Jump to content

Τα πάντα για τις SIM & USIM


Dromeas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 525
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Wirelessly posted (SonyEricssonK530i/R6BC Browser/NetFront/3.3 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

Paidia paraklinoume.opws to pame tha kleidwthei to thema

Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Και εμένα η sim μου από TIM ενώ είχα ένα N73 την έβλεπε κανονικά και ήταν όλα τέλεια, από τον καιρό που πήρα το W950i άλλες φορές την βλέπει και άλλες όχι...Επομένως,θεωρώ πως θα πρέπει άμεσα να προβώ σε αλλαγή της κάρτα sim.Το θέμα είναι να πάρω usim ή απλή sim?Είμαι λίγο άσχετος με όλα αυτά και δεν γνωρίζω...Γίνεται αυθυμερόν η αλλαγή ή θα πρέπει να περιμένω?

----------------------------------------------------

Ωραίος καιρός...

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα η sim μου από TIM ενώ είχα ένα N73 την έβλεπε κανονικά και ήταν όλα τέλεια, από τον καιρό που πήρα το W950i άλλες φορές την βλέπει και άλλες όχι...Επομένως,θεωρώ πως θα πρέπει άμεσα να προβώ σε αλλαγή της κάρτα sim.Το θέμα είναι να πάρω usim ή απλή sim?Είμαι λίγο άσχετος με όλα αυτά και δεν γνωρίζω...Γίνεται αυθυμερόν η αλλαγή ή θα πρέπει να περιμένω?

 

Δεν καταλαβαίνω... Ποιο το μειονέκτημα να λέει αναγράφει το κινητό TIM σε αντίθεση με το να λέει WIND. Υπάρχουν και άλλα μειονεκτήματα εκτός αυτού?

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω... Ποιο το μειονέκτημα να λέει αναγράφει το κινητό TIM σε αντίθεση με το να λέει WIND. Υπάρχουν και άλλα μειονεκτήματα εκτός αυτού?

 

Ποιος είπε ότι είναι αυτό το πρόβλημά μου?Το κινητό δεν βλέπει καθόλου την sim και λέει εισαγωγή κάρτας sim...Αυτό είναι το πρόβλημα!

----------------------------------------------------

Ωραίος καιρός...

Link to comment
Share on other sites

Ποιος είπε ότι είναι αυτό το πρόβλημά μου?Το κινητό δεν βλέπει καθόλου την sim και λέει εισαγωγή κάρτας sim...Αυτό είναι το πρόβλημα!

 

Α, μάλλον εγώ μπερδεύτηκα τότε... Μήπως έχει πρόβλημα το κινητό σου όμως και όχι η SIM? Πολλές φορές το "πιαστράκι" που έχουν από πίσω τα κινητά δεν πιάνει καλά τη SIM επομένως δεν ακουμπάει καλά στα συρματάκια, μήπως φταίει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Α, μάλλον εγώ μπερδεύτηκα τότε... Μήπως έχει πρόβλημα το κινητό σου όμως και όχι η SIM? Πολλές φορές το "πιαστράκι" που έχουν από πίσω τα κινητά δεν πιάνει καλά τη SIM επομένως δεν ακουμπάει καλά στα συρματάκια, μήπως φταίει αυτό?

 

Το κινητό για να καταλάβεις δεν έχει κλείσει μήνα ακόμη...:wacko:

Επομένως το θεωρώ λίγο αδύνατο να φταίει αυτό(και χωρίς να έχει υποστεί κάποια πτώση...).Προφανώς,είναι αρκετά φθαρμένη η Sim.Άρα,δε πρώτη φάση αυτή λογικά θα πρέπει να αλλάξω και αν συνεχιστεί και μετά το πρόβλημα, τότε αρχίζουνε τα όργανα με την sony ericsson...:(

----------------------------------------------------

Ωραίος καιρός...

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε ολους! Πηγα σημερα σε ενα καταστημα της wind, η πωλητρια απενεργοποιησε την παλια sim της TIM που ειχα και μου εδωσε νεα sim της WIND (η αλλαγη εγινε για να εμφανιζεται στο κινητο μου το λογοτυπο της WIND).

