Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Ξέρεις πόσες χιλιάδες συναλλαγές μπορώ να σου αμφισβητήσω; Από αγορά από κατάστημα υπογράφεις και σε ένα κολόχαρτα, μέσω διαδικτύου όμως;

 

Μα και μέσω διαδικτύου ένα μεγάλο μέρος των αγορών που κανεις αφορά προϊόντα και υπηρεσίες που μπορεί μεν να αγοράζεις χωρίς να φαίνεται ποιος είσαι, αλλα απαιτείται έπειται η φυσική σου παρουσία για να χρησιμοποιήσεις το προϊόν/υπηρεσία.

 

Για παράδειγμα όλα τα προϊόντα πρέπει κάπως να τα παραλαβεις (κατά 99% με ταχυδρομική αποστολή σπίτι σου??). Για κάποιες υπηρεσίες (αεροπορικά εισιτήρια, ξενοδοχεία κτλ) επίσης είναι εμφανές πως γίνεται ο έλεγχος τις ταυτότητας σου ακόμα κι αν αγοράσεις online.

 

Επίσης όταν αγοράσεις κάτι online, δε γίνεται καταγραφή της IP σου? Θα μου πεις μπορεί να πας σε κάποιο internet καφέ. Πάντως όλα τα παραπάνω μαζί (και πολλά αλλα που δε γνωρίζω γιατί δεν είμαι ειδικός) αποτελούν κάποια προστασία.

 

Πάντως για να καταλάβω που το πας: αμφισβητείς ότι ο καταναλωτής έχει προστασία απέναντι σε συναλλαγές που δεν έχει κάνει, ακόμα κι αν αυτές έχουν γίνει μέσω διαδικτύου?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για να καταλάβω που το πας: αμφισβητείς ότι ο καταναλωτής έχει προστασία απέναντι σε συναλλαγές που δεν έχει κάνει, ακόμα κι αν αυτές έχουν γίνει μέσω διαδικτύου?

Προσπαθώ να δω ποια επιχειρήματα μπορεί να δώσει η εκάστοτε τράπεζα για να μην αποζημιωθείς.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να δω ποια επιχειρήματα μπορεί να δώσει η εκάστοτε τράπεζα για να μην αποζημιωθείς.

 

Nomizw oti prepei na apodeiksoun oti ekanes tis sunallages, ki oxi esy na apodeikseis oti den tis ekanes.

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να το αναγνωρίσει ούτε το ξενοδοχείο ούτε κανεις άλλος. Από τη στιγμή που δεν έχει εγκρίνει τις κινήσεις ο ίδιος, δικαιούται επιστροφή.

 

Προσωπικά το αποκλείω. Αν ήταν έτσι ο καθένας θα έκανε μια αγορά (μέσω διαδικτύου ή τηλεφωνικά) και μετά θα την αμφισβητούσε. Δεν γίνεται αυτό.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το αποκλείω. Αν ήταν έτσι ο καθένας θα έκανε μια αγορά (μέσω διαδικτύου ή τηλεφωνικά) και μετά θα την αμφισβητούσε. Δεν γίνεται αυτό.

 

Re paidia, diavaste ligo ti grafw. Uparxoun asfalistikes dikleides (grafw kapoies pou einai pasifaneis, apo tin alli den eimai eidikos). Den eipa pouthena oti mporeis na agorazeis oti thes kai meta na to amfisviteis kai h trapeza tha sou dinei ta lefta pisw xwris 2i kouventa.

 

Stis tilefwnikes sunallages katagrafontai oi sunomilies, stis ilektronikes h IP, episis oi diefthinseis apostolis twn antikeimenwn ktl ktl

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς. Οι ηλεκτρονικές συναλλαγές μπορούν να αμφισβητηθούν ακόμα και με δόλιο τρόπο όταν αφορούν άϋλα προϊόντα Π.Χ Προγράμματα ή πρόσβαση σε site . Όταν όμως αφορά υλικά προϊόντα , ο έμπορος έχει την απόδειξη ότι στα έστειλε σπίτι σου και έτσι δεν μπορείς να αμφισβητήσεις την συναλλαγή.

