Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Με το play.com ειχα και εγω προβλημα με τη visa electron της Alpha Bank. Ειναι το μοναδικο site στο οποιο ειχα προβλημα, οποτε δοκιμασε και αλλου τη καρτα.

 

Με τη Visa Enter (νομίζω ότι είναι κάτι αντίστοιχο της electron) έχω κλείσει εισητήρια από airtickets.gr χωρίς πρόβλημα. Στο play.com υπάρχει πρόβλημα.

Αλλά απο ό,τι καταλαβαίνω κάποιοι το κατάφεραν να δουλέψει (αφού πρώτα ήρθαν σε απευθείας συννενόησει με το helpdesk του play.com)

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Και τηλεφωνο που τους πηρα παλι δεν περασε η καρτα. Μαλλον εχουν ηλιθιο συστημα, πρωτη φορα συναντησα προβλημα.
Link to comment
Share on other sites

H Citibank Visa Vodafone προσφέρεται μέχρι τις 28/02/07 χωρίς συνδρομή για πάντα!

 

όντως αλλά θέλει εκκαθαριστικό κλπ (άρα δε βγαίνει για φοιτητές)

 

Ξέρει κανείς αν η Φοιτητική Citibank Visa Vodafone προσφέρεται μέχρι τις 28/02/07 χωρίς συνδρομή για πάντα;

 

Πήρα τηλ. αλλά δεν ξέρουν τι τους γίνεται..

Link to comment
Share on other sites

Μετά από συχνά τηλεφωνήματα από ανθρώπους που μου πρόσφεραν πιστωτικές κάρτες, αποφάσισα (ήθελα να κάνω κάποιες αγοροπωλησίες στην Αμερική μέσω του Ιντερνετ) να βγάλω την κάρτα με παραδοσιακό τρόπο, πηγαίνοντας στο πλησιέστερο κατάστημα της τράπεζας μου.

Λοιπόν, πήγα την προηγούμενη εβδομάδα στην Α**** BANK για να βγάλω πιστωτική,

έπρεπε να φέρω μαζί μου την ταυτότητα και εκκαθαριστικό (από το οποίο προκύπτει τι κάρτα γίνεται να βγάλω) μετά από μισή ώρα τα χαρτιά ήταν συμπληρωμένα, στα οποία είχαμε γράψει όλη την ιστορία της ζωής μου (όλα για μία VISA!!!:).

Ο υπάλληλος της τράπεζας μου είπε ευγενικά ότι σε 10 ημέρες η κάρτα θα είναι στο κατάστημα, χρειάζεται μόνο να περάσω να την πάρω (προλάβαίνα να κάνω την δουλειά που έλεγα, είχα περιθώριο περίπου 15 ημέρες). Ok

Πάω σήμερα που πέρασαν περίπου 10 μέρες και ζητάω την κάρτα μου.

Μου απαντάνε ευγενικά ότι η κάρτα ΔΕΝ ΒΓΗΚΕ!!!!!!!!!!!!!!

?????????????????????????????

Επειδή δεν επιβεβαιώθηκε το σταθερό τηλ. που έγραψα (πρέπει να είναι απόρρητο λέει).

Ζήτησε να φέρω έναν λογαριασμό του ΟΤΕ για να βγάλει την κάρτα.

 

Δεν πάτε στο …να περιμένω έναν μήνα την ****κάρτα σας…………….

Link to comment
Share on other sites

H Citibank Visa Vodafone προσφέρεται μέχρι τις 28/02/07 χωρίς συνδρομή για πάντα!

 

όντως αλλά θέλει εκκαθαριστικό κλπ (άρα δε βγαίνει για φοιτητές)

 

Ξέρει κανείς αν η Φοιτητική Citibank Visa Vodafone προσφέρεται μέχρι τις 28/02/07 χωρίς συνδρομή για πάντα;

 

Πήρα τηλ. αλλά δεν ξέρουν τι τους γίνεται..

