Jump to content

Sony Ericsson Xperia X1


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχοντας ήδη το P1 και το Κ850 στην κατοχή μου, ξέρω πολύ καλά την ποιότητα τους ;)..

Δεν θα μπορούσε το Xperia να έχει χαμηλότερη ποιότητα κατασκευής :).

Θα μπορούσε φίλε μου... και ειναι πολύ απλός ο λόγος, στο P1 και το K850 κατασκευαστής ειναι η SonyEricsson ενώ στο xperia ειναι η HTC...

 

Βέβαια, αυτο που σου λέω τώρα δεν πάει να πει οτι δεν θα είναι ποιοτικό... θα είναι πραγματικά τέλειο και είμαι πολύ σίγουρος γιαυτό, απλά αυτο στο λέω γιατί συγκρίνεις το xperia με τα p1 και k850...

http://feeds.feedburner.com/Techwargr.1.gif
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

yeap!

 

 

 

Μία υπόθεση έκανα. Σύμφωνα με τις φωτογραφίες πάντα.

Τα περί στιβαρότητας και ποιότητας θα τα δούμε στο μέλλον.

 

dn ekanes ipothesi!eipes oti to eides plastiko!ara les oti einai plastikoura!egw dn tha pw tpt epeidh fenetai geloio na les oti einai plastikoura ena metaliko kinhto!entaxei auta tha ginontai twra epeidh yposthrizete th nokia!kai as mhn mhlisoume gia poiohta epeidh th plastikoura pou eipes polla teleutaia nokia thn exoun!oso gia to xperia thimisoume file!tha ta poume tote:p:p

w800i,w960i,t290i,t65,r380s,t18s,t29s,GA628,A1628s kai otan bgei kai to xperia

 

H nokia kanei to megalo vhma sthn agora!agoraste kinhta N series k 8a exete k hlektrokinhto jet ski:lol:!

Link to comment
Share on other sites

Για το aGPS δείτε εδώ http://en.wikipedia.org/wiki/Assisted_GPS

 

Άρα λοιπόν το a-GPS future είναι κανονικό GPS + το ότι παίρνει βοήθεια και από τα mobile cells για καλύτερη ανεύρεση θέσης.

 

...Αν κατάλαβα καλά πρέπει να αρχίσω να μαζεύω λεφτά :lol::lol::lol::lol:

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραίο τηλ!!!!!πόσο $$$$ υπολογίζετε να κάνει??και πότε θα έρθει κατά εδώ????:shifty::):D
Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

Δεν λεω πολυ ωραιο το X1. Αλλα απο τεχνικα χαρακτηριστικα δεν εχει και τιποτα σπουδαιο. Στην ουσια ειναι ενα TyTN 2 με καλυτερη οθονη. Ξαναλεω μιλαω για τα τεχνικα χαρακτηριστικα. Αυτο που το διαφοροποιει ειναι σιγουρα το design του που ειναι πολυ ωραιο και φυσικα το tweaked λειτουργικο που θα τρεχει ωστε να ειναι user-finger-friendly.

 

Τι άλλο θα μπορούσε να ζητήσει κανείς από ένα TyTN 2 με καλύτερη οθόνη;;;; :p Το κινητό σπέρνει!!!!!!!!!!!!!!!! :D

-iPod Nano Chromatic 8 GB Red [product]

-iPhone 3G 16GB black

-MacBook Pro 15,4'', 2.53GHz, 4GB, HDD 500GB, NVIDIA GeForce 9400M+9600M GT 512MB

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι εάν σε 1 χρόνο που θα κυκλοφορήσει (βλ. παλαιότερες καθυστερήσεις και σε άλλα κινητά) θα είναι ένα σουπερ κινητό ή θα τρέχει να φτάσει άλλες συσκευές....

Samsung Galaxy Note 5 SM-N920C Black Sapphire

Samsung GEAR S

Samsung Galaxy Tab S2 9.7 T813

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι εάν σε 1 χρόνο που θα κυκλοφορήσει (βλ. παλαιότερες καθυστερήσεις και σε άλλα κινητά) θα είναι ένα σουπερ κινητό ή θα τρέχει να φτάσει άλλες συσκευές....

