Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

οταν τα πληρωνω κανονικα και βλεπω στον λογαριασμο οτι τα εβαλα μια μερα μετα δηλαδη με τοκο ε παει πολυ η αποδειξη λεει 27/1/2007 ενω στον λογαριασμο λεει 28/1/2007 δηλαδη με τοκο!
Link to comment
Share on other sites

οταν τα πληρωνω κανονικα και βλεπω στον λογαριασμο οτι τα εβαλα μια μερα μετα δηλαδη με τοκο ε παει πολυ η αποδειξη λεει 27/1/2007 ενω στον λογαριασμο λεει 28/1/2007 δηλαδη με τοκο!

 

Για ακόμη μια φορά δεν καταλαβαίνω τι εννοείς, ούτε πως αυτό κολλάει με το link που παρέθεσες που λέει κάτι τελείως διαφορετικό (αυτά που λέει το αρχείο παραμένουν ασυναρτησίες)

Link to comment
Share on other sites

Οι Τράπεζες δεν αποτελούν φιλανθρωπικά ιδρύματα . Για συναλλαγές μαζί τους είτε μας αρέσει είτε όχι χρεώνουν ΤΟΚΟ. Τώρα τα μαθηματικά Του Αρχείου άστα για κλάματα είναι ..
Link to comment
Share on other sites

Καλά τα αρχείο είναι αστείο.

 

Ο τρόπος που "κλέβουν" οι τράπεζες στις πιστωτικές είναι διαφορετικός....

Open your Windows to Freedom!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

http://www.reactos.org

Link to comment
Share on other sites

Επιεικως αστειο το pps γιατι εν το μεταξύ εσύ εχεις πάρει 1600 απο την τραπεζα και περιμενεις να σου πει κιολας ευχαριστουμε δε χρειαζεται να τα επιστρεψεις!!! :lol:

 

Φυσικα και πρωτα χρεωνονται οι τοκοι και φυσικα με την ελάχιστη καταβολή απλά εσυ διευκολύνεσαι και φυσικα και δεν προκειται ποτε να αποπληρωσεις την καρτα δινοντας την ελαχιστη!!

:tease:
Link to comment
Share on other sites

για ενα δανειο 3000 ευρω ποια τραπεζα αυτο το καιρο εχει τα καλυτερα επιτοκια?

 

i ethniki nomizw dinei miso epitokio sto anoixto tis gia ena xrono.

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν:

 

θέλω να ανοίξω έναν λογαριασμό σε άλλη τράπεζα από αυτή που έχω την μισθοδοσία μου (Εmporiki) και να τοποθετήσω 20.000 ευρώ. Θέλω επίσης παρ'αλληλα να βγάλω και μία cash-card electron visa (όχι πιστωτική) για αγορές από νετ.

 

(1) ποιά τράπεζα να προτιμήσω πλην της Eurobank και Πειραιώς;

(2) υπάρχει κίνδυνος να χάσω τα χρήματά μου σε περίπτωση απάτης μέσω της κάρτας;

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν:

 

θέλω να ανοίξω έναν λογαριασμό σε άλλη τράπεζα από αυτή που έχω την μισθοδοσία μου (Εmporiki) και να τοποθετήσω 20.000 ευρώ. Θέλω επίσης παρ'αλληλα να βγάλω και μία cash-card electron visa (όχι πιστωτική) για αγορές από νετ.

 

(1) ποιά τράπεζα να προτιμήσω πλην της Eurobank και Πειραιώς;

(2) υπάρχει κίνδυνος να χάσω τα χρήματά μου σε περίπτωση απάτης μέσω της κάρτας;

Ναι, αν η κάρτα είναι χρεωστική, συνδεδεμένη με λογαριασμό που έχει 20.000€, υπάρχει μεγάλος κίνδυνος.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αν η κάρτα είναι χρεωστική, συνδεδεμένη με λογαριασμό που έχει 20.000€, υπάρχει μεγάλος κίνδυνος.

