Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

ΟΚ το είδα, είναι το ΙΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΣΕ ΕΥΡΩ-01. Από ότι λέει εδώ οποιαδήποτε συναλλαγή (ανάληψη KAI κατάθεση, σωστά; ) σε κατάστημα της Εθνικής ΑΝ ΤΟ ΜΕΣΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ είναι μικρότερο των 1500 Ευρώ τότε κάθε συναλλαγή κοστίζει 0,75...Επομένως στην περίπτωσή μου που χρεώθηκα 6 Ευρώ σημαίνει ότι έκανα 8 συναλλαγές...και ρωτάω: είναι αυτή νόμιμη πολιτική; Γνωρίζει κανείς αν αυτή υπάρχει κάποια απόφαση που να κρίνει αυτό τον όρο ως καταχρηστικό; Θα βγει άκρη με καταγελλία σε κάποια αρχή;
Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεται το εξής- Τα χρεωστικά υπόλοιπα που δημιουργούνται από παραβίαση VALEURS στους λογ/σμούς Ταμιευτηρίου βαρύνονται με το εκάστοτε ελάχιστο επιτόκιο προσφοράς για πράξεις κύριας αναχρηματοδότησης της Ευρωπαϊκης κεντρικής τράπεζας ( από 13.12.2006, 3.5% ).

 

Με συγχωρείς αλλά πια παράβαση σε VALEURS έκανα σε ένα καταθετικό λογαριασμό που δεν μπορώ να κάνω υπερανάληψη και είχε μέσα πάντα μικροποσά; Τέλος πάντων θέλω να ρωτήσω το εξής: αν πριν την λήξη του εξαμήνου κάνω μία κατάθεση π.χ. 1510 Ευρώ τον τελευταίο μήνα πριν τον τοκισμό (θα πρέπει να γίνει συγκεκριμένα ημέρα η κατάθεση για να υπολογιστεί στο εξαμηνιαίο υπόλοιπο, π.χ. την 1η ; ), και τους προηγούμενους μήνες κάνω καταθέσεις και αναλήψεις μικροποσών (>150 Ευρώ), θα με χρεώσουν π.χ. στις 30 Ιουνίου με "λειτουργικό κόστος" για τις συναλλαγές που έκανα ή το μέσο εξαμηνιαίο υπόλοιπο θα είναι πάνω από 1500 οπότε γλίτωνω και τις χρεώσεις των 0,75; Πως ακριβώς υπολογίζει το σύστημα αυτό το "μέσο υπόλοιπο"; Τα λειτουργικά έξοδα είναι εξαμηνιαία και υπολογίζονται από το σύστημα της τραπέζας μαζί με τον τόκο.

Link to comment
Share on other sites

ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ

ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ

5 ΕΥΡΩ / ΕΞΑΜΗΝΟ

Η ASPIS ΓΙΑ ΑΔΡΑΝΕΙΑ!!!

συμφωνα με αυτο,..

http://www.bankofgreece.gr/epopteia/pdf/deps-epitokia-sygkentrotika.xls

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Spriros_k .

Να με συγχωρείς αλλά δεν μπορώ να κάτσω να σου αναλύσω τον λογαριασμό σου . Εσύ ξέρεις καλύτερα από μένα πόσες συναλλαγές έκανες και πόσες Παραβιάσεις του Valuer . Εγώ απλά απάντησα για τους όρους συνναλαγών της Εθνικής τράπεζας τους οποίους δεν υπερασπίζομε ,δεν είναι δουλειά μου άλλωστε.

Έτσι θα ήταν καλύτερα να απευθυνθείς στην τράπεζα σου για να μάθεις πληροφορίες.

Όσο αφορά τον τρόπο υπολογισμού του μέσου όρου μπορείς να ρωτήσεις οποιονδήποτε τελειόφοιτο δημοτικού σχολείου . Θα σου πεί σίγουρα ότι προσθέτουμε το υπόλοιπο κάθε μέρας και μετά διερούμε με τον αριθμό των ημερών ενός εξαμήνου που είναι 180.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Spriros_k .