Μετα απο αυτη την αλλαγη παρουσιαζεται το εξης προβλημα : ενω μπορω να καλεσω κανονικα τηλεφωνα, δε μπορω να στειλω sms! Γνωριζει κανεις για ποιο λογο γινεται αυτο; Πως θα μπορουσα να το διορθωσω;

Εχω F2G και κινητο Μοtorola Z6

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε ολους! Πηγα σημερα σε ενα καταστημα της wind, η πωλητρια απενεργοποιησε την παλια sim της TIM που ειχα και μου εδωσε νεα sim της WIND (η αλλαγη εγινε για να εμφανιζεται στο κινητο μου το λογοτυπο της WIND).

Μετα απο αυτη την αλλαγη παρουσιαζεται το εξης προβλημα : ενω μπορω να καλεσω κανονικα τηλεφωνα, δε μπορω να στειλω sms! Γνωριζει κανεις για ποιο λογο γινεται αυτο; Πως θα μπορουσα να το διορθωσω;

Εχω F2G και κινητο Μοtorola Z6

 

Ευχαριστω!

+30693599000

 

βάλε αυτό το κέντρο μυνημάτων και δεν θα έχεις πρόβλημα.

 

Δεν ξέρω γιατί αλλά αυτή η πολύ πανέξυπνη εταιρία δεν λέει να αλλάξει στις καρτοsim τα κέντρα μυνημάτων.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αν και αργησες να μου απαντησεις...σχεδον 3 λεπτα:lol:...μπορω να πω οτι αξιζε η αναμονη;)

 

Να σαι καλα! Αυτη ηταν η λυση :)

 

Σε ευχαριστω για την αμεση βοηθεια :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αν και αργησες να μου απαντησεις...σχεδον 3 λεπτα:lol:...μπορω να πω οτι αξιζε η αναμονη;)

 

Να σαι καλα! Αυτη ηταν η λυση :)

 

Σε ευχαριστω για την αμεση βοηθεια :)

αχαχαχα..ναι με έπιασε ένας ζήλος να σου απαντήσω, πρίν σου απαντήσει κανέις άλλος...

Link to comment
Share on other sites

+30693599000

 

βάλε αυτό το κέντρο μυνημάτων και δεν θα έχεις πρόβλημα.

 

Δεν ξέρω γιατί αλλά αυτή η πολύ πανέξυπνη εταιρία δεν λέει να αλλάξει στις καρτοsim τα κέντρα μυνημάτων.

 

Πολλά ξεχνάει αυτή η εταιρεία... Τι γίνεται? Γιατί? Που το έχουν το μυαλό τους και δεν μπορούν να οργανωθούν?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδια καλησπερα κι απο εμενα.

μολις αποκτησα καρτα 2ιν1 της wind, αλλα προς εκπληξη μου διαπιστωσα οτι στο κινητο μου (nokia 6300) για να γινει η αλλαγη απο την μια γραμμη στην αλλη, θα πρεπει - αφου κανεις την αλλαγη απο το μενου - να σβησεις και να αναψεις ξανα την συσκευη:(

 

Γνωριζει κανεις ποιες συσκευες της nokia ειναι πληρως συμβατες στις αλλαγες γραμων ΧΩΡΙΣ να χρειαστει να ανοιγοκλησεις την συσκευη? Συγκεκριμενα με ενδιαφερει το slide 6500, αν ξερει καποιος να μας πει...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδια ψαχνω απελπισμενα μια USIM vodafone αλλα να ειναι καρτοκινητο , ειτε CU ειτε alacard , παλια θυμαμε ειχε CU καθαροαιμες USIM εαν εχει καποιος και δεν την θελει ή την πουλαει ας με πει . Helppppppp

φοιρι φοιρι για μπαν το πας εσυ!

αλλου τρως πινεις αλλου πας και τα δινεις...

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, σε 3G η Wind πάσχει, ειδικά αν σκεφτείς ότι δεν υπάρχει πρόβλεψή για NON STOP video calls σε κανένα F2G της, η δε κάλυψη της στο προάστιο μου εδώ στην Αθήνα είναι ανύπαρκτη εκτός από κάποια κεντρικά σημεία.

