Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

 

Έκανα πριν αρκετό καιρό μια αίτηση για Citibank Student Visa και την περιμένω μέσα στην επόμενη εβδομάδα. Αλλά έχω μια απορία στο πώς δουλεύουν οι πιστωτικές. Θα το θέσω με ένα παράδειγμα:

 

Έστω οτι σήμερα κάνω αγορά 100€ και στο τέλος του μήνα έρχετε λογαριασμός που λέει οτι οφείλω το παραπάνω ποσό, ωστόσο η κάρτα αυτή έχει ώς ελάχιστη καταβολή το 3% του ποσού, δηλαδή αν εγώ δώσω για αυτό το μήνα 3€ είμαι εντάξει? και κάτι άλλο τον επόμενο μήνα ο λογαριασμός θα έρθει 97€? ή θα υπάρχουν και αυξήσεις? Και κάτι τελευταίο ο τόκος συμβατικός ετησίως που είναι 16.95% τι είναι περίπου?

Sorry που σας ζάλισα αλλά είναι η πρώτη μου επαφή με credit cards:D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Έκανα πριν αρκετό καιρό μια αίτηση για Citibank Student Visa και την περιμένω μέσα στην επόμενη εβδομάδα. Αλλά έχω μια απορία στο πώς δουλεύουν οι πιστωτικές. Θα το θέσω με ένα παράδειγμα:

 

Έστω οτι σήμερα κάνω αγορά 100€ και στο τέλος του μήνα έρχετε λογαριασμός που λέει οτι οφείλω το παραπάνω ποσό, ωστόσο η κάρτα αυτή έχει ώς ελάχιστη καταβολή το 3% του ποσού, δηλαδή αν εγώ δώσω για αυτό το μήνα 3€ είμαι εντάξει? και κάτι άλλο τον επόμενο μήνα ο λογαριασμός θα έρθει 97€? ή θα υπάρχουν και αυξήσεις? Και κάτι τελευταίο ο τόκος συμβατικός ετησίως που είναι 16.95% τι είναι περίπου?

Sorry που σας ζάλισα αλλά είναι η πρώτη μου επαφή με credit cards:D

Σήμερα ο μήνας έχει 18.

Αν ο λογαριασμός σου εκδοθει στις 31 ιανουαρίου θα έχει εξόφληση περίπου στις 20 Φεβρουαρίου .

Αν πληρώσεις όλο το ποσό είναι άτοκο .

Αν πληρώσεις οποτεδήποτε μέχρι τις 20 Φεβρουαρίου τα 3 Ευρώ ( ή ακόμα και 99 Ευρώ) τότε

Από 18 Ιανουαρίου μέχρι την Ημέρα πληρωμής θα χρεωθείς τόκους με ετήσιο επιτόκιο 16,95 % +0,6 Φόρο για τις Ημέρες από την αγορά μέχρι την πληρωμή.

Από κεί και πέρα μέχρι την ημερομηνία του επόμενου λογαριασμού θα χρεωθείς τόκους για το υπόλοιπο ποσό του λογαριασμού σου .

το 16.95 +0,6% σημαίνει ότι για τα 100 ευρώ που χρωστάς θα πληρώνεις επιτόκιο 4.8 λεπτά κάθε μέρα ή 1,44 ευρώ τον μήνα.

Ο λογαριασμός σου τον επόμενο μήνα ( 28 Φεβρουαρίου ) θά εχει τόκο για όλο το διάστημα 1,91 ευρώ. ΠΡΟΣΟΧΗ,Ο τόκος υπολογίζετε μέχι την ημέρα έκδοσης του λογαριασμού ( και όχι μέχρι την ημερομηνία πληρωμής )

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ο μήνας έχει 18.

Αν ο λογαριασμός σου εκδοθει στις 31 ιανουαρίου θα έχει εξόφληση περίπου στις 20 Φεβρουαρίου .

Αν πληρώσεις όλο το ποσό είναι άτοκο .

Αν πληρώσεις οποτεδήποτε μέχρι τις 20 Φεβρουαρίου τα 3 Ευρώ ( ή ακόμα και 99 Ευρώ) τότε

Από 18 Ιανουαρίου μέχρι την Ημέρα πληρωμής θα χρεωθείς τόκους με ετήσιο επιτόκιο 16,95 % +0,6 Φόρο για τις Ημέρες από την αγορά μέχρι την πληρωμή.

Από κεί και πέρα μέχρι την ημερομηνία του επόμενου λογαριασμού θα χρεωθείς τόκους για το υπόλοιπο ποσό του λογαριασμού σου .

