Jump to content

Τα πάντα για τις SIM & USIM


Dromeas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

στα καρτοκινητα εντος τριμηνου ενεργοποιησης της συνδεσης γινεται δωρεαν αντικαταταση καρτας και παλι σε περιπτωση βλαβης... και διπλη φορητοτητα ειναι να κανεις 2 φορες φορητοτητα μια να πας π.χ στην vodafone και μετα να γυρισεις παλι στην wind.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 525
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Link to comment
Share on other sites

στα καρτοκινητα εντος τριμηνου ενεργοποιησης της συνδεσης γινεται δωρεαν αντικαταταση καρτας και παλι σε περιπτωση βλαβης... και διπλη φορητοτητα ειναι να κανεις 2 φορες φορητοτητα μια να πας π.χ στην vodafone και μετα να γυρισεις παλι στην wind.

λίγο τραγικό να κάνεις διπλή φορητότητα για μια κάρτα sim...το βρίσκω too much..όπως και το φυσικά να δώσεις 20 έουρος. τι να πώ...για τα μπάζα πολιτικές.

Link to comment
Share on other sites

λίγο τραγικό να κάνεις διπλή φορητότητα για μια κάρτα sim...το βρίσκω too much..όπως και το φυσικά να δώσεις 20 έουρος. τι να πώ...για τα μπάζα πολιτικές.

 

Εμ θελω να κρατησω το νουμερο. Ουτε με σφαιρες δεν δινω νταβατζιλικι 20 ευρω. Οποτε διπλη φορητοτητα.

Μεχρι τα μεσα Αυγουστου θα εχω ξεμπερδεψει :p

Link to comment
Share on other sites

επιτρεπεται ομως αυτο;

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

επιτρεπεται ομως αυτο;

Μια χαρα επιτρεπεται, το εχω ξανα κανει για να παω απο frog σε cosmokarta!

Link to comment
Share on other sites

α ωραια να το ξερω....

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Όχι, αν είναι τυπωμένο το Wind και μετά το ICC-ID γραφει J32a, τότε το Chip είναι TIM... :shifty:

 

Αν είναι τυπωμένο το Wind, και μετά το ICC-ID γραφει 32Ko, τότε το Chip είναι Wind... :cool:

 

Άλλωστε τα έχω γράψει αναλυτικά και στη πρώτη σελίδα :lol:

 

Έχω στα χέρια μου κάρτα sim που τελιώνει σε J32a και είναι τσίπ wind ! Στο κινητό γράφει wind Και στο Toolkit επίσης πάλι wind γράφει :!:

 

Κουλό έτσι? Και γώ δεν το πίστευα μέχρι που την έβαλα σε ένα κινητό πρίν λίγο και το είδα με τα μάτια μου.

Link to comment
Share on other sites

παιδια πηγα να κλονωποιησω μια καρτα και της wind f2g. δεν εγινε και τωρα δεν μπορω να συνδεθω με το δυκτιο της wind (δεν πιανει σημα) υπαρχει καποιος τροπος να επαναφερω την καρτα ? γιατι στην wind μου ζηταν 17 ευρω για αντικατασταση
Link to comment
Share on other sites

Άμα είναι καινούργια η κάρτα SIM και δεν έχουν περάσει η 3 μήνες μπορείς να πάς σε ένα απο τα 400 καταστήματα WIND και να τους πείς να σου δώσουν καινούργια.Εφόσον δεν έχουν περάσει 3 μήνες η αντικατάσταση θα γίνει δωρεάν.Μόνο εάν έχουν περάσει η 3 μήνες θα πληρώσεις 17,59€!:):):):)
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα καινούργιο αριθμό 690 με sim J32a(με το περίεργο chip που έχει ανεβάσει photo ένας φίλος) και δείχνει σωστά wind.Μήπως δεν ισχύει πλέον οτι η J32a είναι παλιές tim?
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα καινούργιο αριθμό 690 με sim J32a(με το περίεργο chip που έχει ανεβάσει photo ένας φίλος) και δείχνει σωστά wind.Μήπως δεν ισχύει πλέον οτι η J32a είναι παλιές tim?

Ναι φίλε μου κάτι τέτοιο παίζει...

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα καινούργιο αριθμό 690 με sim J32a(με το περίεργο chip που έχει ανεβάσει photo ένας φίλος) και δείχνει σωστά wind.Μήπως δεν ισχύει πλέον οτι η J32a είναι παλιές tim?

