Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.714 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      927
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Ενδεχομένως να έχει λάθος κινητό δηλωμένο στην Εθνική. Μου είχε τύχει αντίστοιχη περίπτωση σε μία από τις κάρτες μου στην Alpha Bank και τους πήρα τηλέφωνο για να το διορθώσουν.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

On 5/6/2024 at 7:26 ΠΜ, paanos said:

Σε όλες θα έπρεπε να ζητάει 2 step. Αν έχει επιλογή για την επιβεβαίωση να λάβεις κλήση πάτα αυτό 

 

9 ώρες πριν, GraveDigger said:

Ενδεχομένως να έχει λάθος κινητό δηλωμένο στην Εθνική. Μου είχε τύχει αντίστοιχη περίπτωση σε μία από τις κάρτες μου στην Alpha Bank και τους πήρα τηλέφωνο για να το διορθώσουν.

Καταρχάς, σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Θα ήθελα να πω πόσο μ'αρέσουν αυτά τα ξαφνικά που γίνονται κάποιες φορές.

Προσπαθούσα επί 1 χρόνο+ σε 3 διαφορετικές συσκευές να βάλω την καρτα της Εθνικής και τζίφος! Τα στοιχεία ήταν ολόσωστα (άλλωστε ειδικά στο τηλ, παρά τις #, τα τελευταια ψηφία φαίνονται, οπότε δεν γίνεται να είναι λάθος το τηλ) και ποτέ δεν λάμβανα SMS/Email. Πήρα τηλ στην Εθνική, δεν είχαν ιδέα και μου έλεγαν -΄οπως και εσείς - ότι ίσως, κάτι να ναι λάθος . Να προσπαθώ να τους εξηγώ ότι βλέπω μπροστά μου έστω και με # τα στοιχεία που φαίνονται δηλωμενα και ότι είναι σωστά, αλλα τζίφος. Μόλις κλείσαμε το τηλ, αποφασισα να κάνω άλλη μια προσπάθεια. ώς εκ θαύματος, ήρθε κωδικός στο email! 

Στο τηλ πάλι δεν ήρθε ποτέ κωδικός, αλλά στο email αυτή τη φορά μέσα σε δευτερόλεπτα. Προσπάθησα μετά να βάλω και μια VISA της Πειραιώς καινούργια που πήρα και σ'αυτή μου ζητήσε και η Πειραίως 2 step με τα ίδια ακριβώς στοιχεία της Εθνικής - στην Πειραιώς το SMS ήρθε σε νανοσεκόντ όπως όταν πας να κάνεις κάποια "περίεργη" κίνηση και σου στέλνουν τον 6ψηφιο.

Τέλος καλό, όλα καλά ;) 

spacer.png& άλλα που δεν φαίνονται =(

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω ποιο είναι το ελάχιστο ποσό καταθέσεων για να είναι κάποιος πελάτης private banking; Ξέρω μόνο ότι για το personal το ελάχιστο είναι 70.000

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, dennis99 said:

Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω ποιο είναι το ελάχιστο ποσό καταθέσεων για να είναι κάποιος πελάτης private banking; Ξέρω μόνο ότι για το personal το ελάχιστο είναι 70.000

Ανάλογα την τράπεζα και την σχέση που έχεις με αυτήν. Δεν είναι υποχρεωτικό να είναι μόνο καταθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε εξέλιξη κι άλλες αλλαγές στην Πειραιώς μετά το rebranding (που δεν είναι του γούστου μου):

https://www.flash.gr/trapeza-peiraios-oi-allages-poy-erchontai-se-tameia-katastimata-kai-kartes-941217

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, minast said:

Σε εξέλιξη κι άλλες αλλαγές στην Πειραιώς μετά το rebranding (που δεν είναι του γούστου μου):

https://www.flash.gr/trapeza-peiraios-oi-allages-poy-erchontai-se-tameia-katastimata-kai-kartes-941217

ποσο αχαμπαρος πρεπει να εισαι ωστε να ταλαιπωρεις περιβαλλον και πελατες με διπλη αλλαγη καρτας;

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Την αλλαγή σε Visa την καταλαβαίνω, εφόσον άλλαξαν τις συμφωνίες τους. Την αλλαγή του πλαστικού στις υπάρχουσες Visa, δεν την καταλαβαίνω. Αφήστε τις να λήξουν και μετά.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, minast said:

Την αλλαγή σε Visa την καταλαβαίνω, εφόσον άλλαξαν τις συμφωνίες τους. Την αλλαγή του πλαστικού στις υπάρχουσες Visa, δεν την καταλαβαίνω. Αφήστε τις να λήξουν και μετά.

Μην αρχίσουν τις χρεώσεις 6€, διαφορετικά ας κάνουν ότι θέλουν!

