Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.714 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      927
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Καλησπερα σας!!

Ειμαι φοιτητης που δεν δουλευω και δεν εχω καποιο εισοδημα...μπορω να βγαλω πιστωτικη καρτα μονο με το ΑΦΜ μου?

Υπαρχει δυνατοτητα αυτη η καρτα να μην εχει συνδρομη??(να μην πληρωνω δλδ καποιο ποσο καθε μηνα-χρονο,ανεξαρτητα απο το αν την χρησιμοποιω η οχι)

Χρεωστικη δεν θελω,εχω.Απλα θελω και μια πιστωτικη γιατι με τις χρεωστικες δεν κανουν δοσεις τα καταστηματα...

 

σχεδόν όλες οι τράπεζες έχουν. διάλεξε ποια προτιμάς και ρώτα. εγώ προτείνω citibank, ξεκινάει με 800ε και δεν φαίνεται πως είναι φοιτητική, γιατί μπορεί να στη δώσει ως Vodafone Visa, Ολυμπιακός Visa ή Tellas Mastercard

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας!!

Ειμαι φοιτητης που δεν δουλευω και δεν εχω καποιο εισοδημα...μπορω να βγαλω πιστωτικη καρτα μονο με το ΑΦΜ μου?

Υπαρχει δυνατοτητα αυτη η καρτα να μην εχει συνδρομη??(να μην πληρωνω δλδ καποιο ποσο καθε μηνα-χρονο,ανεξαρτητα απο το αν την χρησιμοποιω η οχι)

Χρεωστικη δεν θελω,εχω.Απλα θελω και μια πιστωτικη γιατι με τις χρεωστικες δεν κανουν δοσεις τα καταστηματα...

Εγώ προτείνω φοιτητική Eurobank, που σου επιτρέπει δωρεάν αναλήψεις μετρητών από κάθε ΑΤΜ με το σήμα Visa σε όλον τον κόσμο!

Όπου δωρεάν σημαίνει ότι δε χρέωνεσαι τίποτα απολύτως εφάπαξ, απλά μπαίνουν κανονικά οι τόκοι.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, να κάνω μια ερώτηση. Έγινα κάτοχος χρεωστικής καρτας της τράπεζας Πειραιώς. Στο site της winbank στο πεδίο που λέει για κάρτες, (χωρις προεγγραφή) δεν γίνεται δεκτή. Εκεί είναι μόνο για πιστωτικές ή για απλά δεν έχει ενεργοποιηθεί η δική μου?

To έχει δοκιμάσει κανείς?

 

Thx

 

//Επιτέλους έπιασα γραμμή στο support, δεν είναι για debit cards το σκηνικό. βιάστηκα να postaro.:P Thx anyway

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανείς ποια πιστωτική της αγοράς δίνει τη μεγαλύτερη επιστροφή;

Ξέρω την Dynamic Visa που εκδίδουν τα Carrefour μέσω της Alpha και σου δίνουν επιστροφή 2% και εώς 16% (απο συνεργαζόμενες επιχειρήσεις)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανείς ποια πιστωτική της αγοράς δίνει τη μεγαλύτερη επιστροφή;

Ξέρω την Dynamic Visa που εκδίδουν τα Carrefour μέσω της Alpha και σου δίνουν επιστροφή 2% και εώς 16% (απο συνεργαζόμενες επιχειρήσεις)

 

Στις μη συνεργαζόμενες επιχειρήσεις όμως η επιστροφή είναι 1%.

Αντιθέτως η Vodafone VISA της CITIBANK δίνει 2,38% σε όλες σου τις αγορές αν ξεπερνούν τα 88 ευρώ τον μήνα, φυσικά πρέπει να έχεις κινητό VODAFONE για να εκμεταλευτείς την επιστροφή.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανείς ποια πιστωτική της αγοράς δίνει τη μεγαλύτερη επιστροφή;

Ξέρω την Dynamic Visa που εκδίδουν τα Carrefour μέσω της Alpha και σου δίνουν επιστροφή 2% και εώς 16% (απο συνεργαζόμενες επιχειρήσεις)

 

aspis 5% ypo proypotheseis. ta ews min ta koitas. i ethniki dinei kai ews 50% alla skopos einai na ta dinei opou pswnizeis esy, oxi na pswnizeis opou ta dinei...

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

Ακούστε κι αυτό:

 

Κάνω μια αγορά σε κατάστημα. Υποτίθεται ένα ποσό θα το έδινα μετρητά και το υπόλοιπο σε 12 δόσεις με κάρτα.