το 16.95 +0,6% σημαίνει ότι για τα 100 ευρώ που χρωστάς θα πληρώνεις επιτόκιο 4.8 λεπτά κάθε μέρα ή 1,44 ευρώ τον μήνα.

Ο λογαριασμός σου τον επόμενο μήνα ( 28 Φεβρουαρίου ) θά εχει τόκο για όλο το διάστημα 1,91 ευρώ. ΠΡΟΣΟΧΗ,Ο τόκος υπολογίζετε μέχι την ημέρα έκδοσης του λογαριασμού ( και όχι μέχρι την ημερομηνία πληρωμής )

Ελπίζω να βοήθησα.

 

idiaitera katatopistikos. to mono pou leipei gia na simplirwsei to puzzle einai oti ta 4,8 lepta bgainoun apo ton typo tokos imeras = ofeilomeno poso * epitokio / (100 * 360). etsi katalabainoume pws ebgales ta parapanw posa kai mporoume na ta efarmosoume kai se dika mas paradeigmata.

:)

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ο μήνας έχει 18.

Αν ο λογαριασμός σου εκδοθει στις 31 ιανουαρίου θα έχει εξόφληση περίπου στις 20 Φεβρουαρίου .

Αν πληρώσεις όλο το ποσό είναι άτοκο .

Αν πληρώσεις οποτεδήποτε μέχρι τις 20 Φεβρουαρίου τα 3 Ευρώ ( ή ακόμα και 99 Ευρώ) τότε

Από 18 Ιανουαρίου μέχρι την Ημέρα πληρωμής θα χρεωθείς τόκους με ετήσιο επιτόκιο 16,95 % +0,6 Φόρο για τις Ημέρες από την αγορά μέχρι την πληρωμή.

Από κεί και πέρα μέχρι την ημερομηνία του επόμενου λογαριασμού θα χρεωθείς τόκους για το υπόλοιπο ποσό του λογαριασμού σου .

το 16.95 +0,6% σημαίνει ότι για τα 100 ευρώ που χρωστάς θα πληρώνεις επιτόκιο 4.8 λεπτά κάθε μέρα ή 1,44 ευρώ τον μήνα.

Ο λογαριασμός σου τον επόμενο μήνα ( 28 Φεβρουαρίου ) θά εχει τόκο για όλο το διάστημα 1,91 ευρώ. ΠΡΟΣΟΧΗ,Ο τόκος υπολογίζετε μέχι την ημέρα έκδοσης του λογαριασμού ( και όχι μέχρι την ημερομηνία πληρωμής )

Ελπίζω να βοήθησα.

 

 

:D Σαφέστατος, σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

Αφου κανεις δεν ηξερε να απαντησει στο παραπανω ας ρωτησω κατι αλλο...

Οσοι εχετε ή ειχατε Citibank Visa Vodafone μπορειτε να μου πειτε τι πιστωτικο οριο εχει η δικια σας και τι ετησια συνδρομη πληρωνετε;;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα όριο 5600 Ευρώ και πλήρωνα 35 ευρώ τον χρόνο .

Τώρα την έδωσα πίσω και έβγαλα μια Citibanκ VISA VODAFONE ( απο την VODAFONE) δωρεάν για πάντα με όριο 1500 ευρώ . Προφανώς για να πληρώνεις 17 ευρώ έχεις την φοιτητική κάρτα η οποία δίνεται με 600 ευρώ αν είσαι στο πρώτο έτος και με 800-900 αργότερα.Τά έξοδα της citibank αναφέρονται στην σελίδα http://www.citibank.com/greece/consumer/pdf/cards07.pdf

 

Πάντως στα καταστήματα VODAFONE μπορείς να βγάλεις μια κάρτα δωρεάν για πάντα μέχρι 28/02/2007

δες εδώ http://www.vodafone.gr/live1/page.jsp?pid=0001080100&vars=0000000000

 

Φυσικά θα δώσεις πίσω αυτή που ήδη έχεις ( πιστεύω ότι η προσφορά που σου κάναν αφορά μια δεύτερη κάρτα δωρεάν για όσο έχεις την πρώτη. Άρα καλύτερα πήγαινε στην VODAFONE )

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ Vasileios!

Ναι 600 ευρω οριο ειχε τον πρωτο χρονο και μετα εγινε 900.

 

Μερικες ερωτησεις ακομα...