 

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Όταν πλησιάζει η ώρα της ταυτάριθμης αντικατάστασης για την κάθε πιστωτική, τότε θα βγει με το νέο πλαστικό.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, djuan1988 said:

Μην αρχίσουν τις χρεώσεις 6€, διαφορετικά ας κάνουν ότι θέλουν!

 

Οχι και μαλιστα θα γινει το εξης κουλο:

Όταν έγινε η μετάβαση από MC σε Visa, χρεωθήκανε όλοι τα 6€. Πήρανε κάρτα που λήγει σε 5 χρόνια. 
Τώρα οι κάρτες με το νεο εικαστικό, θα έχουν τον ίδιο αριθμό και την ίδια λήξη (άλλο cvc). Αυτό σημαίνει ότι αν κάποιου η κάρτα λήγει σε έναν χρόνο, θα λάβει μια με το rebrand δωρεάν και με χρέωση μια στη λήξη.

Αυτά προκύπτουν από τις επιστολές που στέλνουν.

2 ώρες πριν, GraveDigger said:

Όταν πλησιάζει η ώρα της ταυτάριθμης αντικατάστασης για την κάθε πιστωτική, τότε θα βγει με το νέο πλαστικό.

Ναι, για κάποιο λόγο επιλέγουν να αλλάξουν όλες τις καρτες ενω είναι ίδιες. Δεν ακολούθησαν πχ το μοτίβο της Eurobank με την κατάργηση του ΤΤ brand, όπου απλά περίμενε τη λήξη τους και έστελνε το νέο εικαστικό. Και σε εκείνη την περίπτωση οι κάρτες ήταν ιδιες τεχνικά.

 

Και το συγκεκριμένο εικονίδιο που έχει το νέο εικαστικό πάνω του έχω απορία να μάθω τι είναι. Δε βρήκα τίποτα σχετικό

IMG_1131.jpeg

Edited by paanos
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, paanos said:

[...]

Και το συγκεκριμένο εικονίδιο που έχει το νέο εικαστικό πάνω του έχω απορία να μάθω τι είναι. Δε βρήκα τίποτα σχετικό

IMG_1131.jpeg

Ως εικονίδιο δείχνει πώς μπορεί να εισαχθεί η κάρτα στον καρτοαναγνώστη ενός P.O.S. ή σε A.T.M.

Για "αμερικανιά" μου φαίνεται να δείχνει πως η κάρτα χρησιμοποιείται και ανέπαφα, αλλά και με εισαγωγή! Να μην νομίζει κανείς πως είναι μόνο για N.F.C. χρήση. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Mail η Eurobank σήμερα, που με ενημερώνει ότι μου φορτώνει αναγκαστικά το my Blue Advantage....με ΜΟΝΟ 0.60 τον μήνα, εκτός αν έχω πάνω από 10000...είμαι gold...κτλ κτλ...

αν δε θέλω, μπορώ να κλείσω τον λογαριασμό, ή να το κάνω μόνο κατάθεση -ανάληψη και λοιπές π*πες...

τι να φτοι ρε....

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια και σε μένα δεν μπορείς να κάνεις τίποτε

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Nikos_s3 said:

Mail η Eurobank σήμερα, που με ενημερώνει ότι μου φορτώνει αναγκαστικά το my Blue Advantage....με ΜΟΝΟ 0.60 τον μήνα, εκτός αν έχω πάνω από 10000...είμαι gold...κτλ κτλ...

αν δε θέλω, μπορώ να κλείσω τον λογαριασμό, ή να το κάνω μόνο κατάθεση -ανάληψη και λοιπές π*πες...

τι να φτοι ρε....

κλεινεις λογαριασμους δεν υπαρχει αλλη λυση

και κρατα εναν απλο μονο

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

έχω καιρό να δω τι παίζει με τις ΜΗ συστημικές, αλλά νομίζω είναι ώρα να το ψάξω λίγο ....

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, GraveDigger said:

Ως εικονίδιο δείχνει πώς μπορεί να εισαχθεί η κάρτα στον καρτοαναγνώστη ενός P.O.S. ή σε A.T.M.

Για "αμερικανιά" μου φαίνεται να δείχνει πως η κάρτα χρησιμοποιείται και ανέπαφα, αλλά και με εισαγωγή! Να μην νομίζει κανείς πως είναι μόνο για N.F.C. χρήση. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

Ανάποδα ειναι. Η κάρτα στο φυσικό εχει το βελακι παλι διπλα στο ανέπαφο οπότε δειχνει προς τα δεξια της και οχι προς τα πανω που μπαίνει κανονικά 

Link to comment
Share on other sites

On 11/6/2024 at 7:52 ΜΜ, minast said:

Την αλλαγή σε Visa την καταλαβαίνω, εφόσον άλλαξαν τις συμφωνίες τους. Την αλλαγή του πλαστικού στις υπάρχουσες Visa, δεν την καταλαβαίνω. Αφήστε τις να λήξουν και μετά.