Να με συγχωρείς αλλά δεν μπορώ να κάτσω να σου αναλύσω τον λογαριασμό σου . Εσύ ξέρεις καλύτερα από μένα πόσες συναλλαγές έκανες και πόσες Παραβιάσεις του Valuer . Εγώ απλά απάντησα για τους όρους συνναλαγών της Εθνικής τράπεζας τους οποίους δεν υπερασπίζομε ,δεν είναι δουλειά μου άλλωστε.

Έτσι θα ήταν καλύτερα να απευθυνθείς στην τράπεζα σου για να μάθεις πληροφορίες.

Όσο αφορά τον τρόπο υπολογισμού του μέσου όρου μπορείς να ρωτήσεις οποιονδήποτε τελειόφοιτο δημοτικού σχολείου . Θα σου πεί σίγουρα ότι προσθέτουμε το υπόλοιπο κάθε μέρας και μετά διερούμε με τον αριθμό των ημερών ενός εξαμήνου που είναι 180.

 

Αγαπητέ Vasileios θα σε παρακαλούσα να αφήσεις το ειρωνικό υφάκι...δεν σου ζήτησα ανάλυση του λογαριασμού αλλά απαντήσεις σε συγκεκριμένα ερωτήματα...αν δεν μπορείς να δώσεις σαφείς απαντήσεις απλά μην απαντάς...To σκεπτικό εδώ είμαστε για να προστατεύσουμε τα δικαιώματα μας και να βρούμε τρόπο να μην γινόμαστε θύματα των ληστρικών μεθόδων τραπεζικών κολοσσών, όπως η Εθνική, που ανακοίνωσε πρόσφατα καθαρά κέρδη 1 δις ευρώ από την τσέπη μας φυσικά ΚΑΙ ΟΧΙ φυσικά από την ποιότητα υπηρεσιών που προσφέρει... Αν θεωρείς ότι έτσι είναι τα πράγματα και πρέπει να αποδεχόμαστε ότι μας χρεώνουν αδιαμαρτήρητα εξακολουθώντας να επιμένεις για παραβιάσεις Valuer και άλλα σχετικά, τότε φράσεις όπως "...δεν υπερασπίζομε ,δεν είναι δουλειά μου άλλωστε" καλύτερα να μην αναφέρονται αφού αποδεικνύουν το αντίθετο...Ο μοναδικός λόγος που έχω λογαριασμό στην Εθνική είναι η πληθώρα των ΑΤΜ της ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ...γι' αυτό και θέλω να διακινώ μικροποσά χωρίς αυτό να νομιμοποιεί την Τράπεζα να χρεώνει με παράλογους και καταχρηστικούς όρους...

Γράφεις ότι θα πρέπει να προσθέτω ανά ημέρα επί 6 μήνες το υπόλοιπο και να το διαιρέσω με το 180...;; Έτσι ίσως να αντιλαμβανόταν τον όρο "μέσο εξαμηνιαίο υπόλοιπο" ένας απόφοιτος δημοτικού, όπως αναφέρεις, και όχι ένα τραπεζικό σύστημα...Εγώ θέλω να μάθω από κάποιον άλλο φίλο στο forum που γνωρίζει πως υπολογίζεται το υπόλοιπο αυτό από το σύστημα της Εθνικής, αν υπάρχει τρόπος να γίνει κατάθεση κάποια συγκεκριμένη χρονική στιγμή ώστε να φαίνεται στο σύστημα στο τέλος του εξαμήνου ότι το μέσο εξαμηνιαίο υπόλοιπο είναι πάνω από 1500 ευρώ...μία επιλογή είναι η κατάθεση μηνιαίως 251 ευρώ ωστόσο θα ήθελα να την αποφύγω.

