Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω όσον αφορά την Attica Gift Card και το Paypal. Θα μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτή την κάρτα στο Paypal ή οχι?

Απο μια μικρή αναζήτηση που έκανα μάλλον δεν υπάρχει πρόβλημα. Απλά θέλω να το επιβεβαιώσω.

Ευχαριστώ.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω όσον αφορά την Attica Gift Card και το Paypal. Θα μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτή την κάρτα στο Paypal ή οχι?

Απο μια μικρή αναζήτηση που έκανα μάλλον δεν υπάρχει πρόβλημα. Απλά θέλω να το επιβεβαιώσω.

Ευχαριστώ.

Γνωρίζεις ότι η Attica έχει υπερδιπλάσιες προμήθειες από την προπληρωμένη κάρτα της Eurobank;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τυχαίνει ο λογαριασμός μισθοδοσίας να είναι στην Τραπεζα Αττικής έβγαλα και μια gift card για μικροψώνια στο ιντερνετ.

Απλά τώρα θελω να κάνω εγγραφή στο Rapidshare και δεν ξέρω αν την συγκεκριμμένη κάρτα την υποστηρίζει το Paypal.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ κατι βρε παληκαρια αναληψη απο μια eurobank electron visa γινετε?ενα φιλαρακι μοθ ειπε οτι πηγε να βγαλει 1000ε που κερδισε σε στοιχημα του τα εβελε ηεταιρια και απο την τραπεζα ειπαν οτι δεν μπορει με την καρτ αυτη να κανει αναληψη.ειναι αληθεια αυτο?
Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ κατι βρε παληκαρια αναληψη απο μια eurobank electron visa γινετε?ενα φιλαρακι μοθ ειπε οτι πηγε να βγαλει 1000ε που κερδισε σε στοιχημα του τα εβελε ηεταιρια και απο την τραπεζα ειπαν οτι δεν μπορει με την καρτ αυτη να κανει αναληψη.ειναι αληθεια αυτο?

 

Σωστό είναι. Οι κάρτες visa είναι πιστωτικές και με αυτές μπορείς είτε να ψωνίσεις με πίστωση είτε να κάνεις ανάληψη χρημάτων από ΑΤΜ δανεικά απο την τράπεζα αφού βέβαια σε χρεώσουν και εφ' άπαξ για την ανάληψη και τους ανάλογους τόκους μέχρι να επιστρέψεις το ποσό. Για ανάληψη δικών σου χρημάτων(από λογαριασμό σου) χρειάζεται άλλη κάρτα χρεωστική (chash card).

Link to comment
Share on other sites

Οι κάρτες visa είναι πιστωτικές

 

Όχι!

Εγώ έχω έναν απλό καταθετικό λογαριασμό στο Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο και επειδή δεν μπορώ να χάνω τον χρόνο μου στις ουρές των ταμείων, έχω βγάλει χρεωστική κάρτα.

Αυτή η χρεωστική κάρτα είναι VISA ELECTRON, και κάνω κανονικά ανάληψη όλο το 24ωρο από όλα τα ATMς.

 

Το ότι μια κάρτα είναι VISA δεν συμαίνει απαραίτητα ότι είναι χρεωστική (Debit Card) ή ότι είναι πιστωτική (Credit Card).

Η VISA και η MASTERCARD είναι εταιρείες που βγάζουν κάρτες αυτόματης συναλλαγής, είτε πιστωτικές, είτε χρεωστικές.

Τώρα, τι σκοπό εξυπηρετεί η κάθε κάρτα;

Αυτό έχει να κάνει με το είδος της συνεργασίας που έχει ο εκάστοτε πελάτης με την τράπεζα που συναλλάσσεται.

 

ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ κατι βρε παληκαρια αναληψη απο μια eurobank electron visa γινετε?ενα φιλαρακι μοθ ειπε οτι πηγε να βγαλει 1000ε που κερδισε σε στοιχημα του τα εβελε ηεταιρια και απο την τραπεζα ειπαν οτι δεν μπορει με την καρτ αυτη να κανει αναληψη.ειναι αληθεια αυτο?

