Jump to content

Τα πάντα για τις SIM & USIM


Dromeas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπέρα ρε παιδιά να πω και εγώ τον πόνο μου.έχψ μια κάρτα wind 64κ εχω και ένα μοτορόλα zn5 το οποίο αφου του έκανα αναβάθμιση παίζει με όλες τις σιμ εκτός της δικής μου.εχω δοκιμάσει με καρτες όλων των εταιριών και με free2go που γραφει 32κ και παίζει με όλες.εννοειτε οτι η σιμ μου παίζει σε όλα τα άλλα τηλεφωνα τι κουφό κι αυτο?εβαλα το παλιό firmware στο μοτορολα αλλά τίποτα με αυτη τη σίμ το κινητό απλά δεν ανοίγει.τι μπορώ να κάνω πείτε καμμια ιδέα ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 525
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν η κάρτα σου είχε πρόβλημα με όλα τα κινητά τότε θα ήταν πρόβλημα της sim και θα μπορούσες να την αντικαταστήσεις δωρεάν αν δεν την είχες πάνω από 3 μήνες. Αν δεν την έχεις πάνω από 3 μήνες μπορείς να πας σ' ένα κατάστημα Wind, να τους πεις ότι η κάρτα σου δεν δουλεύει με κανένα κινητό και θα στην αλλάξουν δωρεάν. :)

Σου τα' δωσα όλα όχι όμως και το θάνατό μου. Αυτό άσε με να το κρατήσω εγώ.

http://img412.imageshack.us/img412/1559/28923n.gif

Καλό Πάσχα!

Link to comment
Share on other sites

την εχω 2 χρονια περιπου και το προβλημα ειναι μονο με το συγκεκριμενο κινητο σε αλλα τηλ δουλευει κανονικα.ασε που αν την αλλαξω ειτε δωρεαν ειτε οχι παλι θα μου δωσουν μια ιδια η οποια κατα πασα πιθανοτητα δεν θα δουλευει παλι.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Χαιρεται..!

Εχω τον ιδιο αριθμο εδώ και πολύ καιρο....Προσφατα ομως εκει που παλευα με την καρτα sim, "τσακιστηκε" στο σημειο με την χαλκινικη ταινια με αποτέλεσμα να μην αναγνωριζεται απο μτο κινητό. Ξερω οτι υπαρχει η δυνατοτητα να διατηρησω τον ιδιο αριθμο,αλλα λογικα θα χασω τους αριθμούς και τα μηνύματα...

Μηπως ξέρετε πως μπορώ να ανακτησω τα δεδομένα αυτα από την χαλασμένη sim?

 

HELP!!!!!!!!!!!:worry::worry::worry::worry::worry:

smallville for ever :cool: :cool: :cool:
Link to comment
Share on other sites

Χαιρεται..!

Εχω τον ιδιο αριθμο εδώ και πολύ καιρο....Προσφατα ομως εκει που παλευα με την καρτα sim, "τσακιστηκε" στο σημειο με την χαλκινικη ταινια με αποτέλεσμα να μην αναγνωριζεται απο μτο κινητό. Ξερω οτι υπαρχει η δυνατοτητα να διατηρησω τον ιδιο αριθμο,αλλα λογικα θα χασω τους αριθμούς και τα μηνύματα...

Μηπως ξέρετε πως μπορώ να ανακτησω τα δεδομένα αυτα από την χαλασμένη sim?

 

HELP!!!!!!!!!!!:worry::worry::worry::worry::worry:

Αν έχεις παλιό κινητό και τα μηνύματα και οι αριθμοί αποθηκεύονται στη SIM τότε μάλλον τα έχασες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω κάρτα της ΤΙΜ από το 2004 (ή 2005). Επειδή έχω την εντύπωση ότι μου δημιουργεί πρόβλημα με ασθενές σήμα, θέλω να την αλλάξω. Ισχύει ακόμα ότι την αλλάζουν δωρεάν επειδή είναι κάρτα της ΤΙΜ? Πρόκειται για συμβόλαιο. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω κάρτα της ΤΙΜ από το 2004 (ή 2005). Επειδή έχω την εντύπωση ότι μου δημιουργεί πρόβλημα με ασθενές σήμα, θέλω να την αλλάξω. Ισχύει ακόμα ότι την αλλάζουν δωρεάν επειδή είναι κάρτα της ΤΙΜ? Πρόκειται για συμβόλαιο. Ευχαριστώ.