Link to comment
Share on other sites

H κατάθεση 251 ευρώ ανα μήνα Δίνει μέσο όρο εξαμήνου 878,5 ευρώ .

Μια λύση θα ήταν η κατάθεση 9000 ευρώ για 1 μήνα. Αυτό πράγματι βγάζει μέσο όρο εξαμήνου 1500 ευρώ .

Ένας άλλος τρόπος είναι η κατάθεση 429 ευρώ κάθε μήνα . Και αυτό βγάζει μέσο όρο 1500 ευρώ.

Τέλος η κατάθεση 1510 ευρώ για ένα μήνα δίνει μέσο όρο μήνα 1510 , μέσο όρο όμως εξαμήνου δίνει 251 ευρώ .

Link to comment
Share on other sites

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

apha 400 1 euro / 6μηνο

για μεσο υπολοιπο κατω απο 3000 ευρω..

ΚΑΙ................

9 euro / 6μηνο

για μεσο υπολοιπο κατω απο 300 ευρω..

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

H κατάθεση 251 ευρώ ανα μήνα Δίνει μέσο όρο εξαμήνου 878,5 ευρώ .

Μια λύση θα ήταν η κατάθεση 9000 ευρώ για 1 μήνα. Αυτό πράγματι βγάζει μέσο όρο εξαμήνου 1500 ευρώ .

Ένας άλλος τρόπος είναι η κατάθεση 429 ευρώ κάθε μήνα . Και αυτό βγάζει μέσο όρο 1500 ευρώ.

Τέλος η κατάθεση 1510 ευρώ για ένα μήνα δίνει μέσο όρο μήνα 1510 , μέσο όρο όμως εξαμήνου δίνει 251 ευρώ .

 

Ευχαριστώ για την απάντηση...όμως θέλω να ξέρω πόσοι άλλοι έχουν χρεωθεί με αυτή τη καταχρηστική χρέωση του "λειτουργικού κόστους"...πάντως τα μυνήματα είναι ενθαρρυντικά όπως μπορείτε να δείτε εδώ...ελπίζω να τους δώσει να καταλάβουν η ΕΚΠΟΙΖΩ...

Link to comment
Share on other sites

και η εμπορικη 7 απο 6 ευρω ανα 6μηνο,

για μεσω υπολοιπο κατω απο 300 ευρω..

τα επιτοκια του alpha 400 τωρα τα ξερει κανεις;;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Για τους φοιτητές

 

ξέρω ότι παρέχεται

 

από τη Citibank φοιτητική visa χωρίς συνδρομή και μετά το πέρας σπουδών

 

από την Αγροτική ο λογαριασμός Αθηνά

 

και από την Εθνική ειδικός λογαριασμός με δυνατότητα υπερανάληψης €500 χωρίς τόκο μέχρι το πέρας των σπουδών.

 

Γνωρίζει κάποιος περισσότερα για τα παραπάνω προϊόντα ή και για άλλα που να έχουν πραγματικό όφελος για τους φοιτητές;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

alpha 1|2|3 για νέους εν γένει. Έχει πάρα πολύ καλό επιτόκιο για ταμιευτήριο.

 

ΑΣΠΙΣ ΖΕΝΙΘ εν γένει, το καλύτερο επιτόκιο ταμιευτηρίου της αγοράς για τα πρώτα 5000 (αν έχεις περισσότερα μην τα βάζεις σε ταμιευτήριο..!)

Link to comment
Share on other sites

η χρηματιστιριακή της ALPHA, για μέσω ΝΕΤ δίνει 0.35% σε όλο το ποσό ΔΙΧΩΣ μίνιμουμ 8.80.

 

Τι κάνουν οι πιο μικροί παίχτες; (proton, aspis, κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Για τους φοιτητές

 

ξέρω ότι παρέχεται

 

από τη Citibank φοιτητική visa χωρίς συνδρομή και μετά το πέρας σπουδών

...

 

σίγουρα? γιατί στο site γράφει 17,61 ευρώ...

