Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

 

 

Παντως γενικα ειναι καλυτερα να εχεις χρημα μεσα στην τσεπη σου παρα καρτες....Ειναι νομιζω πολυ πιο βολικο στις αγορες!!!

 

Γενικα ειναι καλυτερο να εχεις χρημα στην τραπεζα και καρτες στην τσεπη.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα είναι να έχεις και τα δύο και να του λες να κάνει 4% έκπτωση. Αν δεν στην κάνει πληρώνεις με κάρτα και βγαίνει ο καταστηματάρχης χαμμένος.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, χρεώνομαι κάτι έξτρα αν δηλώσω την πιστωτική μου να εξοφλεί λογαριασμούς πχ κινητού; Έχω ΤΙΜ ΒΟΝUS αλλά θέλω να εξοφλεί λογαριασμό άλλης εταιρίας κινητής.
Bazinga!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα είναι να έχεις και τα δύο και να του λες να κάνει 4% έκπτωση. Αν δεν στην κάνει πληρώνεις με κάρτα και βγαίνει ο καταστηματάρχης χαμμένος.

 

:lol: Πολυ καλο και πολυ εξυπνο!!!

Link to comment
Share on other sites

σαν την cash card δεν εχει!

οτι εχεις δινεις.

για μενα οι χρηστες πιστωτικων ειναι σε 2 κατηγοριες

σ'αυτους που τις ελεγχουν και σ'αυτους που θα την πληρωνουν μια ζωη.

αν εχεις μια καλη πιστωτικη οπως η bonus που δεν εχει παγιο ειναι καλα οσο αφορα το μηνιαιο ποσο.

προτιμω να εχω την cash card και μια καρτα για το ιντερνετ που παλι βαζεις μετρητα και κανεις τις αγορες σου. την οποια ο κολητος μου αμελησε να μου βγαλει!!

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Eγώ πάλι έχω μία Citibank Visa Vodafone και μία HSBC Visa. Tη πρώτη τη χρησιμοποιώ για την έκπτωση στο πάγιο αλλά τον επόμενο μήνα το αργότερο έχω εξοφλήσει όλο το υπόλοιπο. Ποτέ δεν αφήνω εκρεμμότητες.;) Τη δεύτερη τη χρησιμοποιώ σπάνια, κυρίως στο εξωτερικό. Αλλά μάλλον θα την καταργήσω...:O

 

Για μένα κάποιος που επιλέγει κάρτα πρέπει να το κάνει μόνο για κάποια ανάγκη της στιγμής ή για αγορές από το internet ή για τέτοιες περιπτώσεις όπως οι κάρτες της Vodafone και της ΤΙΜ για έκπτωση στο πάγιο και μόνο εφόσον τον επόμενο μήνα εξοφλεί το ποσό. Προς θεού όχι αγορές πολλών ευρώ με δόσεις. Ποτέ δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει και μετά με τους τόκους η τράπεζα θα κηνυγάει εσένα και την οικογένεια σου για μια ζωή...

 

Για αυτό και εγώ όταν διάλεξα δεύτερη κάρτα ούτε που κοίταξα επιτόκια κ.λ.π Γιατι δεν με αφορούν αφού εξοφλώ το ποσό...

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτόμουν ένα πράγμα...

Να εκδόσω μια bonus και να πληρώνω τα πάντα όμως από κει, ακόμα και το Super Market. Με την προοπτική οτι την ελέγχεις, βγάζεις τζάμπα τα ταξίδια σου.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, χρεώνομαι κάτι έξτρα αν δηλώσω την πιστωτική μου να εξοφλεί λογαριασμούς πχ κινητού; Έχω ΤΙΜ ΒΟΝUS αλλά θέλω να εξοφλεί λογαριασμό άλλης εταιρίας κινητής.