 

Η ταμίας κάνει λάθος και μου χρεώνει στην κάρτα όλο το πόσο. Μόλις το κατάλαβε το ακυρώνει πιστώνοντας την κάρτα με το ίδιο ποσό.

 

Τηλεφωνώ στην εξυπηρέτηση της κάρτας μου και μου λένε ότι φαίνεται και η κίνηση της χρέωσης αλλά και η κίνηση της πίστωσης.

 

Μου έρχεται από την τράπεζα ο λογαριασμός με τις κινήσεις και φαίνεται στην κάρτα μόνο η πίστωση του ποσού και όχι η χρέωση. (Μου ξεχρέωσε όλο το υπόλοιπο που είχα και μου αφήνει και υπόλοιπο 500 Ευρώ για να ξοδέψω).

 

Τηλεφωνώ στην τράπεζα και μου λένε ότι αυτή η κίνηση φαίνεται μόνο. Τηλεφωνώ στο κατάστημα και μου λένε ότι δεν έχουν κάποιο έλλειμα στο ταμείο τους.

 

Τι να κάνω;

 

TON KINEZO????????????????????????????????

 

 

Πάντως μην χαίρεσαι πολύ, έχω χαρεί και γω άπειρες φορές, απλά θα αργήσει να εμφανιστεί η κίνηση.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

aspis 5% ypo proypotheseis. ta ews min ta koitas. i ethniki dinei kai ews 50% alla skopos einai na ta dinei opou pswnizeis esy, oxi na pswnizeis opou ta dinei...

 

πάρα πολύ ενδιαφέρουσα πρόταση. Όμως για κάποιον ηλίθιο λόγο που δεν μπορώ να φανταστώ δεν θα ήθελα να έχω aspis ως βασική τράπεζα..

 

και μια ερώτηση τώρα παίδες. έχω 40000 δικά μου, τι τα κάνω για να μου αποδώσουν ΣΙΓΟΥΡΑ και ΓΡΗΓΟΡΑ ένα μικρό αλλά καλό χαρτζηλίκι?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

πάρα πολύ ενδιαφέρουσα πρόταση. Όμως για κάποιον ηλίθιο λόγο που δεν μπορώ να φανταστώ δεν θα ήθελα να έχω aspis ως βασική τράπεζα..

 

kaneis den eipe na tin eheis san basikh. mia pistwtiki na eheis... :)

 

btw, ta 40k eyrw me prothesmiaki i me to dhlos taktiko eisodhma tis ethnikis dinoun kati ligotero apo 100 eyra ayto ton kairo.

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

kaneis den eipe na tin eheis san basikh. mia pistwtiki na eheis... :)

 

btw, ta 40k eyrw me prothesmiaki i me to dhlos taktiko eisodhma tis ethnikis dinoun kati ligotero apo 100 eyra ayto ton kairo.

 

 

ελεγα αυτό το Πειραιώς ΜΕΓΑΣ, πως σου φαίνεται?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μιά αγορά σ'ενα κατάστημα και στον λογαριασμό μου φαίνονται δύο χρεώσεις την ίδαι ημερμηνία και ίδιο ποσόν.Πήρα τηλέφωνο 5-6 ημέρες μετά την αγορά και μου είπανε θα φτιαχτεί .Μέχρι σήμερα δεν έγινε τίποτα και καλλούμαι να πληρώσω τον λογαριασμό.Τι να κάνω;:mad:
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Έκανα μιά αγορά σ'ενα κατάστημα και στον λογαριασμό μου φαίνονται δύο χρεώσεις την ίδαι ημερμηνία και ίδιο ποσόν.Πήρα τηλέφωνο 5-6 ημέρες μετά την αγορά και μου είπανε θα φτιαχτεί .Μέχρι σήμερα δεν έγινε τίποτα και καλλούμαι να πληρώσω τον λογαριασμό.Τι να κάνω;:mad:

 

Πηγαινε σε ενα καταστημα της τραπεζας και κανε μια απλη επιστολη αμφισβητησης συναλλαγης (της δευτερης εννοω που χρεωθηκε "κατα λαθος") ωστε να μην περιμενεις απλα στα τυφλα να την κανουν απο μονοι τους...Τις περισσοτερες φορες παντως την αντιλογιζουν απο μονοι τους οταν κανουν την εκκαθαριση με το καταστημα που ψωνισες οποτε και θα εμφανιστει μονο μια συναλλαγη