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να βγει σε vodafone shop για να ειναι δωρεάν για πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Την έβγαλα σε κατάστημα Citibank το Δεκέμβριο,

η υπάλληλος με διαβεβαίωσε ότι θα ναι χωρίς συνδρομή εφ'όρου ζωής.

Μόνο με ταυτότητα και πάσο.

Υπήρχε και η Vodafone visa αλλά προτίμησα τη Student γιατί είχε καλύτερες παροχές.

Η προσφορά της Student χωρίς συνδρομή είναι ως 28 Φεβ. 2007.

Η Citibank παρέχει και άλλη μία κάρτα χωρίς συνδρομή για πάντα, την Affinity

μέσα από τα καταστήματα του ομίλου Inditex (Zara, Pull and Bear, Bershka, Massimo Dutti, Oysho, Zara Home) όπου επιτρέπει αγορές με άτοκες δόσεις.

Και κει τονίζεται ότι δε θα χει συνδρομή για πάντα.

Για φοιτητές βγαίνει και αυτή μόνο με ταυτότητα και πάσο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οι χρεώσεις της Εθνικής τράπεζας αναφέρονται λεπτομερώς στην ιστοσελίδα της

http://www.nbg.gr/pdf/transaction_terms.pdf Απορώ πως δεν το βλέπεις εφόσον και οι δύο παραπέμπουμε στο ίδιο αρχείο.(Τμήμα ΙΙ)

Αν μιλάμε για λογαριασμό ταμιευτηρίου θα πρέπει ο μέσος όρος εξαμήνου να είναι 1500 ευρώ για να κάνεις 24 ανέξοδες συναλλαγές το εξάμηνο .Αν το μέσο υπόλοιπο είναι πάνω από 15.000 ευρώ κάνεις όλες τις συναλλαγές ανέξοδα.

Κάτω από 1500 ευρώ ΜΕΣΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ κάθε συναλλαγή σε ταμείο χρεώνεται 0,75 ευρώ. Οι συναλλαγές με κάρτα ETHNOCASH δεν χρεώνονται όπως και οι συναλλαγές μέσω internet banking επίσης δεν χρεώνονται .

Χρεωστικοί τόκοι είναι Τόκοι για τις ημέρες που πέρνεις χρήματα από τον λογαριασμό σου πριν την κανονική ημερομηνία ή ώρα που αυτά είναι ελεύθερα διαθέσιμα. Παράδειγμα πληρώνεσε τον μισθό σου στις 31 Ιανουαρίου .

Η τράπεζα τα περνάει στο σύστημα από το απόγευμα στις 30 του μήνα με VALEUR 31 Ιανουαρίου ( Οι τράπεζες ανοίγουν 08:00)

Αν πάρεις τα χρήματα στις 7 το πρωί 31 Ιανουαρίου θεωρείτε ότι τα εισέπραξες στις 30 Ιανουαρίου ( κάθε στιγμή πριν τις 8 το πρωί είναι η προηγούμενη εργάσιμη ) Αν η 31 του μήνα είναι δευτέρα και πάρεις τα χρήματα πριν τις 8 το πρωί θεωρείται ότι τα πήρες Παρασκευή 28 του μήνα.

Δεύτερο παράδειγμα .

Καταθέτεις χρήματα την δευτέρα 26 του μήνα στις 10 το πρωί .

Αμέσως στέλνεις με χρήση Internet τα χρήματα για να πληρώσεις το ενοίκιο σου .

Οι όροι συναλλαγής αναφέρουν σαφώς ότι κάθε κατάθεση τοκίζεται από την επόμενη ημέρα ( 27 του μήνα) όμως κάθε ανάληψη σταματάει να τοκίζεται την προηγούμενη εργάσιμη (23 του μήνα ) αποτέλεσμα 4 ημέρες πιστωτικοί τόκοι.

Ελπίζω να έγινα σαφής.

