Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia (I900)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά πως γράφω Αγγλικά για να γράψω site θέλω... Έβαλα το no data και τα έκανα disable. Όταν το έχω συνδεμένο στο pc πρέπει να παίρνει internet από εκεί;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδια ειναι λιγο αστεια η ερωτηση αλλα την πρωτη φορα που το ανοιξα εβαλα κλειδωμα και δεν ξερω πως να το απενεργοποιησω τωρα (ξερω τον κωδικο απλα θελω να το βγαλω).Παω στις ρυθμισεις στο κλειδωμα αλλα μου εχει μονο να βαλω κωδικο.Μου ειπαν οτι σε αλλες ΡΟΜ το μενου στο κλειδωμα ειναι διαφορετικο και εχει πανω αριστερα επιλογες.Εμενα εχει μονο για να βαλω τον κωδικο.Η ΡΟΜ μου ειναι BDHJ2/BDHJ2.Αν ξερει καποιος ας βοηθησει.Ευχαριστω.

 

Οκ το βρηκα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αν θέλω να κάνω hard reset στο κινητό,τις επαφές υπάρχει κάποιο πρόγραμμα να τις αποθηκεύσω για να τις ξαναπεράσω.Για τις επαφές μου δεν έχω αυτό που υπάρχει στο κινητό,αλλά το fun contact της vito.

Ευχαριστώ

 

δες μην

 

#10143

#10144

 

 

 

Ρε παιδιά πως γράφω Αγγλικά για να γράψω site θέλω... Έβαλα το no data και τα έκανα disable. Όταν το έχω συνδεμένο στο pc πρέπει να παίρνει internet από εκεί;

 

αγγλικα γραφεις οταν εχεις πατημενο το abc σου αλλαζει γλωσσα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αν θέλω να κάνω hard reset στο κινητό,τις επαφές υπάρχει κάποιο πρόγραμμα να τις αποθηκεύσω για να τις ξαναπεράσω.Για τις επαφές μου δεν έχω αυτό που υπάρχει στο κινητό,αλλά το fun contact της vito.

Ευχαριστώ

 

2 λύσεις:

1. Μπορείς να τραβήξεις back-up μέσω Outlook

2. στο root της μνήμης του OMNIA υπάρχει το αρχείο pim.vol. Είναι το αρχείο που κρατάει τις επαφές και το ημερολόγιο. Απλά το κάνεις copy στο PC σου, και το επαναφέρεις στο κινητό σου μετά το hd reset.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Ειμαι καινουριος και στο φορουμ αλλα και με το omnia... Το πηρα απο την Αγγλια και εχω μεσα καρτα vodafone. Εχω εγκαταστησει το nodata και εχω κανει οσα λετε με το να βαλω στο connection---> My internet κλπ. Παρολαυτα, το κινητο αρνειται πεισματικα να μπει στο internet... Ειχα secured δικτυο σπιτι, και το εκανα free για να μπορεσω να δω τι γινεται... Kανει connect κανονικα (ειτε ειναι secured ειτε ειναι free) αλλα δεν συνδεεται στο ιντερνετ ουτε το Οpera ουτε ο i.e! Μπορειτε να βοηθησετε καθολου? Εχω ηδη ψαξει αρκετα στο φορουμ αλλα μεχρι τωρα δεν εχω βγαλει ακρη. :(
Link to comment
Share on other sites

Φίλοι του φόρουμ θα θελα την βοήθειά σας! έχω πάρει πριν μια βδομάδα το ομνια απο vodafone και έχω το εξής θέμα:

 

Όσο η οθόνη έχει έντονο φως, το screen rotation γίνεται κανονικά. Αν περάσει η ώρα με ρύθμιση και το φως γίνεται λιγότερο έντονο, τότε δεν δουλεύει. Επίσης αν σβήσει η οθόνη (πχ απο το κουμπι του ον/οφ) τελείως και ξανανάψει, πάλι τα ίδια.

