Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.715 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      927
    • Έχω MasterCard
      447
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Σε χρεωσαν τιποτα για την καρτα?

 

Το pin και αυτο ταχυδρομικα? (εξτρα κοστος?)

 

Γιατι το καλοκαιρι επρεπε να παμε στο καταστημα (για την παραλαβη της καρτας) και να γινει μια διαδικασια με το κινητο για το pin.

 

Το καλοκαιρι εκανα αιτηση ηλεκτρονικα για την Yes της Eurobank.

Μου τηλεφωνησαν οτι προεγγρίθηκε.

Εστειλαν με courier αιτησεις, τις υπεγραψα εβαλα και τα δικαιολογητικα και τις εστειλα ξανα με το ιδιο courier.

Μετα απο μια βδομαδα παρελαβα την καρτα με το ταχυδρομειο στο σπιτι.

Ελαβα και το pin με το κινητο.

Καμια χρεωση, καμια επαφη με το καταστημα

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αντιγραφή. Τα στάνταρ τα θέτει η mastercard και λίγο προσοχή στο τι λέμε δε πειράζει

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Η επιλογη του χρωματος της καρτας ειναι της τραπεζας. Η τραπεζα εβγαλε διαφανη καρτα οπως εχει ηδη η Ν26 που ηδη κυκλοφορει αρκετα στη χωρα μας. Πρωτη αντιγραφη.

Επισης εβγαλε καρτα - bleep- που για να τη βγαλεις χρειαζεσαι σκαναρισμενη ταυτοτητα και selfie. Δευτερη αντιγραφη.

 

Το μονο που ξεχασαν να αντιγραψουν ειναι οι μηδενικες χρεωσεις στις αγορες σε συναλλαγμα (που φυσικα δεν τους συμφερει)

Link to comment
Share on other sites

Το καλοκαιρι εκανα αιτηση ηλεκτρονικα για την Yes της Eurobank.

Μου τηλεφωνησαν οτι προεγγρίθηκε.

Εστειλαν με courier αιτησεις, τις υπεγραψα εβαλα και τα δικαιολογητικα και τις εστειλα ξανα με το ιδιο courier.

Μετα απο μια βδομαδα παρελαβα την καρτα με το ταχυδρομειο στο σπιτι.

Ελαβα και το pin με το κινητο.

Καμια χρεωση, καμια επαφη με το καταστημα

 

Σε ευχαριστω alfeios

 

Και οι δικοι μου το καλοκαιρι το εκαναν χωρις χρεωση αλλα μεσω καταστηματος. Επρεπε να πιεσω καπως (personal customer) επειδη ειναι ανω των 65. Τελικα ανοιξαν και στους 2 (αφου τους εκανα joint account holders με εμενα). Και στους δικους μου YES εδωσαν.

 

Τωρα ομως με τη νεα τιμολογιακη πολιτικη (Νοεμβρη) χρεωσαν τομ αλλο συμφορουμιτη?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω alfeios

 

Και οι δικοι μου το καλοκαιρι το εκαναν χωρις χρεωση αλλα μεσω καταστηματος. Επρεπε να πιεσω καπως (personal customer) επειδη ειναι ανω των 65. Τελικα ανοιξαν και στους 2 (αφου τους εκανα joint account holders με εμενα). Και στους δικους μου YES εδωσαν.

 

Τωρα ομως με τη νεα τιμολογιακη πολιτικη (Νοεμβρη) χρεωσαν τομ αλλο συμφορουμιτη?

 

δεν γνωριζω

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Η επιλογη του χρωματος της καρτας ειναι της τραπεζας. Η τραπεζα εβγαλε διαφανη καρτα οπως εχει ηδη η Ν26 που ηδη κυκλοφορει αρκετα στη χωρα μας. Πρωτη αντιγραφη.

 

Επισης εβγαλε καρτα - bleep- που για να τη βγαλεις χρειαζεσαι σκαναρισμενη ταυτοτητα και selfie. Δευτερη αντιγραφη.

 

 

 

Το μονο που ξεχασαν να αντιγραψουν ειναι οι μηδενικες χρεωσεις στις αγορες σε συναλλαγμα (που φυσικα δεν τους συμφερει)

Στο ξαναλέω πως δεν είνai της ν26 η εμφάνιση αλλά της mastercard και υπάρχουν και άλλοι issuers που έχουν την ίδια εμφάνιση.

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Σε χρεωσαν τιποτα για την καρτα?

 

Το pin και αυτο ταχυδρομικα? (εξτρα κοστος?)

