Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia (I900)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Φίλτατε makouin,αυτό που έγραψα ήταν ότι σε καμία άλλη πλην της com3 ΔΕΝ μου βρίσκει δέκτη gps το Destinator και το iGO,αλλά η αλλαγή της παραμέτρου της ταχύτητας στο σχετικό πεδίο έκανε ΟΝΤΩΣ αισθητή διαφορά ειδικά με το Dest7!!! Και ρωτούσα για να δω αν ανταποκρίνετε κανείς πλέον... :(

Για τις 2 γραμμές σε μια sim απ'ότι καταλαβαίνω και από το link που μου έδωσες,υπάρχει σύγχηση...μόλις προχθές και εγώ ρώτησα σε κατάστημα wind και μου είπαν όχι... Επίσης μίλησα τηλεφωνικά με άλλον συνφορουμίτη εδώ (είχε cosmote) και μου επιβεβαίωσε πως δεν...

Πολύ φοβάμαι ότι μήπως σαν τη motorola πολλά s/w δεν έχουν ενεργοποιημένη την σχετική λειτουργία...από μαμά στο ομνια και πρέπει να απευθυνθείς στο σέρβις...

Πάραυτα ήδη έθεσα σχετικό ερώτημα στην αντιπροσωπεία και αναμένω επίσημη απάντηση,όπου και θα ενημερώσω σχετικά.

 

:dizzy::tease::thanks::dash:

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου σημαίνουν τα ανωτέρω!!!

 

Φιλε επιβεβαιωνω οτι ΓΙΝΕΤΕ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ......υπαρχει συνχυση γιατι στην λιστα με τα κινητα που εχουν παρει οι εταιριες με τα τηλεφωνα που μπορουν να δεχτουν καρτες sim με διπλα νουμερα δεν συμπεριλαμβανεται το ομνια.....

Εαν ομως εσυ παρολα αυτα κανεις μια τετοια καρτα και την βαλεις λειτουργει κανονικοτατα......

Oριστε και η επιβεβαιωση:

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σεολους! Αντιμετωπιζω το εξης προβλημα και θα ηθελα τη γνωμη σας... Εχω συνδεσει το bluetooth της itech (το μοντελο που συνδεεται και με 2 κινητα) με το omnia μου και με ενα sony ericsson 950i. Οταν για καποιο λογο απομακρυνω τo omnia απο το hadsfree π.χ. το ξεχασα σπιτι, μετα πρεπει ή να κανω restart το τηλεφωνο για να το βρει, ή να κανω παλι απο την αρχη τη διαδικασια με τη συνδεση του bluetooth στη συσκευη μου. Με το sony δεν εχω ποτε τετοιο προβλημα και αν καποια φορα δεν συνδεθει μονο του, πατωντας το κουμπι απαντησης απο το handsfree συνδεεται κατευθειαν...

Συγνωμη για το μακροσκελες post... Ελπιζω στις γνωσεις σας γιατι ειναι πολυ κουραστικο να χανω συνεχεια το ακουστικο μου (ποσο μαλλον οταν χτυπαει το τηλεφωνο την ωρα που οδηγω και πρεπει να κανω τις προαναφερθεισες ενεργειες για επανασυνδεση του ενω ειμαι στο δρομο...)

Ευχαριστω εκ των προτερων

Σταυρος

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχω εισερχόμενη κλήση δεν χτυπάει δυνατά... Επάνω αριστερά από το εικονίδιο του ήχου την ένταση την έχω τέρμα... Στις ρυθμίσεις δεν βρήκα κάτι... Γίνεται να διορθωθεί η έτσι είναι και γι' αυτό παίζει χαμηλά και τα mp3;
Link to comment
Share on other sites

Όταν έχω εισερχόμενη κλήση δεν χτυπάει δυνατά... Επάνω αριστερά από το εικονίδιο του ήχου την ένταση την έχω τέρμα... Στις ρυθμίσεις δεν βρήκα κάτι... Γίνεται να διορθωθεί η έτσι είναι και γι' αυτό παίζει χαμηλά και τα mp3;

μπορεις να αυξησεις τον ηχο(με δικια σου ευθυνη)

απο omniacs (thanks to akis)

http://www.omniacs.net/showthread.php?t=42

"Πως θα αυξήσετε τον Ήχο

Πατήστε αφού πάτε στο keypad του τηλεφώνου το εξής *#0002*28346#

Αυτό θα σας φορτώσει ένα εργαλείο για ρύθμιση του ήχου της συσκλευής σε επίπεδο hardware.

