Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Πολύ λογικό. Η δικιά μου έχει λήξει από τον Αύγουστο του 2004 και ούτε μπήκαν στον κόπο να μου την ανανεώσουν, αλλά λειτουργεί κανονικότατα !!!!:lol: :lol: :lol: :lol:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

απομαγνητίζεται...για αυτό προσοχή μην μείνετε με το .... στο χέρι όταν την κρατήσει το μηχάνημα...:lol:
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Οι Κάρτες Των ΑΤΜ όταν δεν είναι πιστωτικές στις περισσότερες τράπεζες δεν έχουν πλέον ημερομηνία λήξης. Το 2049 Κατα πάσα πιθανότητα έχει μπει τυπικά ως έτος λήξης .
Link to comment
Share on other sites

απομαγνητίζεται...για αυτό προσοχή μην μείνετε με το .... στο χέρι όταν την κρατήσει το μηχάνημα...:lol:

 

Ε και τι θα γίνει έτσι και απομαγνητιστεί και δεν αναγνωρίζεται μετά;Κάρτα ανάληψης είναι θα βγάλει άλλη λόγω απώλειας πχ.Ασε που θα την βρουν στο μηχάνημα ;)

Link to comment
Share on other sites

Ε και τι θα γίνει έτσι και απομαγνητιστεί και δεν αναγνωρίζεται μετά;Κάρτα ανάληψης είναι θα βγάλει άλλη λόγω απώλειας πχ.Ασε που θα την βρουν στο μηχάνημα ;)

 

γιατί είπα εγώ ότι δεν θα βγάλει άλλη; ...:confused:

 

το θέμα είναι η ταλαιπωρία...του να μην βγάλεις χρήματα την στιγμή που τα χρειάζεσαι επειδή αμέλησες να ανανεώσεις την κάρτα σου...

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

γιατί είπα εγώ ότι δεν θα βγάλει άλλη; ...:confused:

 

το θέμα είναι η ταλαιπωρία...του να μην βγάλεις χρήματα την στιγμή που τα χρειάζεσαι επειδή αμέλησες να ανανεώσεις την κάρτα σου...

 

:confused: Εχουμε πρόβλημα συννενόησης μάλλον :p

Η κάρτα δεν χρειάζεται ανανέωση,εμένα έχει λήξει από το 2002 και συνεχίζει απτόητη.Οπότε καλείσαι να μας εξηγήσεις τι εννοείς με αυτό που έγραψες.Μήπως ότι απομαγνητίζεται αν λήξει;Ειλικρινά δεν έχω καταλάβει ακόμα :O

Link to comment
Share on other sites

Σου δίνουν ένα διάστημα πάνω στην κάρτα. Δεν το κάνουν γιατί είναι μαζόχες και τους αρέσει να αλλάζουν κάρτες. Το δίνουν γιατί μετά από αυτό το διάστημα κάποια στιγμή η κάρτα απομαγνητίζεται. Σε εσένα μπορεί να μην συνέβει...έχει γίνει όμως σε άλλους και αυτό το λέω από πείρα.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Σας παραπέμπω στην σελίδα http://www.nbg.gr/ind_cards_ethnocash.html

 

Οι κάρτες ΕΘΝΟcash δεν έχουν πλέον ημερομηνία λήξης. Εάν είστε κάτοχος κάρτας ΕΘΝΟcash η οποία αναγράφει ημερομηνία λήξης, μπορείτε να τη χρησιμοποιείτε και μετά την ημερομηνία αυτή, χωρίς ανανέωσή της.

Link to comment
Share on other sites

προφανώς κάτι άλλαξαν στην τεχνολογία και δεν απομαγνητίζεται.

Η δικιά μου της Emporiki έχει ημερομηνία λήξης.

 

Πρόσφατα μάλιστα συναδέλφου του κράτησε μια Κύπρου όταν πήγε να κάνει ανάληψη γιατί απομαγνητίστηκε.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Οι καρτες της Εθνικης ειχαν για τυπικους λογους ημερομηνια ληξης η οποια και αφαιρεθηκε μεσα απο το συστημα και χωρις βεβαια να επηρεασει την καρτα!!! Ο απομαγνιτισμος μπορει να συμβει και σε μια εντελως καινουρια καρτα και εχω δει και παμπαλαιες καρτες να δουλευεουν μια χαρα παρ ολο που φαινονταν λες και ειχαν λιωσει!!!:lol:
:tease:
Link to comment
Share on other sites