 

Γιατι το καλοκαιρι επρεπε να παμε στο καταστημα (για την παραλαβη της καρτας) και να γινει μια διαδικασια με το κινητο για το pin.

 

Όχι φίλε, καμία χρέωση. Για το pin ότι ισχύει συνήθως και με τις χρεωστικές, ταχυδρομικά ο κωδικός ενεργοποίησης / απόκτησης του pin και ενεργοποίηση σε ATM ή τηλεφωνικός. Δεν αναφέρει κάτι για διαδικασία με κινητό κλπ.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Μου ηρθε και εμενα μαιλ για αλλαγη της ΧΡΕΩΣΤΙΚΗΣ Enter american express σε Mastercard και την αναμενω ταχυδρομικως. Η amex ειχε συνδρομη 10 ευρω απ οτι βλεπω σε παλιους λογαριασμους και η mastercard βλεπω στα χαρακτηριστικα οτι εχει 12 ευρω! Αρα θα βγαλουν και 2 ευρω απο τον καθενα;

Γιατι λεει στο μαιλ “Έτσι, η Alpha Bank, ανταποκρινόμενη με συνέπεια στις ανάγκες σας και προκειμένου να διασφαλίσει την απρόσκοπτη εξυπηρέτησή σας, προχωρά στην έγκαιρη αντικατάσταση των καρτών American Express με προϊόντα εφάμιλλης ποιότητας και αξιοπιστίας, μέσω των οποίων θα συνεχίσετε να απολαμβάνετε τις ίδιες προνομιακές παροχές και το υψηλό επίπεδο εξυπηρετήσεως και υπηρεσιών”. Αρα μηπως το κρατησουν 10 και για εμας;

 

Επίσης με την Notos Bonus American Express όσοι την έχουμε, τι λέτε να γίνει; Γιατί και η Notos δεν πάει πολύ καλά (ήδη από σήμερα κλείνει το Notos Home στην πλ. Κοτζιά), οπότε δεν νομίζω να βγάλουν άλλη cobranded κάρτα με την Alpha σε αντικατάσταση της AMEX τους...

Edited by MerNion
Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβασα ότι για τον πρώτο χρόνο θα είναι ίδια η συνδρομή!

Edit:Τελικα θυμήθηκα που το διάβασα,το έγραφε στο χαρτί που ήρθε η κάρτα!

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by dimi_1982
Link to comment
Share on other sites

2,5€ Η προμήθεια για 500€ μεταφορά μέσω Ίρις

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

2,5€ Η προμήθεια για 500€ μεταφορά μέσω Ίρις

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ας το έχουν να το χαίρονται.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Είναι 2.5 ευρώ ανεξάρτητος ποσού....Ενα κάλο έκαναν οι Ελληνικές τράπεζες και το χάλασαν και αυτό...
Link to comment
Share on other sites

Η Alpha Bank/Crystal Cut, έχει βαρέσει "διάλυση" τον τελευταίο καιρό και εξετάζει τις νέες αιτήσεις πιστωτικών καρτών με ρυθμούς χελώνας; 'Η μήπως φταίει το ότι τους έπεσε βαρύς ο φόρτος αντικατάστασης των καρτών American Express και τρέχουν και δεν φτάνουν; Τι να πω... Εδώ και μία ολόκληρη εβδομάδα η κατάσταση της αίτησής μου για πιστωτική κάρτα είναι "Προεγκεκριμένη σε αναμονή" και ούτε ένα τηλέφωνο από την πλευρά τους, ώστε να κανονιστεί το ραντεβού με τον courier για την υπογραφή της αίτησης. Από την Εξυπηρέτηση Πελατών, μου είπαν απλώς να περιμένω. Και απ' ό,τι βλέπω στο site της Alpha Bank, αρκετές (προεγκεκριμένες) αιτήσεις είναι "παγωμένες", οι όποιες μάλιστα είχαν καταχωρηθεί από τα μέσα Ιανουαρίου! Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

Για πια τράπεζα είναι 2,5 ευρώ ;

Η Πειραιώς με χρέωσε 0,50 για 500 ευρώ που έστειλα στην Alpha

Link to comment
Share on other sites

Η alpha ειναι σιγουρα σε διαλυση.. τους εχω στειλει 4 email απο 23/12/2018 (ενα καθε εβδομαδα που περνα) και απαντηση καμια.. παλια μετα απο 4-5 μερες σε παιρναν τηλεφωνο, τωρα 1.5 μηνα και τιποτα...
Link to comment
Share on other sites

Για πια τράπεζα είναι 2,5 ευρώ ;

Η Πειραιώς με χρέωσε 0,50 για 500 ευρώ που έστειλα στην Alpha

 

Στην Πειραιώς είναι 2.5 Ευρώ https://prnt.sc/mifq9r

Link to comment
Share on other sites

Στην alpha bank ξέρουμε πόσο ειναι;

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

Στην alpha bank ξέρουμε πόσο ειναι;

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πάντως εγώ που έστειλα τελευταία φορά από alpha bank 05/02 δεν με χρέωσαν .