 

Είδα ότι το θέμα ξεκινά από την εξής ρύθμιση: Έναρξη>Ρυθμίσεις>Σύστημα>Μπαταρία, στο δεύτερο tab Ισχύς μπαταρίας. Εκεί αν ξετικάρω την δεύτερη επιλογή Ενεργοποίηση φωτισμού με το πάτημα ενός κουμπιού ή το άγγιγμα της οθόνης, τότε εχω το προβλημα. Αν την τικάρω ξανά αυτήν την επιλογή, το πρόβλημα λύνετια.

 

Συμβαίνει το ίδιο σε άλλους?

 

Έτσι λειτουργεί σε όλους.

Για να δουλέψει το auto rotation θα πρέπει ο οπίσθιος φωτισμός της οθόνης να είναι ενεργός.

Link to comment
Share on other sites

Εγω......... :lol:

:lol: :p

Καλα τοσο δυσκολο ειναι να το δοκιμασετε? λες και testdrive θα κανετε στο ομνιακι σας να δειτε τελικες....μια ρυθμηση ειναι ολο και ολο.. :lol: :p

 

Καλά εγώ μια απλή δοκιμή για τα FM ζητούσα και πάλι καλά που βρέθηκε ο φίλος Τna και απάντησε.... και εσύ απορείς για δοκιμή στο gps???

Anyway,από αυτά που πρότεινες μόνο το ένα, όντως όμως, έπαιξε και έκανε σαφή διαφορά (ας το ακούσουν και οι άλλοι):

Καταρχάς η δοκιμή μου αφορά Ελληνικό Omnia και μόνο (αυτό έχω)!

Λοιπόν στο κύριο μενού->ρυθμίσεις->σύστημα->εξωτερικό gps=

 

=Προγράμματα->COM3*

=Υλικό->COM9*

->Ταχύτητα baud->115200**

=Πρόσβαση-> Τικαρισμένη οπωσδήποτε η Αυτόματη διαχείριση GPS*

 

Όπου *=εργοστασιακή ρύθμιση (default τιμή)

**=εδώ είναι η διαφορά!!! (default τιμή=4800)

 

Σημειώσεις! Όποια/ες άλλες COM και να επέλεξα και στη συσκευή και στα προγράμματα δοκιμής (iGO8.3+Dest7) ΔΕΝ έβρισκαν το δέκτη Gps!

Επιπλέον η διαφορά στην ταχύτητα αναζήτησης και κλειδώματος δορυφόρων (<1min συνήθως σε σχέση με 1-5min αρχικά),ήταν απόλυτα αισθητή με το Dest7 όπου στις σχετικές ρυθμίσεις υπάρχει επιλογή για ταχύτητα 115200,και όχι στο iGO8 όπου φτάνει στα 57600 (στο "αυτόματο" δεν είδα διαφορά).

Καλό θα είναι μάλλον λοιπόν να ξεκινάμε με Dest7 και αφού "κλειδώσει" και εφ'όσων θέλουμε συνεχίζουμε με άλλο πρόγραμμα και μετά κλείνουμε το Destinator. Απίστευτο και όμως κογκολέζικο και αληθινό!

+1 to makouin with my compliments!

 

:)

 

Άντε να δούμε θα δοκιμάσει κανένας άλλος να μας πει;;;

Link to comment
Share on other sites

ΑΑΑ!!! Και ακόμη περιμένω μια απλή απάντηση στο αν το Omnia υποστηρίζει 2γραμμες κάρτες sim! Βρε ούτε ένας ΔΕΝ απάντησε... Σκέψου ότι οι cosmote είναι μαμά 2γραμμες ενεργοποιημένες...
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποια συντομευση οπως στα νοκια, που δειχνει ποσα λεπτα εχουν μιλησει στο κινητο?