Εννοείς αν χρεώνεσαι εξτρα απο την τράπεζα?Οχι άμεσα. Οι τράπεζες όμως πλέον χρεώνουν τόκους κεφαλαίου κάθε μήνα επι του ποσού που μένει ανεξόφλητο, οπότε δεν ξέρω αν συμφέρει η πιστω τική γενικά.

Το επιτόκιο είναι περίπου 15% (π.χ. Alpha 16.5% +2% υπερημερίας)

Εγώ χρησιμοποιώ μόνο πιστωτικές για 10 χρόνια περίπου. Αν τις χρησιμοποιείς με μέτρο είναι οκ. Απο το 2005 όμως που 'παρανόμως' οι τράπεζες τοκίζουν απο την επόμενη μέρα αγοράς......απο 4 που είχα, έχω μείνει με μία Dynamic Visa που δεν έχει πάγιο και επιστρέφει δωροεπιταγές.

Δε μετανιωνω
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα είναι να έχεις και τα δύο και να του λες να κάνει 4% έκπτωση. Αν δεν στην κάνει πληρώνεις με κάρτα και βγαίνει ο καταστηματάρχης χαμμένος.

Να ρωτήσω κάτι? Το 4% το υπολόγισες κάπως ή είναι τυχαίο? Κι εγώ το έκανα αυτό πολλά χρόνια (δλδ. μετρητοίς με κάποια έκπτωση) που όμως η τράπεζα δεν με τόκιζε για ένα μήνα και οι καταστηματάρχες έπαιρναν τα χρήματα τους ένα μήνα μετά. Τώρα έχει αλλάξει αυτό οπότε για το κατάστημα είναι πλέον το ίδιο.Τα παίρνει την επόμενη μέρα κ ξέρει ότι κ εσύ τοκίζεσαι άμεσα. Σου έχουν πει σε κάποιο μαγαζί ότι δεν είναι το ίδιο? Ισως σε κάποια μικρά, συνοικιακά.

Δε μετανιωνω
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια probank visa την οποία και χρησιμοποιώ όταν πηγαίνω ταξίδια γιατί δεν μπορώ να κουβαλάω μετρητά, έχω πάλι μια probank maestro την οποία την χρησιμοποιώ ως cashcard και στην Ελλάδα και στο εξωτερικό και τέλος έχω μια probank electron με συγκεκριμένο πιστωτικό όριπο που την χρησιμοποιώ για αγορές στο internet..

 

Συμφωνώ με τους υπόλοιπους πως δεν είναι θέμα πόσες κάρτες έχεις αλλά τι χρήση κάνεις..

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια probank visa την οποία και χρησιμοποιώ όταν πηγαίνω ταξίδια γιατί δεν μπορώ να κουβαλάω μετρητά, έχω πάλι μια probank maestro την οποία την χρησιμοποιώ ως cashcard και στην Ελλάδα και στο εξωτερικό και τέλος έχω μια probank electron με συγκεκριμένο πιστωτικό όριπο που την χρησιμοποιώ για αγορές στο internet..

 

Συμφωνώ με τους υπόλοιπους πως δεν είναι θέμα πόσες κάρτες έχεις αλλά τι χρήση κάνεις..

εκανες την probank πλουσια!

το καλο ειναι οτι με την probank μπορεις να κανεις αναληψη σε ολα τα μηχανηματα χωρις να σου κανει κρατηση :wink:

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι? Το 4% το υπολόγισες κάπως ή είναι τυχαίο? Κι εγώ το έκανα αυτό πολλά χρόνια (δλδ. μετρητοίς με κάποια έκπτωση) που όμως η τράπεζα δεν με τόκιζε για ένα μήνα και οι καταστηματάρχες έπαιρναν τα χρήματα τους ένα μήνα μετά. Τώρα έχει αλλάξει αυτό οπότε για το κατάστημα είναι πλέον το ίδιο.Τα παίρνει την επόμενη μέρα κ ξέρει ότι κ εσύ τοκίζεσαι άμεσα. Σου έχουν πει σε κάποιο μαγαζί ότι δεν είναι το ίδιο? Ισως σε κάποια μικρά, συνοικιακά.

