Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Σε ευχαριστώ για τη διευκρίνιση. Η αλήθεια είναι ότι δεν ήμουν 100% σίγουρος για το ποια από τις δύο εταιρίες έχει την ευθύνη στο στάδιο που βρισκόταν η αίτησή μου, γι' αυτό έγραψα και τις δύο με κάθετο ( / ) ανάμεσά τους. Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

Έχει να κάνει και λίγο με εφορία η ερώτηση μου αλλά δεν ήθελα να ανοίξω λίγο θέμα. Για το αφορολόγητο μέσω κάρτας θέλουν τουλάχιστον το 10% του εισοδήματος σε αγορές με κάρτα. Οπότε για 10 χιλιάδες ευρώ τα 1.000 ευρώ πρέπει να είναι με κάρτα. Ήμουν χθες βράδυ σε ένα τραπέζι και μου είπε κάποιος που δεν είναι λογιστής αλλά ασχολείται λίγο με αυτά και τα ψάχνει ότι αν έχω για παράδειγμα 3-4 χιλιάδες με κάρτα κάθε χρόνο θα έχω θέμα. Κάποια στιγμή μετά από 5-10 χρόνια θα χτυπήσει στην εφορία ότι κάνω πολλές κινήσεις από κάρτα και ότι τα 4 χιλιάρικα ας πούμε θα τους φανεί ότι αφού χαλάω 4 χιλιάρικα με κάρτα έχω εισόδημα πολύ μεγαλύτερο από τα 10 που δηλώνω και ότι έχω μαύρο χρήμα. Δε ξέρω αν το διατύπωσα καλά.. Αυτό που με ενδιαφέρει εμένα είναι ότι αν όντως θα έχω θέμα μετά από χρόνια αν κάθε χρόνο έχω πολύ περισσότερο από το 10% του εισοδήματος σε κινήσεις στη κάρτα.
Link to comment
Share on other sites

Έχει να κάνει και λίγο με εφορία η ερώτηση μου αλλά δεν ήθελα να ανοίξω λίγο θέμα. Για το αφορολόγητο μέσω κάρτας θέλουν τουλάχιστον το 10% του εισοδήματος σε αγορές με κάρτα. Οπότε για 10 χιλιάδες ευρώ τα 1.000 ευρώ πρέπει να είναι με κάρτα. Ήμουν χθες βράδυ σε ένα τραπέζι και μου είπε κάποιος που δεν είναι λογιστής αλλά ασχολείται λίγο με αυτά και τα ψάχνει ότι αν έχω για παράδειγμα 3-4 χιλιάδες με κάρτα κάθε χρόνο θα έχω θέμα. Κάποια στιγμή μετά από 5-10 χρόνια θα χτυπήσει στην εφορία ότι κάνω πολλές κινήσεις από κάρτα και ότι τα 4 χιλιάρικα ας πούμε θα τους φανεί ότι αφού χαλάω 4 χιλιάρικα με κάρτα έχω εισόδημα πολύ μεγαλύτερο από τα 10 που δηλώνω και ότι έχω μαύρο χρήμα. Δε ξέρω αν το διατύπωσα καλά.. Αυτό που με ενδιαφέρει εμένα είναι ότι αν όντως θα έχω θέμα μετά από χρόνια αν κάθε χρόνο έχω πολύ περισσότερο από το 10% του εισοδήματος σε κινήσεις στη κάρτα.

 

Θα έχεις θέμα αν ξοδεύεις με κάρτα περισσότερα από 10.000 τον χρόνο. Δηλαδή περισσότερα από αυτά που εισπρατεις

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

@DjTony

Καλο ειναι να μην ξεπερνανε οι δαπανες σου με καρτα κατα πολυ το υποχρεωτικο οριο, γιατι αν και τωρα αυτο δε γινεται, μπορει στο μελλον να αλλαξει το καθεστως και να υπολογιζονται οι δαπανες αυτες (σε βαρος σου) οταν προκειται να δικαιολογησεις αγορα π.χ. ακινητου ή αυτοκινητου (που βρηκες τα χρηματα). Οποτε παρακολουθεις τις δαπανες σου με καρτα, π.χ. μεσω online banking, και οταν εχεις ξεπερασει αρκετα το υποχρεωτικο ποσοστο π.χ. 10 ή 15% αναλογα το εισοδημα σου, πλεον καλο ειναι να χρησιμοποιεις μετρητα.

