Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Γνωριζει κανεις ποσο ειναι η προμηθεια για αποστολη εμβασματος προς ΗΠΑ σε $ με τα εξοδα εξ'ολοκληρου ολα απο εμενα να το στειλω απο τραπεζα ομως.

 

Απο το Ebanking της Eurobank στελνει μονο μεχρι ~2000€.

 

Και της Πειραιως χρεωνει μονο τα εξοδα αποστολης. Οταν θα φτασουν τα λεφτα ΗΠΑ θα χρεωσει και τον παραληπτη και δεν θελω.

 

Εαν γνωριζει κανεις ας ενημερωσει εδω.

 

Ευχαριστω.

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

free4life είναι χωρίς συνδρομή για πάντα.

 

η PROBank ναι καλή, θέλει όμως εκκαθαριστικό (σπάνιο για φοιτητή)

 

όσο για τα λεφτά που θες να στείλεις, στο έμβασμα εσύ διαλέγεις όλα δικά σου, ή SHA (Shared) [μισά-μισά]

Link to comment
Share on other sites

:) o kalyteros tropos na steileis lefta se kapoion stin ameriki einai na katatheseis lefta stin pistwtiki tou... ;)

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

:) o kalyteros tropos na steileis lefta se kapoion stin ameriki einai na katatheseis lefta stin pistwtiki tou... ;)

Για πες περισσότερα με ενδιαφέρει και μένα.

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Για πες περισσότερα με ενδιαφέρει και μένα.

 

basika paei kata periptwsi. egw an thelisw na steilw lefta ston filo mou stin amerikh mpainw sto internet banking mou stin ethniki kai kanw plirwmi pistwtikis. mono pou anti gia ti dikia mou karta bazw to noumero tis ethnokartas tou filou mou.

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφος οπου ειχε αρνητικο χρεωστικο υπολοιπο στη πιστωτικη του καρτα (Eurobank) γυρω στα -€100 ευρω καλει στην εξυπηρετηση πελατων για να μαθει πως μπορει να παρει το ποσο αυτο. Τον ενημερωνουν πως μπορει να μεταφερει το ποσο μεσω web banking σε καταθετικο του λογαριασμο(παλι Eurobank). Κανει ο συναδελφος τη συναλλαγη και βλεπει πως τον εχουν χρεωσει €5 ευρω.

 

Ειναι απλα απιστευτοι. Ληστες.

Link to comment
Share on other sites

basika paei kata periptwsi. egw an thelisw na steilw lefta ston filo mou stin amerikh mpainw sto internet banking mou stin ethniki kai kanw plirwmi pistwtikis. mono pou anti gia ti dikia mou karta bazw to noumero tis ethnokartas tou filou mou.

Από ότι καταλαβαίνω πρέπει να έχει και ο άλλος εθνοκάρτα. Ευχαριστώ για την πληροφορία.Και ο παραλήπτης πως θα παραλάβει τα χρήμματα.;

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Από ότι καταλαβαίνω πρέπει να έχει και ο άλλος εθνοκάρτα. Ευχαριστώ για την πληροφορία.Και ο παραλήπτης πως θα παραλάβει τα χρήμματα.;

 

apla kanei agores me tin karta...

to idio pragma einai kai i kalyteri lysh kai gia ton synadelfo toy cptbill mias kai etsi den tha eihe kammia hrewsi...

 

telos, ta ehoume ksanapei.

kammia prepaid den aksizei.

tzampa parapanw promitheies.

me mia pistwtiki kaneis kalytera ti douleia sou..

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

Α. από τα ΑΤΜ της Εθνικής Τράπεζας

 

Ποσό Ανάληψης € Ποσό Χρέωσης €

Έως και 100 3

Από 100,01 έως και 250 5

Από 250,01 έως και 500 10

Πάνω από 500 20

Β. από τα καταστήματα της Εθνικής Τράπεζας, τα ΑΤΜ και τα καταστήματα άλλων Τραπεζών στην Ελλάδα & στο Εξωτερικό

 

Ποσό Ανάληψης € Ποσό Χρέωσης €

Έως και 100 5

Από 100,01 έως και 250 7

Από 250,01 έως και 500 12

Πάνω από 500 20

 

Αν σε ενδιαφέρει η άτοκη ανάληψη για 2 μήνες από την ΕΘνική λάβε υπόψιν σου τα εξής

Το μέγιστο ποσό είναι 3000 τον μήνα

Είναι καλό να πάρεις όσα χρήματα χρειάζεσε σε μία συναλλαγή από το Ταμείο , μια και τα ΑΤΜ δεν δίνουν μεγάλα ποσά .

Αν πάρεις 3.000 σε μία συναλλαγή με 2 μήνες άτοκα πληρώνεις 20 ευρώ ( σαν να τα πέρνεις με 4% επιτόκιο) Αν πάρεις 2000 πληρώνεις πάλι 20 ευρώ ( 6% ετήσια επιβάρυνση )

Αν πάρεις 1000 ευρώ έχεις πληρώσει ήδη ένα 12 % ετήσια επιβάρυνση άρα δεν είναι και τόσο προσφορά.

Και ένα μικρό TIP.

Αν έχεις την AB VISA για κάθε 3 ευρώ ανάληψη πέρνεις 1 πόντο

Θεωρητικά με 3000 Ανάληψη στο ταμείο πληρώνεις 20 ευρώ και πέρνεις 1000 Πόντους δηλαδή 5 επιταγές των 6 ευρώ ( σύνολο 30 ευρώ στον ΑΒ ! )

Link to comment
Share on other sites

η εθνικη ειναι η χειροτερη τραπεζα.

