Jump to content

Τα πάντα για τις SIM & USIM


Dromeas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αφού οι κύριοι στην Wind έχουν πονηρό μυαλό.Αντί να κάνουν τον κόπο να φτιάξουν καινούργιες κάρτες και να πληρώσουν τον κατασκευαστή τους και αφού έχουν περισέψει ακόμα κάποιες κάρτες sim TIM τις πουλάνε ακόμα στην αγορά!.Φαίνεται ότι η TIM δεν είχε υπολογίσει την μετανομασία ή ακόμα καλύτερα δεν ήξεραν ότι θα πουληθεί έφτιαξαν γύρω στις 1,000 με 5,000 και μπορεί και περισσότερες κάρτες TIM και τις πουλάνε ακόμα στην αγορά!:mad:.

Και δεν βιάζομαι να απαντήσω!!!!!!!!:mad::mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 525
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ειναι απο παλια που υπηρχε ενα προγραμμα με χαμηλότερες χρεωσεις εντος πολεων. Το προγραμμα εχει καταργηθει εδω και καμια 10ετια αλλα αυτες οι πληροφοριες παρεμειναν.
Link to comment
Share on other sites

Ειναι απο παλια που υπηρχε ενα προγραμμα με χαμηλότερες χρεωσεις εντος πολεων. Το προγραμμα εχει καταργηθει εδω και καμια 10ετια αλλα αυτες οι πληροφοριες παρεμειναν.

 

Δεν είναι αυτό που λές.Όταν είχα καρτοκινητό TIM με Sony Ericsson K300i και είχα ενεργοποιήσει την υπηρεσία ''Πληροφορίες Κυψέλης'',όταν ήμουν εκτός της πόλης της Κέρκυρας μου εμφανίζει ''TIM GR EKTOS CITY'' και όταν πάω καμιά φορά στην Αθήνα διακοπές μου γράφει ''TIM GR ATHENS 21''.Το ίδιο ισχύει για τις καινούργιες τις WIND SIM!.Εάν έχεις Nokia μπορείς να το απενεργοποιήσεις απο τις ''Ρυθμίσεις'' ενώ άμα έχεις Sony Ericsson πρέπει να πάς σε κάποιο κατάστημα WIND.Πάντως είναι παράξενο το ότι όταν είχα την κάρτα sim της TIM στο Κ300 μου έβγαζε πληροφορίες κυψέλης ενώ στο Sony Ericsson T250Ii(το avatar μου) δεν μου βγάζει πληροφορίες κυψέλης και δεν υπάρχει δυνατότητα να μου την βγάλει στο Τ250i:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αυτό που λές.Όταν είχα καρτοκινητό TIM με Sony Ericsson K300i και είχα ενεργοποιήσει την υπηρεσία ''Πληροφορίες Κυψέλης'',όταν ήμουν εκτός της πόλης της Κέρκυρας μου εμφανίζει ''TIM GR EKTOS CITY'' και όταν πάω καμιά φορά στην Αθήνα διακοπές μου γράφει ''TIM GR ATHENS 21''.Το ίδιο ισχύει για τις καινούργιες τις WIND SIM!.Εάν έχεις Nokia μπορείς να το απενεργοποιήσεις απο τις ''Ρυθμίσεις'' ενώ άμα έχεις Sony Ericsson πρέπει να πάς σε κάποιο κατάστημα WIND.Πάντως είναι παράξενο το ότι όταν είχα την κάρτα sim της TIM στο Κ300 μου έβγαζε πληροφορίες κυψέλης ενώ στο Sony Ericsson T250Ii(το avatar μου) δεν μου βγάζει πληροφορίες κυψέλης και δεν υπάρχει δυνατότητα να μου την βγάλει στο Τ250i:)

Αυτο που λεω ειναι. Στο unwired.gr ημουν οταν συζητουσαμε το θεμα αυτο. Ειχε μπει ενα προγραμμα με διαφορετικες χρεωσεις εντος πολεων και ειχαν τοποθετηθει αυτες οι πληροφοριες ωστε να γνωριζουμε ποτε ειμασταν εντος πολεως.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι κακη σαν ιδεα..

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

γιατι στην οθονη του κινητου κατω απο το wind μου βγαζει:kill::chair: athens 21....?:down:

 

Τι κάρτα πήρες να πάω να τη πάρω και εγώ?:p

Link to comment
Share on other sites

Τι κάρτα πήρες να πάω να τη πάρω και εγώ?:p

 

Όλες η κάρτες το κάνουν αυτό.Απο τις κάρτες sim Telestet μέχρι και τις τελευταίες sim Wind.Απλώς πρέπει να ενεργοποιήσης την υπηρεσία εμφάνισης ''Πληροφοριών Κυψέλης''.Στα Nokia όπως προείπα βρίσκεται στο menu των κινητών,ενώ για Sony Ericsson πρέπει να πας απο κάποιο κατάστημα Wind για να στο ενεργοποιήσουν!:)

