Jump to content

[S60 3rd Edition] Garmin Maps Mobile XT


aristotelhs2060
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε Ν82 δουλευει παιδια?

 

Παραδουλεύει,φίλε μου,και με την αυτόματη περιστροφή οθόνης σε landscape επίσης,πολύ καλό:);)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

δυο πρωτες ερωτησουλες!1-αναγκαστικα πρεπει να εχουμε την γλωσσα του μενου του κινητου μας σε ελληνικα για να μας βγαζει σωστα τα ελληνικα το garmin?

2-εγω δεν εβαλα τον χαρτη της αναβασης λογω ελλειψης μνημης αν θελω να δω τον ναυτικο αντι αυτον της auto drive πρεπει να αλλαξω κατι στις ρυθμισεις η απλα ζουμαρω θαλασσα?ΣΑΣΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ!σημερα θα κοιμηθω ησυχος οτι τα καταφερα!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παραδουλεύει,φίλε μου,και με την αυτόματη περιστροφή οθόνης σε landscape επίσης,πολύ καλό:);)

 

Αντε με το καλο να ερθει να το παρω κιολας!Το εβαλα στο Ν73 και δουλευει αψογα αλλα επειδη δεν εχω Gps ψαχνει να βρει ολο με bluetooth!Ελπιζω στο N82 να δουλευει με το ενσωματομενο!

Link to comment
Share on other sites

Αντε με το καλο να ερθει να το παρω κιολας!Το εβαλα στο Ν73 και δουλευει αψογα αλλα επειδη δεν εχω Gps ψαχνει να βρει ολο με bluetooth!Ελπιζω στο N82 να δουλευει με το ενσωματομενο!

 

Λοκάρισμα δορυφόρων σε 10'' τις περισσότερες φορές,τέλεια εμπειρία και μεγάλη χρηστικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα ηθελα να σας ευχαριστησω ολους για την δουλεια που εχετε κανει!!:) Επιτελους Ν95 8gb+προγραμμα πλοηγησης!!:D

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με τα POI μιας και ασχολήθηκα λίγο παραπάνω αυτή την ώρα, καλό θα είναι να βάλετε σε έναν φάκελο, χύμα όλα όσα POI σας ενδιαφέρουν και μετά να κάνετε εγκατάσταση.

Με αυτόν τον τρόπο βάζετε όσα POI θέλετε.

Αν το κάνετε φάκελο-φάκελο, τότε το POI Loader διαγράφει όλα τα προηγούμενα POI και κρατάει μόνο την τελευταία εγκατάσταση.

 

Πάντως απ' όσο είδα τα περισσότερα αφορούν κατά κύριον λόγο Αθήνα και Θεσσαλονίκη.

 

δυο πρωτες ερωτησουλες!1-αναγκαστικα πρεπει να εχουμε την γλωσσα του μενου του κινητου μας σε ελληνικα για να μας βγαζει σωστα τα ελληνικα το garmin?

2-εγω δεν εβαλα τον χαρτη της αναβασης λογω ελλειψης μνημης αν θελω να δω τον ναυτικο αντι αυτον της auto drive πρεπει να αλλαξω κατι στις ρυθμισεις η απλα ζουμαρω θαλασσα?ΣΑΣΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ!σημερα θα κοιμηθω ησυχος οτι τα καταφερα!!!!!!!!!!!!!

1. Όχι, δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητο.

2. Εξ' ορισμού είναι τσεκαρισμένοι όλοι οι χάρτες. 2-3 σελίδες πριν θα δεις πως επιλέγεις χάρτες. Προσωπικά με καλύπτει o Auto Drive Hellas. Ο Toponavigator της Ανάβασης είναι για «συγκεκεριμένους πελάτες» που κάνουν εξορμήσεις στην ύπαιθρο ;)

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει πως θα μετονομάσω το txt σε SW.UNL??

αν φαινονται οι καταληξεις των αρχειων στο pc σου, απλα αλλαζεις το sw.txt σε sw.unl

αν δε φαινονται θα πας πινακα ελεγχου, ρυθμισεις φακελων, προβολη, ξετσεκαρεις το αποκρυψη γνωστων καταληξεων..

καπως ετσι, εχω αγγλικα svista. :)

Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΕΧΩ ΦTΑΣΕΙ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗΣ ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ GPS.ΕΧΩ ΜΕΤΟΝΟΜΑΣΕΙ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ txt ΣΕ SW.UNL ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΩ ΠΕΤΑΞΕΙ ΧΥΜΑ ΣΤΟ ΦΑΚΕΛΟ GARMIN.ΠΑΩ ΣΤΙΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ,ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΕΠΙΛΕΓΩ ΤΟ 1 ΚΑΙ ΑΝΤΙ ΝΑ ΜΟΥ ΒΓΑΛΕΙ ΤΟ ID ΜΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΑΠΟΜΑΚΡΥΣΜΕΝΟ GPS ΚΑΙ ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΤΟ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΠΛΗΚΤΡΟ ΤΟΥ JOYSTICK ΜΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΣΥΖΕΥΞΗ ΝΕΟΥ GPS ΔΕΝ ΒΡΙΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.ΤΙ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ? HELP ME!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πρέπει να γίνει και 1 οδηγός για το πώς ενώνουμε χάρτες, δηλαδή να μπορούμε να βάλουμε 2-3 χάρτες σε 1 αρχείο gmapxxx....