 

Πως να ακούτε το Loudspeaker του δυνατότερα τα ringtones, movies, mp3s.

 

Κάντε κλικ στο menu, normal και μετά handset (το πρώτο, Phones headset/loudspeaker) Εδώ αλάξτε τα εξής:

 

Speaker volume: SPK(02) -db για χαμηλότερες στάθμες, αυτό το έχω ρυθμίσει στο -1.5db (level)

Digital-to-analog: DAC(0C) Αυτό πειράζει την συνολική ένταση για τα Mp3s, movies κλπ -και το headset και το loudspeaker. Αυτό το έχω ρυθμίσει στο 0db.

Radio Volume: RVOL < μην το πειράζετε. Αν είναι RVOL το αφήνετε. Αν όχι το κάνετε έτσι.

 

Πως να πειράξετε τώρα το headset / earphones volume .

 

Κάντε κλικ στο menu, normal και μετά headset (το δεύτερο, Headphones) Εδώ μπορείτε να αλλάξετε:

 

Headphones volume: HP(02) -db για χαμηλότερες στάθμες +db για υψηλές στάθμες, Αυτό το έχω βάλει στο 0db (level)

Digital-to-analog: DAC(0C) Το ίδιο με το Loudspeaker. Πειράζει τα Mp3s, movies κλπ. Αυτό το έχω στο 0db.

Radio Volume: RVOL < Τα ίδια.

 

*Πρέπει να κάνετε κλίκ στο menu / apply για να γίνουν οι αλλαγές,

*Προτείνω να παίξετε ένα Mp3 πρώτα, μετά να ακολουθήσετε τον οδηγό, να το ξαναπαιξετε να δείτε τις αλλαγές και μετά να πειράξετε οποιαδήποτε άλλη ρ'υθμιση.

*Εγώ προτείνω επειδή το έψαξα αρκετά να ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΑΛΛΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ. Και παραμορφώνει ο ήχος και υπάρχει κίνδυνος να καεί το ηχειάκι του.

 

Κάνετε οποιαδήποτε αλλαγή με σύνεση και μην το παρακάνετε. Αυτές τις ρυθμίσεις είναι δοκιμασμένες από πολύ κόσμο και βελτιώνει τον ήχο σε τρελό βαθμό. Οτιδήποτε παραπάνω απλά ρισκάρετε"

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι ΟΜΝΙΑ λέτε? Να το νεο κινητό http://www.pomegranatephone.com/

 

Κάποιος μας κάνει πλάκα... Τι να το κάνεις όμως αν δεν φτιάχνει φραπέ!!!

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Γιατι το δικο σου κανει και φραπε;;;
Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Σκεφτομε να το αγορασω και εγω. Ειναι καλο? Απο μπαταρια τι λεει? Αν καταφερω και πουλησω ενα Νοκια Ε66 που εχω και καθετε.
:D
Link to comment
Share on other sites

Παιδια στο omnia υπαρχει ξυπνητηρι που να χτυπαει οταν απενεργοποιούμε το κινητό?

Γτ καπου διαβασα οτι στις wind.mobile συσκευες δεν γινεται αυτο, ειναι σαν να απενεργοποιεις τον υπολογιστη οταν τις κλεινεις.

 

Δεν υπαρχει εστω καποιο προγραμμα με αυτοματ, ενεργοποιηση ωστε να χτυπαει το κινητό??

