Jump to content

Τα πάντα για τις SIM & USIM


Dromeas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αμα μετατρέψεις το καρτοκινητό σου σε σύνδεση σε υποχρεώνει να αλλάξεις κάαρτα sim?

ναι θα αλλαξεις σιμ

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 525
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αμα μετατρέψεις το καρτοκινητό σου σε σύνδεση σε υποχρεώνει να αλλάξεις κάαρτα sim?

 

ναι θα αλλαξεις σιμ

 

Και ο πατέρας μου που έκανε σύνδεση στο Wind Flexy 30 (μετά απο 12 χρόνια με καρτοκινητό) του ακύρωσαν το δύκτιο απο την παλία του sim (TELESTET) και του έδωσαν USIM 3G και ας πήρε με επιδότηση το Samsung E251 το οποίο δεν έχει 3G.;)

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Και ο πατέρας μου που έκανε σύνδεση στο Wind Flexy 30 (μετά απο 12 χρόνια με καρτοκινητό) του ακύρωσαν το δύκτιο απο την παλία του sim (TELESTET) και του έδωσαν USIM 3G και ας πήρε με επιδότηση το Samsung E251 το οποίο δεν έχει 3G.;)

Στα συμβολαια δινονται μονο usim ασχετα τι συσκευη επιλεξεις. Εαν εχεις συμβολαιο και η sim σου ειναι telestet ή tim τοτε η αντικατασταση στην νεα ειναι δωρεαν.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Στις SIM της Vodafone ισχύει κάτι τέτοιο με τις SIM, ή μόνο η WIND κάνει τέτοια κόλπα;
Πραγματικός φίλος είναι αυτός που έρχεται, όταν οι άλλοι φέυγουν... :worry:
Link to comment
Share on other sites

Στις SIM της Vodafone ισχύει κάτι τέτοιο με τις SIM, ή μόνο η WIND κάνει τέτοια κόλπα;

 

Κάτι τέτοιο παρόμοιο με τις Wind δεν μου εμφανίζει ούτε με κάρτα Cosmote ούτε με Vodafone.Φαίνετε ότι είναι αποκλειστικά της Wind.:cool:

Link to comment
Share on other sites

Μια φίλη μου έχασε το κινητό της και μαζί και την κάρτα sim.

Δε θέλει να αλλάξει αριθμό γι' αυτό και σκέφτεται να κάνει αντικατάσταση της sim.

Στη Wind είχε έρθει πριν από ένα μήνα περίπου με φορητότητα.

Υπάρχει περίπτωση να γλιτώσει τα 17 ευρώ που κάνει η αντικατάσταση της sim αφού ισχύει ακόμα η εγγύηση των 3 μηνών της κάρτας;

Link to comment
Share on other sites

Μπα δε νομίζω...

Η εγγύηση δεν καλύπτει απώλεια/κλοπή κτλ. παρά μόνο βλάβες που έχουν να κάνουν με τη λειτουργία και χωρίς παρέμβαση του χρήστη (κακή χρήση κτλ.).

Πραγματικός φίλος είναι αυτός που έρχεται, όταν οι άλλοι φέυγουν... :worry:
Link to comment
Share on other sites

Μπα δε νομίζω...

Η εγγύηση δεν καλύπτει απώλεια/κλοπή κτλ. παρά μόνο βλάβες που έχουν να κάνουν με τη λειτουργία και χωρίς παρέμβαση του χρήστη (κακή χρήση κτλ.).

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!

Η τρίμηνη εγγύση των καρτών sim της wind καλύπτει τα πάντα. Ακόμη και να τη σπάσεις από τα νεύρα σου που λέει ο λόγος. Πηγαίνεις, ζητάς αντικατάσταση και φαίνεται στο σύστημα ότι την έχεις λιγότερο από τρεις μήνες οπότε η αλλαγή γίνεται δωρεάν.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Πότε θα βγούν USIM TWIN?

Δεν νομίζω να ξέρει κανείς να σου απαντήσει!

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Η τρίμηνη εγγύση των καρτών sim της wind καλύπτει τα πάντα. Ακόμη και να τη σπάσεις από τα νεύρα σου που λέει ο λόγος. Πηγαίνεις, ζητάς αντικατάσταση και φαίνεται στο σύστημα ότι την έχεις λιγότερο από τρεις μήνες οπότε η αλλαγή γίνεται δωρεάν.

Σοβαρά; Sorry για την παραπληροφόρηση δεν το ήξερα.

Πραγματικός φίλος είναι αυτός που έρχεται, όταν οι άλλοι φέυγουν... :worry:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τη βοήθεια σας γιατί μου φαίνετε ότι έπεσα θύμα πλαστής κάρτας sim της Wind.Έκανα την Τρίτη 21 Οκτωβρίου μεταφορά του καρτοκινητού μου Wind στο πρόγραμμα συμβολαίου Wind Flexy Zero και μου έδωσαν μια κάρτα 64Κ γιατί την 32Κ του καρτοκινητό μου την απενεργοποίησαν.Μόλις έβαλα τη κάρτα μου και πήγα στο μενού ''Εφαρμογές'' αντί να μου γράφει ''WIND Υπηρεσίες'' μου έγραφε σκέτο ''Υπηρεσίες'' και απ'ότι διάβασα στην αρχή του topic όσες sim γράφουν σκέτο ''Υπηρεσίες'' είναι πλαστές (fake) κάρτες της Wind με τσιπάκι της ΤΙΜ.Τελικά είναι αυθεντική κάρτα sim της Wind ή μου έδωσαν πλαστή?:worry:

Please help!