 

egw tha elega kanenas. apla na parakoloutheis pou kai pou ti ginetai ston logariasmo. pantws ta 20k€ einai polla gia tamieythrio. ta pio polla kanta eite prothesmiakh eite A/K diaxeirishs diathesimwn.

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

δεν τα πολυ κατέχω τα εκονόμικς...:lol:

Με απλά λόγια, τα 10.000€ αν δεν υπάρχει περίπτωση να τα χρειαστείς άμεσα, μπορείς να τα βάλεις σε κάποιο επενδυτικό πρόγραμμα εγγυημένου κεφαλαίου κάποιας τράπεζας, και όταν τα πάρεις να είναι πολύ περισσότερα από ότι θα ήταν αν τα άφηνες σε λογαριασμό ταμιευτηρίου.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
γιατί δεν ανοίγεις 2 λογαριασμούς? Και οι 2 συνδεδεμένοι με την κάρτα, και όταν θες να κάνεις αγορές περνάς λεφτά στον λογαριασμό που είναι πρωτεύων για αγορές

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Καλά τι ήταν αυτό το ppt που μας κλέβουν οι τράπεζες???

 

Η ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΣΕ ΟΛΟ ΤΗΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ!

 

Δηλαδή τι θέλεις?? Να μην πληρώσεις τόκους εσύ?????? Ίσα ίσα που έχεις κάρτα με μια χαρά επιτόκιο!!!! Τι μας λες ρε φίλε, πάτε και ανοίγετε κάρτες και δεν ξέρετε τι σας γίνεται!

 

ΟΥΤΕ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΙΑΣ ΚΟΤΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΕΦΤΙΑΞΕ!

 

Το μόνο έξυπνο πράγμα που σκέφτηκε ήταν να σβήσει όλα τα στοιχεία, ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΜΗΝΥΣΗ ΓΙΑ ΣΥΚΟΦΑΝΤΙΚΗ ΔΥΣΦΗΜΙΣΗ Η EUROBANK και τρέχει και δε φτάνει. Κάνω συνέχεια τροποποιήσεις γιατί με αυτά που διάβασα έχασα τα αυγά και τα πασχάλια. Δεν το πιστεύω πως υπάρχουν τόσο ανόητοι άνθρωποι.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν:

 

θέλω να ανοίξω έναν λογαριασμό σε άλλη τράπεζα από αυτή που έχω την μισθοδοσία μου (Εmporiki) και να τοποθετήσω 20.000 ευρώ. Θέλω επίσης παρ'αλληλα να βγάλω και μία cash-card electron visa (όχι πιστωτική) για αγορές από νετ.

 

(1) ποιά τράπεζα να προτιμήσω πλην της Eurobank και Πειραιώς;

(2) υπάρχει κίνδυνος να χάσω τα χρήματά μου σε περίπτωση απάτης μέσω της κάρτας;

 

γιατί δεν ανοίγεις 2 λογαριασμούς? Και οι 2 συνδεδεμένοι με την κάρτα, και όταν θες να κάνεις αγορές περνάς λεφτά στον λογαριασμό που είναι πρωτεύον για αγορές

 

Αυτη ειναι η λυση ;)

Link to comment
Share on other sites

γιατί δεν ανοίγεις 2 λογαριασμούς? Και οι 2 συνδεδεμένοι με την κάρτα, και όταν θες να κάνεις αγορές περνάς λεφτά στον λογαριασμό που είναι πρωτεύων για αγορές

Εγώ μετά από αυτό που έπαθα στη Βαρκελώνη, άνοιξα δεύτερο λογαριασμό, με δεύτερη κάρτα και όποτε θέλω θα στέλνω το ανάλογο ποσό με web banking. ******* ε;

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς να μου πει ποια χρηματιστηριακή έχει την χαμηλότερη προμήθεια και αξιοπρεπές σύστημα εντολών (phone ή μέσω internet);
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς να μου πει ποια χρηματιστηριακή έχει την χαμηλότερη προμήθεια και αξιοπρεπές σύστημα εντολών (phone ή μέσω internet);

