Jump to content

[S60 3rd Edition] Garmin Maps Mobile XT


aristotelhs2060
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

erotisi...

 

pws epilegeis pio xarti thes apo olous aftous?

tous exw valei ok opos les sto how to sou , ala de vlepw epilogi na alaksw xarti,,

Η βοήθεια (αν αναφέρεσαι σε μένα) αφορά την εγκατάσταση και όχι τον χειρισμό ;)

Σε σχέση με αυτό που ρωτάς, Εργαλεία->Διαχείριση δεδομένων->Σύνολα χαρτών

Πατάς την επιλογή κάτω αριστερά «MapSource» και επιλέγεις τους χάρτες.

Αν δεν κάνω λάθος όμως η επιλογή αυτή δεν εμφανίζεται σε όλες τις συσκευές.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

na sou po , sto browse map giati vlepw kato deksia na leei base map? to mamiso exi dextei na dixnei ?

χρησιμοποιησε την http://www.myphone.gr/forum/images/buttons3/edit.gif για να προσθεσεις κατι στο μηνυμα σου :)

Link to comment
Share on other sites

ta ellinika tou pantos ine gia tin plaka..... ellinika de grafei?

Επέλεξε από τις ρυθμίσεις την γλώσσα. Μια χαρά είναι τα ελληνικά, τι έχουν; και αναζήτηση γίνεται στα ελληνικά.

 

na sou po , sto browse map giati vlepw kato deksia na leei base map? to mamiso exi dextei na dixnei ?

Γιατί έχεις το zoom out στο τέρμα. Αν πατήσεις το 3 θα γράφει detail map

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

για να συνδεθεί με wifi πρέπει να είναι συνδεδεμένο το κινητό πριν μπει μέσα στο χάρτη,? γιατί το δοκίμασα και συνδέεται είτε με web vodafone είτε με vf live postpay χωρίς μάλισα να επιλέξω εγώ με ποιο να συνδεθεί, μόνο του το κάνει και το βλέπω μετά στο μητρώο, η βλακεία είναι ότι δεν έχω καταφέρει ακόμα να δω τον καιρό, όλο αδυναμία επικοινωνίας με το σέρβερ μου λέει

 

οκ αν είναι ανοιχτό από πριν το wlan θα κάνει αναζήτηση μετά μπαίνοντας στο πρόγραμμα, αλλιώς δεν προσπαθεί καν να το ανοίξει όπως κάνουν άλλα προγράμματα και απλά χρησιμοποιεί το δίκτυο.

cypherth
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγκατέστησα το Garmin και δεν περίμενα τόσο ολοκληρωμένο πρόγραμμα.Οι εμπειρίες μου με 2 λόγια:Πρώτον δουλεύει και με εξωτερικο δέκτη GPS με bluetooth που σημαίνει πως μπορεί να εγκατασταθει και σε κινητά χωρίς ενσωματομένο δέκτη.Ακολουθώντας τις οδηγίες του Aisopos τα εγκατέστησα όλα με τη μία.Σε ότι αφορά τους χάρτες.Απο ότι κατάλαβα τον ενσωματομένο που έχει (Worldwide Roads Basemap) δεν μπορείς να τον ξετσεκάρεις απο το Mapsource γιατι δεν υπάρχει.Ο Anavasi στο MapSource εμφανίζει 2 επιλογές Greece.Για τον πρώτο είτε τον τσεκάρεις είτε όχι το ίδιο κάνει...(αφήστε το τσεκαρισμένο), για το δεύτερο "Greece"ενεργοποιεί το Anavasi.Ο Auto Drive υπερυσχύει των άλλων(δεν ξέρω γιατί).Τώρα το πόσο συνεργάζονται δεν ξέρω ακριβώς,αυτό που έχω καταλάβει απο τις εμπειρίες άλλων χρηστών στο forum είναι πως αν τους έχεις να δουλεύουν μαζί δεν αξιοποιούνται στο 100%, δηλαδή αν ο ένας απο τους 2 περιέχει πληροφορίες για μία περιοχή υπαρχει περίπτωση να μην τις δείξει παρα μόνο αν "ξετσεκαριστεί" ο χάρτης που δεν χρησιμοποιείται εκείνη τη στιγμή.Επείδη αυτό είναι λίγο μπερδεμένο θα δείξει στην εμειρία αν βοηθάει να τους έχουμε ενεργοποιήμένουν όλους ταυτόχρονα ή όχι.