 

Μήπως ο φίλος σου έχει δύο κάρτες (1 πιστωτική & 1 χρεωστική) και χρησιμοποίησε την λάθος κάρτα;

Link to comment
Share on other sites

Όχι!

Εγώ έχω έναν απλό καταθετικό λογαριασμό στο Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο και επειδή δεν μπορώ να χάνω τον χρόνο μου στις ουρές των ταμείων, έχω βγάλει χρεωστική κάρτα.

Αυτή η χρεωστική κάρτα είναι VISA ELECTRON, και κάνω κανονικά ανάληψη όλο το 24ωρο από όλα τα ATMς.

 

Το ότι μια κάρτα είναι VISA δεν συμαίνει απαραίτητα ότι είναι χρεωστική (Debit Card) ή ότι είναι πιστωτική (Credit Card).

Η VISA και η MASTERCARD είναι εταιρείες που βγάζουν κάρτες αυτόματης συναλλαγής, είτε πιστωτικές, είτε χρεωστικές.

Τώρα, τι σκοπό εξυπηρετεί η κάθε κάρτα;

Αυτό έχει να κάνει με το είδος της συνεργασίας που έχει ο εκάστοτε πελάτης με την τράπεζα που συναλλάσσεται.

 

 

 

Μήπως ο φίλος σου έχει δύο κάρτες (1 πιστωτική & 1 χρεωστική) και χρησιμοποίησε την λάθος κάρτα;

 

Σύμφωνοι φίλε μου, πολλές τράπεζες βγάζουν μικτές κάρτες(και πιστωτικές και χρεωστικές) αρκεί βέβαια να έχεις καταθετικό λογαριασμό. Χωρίς λογαριασμό βγάζεις μόνο πιστωτική.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον η κάρτα μου έχει πιστωτικό όριο 450€, και έχω υπόλοιπο γύρω στα 30-40€, μπορώ να αγοράσω με δόσεις κάτι ακριβότερο από τα περίπου 400€ που έχω υπολοιπόμενο πιστωτικό όριο;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον η κάρτα μου έχει πιστωτικό όριο 450€, και έχω υπόλοιπο γύρω στα 30-40€, μπορώ να αγοράσω με δόσεις κάτι ακριβότερο από τα περίπου 400€ που έχω υπολοιπόμενο πιστωτικό όριο;

 

Αυτό απ' ότι έχω καταλάβει (δοκιμάζοντας) εξαρτάται από την κάρτα. Μου έχει τύχει και να γίνεται και να μην γίνεται.

Θα σε συμβούλευα να κάνεις ένα τηλ. στην τράπεζά σου. :)

:elephant:
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον η κάρτα μου έχει πιστωτικό όριο 450€, και έχω υπόλοιπο γύρω στα 30-40€, μπορώ να αγοράσω με δόσεις κάτι ακριβότερο από τα περίπου 400€ που έχω υπολοιπόμενο πιστωτικό όριο;

 

stis kartes twn perissoterwn trapezwn ginetai to eksis. prepei ti stigmh pou hrewnetai to poso na eheis olo to diathesimo poso, alla afou plirwseis ti prwti dosi mporeis na ksanahrewseis ti karta ksana me to ypoloipo poso.

epomenws an ta 30 eyrw einai aplirwto ypoloipo den mporeis na hrewseis alla 450 (mporeis 420). alla ginetai to antitheto. an eheis hrewsei 450 kai ehei plirwsei px ti prwti dwsi 50 meta mporeis na hrewseis alla 400 (mporeis na hrewseis kai 450 apo tin imera plirwmis mehri tin imera pou bgainei i deyteri dosi, alla tha prepei na proseheis min otan ehei ekdothei o logariasmos yperbaineis to orio sou giati tote tha eheis eksoda klp)

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

stis kartes twn perissoterwn trapezwn ginetai to eksis. prepei ti stigmh pou hrewnetai to poso na eheis olo to diathesimo poso, alla afou plirwseis ti prwti dosi mporeis na ksanahrewseis ti karta ksana me to ypoloipo poso.

epomenws an ta 30 eyrw einai aplirwto ypoloipo den mporeis na hrewseis alla 450 (mporeis 420). alla ginetai to antitheto. an eheis hrewsei 450 kai ehei plirwsei px ti prwti dwsi 50 meta mporeis na hrewseis alla 400 (mporeis na hrewseis kai 450 apo tin imera plirwmis mehri tin imera pou bgainei i deyteri dosi, alla tha prepei na proseheis min otan ehei ekdothei o logariasmos yperbaineis to orio sou giati tote tha eheis eksoda klp)

 

 

Ακριβώς. Εκτός αν η κάρτα σου είναι citibank Που δεσμέυει ΟΛΟ το ποσό ανεξάρτητα αν το πήρες με δόσεις.