 

Όντως οι καινούριες κάρτες που αναγράφουν J32a με τον αριθμό 690 γράφουν κανονικά WIND GR στην οθόνη αναμονής. Μόνο αυτές με το 693 πρέπει να είναι fake wind. Οπότε μόλις βλέπεται αριθμό 690ΧΧΧΧΧΧΧ μη φοβάστε για τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

2 χρόνια και κάτι έχουν περάσει απο τότε που η WIND έχει γίνει TIM και θα έβγαζαν ακόμα TIM sim;:worry::lol::lol:

Ένας χρόνος και σχεδόν 3 μήνες, έχουν περάσει από τότε που η TIM μετονομάστηκε σε WIND... :cool:

Link to comment
Share on other sites

παρτε πινελα και δημιουργηστε!

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Προ λίγων ημερών και με αφορμή τις αυξήσεις τα πάγια των υπηρεσιών twin sim 2inOne & happy hours έστειλα ένα mail στην Wind (βλέπετε είμαι από αυτούς που πιστεύουν ακόμη πως αν δε μας αρέσει κάτι καλό είναι προσπαθήσουμε να το πούμε στις εταιρείες) αναφέροντάς τους μεταξύ άλλων ότι.

 

"... Επειδή είμαι χρήστης της εν λόγω υπηρεσίας (σε έναν αριθμό συμβολαίου και έναν αριθμό καρτοκινητού) θα ήθελα να σας πω ότι πριν κάνετε οποιαδήποτε αύξηση θα έπρεπε πρώτα να φροντίσετε ώστε οι κάρτες sim που δίνετε στους συνδρομητές της υπηρεσία αυτής να αναφέρουν το νέο όνομα της εταιρείας σας και όχι το παλαιό ("ξεστοκάροντας" κυριολεκτικά τις παλιές κάρτες) , καθώς και στην οθόνη των κινητών να εμφανίζεται επίσης το νέο όνομα και όχι το παλαιό. ..." .

 

Η απάντηση της εταιρείας μεταξύ άλλων ανέφερε τα εξής.

"... Η κάρτα sim που χρησιμοποιείτε είναι WIND και δεν υπάρχει κάποιο λειτουργικό πρόβλημα. Απλά, στο μενού της αναφέρει σε κάποια σημεία TIM λόγω ορθογραφικού λάθους.

Εάν σας δυσαρεστεί, το ορθογραφικό λάθος που υπάρχει στη συγκεκριμένη παρτίδα καρτών, διατίθενται σε όλα τα καταστήματα WIND κάρτες WIND, οι οποίες θα έχουν διορθωμένο το μενού τους.

Παρόλα αυτά, το συγκεκριμένο ορθογραφικό λάθος δεν σας περιορίζει σε καμία περίπτωση στη χρήση των υπηρεσιών WIND.

 

Με εκτίμηση, ..."

 

Με άλλα λόγια να αγαπιόμαστε δηλαδή. Κατ΄αυτούς είναι απλά ένα ορθογραφικό λάθος και τίποτα περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι.. εχεις wind κ σου δειχνει tim. εμενα ποιος θα μου την αλλαξει την καρτα; τα 17ευρω;;
Link to comment
Share on other sites

Μα ρε Tazio συγνώμη κιόλας Vodafone έχω εγώ αλλά τι σε πειράζει στο να σου λέει κάπου TIM ή TIM GR στην οθόνη του κινητού σου;:worry:.Και εγώ πρίν κάνω συμβόλαιο στη Vodafone και είχα μια παλαιά κάρτα TIM έτρωγα στη μάπα κάθε μέρα που άνοιγα το κινητό μου το TIM GR!:mad:.Τι να κάνω όμως;Να πάω να δώσω 17,59€ για αντικατάσταση κάρτας sim απο την στιγμή που η παλιά sim κάνει την δουλεία της μια χαρά!.Και ο πατέρας μου πρίν κάνει συβόλαιο στο Wind Flexy 30 και του δώσουν καινούργια Wind 3G USIM μια κάρτα sim Telestet είχε απο 1996!:wacko:.Αλλά έκανε τι δουλεία της.Ένας άνθρωπος τον νοιάζει να έχει έναν μόνιμο αριθμό που να τον βρίσκουν σε περίπτωση ανάγκης κ.α και ας γράφει στην οθόνη ότι θέλει.Εάν πάλι εσύ θες να έχεις καινούργια κάρτα απο τη στιγμή που η παλιά μπορεί να λειτουργεί μια χαρά πήγαινε άλλαξε.Αλλά δεν αξίζει να δώσεις 17,59€ για να αλλάξεις μόνο τρία γράμμα TIM και να τα κάνεις τέσσερα WIND.!Σκέψου το.Απο 'κει και πέρα η απόφαση είναι δική σου!:)
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει κ η ευκολη λυση της αποστολης με logo. που δε το κανει η wind
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει κ η ευκολη λυση της αποστολης με logo. που δε το κανει η wind

 

Ίσως επειδή την βολεύει περισσότερο το 17άρι από το logo...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα διπλή φορητότητα και γλύτωσα το 18εύρο.