Link to comment
Share on other sites

@DjTony

Καλο ειναι να μην ξεπερνανε οι δαπανες σου με καρτα κατα πολυ το υποχρεωτικο οριο, γιατι αν και τωρα αυτο δε γινεται, μπορει στο μελλον να αλλαξει το καθεστως και να υπολογιζονται οι δαπανες αυτες (σε βαρος σου) οταν προκειται να δικαιολογησεις αγορα π.χ. ακινητου ή αυτοκινητου (που βρηκες τα χρηματα). Οποτε παρακολουθεις τις δαπανες σου με καρτα, π.χ. μεσω online banking, και οταν εχεις ξεπερασει αρκετα το υποχρεωτικο ποσοστο π.χ. 10 ή 15% αναλογα το εισοδημα σου, πλεον καλο ειναι να χρησιμοποιεις μετρητα.

 

δεν εχει νοημα αυτο που λες.

εγω βαζω βενζινη πανω απο εκατο ευρω τον μηνα. Πληρωνω με καρτα κ μαζευω ανταποδοση κ ποντους.

Αν ηταν να αγορασω αυτοκινητο, θα ειχα τα χρηματα μετρητα.

Άλλο οι μικρες αγορες και αλλο τα τετραψηφια ποσα και ανω.

Link to comment
Share on other sites

Έχει να κάνει και λίγο με εφορία η ερώτηση μου αλλά δεν ήθελα να ανοίξω λίγο θέμα. Για το αφορολόγητο μέσω κάρτας θέλουν τουλάχιστον το 10% του εισοδήματος σε αγορές με κάρτα. Οπότε για 10 χιλιάδες ευρώ τα 1.000 ευρώ πρέπει να είναι με κάρτα. Ήμουν χθες βράδυ σε ένα τραπέζι και μου είπε κάποιος που δεν είναι λογιστής αλλά ασχολείται λίγο με αυτά και τα ψάχνει ότι αν έχω για παράδειγμα 3-4 χιλιάδες με κάρτα κάθε χρόνο θα έχω θέμα. Κάποια στιγμή μετά από 5-10 χρόνια θα χτυπήσει στην εφορία ότι κάνω πολλές κινήσεις από κάρτα και ότι τα 4 χιλιάρικα ας πούμε θα τους φανεί ότι αφού χαλάω 4 χιλιάρικα με κάρτα έχω εισόδημα πολύ μεγαλύτερο από τα 10 που δηλώνω και ότι έχω μαύρο χρήμα. Δε ξέρω αν το διατύπωσα καλά.. Αυτό που με ενδιαφέρει εμένα είναι ότι αν όντως θα έχω θέμα μετά από χρόνια αν κάθε χρόνο έχω πολύ περισσότερο από το 10% του εισοδήματος σε κινήσεις στη κάρτα.

Όσο καλύπτεσαι από το εισόδημα σου δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Αλλά δεν μπορείς να ξοδευεις 10.000 και ταυτόχρονα οι καταθέσεις σου να αυξάνονται κατά άλλες 5.000

Link to comment
Share on other sites

Έχει να κάνει και λίγο με εφορία η ερώτηση μου αλλά δεν ήθελα να ανοίξω λίγο θέμα. Για το αφορολόγητο μέσω κάρτας θέλουν τουλάχιστον το 10% του εισοδήματος σε αγορές με κάρτα. Οπότε για 10 χιλιάδες ευρώ τα 1.000 ευρώ πρέπει να είναι με κάρτα. Ήμουν χθες βράδυ σε ένα τραπέζι και μου είπε κάποιος που δεν είναι λογιστής αλλά ασχολείται λίγο με αυτά και τα ψάχνει ότι αν έχω για παράδειγμα 3-4 χιλιάδες με κάρτα κάθε χρόνο θα έχω θέμα. Κάποια στιγμή μετά από 5-10 χρόνια θα χτυπήσει στην εφορία ότι κάνω πολλές κινήσεις από κάρτα και ότι τα 4 χιλιάρικα ας πούμε θα τους φανεί ότι αφού χαλάω 4 χιλιάρικα με κάρτα έχω εισόδημα πολύ μεγαλύτερο από τα 10 που δηλώνω και ότι έχω μαύρο χρήμα. Δε ξέρω αν το διατύπωσα καλά.. Αυτό που με ενδιαφέρει εμένα είναι ότι αν όντως θα έχω θέμα μετά από χρόνια αν κάθε χρόνο έχω πολύ περισσότερο από το 10% του εισοδήματος σε κινήσεις στη κάρτα.