 

Akoma kai na ta pairnei amesws h Visa/Mastercard xrewnei to katastima kapoia promitheia %. Den kserw poso einai, stin Agglia apo oso kserw einai kapou 2-2.5%.

 

A - kai uparxei analogo thema

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=1434&page=1

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μία Eurobank προπληρωμένη Visa για αγορές στο νετ και μια Εθνο-cash για να μου στέλνουν χρήματα με ένα τηλεφώνημα όποτε στεγνώνω ...:happy:Η όλη διαδικασία γίνεται χωρίς κανένα αντάλλαγμα.

Το τηλέφωνο δε σας το λέω.Είναι αυστηρά προσωπικό:p Υπάρχουν πολλά αλλά μόνο για φοιτητές...

Άσχετο αλλά τι φακέλωμα είναι αυτό στις τράπεζες;Τις προάλλες που πήγα να βγάλω την Visa δεν θυμόμουν το ΑΦΜ (είχα όμως το δίπλωμα μαζί μου) και η υπάλληλος με ρώτησε το ΑΦΜ.Ξαφνικά με λεει άσ' το δεν χρειάζεται,το έχω:blink: .Το έφερε από το σπίτι της;

Link to comment
Share on other sites

Akoma kai na ta pairnei amesws h Visa/Mastercard xrewnei to katastima kapoia promitheia %. Den kserw poso einai, stin Agglia apo oso kserw einai kapou 2-2.5%.

 

A - kai uparxei analogo thema

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=1434&page=1

 

Υπάρχει ναι.Στην αρχή σκέφτηκα να το αφήναμε αυτό μόνο για κάρτες μιας που έχει την δημοσκόπηση,αλλά στο μεγάλο έχουμε πει ήδη πάρα πολλά για κάρτες οπότε τα ενώνω και μεταφέρεται εκεί και η δημοσκόπηση.

Link to comment
Share on other sites

εκανες την probank πλουσια!

το καλο ειναι οτι με την probank μπορεις να κανεις αναληψη σε ολα τα μηχανηματα χωρις να σου κανει κρατηση :wink:

 

Εκτός ότι δεν σε χρεώνει τίποτα όταν κάνεις ανάληψη μέσω του συστήματος ΔΙΑΣ, επίσης δεν πληρώνεις συνδρομή όπως άλλες πιστωτικές κάρτες...

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχω 3 cashcards (από 3 διαφορετικές τράπεζες):

 

1. Εθνοcash - Maestro

2. Probank - Maestro

3. ΑΤΕbank - Σκέτη

 

και μια Electron Visa από την Probank, η οποία ήρθε μόλις σήμερα! :worry:

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

όσοι έχουν την student citibank visa, και την έχουν εκδώσει πριν την 1η Μαΐου, μπορούν να μας πουν αν συνεχίζεται η έκπτωση 2%?
Link to comment
Share on other sites

όσοι έχουν την student citibank visa, και την έχουν εκδώσει πριν την 1η Μαΐου, μπορούν να μας πουν αν συνεχίζεται η έκπτωση 2%?

 

 

Αντιγράφω από την σελίδα της Citibank

 

9. Στο πρόγραμμα συμμετέχουν μόνο οι νέοι κάτοχοι κυρίων πιστωτικών καρτών Student Citibank Visa, από 1η Μαΐου 2007 έως και 30 Oκτωβρίου 2007.

Link to comment
Share on other sites

Αντιγράφω από την σελίδα της Citibank

 

9. Στο πρόγραμμα συμμετέχουν μόνο οι νέοι κάτοχοι κυρίων πιστωτικών καρτών Student Citibank Visa, από 1η Μαΐου 2007 έως και 30 Oκτωβρίου 2007.