 

Εγω εχω την φοιτητικη Citibank Visa Vodafone και οπως ειπα και στην προηγουμενη σελιδα πηρα τηλεφωνο και μου τη μετετρεψαν χωρις συνδρομη για παντα. Μαλιστα μου επεστρεψαν και τη συνδρομη που πληρωσα τον Δεκεμβριο. Στην αρχη πηρα τηλεφωνο σε ενα καταστημα Vodafone και επειδη αυτοι δεν ηξεραν μου εδωσαν ενα τηλεφωνο της Citibank (το οποιο δυστυχως δεν θυμαμαι... ηταν παντως 21092901 κατι κατι, οχι 100).

Link to comment
Share on other sites

H Citibank Visa Vodafone προσφέρεται μέχρι τις 28/02/07 χωρίς συνδρομή για πάντα!

 

όντως αλλά θέλει εκκαθαριστικό κλπ (άρα δε βγαίνει για φοιτητές)

 

Ξέρει κανείς αν η Φοιτητική Citibank Visa Vodafone προσφέρεται μέχρι τις 28/02/07 χωρίς συνδρομή για πάντα;

 

Πήρα τηλ. αλλά δεν ξέρουν τι τους γίνεται..

 

Ναι προσφέρεται κανονικά χωρίς συνδρομή για πάντα αν την ζητήσεις σε κατάστημα VODAFONE με όριο 600 ευρώ για τον πρώτο χρόνο και 900 για τον δεύτερο. . Άμα την ζητήσεις σε κατάστημα CITIBANK πληρώνεις την μισή συνδρομή, αλλά μπορεί να σου δώσουν μεγαλύτερο όριο.

Link to comment
Share on other sites

Με τη Visa Enter (νομίζω ότι είναι κάτι αντίστοιχο της electron) έχω κλείσει εισητήρια από airtickets.gr χωρίς πρόβλημα. Στο play.com υπάρχει πρόβλημα.

Αλλά απο ό,τι καταλαβαίνω κάποιοι το κατάφεραν να δουλέψει (αφού πρώτα ήρθαν σε απευθείας συννενόησει με το helpdesk του play.com)

 

εγω ρε παιδια εδω και κανενα χρονο ψωνιζω κανονικα με την electron visa της αλφα απο play.com και δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα ..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι πιστεύω στην παροιμία: όποιος ανακατεύεται με τα πίτουρα τον τρώνε οι κότες.

Οι τράπεζες δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα…

Link to comment
Share on other sites

akribws. einai etairies pou prosferoun yphresies me antallagma kapoio kerdos.

esy apofasizeis an se eksyphretoun kai thes na tis hrisimopoiiseis, an to kostos twn yphresiwn einai logiko, kathws kai me poia apo tis etairies eheis swsti synergasia..

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

Ki όμως η δικιά μου είχε συνδρομή, πήρα στη Citibank τηλέφωνο και τους είπα ή μου την κάνετε χωρίς συνδρομή για πάντα ή πάω σε άλλη τράπεζα. Το πασάρανε σε κάποιο άλλο τμήμα (όχι στο γενικό τηλεφωνικό κέντρο) και μετά από 2 μέρες μου επιβεβαίωσαν ότι δεν θα ξαναχρεωθώ συνδρομή ποτέ.

 

Κι έτσι κι έγινε από τότε. :)

 

και μένα έτσι έγινε. Μόνο που την πρώτη φορά αντί να μου κάνουν επιστροφή 20 ευρώ μου κάνανε 20 λεπτά!!!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

H Citibank Visa Vodafone προσφέρεται μέχρι τις 28/02/07 χωρίς συνδρομή για πάντα!

 

όντως αλλά θέλει εκκαθαριστικό κλπ (άρα δε βγαίνει για φοιτητές)

 

Ξέρει κανείς αν η Φοιτητική Citibank Visa Vodafone προσφέρεται μέχρι τις 28/02/07 χωρίς συνδρομή για πάντα;

 

Πήρα τηλ. αλλά δεν ξέρουν τι τους γίνεται..

 

 

η vodafone βγαίνει και για φοιτητές με 800 ευρώ όριο

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Μετά από συχνά τηλεφωνήματα από ανθρώπους που μου πρόσφεραν πιστωτικές κάρτες, αποφάσισα (ήθελα να κάνω κάποιες αγοροπωλησίες στην Αμερική μέσω του Ιντερνετ) να βγάλω την κάρτα με παραδοσιακό τρόπο, πηγαίνοντας στο πλησιέστερο κατάστημα της τράπεζας μου.