 

 

εγω μεχρι 31/12/2018 ειχα παραπανω 100 ευρω αγορες με ηλεκτρονικα μεσα καρτες και internetbanking . και δεν νομιζω να εχω προβλημα για τα παραπανω 100 ευρω που εχω παρουσιασει. Στην προηγουμενη φορολογικη που ειχα κανει ημουνα ανεργος και με καρτες και ηλεκτρονικες πληρωμες ειχα 1500 ευρω και την πατησα διοτι ειχα βαλει λογαριασμο ρευματος να πληρωνεται μεσω παγιας εντολης σε λογαρισμο της γιαγιας μου . και μια μου ελεγαν οτι παει η παγια εντολη στο πρωτο ονομα του δικαιουχου τον λογαριασμου και μια οτι παει στο αφμ του ατομου που εχει βαλει την παγια εντολη. Τελικα παει στο αφμ αυτου που εχει βαλει την παγια εντολη το αφορολογητο και την σταματησα την παγια εντολη!.

και επειδη ενταξει δεν μου βγηκε φορος πληρωσω προσεχω και κοιταω ολα τα ebanking των τραπεζων που εχω και αθροιζω το αφορολογητο και προσπαθω να ειναι οσο το ολο το εισοδημα μου με καρτες. και να μην το προσπερναω αλλα δεν γινεται παντα.

παραδειγμα δεν ηξερες αμα καποιος εχει δηλωσει επαγγελματικο λογαριασμο οποτε δεν ηξερες εαν θα μετρησει στο αφορολογητο του! και ετσι και την πατησα παλι , διοτι ειχα αγορασει μια ντουλαπα και πληρωνω με μεταφορα απο εθνικη και τσουπ μετριεται στο αφορολογητο μου!. Οποτε προσπαθω να πληρωνω με την καρτα των γονιων μου καλυτερα , ή με το ebanking τους για να μην περναει σε εμενα. Αλλα και παλι σαν ανεργος που ειμαι τωρα μου ειπε ο λογιστης μου γενικα να εχω 500 ευρω μαζεψει αφορολογητο , ειναι σαν βασικα εξοδα διαβιωσης κατι τετοιο καταλαβα , οποτε γενικα πρεπει να φαινονται σε καποιον ανεργο ως ετησιο εξοδο με ηλεκτρονικες αγορες.

 

κατι αλλο μπηκα στο easypay και ειδα οτι εχουνε βγαλει ανακοινωση για την καταργηση του easypay . Υπενθυμιζω οτι ειναι εως τελος του μηνα 28/2/2019!

http://i68.tinypic.com/2e2jiw4.png

μετα απο αυτην την ημερομηνια αμα καποιος εχει κοντα του καταστημα πειραιως με easypay και θελει να πληρωσει κατι στο δημοσιο αξιας πανω απο 50 ευρω συμφερει να το κανει απο το μηχανημα easypay με χρεωση χρεωστικης καρτας διοτι για καθε 10 ευρω κερδιζεις ενα yellow! ενω μεσω ebanking θα κερδισεις μονο 25 yellows για οτι ποσο πληρωσεις.

Ελπιζω να μην καταργησουνε και τα μηχανηματα easypay !

μακαρι να βρεθει ενας τροπος να πληρωνουμε online δημοσιο εκτος του taxisnet που υπαρχει ηδη! .

