Jump to content

[S60 3rd Edition] Garmin Maps Mobile XT


aristotelhs2060
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

για ποιο μιλας?τι προτεινα?

 http://www.poiplaza.com/en/poi-databases?pc_id=19&lang=en

η μεθοδος εγκαταστασης που προτεινω για αυτα ειναι να μετονομασετε τα .gpx σε .gpi και να τα βαλετε στο φακελο Garmin/pois (με μεταφορα δεδομενων η με card reader) για να τα δει το προγραμμα οταν το ξανανοιξετε.
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

α σε εμενα δουλεψε ετσι.παντως ολα τα pois δεν εχουν εικονιδια.αντιθετα αμα δεις λιγα εχουν.απο οτι καταλαβα τα εικονιδια χρειαζονται για να τα βλεπεις ισως στο χαρτη.αντιθετα τα pois σαν σημεια ενδιαφεροντος τα ψαχνεις κανονικα και χωρις εικονιδιο .αμα ειχαν ολα εικονιδια ισως γινταν και χαμος στο χαρτη.
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

επειδη αρκετοι μαλλον το χρειαζεστε και το ζητησατε εφτιαξα τον παρακατω οδηγο εγκαταστασης για το garmin μετα κοπων και βασανων για τα φιλαρακια που με βοηθανε και τους βοηθαω

 

ΚΑΛΙΣΠΕΡΑ ΦΙΛΕ...ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ:ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΔΕΚΤΗ GPS...BLUETOOTH KAI AN NAI ...TO NOKIA LD3W? ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΒΡΙΣΚΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι διαπίστωσα αφορούν ισπανικές τοποθεσίες, οπότε μπορούν να διαγραφούν.

 

Δοκίμασα να βάλω ένα από αυτά που προτείνει ο Αριστοτέλης (με την μέθοδο της μετονομασίας), αλλά δεν εμφανίζεται.

Λογικά χρειάζεται μετατροπή, καθώς έχει και ξεχωριστά εικονίδια, αλλά πως;

 

Μόνο με το POIloader περνάνε τα POIs με κατάληξη .gpx που μπορεί κανείς να κατεβάσει στην παρούσα ιστοσελίδα και σε άλλες,η μετονομασία σε .gpi δεν δουλεύει πάντως.......

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι διαπίστωσα αφορούν ισπανικές τοποθεσίες, οπότε μπορούν να διαγραφούν.

 

Δοκίμασα να βάλω ένα από αυτά που προτείνει ο Αριστοτέλης (με την μέθοδο της μετονομασίας), αλλά δεν εμφανίζεται.

Λογικά χρειάζεται μετατροπή, καθώς έχει και ξεχωριστά εικονίδια, αλλά πως;

 

Η μετατροπή γίνεται με το POILoaderforWindows_242(έχει δωθεί σε κάποια σελίδα πιο πίσω).Συνδέεις τη συσκευή σου και λες στο πρόγραμμα που βρίσκονται τα GPX ή τα csv.Δεν ξέρω ποιά είναι η διαφορά τους αλλά όσα είχαν και τα 2 παραπάνω με το ίδιο όνομα είχαν και μία εικόνα.Το πρόβλημα είναι πως τα βάζει χύμα στο POI.gpi και αν στο μέλλον θέλλεις να προσθαίσεις κάτι πρέπει να τα ξαναπεράσεις πάλι όλα γιατι σου αντικαταστεί το POI.gpi κάθε φορά.Δεν ξέρω τι παίζει με τις εικόνες στα απλα GPX.Δεν έχουν εικόνα?Και πως στα δείχνει στο χάρτη?:worry:

Link to comment
Share on other sites

παιδια νομιζω στο πρωτο ποστ πρεπει να μπουν οι οδηγιες του aisopou sti selida 23.ειναι οι καλυτερες οδηγιες.με ολες τις αλλες μπερδευτικα.;)

 

Προστεθηκαν στην 1η σελιδα και οι οδηγιες του

φιλου Aisopos :)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2139353#post2139353