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να συνεχίσει να ισχύει.Τι να πω.Ευχαριστω για την απαντηση

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

Για πια τράπεζα είναι 2,5 ευρώ ;

Η Πειραιώς με χρέωσε 0,50 για 500 ευρώ που έστειλα στην Alpha

 

0,50 μονο; 1 ευρω δεν ειναι η ελαχιστη προμηθεια;

και κραταει και εισερχομενο εμβασμα η alpha bank γυρω στα 3 ευρω δεν ειναι; .

οσο για το iris δεν το εχω καταλαβει που βαζεις αριθμο κινητου και στελνεις χρηματα.

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Θέλω να κάνω αγορά περίπου 60 λίρες από Αγγλία (Online) και έχω επιλογή να πληρώσω με πιστωτική Πειραιώς, χρεωστική Εθνικής και Paypal. Δεν είναι από Amazon, οπότε δεν έχω επιλογή για πληρωμή σε Ευρώ - το ποσό βγαίνει σε λίρες Αγγλίας στο check out. Με την πιστωτική της Πειραιώς πιθανόν να έχω επιστροφή 3% (είναι των Ενόπλων Δυνάμεων).

 

Τι με συμφέρει να επιλέξω για να ελαχιστοποιήσω τη χρέωση της μετατροπής λίρας σε ευρώ και τι διαφορές έχουν μεταξύ τους (χονδρικά)? Ευχαριστώ!

 

χωρίς δεύτερη σκέψη Πειραιώς ενόπλων, καθώς θα πάρεις ουσιαστικά 0,5% πίσω. Ενώ στις άλλες περιπτώσεις θα πληρώσεις προμήθεια

 

Βασικά θα πάρει λίγο παραπάνω από 0.5% (των 60 λιρων) πίσω μιας και το 3% θα υπολογιστεί στο ποσό συμπεριλαμβανομένης της προμήθειας (δηλ. στο 60+2.5%)

 

Τελικά για αγορά συνολικά GBP 73 (=82,82€) χρεώθηκα €2,07 έξοδα μετατροπής συναλλάγματος, τα οποία όντως πέρασαν στις δαπάνες της κάρτας οπότε είχα την αντίστοιχη επιστροφή.

 

Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι για τη βοήθεια :-)

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μία απορία και θα ήθελα οποίος γνωρίζει να μου απαντήσει λοιπόν έχω λογαριασμό στην εθνική τράπεζα και είχα την χρεωστική κάρτα Debit Mastercard που παρέλαβα με το άνοιγμα του λογαριασμού παράλληλα έχω και ebanking πριν λίγες ημέρες έκανα αίτηση από το ebanking για έκδοση χρεωστικής κάρτας Debit Visa και σήμερα την παρέλαβα. Τώρα στο ebanking μου δείχνει συνδεδεμένες και την Mastercard και την Visa την οποία ενεργοποίησα σήμερα δηλαδή έχω 2 χρεωστικές συνδεδεμένες στον ίδιο λογαριασμό μπορώ να τις έχω έτσι ή πρέπει να ακυρώσω την μία οπωσδήποτε μην τυχόν κι έχω ντραβαλα μετά?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μία απορία και θα ήθελα οποίος γνωρίζει να μου απαντήσει λοιπόν έχω λογαριασμό στην εθνική τράπεζα και είχα την χρεωστική κάρτα Debit Mastercard που παρέλαβα με το άνοιγμα του λογαριασμού παράλληλα έχω και ebanking πριν λίγες ημέρες έκανα αίτηση από το ebanking για έκδοση χρεωστικής κάρτας Debit Visa και σήμερα την παρέλαβα. Τώρα στο ebanking μου δείχνει συνδεδεμένες και την Mastercard και την Visa την οποία ενεργοποίησα σήμερα δηλαδή έχω 2 χρεωστικές συνδεδεμένες στον ίδιο λογαριασμό μπορώ να τις έχω έτσι ή πρέπει να ακυρώσω την μία οπωσδήποτε μην τυχόν κι έχω ντραβαλα μετά?

 

Μπορείς να τις εχεις

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...