι αργουν τοσο πολυ; αυτη ειναι η 4η εβδομαδα!
Link to comment
Share on other sites

Εκανα αίτηση για τη φοιτητική της Citibank και μου την απέρριψαν (για δεύτερη φορά). Δεν μπορώ να καταλάβω το γιατι. Ο υπαλληλος μου είπε οτι πρωτη φορα του συμβαίνει να μην εγκρίνουν φοιτητική πιστωτική. Η Εμπορική (την οποία ακύρωσα πριν κανω καινούργια αίτηση) μια χαρα μου είχε βγάλει φοιτητική πιστωτική.

Έκανα σήμερα αίτηση για τη univercity visa της Πειραιώς. Ελπίζω να μη φάω Χ και απο εκεί... ουτε σε κανενα Τειρεσία είμαι και δεν χρωστάω και πουθένα, δεν μπορώ να καταλάβω ακόμα γιατι δεν μου έβγαλαν στη citi...

Link to comment
Share on other sites

Φορολογικη δηλωση κανεις? ΠΑντως ειναι δυσκολες εποχες και τα κοψανε πολυ...

 

Εγω τωρα που θελω να κανω μια μεταφορα υπολοιπου πιστωτικων τι προτεινετε?

Γενικα τις τελευταιες δοσεις δεν ημουν και πολυ συνεπης... Μηπως να στρωσω παλι τις πληρωμες και μετα ή δεν παιζει ρολο?

Link to comment
Share on other sites

καποιο παρομοιο προβλημα παρουσιαζεται και στην Αlpha bank.

Η κοπελα μου εκανε προσφατη αιτηση για την Aegean visa. Εχει εισοδημα πανω απο 8Κ ευρω, η μισθοδοσια της κατατιθεται εδω και 5+ χρονια στην alpha αλλα για καποιο ανεξηγητο λογο ειναι η δευτερη φορα που της απορριπτουν την αιτηση ενω δεν εχει κανενα δανειο και δεν χρωσταει πουθενα.

 

Τι ακριβως απαιτησεις εχουν στην alpha bank για να εγκρινουν μια καρτα, ο πελατης τους να εχει εισοδημα πανω απο 20Κ ευρω; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

καποιο παρομοιο προβλημα παρουσιαζεται και στην Αlpha bank.

Η κοπελα μου εκανε προσφατη αιτηση για την Aegean visa. Εχει εισοδημα πανω απο 8Κ ευρω, η μισθοδοσια της κατατιθεται εδω και 5+ χρονια στην alpha αλλα για καποιο ανεξηγητο λογο ειναι η δευτερη φορα που της απορριπτουν την αιτηση ενω δεν εχει κανενα δανειο και δεν χρωσταει πουθενα.

 

Τι ακριβως απαιτησεις εχουν στην alpha bank για να εγκρινουν μια καρτα, ο πελατης τους να εχει εισοδημα πανω απο 20Κ ευρω; :rolleyes:

 

ειναι σημεια των καιρων. απο εκει που κυριολεκτικα μοιραζανε τις πιστωτικες τωρα τις δινουνε με μεγαλα δυσκολια. οι επισφαλειες των τραπεζων εχουν φτασει στα υψη και ο φοβος φυλαει τα ερημα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καποιο παρομοιο προβλημα παρουσιαζεται και στην Αlpha bank.

Η κοπελα μου εκανε προσφατη αιτηση για την Aegean visa. Εχει εισοδημα πανω απο 8Κ ευρω, η μισθοδοσια της κατατιθεται εδω και 5+ χρονια στην alpha αλλα για καποιο ανεξηγητο λογο ειναι η δευτερη φορα που της απορριπτουν την αιτηση ενω δεν εχει κανενα δανειο και δεν χρωσταει πουθενα.