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Η μετατροπή γίνεται με το POILoaderforWindows_242(έχει δωθεί σε κάποια σελίδα πιο πίσω).Συνδέεις τη συσκευή σου και λες στο πρόγραμμα που βρίσκονται τα GPX ή τα csv.Δεν ξέρω ποιά είναι η διαφορά τους αλλά όσα είχαν και τα 2 παραπάνω με το ίδιο όνομα είχαν και μία εικόνα.Το πρόβλημα είναι πως τα βάζει χύμα στο POI.gpi και αν στο μέλλον θέλλεις να προσθαίσεις κάτι πρέπει να τα ξαναπεράσεις πάλι όλα γιατι σου αντικαταστεί το POI.gpi κάθε φορά.Δεν ξέρω τι παίζει με τις εικόνες στα απλα GPX.Δεν έχουν εικόνα?Και πως στα δείχνει στο χάρτη?:worry:

 

 

Δεν είναι ανάγκη να στα δείχνει στον χάρτη. Πχ αν υπάρχει σαν ΡΟΙ το πλαίσιο, πηγαίνεις στην κατηγορία καταστήματα, σου δείχνει μια λίστα με καταστήματα, ειλέγεις μέσα απο αυτή την λίστα το πλαίσιο και σου δείχνει στον χάρτη τα καταστήματα.

 

Έψαχνα για πλάκα να δω τι έχει και κουφάθηκα εντελώς όταν είδα οτι έχει μια καφετέρια που πηγαίνω σε ένα παιζόδρομο στο μπουρνάζι. Σύμπτωση βέβαια αλλά απο κει φαίνονται οι δυνατότητες του προγράμματος.

 

ΚΑΛΙΣΠΕΡΑ ΦΙΛΕ...ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ:ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΔΕΚΤΗ GPS...BLUETOOTH KAI AN NAI ...TO NOKIA LD3W? ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΒΡΙΣΚΕΙ.

 

Το LD-3W έχω και γω και μου το αναγνωρίζει μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Η μετατροπή γίνεται με το POILoaderforWindows_242(έχει δωθεί σε κάποια σελίδα πιο πίσω).Συνδέεις τη συσκευή σου και λες στο πρόγραμμα που βρίσκονται τα GPX ή τα csv.Δεν ξέρω ποιά είναι η διαφορά τους αλλά όσα είχαν και τα 2 παραπάνω με το ίδιο όνομα είχαν και μία εικόνα.Το πρόβλημα είναι πως τα βάζει χύμα στο POI.gpi και αν στο μέλλον θέλλεις να προσθαίσεις κάτι πρέπει να τα ξαναπεράσεις πάλι όλα γιατι σου αντικαταστεί το POI.gpi κάθε φορά.Δεν ξέρω τι παίζει με τις εικόνες στα απλα GPX.Δεν έχουν εικόνα?Και πως στα δείχνει στο χάρτη?:worry:

 

Περνάμε τα .gpx και τα .bmp σε φάκελο της επιλογής μας και από ΄κει με browse μέσω Maploader τα περνάμε στο κινητό,εγώ έτσι το έκανα με αρκετά POIs.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΙΣΠΕΡΑ ΦΙΛΕ...ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ:ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΔΕΚΤΗ GPS...BLUETOOTH KAI AN NAI ...TO NOKIA LD3W? ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΒΡΙΣΚΕΙ.

 

αναγνωριζει ολα τα εξωτερικα και εσωτερικα gps.

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ανάγκη να στα δείχνει στον χάρτη. Πχ αν υπάρχει σαν ΡΟΙ το πλαίσιο, πηγαίνεις στην κατηγορία καταστήματα, σου δείχνει μια λίστα με καταστήματα, ειλέγεις μέσα απο αυτή την λίστα το πλαίσιο και σου δείχνει στον χάρτη τα καταστήματα.