 

Τζαμπα ειναι, πηγαινε να την αλλαξεις.

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

μονο στα συμβολαια ισχυει το δωρεαν αν θυμαμαι καλα....

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί έχει παρουσιαστή ένα σοβαρό πρόβλημα .όσοι πήρανε το iphone 4 δεν μπορούνε να το χρησιμοποιήσουν .. δεν παίρνει της κοινές κάρτες σιμ αλλά micro sim card που η wind δεν τις διαθέτει η αν της έχει σε ένα δυο καταστήματα στην Αθήνα ενώ Θεσσαλονίκη κε αλου ούτε καν ξέρουν .
Link to comment
Share on other sites

Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί έχει παρουσιαστή ένα σοβαρό πρόβλημα .όσοι πήρανε το iphone 4 δεν μπορούνε να το χρησιμοποιήσουν .. δεν παίρνει της κοινές κάρτες σιμ αλλά micro sim card που η wind δεν τις διαθέτει η αν της έχει σε ένα δυο καταστήματα στην Αθήνα ενώ Θεσσαλονίκη κε αλου ούτε καν ξέρουν .

 

Μπορείς να κόψεις την κάρτα με ειδικό μηχάνημα και να την κάνεις μόνος σου microSIM.

Αν δε βρίσκεις τέτοιο, μπορείς να κάνεις το ίδιο με πολλή προσοχή με ψαλίδι.

Link to comment
Share on other sites

Αν δε βρίσκεις τέτοιο, μπορείς να κάνεις το ίδιο με πολλή προσοχή με ψαλίδι.

 

http://www.touchuserguide.com/2010/04/05/how-to-make-your-own-ipad-micro-sim/

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

εχουν ολα τα καταστηματα wind , εδω λαρισα βρηκα σε ολα

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει χρεώση για την αλλαγή κάρτας σε microsim? Είναι όντως παντού διαθέσιμη?

 

Επίσης ξέρει κανείς κάποιο κατάστημα wind στη Θεσσαλονίκη, στην Αθήνα, στη Λάρισα ή στο Βόλο που να έχει iphone 4?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν μόνο για υπάρχοντα συμβόλαια!

Για νέα συμβόλαια και καρτοκινητά δεν διατίθονται ακόμη.

Άντε να δούμε πότε θα διατεθούν...

Link to comment
Share on other sites

Έχει αναφερθεί από κανένα να φταίει η κάρτα σιμ για προβλήματα λήψης σμσ από νούμερα που έχουν συσκευή sonyericsson;

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι σίγουρος ότι πολλοί ακόμη θα αντιμετωπίσουν πρόβλημα με μετατροπή απλής SIM σε micro και γενικά εγκυκλοπαιδικά να παραθέσω κι εγώ την εμπειρία μου από την αλλαγή της κάρτας μου μετά από αποτυχημένη προσπάθεια με ψαλίδι :)

 

Το μόνο που χρειάζεται να έχει κάποιος μαζί του είναι η ταυτότητα με την οποία έκανε ην ταυτοποίηση του αριθμού του. Η αλλαγή γίνεται μέσα σε τρία λεπτά και η Καρτα είναι ενεργοποιημένη με το που την αγγιζετε χωρίς να υπάρχουν επιπλέον αναμονες. Το κόστος είναι 18,40€ και υπάρχει εγγύηση για τρεις μήνες μέσα στους οποίους σας την αλλάζουν δωρεάν ο,τι κι αν συμβεί. Αν για παράδειγμα κάποιος δεν έχει σταθερό χέρι και του ξεφύγει λίγο το ψαλίδι μπορεί να πάρει (θεωρητικά) όσες κάρτες θέλει με 18,40

Link to comment
Share on other sites

μεταφέρονται και οι επαφές στην αλλαγή απο sim σε microsim ???