Link to comment
Share on other sites

Όλες η κάρτες το κάνουν αυτό.Απο τις κάρτες sim Telestet μέχρι και τις τελευταίες sim Wind.Απλώς πρέπει να ενεργοποιήσης την υπηρεσία εμφάνισης ''Πληροφοριών Κυψέλης''.Στα Nokia όπως προείπα βρίσκεται στο menu των κινητών,ενώ για Sony Ericsson πρέπει να πας απο κάποιο κατάστημα Wind για να στο ενεργοποιήσουν!:)

 

Δλδ θα πάω εκεί και τι θα τους πω? '' Θα ήθελα να μου ενεργοποιήσετε την υπηρεσία εμφάνισης Πληροφοριών κυψέλης'' ? Και μόλις την ενεργοποιήσουν θα εμφανιστεί επιλογή μέσα στο κινητό ή θα τους πως εκείνη την ώρα τι θέλω να γράφει κάτω από το WIND GR ?

 

ΥΓ: Δεν πιστεύω να μου ζητήσουν λεφτά για αυτή την υπηρεσία?

Link to comment
Share on other sites

Δλδ θα πάω εκεί και τι θα τους πω? '' Θα ήθελα να μου ενεργοποιήσετε την υπηρεσία εμφάνισης Πληροφοριών κυψέλης'' ? Και μόλις την ενεργοποιήσουν θα εμφανιστεί επιλογή μέσα στο κινητό ή θα τους πως εκείνη την ώρα τι θέλω να γράφει κάτω από το WIND GR ?

 

ΥΓ: Δεν πιστεύω να μου ζητήσουν λεφτά για αυτή την υπηρεσία?

 

1ο) Φυσικά και η υπηρεσία είναι ΔΩΡΕΑΝ και το πολύ-πολύ να διαρκέσει μέχρι 30 δευτερόλεπτα ανάλογα το κινητό και το πόσο ξέρει απο κινητά ο υπάλληλος στον οποίο θα δώσεις το κινητό σου.

2ο)Κάτω απο το WIND GR θα εμφανίζετε και η πόλη που είσαι μαζί με έναν κωδικό (π.χ στην Αθήνα γράφει:WIND GR ATHENS 21).Για τις υπόλοιπες πόλεις δεν ξέρω.Πάντως υπάρχει περίπτωση όταν βρίσκεσε εκτός πόλης να σου γράψει WIND GR EKTOS CITY με αγγλικούς χαρακτήρες!

Υ.Σ:Υπάρχει πιθανότητα να σου εμφανίσει και τις πληροφορίες κυψέλης και χωρίς να πάς απο κάποιο κατάστημα WIND.Απλώς τοποθέτησε την κάρτα σου sim σε ένα Nokia (ακόμα και απο τον καιρό του Νώε) και πήγαινε ρυθμίσεις και επίλεξε ''ΝΑΙ'' στο menu ''Πληροφορίες Κυψέλης''.Μόλις πατήσεις το ''ΝΑΙ'' βγές κατευθείαν στο φόντο και περίμενε 20-30 δευτερόλεπτα να σου εμφανίσει είτε το ''EKTOS CITY'' είτε την πόλη σου.Και μόλις σου γράψει κάτι απο τα δύο βγάλε την κάρτα sim απο το Nokia βάλε την στο Sony Ericsson και αυτόματα θα σου εμφανιστούν και οι πληροφορίες κυψέλης!:):):D!85-90% εγγυημένο!;).

 

Ενδέχεται να κάνεις Restart στο Nokia σε περίπτωση που αργίσει να σου βγάλει το ''EKTOS CITY'' ή την πόλη σου!

Ελπίζω να σε βοήθησα!:)

John The Greek!

Link to comment
Share on other sites

και στα sony ericsson ενεργοποιειται απο τις ρυθμισεις μηνυματων στο μενου πληροφοριες περιοχης...

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Και ας τελειώσει εδώ το off topic γιατί η εκπομπή κυψέλης δεν έχει καμία σχέση με τις κάρτες sim.
http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λεω ειναι. Στο unwired.gr ημουν οταν συζητουσαμε το θεμα αυτο. Ειχε μπει ενα προγραμμα με διαφορετικες χρεωσεις εντος πολεων και ειχαν τοποθετηθει αυτες οι πληροφοριες ωστε να γνωριζουμε ποτε ειμασταν εντος πολεως.

 

Telestet city (το είχα), με ειδικές χρεώσεις για Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Πάτρα, Λάρισα, Ηράκλειο, το πρώτο καιρό τουλάχιστο. Αργότερα δε γνωρίζω εάν προστέθηκαν και άλλες πόλεις, γιατί διέκοψα από την, τότε, telestet.

