Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia (I900)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρατηρώ κάτι στον viewer φωτογραφιών τον οποίο έχει ενσωματωμένο το Omnia. Δυστυχώς, βλέπει ως φωτογραφίες τα δεκάδες covers (album art) που υπάρχουν στα φακελάκια των μουσικών άλμπουμς τα οποία έχω περάσει στο κινητό. Υπάρχει τρόπος να μη διαβάζει αυτά τα covers ως φωτογραφίες, αλλά μόνον τις "πραγματικές" φωτογραφίες που θα του βάλω;

Χρονοροή κινητών (*δευτερεύον): Ericsson GA318, Ericsson GH388, Ericsson GH768, Nokia 6150, Nokia 8210, Siemens C35*, Panasonic GD93*, Ericsson T29*, Nokia 8310, Nokia 5210*, Nokia 7250, NEC N400i, Sony Ericsson S700i, Sony Ericsson K800i, Samsung Omnia, Apple iPhone 3GS, Huawei Ideos X5*, LG Optimus Black*, Apple iPhone 4S*, Apple iPhone 5S, Apple iPhone 6 Plus, Apple iPhone SE*, Apple iPhone 6S Plus, Nokia 5*, Apple iPhone X*, Redmi Note 10*, Apple iPhone 13 Pro Max, Redmi Note 11*...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Guest lagoudakis
παιδια καλημερα,

 

τελευταία βλεπω να διαδραματιζεται μια "κοντρα" μεταξυ των omniaδων και των HDαδων. τελικα μπορεί να μου πει κάποιος αντικειμενικά ποιο απο τα δύο είναι καλυτερο σε γενικές γραμμές???

και τα 2 καλα ειναι,οποιος εχει ομνια θα σου πει "μεγαλε το ομνια"και το αντιθετο:pδες τα χαρακτηριστικα των συσκευων,ποιες ειναι οι προτεραιοτητες σου, πηγαινε και σε καποιο μαγαζι να τα δεις live και οποιο σου αρεσει το παιρνεις
Link to comment
Share on other sites

Έχω καταλήξει στο omnia απλώς θα ήθελα να ρωτήσω (ελέω επιδότησης απο Vodafone) να το πάρω απο το πλαίσιο που δεν είναι VL ή να το πάρω απο Vodafone (με Vodafone Live) και να πάρω και το home cinema (το δικαιούμαι?η ανανέωση δεν είναι σαν καινούρια σύνδεση οπότε παίρνω και το δώρο μαζί?). Είναι μεγάλη διαφορά με το VL? Η ρομ και όλα τα συναφή έχουν πρόβλημα? Θα μπορώ να το κάνω "οτι θέλω" ή παντα θα έχω τον φόβο να βγώ εκτός εγγύησης?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Έχω καταλήξει στο omnia απλώς θα ήθελα να ρωτήσω (ελέω επιδότησης απο Vodafone) να το πάρω απο το πλαίσιο που δεν είναι VL ή να το πάρω απο Vodafone (με Vodafone Live) και να πάρω και το home cinema (το δικαιούμαι?η ανανέωση δεν είναι σαν καινούρια σύνδεση οπότε παίρνω και το δώρο μαζί?). Είναι μεγάλη διαφορά με το VL? Η ρομ και όλα τα συναφή έχουν πρόβλημα? Θα μπορώ να το κάνω "οτι θέλω" ή παντα θα έχω τον φόβο να βγώ εκτός εγγύησης?