Το μόνο πρόβλημα που συνάντησα ήταν στο τέλος που μου έκλεισε απο μπαταρία το κινητό ενώ είχα ανοιχτό το Garmin και όταν μετά πήγα να ξαναμπώ μου έβγαλε ενα μηνυμα λάθους και είχε χάσει όλες τις ρυθμίσεις.Γι αυτό να προσέχετε και να το κλείνετε κανονικά το πρόγραμμα.:!:

 

Απορίες:1)Επειδή ο χάρτης της αναβασης είναι μεγαλούτσικος μπορείται να μου πείτε σε ποιό τομέα βοηθάει τον άλλον της Auto Drive?

2)Τα σηματάκια για φαρμακεία κτλ. είναι απο τον χάρτη ή τα POI?

Σε έμενα απο τα αρχεία του Aisopos υπήρχαν εγκατεστημένα 2 POI τα οποία είναι:"poi.gpi", "SpeedCamera.gpi".

Μπορεί να μου πεί κάποιος αναλυτικά τι κάνουν αυτά τα 2?

Επείσης πως λειτουργούν τα POI?αν βάλω πχ. ένα για τα Village θα μου προσθαίτει στο χάρτη απλώς τα Village ή όταν θα περνάω απο κοντά απο κάποιο θα μου το λέει κιόλας?

 

Ευχαριστώ για τον κόπο όλων των παιδιών εδώ μέσα μέχρι χθες χρησιμοποιούσα το Nokia maps αλλά σήμερα μου " άνοιξαν " τα μάτια!!!:dizzy::up:

 

Λίγο Offtopic αλλά έκανα ένα search για τους χάρτες στα site των εταιριών και στο site της αναβασης είδα πως υπάρχει και Toponavigator για PC και κάτι έλεγε ότι υπάρχει και base και detail map.Δεν κατάλαβα και πολλά...Αυτά προς το παρόν!:wink:

Link to comment
Share on other sites

thanks ... meta apo 2 meres spasimo nevrwn to Garmin bike telikos sto P1i ;)

 

 

teleftea ertisoula gia tous xartes..... exw afisei epilegmeno mono to Auto drive hellas ara tha diabazi mono afto fadazome...

 

otan eipes pata to 3 ti ennoouses?

P1i - starsnav BT-74s && BT GPS Royaltek
Link to comment
Share on other sites

Όταν πατάς το 3 ζουμάρει μέσα στον χάρτη και δείχνει περισσότερες λεπτομέρειες. Το αντίθετο γίνεται όταν πατάς το 1.
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Ταξιδιωτικός οδηγός για 20 χώρες Ευρώπης,τώρα θα τον κατεβάσω και γω να δω τι έχει για Ελλάδα.
Link to comment
Share on other sites

παιδία εμένα στο Ν82 δεν ανοίγει το πρόγραμμα καθόλου ανοίγει λέει garmin και κλεινει!!το έσβησα το ξανα έβαλα τπτ!!

Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΕΚΠΕΜΠΕΙ S.O.S !!! ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ!!!

;)

Link to comment
Share on other sites

2)Τα σηματάκια για φαρμακεία κτλ. είναι απο τον χάρτη ή τα POI?

Σε έμενα απο τα αρχεία του Aisopos υπήρχαν εγκατεστημένα 2 POI τα οποία είναι:"poi.gpi", "SpeedCamera.gpi".

Μπορεί να μου πεί κάποιος αναλυτικά τι κάνουν αυτά τα 2?

Επείσης πως λειτουργούν τα POI?αν βάλω πχ. ένα για τα Village θα μου προσθαίτει στο χάρτη απλώς τα Village ή όταν θα περνάω απο κοντά απο κάποιο θα μου το λέει κιόλας?

 

Απ' ότι έχω καταλάβει το πρώτο αρχείο έχει όλα τα Points Of Interests χύμα σε ένα αρχείο.

Το δεύτερο όπως λέει και το όνομά του, σε ενημερώνει (μόνο οπτικά υποθέτω, δεν είμαι σίγουρος) για τις κάμερες που είναι στημένες από την τροχαία. Δεν ξέρω όμως κατά πόσο είνια αξιόπιστο αυτό, αφού ανά πάσα στιγμή η θέση της κάμερας μπορεί να αλλάξει. Απ' ότι διαπιστώνω τώρα, αφορά ισπανικές τοποθεσίες.