 

Τι ακριβως απαιτησεις εχουν στην alpha bank για να εγκρινουν μια καρτα, ο πελατης τους να εχει εισοδημα πανω απο 20Κ ευρω; :rolleyes:

 

Μήπως έχει στο όνομά τις άλλες κάρτες, ακόμη και από διαφορετικές τράπεζες; Αν ναι αυτό φαίνεται στον λευκό τειρεσία και ως ποσό δανείου λογαριάζεται το άθροισμα των πιστωτικών ορίων όλων των καρτών της (ανεξάρτητα από το αν έχει κάνει χρήση αυτών των ορίων ή όχι)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει στο όνομά τις άλλες κάρτες, ακόμη και από διαφορετικές τράπεζες; Αν ναι αυτό φαίνεται στον λευκό τειρεσία και ως ποσό δανείου λογαριάζεται το άθροισμα των πιστωτικών ορίων όλων των καρτών της (ανεξάρτητα από το αν έχει κάνει χρήση αυτών των ορίων ή όχι)

 

Τιποτα απολυτως, μονο ενα δανειο αυτοκινητου το οποιο αποπληρωθηκε προ 2 μηνων περιπου.

Αναγκαζεται και χρησιμοποιει συχνα μια χρεωστικη (enter visa) που εχει απο την alpha η οποια δεν γινεται ομως παντου δεκτη σε online συναλλαγες οποτε την εξυπηρετω εγω με τη δικια μου καρτα.

 

Σημειο, ξεσημειο των καιρων αλλα στη προκειμενη περιπτωση χανουν ενα υποψηφιο καλο πελατη. Μαλλον θα το τρεναρουμε λιγο παραπανω για να μαθουμε το λογο ακυρωσης.

Link to comment
Share on other sites

Οι τραπεζες και συγκεκριμενα η Αλφα, εμαθα απο ανθρωπο που δουλευει εκει οτι τους εστειλαν χαρτι σε ολα τα υποκαταστηματα με μηδενικα δανεια για οποιοδηποτε λογο!!!!! Μονο στεγαστικα εχουν καποιο περιθωριο!

Οποιος θελει να βγαλει και ειναι σιγουρος ας βαλει και εναν εγγυητη, μονο ετσι μπορει κατι να προχωρησει!

Link to comment
Share on other sites

Οι τραπεζες και συγκεκριμενα η Αλφα, εμαθα απο ανθρωπο που δουλευει εκει οτι τους εστειλαν χαρτι σε ολα τα υποκαταστηματα με μηδενικα δανεια για οποιοδηποτε λογο!!!!! Μονο στεγαστικα εχουν καποιο περιθωριο!

Οποιος θελει να βγαλει και ειναι σιγουρος ας βαλει και εναν εγγυητη, μονο ετσι μπορει κατι να προχωρησει!

 

δεν πολυκαταλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Οι τραπεζες και συγκεκριμενα η Αλφα, εμαθα απο ανθρωπο που δουλευει εκει οτι τους εστειλαν χαρτι σε ολα τα υποκαταστηματα με μηδενικα δανεια για οποιοδηποτε λογο!!!!! Μονο στεγαστικα εχουν καποιο περιθωριο!

Οποιος θελει να βγαλει και ειναι σιγουρος ας βαλει και εναν εγγυητη, μονο ετσι μπορει κατι να προχωρησει!

 

Ούτε εγώ κατάλαβα... μπερδεμένα τα λές

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά, ο φίλος είπε ότι η Αλφα έχει περιορίσει πολύ την χορήγηση κάθε είδους δανείων, πλην των στεγαστικών, καθώς και ότι για να είναι σίγουρος κάποιος ότι θα του χορηγηθεί δάνειο θα πρέπει να προσκομίζει εκουσίως πρόσθετες εξασφαλίσεις αποπληρωμής.

 

Βέβαια, τη στιγμή που τα δάνεια εγκρίνονται από τις κεντρικές υπηρεσίες, ενώ τα υποκαταστήματα απλώς συλλέγουν τα δικαιολογητικά, θεωρώ περιττό το να έχει φύγει τέτοιο έγγραφο προς τα υποκαταστήματα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...