 

Sigourepsou prwta ean sou dinoun to dwro kai meta apofasizeis.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση. Το βίντεο του σε πόσα frame γράφει ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Δυστυχώς .... 320 Χ 240 στα 30 fps , 640 Χ 480 στα 15 fps , και δεν έχω βρει κάποιο καλύτερο πρόγραμμα σε Video να κάνει εγγραφή σε 30 fps . Μαλλον είναι hardware περιορισμός κατά ένα περίεργο τρόπο . :cry:

Τώρα : Xiaomi Poco F3 128GB,Nvidia Shield K1,Ipad Air, Ainol Fire, Ipad 3,Xbox Series S,Xbox 360,Wii U ,3DsXL,Psp,Ps2,Ps1,Spectrum 48k,Amiga 1200,Amiga 1200 Tower 040+PPC

Παλιά : Poco F3 128GB, Samsung S7 Edge,Note 4,Note 3,Samsung tab pro 8.4,Samsung S3,Iphone 4,Nexus 7,Samsung Galaxy tab 10.1,Ainol Aurora II,Yinlips YDPG18,Archos 80 G9 250 Gb, Haipad M7

Link to comment
Share on other sites

παιδια η ηχογραφηση στο βιντεο δεν ειναι καθολου καλη..(ο ηχος) πως το διορθωνουμε?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά είμαι και εγώ ένας νέος χρήστης του κινητού αυτού και θα ήθελα την βοηθεια σας. Έχω ένα handsfree BT το WEP-200. το έχει αναγνωρίση κανονικά και το εντοπίζει σαν handfree. το πρόβλημα μου είναι ότι δεν ξέρω πως να το ενεργοποιήσω για να κάνω τις κλίσεις μου. πια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω για να συνδεθεί μαζί με το handsfree???

 

 

και επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν στα μηνύματα που γράφουμε υπάρχουν τα smiles (αυτές οι φατσουλες που βάζουμε)

 

Aπο την στιγμη που το εχει αναγνωρισει απλα εχεις ΒΤ συσκευης και ΒΤ ακουστικο να λειτουργουν και εισαι οκ...

εναλλακτικα και να μην το εχεις προσθεσει στις συσκευες ΒΤ εαν το ενεργοποιησεις και εχεις το ΒΤ του ομνια σου ανοιχτο (και ανιχνευσιμο) σου βγαζει σε pop up στο ομνια οτι μια συσκευη προσπαθει να συνδεθει μαζι σου,εσυ απλα πατας ναι,αν ζητησει κωδικο 0000

 

Υ.Γ και εγω με αυτο δουλευω,ειναι καλη ΒΤ συσκευη :)

 

Παρατηρώ κάτι στον viewer φωτογραφιών τον οποίο έχει ενσωματωμένο το Omnia. Δυστυχώς, βλέπει ως φωτογραφίες τα δεκάδες covers (album art) που υπάρχουν στα φακελάκια των μουσικών άλμπουμς τα οποία έχω περάσει στο κινητό. Υπάρχει τρόπος να μη διαβάζει αυτά τα covers ως φωτογραφίες, αλλά μόνον τις "πραγματικές" φωτογραφίες που θα του βάλω;

 

πιο πρακτικο κατα τη γνωμη μου ειναι το "αλμπουμ πολυμεσων" ακομα και για τις φωτο, απλα διαλεγεις φακελο και επιλεγεις αυτη που θες, εχει και καλο finger scrolling

Το κανάλι μου στο Youtube για unboxings & reviews και το blog μου για deals.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή με ενδιαφέρει το κινητάκι και επειδή η vodafone φαίνεται να έχει μια ενδιαφέρουσα προσφορά(home cinema με νέα σύνδεση) το έχει κανείς σε έκδοση live?? Είναι "πειραγμένο" σε κάτι??

 

se tipota den einai piragmeno

me vflive ekdosi

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

se tipota den einai piragmeno

me vflive ekdosi

 

Βγαινει το τηλεφωνο και σε εκδοση vodafone live?

Και δεν εχει καμια διαφορα απο το κανονικο?

Δεν ξερω κατι απλα με ολα τα προηγουμενα μοντελα ολων των εταιριων κατι διαφορετικο υπηρχε........ή δεν ειναι ετσι?:blink:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια. Λοιπον, βαζω ενα game με καταληξη .cad στην αποθηκη μου, δηλαδη στην 8GB μνημη του τηλεφωνου. Οταν το κανω install απο εκει με προορισμο στην αποθηκη μου ,το παιχνιδι δεν τρεχει. Συγκεκριμενα λεει...