 

e oxi kai enas xronos:P!to semptrevio lene oti tha rthei!

w800i,w960i,t290i,t65,r380s,t18s,t29s,GA628,A1628s kai otan bgei kai to xperia

 

H nokia kanei to megalo vhma sthn agora!agoraste kinhta N series k 8a exete k hlektrokinhto jet ski:lol:!

Link to comment
Share on other sites

Άρα λοιπόν το a-GPS future είναι κανονικό GPS + το ότι παίρνει βοήθεια και από τα mobile cells για καλύτερη ανεύρεση θέσης.

 

...Αν κατάλαβα καλά πρέπει να αρχίσω να μαζεύω λεφτά :lol::lol::lol::lol:

 

Παιδιά έτσι ακριβώς είναι.. σόρυ που επέμενα πριν για το a-gps. Είναι ότι ακριβώς φοράνε και τα HTC με τον Qualcomm..

"How can I know so many,

without even ever knowing anyone?.."

Link to comment
Share on other sites

Άρα λοιπόν το a-GPS future είναι κανονικό GPS + το ότι παίρνει βοήθεια και από τα mobile cells για καλύτερη ανεύρεση θέσης.

 

...Αν κατάλαβα καλά πρέπει να αρχίσω να μαζεύω λεφτά :lol::lol::lol::lol:

 

να σουν μονο εσυ που θα πρεπει να αρχισεις να μαζευεις..:rolleyes::lol::D:D

 

βρε που δεν θα ησυχασουμε ποτε :lol::lol:

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

e oxi kai enas xronos:P!to semptrevio lene oti tha rthei!

ναι αλλα απο το τι λενε μεχρι το ποτε θα ερθει...αστο καλητερα...:p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τώρα μιας και είχα επί 1,5 χρόνο κινητό ΝOKIA (N71 -450e από ΠΛΑΙΣΙΟ τότε) ας μην μιλήσουμε για ποιότητα - ξέβαψε το πληκτρολόγιο μέσα σε 1,5 μήνα παρουσίασε χαρακιές από κακό design η οθόνη σε 2 μήνες (έχω δημοσιεύσει εικόνες στο ανάλογο thread), όσον αφορά την ποιότητα του Software; Οι πρώτες παρτίδες (που είχα) αργούσαν να στείλουν SMS ως και 1,5-2 λεπτά όσο περνούσε ο καιρός που χρησιμοποιούσες την συσκευή (μέχρι που ήρθε το patch θυμάμαι.. και είδαμε φως!), τέλος από αντοχή; μια φορά μου έπεσε κάτω σε χαλί και βγήκε από την θέση του το flex που συνέδεε την οθόνη με το κομμάτι του keyboard (& το έβαλα μέσα ξανά μόνος μου.. τα έχω γράψει στο ανάλογο thread τότε..) και επειδή αγόραζα NOKIA από το 2000 συνεχώς, θα πω απλά πως το τελευταίο ποιοτικό NOKIA για εμένα ήταν το 6310i.

 

Υ.Γ.

Δεν σημαίνει ότι δεν θα ξανά αγοράσω NOKIA στο μέλλον (μπορεί) αλλά ας μην λέμε και ότι τα NOKIA πια είναι τα φοβέρα και όλα τα υπόλοιπα χάλια -- χαλαρά, είχα και είδα και καλά αλλά και χαμηλής ποιότητας κινητά από την NOKIA.

 

Ε κι εγώ έχω το Ν73 που είναι σκυλί μαύρο.

 

dn ekanes ipothesi!eipes oti to eides plastiko!ara les oti einai plastikoura!egw dn tha pw tpt epeidh fenetai geloio na les oti einai plastikoura ena metaliko kinhto!entaxei auta tha ginontai twra epeidh yposthrizete th nokia!kai as mhn mhlisoume gia poiohta epeidh th plastikoura pou eipes polla teleutaia nokia thn exoun!oso gia to xperia thimisoume file!tha ta poume tote:p:p

 

Είπα πλαστικούρα μου φαίνεται.

Και στο κάτω κάτω αν "εμείς" είμαστε υπερ της Νοκια τότε "εσείς" είστε υπερ της σονυ έρικσον. Και λέμε τα αντίστροφα αλλά το ίδιο νόημα βγαίνει:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο είναι.