 

Κοίτα δεν ξέρω, αλλά γενικότερα τις χαμηλότερες προμήθειες τις έχει η Εθνική, οπότε φαντάζομαι αυτή.. :confused:

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

κάποιος να μου πει που ξέρει. η εθνική χρηματηστιριακή έχει χαμηλή προμήθεια σε αγορά κ πώληση;

 

mesw internet 0.30% me elahisto to 8.80 euro.

nomizw den yparxei hamiloteri.

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πεις κανείς πιο είναι το ελάχιστο ποσό κατάθεσης σε λογαριασμό της Εθνικής Τράπεζας για να μην επιβαρύνετε κάποιος με "ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ"; Επίσης τι είναι οι "ΧΡΕΩΣΤΙΚΟΙ ΤΟΚΟΙ"; Εγώ γνωρίζω μόνο τους "πιστωτικούς τόκους" και τους φόρους τους....Είμαι ένα βήμα πριν πάω στον Τραπεζικό Διαμεσολαβητή για τα γ.....α της Εθνικής αλλά θα ήθελα και την άποψή σας πρώτα. Στις προμήθειες της Εθνικής εδώ (τμήμα ΙΙ) δεν αναφέρεται κάτι σχετικό...Τέλος γνωρίζει κάποιος τον αριθμό τηλεφώνου στα κεντρικά της Εθνικής κάποιου τμήματος εξυπηρέτησης πελατών (όπως έχουν όλες οι σοβαρές τράπεζες) για διευκρίνηση ή επεξήγηση τέτοιων χρεώσεων; Στο Internet Banking δεν έχουν ιδέα και δεν μπορώ να αφήσω την δουλειά μου να τρέχω στα υποκαταστήματά τους...
Link to comment
Share on other sites

Οι χρεώσεις της Εθνικής τράπεζας αναφέρονται λεπτομερώς στην ιστοσελίδα της

http://www.nbg.gr/pdf/transaction_terms.pdf Απορώ πως δεν το βλέπεις εφόσον και οι δύο παραπέμπουμε στο ίδιο αρχείο.(Τμήμα ΙΙ)

Αν μιλάμε για λογαριασμό ταμιευτηρίου θα πρέπει ο μέσος όρος εξαμήνου να είναι 1500 ευρώ για να κάνεις 24 ανέξοδες συναλλαγές το εξάμηνο .Αν το μέσο υπόλοιπο είναι πάνω από 15.000 ευρώ κάνεις όλες τις συναλλαγές ανέξοδα.

Κάτω από 1500 ευρώ ΜΕΣΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ κάθε συναλλαγή σε ταμείο χρεώνεται 0,75 ευρώ. Οι συναλλαγές με κάρτα ETHNOCASH δεν χρεώνονται όπως και οι συναλλαγές μέσω internet banking επίσης δεν χρεώνονται .

Χρεωστικοί τόκοι είναι Τόκοι για τις ημέρες που πέρνεις χρήματα από τον λογαριασμό σου πριν την κανονική ημερομηνία ή ώρα που αυτά είναι ελεύθερα διαθέσιμα. Παράδειγμα πληρώνεσε τον μισθό σου στις 31 Ιανουαρίου .

Η τράπεζα τα περνάει στο σύστημα από το απόγευμα στις 30 του μήνα με VALEUR 31 Ιανουαρίου ( Οι τράπεζες ανοίγουν 08:00)

Αν πάρεις τα χρήματα στις 7 το πρωί 31 Ιανουαρίου θεωρείτε ότι τα εισέπραξες στις 30 Ιανουαρίου ( κάθε στιγμή πριν τις 8 το πρωί είναι η προηγούμενη εργάσιμη ) Αν η 31 του μήνα είναι δευτέρα και πάρεις τα χρήματα πριν τις 8 το πρωί θεωρείται ότι τα πήρες Παρασκευή 28 του μήνα.