 

"invasion.exe . Δεν ειναι δυνατο το ανοιγμα του αρχειου invasion. Δεν ειναι υπογεγραμενο με αξιοπιστο πιστοποιητικο ή καποιο απο τα στοιχεια του δεν μπορει να βρεθει. Εαν το προβλημα δεν λυθει, δοκιμαστε να επαναλαβετε την εγκατασταση του αρχειου ή να το επαναφερετε."

 

Τωρα αμα το κανω install στην συσκευη μου παιζει κανονικα. Αυτο συμβαινει με ολα τα games που προσπαθω να κανω install.

Η απορια μου ειναι μπορω να τα κανω install και να παιξουν στην αποθηκη μου, μιας και η αποθηκη εινα 8GB ενω η αλλη γυρω στα 40ΜΒ.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Βγαινει το τηλεφωνο και σε εκδοση vodafone live?

Και δεν εχει καμια διαφορα απο το κανονικο?

Δεν ξερω κατι απλα με ολα τα προηγουμενα μοντελα ολων των εταιριων κατι διαφορετικο υπηρχε........ή δεν ειναι ετσι?:blink:

 

Και βέβαια είναι πειραγμένο ... Καταρχήν η συσκευή γράφει πάνω Vodafone !!! Μετά, έχει και διάφορα πειράγματα μέσα, στο Interface της Samsung ....

 

Βέβαια, με τον τρόπο που είναι κλειδωμένο το firmware, εύκολα βγαίνει και αντικαθίσταται με ένα ... καθαρό ...

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Λεω και γω......vodafone live χωρις πειραγματα δεν γινεται αλλωστε σε τοσες και τοσες συσκευες εχει τα δικα της κλειδωματα...στο omnia εκανε την εξαιρεση?

Εκτος απο vodafone live η συσκευη διατηθεται ξερετε απο την vodafone και σκετη ?

Μπορειτει να μου λυσετε αυτην την απορια ή μονο σε vodafine live την βγαζη η vodafone?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι βασανιζεσαι ετσι με την vodafone ; πας διπλα σε ενα πλαισιο και καθαρισες......και εχει και το 8αρι ενω η vodafone μονο το 16αρι.....

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Γιατι βασανιζεσαι ετσι με την vodafone ; πας διπλα σε ενα πλαισιο και καθαρισες......και εχει και το 8αρι ενω η vodafone μονο το 16αρι.....

 

Οχι φιλε δεν βασανιζομαι καθολου με τη vodafone.......ουτε εχω συνδεση στην εταιρια αυτη....επειδη ενδιαφερομαι για αγορα omnia θελω να μαθω τι παιζει με της συσκευες της vodafone εαν την εχει σε live(το οποιο δεν θελω με τιποτα ουτε και με ξαναπερασμενη αλλη ρομ.....)εκτος και εαν τα διαθετει και αυτη οπως και οι αλλες εταιριες ελευθερα.....(ρωταω γιατι θελω κατι απο δευτερο χερι και θελω να ξερω εαν ειναι απο vodafone τι παιζει)....π.χ η wind και η cosmote ειναι οπως ολα :p

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά ένας mod δεν υπάρχει και να κάνει ένα αυτό το thread μαζί με το άλλο θέμα του Omnia ??? Δεν γίνεται να υπάρχουν δυο...

 

Προσυπογράφω το παραπάνω. Ας έρθει το αντίστοιχο θέμα που υπάρχει στα WM, να προσαρτηθεί σε αυτό εδώ, όπως έγινε με το θέμα του XPERIA στο WM board, που προσαρτήθηκε στο προϋπάρχον θέμα (στο SE board).