 

Μια απλή χρήση των POI, είναι να κάνεις αναζήτηση π.χ. για το πιο κοντινό φαρμακείο από το σημείο που βρίσκεσαι, ή για τα πιο κοντινά βενζινάδικα.

 

Τα POI δεν είναι ενσωματωμένα στον χάρτη, αλλά εμφανίζονται αν τα επιλέξεις από τις ρυθμίσεις.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

 

Ταξιδιωτικός οδηγός για 20 χώρες Ευρώπης,τώρα θα τον κατεβάσω και γω να δω τι έχει για Ελλάδα.

 

his Travel Guide contains data for the following countries:

 

Germany

Austria

Switzerland

Liechtenstein

France

Monaco

Denmark

Finland

Norway

Sweden

Andorra

Spain

Italy

Portugal

San Marino

Belgium

United Kingdom

Ireland

Luxembourg

Netherlands

 

 

οχι Ελλαδα δηλαδη.κριμα!ισως βρουμε καποιο extra poi δε καταλαβα ποιο κωδικ χρησιμοποιουμε για να το ξεκλειδωσουμε πατως.της συσκευης ?

 

 

α και πες πως εκανες αυτο με το καιρο μεσω wifi λιγο αναλυτικα..

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

his Travel Guide contains data for the following countries:

 

Germany

Austria

Switzerland

Liechtenstein

France

Monaco

Denmark

Finland

Norway

Sweden

Andorra

Spain

Italy

Portugal

San Marino

Belgium

United Kingdom

Ireland

Luxembourg

Netherlands

 

 

οχι Ελλαδα δηλαδη.κριμα!ισως βρουμε καποιο extra poi δε καταλαβα ποιο κωδικ χρησιμοποιουμε για να το ξεκλειδωσουμε πατως.της συσκευης ?

 

 

α και πες πως εκανες αυτο με το καιρο μεσω wifi λιγο αναλυτικα..

 

Για τον ταξιδιωτικό οδηγό δυστυχως δεν έχει Ελλάδα(παράξενο-μήπως δεν είμαστε στην Ευρώπη:wacko::wacko:),στο σπαστήρι βάζεις το ID σου πατάς Generate,πας από κάτω και βάζεις Custom mapset>900 πατάς Generate και είσαι κομπλέ;)(αν στο άνοιγμα του προγράμματος σου ζητήσει 25ψήφιο κωδικό ξεκλειδώματος το βάζεις,προσωπικά δεν μου ζήτησε).

Στις ρυθμίσεις > Garmin Online > Να τίθεται ερώτημα,την πρώτη φορά μου έθεσε ερώτημα πως θα συνδεθεί και αφού ήμουν εντός εμβελείας του ασυρμάτου router επέλεξα αυτό και έτσι συνδέθηκε.

Σε κάθε περίπτωση θέλει προφίλ Internet αν δεν συνθεθεί με WiFi.

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι έχω καταλάβει το πρώτο αρχείο έχει όλα τα Points Of Interests χύμα σε ένα αρχείο.

Το δεύτερο όπως λέει και το όνομά του, σε ενημερώνει (μόνο οπτικά υποθέτω, δεν είμαι σίγουρος) για τις κάμερες που είναι στημένες από την τροχαία. Δεν ξέρω όμως κατά πόσο είνια αξιόπιστο αυτό, αφού ανά πάσα στιγμή η θέση της κάμερας μπορεί να αλλάξει.

 

Μια απλή χρήση των POI, είναι να κάνεις αναζήτηση π.χ. για το πιο κοντινό φαρμακείο από το σημείο που βρίσκεσαι, ή για τα πιο κοντινά βενζινάδικα.

 

Τα POI δεν είναι ενσωματωμένα στον χάρτη, αλλά εμφανίζονται αν τα επιλέξεις από τις ρυθμίσεις.

 

Λοιπόν εγώ έσβησα τα POI που υπήρχαν και συνεχίζει να μου δείχνει που υπάρχουν φαρμακεία,βενζινάδικα κτλ...άρα κάτι άλλο έχει το POI.gpi...Το άνοιξα με ένα wordpad και όλο για το εξωτερικό έγραφε και τίποτα από Ελλάδα γι αυτό αυθαίρετα μπορώ να πω ότι δεν χρειάζεται για αυτόν που τον απασχολεί μόνο η Ελλάδα...