Εφόσον υπάρχει ο γνωστός περιορισμός, ότι μπορούμε να έχουμε χάρτες μόνο με τίτλους:

 

1.GMAPPROM.IMG

2.GMAPSUPP.IMG

3.GMAPSUP2.IMG

 

Πιστεύω ότι είναι πολύ χρήσιμο να μπορούμε από μόνοι μας να φτιάξουμε 1 κοινό χάρτη που να έχει όσες περιοχές θέλουμε όπως ο χάρτης που ήταν των 54Mb και ο οποίος αποτελούνταν από 3 χάρτες.

 

Μπορεί κάποιος να γράψει τα βήματα και να ανεβάσει τον οδηγό στο Rapidshare?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

αν γινεται αυτο καλο ειναι καποιος να ενωσει τους τρεις χαρτες ελλαδας σε εναν...προσωπικα δεν εχω ασχοληθει με αυτο και δε ξερω αν και πως γινεται
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

αν γινεται αυτο καλο ειναι καποιος να ενωσει τους τρεις χαρτες ελλαδας σε εναν...προσωπικα δεν εχω ασχοληθει με αυτο και δε ξερω αν και πως γινεται

 

Παιχταρά μου κάπου είχα δει ότι γίνεται με το Mapedit, αλλά δεν το έψαξα πιο πολύ.

Εμένα με ενδιαφέρει να ενώσω χάρτες από Eastern Europe, όπως Σλοβακία, Αυστρία και άλλες χώρες από κει.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιχταρά μου κάπου είχα δει ότι γίνεται με το Mapedit, αλλά δεν το έψαξα πιο πολύ.

Εμένα με ενδιαφέρει να ενώσω χάρτες από Eastern Europe, όπως Σλοβακία, Αυστρία και άλλες χώρες από κει.

τα αρχεια img ειναι εικονικα αρχεια και υπαρχουν προγραμματα που τα διαχειριζονται, βεβαια δεν ξερω αν ειναι εικονικο αρχειο ή απλα εχει αυτη την καταληξη. παντως ειναι μια ιδεα :O

το poweriso και παρεμφερη ισως το κανουν.

 

επισης τωρα που ειπες Σλοβακια, στο τορρενταδικο torrentleech ανεβηκαν κατι χαρτες απο ανατολικη Ευρωπη..

Garmin Slovakia ROADS 2.0

04/01/2008

In West Europe are map sources basicly all same from both main sources.

(TeleAtlas or Navteq)

In East Europe they both hardly working and improvement is significant in

every update but there are still local companies which have far better

map sources which are sometime sell separately.

Like this one of Slovakia for Garmin.

 

@blamis, μετα το απογευμα αν θες να περιμενεις :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω βρει μια πολύ καλή ελληνική σελίδα με πρόσφατα ενημερωμένα ελληνικά POI.

http://poi.gpspocketpc.gr/index.asp

 

Το πρόβλημα είναι ότι αυτά τα POI (για την ακρίβεια τα CSV) είναι φτιαγμένα για Destinator (εμφανίζει περισσότερες λεπτομέρειες) και δεν είναι πλήρως συμβατά με Garmin.

 

Η λύση που έχω βρει για να δουλέψουν κανονικά στο Garmin, είναι η εξής:

 

1. Κατεβάζουμε το PoiEdit (δωρεάν)

http://www.poiedit.com/

 

2. Από την σελίδα με τα POI, κατεβάζουμε 2 αρχεία από την στήλη που υπάρχει δεξιά. Το αρχείο gpx που προορίζεται για http://poi.gpspocketpc.gr/images/Garmin.png και το CSV αρχείο http://poi.gpspocketpc.gr/images/xl_down.jpg

Αν υπάρχει εικονίδιο στην περιγραφή το κατεβάζουμε και αυτό, ή (προαιρετικά) δημιουργούμε ή βρίσκουμε ένα μόνοι μας με προτεινόμενες διαστάσεις εώς 20X20 (αν είναι μεγαλύτερο θα το πάρει, αλλά θα το κάνει crop).

 

3. Τα βάζουμε όλα σε έναν φάκελο και τους δίνουμε (αν δεν έχουν) τις ίδιες ονομασίες.