-Για να καταργησω την καρτα που εχω τωρα θα χρειαστει να πληρωσω κατι (ειναι πληρως ξεχρεωμενη και την τελευταια συνδρομη την πληρωσα τον Δεκεμβριο που περασε);

-Στη Vodafone μπορω να παω και πριν την καταργησω για να βγαλω νεα;

-Αφου δεν εχει συνδρομη καμια (ουτε η φοιτητικη ουτε η κανονικη οπως καταλαβαινω) μπορω να βγαλω και εγω μη φοιτητικη για να εχω λιγο παραπανω πιστωτικο οριο; Θα χρειαστω καποιον εγγυητη;

-Τελος επειδη παρολο που εχουν περασει αρκετα χρονια ειμαι σχεδον σιγουρος οτι το ιδιο μου ειχαν πει οταν εβγαζα αυτη που εχω τωρα (οτι δηλαδη ειναι χωρις συνδρομη για παντα) υπαρχει περιπτωση να εχουμε παλι καμια κομπινιτσα και σε δυο χρονακια να δω παλι 17 η 35 ευρω συνδομη; Πρεπει να προσεξω κατι συγκεκριμενο στο συμβολαιο;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ Vasileios!

Ναι 600 ευρω οριο ειχε τον πρωτο χρονο και μετα εγινε 900.

 

Μερικες ερωτησεις ακομα...

1)-Για να καταργησω την καρτα που εχω τωρα θα χρειαστει να πληρωσω κατι (ειναι πληρως ξεχρεωμενη και την τελευταια συνδρομη την πληρωσα τον Δεκεμβριο που περασε);

2)-Στη Vodafone μπορω να παω και πριν την καταργησω για να βγαλω νεα;

-Αφου δεν εχει συνδρομη καμια (ουτε η φοιτητικη ουτε η κανονικη οπως καταλαβαινω) μπορω να βγαλω και εγω μη φοιτητικη για να εχω λιγο παραπανω πιστωτικο οριο; Θα χρειαστω καποιον εγγυητη;

3)-Τελος επειδη παρολο που εχουν περασει αρκετα χρονια ειμαι σχεδον σιγουρος οτι το ιδιο μου ειχαν πει οταν εβγαζα αυτη που εχω τωρα (οτι δηλαδη ειναι χωρις συνδρομη για παντα) υπαρχει περιπτωση να εχουμε παλι καμια κομπινιτσα και σε δυο χρονακια να δω παλι 17 η 35 ευρω συνδομη; Πρεπει να προσεξω κατι συγκεκριμενο στο συμβολαιο;

 

1) oxi. malista mias kai ton dekembrh plirwses tin syndromi tha mporouses na tin kratiseis mehri ton epomeno oktvbrh (nomizw thelei akyrwsi dyo mines prin gia na min sou hrewsoun ti nea hronia.)

2) logika sti vodafone den mporeis na katargiseis oute na bgaleis foithtikh. ekei tha mporeis na ekdoseis mono ti vodafone visa. an thes parapanw orio apo to typiko mallon tha hreastei kapoion eggyhth me eisodimata. ehe ypopsin bebaia oti an thes na kratiseis kai tin palia to orio aksiologeitai en genei sto synolo aneksartita apo to poses kartes eheis. opote an px poun oti pairneis 1500 kai eheis mia karta me 900 tote to orio pou tha mporoun na dwsoun tha einai 600. an se aksiologisoun gia 900 eyrw mporei ti nea na tin aporripsoun. den einai toso ksekatharo to systhma me ta oria alla se genikes grammes douleyei kai kapws etsi.

3) otan tha bgaleis tin kainourgia karta na min fygeis apo to magazi an den pareis antigrafo tou parartimatos tis symbasis pou tha leei oti einai xwris syndromi ef' orou zwis. an tyxon sou hrewsoun syndromi (lathi ginontai kai stis kalyteres oikogeneies) tha pas me to parartima kai tha anagkastoun na stin antilogisoun. an malista sou kanoun nera tous rihneis kai ena brisimo, akyrwneis kai tin karta kai pas se alli trapeza...

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

Τελικα φαινεται ηταν αρκετα πιο απλο! Πηρα τηλεφωνο στη Vodafone για να ενημερωθω και μου εδωσαν ενα τηλεφωνο για να μιλησω με καποιον απο την Citibank. Δινοντας τα πληρη στοιχεια μου η -πολυ εξυπηρετικη- υπαλληλος περασε την καρτα που ηδη εχω στο εν λογω προγραμμα (δωρεαν εφ'ορου ζωης). Μαλιστα με ενημερωσε οτι το ποσο της συνδρομης που πληρωσα τον Δεκεμβριο θα αφαιρεθει απο τον επομενο λογαριασμο. Και για να ειμαι οσο πιο σιγουρος γινεται ζητησα να μου ερθει καποιο χαρτι που να δειχνει οτι η καρτα μου δεν εχει πλεον συνδρομη.