Δεύτερο παράδειγμα .

Καταθέτεις χρήματα την δευτέρα 26 του μήνα στις 10 το πρωί .

Αμέσως στέλνεις με χρήση Internet τα χρήματα για να πληρώσεις το ενοίκιο σου .

Οι όροι συναλλαγής αναφέρουν σαφώς ότι κάθε κατάθεση τοκίζεται από την επόμενη ημέρα ( 27 του μήνα) όμως κάθε ανάληψη σταματάει να τοκίζεται την προηγούμενη εργάσιμη (23 του μήνα ) αποτέλεσμα 4 ημέρες πιστωτικοί τόκοι.

Ελπίζω να έγινα σαφής.

Link to comment
Share on other sites

mesw internet 0.30% me elahisto to 8.80 euro.

nomizw den yparxei hamiloteri.

 

Πάντως στο http://www.nbg.gr/pdf/transaction_terms.pdf γράφει 0,35 % με ελάχιστο τα 8.80

Link to comment
Share on other sites

Οι χρεώσεις της Εθνικής τράπεζας αναφέρονται λεπτομερώς στην ιστοσελίδα της

http://www.nbg.gr/pdf/transaction_terms.pdf

Αν μιλάμε για λογαριασμό ταμιευτηρίου θα πρέπει ο μέσος όρος εξαμήνου να είναι 1500 ευρώ για να κάνεις 24 ανέξοδες συναλλαγές το εξάμηνο .Αν το μέσο υπόλοιπο είναι πάνω από 15.000 ευρώ κάνεις όλες τις συναλλαγές ανέξοδα.

Κάτω από 1500 ευρώ ΜΕΣΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ κάθε συναλλαγή σε ταμείο χρεώνεται 0,75 ευρώ. Οι συναλλαγές με κάρτα ETHNOCASH δεν χρεώνονται όπως και οι συναλλαγές μέσω internet banking επίσης δεν χρεώνονται .

Χρεωστικοί τόκοι είναι Τόκοι για τις ημέρες που πέρνεις χρήματα από τον λογαριασμό σου πριν την κανονική ημερομηνία ή ώρα που αυτά είναι ελεύθερα διαθέσιμα. Παράδειγμα πληρώνεσε τον μισθό σου στις 31 Ιανουαρίου .

Η τράπεζα τα περνάει στο σύστημα από το απόγευμα στις 30 του μήνα με VALEUR 31 Ιανουαρίου ( Οι τράπεζες ανοίγουν 08:00)

Αν πάρεις τα χρήματα στις 7 το πρωί 31 Ιανουαρίου θεωρείτε ότι τα εισέπραξες στις 30 Ιανουαρίου ( κάθε στιγμή πριν τις 8 το πρωί είναι η προηγούμενη εργάσιμη ) Αν η 31 του μήνα είναι δευτέρα και πάρεις τα χρήματα πριν τις 8 το πρωί θεωρείται ότι τα πήρες Παρασκευή 28 του μήνα.

Δεύτερο παράδειγμα .

Καταθέτεις χρήματα την δευτέρα 26 του μήνα στις 10 το πρωί .

Αμέσως στέλνεις με χρήση Internet τα χρήματα για να πληρώσεις το ενοίκιο σου .

Οι όροι συναλλαγής αναφέρουν σαφώς ότι κάθε κατάθεση τοκίζεται από την επόμενη ημέρα ( 27 του μήνα) όμως κάθε ανάληψη σταματάει να τοκίζεται την προηγούμενη εργάσιμη (23 του μήνα ) αποτέλεσμα 4 ημέρες πιστωτικοί τόκοι.