Λοιπόν, πήγα την προηγούμενη εβδομάδα στην Α**** BANK για να βγάλω πιστωτική,

έπρεπε να φέρω μαζί μου την ταυτότητα και εκκαθαριστικό (από το οποίο προκύπτει τι κάρτα γίνεται να βγάλω) μετά από μισή ώρα τα χαρτιά ήταν συμπληρωμένα, στα οποία είχαμε γράψει όλη την ιστορία της ζωής μου (όλα για μία VISA!!!:).

Ο υπάλληλος της τράπεζας μου είπε ευγενικά ότι σε 10 ημέρες η κάρτα θα είναι στο κατάστημα, χρειάζεται μόνο να περάσω να την πάρω (προλάβαίνα να κάνω την δουλειά που έλεγα, είχα περιθώριο περίπου 15 ημέρες). Ok

Πάω σήμερα που πέρασαν περίπου 10 μέρες και ζητάω την κάρτα μου.

Μου απαντάνε ευγενικά ότι η κάρτα ΔΕΝ ΒΓΗΚΕ!!!!!!!!!!!!!!

?????????????????????????????

Επειδή δεν επιβεβαιώθηκε το σταθερό τηλ. που έγραψα (πρέπει να είναι απόρρητο λέει).

Ζήτησε να φέρω έναν λογαριασμό του ΟΤΕ για να βγάλει την κάρτα.

 

Δεν πάτε στο …να περιμένω έναν μήνα την ****κάρτα σας…………….

 

Τι να περιμένεις από αυτήν την τράπεζα?? Άκου συζήτηση προχθές στο τηλέφωνο:

(εγώ)- καλησπέρα, μπορώ να σας δώσω τα στοιχεία μου και να μου δώσετε τον αριθμό του λογαριασμού μου γιατί τον έχω χάσει? (κάτι που είναι παραπάνω από προφανές ότι γίνεται σε οποιαδήποτε άλλη τράπεζα)

- δεν ξέρω πρέπει να σας συνδέσω στο τμήμα καρτών!

περιμένω και όταν απαντάνε επαναλαμβάνω την ερώτηση

- δεν γίνεται να σας πούμε τον αριθμό του λογαριασμού σας!

- γιατί? τον χρειάζομαι!

- για λόγους ασφαλείας!

- για λόγους ασφαλείας να μην δώσετε τον αριθμό της πιστωτικής μου, άσχετα με το αν γίνεται κ αυτό, όχι τον αριθμό του λογαριασμόυ μου!

- θα θέλατε να μαθαίνει ο καθένας τον αριθμό του λαγαριασμού σας?

- ΦΥΣΙΚΑ! ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ? ΝΑ ΜΟΥ ΒΑΛΕΙ ΛΕΦΤΑ??????

- έχετε άδικο.

- ήσασταν όλοι τρομερά εξυπηρετικοί, χαίρετε

 

Ξαναπαίρνω γιατί λέω έπεσα σε ζώο, ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ

 

σηκώνομαι πάω στην ALPHA άλλη όρεξ δεν είχα να τρέχω, και στο ταμείο αφού μου τον δώσανε, μου είπανε εν ολίγοις ότι καλά κάνανε και με τρέχανε εκεί! ΚΑΙ ΚΑΙ ΚΑΙ το απίστευτο, μου το είπε το άλλο βούρλο η ταμίας, δεν το έχω επιβεβαιώσει. Ζήτησα να μου βρεί έναν λογαριασμό που είμαι συνδικαιούχος ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ!!!!!!!! το καραγκιοζιλίκι στο μεγαλείο του! ΚΑΙ ΤΙ ΜΟΥ ΠΕΤΑΕΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ: ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΑΝ ΕΙΣΤΕ ΣΥΝΔΙΚΑΙΟΥΧΟΣ!!!!!!!!!!!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

sto prwto kala sou kanane. sto katasthma malista tha eprepe na sou zitisoun kai taytothta prin sou ton poun. eggrapsou stis yphresies internet banking kai phone banking kai kei tha mporeis na ta mathaineis.. ;)

to deytero an einai opws to les blakeia einai. an kai egw apo oti ehw katalabei to systhma tous den einai kai toso kentriko oson afora tous logariasmous kai tous dikaiouxous. kai egw mia fora pou piga stin alpha na kanw analipsi me bazan na perimenw na steiloun fax sto katastima pou anoihthike kai kati tetoia haza...