Link to comment
Share on other sites

Στο πρόγραμμα ήταν μέσα και οι πόλεις: Βόλος, Καβάλα, Ιωάννινα.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παιδιά βοήθεια μου κλείδωσε το pin και δεν έχω το puk ,πείρα την wind τηλ και μου είπαν ότι επειδή η κάρτα είναι πάρα πολύ παλιά (τελεστετ) δεν το έχουν στο αρχείο τους !:( θέλω οπωσδήποτε τα τηλέφωνα που είναι αποθηκευμένα στη κάρτα μπορεί να γίνει κάτι?
Link to comment
Share on other sites

Οχι απαραιτητα.Εγω εχω sim και usim και το HSDPA δουλευει μια χαρα.Προτιμωτερη βεβαια ειναι η usim καθοτι ειναι για 3G υπηρεσιες βιντεοκλησεις κλτ κτλ.
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Πήγα τις προάλλες σε ένα κατάστημα WIND και τους είπα ότι θέλω να μου κάνουν αντικατάστασει στην κάρτα μου (απο SIM σε USIM) γιατί θέλω να τη βάλω σε 3G κινητό για να κάνω βίντεοκλήσεις κ.α και μου είπαν ότι και η SIM που έχω τώρα κάνει και ενώ εγώ τόσο τους έλεγα ότι ήθελα να την αντικαταστήσω τόσο αυτοί μου έλεγαν ότι και η SIM κάνει.Νευρίασα και σηκώθηκα και έφυγα.Δεν καταλάβα οικονομία στις USIM κάνουν?:mad:
Link to comment
Share on other sites

Πήγα τις προάλλες σε ένα κατάστημα WIND και τους είπα ότι θέλω να μου κάνουν αντικατάστασει στην κάρτα μου (απο SIM σε USIM) γιατί θέλω να τη βάλω σε 3G κινητό για να κάνω βίντεοκλήσεις κ.α και μου είπαν ότι και η SIM που έχω τώρα κάνει και ενώ εγώ τόσο τους έλεγα ότι ήθελα να την αντικαταστήσω τόσο αυτοί μου έλεγαν ότι και η SIM κάνει.Νευρίασα και σηκώθηκα και έφυγα.Δεν καταλάβα οικονομία στις USIM κάνουν?:mad:

 

nai malon kanoun oikonomia :p ala den xriazete pali na kanis antikatastasi to idio einai i na kaniS i namin kanis se ola doulebi 3G

Link to comment
Share on other sites

Πήγα τις προάλλες σε ένα κατάστημα WIND και τους είπα ότι θέλω να μου κάνουν αντικατάστασει στην κάρτα μου (απο SIM σε USIM) γιατί θέλω να τη βάλω σε 3G κινητό για να κάνω βίντεοκλήσεις κ.α και μου είπαν ότι και η SIM που έχω τώρα κάνει και ενώ εγώ τόσο τους έλεγα ότι ήθελα να την αντικαταστήσω τόσο αυτοί μου έλεγαν ότι και η SIM κάνει.Νευρίασα και σηκώθηκα και έφυγα.Δεν καταλάβα οικονομία στις USIM κάνουν?:mad:

Θα πλήρωνες αντικατάσταση sim όμως. Μπορούσες να τους πεις οτι είχε απομαγνητιστεί!

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Εγω επειδη θελω να παω απο frog σε wind,μετα την αλλαγη λετε να μου δωσουν USIM ?(φορητοτητα)Η θα παρει ενα στυλο και θα γραψει USIM ?'Οριστε κυριε,τωρα εχετε USIM!!!0x0ax0a0xa0
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να το τσεκαρεις .Οταν θα σου δωσει την νεα καρτα στον φακελο απο πισω πρεπει να εχει γραμμενο τουλαχιστον 64Κ USIM Postpaid v2.0.Η καρτα που περιεχει την usim πανω δεξια πρεπει να εχει το αναγνωριστικο 3GSM
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Εγω επειδη θελω να παω απο frog σε wind,μετα την αλλαγη λετε να μου δωσουν USIM ?(φορητοτητα)Η θα παρει ενα στυλο και θα γραψει USIM ?'Οριστε κυριε,τωρα εχετε USIM!!!0x0ax0a0xa0

Αν πας σε σύνδεση με συμβόλαιο θα πάρεις usim (μόνο τέτοιες υπάρχουν πλέον για συμβόλαια). Αν πας σε καρτοκινητό ΔΕΝ θα πάρεις usim γιατί απλώς η wind δεν έχει usim για καρτοκινητά ακόμη...

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Αν πας σε σύνδεση με συμβόλαιο θα πάρεις usim (μόνο τέτοιες υπάρχουν πλέον για συμβόλαια). Αν πας σε καρτοκινητό ΔΕΝ θα πάρεις usim γιατί απλώς η wind δεν έχει usim για καρτοκινητά ακόμη...

 

Αμα μετατρέψεις το καρτοκινητό σου σε σύνδεση σε υποχρεώνει να αλλάξεις κάαρτα sim?

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...