 

Ααα και για αυξηση του πιστωτικου οριου το μονο που χρειαζεται ειναι να στειλω ειναι ενα εκκαθαριστικο με fax (οποτε και φανταζομαι θα με περασουν απ'τα 900 ευρω στα 1500 που πρεπει να ειναι για την κανονικη Visa Vodafone).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Πήγα σήμερα να πληρώσω τη Citibank Visa Vodafone και ο υπάλληλος με ενημέρωσε ότι υπάρχει μια προσφορά μέχρι τέλος Ιανουαρίου για έκδοση πιστωτικής χωρίς συνδρομή για πάντα. Το θέμα είναι ότι το ίδιο μου είχαν πει και όταν ήταν να βγάλω την παραπάνω κάρτα αλλά δωρεάν ήταν μόνο για τον πρώτο χρόνο. Γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω γιατί η αλήθεια είναι ότι δεν τους εμπιστεύομαι και πολύ αλλά δεν θα με χάλαγε να γλιτώσω τα περίπου 17 ευρώ που δίνω συνδρομή τώρα;

πήγες στο καταστημα citi να πληρώσεις απο οτι καταλαβα ε; Εφω δουλευω σε τηλεφωνικο κεντρο για τη citibank και απο οσο ξερω δεν υπαρζει καμια πιστωτικη που να ειναι δωρεαν για παντα, οι περισσοτερες εχουν δωρεαν τον πρωτο χρονο μονο. Αλλα μερικες φορες στα καταστηματα για λιγο κανουν διαφορετικες προσφορες. Αν θες πες ακριβως για ποια καρτα σου ειπαν μηπως ξερω να σου πω. Η μονη χωρις συνδρομη για παντα ειναι μια καιονουρια που βγηκε τωρα και λέγετε Afinity Visa αλλα απευθυνεται κυριως σε γυναικειο κοινο αφου εχει εκπτωσεις και προσφορες σε καταστηματα ζαρα, βερσκα και τετοια..

 

Ααα και για αυξηση του πιστωτικου οριου το μονο που χρειαζεται ειναι να στειλω ειναι ενα εκκαθαριστικο με fax (οποτε και φανταζομαι θα με περασουν απ'τα 900 ευρω στα 1500 που πρεπει να ειναι για την κανονικη Visa Vodafone).

 

Για αυξηση πιστωτικου οριου οντως γινεται ετσι και καλεις παλι σε εμας.... 80111800800 για να κλεισεις ραντεβου με κουριερ να του δωσεις μια φωτυπια του εκκαθαριστικου και της ταυτοτητας και να υπογραψεις μια αιτηση. Λογικα 1500 παει οντως.

H μουσική μιμείται τον αόρατο χαρακτήρα της ψυχής...

Σωκράτης-απομνημονεύματα του Ξενοφώντος.

Link to comment
Share on other sites

Εφω δουλευω σε τηλεφωνικο κεντρο για τη citibank και απο οσο ξερω δεν υπαρζει καμια πιστωτικη που να ειναι δωρεαν για παντα, οι περισσοτερες εχουν δωρεαν τον πρωτο χρονο μονο. Αλλα μερικες φορες στα καταστηματα για λιγο κανουν διαφορετικες προσφορες.

 

Ki όμως η δικιά μου είχε συνδρομή, πήρα στη Citibank τηλέφωνο και τους είπα ή μου την κάνετε χωρίς συνδρομή για πάντα ή πάω σε άλλη τράπεζα. Το πασάρανε σε κάποιο άλλο τμήμα (όχι στο γενικό τηλεφωνικό κέντρο) και μετά από 2 μέρες μου επιβεβαίωσαν ότι δεν θα ξαναχρεωθώ συνδρομή ποτέ.