Περιμένω να δω περισσότερες πληροφορίες για επεξεργαστή και ram και αν είναι ικανοποιητικές βλέπω να γίνεται το επόμενο κινητό μου;)

Στάθης
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε φίλε μου... και ειναι πολύ απλός ο λόγος, στο P1 και το K850 κατασκευαστής ειναι η SonyEricsson ενώ στο xperia ειναι η HTC...

 

Βέβαια, αυτο που σου λέω τώρα δεν πάει να πει οτι δεν θα είναι ποιοτικό... θα είναι πραγματικά τέλειο και είμαι πολύ σίγουρος γιαυτό, απλά αυτο στο λέω γιατί συγκρίνεις το xperia με τα p1 και k850...

 

Φαινετε δεν εχεις και πολυ εμπειρια με τα μηχανακια της Htc!Aπλα πληροφοριακα σου λεω οτι το P1 το ειχα,επομενος εχω και αμεση συγκριση με το Htc που εχω τωρα.Ενα σου λεω,απλα να ευχεσαι να εχει κατασκευαστει απ την Htc!!

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Το να έχει κατασκευαστεί από την HTC το αποκλείω.Το να έχει συνεισφέρει η HTC το βρίσκω πιο πιθανό.

Η SE θα παρουσιάσει και UIQ στη σειρά XPERIA(οι αντίστοιχες με αυτό,αλλά με UIQ λειτουργικό).Το ότι η πρώτη συσκευή XPERIA ήταν με Windows Mobile έγινε για μια σειρά λόγων,όπως η ταχύτερη ευκολία υλοποίησης(το UIQ 4.0 θέλει τεστάρισμα πολύ ακόμη για να παρουσιαστεί πραγματικά σταθερό και έτοιμο στην αγορά).Οπότε με την πλατφόρμα Windows Mobile δημιουργείται μια συσκευή πολύ πιο γρήγορα και πιο εύκολα,άρα αυτό σημαίνει πιο γρήγορη ημερομηνία κυκλοφορίας(αναλογικά με το UIQ 4.0)και ξόδεμα λιγότερων χρημάτων για την υλοποίηση,αλλά και παρουσίαση ενός αξιόλογου τηλεφώνου μέχρις ώτου ετοιμαστεί η νέα πλατφόρμα 4.0!

 

Επαναλαμβάνω ότι θα παρουσιαστεί κάτι αντίστοιχο στη σειρά XPERIA με UIQ λειτουργικό,αλλά όχι άμεσα!Το θέμα είναι πως η αρχιτεκτονική θα είναι ίδια και όσον αφορά το λειτουργικό θα υποστηρίζει(λόγω SE)έναν πιο multi-media χαρακτήρα!

 

Θεωρώ πως η εταιρία έχει όλη την απαραίτητη τεχνογνωσία για να κατασκευάσει κάτι τέτοιο(με μια μικρή βοήθεια από την HTC,σαφώς για αρχή).Αλλά όχι και να την απαξιώνουν εντελώς μερικοί.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα το WM είναι ένα πείραμα της SE (δεν με απασχολεί αν κρύβεται η HTC πίσω της με outsource από SE κτλ.), αν τους "κάτσει καλά" και η συσκευή γνωρίσει ευρεία αποδοχή από καταναλωτές και developers λογισμικού τότε αμφιβάλλω αν θα στραφούν ξανά στο Symbian/UIQ όσο αφορά αυτές τις λύσεις διότι καμία εταιρία δεν χαλά μια πετυχημένη & δοκιμασμένη συνταγή.

 

Τώρα αν η συσκευή δεν πουλήσει τα αναμενόμενα, φυσικά δεν έχουν λόγο να δεσμευτούν με τα WM, όπως δεν είχαν λόγο και δεν δεσμεύτηκαν με το Symbian/UIQ αφού οι ως τώρα πωλήσεις Symbian/UIQ συσκευών δεν δικαιολογούσαν καμία ιδιαίτερα συμπάθεια σε αυτή την μάλλον αποτυχημένη πλατφόρμα (για αυτό και δοκιμάζουν τα WM) -αντίθετα με την Nokia που λόγο των πωλήσεων της δεν μπορεί (εύκολα) να εγκαταλείψει το Symbian/Series60 (έχουμε το αντίστροφο φαινόμενο από εκείνο της SE).