 

Έψαχνα για πλάκα να δω τι έχει και κουφάθηκα εντελώς όταν είδα οτι έχει μια καφετέρια που πηγαίνω σε ένα παιζόδρομο στο μπουρνάζι. Σύμπτωση βέβαια αλλά απο κει φαίνονται οι δυνατότητες του προγράμματος.

 

 

 

Το LD-3W έχω και γω και μου το αναγνωρίζει μια χαρά.

 

 

και εγω αυτο λεω.ποια ειναι η διαφορα να το κανεις με το poiloader?το αποτελεσμα στο φακελο garmin/poi δεν ειναι να εχει ολα τα gpx σε gpi?

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Για τον καιρό κάνατε κάποιου είδους ενεργοποίηση και αν ναι με ποιο τρόπο?

 

Προσπαθώ να συνδεθώ με το διακομιστή αλλά μου βγάζει σύνδεση αδύνατη και στις υπηρεσίες μου λέει να πάω my.garmin.com για να ενεργοποιήσω την όποια υπηρεσία.

 

Με ποια ακριβώς διαδικασία βλέπετε το καιρό ? έχετε δοκιμάσει καμία από τις άλλες υπηρεσίες?

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

το δοκιμασε καποιος με το Ν93? Γιατι σε εμενα με το που παει να ανοιξει την εφαρμογη κλεινει αλλα μου ανοιγει το bluetooth.στο φακελο garmin βαζουμε ολα τα αρχεια απο το zipαρισμενο φακελο η κανουμε κατι αλλο?
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ελεος!τα αρχεια zip που εδωσε ο αισωπος το μικροτερο δεν γινεται unzip γιατι δεν φαινεται να περιεχει τιποτα μεσα!οταν περναω το ποντικι επανω απο το zip αρχειο δειχνει 45 Mb αλλα μετα δεν γινεται unzip γιατι δεν φαινεται να εχει τιποτα μεσα!!!αμαν πια με αυτο το κωλοgarmin μου εχει σπασει τα νευρα!ολο νεες δυσκολιες προκυπτουν!!!!!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Καθήστε ρε παιδιά μην τρελαθούμε.

Ένα gpx αρχείο αποτελείται από 3αρχεία. Μια εικόνα (μπορεί να είναι και προαιρετική), το gpx αρχείο και το CVS στο οποίο απ' ότι έχω καταλάβει βρίσκονται και τα πραγματικά δεδομένα.

 

Πως είναι δυνατόν να δουλεύει κανονικά όταν μένει απ' έγω το βασικό του ίσως αρχείο; :worry:

 

Δοκίμασα κι έβαλα ένα gpx με τις επικίνδυνες στροφές. Το βλέπω μόνο στο Εργαλεία->Διαχείριση δεδομένων->Προσαρμοσμένα POI απλώς ότι υπάρχει στην κάρτα μνήμης.

 

Από κει και πέρα ο POI Loader ψάχνει να βρει συσκευή GPS και όχι κινητό τηλέφωνο.

 

Το Πλαίσιο τώρα, μιας και αναφέρθηκε, πως μπαίνει στον κατάλογο καταστήματα; από μόνο του;

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

το δοκιμασε καποιος με το Ν93? Γιατι σε εμενα με το που παει να ανοιξει την εφαρμογη κλεινει αλλα μου ανοιγει το bluetooth.στο φακελο garmin βαζουμε ολα τα αρχεια απο το zipαρισμενο φακελο η κανουμε κατι αλλο?

 

Ναι εγώ και όλα δουλεύουν μια χαρά...

 

ρε παιδια ελεος!τα αρχεια zip που εδωσε ο αισωπος το μικροτερο δεν γινεται unzip γιατι δεν φαινεται να περιεχει τιποτα μεσα!οταν περναω το ποντικι επανω απο το zip αρχειο δειχνει 45 Mb αλλα μετα δεν γινεται unzip γιατι δεν φαινεται να εχει τιποτα μεσα!!!αμαν πια με αυτο το κωλοgarmin μου εχει σπασει τα νευρα!ολο νεες δυσκολιες προκυπτουν!!!!!!!!!!!!!