 

Κι έτσι κι έγινε από τότε. :)

Link to comment
Share on other sites

πήγες στο καταστημα citi να πληρώσεις απο οτι καταλαβα ε; Εφω δουλευω σε τηλεφωνικο κεντρο για τη citibank και απο οσο ξερω δεν υπαρζει καμια πιστωτικη που να ειναι δωρεαν για παντα, οι περισσοτερες εχουν δωρεαν τον πρωτο χρονο μονο. Αλλα μερικες φορες στα καταστηματα για λιγο κανουν διαφορετικες προσφορες. Αν θες πες ακριβως για ποια καρτα σου ειπαν μηπως ξερω να σου πω. Η μονη χωρις συνδρομη για παντα ειναι μια καιονουρια που βγηκε τωρα και λέγετε Afinity Visa αλλα απευθυνεται κυριως σε γυναικειο κοινο αφου εχει εκπτωσεις και προσφορες σε καταστηματα ζαρα, βερσκα και τετοια..

 

Υπαρχουν αρκετες καρτουλες που μπορουν να ειναι δωρεαν για παντα και μια που αναφερεσαι στη citibank, η visa citibank vodafone που ειχα για χρονια ηταν χωρις συνδρομη. Ασχετα εαν αυτοι με χρεωναν συνδρομη και επρεπε να τους παιρνω τηλεφωνο να με πιστωνουν. Ευτυχως την ακυρωσα.

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις τον οικονομικοτερο τροπο για αποστολη εμβασματος σε Γερμανικη τραπεζα μεσω e-banking???
Link to comment
Share on other sites

Ki όμως η δικιά μου είχε συνδρομή, πήρα στη Citibank τηλέφωνο και τους είπα ή μου την κάνετε χωρίς συνδρομή για πάντα ή πάω σε άλλη τράπεζα. Το πασάρανε σε κάποιο άλλο τμήμα (όχι στο γενικό τηλεφωνικό κέντρο) και μετά από 2 μέρες μου επιβεβαίωσαν ότι δεν θα ξαναχρεωθώ συνδρομή ποτέ.

 

Κι έτσι κι έγινε από τότε. :)

Όντως αυτο μερικες φορες στο κανουν αν τους πεις ετσι για να μη σε χασουν απο πελατη, κυριως σε καρτες vodaf και τετοιες. Αλλα οχι σε πιο εξειδικευμενες καιμεγαλα πιστοτικα ορια. Το ξερω,μιλησες με το 9290000.

H μουσική μιμείται τον αόρατο χαρακτήρα της ψυχής...

Σωκράτης-απομνημονεύματα του Ξενοφώντος.

Link to comment
Share on other sites

οχι σε πιο εξειδικευμενες καιμεγαλα πιστοτικα ορια. Το ξερω,μιλησες με το 9290000.

 

Και γιατί όχι σε πιο μεγάλα πιστωτικά όρια; Αφού όσο πιο πολύ ξοδεύεις, τόσο πιο πολύτιμος είσαι για τη Citibank και την κάθε τράπεζα άρα δε θέλει να σε χάσει ...

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις τον οικονομικοτερο τροπο για αποστολη εμβασματος σε Γερμανικη τραπεζα μεσω e-banking???

 

ethniki sou krataei mono 50 lepta. an den kanw lathos malista an eheis kai foititiko logariasmo sou krataei mono ta 7 lepta pou dinei sto systhma. bebaia i endeiksi einai sha pou simainei oti tha kratisei kai kati i alli trapeza to opoio den mporeis na kses ek twn proterwn poso einai..

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί όχι σε πιο μεγάλα πιστωτικά όρια; Αφού όσο πιο πολύ ξοδεύεις, τόσο πιο πολύτιμος είσαι για τη Citibank και την κάθε τράπεζα άρα δε θέλει να σε χάσει ...

 

antistoixa omws kai pio megalos o kindynos an apofasiseis na stamatiseis na plirwneis.sinithos ayta ginontai stis gold, platinum klp, opote an to syndiaseis kai me hamilotero epitokio, e, plirwse kai esy kati...

 

bebaia pali einai adokimo giati otan thes na hrwstas tosa lefta den prepei na sou koftei kai poly an ta bazeis sti karta kai oxi se kapoias allis morfis daneio pou en genei ehoun hamilotera epitokia.

 

i vodafone visa dinei 2% sto logariasmo vodafone enw i student visa dinei 2% etsi ki alliws? opote i student einai safws kalyteri, kala ta lew? opote ekanes wraia kinhsh..