 

Και μια ακομα ερωτηση.Ενα παιδι πουλαει το omnia 8gbyte 400 ευρώ.Ειναι δωρο απο κληρωση της samsyng hellas , κατι τετοιο μου ειπε.(δεν υπαρχει επομενως αποδειξη αγορας).ειναι σφραγισμενο ομως στο κουτι του.Εγγυηση θα εχω για 2 χρονια, μεσω του ΙΜΕΙ της συσκευης η αποκλειεται κατι τετοιο?

If we don't need Walls and Fences, why do we need Windows and Gates?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδια στο omnia υπαρχει ξυπνητηρι που να χτυπαει οταν απενεργοποιούμε το κινητό?

Γτ καπου διαβασα οτι στις wind.mobile συσκευες δεν γινεται αυτο, ειναι σαν να απενεργοποιεις τον υπολογιστη οταν τις κλεινεις.

 

Σε καμία WM συσκευή δεν γίνεται αυτό.

 

Και μια ακομα ερωτηση.Ενα παιδι πουλαει το omnia 8gbyte 400 ευρώ.Ειναι δωρο απο κληρωση της samsyng hellas , κατι τετοιο μου ειπε.(δεν υπαρχει επομενως αποδειξη αγορας).ειναι σφραγισμενο ομως στο κουτι του.Εγγυηση θα εχω για 2 χρονια, μεσω του ΙΜΕΙ της συσκευης η αποκλειεται κατι τετοιο?

 

Θα συνιστούσα να αγοράσεις συσκευή που να συνοδεύεται από απόδειξη αγοράς. Σε κάθε άλλη περίπτωση δεν έχεις εξασφαλισμένη την εγγύηση της συσκευής σου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλομεσημέρι .

 

Την βοήθεια σας

 

Εχω το garmin 5.00.20 wp αυτό που μου έδωσε η vodafone μαζί με το τηλέφωνο . Αναβάθμισα τον autodrive σε 1.60 και "αγόρασα" τον anavasis 3.9.2 απο το γνωστό μαγαζί στο θέμα για sumbian . Τον ονόμασα GMAPSUP2.IMG και τον έβαλα στον φακελο GARMIN της κάρτας (εκεί που είναι και ο GMAPSUPP.IMG ) . Απο ότι έχω διαβάσει δεν χρειάζεται ξεκλείδωμα γι αυτό και δεν έκανα κάτι άλλο.

Οταν μπαίνω στο Εργαλεία > Διαχ/ση Δεδομ>Σετ χαρτών >Λεπτομερείς χάρτες βλέπω μόνο τον Auto drive . Στο κάτω μέρος της οθόνης έχει τις επιλογές <Πίσω> και <Διαγραφή> .

 

1. Εχει γίνει σωστά η εγκατάσταση ;

2 . Δεν θα έπρεπε στο Σετ Χαρτών να δείχνει και τον Anavasis ;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά,

Εχω το inesoft 4,4 ενώ όλα ήταν οκ σήμερα ενώ προσπαθώ να ψάξω τις επαφές με το πληκτρολόγιο, δηλαδή με τα γράμματα των πλήκτρων δε δουλεύει. Μου βγάζει την μπάρα με τις επαφές αλλά δεν με πάει στη σωστή επαφή και όταν πληκτρολογώ και το 3 γράμμα φεύγει εντελώς η μπάρα με τις επαφές. Με το κανονικό πληκτρολόγιο του Omnia δουλεύει κανονικά. Τι μπορεί να συμβαίνει? Μπορεί να βοηθήσει κάποιος ?

Ευχαριστώ

Note 9
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να βρω σωστό ξυπνητήρι...Έχω βάλει το Klaxon (χτυπάει πολύ δυνατά και αυτό είναι κάλό) αλλά όταν έχω τη ρύθμιση στην μπαταρία "απενεργοποίηση συσκευής εαν η συσκευή δεν χρεισημοποιείται για πχ 1 λεπτό" (τι ακριβώς απενεργοποιεί αυτή η ρύθμιση;) δεν χτυπάει.