ανοίγεις μόνο αυτό που έχει κατάληξη zip.Το άλλο είναι κομμάτι του zip.Δεν το πειράζεις.Φρόντισε μόνο και τα 2 αρχεία να είναι στον ίδι φάκελο.

Ελπίζω να βοήθησα...:wink:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ελεος!τα αρχεια zip που εδωσε ο αισωπος το μικροτερο δεν γινεται unzip γιατι δεν φαινεται να περιεχει τιποτα μεσα!οταν περναω το ποντικι επανω απο το zip αρχειο δειχνει 45 Mb αλλα μετα δεν γινεται unzip γιατι δεν φαινεται να εχει τιποτα μεσα!!!αμαν πια με αυτο το κωλοgarmin μου εχει σπασει τα νευρα!ολο νεες δυσκολιες προκυπτουν!!!!!!!!!!!!!

 

Πρέπει να κατεβάσεις και τα 2 αρχεία. Κάνεις αποσυμπίεση πατώντας στο .zip και όχι στο z01.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Καθήστε ρε παιδιά μην τρελαθούμε.

Ένα gpx αρχείο αποτελείται από 3αρχεία. Μια εικόνα (μπορεί να είναι και προαιρετική), το gpx αρχείο και το CVS στο οποίο απ' ότι έχω καταλάβει βρίσκονται και τα πραγματικά δεδομένα.

 

Πως είναι δυνατόν να δουλεύει κανονικά όταν μένει απ' έγω το βασικό του ίσως αρχείο; :worry:

 

Δοκίμασα κι έβαλα ένα gpx με τις επικίνδυνες στροφές. Το βλέπω μόνο στο Εργαλεία->Διαχείριση δεδομένων->Προσαρμοσμένα POI απλώς ότι υπάρχει στην κάρτα μνήμης.

 

Από κει και πέρα ο POI Loader ψάχνει να βρει συσκευή GPS και όχι κινητό τηλέφωνο.

 

Το Πλαίσιο τώρα, μιας και αναφέρθηκε, πως μπαίνει στον κατάλογο καταστήματα; από μόνο του;

 

Εγώ έβαλα το τηλ σε μαζική μεταφορά και το βρήκε το POI Loader.

Δεν χρειάζονται και τα 3 αρχεία.Βασικά τα GPX kai CSV είναι διαφορετικά και ας έχουν ίδιες ονομασίες και τα 2 έχουν πραγματικά δεδομένα..Δηλαδή εγώ έβαλα ένα gpx camera και ένα csv camera με το ίδιο όνομα και τα βλέπει σαν 2 ξεχωριστά POI.Η φώτο είναι προερετική και για να μπει πρέπει να έχει το ίδιο όνομα με το αντίστοιχο GPX/CSV.Ολα αυτά με χρήση του προγράμματος POI Loader.

Το πλαίσιο δεν μπαίνει απο μόνο του γιατι πολύ απλά υπάρχει απο πρίν!!!.Με λίγα λόγια ο χάρτης περιέχει σχεδόν τα πάντα από μόνος του!!!!!και δεν νομίζω να χρειαστείται πολλά POI(μόνο για ρανταρ και τέτοια...):O

Link to comment
Share on other sites

το δοκίμασα το απόγευμα και όλα καλά. Τώρα ο χάρτης έγινε μαύρος. Έχει τα σημεία επάνω απλά είναι σκοτεινός. Επίσης δεν πιάνω δορυφόρους (μέσα στο σπίτι).

 

δορυφόρους έπιασα αλλά η μαυρίλα έμεινε

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

το δοκίμασα το απόγευμα και όλα καλά. Τώρα ο χάρτης έγινε μαύρος. Έχει τα σημεία επάνω απλά είναι σκοτεινός. Επίσης δεν πιάνω δορυφόρους (μέσα στο σπίτι).