πχ γνωστος μου που εχει επιχειρηση πληρωνει της εργοδοτικες εισφορες των υπαλληλων του ( εφκα - πρωην ικα ) μεσω easy pay και κερδιζε οπως ειπαμε και παραπανω περισσοτερα yellows απο οτι μεσω ebanking. και το ιδιο και για πληρωμη νερου, τωρα με την καταργηση δεν θα κερδιζει! παρα μονο μεσω ebanking διοτι γενικα δεν τον εξυπηρετει να παει σε easypay μηχανημα να πληρωσει! .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Μα εγώ καθαρίζω πχ 10 χιλιάρικα και δε ξεπερνάω τα 4-5 σε κάρτες ποτέ.. Δε νομίζω να έχω θέμα
Link to comment
Share on other sites

Εγω το εχω βαλει, αν εχει καποιος την καλοσυνη και θελει ο κωδικος ειναι 00D56

Ωραιο ειναι το app αλλα θελει βελτιωσεις ακομα

 

Ευχαριστω τον αγνωστο που το κατεβασε και εβαλε τον κωδικο μου ;)

Αν βρεθει ακομα ενας θα φτασω τις 100.000, εχω 99.000 κ κατι ψιλα!

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι μερικοι το παρακαν με τον κωδικο τους για το bonus apk
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Αν λες για εμενα, οριστε και το screenshot μην νομιζεις οτι το γραφω απλα για εντυπωσεις..

http://i67.tinypic.com/200zrqq.jpg

Ενα ευχαριστω ειπαμε...

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν έχουν ενημέρωση για τις πιστωτικές AMEX.

Προσωπικά έχω την blue αλλά και τη χρυσή bonus mc (που ήταν παλιά αντικατάσταση από τη χρυσή mc της citibank) οπότε τι να την κάνω τη δεύτερη αν αντικατασταθεί με αυτήν;

 

Εξάλλου μου φαίνεται δύσκολο να γίνει αυτό γιατί αναφέρθηκε από πολλούς καθώς οι χρυσές έχουν μειωμένο επιτόκιο και μεγαλύτερη συνδρομή από την blue. Επίσης όταν γίνεται αντικατάσταση ή ανανέωση οι χρυσές έρχονται με κουριερ και όχι με απλό ταχυδρομείο όπως οι άλλες και έχουν πρόσβαση και στον κατάλογο για τους πελάτες private. Μήπως βγάλουν μια νέα πιστωτική ; ή να γίνει diners μιας και αυτή δίνει 2πλάσιους πόντους

 

 

Επίσης οι διπλάσιοι πόντοι στις χρυσές λέει ότι ισχύει για κάρτες που έχουν κεδοθεί μετά από 14,1,2019 που το θεωρώ ότι δεν έχει ουσία. Δηλαδή κάποιος με παλιά θα πρέπει να κάνει ακύρωση και νέα έκδοση ίδιας κάρτας για να έχει αυτό το προνόμιο;

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

Επίσης οι διπλάσιοι πόντοι στις χρυσές λέει ότι ισχύει για κάρτες που έχουν κεδοθεί μετά από 14,1,2019 που το θεωρώ ότι δεν έχει ουσία. Δηλαδή κάποιος με παλιά θα πρέπει να κάνει ακύρωση και νέα έκδοση ίδιας κάρτας για να έχει αυτό το προνόμιο;
Ουσιαστικά ναι. Η μητέρα μου έχει τη Χρυσή Bonus Visa και της είπαν από την Εξυπηρέτηση Πελατών ότι όσοι έχουν ήδη αυτές τις κάρτες δεν θα λαμβάνουν διπλάσιους bonus πόντους και ούτε πρόκειται να αλλάξει αυτό στο μέλλον. Δύο μέτρα και δύο σταθμά δηλαδή για ένα "χρυσό" προϊόν, το οποίο υποτίθεται ότι δίνει κάτι παραπάνω σε σχέση με τις απλές κάρτες. Έχουν χάσει εντελώς τη μπάλα στην Alpha Bank... Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά ναι. Η μητέρα μου έχει τη Χρυσή Bonus Visa και της είπαν από την Εξυπηρέτηση Πελατών ότι όσοι έχουν ήδη αυτές τις κάρτες δεν θα λαμβάνουν διπλάσιους bonus πόντους και ούτε πρόκειται να αλλάξει αυτό στο μέλλον. Δύο μέτρα και δύο σταθμά δηλαδή για ένα "χρυσό" προϊόν, το οποίο υποτίθεται ότι δίνει κάτι παραπάνω σε σχέση με τις απλές κάρτες. Έχουν χάσει εντελώς τη μπάλα στην Alpha Bank...