 

Ένα πρόγραμμα που προτείνεται συχνά και το χρησιμοποιώ κι εγώ είναι το

http://www.chi-tai.info/cs_batterystatus_xda_neo_wm5_im_cs.htm

Πρόκειται για το πρώην battery status και δείχνει μεταξύ άλλων χρόνους και δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

otan anoigw to google maps dn mou vriksei to stigma mou pou eimai tsekarw to use gps alla psaxnei gia doryforo kai tipota leei satelite 0 giati ;; prepei kati allo na kanw;;

 

γραφε ελληνικα αν μπορεις

 

 

 

Γιατι μπαινεις απο το google maps ?

 

το ξερεις οτι σε χρεωνει?

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να το έχω στο pc αλλά να μην φορτίζει;

Πως μπορώ στο spb να βάλω στην αρχική και άλλα πράγματα να γεμίσει λίγο; Δεν θέλω το ημερολόγιο και έτσι το κάτω μέρος είναι όλο άδειο. Πάω στα settings - advanced - now screen μου λέει για plug ins, που μπορώ να βρω; Τι διαφορά θα έχει με αυτά;

Επίσης μήπως με το spb τελειώνει η μπαταρία πιο γρήγορα επειδή το τρέχει συνέχεια; Το λέω γιατί είχα βάλει σε ένα LG ks20 το ifonz και τελείωνε η μπαταρία γρήγορα...

Τις εικόνες με ποιο πρόγραμμα τις βλέπετε για να αλλάζει δεξιά και αριστερά με την αφή και να κάνει και zoom; Με το s2v;

Γίνεται να έχω internet από το pc με το usb και όχι με wifi;

Sorry για τις αρκετές ερωτήσης αλλά είναι αρχή ακόμα... (που να ξεκινήσω να ψάχνομαι και για το gps που το αφησα τελευταίο :D :D )

Link to comment
Share on other sites

οταν ανοιγω το google maps δεν μου βρισκει το στιγμα μου εκει που βρισκομαι αλλα αλλη περιοχη ασχετη παρολο που ενεργοποιω και το use gps κανει αναζητηση για δορυφορο και δν βρισκει κανενα. το ξερω οτι χρεωνει μπαινω μεσω ασυρμ δικτυου. και ξερει κανενας ποσο κοστιζει βαση αυτοκινιτου;
Link to comment
Share on other sites

ΑΑΑ!!! Και ακόμη περιμένω μια απλή απάντηση στο αν το Omnia υποστηρίζει 2γραμμες κάρτες sim! Βρε ούτε ένας ΔΕΝ απάντησε... Σκέψου ότι οι cosmote είναι μαμά 2γραμμες ενεργοποιημένες...

 

Kαλα ποτε το ρωτησες αυτο και δεν το ειδα?...:lol: :p Oσο για της ρυθμησης νομιζα οτι ρωτουσες για GPS και για το com8 λειτουργει σαφως καλυτερα απο το com3(για Ελληνικη rom μιλαω και γω)

ΝΑΙ.ΦΥΣΙΚΑ και υποστηριζη καρτα για δυο γραμμες......δες το θεμα παρακατω.....:lol: :p

http://omniacs.net/showthread.php?t=1206

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να το έχω στο pc αλλά να μην φορτίζει;

Γίνεται να έχω internet από το pc με το usb και όχι με wifi;

Sorry για τις αρκετές ερωτήσης αλλά είναι αρχή ακόμα... (που να ξεκινήσω να ψάχνομαι και για το gps που το αφησα τελευταίο :D :D )

-δε μπορεις

-πας εναρξη/ρυθμισεις/συνδεσεις μετα browser connection (εχω αγγλικα) και τσεκαρεις το κουτακι "αυτοματα"

μετα συνδεσεις με usb(κλειστο το wifi) και ανοιγεις τον explorer

 

οταν ανοιγω το google maps δεν μου βρισκει το στιγμα μου εκει που βρισκομαι αλλα αλλη περιοχη ασχετη παρολο που ενεργοποιω και το use gps κανει αναζητηση για δορυφορο και δν βρισκει κανενα. το ξερω οτι χρεωνει μπαινω μεσω ασυρμ δικτυου. και ξερει κανενας ποσο κοστιζει βαση αυτοκινιτου;