 

4. Ανοίγουμε με το PoiEdit το αρχείο CSV. Αν μας βγάλει μήνυμα ασυμβατότητας αρχείου, επιλέγουμε από το drop down μενού την επιλογή για Garmin. Στην συνέχεια, αφού ανοίξει το αρχείο, επιλέγουμε File-Save as->Save as type->Garmin Comma Seperated (*csv) και κάνουμε αντικατάσταση το παλιό αρχείο.

 

5. Περνάμε τα POI στην συσκευή με την γνωστή διαδικασία του POI Loader.

 

Σημειώσεις: Αν επιχειρήσετε να εγκαταστήσετε μόνο το gpx ή το csv αρχείο, τότε οι εγγραφές θα μπουν χύμα (και όχι σε κατηγορία-φάκελο) στα Προσαρμοσμένα POI. Αν βάλετε μόνο ένα POI δεν υπάρχει πρόβλημα. Αν όμως βάλετε περισσότερα θα γίνει χαμός από τις χύμα εγγραφές. Γι' αυτό συνίσταται να κάνετε εγκατάσταση και με τα 2 αρχεία (gpx, csv και προαιρετικά το bmp).

 

Για ένα άγνωστο λόγο, το Garmin εμφανίζει 2 φορές τον κάθε φάκελο με τα προσαρμοσμένα POI. Δεν υπάρχει πρόβλημα. Το κάθε POI έχει εγκατασταθεί μόνο μια φορά και λειτουργεί κανονικά.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

τα αρχεια img ειναι εικονικα αρχεια και υπαρχουν προγραμματα που τα διαχειριζονται, βεβαια δεν ξερω αν ειναι εικονικο αρχειο ή απλα εχει αυτη την καταληξη. παντως ειναι μια ιδεα :O

το poweriso και παρεμφερη ισως το κανουν.

 

Το Power ISO δεν το αναγνωρίζει.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Το Power ISO δεν το αναγνωρίζει.

Θα το κοιταξω οταν παω σπιτι, αν στεκει καθολου αυτο που ειπα :)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κάποιος φίλος πραγματική πλοήγηση σε δρόμους της Αθήνας ή κάποιας άλλης πόλης με τηλ. n95 για να μας πει εντυπώσεις?
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κάποιος φίλος πραγματική πλοήγηση σε δρόμους της Αθήνας ή κάποιας άλλης πόλης με τηλ. n95 για να μας πει εντυπώσεις?

 

Εννοείται ότι το έχουμε δοκιμάσει και είναι πολύ καλή η πλοήγηση αν και αρκετές φορές έχουμε κάποιες απώλειες στο ακριβές στίγμα, δηλαδή δείχνει τη θέση μερικά μέτρα πιο πέρα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Περασα κι εγω με τη σειρα μου τους χαρτες της Αναβασης και τους θαλασσιους χαρτες. κατα την αποψη μου το GARMIN πλεον ειναι πληρεστατο. βεβαια, αν και δειχνει οτι τους φορτωνει ολους κατα την εκκινηση του προγραμματος, στη συνεχεια ο χαρτης Auto Drive Hellas επικαλλυπτει τους θαλλασιουσ χαρτες. δηλαδη δεν γινεται συνεργασια των 2 διαφορετικων layers των χαρτων, αλλα ο ενας επικαλλυπτει τον αλλο. εχει καταφερει καποιος να τους κανει να εμφανιζονται και οι δυο?
Link to comment
Share on other sites

Μία πρόσθετη ερώτηση για τα POIs.

1. Κατεβάζω αυτό:

http://rs161.rapidshare.com/files/81812487/poi_plaza_06-01-2008.rar

2. Το αποσυμπιέζω

3. Μετονομάζω τον αποσυμπιεσμένο φάκελο σε POI (έχει σημασία αν είναι POI, Poi, Pois???)

4. Tον αντιγράφω στην κάρτα μνήμης όπως είναι στο directory Garmin

Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Μία πρόσθετη ερώτηση για τα POIs.

1. Κατεβάζω αυτό:

http://rs161.rapidshare.com/files/81812487/poi_plaza_06-01-2008.rar

2. Το αποσυμπιέζω

3. Μετονομάζω τον αποσυμπιεσμένο φάκελο σε POI (έχει σημασία αν είναι POI, Poi, Pois)

4. Tον αντιγράφω στην κάρτα μνήμης όπως είναι στο directory Garmin

Σωστά;

 

Το έκανα έτσι αλλά δε δούλεψε.

Μετά το τρίτο βήμα, σύνδεσε το κινητό στο USB σε κατάσταση "Μεταφορά δεδομένων", τρέξε το πρόγραμμα POI Loader από το PC (θα το βρεις στην πρώτη σελίδα του θέματός μας), πλοηγήσου μέσω του προγράμματος στο φάκελο με τα POI στο PC σου για να τα βρει το πρόγραμμα, πάτα "Συνέχεια" και θα σου τα εγκαταστήσει στη συσκευή.

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...