Φυσικά αν αρχίσεις συνέχεια τις ψευδείς αμφισβητήσεις θα σε πάρουν χαμπάρι . Να προσθέσω για να μην με παρενοήσεται ότι δεν συνιστώ αυτές τις συμπεριφορές σε καμμία περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω κάτι για τις χρεώσεις του PayPal. Έκανα μια αγορά 8.13 ευρώ με το PayPal αλλά στο e-banking της κάρτας μου λέει ότι η χρέωση είναι 8.24. Δεν είναι καμιά μεγάλη διαφορά, αλλά ξέρει κανείς που οφείλεται;
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω κάτι για τις χρεώσεις του PayPal. Έκανα μια αγορά 8.13 ευρώ με το PayPal αλλά στο e-banking της κάρτας μου λέει ότι η χρέωση είναι 8.24. Δεν είναι καμιά μεγάλη διαφορά, αλλά ξέρει κανείς που οφείλεται;

 

Μήπως οφείλεται σε καμμία συναλλαγματική διαφορά?

;)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως οφείλεται σε καμμία συναλλαγματική διαφορά?

;)

 

Όχι, σε ευρώ είναι οι τιμές. Επίσης το Paypal εκτός από το 1.5 ευρώ που με χρέωσε στην εγγραφή έκανε και μια άλλη χρέωση 1.01 ευρώ που δεν κατάλαβα για ποιό λόγο έγινε. Ψάχνω στο site του Paypal αλλά δε βρίσκω πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω κάτι για τις χρεώσεις του PayPal. Έκανα μια αγορά 8.13 ευρώ με το PayPal αλλά στο e-banking της κάρτας μου λέει ότι η χρέωση είναι 8.24. Δεν είναι καμιά μεγάλη διαφορά, αλλά ξέρει κανείς που οφείλεται;
Για πιά κάρτα πρόκειται ? Το Paypal για του Έλληνες χρήστες βρίσκεται στην Μεγάλη Βρετανία , δεν πρόκειται λοιπόν για συναλλαγή στην ευρωζώνη παρόλο που γίνεται σε ευρώ .Ίσως κάπιες τράπεζες να χρεώνουν προμήθεια σε αυτή την περίπτωση .
Link to comment
Share on other sites

Για πιά κάρτα πρόκειται ? Το Paypal για του Έλληνες χρήστες βρίσκεται στην Μεγάλη Βρετανία , δεν πρόκειται λοιπόν για συναλλαγή στην ευρωζώνη παρόλο που γίνεται σε ευρώ .Ίσως κάπιες τράπεζες να χρεώνουν προμήθεια σε αυτή την περίπτωση .

 

Στο Paypal.com αναφέρομαι, έχω alpha visa electron χρεωστική. Έκανα ακόμη μια πληρωμή 8E στο γερμανικό Εbay.de και στο e-banking μου γράφει 8.12Ε. Μήπως είναι πρόβλεψη χρεώσεων και όχι οι πραγματικές χρεώσεις; Γιατί νομίζω λέει 'πρόβλεψη υπολοίπου'. Παράξενο μου φαίνεται, επίσης το Paypal.com δεν ανέφερε πουθενά ότι θα χρεώσει επιπλέον 1.01Ε, ανέφερε μόνο το 1.50Ε το οποίο θα επιστρέψει όταν δώσω τον 4ψήφιο αριθμό. Δε λέω ότι το 1.01Ε είναι πολύ αλλά θα έπρεπε να το αναφέρει τι είναι, να μην ψάχνομαι άδικα. Έχει τύχει και σε σας;

Link to comment
Share on other sites

to paypal ehei megali istoria sto na min anaferei pouthena diafora pragmata mehri na einai poly arga...

giayto egw oso mporw to apofevgw. moneybookers kai e-gold...