 

Όσοι έχουν την χρυσή MasterCard από παλιά δεν έχουν ούτε το προνόμιο του χαμηλού επιτοκίου όπως περιγράφεται στο τιμολόγιο της τράπεζας εκτός και των διπλάσιων πόντων.

 

3. Αποκλειστικά για τις εκδόσεις καρτών με ημερομηνία υποβολής αιτήσεως από 3.9.2018 και εξής, ισχύουν τα

ακόλουθα:

- Κάρτες Χρυσή Alpha Bank Bonus Mastercard: επιτόκιο αγορών 15,75% και επιτόκιο αναλήψεων 18,00%

- Κάρτες Affinity Mastercard, Energy Mastercard, Diners Club και Diners Club Vodafone: επιτόκιο αγορών

17,75% και επιτόκιο αναλήψεων 19,00%

 

 

 

 

 

Επίσης βλέπω από τη σελίδα ΕΕ https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/financial-products-and-services/payments-transfers-cheques/index_el.htm

 

Πιστωτικές και χρεωστικές κάρτες που εκδίδονται από τριμερή συστήματα καρτών (όπως οι κάρτες American Express και Diners Club) και οι επιχειρηματικές και εταιρικές πιστωτικές κάρτες για τις οποίες χρεώνεται ο εργοδότης σας αντί για εσάς, δεν καλύπτονται από τους κανόνες της ΕΕ για τις υπηρεσίες πληρωμών, συνεπώς, αν τις χρησιμοποιήσετε, ενδέχεται να σας επιβληθεί επιπρόσθετη χρέωση.

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

Στην εξαργηρωση των χρηματων της επιστροφης (Eurobank) σε POS σε φυσικο καταστημα αμα το κοστος της αγορας ειναι μεγαλυτερο απο το ποσο της επιστροφης που διαθετει καποιος τα υπολοιπα χρηματα μπορουν να πληρωθουν κανονικα με την καρτα;
Link to comment
Share on other sites

Στην εξαργηρωση των χρηματων της επιστροφης (Eurobank) σε POS σε φυσικο καταστημα αμα το κοστος της αγορας ειναι μεγαλυτερο απο το ποσο της επιστροφης που διαθετει καποιος τα υπολοιπα χρηματα μπορουν να πληρωθουν κανονικα με την καρτα;

 

Φυσικά. Παντα το πσοό αγοράς θα πρεπει να ειναι , εστω και ελαχιστα, μεγαλυτερο για να γινει εξαργυρωση. Το υπολοιπο χρεωνεται στην καρτα.

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά. Παντα το πσοό αγοράς θα πρεπει να ειναι , εστω και ελαχιστα, μεγαλυτερο για να γινει εξαργυρωση. Το υπολοιπο χρεωνεται στην καρτα.
Το ποσό αγοράς μπορεί να είναι και μικρότερο από το ποσό της επιστροφής. Σε αυτή την περίπτωση δεν πληρώνεις τίποτα και το υπόλοιπο της επιστροφής παραμένει για τις επόμενες αγορές
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω και τους δυο για της απαντήσεις σας!Το site δεν ειναι καθόλου κατατοπιστικο και ο χαρτης που εχουν με της συνεργαζομενες επιχειρήσεις εχει να ανανεωθεί μάλλον απο την εποχή του ΝΟΕ.Βρήκα βενζινάδικο που εχει κλείσει +6 χρονια να υπαρχει ακομα στον χαρτη σαν συνεργαζομενο κατάστημα.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις με ενημέρωσαν από το τηλεφωνικό της ALPHABANK ότι οι AMEX πιστωτικές κάρτες θα αντικατασταθούν με MASTERCARD αλλά θα συνεχίσουν να ισχύουν τα ίδια προνόμοια που έχουμε μέχρι στιγμής.

Ρώτησα και πιο συγκεκριμένα για την DYNAMIC, και θα συνεχίσει να ισχύει το ίδιο πρόγραμμα (3% στα supermarket κτλ).

"Μόνο το πλαστικό αλλάζει" και "Αυτή την ενημέρωση έχουμε μέχρι στιγμής" μου είπε συγκεκριμένα.

Μέχρι Μάρτιο-Απρίλιο θα γίνουν οι αλλαγές.

 

Ρώτησα αν μπορούμε να αλλάξουμε με κάποια άλλη κάρτα πριν γίνουν αυτόματα οι αλλαγές και μου είπε όχι. Μόνο σε κάποιο κατάστημα και αφού γίνει η αλλαγή.