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως αυτοι, στις καρτες που ανεφερε ο thaner, ειναι που εχουν και πολυ μεγαλα εισοδηματα για να μπορουν να τις βγαλουν, αρα απλα τις χρησιμοποιουν ωστε να κινουντε με πλαστικο χρημα. Το 2% δε θυμαμαι αν ειναι ακριβως τοσο, θα δω τη Δευτερα, αλλα αφορα το ποσοστο που αντιστοιχει σε εκπτωση αναλογως του ποσσο κινεις τηυν καρτα, οποτε θα πρεπει να κανεις αρκετα πολλες αγορες για να εχεις ουσιαστικα εκπτωση που να φαινεται. Βεβαια ενες καλως τροπος ειναι απλα να κινεις την καρτα για απλες συναλλαγες ετσι ωστε να παιρνεις τις εκπτωσεις αλλα να βαζεις αμεσως τα λεφτα ετσι ωστε να μην τοκίζεσαι. Μονο αυτο λεει κατα τη γνωμη μου, θελει προσοχή!

H μουσική μιμείται τον αόρατο χαρακτήρα της ψυχής...

Σωκράτης-απομνημονεύματα του Ξενοφώντος.

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως αυτοι, στις καρτες που ανεφερε ο thaner, ειναι που εχουν και πολυ μεγαλα εισοδηματα για να μπορουν να τις βγαλουν, αρα απλα τις χρησιμοποιουν ωστε να κινουντε με πλαστικο χρημα. Το 2% δε θυμαμαι αν ειναι ακριβως τοσο, θα δω τη Δευτερα, αλλα αφορα το ποσοστο που αντιστοιχει σε εκπτωση αναλογως του ποσσο κινεις τηυν καρτα, οποτε θα πρεπει να κανεις αρκετα πολλες αγορες για να εχεις ουσιαστικα εκπτωση που να φαινεται. Βεβαια ενες καλως τροπος ειναι απλα να κινεις την καρτα για απλες συναλλαγες ετσι ωστε να παιρνεις τις εκπτωσεις αλλα να βαζεις αμεσως τα λεφτα ετσι ωστε να μην τοκίζεσαι. Μονο αυτο λεει κατα τη γνωμη μου, θελει προσοχή!

 

i pagia entolh gia eksoflisi olou tou posou apo to logariasmo misthodosias. o kalyteros tropos :)

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

ethniki sou krataei mono 50 lepta. an den kanw lathos malista an eheis kai foititiko logariasmo sou krataei mono ta 7 lepta pou dinei sto systhma. bebaia i endeiksi einai sha pou simainei oti tha kratisei kai kati i alli trapeza to opoio den mporeis na kses ek twn proterwn poso einai..

 

Παντως με μια γρηγορη ματια που εριξα σε e-banking της alpha και eurobank, και οι δυο χρεώνουν €0,30 για SHA αποστολη εμβασματος σε τραπεζα εντος ΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Η Student Visa δίνει 2% μέχρι 30 Απριλίου 2007 . Αντιθέτως Η VODAFONE VISA δίνει 2.38% για Πάντα
Link to comment
Share on other sites

Χμ, παρόμοιο πρόβλημα έχω και εγώ. Επείγομαι να κάνω μια αγορά απο play.com.

(...)

είπα να χρησιμοποιήσω την πρόσφατα ανανεωμένη χρεωστική VISA της εμπορικής. Αυτή τη φορά μου λέει για "Unable to take payment".

Στο ATM που πήγα πριν απο λίγο, έλεγε κάτι του στυλ "επισκεφτείτε ένα κατάστημα της Εμπορικής για να ενεργοποιησετεί την κάρτα σας και να μπορείτε να πραγματοποιείται αγορές με αυτή..."

 

Anyway, θα τους πάρω ένα τηλέφωνο αργότερα σήμερα, και αν χρειαστεί απο Δευτέρα θα πεταχτώ και σε κάποιο κατάστημα της Εμπορικής να μάθω τι γίνεται...

 

Για την ιστορία...η απάντηση που πήρα είναι ότι με την debit VISA δεν γίνονται online αγορές. (Δηλαδή με debit της εμπορικής γιατί αλλού γίνονται). Πάει λοιπόν και αυτό. Και κάπως έτσι θα κλείσει ένας λογαριασμός στην Εμπορική, γιατί ουσιαστικά δεν τον χρησιμοποιούσα και έλεγα μπας και... αλλά μπαααα....

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Με το play.com ειχα και εγω προβλημα με τη visa electron της Alpha Bank. Ειναι το μοναδικο site στο οποιο ειχα προβλημα, οποτε δοκιμασε και αλλου τη καρτα.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως από το play.com εχω ψωνίσει με πιστωτική visa electron της Αγροτικής και της Eurobank, και με χρεωστική visa electron της Πειραιώς.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...