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

Η Alpha δεν μου χρεώνει καμμιά προμήθεια . Κάνε υπομονή μέχρι να εκαθαριστεί η συναλλαγή και να την δείς καθαρά στον λογαριασμό σου . Για το 1.01 δεν γνωρίζω κάτι , δεν μου έτυχε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

pedia kalispera.Thelo na moy pite apo tin empiriasas stis pistotikes ti ine kalitero:na trabixis apo mia pistotiki ena poso p.x 1000e i na kanis agora apo ena magazi me 1000?:X Pia karta pisteeyte oti ine kaliteri basi epitokiou?Kai ena teleyteo an i miniea dosi apo mia agora ine 100e kai esi anti gia 100 balis 200 ayto tokizonte to idio i den tokizonte katholoy?:confused:
Link to comment
Share on other sites

pedia kalispera.Thelo na moy pite apo tin empiriasas stis pistotikes ti ine kalitero:na trabixis apo mia pistotiki ena poso p.x 1000e i na kanis agora apo ena magazi me 1000?:X Pia karta pisteeyte oti ine kaliteri basi epitokiou?Kai ena teleyteo an i miniea dosi apo mia agora ine 100e kai esi anti gia 100 balis 200 ayto tokizonte to idio i den tokizonte katholoy?:confused:

 

 

asizititi agora.

i analipsi tha ehei eksoda analipsis (px 20eyrw) kai tha tokizetai apo ekeinh tin imera

stin agora den ehei eksoda kai an otan sou erthei o logariasmos ta plirwseis ola den plirwneis katholou toko. alliws plirwneis toko mono gia to ypoloipo pou afineis.

(malista kapoies kartes ehoun kai megalitero epitokio stin analipsi apo tin agora)

 

ama baleis parapanw lefta apo olo to poso tou logarisamou to (pistwtiko)ypoloipo sinithws tokizetai me ena poly mikro epitokio (analogo twn aplwn tamieythriwn) opote den aksizei ton kopo.

 

egw en genei eimai tis apopsis oti ti pistwtiki prepei na tin plirwneis panta olo to poso. an theleis na afineis ypoloipo kai na ta plirwneis liga liga en genei einai kalytero na anoikseis enan logariasmo me overdraft i isws kai ena anoihto daneio kai na ta hrwstas ekei ta lefta..

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

den ixera an tokizonte ta xrimata poy mporis na trabixis:confused:

 

isobiths: ginontai biasmoi sti fylakh?

montexristos: x.z.. i arkouda sto dasos?

 

no offence alla ti brika poly haraktiristiki analogia...

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρη και γρηγορη ερωτησουλα...

 

Εκτος απο την Eurobank και την Αττικης, ποιες αλλες τραπεζες προσφερουν αυτη τη στιγμη προπληρωμενες πιστωτικες καρτες?

 

Ευχαριστω εκ των πρωτερων! :)

Link to comment
Share on other sites

san na momizw kai egnatia (prepay). alla egw to briskw ayto to prama paraloga akribo. mia apli pistwtiki kanei mia hara ti douleia..

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

Η ανακρίβεια, της ανακρίβειας, ω ανακρίβεια.

Αλλά θέλει να σου κόβει για να το καταλάβεις.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

εν μερει ειανι αληθεια γιατι και εγω εδωσα αυτον τον μηνα 130+απο τα 20 και τελικα με χρεωσαν περιπου 45 ευρω και ειχα 965 πριν και μετα 920....
Link to comment
Share on other sites

εν μερει ειανι αληθεια γιατι και εγω εδωσα αυτον τον μηνα 130+απο τα 20 και τελικα με χρεωσαν περιπου 45 ευρω και ειχα 965 πριν και μετα 920....

 

 

Ρε Hydro, για να καταλάβω, εσύ θέλεις δλδ να ΜΗΝ πληρώνεις όλο το χρέος σου αλλά η τράπεζα να μη σε χρεώνει τόκο;:worry:

 

εν μερει ειανι αληθεια

 

Το μόνο που είναι αλήθεια είναι ότι αν δεν πληρώνεις ολόκληρη την οφειλή, θα πληρώσεις τόκο. Τα υπόλοιπα είναι μαθηματικά της π....ς.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...