Έβαλα και το PocketClock (χτυπάει σιγά αλλά απ' το τίποτα...) αυτό χτυπάει κανονικά αλλά όταν σβήνει η οθόνη από το s2u2 μετά σταματάει (το έχω να κλείνει η οθόνη στα 10 sec, μία λύση είναι όταν βάζω ξυπνητήρι να το κάνω 1min).

Το δικό του (το εργοστασιακό) δεν δουλέυει ποτέ :D

Ξέρεται κάποιο άλλο που να δουλεύει σωστά η κάπιο tip για να δουλέψει κάποιο από τα παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε επιβεβαιωνω οτι ΓΙΝΕΤΕ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ......υπαρχει συνχυση γιατι στην λιστα με τα κινητα που εχουν παρει οι εταιριες με τα τηλεφωνα που μπορουν να δεχτουν καρτες sim με διπλα νουμερα δεν συμπεριλαμβανεται το ομνια.....

Εαν ομως εσυ παρολα αυτα κανεις μια τετοια καρτα και την βαλεις λειτουργει κανονικοτατα......

Oριστε και η επιβεβαιωση:

 

 

 

Αγαπητέ makouin,το είχα δει το βιντεάκι από το λινκ στο omniacs που μου είχες στείλει...όμως έδειχνε δοκιμή με cosmote και πιθανά (αν είδα καλά),Αγγλική rom,οπότε και σε σχέση με όλα τα post και τις ερωτηματοαπαντήσεις ,διατηρούσα κάποια ελαφρά αμφιβολία!

Πάραυτα και όπως υποσχέθηκα,ενημερώνω,λαμβάνοντας την επίσημη πλέον απάντηση από Ελληνική Αντιπροσωπεία, σε σχέση με χρήση της συσκευής Ομνια και 2γραμμης κάρτας sim Wind,ότι όλα έχουν καλώς και υπάρχει συμβατότητα με την εν λόγω υπηρεσία.

Συνεπώς όλοι όσοι έγραψαν,ή είπαν το αντίθετο,είχαν άδικο.Ευτυχώς εσύ είχες απόλυτο δίκιο... :p

...+2 to makouin with my compliments!!!

 

Άντε και άμα λύσεις και το θέμα γιατί το gps του omnia απεικονίζει πάντα χαμηλό σήμα λήψης (σε σχέση με τα pna),θα σου πάρω και τούρτα!!!

 

:tease::thanks::grin::food:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια στο omnia υπαρχει ξυπνητηρι που να χτυπαει οταν απενεργοποιούμε το κινητό?

Γτ καπου διαβασα οτι στις wind.mobile συσκευες δεν γινεται αυτο, ειναι σαν να απενεργοποιεις τον υπολογιστη οταν τις κλεινεις.

 

Δεν υπαρχει εστω καποιο προγραμμα με αυτοματ, ενεργοποιηση ωστε να χτυπαει το κινητό??

 

 

OXI και δεν χρειάζετε,αφού μπορείς να απενεργοποιείς μόνο τον δέκτη του κινητού (πχ Flight mode),ώστε να μη δexθείς κλήσεις όταν ροχαλίζεις,ή... :lol: ,οπότε μένει ανοικτό σαν pda,άρα έχεις και ξυπνητήρι κανονικότατα!

Απλούστατο!

 

;):X

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να βρω σωστό ξυπνητήρι...Έχω βάλει το Klaxon (χτυπάει πολύ δυνατά και αυτό είναι κάλό) αλλά όταν έχω τη ρύθμιση στην μπαταρία "απενεργοποίηση συσκευής εαν η συσκευή δεν χρεισημοποιείται για πχ 1 λεπτό" (τι ακριβώς απενεργοποιεί αυτή η ρύθμιση;) δεν χτυπάει.

Έβαλα και το PocketClock (χτυπάει σιγά αλλά απ' το τίποτα...) αυτό χτυπάει κανονικά αλλά όταν σβήνει η οθόνη από το s2u2 μετά σταματάει (το έχω να κλείνει η οθόνη στα 10 sec, μία λύση είναι όταν βάζω ξυπνητήρι να το κάνω 1min).