Χρονοροή κινητών (*δευτερεύον): Ericsson GA318, Ericsson GH388, Ericsson GH768, Nokia 6150, Nokia 8210, Siemens C35*, Panasonic GD93*, Ericsson T29*, Nokia 8310, Nokia 5210*, Nokia 7250, NEC N400i, Sony Ericsson S700i, Sony Ericsson K800i, Samsung Omnia, Apple iPhone 3GS, Huawei Ideos X5*, LG Optimus Black*, Apple iPhone 4S*, Apple iPhone 5S, Apple iPhone 6 Plus, Apple iPhone SE*, Apple iPhone 6S Plus, Nokia 5*, Apple iPhone X*, Redmi Note 10*, Apple iPhone 13 Pro Max, Redmi Note 11*...

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω το forum.

 

Καθοτι προσφατος κατοχος του Omnia εχω να πω πως η συσκευη με ψιλο-απογοητετυσε σε σχεση με το τι περιμενα να δω, με ΚΥΡΙΟ και ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΟ προβλημα την εντελως αψυχολογητη συμπεριφορα του GPS με οτι και να χω δοκιμασει (registry tweaks, roms, radios...) καθως αλλοτε εχει σημα του σκοτωνει, αλλοτε καθολου, αλλοτε πιανει δορυφορους αλλα δεν κλειδωνει κι επισης ασταθη συμπεριφορα στην πορεια, χανοντας καθε τοσο το δρομο του ειδικα εντος πολης.

Σκεφτομαι μηπως εχει το συγκεκριμενο κομματι προβλημα και το στειλω για σερβις αλλα απ οσα διαβαζω στα φορουμ δεν ειμαι ο μονος με τετοια και τοσα προβληματα.

Περεπιπτοντως ενα HTC touch cruise που ειχα πριν ειχε δεκα φορες καλυτερη συμπεριφορα στο θεμα του GPS απ το Omnia κι εχω σκυλομετανιωσει που το δωσα.

 

Κατι επισης που μου την εχει σπασει με το OMNIA ειναι οτι εχει μια καθυστερηση 2-3 δευτερολεπτων για ν ανοιξει το start menu οπως επισης και τα programs και settings, με οποια ρομ και να χω δοκιμασει καθως επισης και μια αισθηση οτι η οθονη του δεν ανταποκρινεται καθως πολλες φορες για να κλεισεις πχ ενα προγραμα πρεπει να πατησεις το "Χ" 2-3 φορες μεχρι να πιασει, πραγμα που εχει αρχισει να γινεται πολυ εκνευριστικο αφου ακομα κι ενα ταπεινο Qtek S200 σ αυτο τον τομεα δεν αντιμετωπιζει τετοια προβληματα, και τελικα αναρωτιεσαι ποιο απ τα δυο ειναι το πιο γρηγορο σε επεξεργαστη.

 

Πειτε μου please αν κι εσεις τα χετε παρατηρησει αυτα κι αν εχετε βρει κανεις λυσεις γιατι με βλεπω να το "καιω" το εργαλειο η τα το σπαω απ τα νευρα μου μιας εχω ξοδεψει μια εβδομαδα ψαξιματος στα forums χωρις αποτελεσμα.

 

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Free your Mind, Live 2 the MAX
Link to comment
Share on other sites

Μια ακομη ερωτηση:

 

Το τηλεφωνο με την εργοστασιακη (ελληνικη) ρομ εγραφε:

 

PDA : i900BDHJ1 / MAHJ1

PHONE : i900DXHK1

 

Για να ειναι σε εγγυηση πρεπει να γραφει ακριβως το ιδιο η απλα να εχει καποια επισημη ελληνικη ρομ ? Κι επισης ποια ειναι η επισημη ελληνικη που θα μπορουσα να περασω για προκειμενου να ισχυει η εγγυηση ?

 

Ευχαριστω και παλι.

Free your Mind, Live 2 the MAX
Link to comment
Share on other sites

Για οποιον ενδιαφερεται για το MioMap 2008 με ελληνικους χάρτες!

Παιζει άψογα στο Ομνια

 

καλημερα. ειναι η εκδοση απο τον mermiga στο ipmart ? το εχεις δοκιμασει σε ελληνικη ρομ? γιατι αυτο που ειχα εγω απο το ipmart δεν επαιζε σε ελληνικη αλλα μολις εβαλα αγγλικη δουλευει μια χαρα :)

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω το forum.