 

Με απλά λόγια, το μέλλον του Symbian/UIQ στις λύσεις (σε πρώτη φάση) XPERIA θα κριθεί, κατά την γνώμη μου, από την επιτυχία ή αποτυχία του XPERIA X1 (WM).

 

Τολμώ μάλιστα να πω, πως και το μέλλον των WM συσκευών θα κριθεί εξολοκλήρου από την έκβαση αυτού του πειράματος μια και καλή καθώς είναι η πρώτη φορά που ένας πραγματικά μεγάλος, παραδοσιακός κατασκευαστής κινητών τηλεφώνων ασχολείται μαζί τους.

Αν το XPERIA X1 αποτύχει τότε θα έχουν αποτύχει μαζί του (πέρα από την SE) και τα WM πράγμα πολύ κακό για την περαιτέρω φήμη αυτής της πλατφόρμας αβαντάροντας μια και έξω το Nokia Symbian/Series60 ή άλλες λύσεις (Linux?).

 

Πρόκειται για ένα πολύ χοντρό παιχνίδι & μεγάλο στοίχημα...

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίες φώτο σε αυτό το σάιτ. Δείχνει και το όνομα του επεξεργαστή που φοράει το κινητό

http://www.terminal.hu/cikk.php?page=1&article_id=109586

υπάρχουν 4 σελίδες με φώτο.Υπάρχειένα κουτάκι πάνω από την πρώτη φώτο.

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα το WM είναι ένα πείραμα της SE (δεν με απασχολεί αν κρύβεται η HTC πίσω της με outsource από SE κτλ.), αν τους "κάτσει καλά" και η συσκευή γνωρίσει ευρεία αποδοχή από καταναλωτές και developers λογισμικού τότε αμφιβάλλω αν θα στραφούν ξανά στο Symbian/UIQ όσο αφορά αυτές τις λύσεις διότι καμία εταιρία δεν χαλά μια πετυχημένη & δοκιμασμένη συνταγή.

 

Τώρα αν η συσκευή δεν πουλήσει τα αναμενόμενα, φυσικά δεν έχουν λόγο να δεσμευτούν με τα WM, όπως δεν είχαν λόγο και δεν δεσμεύτηκαν με το Symbian/UIQ αφού οι ως τώρα πωλήσεις Symbian/UIQ συσκευών δεν δικαιολογούσαν καμία ιδιαίτερα συμπάθεια σε αυτή την μάλλον αποτυχημένη πλατφόρμα (για αυτό και δοκιμάζουν τα WM) -αντίθετα με την Nokia που λόγο των πωλήσεων της δεν μπορεί (εύκολα) να εγκαταλείψει το Symbian/Series60 (έχουμε το αντίστροφο φαινόμενο από εκείνο της SE).

 

Με απλά λόγια, το μέλλον του Symbian/UIQ στις λύσεις (σε πρώτη φάση) XPERIA θα κριθεί, κατά την γνώμη μου, από την επιτυχία ή αποτυχία του XPERIA X1 (WM).

 

Τολμώ μάλιστα να πω, πως και το μέλλον των WM συσκευών θα κριθεί εξολοκλήρου από την έκβαση αυτού του πειράματος μια και καλή καθώς είναι η πρώτη φορά που ένας πραγματικά μεγάλος, παραδοσιακός κατασκευαστής κινητών τηλεφώνων ασχολείται μαζί τους.

Αν το XPERIA X1 αποτύχει τότε θα έχουν αποτύχει μαζί του (πέρα από την SE) και τα WM πράγμα πολύ κακό για την περαιτέρω φήμη αυτής της πλατφόρμας αβαντάροντας μια και έξω το Nokia Symbian/Series60 ή άλλες λύσεις (Linux?).

 

Πρόκειται για ένα πολύ χοντρό παιχνίδι & μεγάλο στοίχημα...