Link to comment
Share on other sites

ποιο το προβλημα;;; φιλικα..

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Είναι πλαστή αν αναγράφει από πίσω μετά το ICC-ID (στην τελευταία γραμμή δηλαδή) το "J32a" και στην οθόνη εμφανίζει "TIM GR".

 

Εγώ όταν είχα WIND (TIM τότε) και είχα αγοράσει το πακέτο F2G μου είχε μέσα μια κάρτα 64Κ χωρίς αναφορές μετά το ICC-ID, σκούρα μπλε.

Μάλιστα το κινητό μου τότε καθυστερούσε πολύ λίγο στην εκκίνηση με αυτή την κάρτα ενώ δεν το έκανε με άλλες κάρτες των άλλων εταιριών.

Πραγματικός φίλος είναι αυτός που έρχεται, όταν οι άλλοι φέυγουν... :worry:
Link to comment
Share on other sites

Είναι πλαστή αν αναγράφει από πίσω μετά το ICC-ID (στην τελευταία γραμμή δηλαδή) το "J32a" και στην οθόνη εμφανίζει "TIM GR".

 

Στην τελευταία γραμμή αντί για ''J32a'' μου γράφει ''J64a'' και στην οθόνη εμφανίζει WIND GR.Τι είναι γνήσια ή πλαστή?:confused:Πάντως έχει διαφορετικό τσιπάκι απο του πατέρα μου.Του πατέρα μου έχει μικρό ενώ εμένα είναι μεγάλο.:mad:

Link to comment
Share on other sites

Έχεις συμβόλαιο ή καρτοκινητό;

Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα αν έχεις καρτοκινητό να είναι fake. (Δε νομίζω να δίνουν fake στα συμβόλαια).

Μερικά NOKIA παίρνουν χαμπάρι την αλλαγή του operator name. Το καλύτερο είναι να τη βάλεις σε ένα SE και να δεις εκεί τί σου βγάζει.

Πραγματικός φίλος είναι αυτός που έρχεται, όταν οι άλλοι φέυγουν... :worry:
Link to comment
Share on other sites

Έχεις συμβόλαιο ή καρτοκινητό;

Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα αν έχεις καρτοκινητό να είναι fake. (Δε νομίζω να δίνουν fake στα συμβόλαια).

Μερικά NOKIA παίρνουν χαμπάρι την αλλαγή του operator name. Το καλύτερο είναι να τη βάλεις σε ένα SE και να δεις εκεί τί σου βγάζει.

 

Έχω συμβόλαιο.Εξάλλου μόνο στα συμβόλαια δίνουν 64K κάρτες.Οι 32Κ κάρτες αντιπροσωπεύουν μόνο τα καρτοκινητά.Δοκίμασα την κάρτα σε ένα Sony Ericsson T250i και σε ένα Nokia 2100 αλλά και τα δύο μου βγάζουν ώς operator το ''WIND GR''.Thanks για τις απαντήσεις σου.Εφόσον μου γράφει WIND GR δεν έχω να φοβάμαι ότι είναι πλαστή:).Επίσης να αναφέρω ότι στην αρχή του θέματος ο φίλος Dromeas λέει ότι οι Wind USIM γράφουν ''WIND ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ'',ενώ σε εμένα γράφει ''ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ''.:confused:

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα ρε man απλά καλό θα ήταν να απαντήσει για σίγουρα κάποιος που ξέρει ακριβώς τί σημαίνει το "J64a" γιατί δεν υπάρχει στο 2ο post του topic.

 

Πάντως το ότι είχα κάρτα 64K σε F2G είναι 100% σίγουρο.

Πραγματικός φίλος είναι αυτός που έρχεται, όταν οι άλλοι φέυγουν... :worry:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
J64a είναι 64άρα απλή κάρτα sim. Σε συμβόλαιο την δίνουν σίγουρα :)

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα γράφει Contact 32a 1.0
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

εχω μια σιμ καρτα της wind απο τον καιρο ακομα που ηταν τελεστετ(παναρχαιο νουμερο)

βαζω καρτα μονο οταν ειναι να ληξει,ισα ισα για να μην χασω το νουμερο-αν και δεν το χρησιμοποιω-.

προσφατα μου ειπαν πως επειδη τελεστετ δεν υπαρχει εδω και πολλα χρονια πρεπει να αντικαταστησω την καρτα σιμ με καινουρια(με τον ιδιο αριθμο) το οποιο θα φερει το λογοτυπο της wind..

ισχυει κατι τετοιο?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

εχω μια σιμ καρτα της wind απο τον καιρο ακομα που ηταν τελεστετ(παναρχαιο νουμερο)

βαζω καρτα μονο οταν ειναι να ληξει,ισα ισα για να μην χασω το νουμερο-αν και δεν το χρησιμοποιω-.

προσφατα μου ειπαν πως επειδη τελεστετ δεν υπαρχει εδω και πολλα χρονια πρεπει να αντικαταστησω την καρτα σιμ με καινουρια(με τον ιδιο αριθμο) το οποιο θα φερει το λογοτυπο της wind..

ισχυει κατι τετοιο?

 

Από τι στιγμή που λειτουργεί η κάρτα (και δε τη χρησιμοποιείς πολύ) γιατί να την αλλάξεις. Μήπως αυτός που στο είπε έχει κατάστημα και θέλει τα 17 ευρώ (αν δε κάνω λάθος) που κοστίζει η κάρτα;

'Άσε που μπορεί να μην εμφανίζεται και με τη νέα κάρτα το λογότυπο της Wind. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...