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

πηγα και εκαν φορητοτητα πριν 10 μερες στο μεσολόγγι και μου εδωσαn καρτα μια παναρχαια τιμ gkrrrrr
Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω ρε παιδιά.

Αγόρασα από κατάστημα της WIND πριν κάτι μήνες μια F2G και παραδόξως, (αν και η κάρτα γράφει WIND στο πίσω μέρος της), στο κινητό μου, (Mio A701), εμφανίζει TELESTET!!!

 

Μπορώ να το αλλάξω αυτό με κάποιο τρόπο?

Θυμάμαι όταν είχα παλιά το Nokia 8210, ότι μπορούσα είτε με κάποια χρέωση μέσα από κάποιο site με λογότυπα, να το αλλάξω με κάτι άλλο, είτε με κάποιο πρόγραμμα, (δε θυμάμαι πιο) και σύνδεση στο PC, να φτιάξω δικό μου λογότυπο!!!

 

Μπορεί να μη μοιάζει σημαντικό όλο αυτό αλλά θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο στις μέρες μας...

Peace... Love... Freedom...
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχω νέα.

Μπορείτε να αλλάξετε αυτό που γράφει το Pocket PC σας, (WIND GR, TIM GR, TELESTET, COSMOTE, VODAFONE, κλπ.), με μια απλή FREE εφαρμογή. Το Personalizer 2.0

 

Θα το βρείτε εδώ:

http://personalizer.en.softonic.com/pocket

 

Είναι ένα απλό πρόγραμμα που σας αφήνει να αλλάξετε αυτό που εμφανίζεται ως το δίκτυό σας. Μπορείτε να γράψετε ότι θέλετε. Διορθώνει επίσης μερικά προβλήματα με τα τηλέφωνα που παρουσιάζουν ταυτότητα μέχρι 5 ψηφίων. Εγκαταστήστε το στην κύρια μνήμη και ΟΧΙ στην κάρτα μνήμης του κινητού σας! :)

Peace... Love... Freedom...
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γεια σε όλους,

 

πρόσφατα με φορητότητα πήγα στην Wind από την Cosmote λόγω του προγράμματος για Στρατιωτικούς, όλα καλά απεριόριστες κλήσεις με φίλους και φίλους παιδιά στρατιωτικών και με την οικογένεια, ως εδώ κανένα πρόβλημα.

 

Βάζω την κάρτα sim στο XDA Atom Life (ppc) και δεν την αναγνωρίζει ούτε PIN δεν μου ζητάει, εντάξει λέω και την βάζω στο 7390 με το οποίο δεν είχα κανένα πρόβλημα στο παρελθόν όσο αφορά την συμπεριφορά του ως τηλέφωνο.

 

Με το που την βάζω, ευτυχώς αυτό την αναγνώρισε μου κάνει συνέχεια restarts, μου εμφανίζει συχνά το ''η εγγραφή της κάρτας sim απέτυχε'' και πολλές φορές μου βγάζει σφάλμα σύνδεσης.

 

Πήγα σε 2 καταστήματα wind Ιλίσσια και Ζωγράφου αλλά κανένα δεν είχε παλιά κάρτα sim για να αλλάξω sim αλλά κανένα δεν είχε παλιά sim μόνο την 64Κ. Μου λένε δε πως δεν υπάρχει πουθενά παλιά κάρτα sim και δεν μπορείς να την αλλάξεις...

 

Τι μπορώ να κάνω ειλικρινά έχω απελπιστεί...

 

Ευχαριστώ,

Μάνος

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

βγαλε αλλη,ισως να χει καποιο προβλημα η sim.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Νέα sim με νούμερο που ξεκινάει από 690 και έχει κουλό τσιπάκι...

 

http://img504.imageshack.us/img504/5864/dsc03224cy1.jpg

http://img504.imageshack.us/img504/5864/dsc03224cy1.1633298671.jpg

 

http://img231.imageshack.us/img231/6243/dsc03225ug1.jpg

 

 

κουλό έτσι?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
to 690 to xeroume kai to exoume dei edw kai kairo,alla ti trexei me to chip pou mas deixneis????

είναι διαφορετικό από όσα έχω δεί μέχρι στιγμής.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...