 

Χρονοβόρο αλλά δεν πήραν φράγκο.

Link to comment
Share on other sites

Μα ρε Tazio συγνώμη κιόλας Vodafone έχω εγώ αλλά τι σε πειράζει στο να σου λέει κάπου TIM ή TIM GR στην οθόνη του κινητού σου;:worry:.Και εγώ πρίν κάνω συμβόλαιο στη Vodafone και είχα μια παλαιά κάρτα TIM έτρωγα στη μάπα κάθε μέρα που άνοιγα το κινητό μου το TIM GR!:mad:.Τι να κάνω όμως;Να πάω να δώσω 17,59€ για αντικατάσταση κάρτας sim απο την στιγμή που η παλιά sim κάνει την δουλεία της μια χαρά!.Και ο πατέρας μου πρίν κάνει συβόλαιο στο Wind Flexy 30 και του δώσουν καινούργια Wind 3G USIM μια κάρτα sim Telestet είχε απο 1996!.Αλλά έκανε τι δουλεία της.Ένας άνθρωπος τον νοιάζει να έχει έναν μόνιμο αριθμό που να τον βρίσκουν σε περίπτωση ανάγκης κ.α και ας γράφει στην οθόνη ότι θέλει.Εάν πάλι εσύ θες να έχεις καινούργια κάρτα απο τη στιγμή που η παλιά μπορεί να λειτουργεί μια χαρά πήγαινε άλλαξε.Αλλά δεν αξίζει να δώσεις 17,59€ για να αλλάξεις μόνο τρία γράμμα TIM και να τα κάνεις τέσσερα WIND.!Σκέψου το.Απο 'κει και πέρα η απόφαση είναι δική σου!:)

 

Καθόλου δε με πειράζει γι΄αυτό κι έχω ακόμη μια κάρτα που γράφει telestet και στην κάρτα και στην οθόνη. Αν έκανες όμως τον κόπο να διαβάσεις (δεύτερη φορά που βιάζεσαι να απαντήσεις :lol: πάλι τα διορθωτικά γυαλιά σου δε φορούσες; http://www.cheesebuerger.de/images/midi/froehlich/a055.gif ) θα έβλεπες ότι η ένστασή μου προς την εταιρεία είναι στο ότι αυξάνει ένα πάγιο σε μια υπηρεσία (2 inOne, αυτή έχω για αυτή τους έγραψα) αλλά ακόμα συνεχίζει να δίνει, να ξεστοκάρει ουσιαστικά, παλιές κάρτες.

Πήγα έναν αριθμό μου στην Wind μέσω φορητότητας και είχα κάρτα που έγραφε Wind. Θεωρώ λοιπόν "πισωγύρισμα" μετά την επιλογή μιας υπηρεσίας (2 inOne), για την οποία μου έδωσαν νέα κάρτα, να βλέπω στο κινητό μου TIM. Το έχω ξαναγράψει, η εταιρεία αυτή δεν είναι κακή, σε κάποιες υπηρεσίες ήταν και πρωτοπόρος, έχει όμως το κακό να συμπεριφέρεται, ενώ σίγουρα δεν είναι, σαν μαγαζάκι γειτονιάς.

Ίσως το σύμπλεγμα του τόσα χρόνια τρίτη στις τρεις εταιρείες σε αριθμό συνδρομητών, να τους έχει επηρεάσει.

Θα μου πεις αν δε σου αρέσει φύγε, αλλά αυτό είναι το γμτ για εμένα. Είναι καλή για αυτό το συνδυασμό που έχω κάνει (Wind1 & f2g σε μια κάρτα με ομολογουμένως αρκετό οικονομικό όφελος) αλλά αυτά τα μικροπράγματα όπως το παραπάνω με θυμώνουν γιατί πολύ απλά θα μπορούσαν να μην υπάρχουν και η εικόνα να είναι άψογη. ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...