:tease:
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους :) Μάλλον θα χρειαστώ κι εγώ τη βοήθειά σας:

 

Έχω μια πιστωτική κάρτα Visa Electron της Millenium Bank και δεν δουλεύει στο ιντερνετ με τίποτα. Ούτε 1Ε στο Paypal.com δεν μπόρεσα να στείλω για να κάνω εγγραφή. Τους πήρα τηλέφωνο και λένε με τη Visa Electron της Millenium δεν γίνονται συναλλαγές μέσω ιντερνετ. Ε τότε είναι άχρηστη σκέφτηκα, τι να την κάνω. Τελοσπάντων.

 

Είμαι φοιτητής και δεν έχω εισόδημα. Θέλω μια κάρτα, κατά προτίμηση visa electron χρεωστική, χωρίς συνδρομή, που να την δέχονται μέσω ιντερνετ. Να δουλεύει δηλαδή σίγουρα σε ηλεκτρονικές αγορές, και να βάζω όσα χρήματα θέλω να ξοδεύω κάθε φορά, να μην είναι υποχρεωτικό να έχω π.χ. 300Ε μέσα στο λογαριασμό μου. Σε ποιά τράπεζα λέτε να πάω, ποιά κάρτα με συμφέρει;

Link to comment
Share on other sites

prod222, δεν υπάρχει κάποια που να συμφέρει περισσότερο ή λιγότερο. σχεδόν όλες οι χρεωστικές είναι χωρίς συνδρομή.

με βάση αυτά που ζητάς, πιο διαδεδομένες είναι αυτή της alpha bank (μέσω του 1-2-3) και αυτή της Πειραιώς.

 

να κάνω και εγώ μια ερώτηση τώρα...

θα ήθελα προτάσεις σχετικά με φοιτητική πιστωτική, χωρίς συνδρομή αν γίνεται! λοιπόν? :)

 

δεν πολυθέλω να βγάλω πιστωτική, αλλά μερικές εταιρίες όταν σου νοικιάζουν αυτοκίνητο ζητάνε πιστωτική για να την έχουν ως εγγύηση :/

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Πού μπορώ να βρω συγκεντρωτικά τα ποσά που χρειάζονται για να ανοίξω ένα καινούριο λογαριασμό σε κάθε τράπεζα?

Link to comment
Share on other sites

prod222, δεν υπάρχει κάποια που να συμφέρει περισσότερο ή λιγότερο. σχεδόν όλες οι χρεωστικές είναι χωρίς συνδρομή.

με βάση αυτά που ζητάς, πιο διαδεδομένες είναι αυτή της alpha bank (μέσω του 1-2-3) και αυτή της Πειραιώς.

 

να κάνω και εγώ μια ερώτηση τώρα...

θα ήθελα προτάσεις σχετικά με φοιτητική πιστωτική, χωρίς συνδρομή αν γίνεται! λοιπόν? :)

 

δεν πολυθέλω να βγάλω πιστωτική, αλλά μερικές εταιρίες όταν σου νοικιάζουν αυτοκίνητο ζητάνε πιστωτική για να την έχουν ως εγγύηση :/

 

προτεινω ΑΤΕ ΒΑΝΚ εγω αυτην εχω...:happy: :p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Πού μπορώ να βρω συγκεντρωτικά τα ποσά που χρειάζονται για να ανοίξω ένα καινούριο λογαριασμό σε κάθε τράπεζα?

για ανοιγμα λογαριασμου αλλες εχουν αλλες δεν εχουν.

 

ομως δεν ειναι μονο αυτο.

υπαρχουν τραπεζες που αν εχεις 200ευρω μεσο εξαμηνιαιο υπολοιπο,

σε χρεωνουν 1-2ευρω!

 

κ αυτα θελουν ψαξιμο.

οπως επισης μην αφηνετε πολυ καιρο ανενημερωτο τον λογαριασμο κ τον μπλοκαρουν.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

για ανοιγμα λογαριασμου αλλες εχουν αλλες δεν εχουν.

 

ομως δεν ειναι μονο αυτο.

υπαρχουν τραπεζες που αν εχεις 200ευρω μεσο εξαμηνιαιο υπολοιπο,

σε χρεωνουν 1-2ευρω!

 

κ αυτα θελουν ψαξιμο.