το έχω δει αυτό, αλλά επειδή έχω δει και αυτό:

Αυτό που κατάλαβα είναι ότι θα έχω επιστροφή του 2% για πάντα.

Δεν το έψαξα πολύ.

...

Γι' αυτό ρωτάω...

Λοιπόν? Anyone?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τα μαγαζιά που μοιράζουν λεφτά έχουν κλείσει από χρόνια, μόνο αυτά που κλέβουν παραμένουν ανοιχτά. Είναι ποτέ δυνατόν να είναι το συμφέρον του πελάτη πιο πάνω από το συμφέρον της κάθε τράπεζας; Απλώς αυτές ψάχνουν για κορόϊδα που να πιστέψουν ότι ξεγέλασαν την τράπεζα.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, τι ακριβώς είναι το Λογιστικό Υπόλοιπο; Απ' ότι βλέπω το Λογιστικό Υπόλοιπο είναι πολύ μαγαλύτερο το απο το διαθέσιμο. Δεν μπορώ δηλαδή να χρησιμοποιήσω ολόκληρο το ποσό του λογαριασμού και να τον αφήσω μηδενικό;
http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, τι ακριβώς είναι το Λογιστικό Υπόλοιπο; Απ' ότι βλέπω το Λογιστικό Υπόλοιπο είναι πολύ μαγαλύτερο το απο το διαθέσιμο. Δεν μπορώ δηλαδή να χρησιμοποιήσω ολόκληρο το ποσό του λογαριασμού και να τον αφήσω μηδενικό;

Η διαφορά μεταξύ λογιστικού και διαθέσιμου υπολοίπου παρουσιάζεται όταν συνήθως κάνουμε χρήση της χρεωστικής μας κάρτας (απλουστεύω, αλλά νομίζω αυτή είναι η περίπτωσή σου). Αν έχεις υπόλοιπο στο λογ/μό σου για παράδειγμα 100€ και αγοράσεις μέσω ίντερνετ με την κάρτα σου κάτι που κοστίζει 15€, τότε μέχρι να επιβεβαιωθεί η συναλλαγή και να εμφανιστεί ως καταγεγραμμένη στις κινήσεις του λογ/μού σου περνάνε 2-3 μέρες. Σε αυτές τις 2-3 μέρες το ποσό που ξόδεψες δεσμεύεται αρχικά έτσι ώστε να μη μπορείς να το "χρησιμοποιήσεις" ξανά και γι' αυτό εμφανίζεται διαθέσιμο υπόλοιπο 85€, ενώ το λογιστικό συνεχίζει να είναι 100€. Μόλις περάσουν οι 2-3 μέρες και η συναλλαγή ολοκληρωθεί επιτυχώς, τότε εμφανίζεται σαν κίνηση στο λογ/μό σου και το λογιστικό υπόλοιπο προσαρμόζεται και γίνεται κι αυτό 85€. :)

 

Άρα απαντώντας στο τελευταίο σου ερώτημα, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το διαθέσιμο υπόλοιπο σου, να το μηδενίσεις, και να αφήσεις μόνο το λογιστικό, το οποίο σε μετά από κάποιες μέρες θα προσαρμοστεί και θα γίνει κι' αυτό μηδέν.

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέτω τι συνέωη αλλά σήμερα η HSBC Visa μου στο Attica με πρόδωσε κανονικότατα... :mad: Αναγκάστηκα να βγω, να πάω να πάρω λεφτά με τη cashcard (και πάλι όχι όσα χρειαζόμουν καθώς υπάρχει το γνωστό όριο των 1500 ευρώ και εγώ επειδή πλήρωνα λογαριασμούς το πρωι και έπαιρνα πράγματα για την ανακαίνιση του σπιτιού μου το είχα καταναλώσει...). Τώρα πρόβλημα της τράπεζας, πρόβλημα της Visa θα σας γελάσω.:wacko: Και ντρέπομαι πάρα πολύ στο ταμίο με κάτι τέτοια...:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...