 

Εγινε σκοτεινός γιατί γύρισε σε νυχτερινή λειτουργία.Αυτό αλλάζει από τις ρυθμίσεις\εμφάνιση\Εγχρωμη λειτουργία.Για το γεγονός που δεν πιάνεις δορυφόρους δεν ευθύνεται το πρόγραμμα αλλά ο GPS δέκτης σου.:wink:

Link to comment
Share on other sites

το δοκίμασα το απόγευμα και όλα καλά. Τώρα ο χάρτης έγινε μαύρος. Έχει τα σημεία επάνω απλά είναι σκοτεινός. Επίσης δεν πιάνω δορυφόρους (μέσα στο σπίτι).

εγινε μαυρος γιατι ειναι νυχτα :D

δορυφορους εννοειται οτι δεν πιανει στο σπιτι..

Link to comment
Share on other sites

εγινε μαυρος γιατι ειναι νυχτα :D

δορυφορους εννοειται οτι δεν πιανει στο σπιτι..

κι όμως πιάνω ΚΑΙ στο σπίτι.

Είναι "μαμάτο"

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

το δοκίμασα το απόγευμα και όλα καλά. Τώρα ο χάρτης έγινε μαύρος. Έχει τα σημεία επάνω απλά είναι σκοτεινός. Επίσης δεν πιάνω δορυφόρους (μέσα στο σπίτι).

 

δορυφόρους έπιασα αλλά η μαυρίλα έμεινε

 

Μέσα στο σπίτι δεν παίζει να πιάσεις. Θέλει να βλέπει ουρανό για να συνδεθεί.

http://i39.tinypic.com/ojjlzk.gif
Link to comment
Share on other sites

κι όμως πιάνω ΚΑΙ στο σπίτι.

Είναι "μαμάτο"

προφανως δεν εχει πολλα ντουβαρια γυρω σου, αλλιως δεν πιανει με τιποτα. και μενα εχει πιασει. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα το τηλ σε μαζική μεταφορά και το βρήκε το POI Loader.

Δεν χρειάζονται και τα 3 αρχεία.Βασικά τα GPX kai CSV είναι διαφορετικά και ας έχουν ίδιες ονομασίες και τα 2 έχουν πραγματικά δεδομένα..Δηλαδή εγώ έβαλα ένα gpx camera και ένα csv camera με το ίδιο όνομα και τα βλέπει σαν 2 ξεχωριστά POI.Η φώτο είναι προερετική και για να μπει πρέπει να έχει το ίδιο όνομα με το αντίστοιχο GPX/CSV.Ολα αυτά με χρήση του προγράμματος POI Loader.

Το πλαίσιο δεν μπαίνει απο μόνο του γιατι πολύ απλά υπάρχει απο πρίν!!!.Με λίγα λόγια ο χάρτης περιέχει σχεδόν τα πάντα από μόνος του!!!!!και δεν νομίζω να χρειαστείται πολλά POI(μόνο για ρανταρ και τέτοια...):O

Ευχαριστώ πολύ. Τώρα μου δούλεψε και βλέπω το POI.

 

το δοκίμασα το απόγευμα και όλα καλά. Τώρα ο χάρτης έγινε μαύρος. Έχει τα σημεία επάνω απλά είναι σκοτεινός. Επίσης δεν πιάνω δορυφόρους (μέσα στο σπίτι).

 

δορυφόρους έπιασα αλλά η μαυρίλα έμεινε

Δυστυχώς απ' ότι διαπίστωσα μόλις τώρα, μόλις βάζεις νέο POI με τον POI Loader χάνεις τις ρυθμίσεις σου καθώς και τα ορόσημα. Οπότε φτου κι απ' την αρχή οι ρυθμίσεις. :cry:

 

Μέσα στο σπίτι δεν παίζει να πιάσεις. Θέλει να βλέπει ουρανό για να συνδεθεί.

Αν σου πω ότι μες το σπίτι πιάνω από 3 εώς 5 γραμμές, θα με πιστέψεις; ίσως όχι.

Ούτε εγώ το πίστεψα όταν το πρωτοείδα. Κι όμως...

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...