 

nomizw oti i valeur allazei stis 12 kai ta paradeigmata pou les me 7 to prwi den isxyoun. kata ta alla swsta. epishs ta nea atm tis ethnikis kanous katathesi me valeur aythimeron opote einai idanika gia enoikia, embasmata klp gia opoion den thelei na plirwsei oute lepto eksoda

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

Την έβγαλα σε κατάστημα Citibank το Δεκέμβριο,

η υπάλληλος με διαβεβαίωσε ότι θα ναι χωρίς συνδρομή εφ'όρου ζωής.

Μόνο με ταυτότητα και πάσο.

Υπήρχε και η Vodafone visa αλλά προτίμησα τη Student γιατί είχε καλύτερες παροχές.

Η προσφορά της Student χωρίς συνδρομή είναι ως 28 Φεβ. 2007.

Η Citibank παρέχει και άλλη μία κάρτα χωρίς συνδρομή για πάντα, την Affinity

μέσα από τα καταστήματα του ομίλου Inditex (Zara, Pull and Bear, Bershka, Massimo Dutti, Oysho, Zara Home) όπου επιτρέπει αγορές με άτοκες δόσεις.

Και κει τονίζεται ότι δε θα χει συνδρομή για πάντα.

Για φοιτητές βγαίνει και αυτή μόνο με ταυτότητα και πάσο.

thanks! από την student εσύ γενικά είσαι ευχαριστημένος?

πως το βλέπεις, θα συνεχιστεί η προσφορά με το 2% ή τις εκπτώσεις και μετά τον Απρίλιο? αν όχι μάλλον με βλέπω για affinity...

αρνητικό πάντως που ισχύει μόνο για νέους συνδρομητές... δηλαδή το 2% δεν θα το λαμβάνεις για πάνω από ένα χρόνο, αφού μετά τυχόν νέα προσφορά/ανανέωση θα σε θεωρεί "παλιό"

Link to comment
Share on other sites

μακριά από voda shop, είναι άσχετοι [ειδικά για την STUDENT]

 

Εγώ έβγαλα την Vodafone Student Visa. Καλό θα ήταν κάπου να φαινόταν το free4life γιατί τα λόγια του αέρα δεν ταιριάζουν σε τράπεζα.. τέσπα..

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά θα τρελαθώ. η EFG ΑΕΔΑΚ (Eurobank A/K) τα δίνει τα Α/Κ τις δίχως προμήθεια διαχείρισης; Είναι η μόνη; Τι παίζει;
Link to comment
Share on other sites

re zeppelin de pa na trelatheis?

den eheis katalabei oti i eurobank sineheia prokalei entyposiasmo me piasarikes kampanies alla an to psakseis einai pali mia apo ta idia?

 

einai san ekeino to teleytaio (nai me ton toto) pou leei oti sou harizei ta eksoda hamilou ypoloipoy an eheis sto logariasmo sou panw apo 5000 eyrw...:lol: :lol: :lol:

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

thanks! από την student εσύ γενικά είσαι ευχαριστημένος?

πως το βλέπεις, θα συνεχιστεί η προσφορά με το 2% ή τις εκπτώσεις και μετά τον Απρίλιο? αν όχι μάλλον με βλέπω για affinity...

αρνητικό πάντως που ισχύει μόνο για νέους συνδρομητές... δηλαδή το 2% δεν θα το λαμβάνεις για πάνω από ένα χρόνο, αφού μετά τυχόν νέα προσφορά/ανανέωση θα σε θεωρεί "παλιό"

Αυτό που κατάλαβα είναι ότι θα έχω επιστροφή του 2% για πάντα.

Δεν το έψαξα πολύ.

Αυτό που με ενδιέφερε ήταν να έχω μια visa χωρίς συνδρομή.