 

κρατησε προμηθεια 1,2 για πληρωμη λογαριασμου εταιρειων τηλεφωνιας

Link to comment
Share on other sites

 

telos, ta ehoume ksanapei.

kammia prepaid den aksizei.

tzampa parapanw promitheies.

me mia pistwtiki kaneis kalytera ti douleia sou..

 

για αγορές στο internet ...;

 

δεν νομίζω.:rolleyes:

 

Τα έξοδα φόρτισης είναι 2€ ανά συναλλαγή ανεξαρτήτως ποσού και μειώνουν ισόποσα το διαθέσιμο υπόλοιπο της κάρτας (πχ το διαθέσιμο υπόλοιπο της κάρτας ύστερα από μια φόρτιση 100€, είναι 98€)

 

 

εμένα με ενδιαφέρει εάν είναι αποδεκτή παντού όπου υπάρχει VISA σηματάκι...

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

na thn kaneis aneksoda mesw internet i atm. oles oi trapezes ehoun ta kala tous kai ta kaka tous. oson afora ta timologia i ethniki en genei einai apo tis kales.

 

btw, nomizw oti apo atm mporeis na kaneis analipsi mehri 3.000 eyrw monomias. opws kai na ehei sigoura mporeis na kaneis parapanw apo to orio tis ethnocash (egw p.x. ekana analipsi 1850e). bebaia panta mporeis na peseis se periptwseis pou den ehei to mihanima i pou kolaei klp. to tameio einai i sigouri lysh. se lefta kostizei to idio alla thelei parapanw hrono...

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

για αγορές στο internet ...;

 

δεν νομίζω.:rolleyes:

 

den ehei eksoda kapou 3 eyrw ana fortwma? an to baleis san pososto sto meso poso agorwn sou mipws einai akribo eksodo?

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

den ehei eksoda kapou 3 eyrw ana fortwma? an to baleis san pososto sto meso poso agorwn sou mipws einai akribo eksodo?

 

αναφέρομαι στο κομμάτι ασφάλεια που ΔΕΝ στο πρσοφέρει η πιστωτική .-

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

ehwntas hdh perasei ena peristatiko ypoklopis kai hrewsis synallagwn pou den eginan kai kserwntas pleon tin eukolia me tin opoia kseperniountai aytes oi katastaseis thewrw oti i fasaria twn prepaid kai ta xtra eksoda tous den aksizoun ton kopo na asholithei kaneis...

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

η εθνικη ειναι η χειροτερη τραπεζα.

 

κρατησε προμηθεια 1,2 για πληρωμη λογαριασμου εταιρειων τηλεφωνιας

σε αντιθεση με αλλες που κρατουν..........ποσο?
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Εμένα η εθνική με εκνεύρισε τις προάλλες γιατί πήγα καθημερινή στο υποκατάστημα που βρίσκεται στη Διαγώνιο με Τσιμισκή(Θεσ/νίκη) και τα δύο ΑΤΜ ήταν χαλασμένα!Επειδή βιαζόμουν αναγκάστηκα και πήγα σε άλλη τράπεζα και πλήρωσα για να χρησιμοποιήσω το ΑΤΜ της!
Link to comment
Share on other sites

Α. από τα ΑΤΜ της Εθνικής Τράπεζας

 

Ποσό Ανάληψης € Ποσό Χρέωσης €

Έως και 100 3

Από 100,01 έως και 250 5

Από 250,01 έως και 500 10

Πάνω από 500 20

Β. από τα καταστήματα της Εθνικής Τράπεζας, τα ΑΤΜ και τα καταστήματα άλλων Τραπεζών στην Ελλάδα & στο Εξωτερικό

 

Ποσό Ανάληψης € Ποσό Χρέωσης €

Έως και 100 5

Από 100,01 έως και 250 7

Από 250,01 έως και 500 12

Πάνω από 500 20

 

Αν σε ενδιαφέρει η άτοκη ανάληψη για 2 μήνες από την ΕΘνική λάβε υπόψιν σου τα εξής

Το μέγιστο ποσό είναι 3000 τον μήνα

Είναι καλό να πάρεις όσα χρήματα χρειάζεσε σε μία συναλλαγή από το Ταμείο , μια και τα ΑΤΜ δεν δίνουν μεγάλα ποσά .

Αν πάρεις 3.000 σε μία συναλλαγή με 2 μήνες άτοκα πληρώνεις 20 ευρώ ( σαν να τα πέρνεις με 4% επιτόκιο) Αν πάρεις 2000 πληρώνεις πάλι 20 ευρώ ( 6% ετήσια επιβάρυνση )

Αν πάρεις 1000 ευρώ έχεις πληρώσει ήδη ένα 12 % ετήσια επιβάρυνση άρα δεν είναι και τόσο προσφορά.

Και ένα μικρό TIP.

Αν έχεις την AB VISA για κάθε 3 ευρώ ανάληψη πέρνεις 1 πόντο

Θεωρητικά με 3000 Ανάληψη στο ταμείο πληρώνεις 20 ευρώ και πέρνεις 1000 Πόντους δηλαδή 5 επιταγές των 6 ευρώ ( σύνολο 30 ευρώ στον ΑΒ ! )

 

Σε ευχαριστώ φίλε μου! Είσαι πολύ κατατοπιστικός!

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς τι είναι ο Expanded Use Number και που θα τον βρώ; Έκανα add μια κάρτα στο paypal και μου ζητάει αυτόν τον αριθμό.
http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...