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Μόλις με ενημέρωσαν από το τηλεφωνικό της ALPHABANK ότι οι AMEX πιστωτικές κάρτες θα αντικατασταθούν με MASTERCARD αλλά θα συνεχίσουν να ισχύουν τα ίδια προνόμοια που έχουμε μέχρι στιγμής.

Ρώτησα και πιο συγκεκριμένα για την DYNAMIC, και θα συνεχίσει να ισχύει το ίδιο πρόγραμμα (3% στα supermarket κτλ).

"Μόνο το πλαστικό αλλάζει" και "Αυτή την ενημέρωση έχουμε μέχρι στιγμής" μου είπε συγκεκριμένα.

Μέχρι Μάρτιο-Απρίλιο θα γίνουν οι αλλαγές.

 

Ρώτησα αν μπορούμε να αλλάξουμε με κάποια άλλη κάρτα πριν γίνουν αυτόματα οι αλλαγές και μου είπε όχι. Μόνο σε κάποιο κατάστημα και αφού γίνει η αλλαγή.

 

Mastercard απλή;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Mastercard απλή;

 

απλά mastercard είπε, δε ρώτησα λεπτομέρειες να σου πω την αλήθεια.

Αν όλα είναι ίδια με την παλιά κάρτα, δε νομίζω ότι έχει νόημα ποια συγκεκριμένη κάρτα (πλαστικό) θα είναι

Link to comment
Share on other sites

Έκανα πριν λίγο κατάθεση σε ΑΤΜ της Πειραιώς και μου κράτησε ένα χαρτονόμισμα των €50 επειδή θεωρήθηκε "αμφιβόλου γνησιότητας". Εγώ έχω την εντύπωση ότι ήταν ανάμεσα σε αυτά που είχα σηκώσει μερικές μέρες πριν από ΑΤΜ της Εθνικής (αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος).

 

Τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις? Υπάρχει περίπτωση να έχει γίνει λάθος (π.χ. τσαλακωμένο χαρτονόμισμα που δεν "διαβάστηκε" καλά από το μηχάνημα? Θα επικοινωνήσει η τράπεζα μαζί μου για εξηγήσεις σχετικά με το πλαστό (?) χαρτονόμισμα? Δεν μου έχει ξανατύχει στο παρελθόν...

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Έκανα πριν λίγο κατάθεση σε ΑΤΜ της Πειραιώς και μου κράτησε ένα χαρτονόμισμα των €50 επειδή θεωρήθηκε "αμφιβόλου γνησιότητας".

 

Μου εχει τυχει σε ATM ΕΘΝΙΚΗΣ. Θα γινει ελεγχος και θα σου πιστωθουν κανονικα αν δεν υπαρχει προβλημα. Μην ανυσηχεις.

Current status: Galaxy S21+, Huawei Matebook 14 (2020), Mi Air 13 (2017)
Link to comment
Share on other sites

Έκανα πριν λίγο κατάθεση σε ΑΤΜ της Πειραιώς και μου κράτησε ένα χαρτονόμισμα των €50 επειδή θεωρήθηκε "αμφιβόλου γνησιότητας". Εγώ έχω την εντύπωση ότι ήταν ανάμεσα σε αυτά που είχα σηκώσει μερικές μέρες πριν από ΑΤΜ της Εθνικής (αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος).

 

Τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις? Υπάρχει περίπτωση να έχει γίνει λάθος (π.χ. τσαλακωμένο χαρτονόμισμα που δεν "διαβάστηκε" καλά από το μηχάνημα? Θα επικοινωνήσει η τράπεζα μαζί μου για εξηγήσεις σχετικά με το πλαστό (?) χαρτονόμισμα? Δεν μου έχει ξανατύχει στο παρελθόν...

Θα το ελέγξουν χειροκίνητα στο κατάστημα την επόμενη εργάσιμη.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που δεν πρέπει να κάνεις σε τέτοια περίπτωση είναι να πατήσεις ακύρωση.

Το είχα κάνει στην alpha και το κράτησε μέσα, χωρίς να μου βγάλει κάποια απόδειξη.

Είδα κι έπαθα μέχρι να το βρούνε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...