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

sto prwto kala sou kanane. sto katasthma malista tha eprepe na sou zitisoun kai taytothta prin sou ton poun. eggrapsou stis yphresies internet banking kai phone banking kai kei tha mporeis na ta mathaineis.. ;)

to deytero an einai opws to les blakeia einai. an kai egw apo oti ehw katalabei to systhma tous den einai kai toso kentriko oson afora tous logariasmous kai tous dikaiouxous. kai egw mia fora pou piga stin alpha na kanw analipsi me bazan na perimenw na steiloun fax sto katastima pou anoihthike kai kati tetoia haza...

 

καθόλου καλά δεν κάνανε. άκου εκεί να τρέχω σε alpha για να μου πουν τον λογαριασμό ΜΟΥ! επίσης, για να γραφτώ στο ebanking ΠΡΕΠΕΙ να βάλω τον αριθμό του λογαριασμόυ μου! καθόλου δεν τη χρησιμοποιώ την τράπεζα αυτή και ούτε θέλω.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

6 Δεκέμβρη ταξιδεύω για Βαρκελώνη. Μπαίνω στο web banking της alpha bank για να στείλω κάποια χρήματα στον παππού μου και βλέπω ότι λείπουν 900€ από το λογαριασμό μου. Παρατηρώντας τις κινήσεις ανακαλύπτω ότι οι κινήσεις έχουν γίνει προς 3 άγνωστες προς εμένα εταιρείες συν την Vodafone Ισπανίας. Μιλάμε για ποσά απο 100 έως 400€ για κάθε εταιρεία, όλες ισπανικές! Μετά από αρκετά fax που έστειλα, κατάφερα μέχρι στιγμής να μου επιστραφούν τα 700€.

 

Δεν ξέρω τι έχετε να πείτε για το συγκεκριμένο συμβάν, αλλά θεωρώ ότι λίγες τράπεζες θα σου επέστρεφαν τα χρήματα, με τη λογική ότι όλες οι συναλλαγές είναι με ισπανικές εταιρείες, όλες την περίοδο που βρισκόμουν στην Ισπανία.

 

Αν παρατηρήσει κάποιος παλαιότερα posts μου, θα δει ότι τα χώνω στην εν λόγω εταιρεία, αλλά με τη συγκεκριμένη πράξη της βγάζω το καπέλο.

Link to comment
Share on other sites

6 Δεκέμβρη ταξιδεύω για Βαρκελώνη. Μπαίνω στο web banking της alpha bank για να στείλω κάποια χρήματα στον παππού μου και βλέπω ότι λείπουν 900€ από το λογαριασμό μου. Παρατηρώντας τις κινήσεις ανακαλύπτω ότι οι κινήσεις έχουν γίνει προς 3 άγνωστες προς εμένα εταιρείες συν την Vodafone Ισπανίας. Μιλάμε για ποσά απο 100 έως 400€ για κάθε εταιρεία, όλες ισπανικές! Μετά από αρκετά fax που έστειλα, κατάφερα μέχρι στιγμής να μου επιστραφούν τα 700€.

 

Δεν ξέρω τι έχετε να πείτε για το συγκεκριμένο συμβάν, αλλά θεωρώ ότι λίγες τράπεζες θα σου επέστρεφαν τα χρήματα, με τη λογική ότι όλες οι συναλλαγές είναι με ισπανικές εταιρείες, όλες την περίοδο που βρισκόμουν στην Ισπανία.

 

Αν παρατηρήσει κάποιος παλαιότερα posts μου, θα δει ότι τα χώνω στην εν λόγω εταιρεία, αλλά με τη συγκεκριμένη πράξη της βγάζω το καπέλο.