 

-θελει να βλεπει ουρανο

-γυρω στα 8-10 ευρω (ebay)

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται να κάνω συντόμευση από κάποιο πρόγραμμα που έχω και να το βάλω κάπου στο spb; (Αν δεν γίνεται στο today του spb κάπου να βρίσκεται έυκολα)
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Με παρατεταμένο πάτημα μέσα στο plug-in του Spb (για το Pocket Plus θα μιλάς φαντάζομαι) μπορείς να προσθέσεις οποιοδήποτε πρόγραμμα από τα εγκατεστημένα της συσκευής σου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Βάζω το PocketPlus αλλά δεν με αφήνει να το βάλω στα plug-in. Μου λέει ότι δεν γήνεται να είναι με το "Σήμερα" του widget... Πως να το κάνω; Έχω δοκιμάσει όλα τα "Σήμερα" και τα 1,2 και την προεπιλογή των windows...

 

Ok το βρήκα :D Αλλά έτσι ουσιαστικά χάνεται η αρχική του spb...

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ τουλάχιστον να διώξω τα εικονίδια που έχει κάτω με τον explorer το mediaplayer και τα άλλα; (Εκεί που έχει και την μπάρα λέω)
Link to comment
Share on other sites

Kαλα ποτε το ρωτησες αυτο και δεν το ειδα?... Oσο για της ρυθμησης νομιζα οτι ρωτουσες για GPS και για το com8 λειτουργει σαφως καλυτερα απο το com3(για Ελληνικη rom μιλαω και γω)

ΝΑΙ.ΦΥΣΙΚΑ και υποστηριζη καρτα για δυο γραμμες......δες το θεμα παρακατω

http://omniacs.net/showthread.php?t=1206

 

 

Φίλτατε makouin,αυτό που έγραψα ήταν ότι σε καμία άλλη πλην της com3 ΔΕΝ μου βρίσκει δέκτη gps το Destinator και το iGO,αλλά η αλλαγή της παραμέτρου της ταχύτητας στο σχετικό πεδίο έκανε ΟΝΤΩΣ αισθητή διαφορά ειδικά με το Dest7!!! Και ρωτούσα για να δω αν ανταποκρίνετε κανείς πλέον... :(

Για τις 2 γραμμές σε μια sim απ'ότι καταλαβαίνω και από το link που μου έδωσες,υπάρχει σύγχηση...μόλις προχθές και εγώ ρώτησα σε κατάστημα wind και μου είπαν όχι... Επίσης μίλησα τηλεφωνικά με άλλον συνφορουμίτη εδώ (είχε cosmote) και μου επιβεβαίωσε πως δεν...

Πολύ φοβάμαι ότι μήπως σαν τη motorola πολλά s/w δεν έχουν ενεργοποιημένη την σχετική λειτουργία...από μαμά στο ομνια και πρέπει να απευθυνθείς στο σέρβις...

Πάραυτα ήδη έθεσα σχετικό ερώτημα στην αντιπροσωπεία και αναμένω επίσημη απάντηση,όπου και θα ενημερώσω σχετικά.

 

:dizzy::tease::thanks::dash:

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου σημαίνουν τα ανωτέρω!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με συγκεκριμένες εκδόσεις ρομ αλλά εμένα παίζει κανονικά
Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

με προλαβες :lol: εγω πηρα αυτο που βγαινει μεσα στην πρασινη εικονα. 4.68 + 3.68 μεταφορικα :)

πληρωσες και τα 6 euros εξτρα του τελωνειου?

 

εγώ προσωπικά το πήρα μεταχειρισμένο 2 ημερών χωρίς να εχει κάνει κλήσεις. Στο αγγλικό ebay Μπορείς να βρεις τέτοιες ευκαιρίες. κοίτα όμως τις φωτογραφίες προσεκτικά και το τι περιέχει όπως λέει και φίλος λαγουδάκης.

λινκ Please

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...