κρατάς και την παλιά,σε περίπτωση που θέλεις να την βάλεις σε κανονικό κινητό ??

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
καλησπερα!ρε παιδια εκανα φορητηκοτητα πηγα στην wind και εκανα τα 350 λεπτα προς ολους και τους λεω να μου βγαλουν μια δευτερη καρτα sim με τον ιδιο αριθμο και μου λενε οτι δεν γινεται για το προγραμμα που ειμαι αλλα μονο αν ειχα προγραμμα wind απεριοριστα,ειναι δυνατον?μαλλον μου λενε μ@λκιες...
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!ρε παιδια εκανα φορητηκοτητα πηγα στην wind και εκανα τα 350 λεπτα προς ολους και τους λεω να μου βγαλουν μια δευτερη καρτα sim με τον ιδιο αριθμο και μου λενε οτι δεν γινεται για το προγραμμα που ειμαι αλλα μονο αν ειχα προγραμμα wind απεριοριστα,ειναι δυνατον?μαλλον μου λενε μ@λκιες...

 

Αυτό που ζητάς είναι οι παλιές κάρτες twin τις οποίες και χρεώνεσαι και πληρώνεις κάθε μήνα ένα ποσο (2-3€) σαν πάγιο υπηρεσίας...

 

Σωστά σε ενημέρωσαν πως στα Wind to All δεν γίνεται... Δυστυχώς έχουν τις κάρτες sim των καρτοκινητών και καρτοσύνδεσης!

 

Δεν μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου αλλάζοντας τις κάρτες σε διαφορετικά κινητά μην πληρώνεις και χαζά πάγια παραπάνω;;;...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ζητάς είναι οι παλιές κάρτες twin τις οποίες και χρεώνεσαι και πληρώνεις κάθε μήνα ένα ποσο (2-3€) σαν πάγιο υπηρεσίας...

 

Σωστά σε ενημέρωσαν πως στα Wind to All δεν γίνεται... Δυστυχώς έχουν τις κάρτες sim των καρτοκινητών και καρτοσύνδεσης!

 

Δεν μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου αλλάζοντας τις κάρτες σε διαφορετικά κινητά μην πληρώνεις και χαζά πάγια παραπάνω;;;...

 

αμα φιλε μου καθομαι καθε μερα να αλλαζω καρτες...το ειχα στην cosmote και ηταν πολυ βολικο για εμενα,ποσα χρονια πισω ειναι ρε ****το στην wind?τους πηρα τηλεφωνω και μου ειπαν πως θα το κανουν απο απριλιο μαλλον...

Link to comment
Share on other sites

@WR200

Δεν είναι πίσω τουλάχιστον σε αυτό το θέμα...

Αυτή είναι η ιδιαιτερότητα του πακέτου που επέλεξες!

 

Υπάρχει βέβαια ο τρόπος για clone κάρτα αλλά δεν γνωρίζω και πολλά ψάξε το φόρουμ καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα,

έχω κάρτα της ΤΙΜ από το 2004 (ή 2005). Επειδή έχω την εντύπωση ότι μου δημιουργεί πρόβλημα με ασθενές σήμα, θέλω να την αλλάξω. Ισχύει ακόμα ότι την αλλάζουν δωρεάν επειδή είναι κάρτα της ΤΙΜ? Πρόκειται για συμβόλαιο. Ευχαριστώ.

Τζαμπα ειναι, πηγαινε να την αλλαξεις.

μονο στα συμβολαια ισχυει το δωρεαν αν θυμαμαι καλα....

 

Κι εγώ που δεν έχω συμβόλαιο αλλά καρτοκινητό, είχα μία SIM απο την εποχή της ΤΙΜ και μου την άλλαξαν σήμερα δωρεάν, άρα μάλλον δε θυμάσαι καλα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...