 

Αυτές οι συναλλαγές πως έγιναν? Με ποιο τρόπο χρεώθηκε η κάρτα σου, ώστε να σου επιστρέψουν τα χρήματα ? :wacko:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι συναλλαγές πως έγιναν? Με ποιο τρόπο χρεώθηκε η κάρτα σου, ώστε να σου επιστρέψουν τα χρήματα ? :wacko:

Είχα κάνει κράτηση του ξενοδοχέιου online. Προφανώς τις έκανε το ξενοδοχείο, δεν νομίζω να έπεσα σε ισπανό hacker...

Link to comment
Share on other sites

Είχα κάνει κράτηση του ξενοδοχέιου online. Προφανώς τις έκανε το ξενοδοχείο, δεν νομίζω να έπεσα σε ισπανό hacker...

 

Και το αναγνώρισε αυτό το ξενοδοχείο ? Δώσε κάποιες λεπτομέρεις γιατί είναι πολύ περίεργη η επιστροφή των χρημάτων.

Παραδέχτηκε δηλαδή το ξενοδοχείο ότι έκανε χρήση της κάρτας σου, χωρίς να το γνωρίζεις ? και με ποιο τρόπο ? :wacko: :wacko:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και το αναγνώρισε αυτό το ξενοδοχείο ? Δώσε κάποιες λεπτομέρεις γιατί είναι πολύ περίεργη η επιστροφή των χρημάτων.

Παραδέχτηκε δηλαδή το ξενοδοχείο ότι έκανε χρήση της κάρτας σου, χωρίς να το γνωρίζεις ? και με ποιο τρόπο ? :wacko: :wacko:

 

Δε χρειάζεται να το αναγνωρίσει ούτε το ξενοδοχείο ούτε κανεις άλλος. Από τη στιγμή που δεν έχει εγκρίνει τις κινήσεις ο ίδιος, δικαιούται επιστροφή.

Link to comment
Share on other sites

Ένα έχω να πω εγώ. Μακριά από eurobank! ότι και να γίνει μακριά... Με τρέχανε σαν το βλάκα....

 

Επίσης έχω να πω πως η winbank τόσο καιρό με καλούν για βλακώδεις λόγους και μια φορά που τους χρειάστηκα γιατί είχα σοβαρό πρόβλημα με το λογαριασμό και παραλίγο να χάσω εισητήρια αεροπλάνου λόγω λάθος εμπλοκής, ΔΕΝ σηκώνανε τηλέφωνα και στο μαιλ που τους έγραψα όχι δεν απάντησαν αλλά και 1,5 εβδομάδα μετά δεν με έχουν πάρει καν τηλέφωνο... ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ!

 

Οπότε όπως καταλαβαίνετε, το ebanking στην Ελλάδα έχει ένα πρόβλημα....

 

ΥΓ. ΓΙα alpha ξέρω ότι είναι οκ, αλλά επειδή δεν έχω γνώση, δεν προτείνω...

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να το αναγνωρίσει ούτε το ξενοδοχείο ούτε κανεις άλλος. Από τη στιγμή που δεν έχει εγκρίνει τις κινήσεις ο ίδιος, δικαιούται επιστροφή.

Δλδ με τη λογική σου, μπορώ εγώ για κάθε συναλλαγή που κάνω να την αμφισβητώ;

Link to comment
Share on other sites

Δλδ με τη λογική σου, μπορώ εγώ για κάθε συναλλαγή που κάνω να την αμφισβητώ;

 

Μίλησα για τις συναλλαγές που ΔΕΝ έχεις κάνει. :X

 

Από τη στιγμή που δεν έχει εγκρίνει τις κινήσεις ο ίδιος, δικαιούται επιστροφή.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις πόσες χιλιάδες συναλλαγές μπορώ να σου αμφισβητήσω; Από αγορά από κατάστημα υπογράφεις και σε ένα κολόχαρτα, μέσω διαδικτύου όμως;
Link to comment
Share on other sites

stis epitopies agores zitan apo tin etairia na deiksei to k***harto pou ypegrapses kai elegxoun tin ypografi. stis ilektronikes elegxoun px tin i.p. kai an einai apo provider stis seyhelles einai mallon hacker. sti teleytaia periptwsi malista tin patata tin trwei i trapeza. as prosehe na ehei pio asfales systhma...

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...