Τουλάχιστον αν τις αλλάξουν, να φτιάξουν την άθλια γραμματοσειρά στις πιστωτικές που τα νούμερα πρέπει να τα βαράς με φακό για να διαβάζονται. Ελαφριά γκρι γράμματα σε μπλε ή "χρυσό"

Edited by Kipouros_tou_GAP
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Kipouros_tou_GAP said:

Τουλάχιστον αν τις αλλάξουν, να φτιάξουν την άθλια γραμματοσειρά στις πιστωτικές που τα νούμερα πρέπει να τα βαράς με φακό για να διαβάζονται. Ελαφριά γκρι γράμματα σε μπλε ή "χρυσό"

Οι καρτες δεν πρέπει πλεον να αναγράφουν νουμερα ημερομηνίες κλπ

Μονο ο όνομα, επώνυμο και για αυτο ακομα εχω επιφυλάξεις.

Αρα σωστά οι τράπεζες σιγα σιγα κάνουν δυσδιάκριτα τα στοιχεία .εχρι να τα εξαφανίσουν.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, nikos_kallithea said:

Αρα σωστά οι τράπεζες σιγα σιγα κάνουν δυσδιάκριτα τα στοιχεία .εχρι να τα εξαφανίσουν.

Ας προσθέσουν και δυνατότητα προβολής των στοιχείων ομως μεσω των ψηφιακων καναλιων… Μέχρι στιγμής οι υλοποιήσεις τους έχουν θέματα

Link to comment
Share on other sites

On 15/6/2024 at 12:23 ΠΜ, nikos_kallithea said:

Οι καρτες δεν πρέπει πλεον να αναγράφουν νουμερα ημερομηνίες κλπ

Μονο ο όνομα, επώνυμο και για αυτο ακομα εχω επιφυλάξεις.

Αρα σωστά οι τράπεζες σιγα σιγα κάνουν δυσδιάκριτα τα στοιχεία .εχρι να τα εξαφανίσουν.

Για το δικό μας καλό τα κάνουν δυσανάγνωστα. Μάλιστα. Γιατί αυτό όντως τους κλέφτες θα τους σταματήσει

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Kipouros_tou_GAP said:

Για το δικό μας καλό τα κάνουν δυσανάγνωστα. Μάλιστα. Γιατί αυτό όντως τους κλέφτες θα τους σταματήσει

Οτι μέτρο παίρνεται είναι καλό γιατι εκει έξω κυκλοφορούν άπειροι ηλ@.

Τους κλέφτες των ηλεκτρονικών συναλλαγών μόνο εσυ μπορείς να τους σταματήσεις, και να σε παω ενα βήμα παρακάτω, οι κάρτες σαν πλαστικό είναι πλέον άχρηστες, ενα βημα μενει ακομα για να εξαφανιστούν τελείως.

Link to comment
Share on other sites

Τεχνικά δεν μπορείς να κάνεις ακόμη κατάθεση σε μηχάνημα χωρίς την φυσική κάρτα και επιπλέον δεν μπορείς να κάνεις συναλλαγή σε άτοκες δόσεις χωρίς την φυσική πιστωτική κάρτα.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, GraveDigger said:

Τεχνικά δεν μπορείς να κάνεις ακόμη κατάθεση σε μηχάνημα χωρίς την φυσική κάρτα και επιπλέον δεν μπορείς να κάνεις συναλλαγή σε άτοκες δόσεις χωρίς την φυσική πιστωτική κάρτα.

Το έγραψα, ενα βήμα μένει μόνο 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, GraveDigger said:

Τεχνικά δεν μπορείς να κάνεις ακόμη κατάθεση σε μηχάνημα χωρίς την φυσική κάρτα και επιπλέον δεν μπορείς να κάνεις συναλλαγή σε άτοκες δόσεις χωρίς την φυσική πιστωτική κάρτα.

Μερικές φορές ούτε και ανάληψη: Χρειάστηκε να σηκώσω μετρητά από ΑΤΜ της Εθνικής στο The Mall και δεν είχα την κάρτα μαζί μου. Δοκίμασα ανέπαφα με το κινητό (είχα την κάρτα στο Google Wallet και τα ΑΤΜ υποστήριζαν NFC) αλλά δεν κατάφερα σε κανένα από τα 3-4 που ήταν στη σειρά.

Έχουμε ακόμη δρόμο μπροστά μας...

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Η μόνη τράπεζα που υποστηρίζει μέχρι στιγμής ψηφιακά πορτοφόλια είναι η Eurobank, και αυτή όμως μόνο για κάρτες Eurobank και μόνο για ανάληψη η ερώτηση υπολοίπου. Η εθνική έχει ενεργό αναγνώστη αλλά μόνο για να περνάς την κάρτα αντί να την βάζεις μέσα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...