Το δικό του (το εργοστασιακό) δεν δουλέυει ποτέ :D

Ξέρεται κάποιο άλλο που να δουλεύει σωστά η κάπιο tip για να δουλέψει κάποιο από τα παραπάνω;

 

ptravelalarm και σώθηκες!!!

 

:lol::lol:;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλομεσημέρι .

 

Την βοήθεια σας

 

Εχω το garmin 5.00.20 wp αυτό που μου έδωσε η vodafone μαζί με το τηλέφωνο . Αναβάθμισα τον autodrive σε 1.60 και "αγόρασα" τον anavasis 3.9.2 απο το γνωστό μαγαζί στο θέμα για sumbian . Τον ονόμασα GMAPSUP2.IMG και τον έβαλα στον φακελο GARMIN της κάρτας (εκεί που είναι και ο GMAPSUPP.IMG ) . Απο ότι έχω διαβάσει δεν χρειάζεται ξεκλείδωμα γι αυτό και δεν έκανα κάτι άλλο.

Οταν μπαίνω στο Εργαλεία > Διαχ/ση Δεδομ>Σετ χαρτών >Λεπτομερείς χάρτες βλέπω μόνο τον Auto drive . Στο κάτω μέρος της οθόνης έχει τις επιλογές <Πίσω> και <Διαγραφή> .

 

1. Εχει γίνει σωστά η εγκατάσταση ;

2 . Δεν θα έπρεπε στο Σετ Χαρτών να δείχνει και τον Anavasis ;

 

Ευχαριστώ

 

αν ο χαρτης ειναι unlock τοτε αλλαξε το ονομα του χαρτη σε gmaprrom.img

και θα τον δει

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά,

Εχω το inesoft 4,4 ενώ όλα ήταν οκ σήμερα ενώ προσπαθώ να ψάξω τις επαφές με το πληκτρολόγιο, δηλαδή με τα γράμματα των πλήκτρων δε δουλεύει. Μου βγάζει την μπάρα με τις επαφές αλλά δεν με πάει στη σωστή επαφή και όταν πληκτρολογώ και το 3 γράμμα φεύγει εντελώς η μπάρα με τις επαφές. Με το κανονικό πληκτρολόγιο του Omnia δουλεύει κανονικά. Τι μπορεί να συμβαίνει? Μπορεί να βοηθήσει κάποιος ?

Ευχαριστώ

Note 9
Link to comment
Share on other sites

Φίλτατε makouin,αυτό που έγραψα ήταν ότι σε καμία άλλη πλην της com3 ΔΕΝ μου βρίσκει δέκτη gps το Destinator και το iGO,αλλά η αλλαγή της παραμέτρου της ταχύτητας στο σχετικό πεδίο έκανε ΟΝΤΩΣ αισθητή διαφορά ειδικά με το Dest7!!! Και ρωτούσα για να δω αν ανταποκρίνετε κανείς πλέον... :(

Για τις 2 γραμμές σε μια sim απ'ότι καταλαβαίνω και από το link που μου έδωσες,υπάρχει σύγχηση...μόλις προχθές και εγώ ρώτησα σε κατάστημα wind και μου είπαν όχι... Επίσης μίλησα τηλεφωνικά με άλλον συνφορουμίτη εδώ (είχε cosmote) και μου επιβεβαίωσε πως δεν...

Πολύ φοβάμαι ότι μήπως σαν τη motorola πολλά s/w δεν έχουν ενεργοποιημένη την σχετική λειτουργία...από μαμά στο ομνια και πρέπει να απευθυνθείς στο σέρβις...

Πάραυτα ήδη έθεσα σχετικό ερώτημα στην αντιπροσωπεία και αναμένω επίσημη απάντηση,όπου και θα ενημερώσω σχετικά.

 

:dizzy::tease::thanks::dash:

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου σημαίνουν τα ανωτέρω!!!

 

Και εγω ειδα αισθητη διαφορα....Με ελληνικο παντα ομνια και βονταφον ρομ!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...