Οι καρτες της Εθνικης ειχαν για τυπικους λογους ημερομηνια ληξης η οποια και αφαιρεθηκε μεσα απο το συστημα και χωρις βεβαια να επηρεασει την καρτα!!! Ο απομαγνιτισμος μπορει να συμβει και σε μια εντελως καινουρια καρτα και εχω δει και παμπαλαιες καρτες να δουλευεουν μια χαρα παρ ολο που φαινονταν λες και ειχαν λιωσει!!!:lol:

 

Εδω η δικια μου (εθνοcash) ειναι κομμενη/σπασμενη για 2-3 εκατοστα πανω στη μαυρη λωριδα που διαβαζει το μηχανημα και δουλευει :lol: :blink:

Link to comment
Share on other sites

Εδω η δικια μου (εθνοcash) ειναι κομμενη/σπασμενη για 2-3 εκατοστα πανω στη μαυρη λωριδα που διαβαζει το μηχανημα και δουλευει :lol: :blink:

 

Και η δικιά μου η παλιά έτσι ήταν αλλά την αντικατέστησα για να είμαι σίγουρος ότι δεν θα μείνω χωρίς χρήματα:)

Link to comment
Share on other sites

Μια κάρτα είτε είναι πιστωτική είτε είναι ανάληψης χρημάτων απομαγνητίζεται όταν αυτή η μαύρη λωρίδα που έχει σοτ πίσω μέρος η κάρτα έρθει σε επαφή με την μαύρη λωρίδα μιας άλλης κάρτας..

 

Μου έχει συμβεί και καμία από τις δύο κάρτες δεν δούλευε μετά...:(

 

Όσο αφορά τις κάρτες ανάληψης η ημερομηνία λήψης που έχουν επάνω είναι τυπική και συν τοις άλλοις πριν ακόμα λήξει η κάρτα η τράπεζα φροντίζει να σου αποσταλεί η νέα κάρτα...

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά τις κάρτες ανάληψης η ημερομηνία λήψης που έχουν επάνω είναι τυπική και συν τοις άλλοις πριν ακόμα λήξει η κάρτα η τράπεζα φροντίζει να σου αποσταλεί η νέα κάρτα...

 

Αφού είναι τυπική τότε γιατί στέλνουν νέα;:worry:

Ούτε και αυτό ισχύει,τουλάχιστον στην πλειοψηφία των τραπεζών.Όταν λήξουν συνεχίζουν να δουλεύουν κανονικά και δεν στέλνουν και νέα.

Αν και βασικά πλέον η cashcard σαν έννοια πρέπει να έχει καταργηθεί έτσι δεν είναι;Τις βγάζουν με "διπλή χρήση" και σαν χρεωστική και σαν πιστωτική μέσω του λογαριασμού.

Link to comment
Share on other sites

Αν και βασικά πλέον η cashcard σαν έννοια πρέπει να έχει καταργηθεί έτσι δεν είναι;

 

μπα...

 

Τις βγάζουν με "διπλή χρήση" και σαν χρεωστική και σαν πιστωτική μέσω του λογαριασμού.

 

προφανώς εννοείς κάτι που δεν το πιασα... και πιστεύω και άλλοι... δηλαδή??? :wacko:

Link to comment
Share on other sites

προφανώς εννοείς κάτι που δεν το πιασα... και πιστεύω και άλλοι... δηλαδή??? :wacko:

 

Εννοώ ότι μπορείς να κάνεις αγορές και να χρεώνεται ο λογαριασμός σου αν έχει λεφτά μέσα.Αλλά ταυτόχρονα να είναι και κάρτα ανάληψης μετρητών.Παλιά όταν πρωτοείχαν βγει ήταν αποκλειστικά και μόνο για ανάληψη.Κάνω λάθος; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Μια κάρτα είτε είναι πιστωτική είτε είναι ανάληψης χρημάτων απομαγνητίζεται όταν αυτή η μαύρη λωρίδα που έχει σοτ πίσω μέρος η κάρτα έρθει σε επαφή με την μαύρη λωρίδα μιας άλλης κάρτας..

 

 

me to sympatheio, alla an itan etsi tote oi palies kales kassetes tha sbinontousan amesws meta pou tha grafontousan mias kai i magnitiki tous tainia tha erhotan se epafi me alli magnitiki tainia otan tiligotan...

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι μπορείς να κάνεις αγορές και να χρεώνεται ο λογαριασμός σου αν έχει λεφτά μέσα.Αλλά ταυτόχρονα να είναι και κάρτα ανάληψης μετρητών.Παλιά όταν πρωτοείχαν βγει ήταν αποκλειστικά και μόνο για ανάληψη.Κάνω λάθος; :confused:

 

kai nai kaneis lathos. apo tote pou eiha tin ethnocash (1996) mporousa na agorasw kai apo katastimata (px malliaris) me hrewsi tou logariasmou.

kai ayto to prama, apeytheias hrewsi tou logariasmou de legetai pistwtiki. ayto einai hrewstiki. pistwtiki einai otan eheis ena orio na hrwstas kai to plirwneis argotera. oi dual kartes pou kykloforoun den einai ayto pou les..