Ελπίζω να έγινα σαφής.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση ΩΣΤΟΣΟ στο link που αναφέρεις δεν βλέπω να αναγράφονται αυτά που γράφεις... Που αναγράφονται στις χρεώσεις της Εθνικής το ελάχιστο των 1500 Ευρώ και το "λειτουργικό κόστος" για λογαριασμούς με μικρότερα ποσά; Δεν θα πρέπει να είναι ενήμερος ο καταθέτης/πελάτης για αυτή την πολιτική; Ακόμα λες ότι οι αναλήψεις θα πρέπει να γίνονται ανέξοδα: οι δικές μου πάντα γίνονται ανέξοδα με την κάρτα ETHNOCASH ωστόσο ο μέσος όρος του ποσού που υπάρχει στον λογαριασμό για το εξάμηνο είναι 100-150 Ευρώ. Επομένως πως νομιμοποιείται να με χρεώνει η Εθνική 6 ευρώ "λειτουργικό κόστος" ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΕΞΑΜΗΝΟΥ από την στιγμή που αυτό δεν αναγράφεται πουθενά στα κόστη της; Επίσης δεν είναι παράνομη η πολιτική του εξαναγκασμού διατήρησης του ποσού των 1500 Ευρώ σε έναν καταθετικό λογαριασμό; Σε καμία άλλη τράπεζα που έχω λογαριασμούς δεν το έχω δει αυτό! Τέλος αυτό που αναφέρεις για χρεωστικό τόκο το καταλαβαίνω, ΟΜΩΣ πως μπορεί να ισχύει στην περίπτωσή μου όταν ο λογαριασμός είναι ένας απλός καταθετικός και όχι μισθοδοσίας (που παρέχει και δικαίωμα υπερανάληψης); Στο δικό μου λογαριασμό αν δεν υπάρχει υπόλοιπο απλά δεν μπορείς να κάνεις ανάληψη. Δεν σου δίνεται κάποιο ποσό προκαταβολικά που να χρεώνεται στη συνέχεια με χρεωστικό τόκο...

Link to comment
Share on other sites

Μα στο κεφάλαιο ΙΙ . Επιτέλους αναφερόμαστε στο ίδιο Κείμενο .

Δεν μπορώ να καταλαβω πως δεν το βλέπεις . Συγνώμη δεν μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω.Να θυμίσω επίσης ότι ο πελάτης γίνεται ενήμερος όταν διαβάσει τους όρους συναλαγών που είναι κολημένοι στο τζάμι κάθε καταστήματος της Εθνικής. προφανώς με την βία δεν μπορεί να ενημερωθεί . Πρέπει να πάει και να τους διαβάσει.

Τέλος στην σελίδα των επιτοκίων

http://www.nbg.gr/pdf/transaction_terms_rate.pdf

Αναφέρεται το εξής- Τα χρεωστικά υπόλοιπα που δημιουργούνται από παραβίαση VALEURS στους λογ/σμούς Ταμιευτηρίου βαρύνονται με το εκάστοτε ελάχιστο επιτόκιο προσφοράς για πράξεις κύριας αναχρηματοδότησης της Ευρωπαϊκης κεντρικής τράπεζας ( από 13.12.2006, 3.5% ).

Link to comment
Share on other sites

Για χάρη σου πάντως κάνω μια αντιγραφή εδώ από το κοινό κείμενο στο οποίο παραπέμπουμε και οι δύο

01. Συναλλαγές λογ/σµού Ταµιευτηρίου (απλού &

Μισθοδοτικού Plus) στο Κατάστηµα, µε µέσο

6µηνιαίο υπόλοιπο (λειτουργικό κόστος):

- έως και €1.500 (ανά συναλλαγή) 0,75 ευρώ

- από €1.500,01 έως και €15.000,

- οι πρώτες 24 συναλλαγές του 6µήνου ανέξοδα

- οι πέραν των 24 πρώτων (ανά συναλλαγή) 0,75 ευρώ

- από €15.000,01 και άνω (όλες οι συναλλαγές) ανέξοδα

Έλεγξε σε παρακαλώ την έκδοση του acrobat reader που χρησιμοποιείς

Αν δεν έχεις την τελευταία ίσως να μην το βλέπεις σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...