Δεύτερον ξέρει κανένας τι είναι τα σημεία εγγύτητας που τα βρήσκω όταν πάω στις ρυθμίσεις ,τι είναι οι κάμερες ασφαλείας Garmin και τι κάνει η Ηχητική ειδοποίηση(εννόω τι κάνουν σημαίνουν οι επιλογές: Μόνο ηχητικό σήμα-Συνεχής,Ειδοποίηση ταχυτ-Συνεχής,όλες οι ειδοποιήσεις.)

Ευχαριστώ....:O

Link to comment
Share on other sites

Μια διευκρίνιση ζητάω: Ο χάρτης με τις πιο πολλές λεπτομέριες και εντός και εκτός Αθηνών ποιός είναι; Αυτός της Ανάβασης ή ο AutoDrive Hellas;
http://i39.tinypic.com/ojjlzk.gif
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγώ έσβησα τα POI που υπήρχαν και συνεχίζει να μου δείχνει που υπάρχουν φαρμακεία,βενζινάδικα κτλ...άρα κάτι άλλο έχει το POI.gpi...Το άνοιξα με ένα wordpad και όλο για το εξωτερικό έγραφε και τίποτα από Ελλάδα γι αυτό αυθαίρετα μπορώ να πω ότι δεν χρειάζεται για αυτόν που τον απασχολεί μόνο η Ελλάδα...

Δεύτερον ξέρει κανένας τι είναι τα σημεία εγγύτητας που τα βρήσκω όταν πάω στις ρυθμίσεις ,τι είναι οι κάμερες ασφαλείας Garmin και τι κάνει η Ηχητική ειδοποίηση(εννόω τι κάνουν σημαίνουν οι επιλογές: Μόνο ηχητικό σήμα-Συνεχής,Ειδοποίηση ταχυτ-Συνεχής,όλες οι ειδοποιήσεις.)

Ευχαριστώ....:O

 

Οταν κινηθείς σε λεωφόρους σε ειδποιεί ηχητικά για κάμερες ασφαλείας,κόκκινα φανάρια,όρια ταχύτητας στην Ηχητική ειδοποίηση-ολες οι ειδοπ./ειδοπ.ταχύτητ.....στο ηχητικό σήμα δεν στα σπαει συνέχεια,τα poi είναι για κάμερες ταχύτητας και άλλα...

Link to comment
Share on other sites

παιδια νομιζω στο πρωτο ποστ πρεπει να μπουν οι οδηγιες του aisopou sti selida 23.ειναι οι καλυτερες οδηγιες.με ολες τις αλλες μπερδευτικα.;)
nokia n73-nokia 6120c(sold)-nokia n82 black
Link to comment
Share on other sites

@ jobous και @ aristotelhs2060

 

Με αυτή την τροποποίση του Greek Font.reg έπαψε να εμφανίζει "κινέζικα" το Destinator για winXP;;;

 

Windows Registry Editor Version 5.00

 

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\FontSubstitutes]

"Arial,0"="Arial,161"

"Arial Bold,0"="Arial Bold,161"

 

Γιατί εγώ και με το αρχικό .reg αρχείο (που έλεγε για Tahoma γραμματοσειρές) αλλά και με την παραπάνω αλλαγή δεν κατάφερα να δω σωστά Ελληνικά ούτε στον GreeceG χάρτη, ούτε και σε κάποια σημεία του προγράμματος :(

.

Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως στην επιλογη γλωσσας εχει μονο αγγλικα αλλα παρολαυτα βλεπω και ελληνικα κουτια.δε ξερω τι παιζει.αυτη η αλλαγη στο registry πως γινεται?

 

ωραιος και ο καιρος

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

τα poi είναι για κάμερες ταχύτητας και άλλα...

Απ' ότι διαπίστωσα αφορούν ισπανικές τοποθεσίες, οπότε μπορούν να διαγραφούν.

 

Δοκίμασα να βάλω ένα από αυτά που προτείνει ο Αριστοτέλης (με την μέθοδο της μετονομασίας), αλλά δεν εμφανίζεται.

Λογικά χρειάζεται μετατροπή, καθώς έχει και ξεχωριστά εικονίδια, αλλά πως;

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...