Α, και στην πρώτη κίνηση σου επιστρέφει €10.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

nomizw oti i valeur allazei stis 12 kai ta paradeigmata pou les me 7 to prwi den isxyoun. kata ta alla swsta. epishs ta nea atm tis ethnikis kanous katathesi me valeur aythimeron opote einai idanika gia enoikia, embasmata klp gia opoion den thelei na plirwsei oute lepto eksoda

 

Πολύ καλή σκέψη...γνωρίζει κανείς έγκυρα ΑΝ οποιαδήποτε κατάθεση χρημάτων σε ΑΤΜ της Εθνικής (είχε είναι παλιάς τεχνολογίας και χρειάζεται φάκελλος είτε όχι) σε λογαριασμούς που έχουν μέσο εξαμηνιαίο υπόλοιπο κάτω των 1500 Ευρώ χρεώνεται επίσης με 0,75 ή όχι; Τέλος υπάρχει τράπεζα γνωστή με πολλά υποκαταστήματα που να μπορεί να διατηρήσει κάποιος λογαριασμό με μικροποσά χωρίς "λειτουργικά κόστη";

Link to comment
Share on other sites

Για τις δωρεάν συναλλαγές λες. Μερικά που δίνουν είναι σχετικά καλά (τα δίνουν άλλες τράπεζες δωρεάν ήδη) και μερικά είναι δωρεάν πάνω στις παράνομες χρεώσεις.

 

Δεν διαφωνώ, όμως μου κάνει εντύπωση ότι δεν γίνεται λόγος για προμήθεια διαχείρισης πουθενά στις μπροσούρες, ενώ λέει για άλλες προμήθειες. Είναι τόσο δύσκολο τελικά να μάθεις την αλήθεια με δαύτους. Η πιο παραπληροφοριτική τράπεζα by far! (μάλλον γι' αυτό είναι #1 σε ποσά που παίζονται σε ΑΚ όπως λέει η ίδια [να το πιστέψουμε;])

 

Στο τηλ μου είπαν ότι ήξερα (δλδ τπτ σχετικό) και αφού επέμενα είδα ότι στον κανονισμό λένε ΩΣ 2% και ότι πρέπει να πάω σε κατάστημα να μου πουν ακριβώς.

 

Φοβεροί αυτοί στο europhone, μια "θα κλείναμε όλα τα υποκαταστήματα αν μπορούσαμε" νοοτροπία, μια "πηγαίνετε σε κατάστημα, δεν ξέρουμε τπτ".

 

Είναι φοβερό όταν ρωτάς κάτι συγκεκριμένο που σου αποκρύπτουν πως σε στέλνουν μπαλάκι. Eurobank = Μ Α Κ Ρ Υ Α

Link to comment
Share on other sites

Σπύρο, στο PDF που διακόσες φορές έχει αναφερθεί λέει:

 

Συναλλαγές λογ/σµού Ταµιευτηρίου (απλού &

Μισθοδοτικού Plus) στο Κατάστηµα, µε µέσο

6µηνιαίο υπόλοιπο (λειτουργικό κόστος):

- έως και €1.500 (ανά συναλλαγή)

- από €1.500,01 έως και €15.000,

- οι πρώτες 24 συναλλαγές του 6µήνου

- οι πέραν των 24 πρώτων (ανά συναλλαγή)

- από €15.000,01 και άνω (όλες οι συναλλαγές)

0,75

ανέξοδα

0,75

ανέξοδα

 

άρα μέσω ΑΤΜ δεν έχει χρέωση.

 

 

 

γενικά οι μικρότερες τράπεζες είναι πιο σωστές. Εγώ σου προτείνω PROBANK, γιατί και μέσω ΑΤΜ της ΕΤΕ/ΑΛΦΑ/ΑΤΕ/ΟΤΙ_ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ (ΔΙΑΣ τέλος πάντων) σου βάζουν αυτοί την προμήθεια. Βέβαια για κατάθεση πρέπει να πας σε ΑΤΜ/Κατάστημα της Probank, που έχει κάποιο δικτυάκι..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...