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

kai nai kaneis lathos. apo tote pou eiha tin ethnocash (1996) mporousa na agorasw kai apo katastimata (px malliaris) me hrewsi tou logariasmou.

kai ayto to prama, apeytheias hrewsi tou logariasmou de legetai pistwtiki. ayto einai hrewstiki. pistwtiki einai otan eheis ena orio na hrwstas kai to plirwneis argotera. oi dual kartes pou kykloforoun den einai ayto pou les..

 

+1

 

κι εγώ με το Maestro ...σε Εmporiki κάρτα αναλήψεως.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

me to sympatheio, alla an itan etsi tote oi palies kales kassetes tha sbinontousan amesws meta pou tha grafontousan mias kai i magnitiki tous tainia tha erhotan se epafi me alli magnitiki tainia otan tiligotan...

 

Συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα τι εννοείς με τις κασσέτες...Η μαγνητική ταινία της κασέτας με ποια μαγνητική ταινία μπορεί να έρθει σε επαφή όντας σε προστατευτικό πλαστικό?Αν εννοείς το να έρθει σε επαφή με την υπόλοιπη ταινία και να "σβηστεί" η μαγνητική ταινία της κασέτας δεν έχει καμία σχέση με την μαγνητική ταινία της κάρτας...

 

Στην μαγνητική ταινία της κάρτας αποθηκεύονται οι λεπτομέρειες του λογαριασμού...Και παραθέτω ένα κομμάτακι από on-line site τράπεζας (http://www.uhcu.org/creditcard.php) στην ερώτηση

 

--Sometimes I try to use my VISA Debit Card or ATM card and get declined, when I know everything is okay with the card. Why does that happen?

 

-The back dark strip of each of these cards is magnetized. Placing it near a magnet or on a de-magnetizer pad at a merchant can cause the card to malfunction. Many merchants use a de-magnetizer to remove security devices. If this occurs that card needs to be replaced.

-Washing the card can de-magnetize it. If it gets washed and then does not work, the card needs to be replaced.

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα τι εννοείς με τις κασσέτες...Η μαγνητική ταινία της κασέτας με ποια μαγνητική ταινία μπορεί να έρθει σε επαφή όντας σε προστατευτικό πλαστικό?Αν εννοείς το να έρθει σε επαφή με την υπόλοιπη ταινία και να "σβηστεί" η μαγνητική ταινία της κασέτας δεν έχει καμία σχέση με την μαγνητική ταινία της κάρτας...

 

Στην μαγνητική ταινία της κάρτας αποθηκεύονται οι λεπτομέρειες του λογαριασμού...Και παραθέτω ένα κομμάτακι από on-line site τράπεζας (http://www.uhcu.org/creditcard.php) στην ερώτηση

 

--Sometimes I try to use my VISA Debit Card or ATM card and get declined, when I know everything is okay with the card. Why does that happen?

 

-The back dark strip of each of these cards is magnetized. Placing it near a magnet or on a de-magnetizer pad at a merchant can cause the card to malfunction. Many merchants use a de-magnetizer to remove security devices. If this occurs that card needs to be replaced.

-Washing the card can de-magnetize it. If it gets washed and then does not work, the card needs to be replaced.

 

symfwnw apolyta. den leei pouthena oti apomagnitizontai an erthoun se epafi me alli karta. apomagnitizontai otan eiserhontai se magnitiko pedio. kai den ehei toso megali diafora i tainia apo tis kassetes oso nomizeis. an thymasai malista an afines kassetes gia kairo panw apo ena megafwno (magnitis) tote se kapoia simeia akouges ti poiotita tou ihou na peftei katakoryfa...

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά είπα κάτι που μου έχει συμβεί..Δλδ είχα 2 κάρτες και απομαγνητίστηκαν και οι 2..Όσο για την κασσέτα δεν το είχα προσέξει ποτέ μου αυτό που λες ίσως γιατί δεν είχα αφήσει ποτέ κασσέτα πάνω σε μεγάφωνο ή ηχείο...

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

ara to pithanotero einai mias kai tis eheis kai tis dyo sto idio portofoli na apomagnhtistikan kai oi dyo gia ton idio logo. oxi omws epeidh irthan s epafi metaksy toys.. ;)

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...