Συμφονω σε ολα οτι ειπες φιλε μου. ;)

Link to comment
Share on other sites

QUALCOMM 7200A

528MHZ

RAM SIZE 128MB

FLASH SIZE 256MB

 

tha petaei me 528 mhZ

w800i,w960i,t290i,t65,r380s,t18s,t29s,GA628,A1628s kai otan bgei kai to xperia

 

H nokia kanei to megalo vhma sthn agora!agoraste kinhta N series k 8a exete k hlektrokinhto jet ski:lol:!

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes:...

 

 

 

 

 

 

Ωραία όλα αυτά!! Δεν μας λες τώρα και τι βάρος & διαστάσεις έχουν οι δύο συσκευές ;) ??

Και το HTC Advantage Χ7500/X7510 έχει φοβερές δυνατότητες.. αλλά δεν μπορούμε να το

συγκρίνουμε με το Xperia λόγω του ότι δεν μπαίνει στην τσέπη ;).

 

E90 132 x 57 x 20 Βαρος: 210 g

XPERIA 110 x 53 x 17 Βαρος: 145 g

Εδω εχεις καποιο δικιο αλλα θα ηταν και μαλ...ια της SE να εβγαζε ενα χρονο μετα κινητο με μεγαλυτερες διαστασεις.

 

 

 

Να σου αναφέρω και μία πρωτοπορία;; Πες μου πόσα κινητά έχουν Touch-Pad??

 

Nokia N81? (Εκτος και αν αυτο του XPERIA σου κανει για κανονικο touchpad)

Link to comment
Share on other sites

ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΜΕ ΤΟ Ε90 ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΦΑΝΣ ΤΗΣ ΝΟΚΙΑ!!

 

 

ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΕΓΩ ΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΟΥ ΑΦΟΡΑ ΤΟ 95% ΤΩΝ ΧΡΗΣΤΩΝ ΚΙΝΗΤΩΝ???? ΧΩΡΑΕΙ ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΚΟΥΒΑΛΑΣ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.......ΝΟΜΙΖΩ ΑΥΤΟ ΑΡΚΕΙ..............................................................................................................

Link to comment
Share on other sites

@ maryjay18

Μην γράφεις με κεφαλαία. Είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Όρους Χρήσης & Πρόσβασης του myphone!

Link to comment
Share on other sites

Να σου αναφέρω και μία πρωτοπορία;; Πες μου πόσα κινητά έχουν Touch-Pad??

 

Nokia N81? (Εκτος και αν αυτο του XPERIA σου κανει για κανονικο touchpad)

 

Το Ν81 έχει ξεχωριστό κομμάτι για Touch-Pad :blink:?? Δεν το ξέρω αυτό :O!!

 

Αν μου κάνει για κανονικό το Touch-Pad (του xperia) :confused:; Δεν ξέρω ακόμα είναι πολύ νωρίς για να κρίνω..

Όταν το δω/δούμε από κοντά θα μπορώ/μπορούμε να δώσουμε και ακριβέστερες απαντήσεις ;).

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes:...

 

 

 

 

 

 

Ωραία όλα αυτά!! Δεν μας λες τώρα και τι βάρος & διαστάσεις έχουν οι δύο συσκευές ;) ??

Και το HTC Advantage Χ7500/X7510 έχει φοβερές δυνατότητες.. αλλά δεν μπορούμε να το

συγκρίνουμε με το Xperia λόγω του ότι δεν μπαίνει στην τσέπη ;).

 

E90 132 x 57 x 20 Βαρος: 210 g

XPERIA 110 x 53 x 17 Βαρος: 145 g

Εδω εχεις καποιο δικιο αλλα θα ηταν και μαλ...ια της SE να εβγαζε ενα χρονο μετα κινητο με μεγαλυτερες διαστασεις.

 

 

 

Να σου αναφέρω και μία πρωτοπορία;; Πες μου πόσα κινητά έχουν Touch-Pad??

 

Nokia N81? (Εκτος και αν αυτο του XPERIA σου κανει για κανονικο touchpad)

 

mono file min sigrineis anomoia pragmata!ti sxesi exei twra to n81 me to xperia?:lol:

w800i,w960i,t290i,t65,r380s,t18s,t29s,GA628,A1628s kai otan bgei kai to xperia

 

H nokia kanei to megalo vhma sthn agora!agoraste kinhta N series k 8a exete k hlektrokinhto jet ski:lol:!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X1
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...