 

Καθοτι προσφατος κατοχος του Omnia εχω να πω πως η συσκευη με ψιλο-απογοητετυσε σε σχεση με το τι περιμενα να δω, με ΚΥΡΙΟ και ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΟ προβλημα την εντελως αψυχολογητη συμπεριφορα του GPS με οτι και να χω δοκιμασει (registry tweaks, roms, radios...) καθως αλλοτε εχει σημα του σκοτωνει, αλλοτε καθολου, αλλοτε πιανει δορυφορους αλλα δεν κλειδωνει κι επισης ασταθη συμπεριφορα στην πορεια, χανοντας καθε τοσο το δρομο του ειδικα εντος πολης.

Σκεφτομαι μηπως εχει το συγκεκριμενο κομματι προβλημα και το στειλω για σερβις αλλα απ οσα διαβαζω στα φορουμ δεν ειμαι ο μονος με τετοια και τοσα προβληματα.

Περεπιπτοντως ενα HTC touch cruise που ειχα πριν ειχε δεκα φορες καλυτερη συμπεριφορα στο θεμα του GPS απ το Omnia κι εχω σκυλομετανιωσει που το δωσα.

 

Κατι επισης που μου την εχει σπασει με το OMNIA ειναι οτι εχει μια καθυστερηση 2-3 δευτερολεπτων για ν ανοιξει το start menu οπως επισης και τα programs και settings, με οποια ρομ και να χω δοκιμασει καθως επισης και μια αισθηση οτι η οθονη του δεν ανταποκρινεται καθως πολλες φορες για να κλεισεις πχ ενα προγραμα πρεπει να πατησεις το "Χ" 2-3 φορες μεχρι να πιασει, πραγμα που εχει αρχισει να γινεται πολυ εκνευριστικο αφου ακομα κι ενα ταπεινο Qtek S200 σ αυτο τον τομεα δεν αντιμετωπιζει τετοια προβληματα, και τελικα αναρωτιεσαι ποιο απ τα δυο ειναι το πιο γρηγορο σε επεξεργαστη.

 

Πειτε μου please αν κι εσεις τα χετε παρατηρησει αυτα κι αν εχετε βρει κανεις λυσεις γιατι με βλεπω να το "καιω" το εργαλειο η τα το σπαω απ τα νευρα μου μιας εχω ξοδεψει μια εβδομαδα ψαξιματος στα forums χωρις αποτελεσμα.

 

Ευχαριστω προκαταβολικα.

 

Φιλε μου για πες για πες..........με φρεναρες κανονικα....και ετοιμαζομουν να το παρω.......εχεις και αλλα ή μονο αυτα ειναι....?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,εχω το omnia 2 μηνες τωρα,ειναι live και δεν εχω αντιμετωπιση καποιο προβλημα πουθενα,ουτε με το gps .πιστευω οτι δεν θελει πολυ σκαλισμα γιατι αν χαλασεις τις ρυθμισεις του τοτε ξεκινανε τα προβλημα τα του.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι..Τελικα εγινα και εγω ενας ευτυχισμένος;;(θα δειξει) κατοχος omnia 16Gb...Απο εδω και περα θα σας ζαλιζω...:lol:

Ολα καλα αλλα θελω να μου υποδειξεται την καλυτερη Ελληνικη κατα προτημηση Rom...Και αν μπορει να παρει το manilla 2D γιατι με βολευει περισσοτερο......:p

Βοηθηστε γιατι πελαγωσα..Αυριο δινω το mio μου(Α701):( παντως αν και ακομα δεν το εχω μαθει το gps του ειναι οντως σε σχεση με του mio καλουτσικο..Το μεγαλυτερο προβλημα ειναι να κλειδωσει...Περιμενα 8λεπτα ενω το mio μετα απο 20δευτερα κλειδωσε και με πηγε εκει που ηθελα το sumsung κλειδωσε λιγο πριν φυγω:mad:

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...