 

Συγγνώμη κιόλας που ρωτάω, αλλά πως γίνεται να έχεις πιστωτική με μόνο 450ε όριο? Στην Ελλάδα οι φοιτητικές έχουν 600-1000!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνοι φίλε μου, πολλές τράπεζες βγάζουν μικτές κάρτες(και πιστωτικές και χρεωστικές) αρκεί βέβαια να έχεις καταθετικό λογαριασμό. Χωρίς λογαριασμό βγάζεις μόνο πιστωτική.

 

Ελάχιστες θα έλεγα εγώ. Μακάρι να ήταν όλες οι κάρτες dual.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Όχι!

Εγώ έχω έναν απλό καταθετικό λογαριασμό στο Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο και επειδή δεν μπορώ να χάνω τον χρόνο μου στις ουρές των ταμείων, έχω βγάλει χρεωστική κάρτα.

Αυτή η χρεωστική κάρτα είναι VISA ELECTRON, και κάνω κανονικά ανάληψη όλο το 24ωρο από όλα τα ATMς.

 

Θέλω να βγάλω και εγώ τέτοια κάρτα.Για ανάληψη απο τον λογαριασμό που συνδυάζεται με την κάρτα υπάρχει κάποια επιβάρυνση;

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να βγάλω και εγώ τέτοια κάρτα.Για ανάληψη απο τον λογαριασμό που συνδυάζεται με την κάρτα υπάρχει κάποια επιβάρυνση;

 

Όχι βέβαια..

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Πώς θα το κάνεις αυτό; Με δόσεις σε χρεωστική δεν γίνεται.

Δεν έχω χρεωστική (δηλαδή έχω και χρεωστική, αλλά για την πιστωτική μου ρώτησα).

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Όχι!

Εγώ έχω έναν απλό καταθετικό λογαριασμό στο Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο και επειδή δεν μπορώ να χάνω τον χρόνο μου στις ουρές των ταμείων, έχω βγάλει χρεωστική κάρτα.

Αυτή η χρεωστική κάρτα είναι VISA ELECTRON, και κάνω κανονικά ανάληψη όλο το 24ωρο από όλα τα ATMς.

 

Το ότι μια κάρτα είναι VISA δεν συμαίνει απαραίτητα ότι είναι χρεωστική (Debit Card) ή ότι είναι πιστωτική (Credit Card).

Η VISA και η MASTERCARD είναι εταιρείες που βγάζουν κάρτες αυτόματης συναλλαγής, είτε πιστωτικές, είτε χρεωστικές.

Τώρα, τι σκοπό εξυπηρετεί η κάθε κάρτα;

 

Αυτη τη VISA ELECTRON τη χρεωστικη του Ταχυδρομικου Ταμιευτηριου εχω και εγω. Τη χρησιμοποιω αποκλειστικα για αναληψεις μετρητων απο ΑΤΜ. Προσπαθησα να τη χρησιμοποιησω στο Internet και δε τη δεχεται. Το οτι δε τη δεχτηκαν στο συγκεκριμενο site σημαινει οτι δε μπορω να τη χρησιμοποιησω καθολου στο internet; Την εχει χρησιμοποιησει κανεις τη συγκεκριμενη στο internet; Ολες οι χρεωστικες το ιδιο ειναι σε ολες τις τραπεζες ή καθε τραπεζα ακολουθει αλλη πολιτικη; :confused:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη VISA ELECTRON τη χρεωστικη του Ταχυδρομικου Ταμιευτηριου εχω και εγω. Τη χρησιμοποιω αποκλειστικα για αναληψεις μετρητων απο ΑΤΜ. Προσπαθησα να τη χρησιμοποιησω στο Internet και δε τη δεχεται. Το οτι δε τη δεχτηκαν στο συγκεκριμενο site σημαινει οτι δε μπορω να τη χρησιμοποιησω καθολου στο internet; Την εχει χρησιμοποιησει κανεις τη συγκεκριμενη στο internet; Ολες οι χρεωστικες το ιδιο ειναι σε ολες τις τραπεζες ή καθε τραπεζα ακολουθει αλλη πολιτικη; :confused:

 

Έχω και εγώ μια visa electron με συγκεκριμένο πιστωτικό όριο και την χρησιμοποιώ για αγορές στο internet.Μερικά sites δεν δέχονται electron κάρτες αλλά μόνο τις κλασικές πιστωτικές κάρτες.Ψάξτο λιγάκι και θα βρεις site που μπορεί να την δέχεται.

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ μια visa electron με συγκεκριμένο πιστωτικό όριο και την χρησιμοποιώ για αγορές στο internet.Μερικά sites δεν δέχονται electron κάρτες αλλά μόνο τις κλασικές πιστωτικές κάρτες.Ψάξτο λιγάκι και θα βρεις site που μπορεί να την δέχεται.

μπορεις στην eurobank να τους πεις να σε βγαλουν μια καρτα ειδικα για αγορες μεσω ιντερνετ. απλα την γεμιζεις εσυ,δεν ειναι πιστωτικη.

βαζεις πχ 100ευρω.

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

μπορεις στην eurobank να τους πεις να σε βγαλουν μια καρτα ειδικα για αγορες μεσω ιντερνετ. απλα την γεμιζεις εσυ,δεν ειναι πιστωτικη.

βαζεις πχ 100ευρω.

 

Ναι μια τέτοια έχω αλλά με όριο 300 ευρώ..Αν δεν έχεις εξοφλήσει τους προηγούμενους λογαριασμούς και δεν έχει λεφτά μέσα δεν μπορείς να αγοράσεις τπτ!!

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

Κλασικές, ασημένιες, χρυσές ή πλατινένιες, σημασία ίσος να μην έχει τι "χρώμα" είναι η πιστωτική κάρτα που έχουμε, αλλα τι Extra Features μας παρέχει και όταν λέμε Extra Features, εννοούμε, αν μας παρέχει Δωρεάν Συνδρομή, Δωρεάν ασφαλιστική κάλυψη αγορών [shopping Protection], Ασφαλιστικές Καλύψεις, Δωρεάν ιατρική βοήθεια, Χαμηλό Επιτόκιο [λέμε τώρα], Αγορές με άτοκες δόσεις κλπ.

 

Αλήθεια, εσείς με τι κριτήριο επιλέγετε την πιστωτική σας κάρτα?

 

 

Ας γράψουμε εδώ τα πάντα για τις καλύτερες αλλα και τις χειρότερες Πιστωτικές, Prepaid ή Electron κάρτες που υπάρχουν στην Ελληνική Αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Kατα την γνωμη μου το θεμα δεν ειναι πως τις επιλεγεις, αλλα πως τις χρησιμοποιεις. Κατα την γνωμη μου αξιζουν μονο οταν εξοφλεις μετρητοις. Σ αυτη την περιπτωση δεν εχεις τοκους, κερδιζεις περιπου ενα μηνα στην εξοφληση και φυσικα δεν απαιτειται να κουβαλας μετρητα.

 

Προσωπικα στην ελλαδα προτιμω την diners, η οποια δινει αρκετα δωρακια και πολυ συχνα ατοκες δοσεις. Στο εξωτερικο δυστυχως δεν φτουραει πολυ, οποτε αναγκαστικα visa.

Link to comment
Share on other sites

Εδω δεν εχω μαντηλι να κλαψω πιστωτικη καρτα θα εχω???:lol: :p

 

Παντως γενικα ειναι καλυτερα να εχεις χρημα μεσα στην τσεπη σου παρα καρτες....Ειναι νομιζω πολυ πιο βολικο στις αγορες!!! Ασε που με τις καρτες αμα δεν ξερεις να "παιξεις" μαζι τους θα σε βαλουνε σε ενα trip-ακι που δεν ξεμπλεκεις ευκολα!!;)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...