οπως επισης μην αφηνετε πολυ καιρο ανενημερωτο τον λογαριασμο κ τον μπλοκαρουν.:rolleyes:

 

Χμμμ ευχαριστώ παραγματικά δεν το ήξερα. Τι προτείνεται δηλαδή ώστε να αποφύγω αυτές τις παγίδες?:confused:

 

Όσο για τον ανενημέρωτο λογαριασμό έχω ένα Εθνικής και κάνω αναλήψεις μόνο από ΑΤΜ. Δε νομίζω να έχω πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

για ανοιγμα λογαριασμου αλλες εχουν αλλες δεν εχουν.

 

ομως δεν ειναι μονο αυτο.

υπαρχουν τραπεζες που αν εχεις 200ευρω μεσο εξαμηνιαιο υπολοιπο,

σε χρεωνουν 1-2ευρω!

 

κ αυτα θελουν ψαξιμο.

οπως επισης μην αφηνετε πολυ καιρο ανενημερωτο τον λογαριασμο κ τον μπλοκαρουν.:rolleyes:

 

Τα λεγόμενα "έξοδα αδράνειας" έχουν καταργηθεί εδώ και 2-3 μήνες με απόφαση της Τράπεζας της Ελλάδος. Εδώ και σχετικό λίνκ

 

Όποια τράπεζα εξακολουθεί να χρεώνει τέτοια ποσά είναι παράνομη.

Open your Windows to Freedom!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

http://www.reactos.org

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Πήγα σήμερα να πληρώσω τη Citibank Visa Vodafone και ο υπάλληλος με ενημέρωσε ότι υπάρχει μια προσφορά μέχρι τέλος Ιανουαρίου για έκδοση πιστωτικής χωρίς συνδρομή για πάντα. Το θέμα είναι ότι το ίδιο μου είχαν πει και όταν ήταν να βγάλω την παραπάνω κάρτα αλλά δωρεάν ήταν μόνο για τον πρώτο χρόνο. Γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω γιατί η αλήθεια είναι ότι δεν τους εμπιστεύομαι και πολύ αλλά δεν θα με χάλαγε να γλιτώσω τα περίπου 17 ευρώ που δίνω συνδρομή τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έχει καταφέρει κανείς να χρησιμοποιήσει πουθενά online την Εμπορική Visa Debit;

Δοκίμασα στο paypal αλλά μου βγάζει μήνυμα οτι η bank μου την έχει denied για ηλεκτρονικές αγορές κτλ.

Την έβαλα για συνδρομή σε ένα online παιχνίδι που παίζω και την δέχτηκε, θα δούμε όμως αν θα πάρει λεφτά όταν φτάσει η ώρα.

Κάποιος άλλος με εμπειρία online με την συγκεκριμένη κάρτα;

http://www.myphone.gr/forum/image/smilies/ban.gif
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έχει καταφέρει κανείς να χρησιμοποιήσει πουθενά online την Εμπορική Visa Debit;

Δοκίμασα στο paypal αλλά μου βγάζει μήνυμα οτι η bank μου την έχει denied για ηλεκτρονικές αγορές κτλ.

Την έβαλα για συνδρομή σε ένα online παιχνίδι που παίζω και την δέχτηκε, θα δούμε όμως αν θα πάρει λεφτά όταν φτάσει η ώρα.

Κάποιος άλλος με εμπειρία online με την συγκεκριμένη κάρτα;

 

Χμ, παρόμοιο πρόβλημα έχω και εγώ. Επείγομαι να κάνω μια αγορά απο play.com.

Με την καινούργια μου ALPHA ENTER VISA μου έβγαζε ένα πρόβλημα "Invalid card details" (που δεν καταλαβαίνω γιατί αλλά βλέπω ότι το είχαν και άλλοι -τα στοιχεία σωστα τα έχω θέσει γμτ)

Και τότε είπα να χρησιμοποιήσω την πρόσφατα ανανεωμένη χρεωστική VISA της εμπορικής. Αυτή τη φορά μου λέει για "Unable to take payment".

Στο ATM που πήγα πριν απο λίγο, έλεγε κάτι του στυλ "επισκεφτείτε ένα κατάστημα της Εμπορικής για να ενεργοποιησετεί την κάρτα σας και να μπορείτε να πραγματοποιείται αγορές με αυτή..."

 

Anyway, θα τους πάρω ένα τηλέφωνο αργότερα σήμερα, και αν χρειαστεί απο Δευτέρα θα πεταχτώ και σε κάποιο κατάστημα της Εμπορικής να μάθω τι γίνεται...

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...